Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Krajowe / SILNI ZDROWIEM / Kursy edukacyjne 


Graj w brydża, będziesz zdrowszy…

Nie bez powodu brydż znalazł swoje miejsce w projekcie Silni Zdrowiem realizowanym przez nasz Uniwersytet.

Wydawałoby się, że co ma wspólnego gra w karty ze zdrowiem. Ależ nic bardziej mylnego- otóż ma i to bardzo wiele. Dbamy o sprawność mięśni nóg, rąk i pleców- uprawiając nordic walking, o kręgosłup- uczestnicząc w zajęciach gimnastycznych. A nasz mózg nieśmiało, „małymi literkami” pyta : a ja ???

Brydż w każdej postaci daje możliwość rozwoju intelektualnego.

Przede wszystkim uczy współpracy, bo to jest gra parami.

Kształci zdolność przewidywania zdarzeń- sprawni brydżyści potrafią przewidzieć całą rozgrywkę.

Kształci zdolność spójnego działania.

Kształci cierpliwość, konsekwencję oraz odporność na stres.

Kształci też naszą waleczność oraz zdolność do podejmowania szybkich i trafnych decyzji.

Brydż wywodzi się od wcześniejszej bardzo popularnej gry zwanej wistem, która pojawiła się w Anglii jeszcze w XVI wieku. W XIX wieku powstała odmiana wista nazwana później brydżem. W 1928r założono Amerykańską Ligę Brydżowa a w 1958r Światową Federację Brydża.

Jak niegdyś w wista ,tak teraz w brydża gra cały świat.

  Brydż – to gra logiczna rozgrywana przy użyciu kart, przez czterech graczy stanowiących 2 pary. Gracze w jednej parze starają się uzyskać wynik lepszy od wyniku drugiej pary poprzez skompletowanie jak największej liczby lew.

 Do nauki gry w brydża przystąpiło 14 studentów naszego UTW. Niektórzy posiadali już nieco wiadomości na temat gry a niektórzy ( w tym ja) o grze nie mieli zielonego pojęcia. Zanim zaczęliśmy się „rozwijać intelektualnie”, to najpierw głowy puchły i widać było przerażenie w naszych oczach od konieczności zapamiętania co to jest: trefl, karo, kier i pik, co to jest licytacja, otwarcie, odzywka, partia, rober itp.

Instruktorzy Pan Marek i Pan Janek dwoili się i troili aby nam przekazać zasady gry i nauczyć grać. Pani Ala Jacewicz- nasza opiekunka i dobry duch rozgrywek do pomocy zaprosiła wytrawną brydżystkę Panią Joasię Kaczanowską.

Emocji było co niemiara a po godzinie gry- nasze policzki były purpurowe, a w oczach pojawiały się błyski jak u samurajów.

Zatracaliśmy się w grze i pozytywnych emocjach.

Pamiętam, że na pytanie Pani Ali:

Jak znasz się na liczbach – to powiedz co jest po 3. Odpowiadam -4

A co jest po 9. Odpowiadam 10

A co jest po 10. Odpowiadam z radością – WALET !!!

Jak myślicie – dobrze odpowiedziałam ?

Brydż rozwija nasz umysł. Im wolniej starzeje się umysł, tym wolniej starzeje się człowiek.

Zatem grajmy w brydża i bądźmy jak najdłużej młodzi.

Tatiana Biała

 


 

Grupa seniorów z projektu "Silni Zdrowiem" zdobywa szlify z nauki brydża.w salai użyczonej przz Klub Esperanto.Zajęcia zaczęły się od początku marca 2013 i potrwaja do czerwca.Nauka zakończy się wspólnym turniejem  towarzyskim dla  seniorów UTW z naszego regionu.

Zdjęcia Wiera Kottowicz

19 listopada 2012 r w Klubie "Puchatek "rozpoczęły  się zajęcia na kursie brydża dla początkujących. Poprawiamy nie tylko kondycję,ale też trenujemy pamięć i umysł ..

Fot.Wiera Kottowicz ,Tatiana Biała
W drugiej  turze projektu konwersacje z języka angielskiego odbywały się w trzech grupach,zróżnicowanie  wynikało  ze stopnia zaawansowania i oczekiwań "studentów" W Wyższej Szkole Zarządzania I Finansów kurs prowadziła Helena Łukaszewicz dla dwóch grup.Natomiast trzecia grupa  odbywa aktualnie zajęcia w Centrum Ustawicznego Kształcenia z wykładowcą Renatą Majewską

Na zdjęciach poniżej grupa początkująca:zdjęcia Ela Kackieło i Jóżefina Bukin
Grupa II z  lektorem Heleną Łukaszewicz Grupa III z lektorem Renatą Majewską na zajęciach kursu konwersacyjnego z jęz.ang.w CKU

Program zajęć

 

ZAJĘCIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

 

 

Cele spotkań:

 

- utrwalenie i poszerzenie zagadnień gramatycznych,

- utrwalenie i rozszerzenie leksyki,

- rozwijanie umiejętności słuchania,

- rozwijanie umiejętności mówienia,

- rozwijanie umiejętności pisania.

 

 

ZAGADNIENIA:

 

- Rutyna dnia codziennego – czynności dnia codziennego.

 

- Czasy teraźniejsze: Present Simple, Present Continuous, Present Perfect.

 

- Opisywanie rutyny vs Czego jeszcze nie zrobiłam?

- Opisywanie przeszłości. Czasy przeszłe: Past Simple, Past Continuous.

- Opisywanie zeszłego weekendu.

- Podróżowanie – Kupowanie biletu – dialogi.

- Jedzenie po za domem. W restauracji – zamawianie jedzenia- dialogi.

- Złe samopoczucie – rozmowy o zdrowiu. Udzielanie rad - should. U lekarza- dialogi.

- Ważne wydarzenia w życiu - pisanie życzeń. Zaproszenia (Let’s…, What about…, Why don’t we …, itp. )

 

           Renata Majewska
W Wyższej Szkole Fiansów i Zarządzania w Białymstoku ul. Ciepła 40 trwają  zajęcia na kursach  konwersacyjnych    z języka angielskiego. Słuchacze zostali podzieleni na 2 grupy według oceny znajomości języka angielskiego.    Zajęcia prowadzi lektor pani Helena Łukaszewicz.

fot.Maria Szulga

Na zdjęciach grupa podstawowa, zajęcia odbywają się w poniedziałek   o godz. 14:30 - 16:00
 

Na zdjęciach niżej  grupa zaawansowana, zajęcia odbywają w/g harmonogramu

fot. Barbara Delis
 Od początku miesiąca marca 2013 ruszyły zajęcia nauki na komputerach dla 3 grup słuchaczy.Zajęcia odbywają się w salach CKU,a prowadzi je Pani Luiza Sierakowska.

Jedna grupa dla początkujących i dwie grupy dla średnio-zaawansowanych.Wszyscy uczestnicy  ambitnie poznają kolejne tajniki komputerowego świata.Grupy średnio-zaawansowane  poznały zasady tworzenia prezentacji w Power Point,oraz podstawowe czynności przy zmniejszaniou i wysyłaniu zdjęć.Podstawy Exela napewno będą przydatne przy tworzeniu i kontrolowaniu domowego budżetu.Zajęcia będą trwały do połowy kwietnia.Grupa podstawowa 20 godzin oraz 2 grupy średnio-zaawansowane po 28 godzin zajęć.

Fot.Maria Szulga


 Grupa I Grupa III
W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku ul.Żabia 5 w dniu 7 marca 2013r. w ramach drugiej tury projektu "Silni Zdrowiem" rozpoczęły się zajęcia III grupy średnio-zaawansowanej z zajęć komputerowych. Pierwsze spotkanie przebiegało na powtórzeniu podstawowych wiadomości z zakresu obsługi komputera pod kierownictwem pani Luizy Sierakowskiej. 

 Maria Makal


 


pani Luiza Sierakowska

 


Trwają również zajęcia na kursach podstaw obsługi komputera. Zajęcia odbywają się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku ul. Żabia 5, w kursach uczestniczy 40 słuchaczy UTW, dwie grupy  po 20 osób. Zajęcia z podstaw obsługi komputera prowadzi instruktor pani Luiza Sierakowska.

fot Maria Szulga


Grupa IGrupa II 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.