Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Krajowe / SILNI ZDROWIEM / a/ gimnastyka, aerobik wodny 


 AEROBIK W WODZIE DLA KAŻDEGO

 

 

    Areobik w wodzie to forma rekreacji,która posiada niewiele przeciwskazań zdrowotnych ,więc nadaje sie prawie dla każdego.Niezależnie od sprawności fizycznej,pomaga wysmuklić figurę i trwale poprawić samopoczucie.Oprócz tego zajęcia są najczęściej świetną zabawą,przy której można się psychicznie zrelaksować.

 

Aqua areobik to dobry pomysł dla osób,które posiadają przeciwskazania do ćwiczeń na sali.Zaleca się go osobom starszym,ludziom otyłym,niepełnosprawnym lub po operacjach.Ćwiczenia nie są zbyt męczące.W basenie ciało ludzkie waży o dziewięćdziesiąt procent mniej niz na lądzie.

Areobik w wodzie odciąża układ kostno-stawowy,wiązadła oraz ścięgna.Dobrze wpływa na kręgosłup ,rozlużnia mięsnie i kształtuje prawidłową postawę.Poleca się go osobom cierpiącym na schorzenia kości oraz stawów,nadciśnienie, osteporozę.Aby ćwiczyć nie trzeba być  wyjątkowo sprawnym fizycznie.Nie trzeba nawet umieć pływać.Osoby o słabych mięśniach mogą być zanurzene w wodzie do połowy.

Regularne ćwiczenia powodują wzmocnienie mięśni grzbietu,pośladków i stóp.Stopniowo zwiększa się wytrzymałość  organizmu oraz kondycja fizyczna. Podczas ćwiczeń w wodzie tracimy o wiele więcej energii niż w przypadku tradycyjnego areobiku.Woda posiada wyższe ciepło właściwe od powietrza.Temperatura w basenie jest kilka stopni nizszaniz 36,6stopni Celsjusza,dlatego organizm musi spalić dodatkowe kalorie,aby sie ogrzać.Przy wykonywaniu ćwiczeń trzeba też pokonac duży opór wody.Średnio podczas ćwiczeń spala się ok 500kalorii na godzinę.Ciało staje się jędrne i wysportowane,redukuje się tkanka tłuszczowa oraz cellulit.Poprawie ulega wygląd skóry.

 

Ćwiczenia w basenie odpręzają i likwidują stres.Aktywne spędzanie czasu sprawia,ze w organizmie uwalniają się endorfiny odpowiedzialne za dobry nastrój.Zajęcia odbywają się w grupach przy muzyce.Są przyjemnym i pożytecznym sposobem spędzenia czasu.Na lepsze samopoczucie wpływa też polepszenie stanu zdrowia,wysmuklenie sylwetki,które sa efektem ćwiczenia areobiku w wodzie.

 

Maria Szulga

 

 Grupa I Poniedziałek 22 kwietnia  fot.Józefina Bukin
 Grupa III  podczas zajęć areobiku

środa 17 kwietnia 2013 r
 


listopada 2012r. ( poniedziałek) godz.11:30-12:15

 

Pierwsza grupa 20 uczestników projektu "Silni zdrowiem"  w czasie zajęć gimnastycznych z instruktorką na pływalni. Hartujemy się, bo zima blisko. Ale my się zimy nie boimy! Łapiemy odporność, zwiększamy kondycję. I oby tak dalej.

Fot. Tatiana Biała
Aerobik wodny II grupy (wtorek) w dniu 11 grudnia 2012r. na Pływalni przy ul. Mazowieckiej 39C.

for. Wiera Kottowicz
 Aerobik wodny III grupy (środa) w dniu 12 grudnia 2012r. na Pływalni przy ul. Mazowieckiej 39C.

  


Gimnastyka grupy seniorów prowadzona przez Barbarę Kierkowską z rehabilitantem Gabrielem Ryzwanowiczem

.Zdjęcia  Maria Makal
 


 Zajęcia gimnastyczne z rechabilitantem Gabrielem Ryzwanowiczem w klubie "Jubilat" grupy seniorów prowadzonej na codzień przez wolonotariuszkę Danutę Łopatecką 20 maja 2013r

 II tura projektu"Silni Zdrowiem"- gimnastyka rehabilitacyjna z instruktorem rehabilitacji Gabrielem Ryzwanowiczem w klubie "Kaktus"Grupa na codzień prowadzona przez wolonotariuszkę Halinę Wiszowatą

Zajęcia w dniu 20 marca 2013r

28 listopada 2012r  w Klubie "Zenit" odbyły się ćwiczenia gimnastyczne z rehabilitantem w ramach projektu "Silni zdrowiem". Każda z uczestniczek marzy o tym, aby zdrowie służyło mam jak najdłużej, aby nie bolał nas kręgosłup. Aby  uzyskac dobre efekty należy regularnie ćwiczyć, ćwiczenia wykonywać wolno i dokładnie, tak jak  właśnie uczył nas  rehabilitant.

" W zdrowym ciele zdrowy duch"!

Fot Maria Makal 10 grudnia 2012 r.  w ramach projektu "Silni Zdrowiem" odbyły się ćwiczenia gimnastyczne z rehabilitantem  również   w Klubie "Jubilat" u pani Danuty Łopateckiej..Pani Danuta prowadzi ćwiczenia gimnastyczne  z seniorami dwa razy w tygodniu .Pan Gabriel Ryzwanowicz uczył  poprawnego wykonywania ćwiczeń gimnastycznych mających na celui uświadomić i pokazać aktywnym seniorom ćwiczenia odciążające kręgosłup z ucisku osiowego.  W skład ćwiczeń wchodziły :

ćwiczenia rozciągające
ćwiczenia wzmacniające ;
ćwiczenia równoważne;
ćwiczenia relaksacyjne;
ćwiczenia oddechowe.
fot.Helena Kurza
 10 grudnia 2012 r.  w ramach projektu "Silni Zdrowiem" odbyły się ćwiczenia gimnastyczne z rehabilitantem   w Klubie "Mozaika" u pani Renaty Janas. Wykonywane ćwiczenia wpływają korzystnie na kręgi szyjne, piersiowe i lędźwiowe. Ćwiczmy systematycznie, a pozbędziemy się bólu.

Maria Makal
19 grudnia 2012r. odbyły się ćwiczenia z rehabilitantem czwartej  grupy seniorów prowadzonej raz w tygodniu przez panią Halinę Wiszowatą w w sali gimnastycznej użyczonej przez Spółdzielnie Mieszkaniową Słoneczny Stok w klubie Kaktus.Pan Gabriel Ryzwanowicz uczył kolejnych seniorów jak dbać o swoją kondycję poprzez prawidłowe wykonywanie ćwiczeń odciążających kręgosłup,rozlużniających mięśnie i zmniejszających ból.
 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.