Kronika Strona główna / Kronika / IV kwartał 2019 


09.11.2019 – XXIV Jesienny rajd Pieszy „Szlakami Niepodległości”

28 osób sekcji PTTK Senior wzięło udział w Rajdzie Niepodległości na trasie Czarny Blok – Czarna Białostocka. Komandorem rajdu był Adam Grabowski a przewodnikami Bartosz Talipski i Małgorzata Leszczyńska. Razem z grupą młodzieży wędrowaliśmy zielonym szlakiem przez Ratowiec, Wólkę Ratowiecką, Klimki, Czarną Wieś Kościelną. Po drodze mijaliśmy bezimienne kapliczki zawieszone na drzewach; upamiętniają one zdarzenia i bohaterów powstań Styczniowego i Listopadowego. Większość oddziałów powstańczych nie miała kronikarzy, wielokrotnie zachowały się jedynie przekazy ustne, a bagienne tereny puszczy stanowiły schronienie. W Czarnej Białostockiej czekało na nas ognisko, kiełbaski, herbata. Było śpiewanie pieśni patriotycznych i konkursy z nagrodami. Odznaki rajdowe upamiętnią 101 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Barbara Łojewska

Zdjęcia: Stenia Kamińska - sekcja fotograficzna
9 listopada 2019 r. 26 osób z sekcji turystyki pieszej TRAMP z 9 letnim Fabianem wybrało się

                                                                                                                                 na trasę Królowy Most – Załuki.

W Królowym Moście zwiedziliśmy cerkiew p.w. św. Anny. Na Szlaku Wzgórz Świętojańskich wspięliśmy się na Górę Św. Jana – wzgórze morenowe o wys. 209 m.n.p.m., na szczycie którego znajduje się głaz z pamiątkową tablicą, krzyż i tablica na starej sośnie upamiętniające kaźń powstańców styczniowych, walczących na tych terenach. Jest też wysoka wieża widokowa. Niestety mgła przeszkodziła nam w podziwianiu z niej pięknego krajobrazu. Spacerując przez las zbieraliśmy grzyby, których nadal jest dużo.

             Maria Wójcicka

Zdjęcia: Irena Nikonowicz

 

07.11.2019 r - wkład:  prof. dr hab. Andrzej Kisielewski - Instytut Studiów Kulturowych UwB

                                - "Buen Camino! Opowieść o św.Jakubie, piielgrzymkach do Composteli i sztuce

                       występ: Chór im. Stanisława Moniuszki działający przy WOAK w Białymstoku

                                               pod dyrekcją Marty Szałkiewicz
Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna05.11.2019 r. - wykład: Piotr Sawicki -  "Symbole niepodległości"  - Muzeum Rzeżby Alfonsa                                                                                                                                                                   Karnego
Zdjęcia: Krystyna Kowalewska - sekcja fotograficzna24.10.2019 r. - Bal z okazji Dnia Seniora
 To była zabawa na 102.Po raz kolejny pokazaliśmy ,ze jesteśmy" wiecznie młodzi ".Do tańca przygrywał zaprzyjaźniony z nami zespół "Malibu"Były konkursy taneczne , dużo śmiechu i dobrej zabawy.Był tez krótki koncert muzyki na ustnych organkach w wykonaniu jednego z uczestników -Czesława M.
Wszyscy pytali się ,kiedy następne taneczne spotkanie.Przed nami wieczór "andrzejkowy.Szukamy organizatorów. 
.
.A to ,że mogliśmy się bawić w pięknych wnętrzach restauracji "Gracja" i przy dobrym jedzeniu zawdzięczamy organizatorce tej zabawy Marii Waśkiewicz.
M.S.

 


 Bal Seniora studentów UTW w Białymstoku odbył się w pięknej sali balowej Restauracji "Gracja". Bawiło się ponad 70 osób, przy muzyce granej na żywo i piosenkach w wykonaniu zespołu "Malibu". Imprezę zorganizowała i prowadziła Maria Waśkiewicz. Pięknie udekorowane stoły, obfite i smaczne różności kulinarne zarówno na zimno jak i na gorąco, bardzo miła i sympatyczna obsługa i parkiet zapełniony od pierwszych taktów muzyki po bis na koniec balu. W przerwie słuchaliśmy pięknie granych utworów na harmonijce ustnej przez pana Czesława, dedykowanej uczestnikom balu piosenki "Milion białych róż" w brawurowym wykonaniu Marii, żywiołowo kibicowaliśmy uczestnikom podczas 2 konkursów tanecznych, szczególnie dużo śmiechu, braw i świetnej zabawy było przy konkursie drugim.

Ach, co to był za bal!!!!!! Dziękujemy!
Jadwiga Barcewicz
foto Maria Makal, Jadwiga Barcewicz 


Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wilna z wizytą w Białymstoku

We wtorek  22 października odwiedzili nas słuchacze Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wilna .Waldek Malewicz -człowiek wielkiego serca  zaoferował swoją bezpłatną  pomoc jako przewodnik .Goście nasi byli wzruszeni słysząc polską mowę. To już ostatnie pokolenie tak mocno związane z Ojczyzną.

 Z wizytą studyjną w Krasnogrudzie

W dniu 18.10.2019 WOAK zorganizował wizytę studyjną w Krasnogrudzie dla przedstawicieli różnych organizacji kulturalnych z Białegostoku i miejscowości ościennych.Wizyta miała charakter zarówno poznawczy   jak i  inspirujący Miejsce w którym często przebywał młody  Czesław Miłosz.tchnie życiem i prowadzone są tam interesujące warsztaty dla dzieci,młodzieży i dorosłych.
 Zdjęcia J.Surmacz i M.Szulga /komórka/22.10.2019 r. -  Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

                          wykład: Iwona Furmankiewicz "Oblicza pamięci - maski pośmiertne z kolekcji

                                                                                                                                      Alfonsa Karnego"
Zdjęcia: Irena Nikonowicz, Krystyna Kowalewska - sekcja fotograficzna21.10.2019 r. - spotkanie w Książnicy Podlaskiej w Dziale Zbiorów Specjalnych

                      "Człowiek legenda - Mikołaj Kawelin" - prelegent Izabela Szymańska

 
Zdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna17.10.2019 r - XXVI INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2019/2020
Zdjęcia: Irena Nikonowicz, Maria Beręsewicz, Krystyna Kowalewska - sekcja fotograficznaZabawa Modą – 16.10.2019 r. po raz pierwszy zebrało się 21 osób zainteresowanych tym tematem i nie były to tylko same kobiety. Miejsce spotkania – CAS ul. Św. Rocha, sala nr 104. Zaczęliśmy od rozmów o tym, czego oczekujemy i czego chcemy. Otóż oczekujemy jak można nasze ciuchy mniej modne przerobić na bardziej „trendy”, jak można dopasować je do naszych sylwetek, jak ubierać się na okazje typu wykłady UTW, wyjścia wieczorowe, spotkania plenerowe. Mamy pomysły, aby tematy uporządkować wg rodzaju garderoby np. na jednym spotkaniu zajmiemy się bluzkami, na następnym spodniami, spódnicami, nowymi trendami, kolorami i co nam jeszcze do głowy wpadnie.

Tematem przewodnim naszego najbliższego spotkania będą nakrycia głowy, bo przecież „idą chłody”. Przyniesiemy ze sobą na spotkanie po parę różnych czapek, kapeluszy, szalików. To da nam większą szansę doboru „coś dla siebie” niż w sklepie z nakryciami głowy i jaka to może być fajna zabawa z tą modą jakie fajne sytuacje koleżeńskie. Naszym dobrym duchem doradczym jest Helena pracująca od lat branży odzieżowej. O naszym następnym spotkaniu dowiecie się z komunikatów na naszej stronie lub u Ewy Krosnowskiej tel: 601-254-008. Bawmy się modą , to bardzo poprawia humor i samopoczucie.

Tekst i zdjęcia: Ola Zawadzka
 W dniu 16.10.2019 r. w budynku WOAK- przy ul. Kilińskiego, odbyło się pierwsze w tym semestrze spotkanie Sekcji Historycznej UTW.

Kierownik Sekcji Jan Jackiewicz zaprosił dr nauk prawnych Kazimierza Konopko celem wygłoszenia wykładu na temat „Historii rolnictwa w Polsce na przestrzeni wieków (966- 2010)”. Abyśmy mogli zgłębić wiadomości w tej materii każdy uczestnik spotkania otrzymał w prezencie trzy tomy książki na wyżej wymieniony temat, autorstwa Kazimierza Konopko, wydanej przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Białostockiej. Na koniec spotkania odbyła się dyskusja na temat przedstawionych zagadnień.

Opracował : Miron Mirosław Łukjaniuk.

Zdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna 


13 października Klub Mozaika i Sekcja Tramp odbyły swoją kolejną wycieczkę. Tym razem tatarskim szlakiem do Kruszynian. 50 osób wyjechało autokarem w kierunku przejścia granicznego w Bobrownikach. Piechurzy do wyboru mięli trasę krótszą 4km i dłuższą ok.10km. W okolicach Walił obejrzeliśmy głaz narzutowy, ciekawy obiekt sprzed ok. 300 – 150 tys lat. Następnie pojechaliśmy na most we wsi Królowe Stojło nad rzeką Supraślą. Jest tam most imieniem Sońki i Joachima. Waldek opowiedział historię która wydarzyła się we wsi Słuczanka. W podlaskiej Słuczance przydarzyła się miłość ona Białorusinka a on Niemiec, dwa różne światy i do tego wojna. Historia została opisana w książce pod tytułem „Sońka” Ignacego Karpowicza. Książkę naprawdę warto przeczytać. Ignacy Karpowicz urodził się w Białymstoku jest pisarzem, prozaikiem i tłumaczem literatury,zdobył wiele nagród. Większość postanowiła zmierzyć się z dłuższym dystansem, więc wysiadamy na szosie do Bobrownik w Skroblakach. Pogoda słoneczna i ciepła. Przepiękne kolory jesieni: drzew, krzewów i traw. Las jest mieszany, więc drzewa liściaste w barwach różnych żółcieni i czerwieni na tle świerków i sosen w promieniach słonecznych wyglądają bajecznie. Kilka osób postanowiło poszukać grzybów, zbiory niewielkie, ale dużo radości. Wspólne śniadanie na polance. I dalej przepięknym lasem idziemy do Kruszynian. Kruszyniany wieś założona prawdopodobnie XVII w położona w pobliżu rzeki Nietupy. Wieś jest położona malowniczo na skraju łąk, lasów oraz wzniesień. W Kruszynianach zwiedzamy mizar (cmentarz tatarski). Waldek zapoznaje nas z historią tego miejsca i tradycją. Następnie zwiedzamy meczet. Wyjątkowa forma architektoniczna podlaskich meczetów, gdyż wznosili je miejscowi rzemieślnicy, nieznający architektury wschodu. Jedziemy do Krynek. Tam zwiedzamy cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Cerkiew zbudowana w 1864r w stylu eklektycznym. Następnie poszliśmy na cmentarz żydowski (kirkut). Cmentarz został założony 1662r zajmuje pow. ok 2,3 ha ok. 3100 nagrobków. Znaczna liczba macew uległa zniszczeniu, lub padła łupem złodziei. Cmentarz jest zaniedbany, problemem są zarośla. Z Krynek wyjeżdżamy w kierunku Białegostoku po drodze mijamy dawny dom Sokrata Janowicza, wcześniej odwiedziliśmy jego grób który znajduje się na cmentarzu prawosławnym. Sokrat Janowicz urodził się w Krynkach polski pisarz narodowości białoruskiej, tworzył po polsku i białorusku. Jadąc autokarem w zachodzącym słońcu podziwiamy kolory jesieni ,mijamy pola aronii w kolorze czerwieni jest to niesamowity widok. Wracamy pełni wrażeń i dziękujemy Grażynie, Marii i Waldkowi.

Elżbieta Wiktor

Zdjęcia: Irena Nikonowicz, Inka Piekarska, Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna 12.10.2019 – Kolo PTTK SENIOR - Spacer  przez rezerwat KRASNE do Supraśla pt. „Jesień                                                                                                                                                   w  Puszczy”

O godz. 10 wysiedliśmy z autobusu nr 13 w Ciasnem, ul. Spacerową wyruszyliśmy na wyprawę zielonym szlakiem przez Puszczę Knyszyńską. Po drodze mijaliśmy 200-letni dąb, krzyż drewniany z 1848 roku, XIX-wieczne stawy hodowlane na spiętrzeniu rzeczki Pilnica, jezioro Komosa obsadzone przez myśliwych topinamburem, barć. Z grzybów najwidoczniejsze były czerwone muchomory, kilka osób nazbierało sporo grzybów jadalnych. Parę razy widzieliśmy sromotnika bezwstydnego. Rezerwat Krasne od 1990 r. chroni las sosnowo – świerkowy. Tuż przed Supraślem jest kamień poświęcony Wiktorowi Wołkow i kapliczka Grzegorza Łosia oraz mogiła Nieznanego Żołnierza.

Nasz przewodnik Andrzej Tarasewicz dużo opowiadał nam o przyrodzie, roślinach i ptakach. 30 uczestników spaceru podziwiało jesienne kolory puszczy, nasyceni leśnym powietrzem wróciliśmy do Białegostoku PKSem.

Barbara Łojewska

Zdjęcia: Maria Makal, Zofia Stanislawska - sekcja fotograficzna

11.10.2019 - Spotkanie z koordynatorami projektu "CHEST" z Litwy, Portugalii i Turcji w klubie

                                                                                                                                                        "ZENIT"
Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Maria Makal, Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna Finał VI edycji  "UTW dla społeczności"

10 października 2019r. w Centrum Konferencyjnym TWINS w Warszawie spotkały się po raz ostatni " trójki inicjatywne" z 10 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Grupa 30 osób spotykała się na warsztatach szkoleniowych wg. ustalonego harmonogramu. Odbyły się cztery spotkania od listopada 2018 r. do 10 października 2019r. Trójki inicjatywne miały określone zadanie do zrealizowania ; po pierwsze utworzenie grupy wolontariatu, poznanie siebie na wzajem,ustalenie zasad współpracy , sprecyzowanie celu działania ,zebranie materiałów, ustalenie harmonogramu. Produktem finalnym tych prac był przygotowany projekt społeczny i jego realizacja. Nasza grupa wolontariuszy przygotowała projekt międzypokoleniowy  " Z przyrodą na ty".  Grupa dzieci z 4 szkół  uczestniczyła w edukacyjnej wyprawie do Poczopka w Puszczy Knyszyńskiej (dnia 27.06.2019r.). Projekt wsparty został mikrograntem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przy ogólnej ocenie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" W dniu przyjazdu do Centrum po obiedzie Angela Zielińska Dyr.Operacyjny Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Anna Jurkiewicz z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych"ę" dokonały uroczystego otwarcia finałowego zjazdu VI edycji "UTW dla społeczności".
Po otwarciu warsztatów finalnych, animatorzy Adam Kadenaci i Dorota Ogrodzka podzielili nas na dwie grupy 15 osobowe , które rozpoczęły pracę ze swoimi animatorami. Nasza trójka tj.Gienia ,Stenia i Helena zostały rozdzielone. Zajęcia warsztatowe skupiły się na zaprezentowaniu przez uczestników swoich dróg prowadzących do osiągniętego sukcesu. Wieczorem organizatorzy warsztatów przygotowali nam uroczysty toast lampką wina oraz film muzyczny.
Drugi dzień warsztatów finałowych był podsumowaniem naszej pracy w VI edycji projektu, przed kamerą każda z trójek miała swoje 10 minut na przekazanie własnych refleksji z doświadczeń z wolontariatem. Na zakończenie finalnego spotkania, każda z "trójek inicjatywnych " otrzymała dyplom.
 
Helena Kurza W dniu 09.10.2019 obejrzeliśmy doskonały film "Ból i blask" w reżyserii Pedro Almodovara. Pokazuje on  kilka dni z życia wybitnego reżysera, jego namiętności , zwątpienia i tajemnice bez upiększeń, tylko szczerość i prawdę. Jest to autobiograficzne arcydzieło z udziałem Penelope Cruz i Antonio Banderasa (nagroda dla najlepszego aktora na tegorocznym festiwalu w Cannes. Jak podkreśla światowa krytyka , jest to najlepszy film w karierze Almodovara, po seansie film spotkał się z 10-minutową owacją na stojąco.


Maria Waśkiewicz


Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna 03.10.2019r. Zespół ‘Podlaskie korale” wystąpił w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, podczas obchodów Światowego Dnia Seniora. Zebranych powitała Danuta Sajur i zaprosiła do obejrzenia spektaklu słowno-muzycznego „NIEPODLEGŁA” związanego z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
         Koncepcję spektaklu zaproponowała Halina Wiszowata, Zdzisław Kulikowski wybrał ostatecznie utwory lub ich fragmenty, opracował do nich aranżacje, przygotował wokalnie zespół oraz towarzyszył mu, grając na organach lub gitarze. Słowo wiążące przygotowała oraz występ prowadziła Walentyna Karpow.Zespół przedstawił wiązankę 14 utworów patriotycznych związanych z trudnymi, czasem tragicznymi, wydarzeniami w naszej 100-letniej historii, ale również radosnymi, pozwalającymi każdorazowo patrzeć w przyszłość z optymizmem. Utwory lub ich fragmenty były oczywiście wykonywane w kolejności chronologicznej. Przewijał się motyw „Ja to mam szczęście…” wówczas, kiedy mowa była o zwycięstwach. Wystąpili: Jadwiga Barcewicz, Nina Bielenia, Elżbieta Kackieło, Walentyna Karpow, Irena Kasabuła, Zdzisław Kulikowski, Krystyna Rogalska, Maria Waśkiewicz, Bogusława Wierzbicka, Halina Wiszowata, Halina Załęska i Halina Zyskowska. Bogusława Wierzbicka recytowała również swój wiersz „Żołnierzom nieznanym”. Niezwykle przejmująca  interpretacja utworów „Biały krzyż” oraz „Mury” (z udziałem całego Zespołu) wykonanych przez Marię Waśkiewicz została nagrodzona zasłużonymi brawami. W utworze „Mury” Zdzisław akompaniował Marii na gitarze. Na zakończenie wybrzmiało następujące przesłanie, które powinno na zawsze zagościć w sercach i umysłach naszego i przyszłych pokoleń:„Pierwsza wojna - pal ją sześć, to już tyle lat,
Druga wojna - jeszcze dziś winnych szuka świat,
A tej trzeciej, co chce przerwać nasze dni,Winna/winny będę ja, winien będziesz ty.”Zebranym bardzo podobał się występ. Przyjęli go ciepło i ze wzruszeniem oraz nagrodzili długo trwającymi brawami. Historia Polski jest przecież związana z życiem naszym i naszych przodków, których wciąż pamiętamy.
Walentyna Karpow NASI SŁUCHACZE WYRÓŻNIENI NA WOJEWÓDZKIM DNIU SENIORA 03.10.2019

 

Polski Związek Emerytów,Rencistów i Inwalidów zoorganizował  wraz z  Zakładem Ubezpieczeń Społeczny po raz kolejny uroczyste spotkanie z okazji światowego Dnia Seniora. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego.Patronat sprawował wojewoda Pan Bohdan Paszkowski.Obecny był też marszałek
Artur Kosicki. Przybyło dużo zaproszonych gości i seniorów z całego województwa. Było odświętnie i uroczyście.Seniorzy z całego województwa  pracujący społecznie zostali wyróżnieni za swoją postawę społeczną.
Wśród wyróżnionych  byli też nasi słuchacze.

1.Maria Waśkiewicz
2.Lech Wiszowaty 
3 Halina Załęska.

4.Tatiana Biała 
5.Krystyna Kowalewska 
6.Maria Beręsewicz
7.Irena Nikonowicz
8.Helena Łukaszewicz

 

"Podlaskie Korale" przedstawiły przepiękny spektakl przygotowany z okazji 100-lecia niepodległości Polski pt."Niepodległa".Wystąpił też zespół "Suwenir" i "Cegiełki "z Lewkowa
Na koniec był słodki poczęstunek dla wszystkich zaproszonych.

Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Antoni Rakowski - sekcja fotograficzna


 


Występ Zespołu "Podlaskie Korale" w dniu 1 pażdziernika 2019 podczas Europejskiego Dnia Seniora

na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

XXV Miejski Dzień Seniora w Białymstoku odbył się 1 października w  Pałacu Branickich. Specjalne podziękowania za aktywną działalność na rzecz środowiska osób starszych z rąk prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego  otrzymało 53 zasłużonych seniorów.Oprócz dyplomu i gratulacji wyróżnione osoby otrzymały album "Zioła i kwiaty w ogrodzie."
Uroczystość uświetnił recital Agnieszki Babicz.W jej  przepięknym wykonaniu usłyszeliśmy piosenki z repertuaru Anny German.

Z Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyróżnienie i dyplom za aktywną działalność społeczną na rzecz innych otrzymali:
1
.Danuta Sajur
2.Waldemar Malewicz
3.Eugenia Hanusiak -Knapik
4.Walentyna Karpow
5.Barbara Rulka
6.Alicja Wysocka

 
 zdjęcia :Maria Beręsewicz i Maria Szulga


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.