Kronika Strona główna / Kronika / I i II kwartał 2021 


 Leśna terapia

W ostatnią środę (7.04.) uczestniczyłam w spacerze razem koleżankami z Sekcji Nordic Walking.

Na zbiórkę w Parku Zwierzynieckim, o godz. 9:30 przyszło 11 pań. Niektóre zjawiły się po raz pierwszy po długiej zimowej przerwie. Okazało się, że większość jest już zaszczepiona i zaczyna coraz śmielej wychodzić z domu.
Mogłyśmy zaobserwować pierwsze oznaki wiosny. Między drzewami, w nasłonecznionych miejscach nieśmiało rozkwitają zawilce. Widać, że tęsknią za ciepełkiem. Nocne przymrozki nie sprzyjają też rozkwitaniu innych kwiatów i krzewów. Długie kotki olszyny kołyszą się na wietrze, rozpylając żółty pyłek.
Helenka, szefowa sekcji, uczyła nas jak należy łapać energię słoneczną, którą następnie rozprowadza się po całym ciele lub nakłada tylko na miejsca bolące. Nasze dłonie pełnią rolę ekranów słonecznych, wychwytujących tą energię. Podobno pomaga. Wystawiamy więc do słońca buzie i ręce.
W pobliskim strumyku dostrzegam żerującą parę dorodnych kaczek. Skradam się cichutko, żeby zrobić zdjęcie. Kaczor ma piękne kolorowe upierzenie. Kaczka pokryta beżowymi, maskującymi piórami, ginie w otoczeniu starych zeschłych liści. Może szukają już miejsca na gniazdo?
W Rezerwacie - „Las Zwierzyniecki” widać szkody wyrządzone przez śnieżną, mroźną zimę i silne wiatry. Jest sporo połamanych drzew. Niektóre z nich utworzyły tamy na strumyku. Ptaki szukają pośród nich pożywienia. Przyjemnie je obserwować.
Cieszymy się, że mogłyśmy się spotkać i że coraz więcej osób uczestniczy w naszych spacerach. Dzielimy się wrażeniami z okresu przymusowej izolacji domowej, mówimy też o tym jak bardzo brakuje nam spotkań towarzyskich w ramach UTW. Opowiadamy anegdoty, planujemy marszrutę na weekend. Chętni pozostają na dłużej, żeby jeszcze pospacerować indywidualnie.

Do zobaczenia za tydzień.

Las zbawiennie działa na nasz organizm. Zieleń i zapach lasu uspakaja nas. Drzewa wytwarzając tlen sprawiają, że lżej się nam oddycha. Spacerując po lesie oczyszczamy nasze płuca, nabieramy odporności, zwyżkuje nasza kondycja. 

Opracowała i wykonała zdjęcia: Maria Beręsewicz

Sekcja fotograficzna i filmowa

 

 

 Piękne kartki Wielkanocne w wykonaniu Gieni Hanusiak-Knapik

Po raz kolejnyGienia stanęła na wysokości zadania i zaskoczyła nas swoją inwencją twórczą i pięknym wykonaniem kartek z okazji Świąt Wielkanocnych.Dziekujemy za wielkie zaangażowanie i poświęcony czas. Myślę,  że kartki zachwyciły  nie tylko nas, ale wszystkich "obdarowanych" 


Cudze chwalicie, swego nie znacie
„Kanon krajoznawczy województwa podlaskiego” zdobył w 2020 r. wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego na 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu.
To piaty kanon, po wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim i zachodniopomorskim, oddany w ręce czytelników. W 2019 ukazało się już drugie jego wydanie. 
Publikacja ma charakter leksykonu przedstawiającego poszczególne powiaty, miejscowości oraz ponad 160 obiektów w województwie podlaskim. Każdy rozdział otwiera fotografia obiektu lub krajobrazu charakterystyczna dla danego powiatu, jego herb, mapkę i podstawowe informacje o regionie.
Idea opracowania i wydania drukiem serii kanonów krajoznawczych wszystkich szesnastu województw była pokłosiem opublikowania w 2000 r., z okazji V Kongresu Krajoznawstwa Polskiego w Gnieźnie - „Kanonu krajoznawczego Polski”. Sukces tej publikacji a jednocześnie świadomość, że poza jej zakresem pozostało wiele miejsc, obiektów ciekawych i znaczących, zainspirował Komisję Krajoznawczą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego do podjęcia działań na rzecz opracowania analogicznych kanonów w każdym województwie – czytamy we wstępie.
Kanon naszego województwa opracowali krajoznawcy - członkowie PTTK z woj. podlaskiego, pasjonaci historii, kultury i przyrody regionów, w których na co dzień zamieszkują, pracują i działają społecznie na ich rzecz - pod redakcją: Dariusza Kużelewskiego, Katarzyny Pierwienis, Anny Sierpińskiej, Adama S. Szepiela i Izabeli Szymańskiej.
Autorami tekstów i zdjęć są znani białostoccy i podlascy przewodnicy PTTK, których  słuchacze UTW znają z rajdów turystycznych, wycieczek i zajęć fakultatywnych, tj.: Waldemar Malewicz, Izabela Szymańska, Iza Walentynowicz, Adam Szepiel, Daniel Paczkowski.
Wydawnictwo to jest idealnym prezentem nie tylko dla miłośników turystyki krajowej, ale dla wszystkich ciekawych świata. Ładne zdjęcia i twarda oprawa to dodatkowe atuty wydawnictwa.
Kanon można nabyć w siedzibie Regionalnego Oddziału PTTK, ul. Sienkiewicza 53, lok. 3/3.

Źródło: Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku.

Tekst i zdjęcia: Maria Beręsewicz
Sekcja Fotograficzna

  
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.