Kalendarium Strona główna / Kalendarium / 2015 / 2015 


 

KALENDARIUM  2015

 08. 01. 2015 r.

 

Słuchacze UTW  na powitanie karnawału wysłuchali koncertu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

W ramach obchodów 40-lecia Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego przygotowano ciekawą tematykę - "INSPIRACJE TANECZNE W MUZYCE FORTEPIANOWEJ" ze słowem wiążącym prof. Leszka Kota.

 

 

08. 01. 2015 r.

 

Wykład w auli Wydziału Prawa UwB słuchaczom UTW wygłosiła dr n. med Anna Tankiewicz- Kwedło z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na temat:

"WĘDRÓWKA LEKU PO NASZYM ORGANIŹMIE".

Po wykładzie wystąpił chór "Cantalena" pod batutą Kazimierza Klepackiego z klubu "Relaks".

 

 

15. 01. 2015 r.

 

Słuchacze UTW w Ratuszu wysłuchali wykładu na temat Ikon  z pokazem multimedialnym kustosza Piotra Sawickiego z Muzeum Ikon w Supraślu.

 

 

15. 01. 2015 r.

 

Posiedzenie Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w siedzibie WOAK. Członkowie Rady po omówieniu proponowanych tematów -12, wybrano 7 i  zatwierdzono je  na II semestr roku akademickiego UTW 2014/2015.

 

17. 01. 2015 r.

 

 

Turyści koła PTTK "Senior" zwiedzili Supraśl z przewodniczką Izą Walentynowicz. Iza przygotowała słuchaczom grę terenową na dwa zespoły rozpoznawcze, których zadaniem było odnalezienie na planie Supraśla zabytków, a następnie odgadnięcie hasła.

 

 

21. 01. 2015 r.

 

W Polskim Radiu Białystok odbyła się DEBATA o SENIORACH . Uczestnikami debaty byli : Adam Kurluta - Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Białymstoku ; Łukasz Kiszkiel - Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku; Krystyna Szner - Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Helena Kurza - wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Jolanta Wołągiewicz - Akademia 50+, Anna Skorko - Akademia 50+.

 

22. 01. 2015 r.

 

 

Na wykład " JÓZEF  SOŁOWIEJCZYK.  BIAŁOSTOCKI  FOTOGRAF " do Muzeum Historycznego przyszło wielu słuchaczy UTW. Kustosz Elżbieta Iwaszko opowiedziała zebranym o działaniach Muzeum, które doprowadziły do powstania kolekcji zdjęć. Przez ponad 20 lat skupowano fotografie prezentujące Białystok i efektem tego był wniosek, że jednym z lepiej poznanych fotografów jest Józef Sołowiejczyk.

 

 

23. 01. 2015 r.

 

W bibliotece esperanto mieszczącej się w Centrum Ludwika Zamenhofa spotkało się grono słuchaczy UTW chętnych wzbogacić swoją wiedzę nt." Tunezji". Lektorem była nasza słuchaczka  Jadwiga Parzyszek - esperantystka. Spotkanie było bardzo miłe i edukacyjne.

 

 

24. 01. 2015 r.

 

Członkowie i sympatycy Sekcji Turystyki Pieszej pod przewodnictwem Waldemara Malewicza odbyli wycieczkę do jednego z najstarszych miast naszego województwa  -  Choroszczy ;trasa prowadziła : "Szubienica",  Zastawie ,

Choroszcz. Było to spotkanie edukacyjne.

 

 

27. 01. 2015 r.

 

W restauracji "VENESSA" odbyło się spotkanie karnawałowe naszych słuchaczek i słuchaczy oraz osób towarzyszących. Bawiono się wspaniale przy znanych przebojach tanecznych ,granych przez zespół muzyczny 

"VENES". Bal był kolejnym spotkaniem integracyjnym naszej społeczności studenckiej.

 

 

29. 01. 2015 r.

 

Wykład słuchaczom UTW wygłosił dr Jan Żochowski z Uniwersytetu w Białymstoku na temat "DOM  Z  CEGIEŁ  CZYLI  NASZ  WSZECHŚWIAT". Treść wykładu przybliżyła słuchaczom tajemnice otaczającej nas materii zbudowanej z atomów pierwiastków chemicznych  -  KOSMOS.

 

Po wykładzie wystąpił żeński chór BELCANTO z repertuarem poważnym i radosnym.

 

 

06. 02. 2015 r.

 

Posiedzenie Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się w rozszerzonym składzie o kierowników sekcji i Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej . Kierownicy sekcji poinformowali Zarząd o dotychczasowych pracach oraz planach na rok 2015.

 

 

14. 02. 2015 r.

 

Turyści sekcji pieszej Koła PTTK "Senior" wspólnie z przewodniczką Izą Walentynowicz odbyli rajd po Dzielnicy Dojlidy. Obiektami ich zainteresowań były : pałac Hasbachów, pałac Lubomirskich, cerkiew proroka Eliasza i stawy dojlidzkie.

 

 

15. 02. 2015 r.

 

W ramach współpracy Uniwersytetów Trzeciego Wieku byliśmy zaproszeni na VIII rocznicę roku akademickiego UTW w Sokółce. W uroczystości tej wzięli udział Maria Szulga - v-ce prezes d/s organizacyjnych i Tadeusz Wondołkowski -  członek prezydium .

 

 

21. 02. 2015 r.

 

Członkowie Sekcji Turystyki Pieszej pod przewodnictwem naszego niezawodngo przewodnika ,kolegi i przyjaciela  Waldemara Malewicza  spacerowali  po opłotkach Białegostoku. Trasa piechurów  prowadziła przez: Kuriany, Halickie, Zwierki ( 7 km.)

 

 

28. 02. 2015 r.

 

Słuchacze UTW i sympatycy w ramach spacerów historycznych  z cyklu " Poznajemy swoje miasto" z Waldemarem Malewiczem zwiedzili  Dzielnicę Przydworcową. Spacer ten pozwolił uważnie się przyjrzeć miejscom, które często mijamy bez zastanowienia.

 

 

03. 03. 2015 r.

 

W ramach zajęć fakultatywnych słuchacze  UTW  w  Muzeum Podlaskim - Ratusz- wysłuchali  wykładu Pani kustosz na temat życia i twórczości malarza Henryka Szczyglińskiego.

 

 

05. 03. 2015 r.

 

Rok 2015 jest " ROKIEM  Prof. HALINY SZWARC" inicjatorki RUCHU UTW w Polsce i na świecie.

W auli Wdziału Prawa UwB odbył się wykład poświęcony pamięci założycielki pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Polsce - 40 lat temu. Wykład na temat : " ŚWIADECTWO  ŻYCIA , MISJI  I  OSIĄGNIĘĆ PROF.  HALINY SZWARC " wygłosiła Krystyna Bielowska  z Warszawy z pierwszego UTW w kraju.

 

Po wykładzie Pani Joanna Tołłoczko z Nauczycielskiego Klubu Literackiego zaprezentowała tomik poezji pt. Tęskniki".

 

 

07. 03. 2015 r.

 

W klubie "Jubilat" otwarto wystawę malarską słuchaczy UTW grupy  "Kolor" kierowanej przez Marię Szkiłądź. Zajęcia edukacyjne prowadzi Pani Kamila Makarewicz.

 

 

10. 03. 2015 r.

 

Słuchacze UTW spotkali się w Muzeum Wojska na kolejnej wystawie i wykładzie pt. "Żołnierze wyklęci". Kustosz muzeum Józef Waczyński w wykładzie przedstawił przełomowe fakty w historii naszej ojczyzny w latach II wojny światowej.

 

 

14. 03. 2015 r.

 

Członkowie koła PTTK "Senior" z Izą Walentynowicz wędrowali wokół Supraśla zielonym szlakiem do Rezerwatu Krasne. Trasa była ciekawa i pokonano odległość 5 km.

 

 

19. 03. 2015 r.

 

Słuchacze UTW w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wysłuchali pięknego koncertu "ALEKSANDER  SKRABIN  (1872-1915)  -  TRADYCJA  I  WIZJONERSTWO". Słowo wiążące i prowadzenie miał prof. Leszek Kot.

 

 

23. 03. 2015 r.

 

W Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Audytorium im. Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie odbyło się spotkanie poetyckie z Elżbietą Kozłowską - Świątkowską , w którym uczestniczyli słuchacze UTW. Poetka, pisarka, eseistka, edytor, redaktor naczelna Wydawnictwa Uniwersyteckiego w Białymstoku swoją twórczością zadebiutowała w wieku 22 lat na łamach pisma "Literatura".

 

 

24. 03. 2015 r.

 

W Muzeum Podlaskim w Ratuszu słuchacze UTW w ramach zajęć fakultatywnych wysłuchali wykładu z prezentacją multimedialną, kustosz z Muzeum Ikon w Supraślu, pani Katarzyny Skibińskiej  na temat: " IKONA  ZMARTWYCHWSTANIA  CHRYSTUSA ".

 

 

26. 03. 2015 r.

 

Wykład w auli Wydziału Prawa U w B   na temat: " CHEMIA  ZAPACHÓW" wygłosiła sluchaczom UTW  dr hab. Izabela Jastrzębska  z Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Po wykładzie zgodnie z zasadami statutowymi odbyło się WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE CZŁONKÓW UTW ZA ROK 2014. Studenci wysłuchali sprawozdań: merytorycznego i  finansowego oraz Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.

 

 

28. 03. 2015 r.

 

Piechurzy z Sekcji Turystyki Pieszej UTW pod kierownictwem wytrwałego przewodnika Waldemara Malewicza, na trasę rajdu wybrali KNYSZYN MIASTO KRÓLEWSKIE. Zwiedzane obiekty to: rynek z pomnikiem króla Zygmunta Augusta, Izba Regionalna ( w 100 letnim domu), kościół pw. Św. Jana Ewangelisty oraz stary cmentarz żydowski. O powstaniu i historii tych miejsc bardzo ciekawie i z bogatą wiedzą opowiadał Waldemar nasz przewodnik.

 

 

30. 03. 2015 r.

 

W  Warszawie w sali  Sejmu odbył się  II  KONGRES UTW, którego organizatorem  była Fundacja  "OGÓLNOPOLSKIE  POROZUMIENIE  UTW" W spotkaniu tym udział wzięły z naszego uniwersytetu Krystyna Szner - prezes i Maria Szulga v-ce prezes.

 

 

09. 04. 2015 r.

 

Słuchacze UTW w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wysłuchali koncertu  w wykonaniu studentów tej uczelni  z Wydziału Instrumentalno- Pedagogicznego. Śpiewacy i muzycy po raz kolejny zachwycili słuchaczy UTW swoimi umiejętnościami artystycznymi i wokalnymi.

 

 

11. 04. 2015 r.

 

Słuchacze UTW z sekcji turystyki pieszej wybrali się na wycieczkę do  REZERWATU  KRZEMIANKA . Charakter tej wyprawy  miał aspekt  botaniczny. Przewodnik Waldemar Malewicz w wiosennym słońcu prawie co krok odkrywał  różne gatunki roślin w stanie kwitnienia.  Wyprawa była edukacją przyrodniczą.

 

 

14. 04. 2015 r.

 

W Muzeum Wojska słuchacze UTW obejrzeli wystawę  " Czterysta lat obecności Polaków na Syberii " autorstwa kustosza Bogusława Kosela. Wykład kustosza był bardzo ciekawy, przedstawił przeżycia  i dokonania naszych rodaków, którzy w XVI wieku "oswajali" obszary zauralskie.

 

16. 04. 2015 r.

 

Wykład na temat: "CZY  PO  ŚMIERCI  BĘDZIE  WIECZNY  ODPOCZYNEK" zgromadził słuchaczy w auli Wydziału Prawa U w B . Wykładowca ks. prałat dr Wojciech Nowacki - Proboszcz Parafii Bożego Ciała w Łomży główną uwagę skupił na przybliżeniu studentom  chrześcijańskiej wizji życia wiecznego.

 

Po wykładzie wystąpił chór z Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku pod dyr. Barbary Kornackiej.

 

 

18. 04. 2015 r.

 

Słuchacze z Koła PTTK "Senior"  z przewodniczką Izą Walentynowicz  wybrali się na szukanie wiosny w Zwierzyńcu. Trasa prowadziła przez : Nowy stadion, Kampus Uniwersytecki , las Zwierzyniecki.

 

 

21. 04. 2015 r.

 

W Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego  słuchacze UTW w ramach zajęć fakultatywnych, wysłuchali wykładu  z interesującą oprawą multimedialną kustosza Cezarego Szymaniuka na temat: "KRUCHE  PIĘKNO  Z  MIŚNIEŃSKIEJ  PORCELANY".

 

 

22. 04. 2015 r.

 

Wernisaż grupy " PĘDZEL" w klubie "Jubilat", zgromadził słuchaczy UTW i sympatyków  na 15 wystawie prac malarskich  tej grupy. Zaprezentowano 60 prac malarek - słuchaczek UTW.

Wernisaż uświetnił występ zespołu wokalno-tanecznego  ( z projektu BASE) pod kierunkiem Danuty Sajur koordynatora projektów międzynarodowych.

 

 

26. 04. 2015 r.

 

Słuchacze UTW z Sekcji Turystyki Pieszej  wspólnie z Klubem Turystycznym "Mozaika" uczestniczyli w  wycieczce do Warszawy pod przewodnictwem Waldemara Malewicza i kierownictwem Marii Wójcickiej i Grażyny Keller. 70 rocznica wybuchu powstania w Getcie warszawskim  była inspiracją do zorganizowania wycieczki

"SZLAKIEM  WARSZAWSKICH  ŻYDÓW ".

 

 

30. 04. 2015 r.

 

Wykład słuchaczom UTW w auli Wydziału Prawa  na temat: " PIJ  MLEKO !!!  BĘDZIESZ  WIELKI ? " wygłosiła dr Agnieszka-Zofia Wilczewska z Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Po wykładzie wystąpił zespół "Klepaczanki" kierowany przez Panią Jadwigę Kochańską.

 

05. 05. 2015 r.

 

Spotkanie słuchaczy UTW w Muzeum Podlaskim w Ratuszu, na wykładzie kustosz Anny Dąbrowskiej z Muzeum Wnętrz Pałacowych w Supraślu na temat: " KONSTYTUCJA  3 MAJA  wg.  JANA  MATEJKI "Wykład był prowadzony z pokazem multimedialnym. Zaprezentowane obrazy uświetniające Ustawę Rządową z 1791 r. na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

 

06. 05. 2015 r.

 

III Ogólnopolski Marsz Nordic Walking - grupa  słuchaczek UTW należąca do sekcji szybkiego chodzenia czynnie włączyła się do tego marszu we środę tj. w tym dniu tygodnia kiedy , zwarta grupa UTW uczestniczy w szybkim marszu z kijkami.

 

 

07. 05. 2015 r.

 

Wykład studentom UTW w auli Wydziału Prawa  na temat: "Dom  mieszkalny pogranicza etnicznego jako zjawisko architektoniczno-kulturowe " (na przykładzie wsi podlaskiej). wygłosiła dr inż. arch. Magdalena Sulima z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Wykład był niezwykle barwny, u wielu nawet słuchaczy wzbudzał emocje, ponieważ ten temat znano z autopsji lub z wizyt u rodziny i znajomych.

 

 

09. 05. 2015 r.

 

Słuchacze UTW z Sekcji Turystyki Pieszej i członkowie Klubu Turystycznego "Mozaika" pod przewodnictwem Waldemara Malewicza uczestniczyli w wycieczce  "ŚCIEŻKAMI  EKUMENII " ( GRABARKA -  KODEŃ). Trasa wycieczki prowadziła przez zwiedzane miejsca : Siemiatycze, Grabarkę, Pratulin, Kostomłoty, Kodeń.

Miejsca zwiedzane dzięki informacjom historycznym przekazywanym przez naszego Waldemara pozostaną  w naszej pamięci na długo.

 

 

13. 05. 2015 r.

 

W Klubie " Jubilat" odbyło się autorskie spotkanie naszej słuchaczki Bogusławy Wierzbickiej, na którym został zaprezentowany tomik wierszy pt. " BĄBLE  NA  DUSZY ". Książka ta została wydana  w ramach projektu międzynarodowego  BASE. Autorka aktywnie uczestniczy w życiu UTW,  realizuje również swoje pasje w chórze UTW "Astra". Promocję książki uświetnił występ słuchaczek UTW  z bogatym programem artystycznym.

 

 

14. 05. 2015 r.

 

Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu "Sens i bezsens starości" pt. "Niepełnosprawność i starość w wymiarze poznawania, przeżywania i percepcji społecznej".Organizatorem konferencji był Zakład Socjologii i Gerontologii Społecznej wraz z Zakładem Andragogiki i Gerontologii Edukacyjnej we współpracy z Samodzielną Pracownią Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu w Białymstoku. Konferencja trwała do 16 maja br. czułam się zaszczycona zaproszeniem do uczestnictwa w w/wym. przedsięwzięciu - Helena Kurza v-ce prezes d/s dydaktycznych.

 

 

16. 05. 2015 r.

 

Rajd członków Koła PTTK " Senior " pod przewodnictwem  Izy Walentynowicz wybrał " temat" do pokonania  REZERWAT  JAŁÓWKA .Trasa tego rajdu prowadziła przez miejsca i miejscowości : Studzianki - Sadowy Stok - rezerwat Jałówka  - Podsupraśl - Supraśl.Piechurzy przeszli trasę -  5 km.

 

 

17. 05. 2015 r.

 

Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku nt. "BIORÓŻNORODNOŚĆ  TO  MY" i X lecie UTW w Białej Podlaskiej. Uroczystości te odbyły się w Państwowej Szkole Wyższej im. Jana Pawła II przy, która działa UTW w Białej Podlaskiej. Uczestnikami tych uroczystości z naszego UTW byli: mgr Czesław Kryszkiewicz Honorowy Prezes i Helena Kurza v-ce prezes d/s dydaktycznych.

 

 

19. 05. 2015 r.

 

Na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sejnach z filią w Puńsku  , 3 słuchaczki z UTW  Białegostok, (Inka Piekarska, Teresa Mancewicz i Irena Nikonowicz) uczestniczyły  w trzydniowym " Konwencie na Rzecz Budowania  RUCHU  CZŁAPACZY w Polsce " w "Glinianej Wiosce" w Kuklach, nad jeziorem Pomorze, na Ziemi Sejneńskiej odbyło  się to zgrupowanie.

 

 

26. 05. 2015 r.

 

Spotkanie słuchaczy UTW w Muzeum Wojska,  obejrzenie Sali Rycerskiej z kustoszem Józefem Waczyńskim i wysłuchanie komentarza do plansz poświęconych bitwie o Monte Cassino.

 

 

26. 05. 2015 r.

 

W Muzeum Podlaskim w Ratuszu słuchacze UTW w ramach zajęć fakultatywnych wysłuchali nieco złożonego i tajemniczego tematu : " ZŁOŻENIE  DARÓW - PRZEJĘCIE  TERENU. Obiekty obrzędowe  z  SUPRAŚLA", przedstawionego przez archeologa Muzeum Podlaskiego - Adama Wawrusiewicza. Jako archeolog osobiście uczestniczył w badaniach na terenie Supraśla.

 

 

28. 05. 2015 r.

 

Wykład słuchaczom UTW w auli Wydziału Prawa UwB na temat "BEZPIECZEŃSTWO  LUDZI  STARSZYCH" wygłosił podins. Andrzej Baranowski - Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Po wykładzie odbyło się spotkanie ze znaną poetką i dziennikarką  Krystyną Konecką autorką wielu cennych zbiorów poetyckich.

 

 

29. 05. 2015 r.

 

Spotkanie integracyjne słuchaczy UTW z Ostrowia Wielkopolskiego  ze Słuchaczami z Białegostoku. Imprezę integracyjną  zorganizowano  w lesie dojlidzkim przy ognisku i wspólnym śpiewie.

 

 

30. 05. 2015 r.

 

Rajd członków Sekcji Turystyki Pieszej  do  "NARWIAŃSKIEGO  PARKU  NARODOWEGO -   ŚLIWNO" pod przewodnictwem Waldemara Malewicza. Trasa prowadziła od wsi Kościuki do Babiej Góry ,następnie kładki Śliwno - Waniewo. Z Waniewa do Płonki Kościelnej . Przez Łapy powrót do Białegostoku.

 

02. 06. 2015 r.

 

 

W Ratuszu Muzeum Podlaskiego słuchacze UTW wysłuchali wykładu archeolog Katarzyny Rusin na temat:

"ŚLADAMI  GOTÓW  NA  PODLASIU ". Wykład  poparty był przekazem multimedialnym.

 

 

08. 06. 2015 r.

 

Na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku odbył się wernisaż wystawy malarskiej grupy  "Pędzel" kierowanej przez Annę Paszkiewicz - Gadek. Gośćmi wernisażu byli : prof. Andrzej Kisielewski, prof. Małgorzata Halicka opiekun UTW, Prodziekan Wydziału prof. Janina Uszyńska, prof. Marzanna Morozewicz.

Wernisaż uświetnił występ uczniów ze szkoły Muzycznej pod kierunkiem Bożeny Młyńczyk, wykonując utwory muzyczne na saksofon i akordeon.

 

09. 06. 2015 r.

 

 

Kolejne spotkanie słuchaczy UTW w Muzeum Wojska  dotyczyło tematu "MACHINY  WOJENNE". Obejrzeliśmy eksponaty i wysłuchaliśmy informacji na ich temat kustosza Łukasza Radulskiego.

 

13. 06. 2015 r.

 

Na zakończenie roku akademickiego członkowie Sekcji Turystyki Pieszej i Koła PTTK "Senior" zorganizowały wspólny rajd. Pierwsza grupa pod przewodnictwem Waldemara Malewicza  wyruszyła do Starosielc. Druga, pod przewodnictwem Izy Walentynowicz  wyruszyła do Choroszczy. Obie grupy spotkały się w gościnnej posiadłości Basi Kostki w Sienkiewiczach. Było ognisko ,śpiewy, dowcipy i podziękowania naszym przewodnikom.

 

 

16. 06. 2015 r.

 

W siedzibie Muzeum Podlaskiego w Ratuszu słuchacze UTW wysłuchali wykładu z pokazem multimedialnym - kustosza Jana Maciejewskiego  na temat : " TRADYCJE  OBYCZAJOWE  W  MOZAISTYCZNYM  DOŚWIADCZENIU  RELIGIJNYM  OD  URODZENIA  DO  ŚMIERCI".

 

 

17. 06 2015 r.

 

Spektakl teatralny " SZYMBORSKA  WIELOKROTNIE " wystawiony na małej scenie Teatru im. Al. Węgierki powstał w ramach porozumienia między  Teatrem im. Al. Węgierki, a Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Białymstoku. Aktorami spektaklu były słuchaczki UTW.

 

 

18. 06. 2015 r.

 

Wykład w auli Wydz. Prawa  słuchaczom UTW przeprowadził prof. dr hab. Edward Kulikowski dyrygent. chóru Uniwersyteckiego. Temat wykładu : "MUZYKA  ŁAGODZI  OBYCZAJE" został przez profesora rozszerzony o pytanie - czy to prawda?  Przebieg wykładu można określić " BEZ  BATUTY , LECZ  Z  HUMOREM".

Po wykładzie zaprezentowała się Sekcja Teatralna UTW.

 

 

19. 06. 2015 r.

 

Zakończenie roku akademickiego 2014/2015  w restauracji "VENESSA"  z udziałem gości prof. dr  hab. Małgorzaty Halickiej opiekuna UTW i prof. dr hab. Jerzego Halickiego Prorektora d/s Studenckich Uniwersytetu w Białymstoku. Po części oficjalnej wystąpił zespół wokalno-taneczno-poetycki słuchaczy UTW  z projektu  BASE.

 

 

22. 06. 2015 r.

 

Członkowie Sekcji żeglarskiej UTW od 22 do 26.czerwca  br. w ilości 7 osób przebywali na obozie żeglarskim w Rajgrodzie w ośrodku ARKUS.

 

 

23. 06. 2015 r.

 

Posiedzenie Rady Programowej UTW w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w sprawie zatwierdzenia tematów na wykłady w I semestrze roku akademickiego 2015/2016. v-ce prezes d/s dydaktycznych Helena Kurza przedłożyła 13 propozycji tematów. Członkowie Rady po analizie i dyskusji  zatwierdzili 8 do realizacji w I semestrze.

 

 

26. 06. 2015 r.

 

"KLIMATY  SKANDYNAWSKIE" to wycieczka zorganizowana przez Janinę Muchę słuchaczom UTW  w okresie od 26 czerwca do 01 lipca 2015r. Program wycieczki był bardzo bogaty. Zwiedzano Szczecin, Berlin ,miasta Szwecji i Danii.

 

 

27. 06. 2015 r.

 

Wycieczka Sekcji Turystyki Pieszej UTW i Klubu Turystycznego "Mozaika"  do Giżycka i okolic, odbyła się, aby poznać plemię GALINDÓW. Różnorodna tematyka rajdu wzbogaciła wiedzę turystów  o Warmii i Mazurach.

 

 

28. 06. 2015 r.

 

Wczasy słuchaczom UTW nad morzem w Pogorzelicy zorganizowała Maria Waśkiewicz. Pobyt 10 dniowy był  dobrze przygotowany, odbywały się wieczorki integracyjne, spacery z kijkami, jazda na rowerach, gimnastyka poranna i zwiedzanie.

 

 

04. 07. 2015 r.

 

Członkowie Sekcji Turystyki Pieszej UTW pod przewodnictwem Waldemara Malewicza uczestniczyli w wycieczce do  KOPNEJ  GÓRY I  REZERWATU  WORONICZE. Zwiedzono obiekty: arboretum w Kopnej Górze, cmentarz żołnierzy z Powstania Listopadowego i rezerwat "Woronicze", o których w ciekawy  sposób opowiadał nasz przewodnik.

 

 

01. 08. 2015 r.

 

Okolice  TYKOCINA  zwiedzili członkowie Sekcji Turystyki Pieszej  z naszym przewodnikiem i kolegą Waldemarem Malewiczem. Zwiedzono obiekty sakralne: kościół p.w. Św. Trójcy, Wielką Synagogę i rynek w Tykocinie. Wyprawa turystów była kolejną edukacją historyczną.

 

 

12. 08. 2015 r.

 

Wczasy w Ustroniu Morskim słuchaczom UTW do 22.08.2015r.zorganizowała i była  Kierownikiem grupy turnusu wczsowego  Janina Mucha.

 

 

16. 08. 2015 r.

 

Seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w  ŚWIĘCIE  CHLEBA  W  CIECHANOWCU. Wyjazd na tę imprezę zorganizowali Maria Waśkiewicz i Mirosław Kulesza.

 

 

22. 08. 2015 r.

 

Wycieczka autokarowa członków Sekcji Turystyki Pieszej UTW i Klubu Turystycznego "Mozaika" w okolice Warszawy odbyła się pod nazwą: " ŚWIDERMAJER " -  podwarszawskie miejscowości letniskowe. Przewodnikiem był nasz  niezawodny Waldemar Malewicz. Trasa wycieczki wiodła przez Sulejówek, Otwock-miasto nad rzeką Świder- wchodzące w skład aglomeracji warszawskiej, Otwock Wielki gdzie zwiedzono Muzeum Wnętrz, Konstancin - Jeziorna .

 

 

12. 09. 2015 r.

 

Piechurzy z Sekcji Turystyki Pieszej UTW  uczestniczyli w rajdzie  po trasie  WALIŁY KOLONIA  -  DZIERNIAKOWO - GRÓDEK . Wyprawę prowadził Waldemar Malewicz. Zwiedzono obiekty: kościół p.w. Najświętrzego Serca Pana Jezusa i cerkiew p.w. Narodzenia Najświętrzej Marii Panny, o których bardzo interesująco opowiadał Waldemar.

 

 

14. 09. 2015 r.

 

Członkowie Sekcji Żeglarskiej UTW  byli uczestnikami obozu żeglarskiego w Rajgrodzie  do 18.09. br. Obóz  zorganizował i prowadził  kierownik sekcji  Leszek Wiszowaty.

 

 

19. 09. 2015 r.

 

Członkowie Koła PTTK "Senior" UTW pod przewodnictwem Izy Walentynowicz uczestniczyli w rajdzie  na temat: "KRAINA  OTWARTYCH  OKIENNIC". Trasa rajdu prowadziła przez Żywkowo, wieś Soce, gdzie mijano - zdobione domy, kamienne krzyże na rozstajach, kapliczkę Proroka Eliasza i przez Trześciankę.

 

 

26. 09. 2015 r.

 

Wycieczka autokarowa słuchaczy UTW z Sekcji Turystyki Pieszej i  Klubu Turystycznego "Mozaika" odbyła się na Zabużańskie Podlasie. Przewodnik Waldemar Malewicz opowiadał w sposób bardzo ciekawy historię kolejno mijanych miejsc: Janów Podlaski , Biała Podlaska i Leśna Podlaska.

 

 

01. 10. 2015 r.

 

Inauguracja OBYWATELSKIEGO  PARLAMENTU  SENIORÓW  odbyła się  w sali kolumnowej Sejmu z udziałem: przedstawicieli Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz przedstawicieli rad seniorów. Z naszego uniwersytetu uczestniczyła Maria Szulga - viceprezes d/s organizacyjnych.

 

 

01. 10. 2015 r.

 

XXII  INAUGURACJA  ROKU  AKADEMICKIEGO  2015/2016 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w  Białymstoku, dbyła się w auli Wydziału Prawa U w B. Gośćmi zaproszonymi byli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i uczelni wyższych z miasta Białegostoku.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Dariusz Kulesza z Uniwersytetu.Temat wykładu :"CZAS NIEDOKOŃCZONY UKAZUJĄCY TWÓRCZOŚĆ KS. JANA TWARDOWSKIEGO W KONTR PUNKCIE DO WSPÓŁCZESNEGO  ŚWIATA".

Po wykładzie wystąpił Chór "ASTRA" pod batutą Aksany Dziadul.

 

 

08. 10. 2015 r.

 

Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Białostockiej ,w której uczestniczyli Krystyna Szner Prezes UTW i Halena Kurza wiceprezes d/s dydaktycznych.

 

 

10. 10. 2015 r.

 

Członkowie Koła PTTK "Senior" UTW  wspólnie z Izą Walentynowicz uczestniczyli w rajdzie przez Turczyn do Księżyna . Wędrując mijali rzekę Horodniankę i szlakiem żółtym pokonali trasę 6 km.

 

 

14. 10. 2015 r.

 

Wizyta słuchaczy UTW  w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Andrzeja Myrchy  w kampusie uniwersyteckim. Po wystawie oprowadzał - dr Janusz Kuprianowicz wielki znawca i pasjonat przyrody. Dzięki niemu poznaliśmy świat zwierząt i ptaków oraz skamieniałości charakteryzujące bardzo odległe czasy.

 

 

15. 10. 2015 r.

 

W auli Wydziału Prawa U w B słuchacze  UTW wysłuchali wykładu na temat: "Nowoczesne i bezpieczne finanse seniora"- Pana Daniela Jachimowicza z Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW z Nowego Sącza. 

 

 

17. 10. 2015 r.

 

Edukacyjna wyprawa Sekcji Turystyki Pieszej UTW i Klubu Turystycznego "Mozaika" pod przewodnictwem Waldemara Malewicza miała temat: „POD KOPUŁAMI PODLASKICH CERKIEWEK". Trasa prowadziła przez: Milejczyce, Kleszczele, Łosinkę. Zwiedzano obiekty sakralne o ich historii i powstaniu opowiadał Waldemar.

 

 

19. 10. 2015 r.

 

Rozszerzone posiedzenie Zarządu UTW , na którym opiekunowie sekcji przedstawili plany pracy na bieżący rok akademicki 2015/2016.

 

 

20. 10. 2015 r.

 

Muzeum Historyczne zorganizowało zajęcia interaktywne i  zaprosiło słuchaczy UTW na wystawę czasową "ŚWIAT ZMYSŁÓW ", powstałą na  Uniwersytecie Jagielońskim. Eksponaty na wystawie były w zasięgu ręki. Pan Paweł kustosz muzeum, wyjaśnił działanie zmysłów na podstawie modelów ucha i  oka. Poznaliśmy różnice widzenia i słuchania mono i stereo. Przekonaliśmy się, że można zobaczyć coś czego nie ma itp.

 

 

21. 10. 2015 r.

 

Spotkanie słuchaczy UTW w Centrum Przyrodniczym im. Andzrzeja Myrchy w kampusie uniwersyteckim. 

 

 

22. 10. 2015 r.

 

Słuchacze UTW,lubiący muzykę spotkali się w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitała mgr Małgorzata Bielicka  i przedstawiła repertuar oraz wykonawców utworów koncertowych. Koncert zachwycił słuchaczy.

 

 

22. 10. 2015 r.

 

Wykład w auli Wydziału Prawa U w B  dr Jerzego Bieluka z Uniwersytetu w Białymstoku  na temat: " Darowizny, spadki, dziedziczenie, testament ", czyli " Co  zrobić, aby zachować dobrą pamięć o sobie " zgromadził dużą ilość słuchaczy UTW.

Po wykładzie wystąpiły grupy taneczne z Samorządowego Ogniska Baletowego w Białymstoku.

 

 

27. 10. 2015 r.

 

Spotkanie słuchaczy UTW w Muzeum Wojska z kustoszem Bogusławem Koselem, który przeprowadził wykład na temat: "RDZENNE  LUDY  SYBERII ".

 

 

28. 10. 2015 r.

 

Członkowie Sekcji Nordic Walking wraz z kierowniczką Heleną Łukaszewicz spotykają się w każdą środę przy "Lodowisku" w Zwierzyńcu. Spotkania są poprzedzone ćwiczeniami wprowadzającymi do marszu. Dzięki tej zaprawie, uczestnicy szybkiego chodzenia  mają siłę, zdrowie i energię.

 

 

31. 10. 2015 r.

 

Członkowie Sekcji Turystyki PIeszej UTW odbyli rajd  z przewodnikiem Waldemarem Malewiczem po trasie:

" STUDZIANKI  -  OŻYNNIK -  SUPRAŚL".

 

 

04. 11. 2015 r.

 

Słuchacze UTW już po raz trzeci odwiedzają Centrum Przyrodnicze im.Andrzeja Myrchy w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

 

 

05. 11. 2015 r.

 

XXI Miejski Dzień Seniora w sali Magna Pałacu Branickich odbył się pod patronatem prof. Tadeusza Truskolaskiego -Prezydenta Miasta Białegostoku. Wielu zasłużonych społeczników wyróżniono dyplomami. Z naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyróżniono 8 osób.

 

 

05. 11. 2015 r.

 

Wykład słuchaczom UTW w auli Wydziału Prawa na temat: "MOLEKULARNE PODSTAWY GENETYKI " wygłosił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Zwierz z Uniwersytetu Medycznego.

 

 

07. 11. 2015 r.

 

Rajd członków Sekcji Turystyki Pieszej UTW do Czarnej  Białostockiej miasta znajdującego się w środku puszczy. Z przewodnikiem Waldemarem Malewiczem zwiedzono  Kościół p.w. Św. Rodziny i zalew  Czapielówka.

 

 

09. 11. 2015 r.

 

Członkowie i sympatycy Sekcji "Kreatywność" wysłuchali wykładu dr Jacka Sieradzana na temat: "Doświadczenia pobliża śmierci". Wykład interesujący, zmuszający do refleksji na temat życia i śmierci.

 

 

10. 11. 2015 r.

 

W Muzeum Podlaskim w Ratuszu Studenci UTW wysłuchali, ciekawego wykładu Katarzyny Rusin - kustosz w Dziale Archeologii na temat: " ŚWIAT  SKAMIENIAŁOŚCI ".

 

11. 11. 2015 r.

 

97 rocznica odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny w Białymstoku obchodzona była w kinie  TON. 

Zorganizowany koncert z okazji tej uroczystości prowadził dr hab. Dariusz Kulesza. Nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentował chór "Astra" pod dyr. Aksany Dziadul.

 

 

14. 11. 2015 r.

 

Członkowie Koła PTTK "Senior" odbyli rajd po miejscach pamięci narodowej pod przewodnictwem Izy Walentynowicz. Trasa prowadziła do Grabówki gdzie zwiedzono cmentarz pomordowanych Polaków w czasie II wojny światowej.

 

 

15. 11. 2015 r.

 

Zakończenie sezonu żeglarskiego w klubie "Miraż" z udziałem gościnnym członków sekcji turystyki pieszej i koła PTTK " Senior".

 

 

17. 11. 2015 r.

 

Seniorzy z UTW w ramach zajęć fakultatywnych  w Muzeum Wojska poznali niezwykle barwne dzieje Ignacego Juliana Ceyzika  artysty -  zesłańca   zaprezentowane przez kustosz Beatę Mróz.

 

 

18. 11. 2015 r.

 

Świętowanie Dnia Seniora na UTW odbyło się w nowej białostockiej restauracji "Kate & Leopold". Swoją obecnością zaszczycili naszą uroczystość  prof. Małgorzata Halicka opiekun UTW i prof. Jerzy Halicki Prorektor d/s Studenckich Uniwersytetu w Białymstoku.

Imprezę uświetnił chór "Astra" pod batutą Aksany Dziadul.

 

 

19. 11. 2015 r.

 

Wykład słuchaczom w auli Wydziału Prawa na temat: "Aktualność przesłania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w kontekście przygotowań  do 1050 rocznicy Chrztu Polski" wygłosił ks. dr Dariusz Wojtecki - Prorektor AWSD w Białymstoku.

Po wykładzie słuchacze obejrzeli spektakl "Dom Bernardy Alba" - w wykonaniu słuchaczek Akademii 50+.

 

 

20. 11. 2015 r.

 

Wernisaż wystawy prac malarskich Zyty Gieleżyńskiej Słuchaczki UTW w Domu Kultury "Zachęta". Zaprezentowano część prac z dorobku artystycznego autorki. Otwarcie wystawy uświetnił występ grupy tanecznej FLAMENKO pod kierownictwem dr Doroty Frasunkiewicz.

 

 

20. 11. 2015 r.

 

Reaktywowano Porozumienie o Współpracy pomiędzy Politechniką Białostocką, a Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Białymstoku.  Politechnikę reprezentował  prof. Lech Dzienis - Rektor uczelni i prof. Grażyna Łaska - Prorektor d/s Studenckich i członek Rady Programowej UTW, a ze strony Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Szner - Prezes i Helena Kurza wiceprezes d/s dydaktycznych. Obecne były media uczelniane.

 

 

24. 11. 2015 r.

 

W Muzeum Podlaskim w Ratuszu  słuchacze UTW wysłuchali wykładu z pokazem multimedialnym pt ."Dzieci Holokaustu - wspólnota ocalonych". Wykład przeprowadził W. Tyszuk - kustosz z Muzeum w Tykocinie.

 

 

26. 11. 2015 r.

 

Spotkanie słuchaczy UTW w UMFC, na koncercie  z niespodzianką,  jak przy powitaniu zapowiedziała mgr Małgorzata Bielicka. Niespodzianką był  między innymi występ zespołu fanfarowego, a po nim orkiestry dęte - 18 instrumentalistów - studentów. Wykonali oni w sposób perfekcyjny: standardy amerykańskie, melodie z seriali i muzykę filmową.

 

 

28. 11. 2015 r.

 

Występ zespołu cygańskiego UTW " SARE  ROMA " na imprezie andrzejkowej w Klubie "Milenium" BSM  w Białymstoku.

 

 

03. 12. 2015 r.

 

Wykład słuchaczom UTW w auli Wydziału Prawa pt.: " O  SŁOWNICTWIE  REGIONALNYM - na podstwie wspomnień białostockich seniorów " wygłosił dr Zygmunt Gałecki  językoznawca, adiunkt w Katedrze Języka Polskiego KUL.

Po wykładzie odbył się koncert w wykonaniu zespołu "Classic Trompet Quartet "  z WOAK.

 

 

05. 12. 2015 r.

 

Członkowie Koła PTTK "Senior" uczestniczyli w " Grach miejskich"  zorganizowanych przez przewodniczkę z PTTK -  Izę Walentynowicz pod hasłem: " CZY  ZNASZ  BIAŁYSTOK". To była pouczająca lekcja poznania swojego miasta.

 

 

08. 12. 2015 r.

 

Spotkanie słuchaczy UTW w Muzeum Podlaskim w Ratuszu  z Anną Dąbrowską, kustosz i kierownik Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy na wykładzie z pokazem multimedialnym pt.: " OD  FABRYKI  DO  SZPITALA".

Wykład wzbogacony unikatowymi zdjęciami pokazał wiele interesujących faktów z historii zakładu psychiatrycznego w Choroszczy, który obecnie nosi imię dra Stanisława Deresza.

 

 

 

10. 12. 2015 r.

 

Koncert "JAN  SEBASTIAN  BACH  -  MORZE  INWENCJI  TWÓRCZEJ " przygotowany dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w UMFC,   wykonany przez studentów Wydziały Instrumentalno - Pedagogicznego. Słowo wiążące i prowadzenie prof. Leszek Kot.

 

 

12. 12. 2015 r.

 

Członkowie Sekcji Turystyki Pieszej UTW uczestniczyli w rajdzie pod przewodnictwem Waldemara Malewicza , do Żedni, a stąd Królowego Mostu.

 

 

14. 12. 2015 r.

 

W Warszawie w sali kolumnowej Sejmu odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Nasz Uniwersytet reprezentowała Maria Szulga wiceprezes d/s organizacyjnych. W ramacz paneli dyskusyjnych omawiano między innymi następujące tematy: "Kierunki i wyzwania polituki senioralnej na lata 2016 - 2020",

" Senior  - Wigor na lata 2015 - 2020 ".

 

 

15. 12. 2015 r.

 

Słuchacze UTW spotkali się w Muzeum Wojska ,aby wysłuchać wykładu  pt: "INTERNOWANIE  JAPOŃCZYKÓW  NA  TERENIE  STANÓW  ZJEDNOCZONYCH  AMERYKI  W CZASIE  II  WOJNY  ŚWIATOWEJ". Wykład z pokazem multimedialnym przeprowadziła  Pani Natalia Filinowicz.

 

 

16. 12. 2015 r.

Spotkanie opłatkowe studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w restauracji  "Venessa" z udziałem księży: prawosławnego i katolickiego.Uroczystość opłatkową  uświetnił występ dzieci z Przedszkola Samorządowego 42

"Niezapominajka" przedstawiając pastorałkę oraz występ chóru "ASTRA" wykonującego kolędy.

 

 

17. 12. 2015 r.

 

Wykład wygłoszony słuchaczom UTW przez dr inż.Jarosława Szewczyka z Politechniki Białostockiej  na temat:

" ARCYDZIEŁA  ARCHITEKTURY  WYKONANE  Z  PLECIONEK  -  czyli o tym jak najlepsi architekci czerpią inspiracje z tradycji ".

Po wykładzie studenci UTW wysłuchali w auli Wydz. Prawa U w B koncertu w wykonaniu Chóru Mieszanego im.Stanisława Moniuszki pod batutą prof. Jerzego Śródkowskiego.

 

 

19. 12. 2015 r.

 

Członkowie Koła PTTK "Senior" wspólnie z Sekcją Turystyki Pieszej  spotkali się w lesie dojlidzkim na "leśnym opłatku" Stojąc w kręgu uczestnicy przebrani przez Bożenkę Kosior odegrali symboliczne "Jasełka", odśpiewali kolędy i przełamali się opłatkiem.

 

 

29. 12. 2015 r.

 

Spotkanie słuchaczy UTW w Ratuszu , na wykładzie z pokazem multimedialnym kustosza P. Sawickiego z Muzeum Ikon w Supraślu na temat :"Rosyjskie Ikony metalowe w kolekcji Muzeum Ikon w Supraślu ".

 

 

(H.K)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.