5 stycznia 2025
Niedziela, 5 dzień roku
Imienieny obchodzą: Hanna, Edward, Szymon
|
Rosyjskie ikony metalowe w kolekcji Muzeum Ikon w Supraślu
Dnia 29.12.2015r słuchacze UTW wysłuchali wykładu na temat rosyjskich ikon metalowych w Muzeum Podlaskim. Wykład wygłosił pan P. Sawicki z Muzeum Ikon w Supraślu.
Ikona metalowa pojawiła się na Rusi wraz z przyjęciem przez nią chrześcijaństwa w 988r. Małe, wykonane z brązu krzyże i medaliony pojawiają się na początku X wieku. Inne wczesne przedmioty sakralne to dwustronne amulety zwane „zmijewkami”. Wykonywano je ze stopu miedzi, ołowiu, cyny, a czasami z metali szlachetnych-złota lub srebra. Ikona metalowa znalazła wielu zwolenników. Zadecydowały o tym jej małe rozmiary, pozwalające wiernemu na ciągłe z nią obcowanie oraz łatwość jej powielania. Technologia wytwarzania ikon metalowych gwatantowła niezmienność i dużą trwałość obrazu.
Za przełom w dziejach ikony metalowej uważa się wiek XVII, kiedy patriarcha Nikon wprowadził reformy w rosyjskim kościele prawosławnym np. w tym czasie przywrócono pisownię imienia Chrystusa oraz żegnania się trzema palcami (dwa pierwsze palce plus kciuk). Reformy Nikona spotęgowały niezadowolenie społeczne i w konsekwencji doprowadziły do rozłamu w Kościele prawosławnym. Obrońcy ”starej wiary” staroobrzędowcy przeciwstawiali się wszelkim reformom , a ikone metalową używają jako symbol swojej niezależności. Najważniejszym miejscem osiedlenia staroobrzędowców był rejon tzw. Pustelni Wygowskiej. Byli społecznością dobrze zorganizowaną i bogata. Proces komercjalizacji wystąpił jeszcze ostrzej w przypadku ikony metalowej. Ich produkcja sięgała setek tysięcy sztuk rocznie, co przyniosło staroobrzędowcom duże zyski. Głównym atutem ikon metalowych, mający niewątpliwie wpływ na ich popularność była niska cena z porównaniu z ikonami malowanymi na drewnie oraz dobra ich jakość.
Główne typy ikon metalowych:
- krzyż (Chrystus na krzyżu nie był ukazany jako męczennik, lecz jako Zbawiciel)
- Pantokrator ( Jezus ukazany był albo w pełnej postaci siedzący na tronie, albo w popiersiu
- ikony składane ( zbudowane były z dwóch –dyptyk, trzech-tryptyk, czterech paneli-poliptyk połączonych ze sobą zawiasami
- plakiety – występujące w postaci krzyży, plakiet i ikon składanych.
W wielu ikonach metalowych szczególnie składanych pojawiają się dodatkowo elementy zdobnicze ( rajskie owoce, motywy roślinne, wzory geometryczne). Warto jednak pamiętać, że styl i forma nie zmieniały się radykalnie z nastanie nowego wieku.
Ikona jako obraz o treści religijnej zostaje adoptowana w początkowym okresie chrześcijaństwa i od tego czasu odgrywa niebagatelna rolę w integracji kościoła i w krzewieniu wiary. Jest ważnym ogniwem historii i kultury rosyjskiej. Towarzyszy wiernym w domu i w kościele.
Tekst Maria Makal
Zdjęcia Irena Nikonowicz Maria Makal (sekcja foto)
-
Zdjęcia Maria Makal i Irena Nikonowicz
Spotkanie wigilijne słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W dniu 16 grudnia br. odbyło się spotkanie wigilijne słuchaczy UTW , w restauracji „Vanessa”. Wszystkich obecnych powitała pani prezes Krystyna Szner, składając życzenia świąteczne uczestnikom spotkania.
Dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 42 „Niezapominajka” w Białymstoku dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń przedstawiając przepiękną pastorałkę. Wykonały ją z wielkim wdziękiem i zaangażowaniem. Podziwialiśmy okolicznościowe stroje, recytowane wierszyki , śpiew i taniec wszystkich dzieci.
Spotkanie uświetnił również chór studentów UTW, który pięknie zaśpiewał kilka kolęd. Uroczysty nastrój udzielił się wszystkim obecnym, którzy włączyli się do wspólnego śpiewania.
Swą obecnością zaszczycili nas kapelani: ks. dr Dariusz Wojtecki z AWSD w Białymstoku oraz ks. prot. mgr Andrzej Sacharczuk z Parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, którzy złożyli nam życzenia świąteczne i podzielili się opłatkiem.
Obsługa restauracji „Vanessa” przygotowała bardzo smaczne potrawy wigilijne m. in. : barszczyk z pasztecikiem, sałatki , ryby pieczone, wędzone i w galarecie, roladki, kutię, ciasto i napoje.
Spotkanie wigilijne upłynęło w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze, zakończone wspólnym śpiewaniem kolęd.
Notatka : Maria Beręsewicz
Zdjęcia Maria Beręsiewicz i Jadwiga Kleszczewska
17.12.2015 r. „Arcydzieła architektury wykonane z plecionek - czyli o tym jak najlepsi architekci czerpią inspirację z tradycji”
Wykładowca: dr Jarosław Szewczyk Politechnika Białostocka
17 grudnia w auli Wydz.Prawa U w B liczna grupa słuchaczy wysłuchała wykładu dr inż.arch. Jarosława Szewczyka na powyższy temat. Wykład połączony z prezentacją multimedialną zapoznał nas z arcydziełami architektury wykonanej z plecionek. Na Podlasiu zachowała się dość duża liczba budynków wykonanych z nisko budżetowych konstrukcji czyli tzw. materiałów lokalnych jak : wiklina, słoma ,drzewo, glina. Powyższe materiały stosowane były na Podlasiu co najmniej od połowy XIX w do lat sześćdziesiątych XX wieku. Znaczna część tych obiektów jest użytkowana i pełni funkcję mieszkalną.
Budynki te mają ściany plecione i wylepiane gliną jest to tzw. konstrukcja strychulcowa. Budownictwo strychulcowe rozwinęło się w południowej i południowo-zachodniej częśći województwa podlaskiego
zwłaszcza we wsi gminnej Rudka. Technika tego budownictwa polegała na tym, że po wypleceniu ścian
zewnętrznych i wewnętrznych budynku oblepiano je dwustronnie wapienno cementową zaprawą murarską. Przestrzeń pustą pomiędzy ścianami wypełniano suchymi trocinami, słomą lub suchym węglem drzewnym. Na koniec starannie tynkowano te domy co pozwoliło im przetrwać do dziś.
Na wsiach techniką plecionek wykonywano chlewy , obory i inne obiekty gospodarcze.
Poza budownictwem z plecionek wykonywano również sprzęty użytkowe jak: kosze. łóżeczka dziecięce, pojemniki na drób, meble, ule ,naczynia ozdobne itp.
Arcydzieła architektury wykonane z plecionek w Polsce stanowią pierwowzór dla tego typu konstrukcji
innym krajom. Przykładem tego były prezentowane na" Wystawie Expo 2010" w Szanghaju pawilony z Hiszpanii, Japonii , Chin i inne. Wykład podobał się słuchaczom, było szereg pytań na które odpowiedzi udzielił dr Jarosław Szewczyk.
Po wykładzie wystąpił Chór Mieszany im. St. Moniuszki pod dyrekcją prof. Jerzego Śródkowskiego.
Notatkę spisała Helena Kurza
Muzeum Wojska 15.12.2015
Internowanie społeczności japońskiej na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w czasie II Wojny Światowej
Opracowała: Natalia Filinowicz
Skrót.
I fala, emigracji Japończyków w latach 70-ych XIX w. w większości najuboższa warstwa, rolnicy. Zamieszkują w skupiskach prawie samowystarczalnych, ale przez to nie integruje się „językowo
Przełomem staje się atak na Perl Harbor. Całe społeczeństwo japońskich imigrantów podejrzewane jest o szpiegostwo.
Internowaniem japońskich imigrantów kierował rasista generał De Witt.
Przesiedlenia objęły 110 000 ludzi od marca 1942 r. Początkowo do obozów przejściowych, potem stałych.
Wielu mieszkańców pochodzenia japońskiego do tego czasu zdobyło nieruchomości, założyło biznesy. Przesiedlani mogli zabrać tylko podstawowe rzeczy. Musieli się pozbyć własności pod przymusem, za ułamek wartości
Obozy stałe otaczano drutem kolczastym i wojskiem. W barakach ogromna ciasnota. Wieloosobowa rodzina w pomieszczeniu 16 m2. Ciągłe kolejki do łazienek i ubikacji. Nie dość, że były koedukacyjne to jeszcze bez osobnych kabin. Było to bardzo poniżające zwłaszcza dla dziewczyn i starych kobiet. Nieduże stołówki i znów kolejki.
Lepiej wykształceni obywatele SZA o pochodzeniu japońskim, byli tłumaczami podczas przesłuchań, pracowali w radiowych stacjach nasłuchowych, w wywiadzie. Organizowano z nich jednostki wojskowe i wysyłano na fronty w Europie, potem w Korei.
Formalnie obozy istniały do 1945 roku. Ludność nie chciała wyjeżdżać Nie mieli do czego wracać, wszystko utracili. Stopniowo zaczęli wyjeżdżać najpierw studenci, potem rolnicy.
III generacja, urodzonych i wykształconych w SZA rozpoczyna w latach 70-ych XX w. procesy o odszkodowania. Powstają książki historyczne opisujące ich losy. Organizowane są zbiory muzealne.
Uważa się, że po roku 2000 nastąpiła pełna integracja. Uznano wkład wojskowy ludności o pochodzeniu japońskim, przyznano kilkanaście Medali Honoru
skrót notował Henryk Kobyliński
Zdjęcia Waldemar Kiertowicz
W poniedziałek, 14 grudnia 2015 ,odbyła się w Sali kolumnowej Sejmu IV Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Uczestniczyło w niej kilkuset delegatów reprezentujących 350 UTW z całej Polski.oraz posłowie, przedstawiciele rządu, służby zdrowia i świata nauki.
Sejmową debatę o wyzwaniach polityki senioralnej na lata 2016-2020 otworzyła wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Polacy moga być dumni z działalności UTW,aktywizują one setki seniorów w całej Polsce-powiedziała.
Z kolei głos zabrała wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Bojanowska. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że tworząc politykę senioralną, należy pamiętać o zróżnicowanych potrzebach osób starszych. Mówiła też o potrzebie kształtowania prawidłowych relacji międzypokoleniowych.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Sylwia Spurek powiedziała, że ochrona praw osób starszych jest jednym z priorytetów biura RPO.
Panel dyskusyjny"Kierunki i wyzwania polityki senioralnej na lata 2016-2020" poprowadził poseł Michał Szczerba-Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds.Uniwersytetów Trzeciego Wieku,Wiceprzewodniczacy Komisji Polityki Senioralnej.W dyskusji udział wzięli:
Prof.Piotr Błędowski Zuzanna Grabusińska Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej,Ministerstwo Rodziny,Pracy i Polityki Społecznej,prof.Brygida Kwiatkowska,Dr Elżbieta Ostrowska ,prof Bolesław Samoliński,Dr Elżbieta Szwałkiewicz
Krystyna Lewkowicz, prezes Fundacji Ogólnopolskie Porozumienie UTW powiedziała w podsumowaniu, że wszystkie programy, jakie Fundacja przedstawiała podczas ubiegłorocznych konferencji, zostały zrealizowane. Na zakończenie konferencji delegaci jednogłośnie przyjęli Deklaracją Końcową IV Ogólnopolskiej Konferencji UTW.
Polityka senioralna-jest to ogół celowych działań organów administracji publicznej wszystkich szczebli oraz innych organizacji i instytucji,które realizują zadania i incjatywy kształtujace warunki godnego
i zdrowego starzenia się.
Wieloletni program "Senior -Wigor na lata 2015-2020 przewiduje utworzenie dziennych domów pobytu dla seniorów 60+ jak również wsparcie ich funkcjonowania poprzez partycypacje w bieżących kosztach funkcjonowania.Przewiduje się powstanie ok 1500 takich domów.
Relacje z Konferencji i zdjęcia - Maria Szulga
| | | | Krystyna Lewkowicz | | Sala Kolumnowa-miejsce obrad | |
| | | | | Michał Szczerba,Małgorzata Kidawa-Błońska,Małgorzata Zwiercan | panel na temat polityki senioralnej | prof.Brygida Kwiatkowska,Dr Elżbieta Ostrowska |
Koncert - Jan Sebastian Bach- morze inwencji twórczej
Dnia 10. 12.2015r słuchacze UTW wysłuchali koncertu przygotowanego przez Zakład Fortepianu , Klawesynu i Organów oraz Zakład Wokalistyki . Koncert odbył się w Sali Koncertowej przy ul. Kawaleryjskiej.
Na wstępie głos zabrała pani Małgorzata Bielicka życząc słuchaczom UTW zdrowych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2016.
Następnie słowo wiążące wygłosił prof. Leszek Kot.
Jan Sebastian Bach(1685-1750)-niemiecki kompozytor i organista. Za życia był znany i ceniony głównie jako organista i pedagog. Był ekspertem w budownictwie organowym. Cała twórczość Bacha , to niewyczerpana inwencja twórcza. Bach-to „potok” w języku niemieckim, a powinien być nazywany „morzem” ze względu na swój profesjonalizm muzyczny.
Jego twórczość obejmowała:
- ponad 200 kantat kościelnych i świeckich motety, chorały,
- muzyka instrumentalna: suity, koncerty, 6 koncertów brandenburskich,
- utwory kameralne,
- utwory na instrumenty klawiszowe: suity, toccaty,
- twórczość organowa: fantazje, preludia, fugi, opracowania chorałowe.
Wykonawcy:
1. op. F. Busoni Preludium chorałowe
wyk. Tomasz Jeleniewski- klasa fortepianu
2. Kantata (Ach,widzą oczy moje, że oto na wesele idę dziś do Boga)
wyk. Adam Bańkowski- bas
st. wykł. Adam Kondratowicz- fortepian
3. Aria „Quia respexit”
wyk. Marta Antkowiak- sopran
Urszula Kadłubowska –obój
st.wykł. Adam Kondratowicz- fortepian
4. Pasja wg św. Jana BVW 245
wyk.Małgorzata Piotrowska- sopran
Renata Kaczyńska- flet poprzeczny
st. wykł. Adam Kondratowicz- fortepian
5. V Suita francuska G-dur BWV 816
wyk. Monika Sypytkowska- klasa fortepianu
6. Preludium i Fuga gis-moll
wyk. Urszula Kulesza- klasa fortepianu
7. Kaprys B-dur na odjazd ukochanego braciszka
wyk. Marcin Kulesza- klasa fortepianu.
Utwory, które usłyszeliśmy były różne. Jedne- pełne głębokiej kontenplacji, skupienia, inne miały charakter orientalny, jeszcze inne wyrażały smutek, lament czy naśladujące trąbkę pocztyliona.
Pani v-ce prezes Helena Kurza w imieniu swoim i słuchaczy podziękowała panu prof.Leszkowi Kotowi za przybliżenie twórczości wielkiego muzyka i kompozytora jakim był Jan Sebastian Bach oraz za piękne przygotowanie studentów do przekazania nam ułamka muzyki zarówno religijnej jak i świeckiej. Dziękujemy pięknie.
Tekst Maria Makal
Zdjęcia Maria Makal i Maria Beręsiewicz
Spotkanie muzealne
8.XII.2915 r. słuchacze UTW uczestniczyli w zajęciach fakultatywnych, które prowadziła A. Dąbrowska, XXXXX kustosz Muzeum Wnętrz w Choroszczy. Przedstawiła historię szpitala w Choroszczy, która kojarzy się z psychicznie chorymi. W XVII wieku J,K, Branicki miał tu swoją letnią rezydencję – pałacyk nadal istnieje i warto zajrzeć do jego wnętrza. W czasach rozwoju przemysłu (XIX w.) powstała w pobliżu miasteczka fabryka sukna i kortu, w której zatrudniano 2 tys. Robotników. Jej właściciel Moez nawet ufundował kościół ewangelicki, który o zgrozo został rozebrany w 1962 r. po bezmyślnej decyzji gminnej Rady narodowej. Upadek fabryki nastąpił podczas I wojny światowej. Rosjanie zniszczyli część budynków, pracowników niemieckiego pochodzenia wywieźli w głąb Rosji.
Odrodzone w 1918 r, państwo polskie musiało organizować opiekę zdrowotną, szczególnie dla wielu ludzi chorych psychicznie (skutki zaborów i wojny). Z inicjatywy Z. Brodowicza powstał Białostocki Związek Komunalny, który zajął się organizowaniem nowoczesnej placówki medycznej. 160 ha ziemi z budynkami (niewiele) pofabrycznymi i osiedlowymi przeznaczono na szpital. Przebudową zajęli się architekci warszawscy. Zrujnowany pałac miał być kasynem lekarskim.
W 1939 r. otwarto pierwsze3 oddziały na 400 miejsc. Gminy miały płacić za swoich chorych. Obok szpitalnego prowadzono leczenie domowe. Dyrektorem i lekarzem naczelnym został Stanisław Deresz (1882 – 1940). Szpital stał się placówką samowystarczalną – laboratorium, biblioteka, kino, kościół, wodociąg, gospodarstwo rolne, warsztaty rzemieślnicze…
Pracownicy szpitala w 1938 r. brali udział 3 repatriacji z Francji chorych psychicznie Polaków (422 osoby) – 3 transporty statkiem „Warszawa”.
Kustosz scharakteryzowała personel szpitalny – 15 lekarzy na 900 pacjentów, 3 laborantki, 71 sanitariuszek … Przedstawiła również krótkie notki biograficzne najbardziej znanych ordynatorów i lekarzy. Henryk Roszkowski po wojnie pracował znowu w Choroszczy, założył Stacje krwiodawstwa w Białymstoku. Pracownicy szpitala bardzo aktywnie integrowali się z mieszkańcami miasteczka – udział w wielu uroczystościach.
Lata II wojny światowej były tragiczne dla pensjonariuszy szpitala. Sowieci wielu wywieźli, Niemcy rozstrzelali w Nowosiółkach. W budynkach utworzono obóz dla jeńców wojennych.
Po wojnie nastąpiła ponowna adaptacja budynków do leczenia chorych psychicznie, jednak to nie tak nowoczesna placówka jak w międzywojniu.
Notatkę sporz. Krystyna Szewczyk
Koło PTTK SENIOR spotkanie 5.12.2015 - gra miejska "Czy znasz Białystok?"
Wykład w dniu 03.12.2015 r – „O słownictwie regionalnym – na podstawie wspomnień białostockich seniorów” wykładowca: dr Zygmunt Gałecki – Katolicki Uniwersytet Lubelski
W części wstępnej wykładu dr Zygmunt Gałecki – adiunkt w Katedrze Języka Polskiego KUL – przedstawił znaczenie tekstów źródłowych dla dalszych badań historycznych i twórczości literackiej, ukazującej dawne dzieje. Podkreślił przy tym znaczącą rolę regionalizmów, czyli wyrażeń gwarowych. Uświadomił nam, że zdecydowanie nie należy wstydzić się swego dialektu, a wręcz warto pielęgnować jego osobliwości.
Słowa takie wyszukał w naszych tekstach; wspomnieniach wydanych w ramach projektu CONGENIAL: „Nasze dziedzictwo”, „Rodzinne wspomnienia dla potomnych” i „Podlaskie tradycje łączą pokolenia”. Wnikliwie wszystkie przeanalizował i skrupulatnie fachowo opracował. Dr Z. Gałecki omówił następujące regionalizmy: cebulnik, gościniec, grąd, koksiak, końka, koza, krasić, mamałyga, nażyć, ogolić, pajda, papacha, płyta, plonka, pochówek, pułap, rajek, równianka, szlaban, świniak, tatko, toczka, zaglądnąć, ziemianka, ziemniaki. Ze zdumieniem stwierdził, że ani razu nie został użyty wyraz kartofel.
Na zakończenie wykładowca językoznawca zachęcał nas do dalszego spisywania swoich wspomnień; do opisywania krajobrazu, wydarzeń, itp.
Po wykładzie odbył się koncert w wykonaniu zespołu „Classic Trompet Quartet”.
Barbara Wilczewska
Zdjęcia Maria Szulga i Irena Nikonowicz
Sare Roma na Andrzejkach
Zespół cygański "SARE ROMA" istnieje przy naszym UTW już od pięciu lat.
Panie należące do zespołu chętnie co tydzień ćwiczą,opanowując nowe figury i kroki tańca, a także powtarzają i utrwalają to czego się nauczyły. Tańce są żywiołowe, a stroje kolorowe, dlatego zespół bardzo chętnie zapraszany jest na różnego rodzaju okazje do klubów ,sal tanecznych ,festynów osiedlowych , aby urozmaicić imprezę. W roku akademickim 2014/15 było 14 występów.
28 listopada 2015r. zespóŁ został zaproszony do klubu "MILLENIUM" w Białymstoku na "Andrzejki"
Była to niespodzianka dla uczestników zabawy.
JAK ZWYKLE PRZYJĘTO NAS NIEZWYKLE SERDECZNIE,BIJĄC BRAWO I ŚPIEWAJĄC RAZEM Z NAMI.Tym razem występowała z nami po przerwie urlopowej nasza instruktorka ADRIANA,która bawiła swoim śpiewem i tańcem też indywidualnie , a także wróżyła andrzejkowym zwyczajem. Chętnych nie brakowało. Dla wszystkich była to wielka radość i przyjemność.
Józefina Bukin
26.11.2015r- Koncert niespodzianka w UMFC przy ul. Kawaleryjskiej.
Pani Małgorzata Bielicka serdecznie powitała słuchaczy UTW i zapowiedziała koncert z niespodziankę. Mam nadzieję ,że państwo będziecie z niej zadowoleni- oznajmiła.
Koncert rozpoczął pan Wojciech Urbanowski(bas), który wykonał arię Hołuby ze „Strasznego Dworu” St. Moniuszki. Akompaniowała mu na fortepianie pani Daria Ślesarska. Muzykę klasyczną usłyszeliśmy w wykonaniu zespołu w składzie :
Urszula Kadłubowska - obój
Maryia Traihel - skrzypce
Martyna Markowska - altówka
Roman Asipchuk – wiolonczela
Miłą niespodzianką było wystąpienie Zespołu Perkusyjnego – Ewy Szubzdy, Urszuli Murawko, Mariusza Łebkowskiego. Był to występ bez słów o wspaniałej, pełen wdzięku barwie bębnów.
Następnie wystąpił Zespół Fanfarowy , którego koordynatorem był Bernard Niezgoda.
Kolejnym punktem koncertu była prelekcję n. t.”Historia orkiestr dętych” wygłoszona przez Cezarego Witkowskiego.
Pierwszymi ‘instrumentami” były dłonie ludzkie. Zaczęło się od klaskania. W pierwszych instrumentach wykorzystana patyki, puste kawałki drewna, tuby( prekursor dzisiejszych fletów), muszle i co ważne rogi bydlęce. Były one idealne, w kształcie stożka i to dało początek blaszanym instrumentom dętym. Najstarszą stale grającą orkiestra dętą jest Górnicza Orkiestra Dęta z Wieliczki. Początki jej sięgają 1830roku. Na początku 1860 roku zaczęły powstawać pierwsze akademickie orkiestry dęte.
I taka orkiestra dęta wystąpiła na zakończenie naszego koncertu. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Cezary Witkowski. Usłyszeliśmy wiele wspaniałych utworów muzycznych m.in.”Żygolo”, melodie z kultowych seriali polskich(„Stawki większej niż życie”, „Czarnych chmur”, „Przygód Pana Michała”…), muzykę z filmu „Piraci z Karaibów”…
Był to koncert pełen niespodzianek i został zrealizowany w 100 procentach. Nie zabrakło muzyki operowej, klasycznej, rozrywkowej czy filmowej. Jednym słowem był to nektar dla naszych uszu i duszy.
Tekst i zdjęcia Maria Makal- sekcja foto.
| | | | Małgorzata Bielicka | Cezary Witkowski | Orkiestra dęta | zespół fanfarowy |
Wykład W. Tyszuka z Muzeum w Tykocinie pt. „Dzieci Holocaustu – wspólnota ocalonych”
Dnia 24 listopada br. na powyższy temat wykład przeprowadził kustosz z muzeum w Tykocinie Pan
W. Tyszuk . W Ratuszu Muzeum Podlaskiego spotkało się ok. 40 słuchaczy UTW.
W wykładzie Pana Tyszuka znalazło się kilka znaczących dat. 27 czerwiec1941 r.gdy wojska niemieckie zajęły Białystok.
W dzielnicy Chanajki przy ul. Suraskiej do Głównej Synagogi spędzono conajmniej 700 osób narodowości żydowskiej. Synagogę podpalono. Wielu Żydów spłonęło żywcem. Tego dnia w różnych egzekucjach zginęło 2 tys. osób. Niemieckie władze okupacyjne 26 lipca 1941r.zorganizowały Getto dla ludności żydowskiej. Było ono podporządkowane cywilnym władzom okręgu białostockiego. W wydzielonej strefie stanowiącej 1/3 powierzchni miasta Białegostoku ,otoczonej parkanem z trzema bramami mieli obowiązek osiedlić się Żydzi z miasta i okolic. Ogółem umieszczono w Gettcie 50 tys osób narodowości żydowskiej.
01 sierpnia 1941r.wszystkie bramy getta zostały zamknięte. 02 listopada 1942r. władzę nad gettem przejęło SS i Gestapo. Sytuacja w gettcie była bardzo trudna. Brak żywności ,praca ciężka na potrzeby niemieckiego wojska . Ta trudna sytuacja spowodował ,że w gettcie zaczęły działać zalążki organizacji konspiracyjnych. Na przełomie stycznia i lutego 1943 roku rozpoczęły się pierwsze deportacje ludności
z Getta do obozów zagłady. Władze niemieckie zamierzały ostatecznie rozwiązać "problem żydowski".
Białostocki "Judenrat" otrzymał polecenie -dnia 15 czerwca 1943 r.-wytypowania 30 tys. Żydów do wywiezienia ,do obozów koncentracyjnych / Treblinka, Majdanek, Auschwitz/.
16 sierpnia1943r. w Gettcie białostockim wybuchło powstanie, które porównywano co do wielkości z powstaniem w gettcie warszawskim. Był to zryw zbrojny ludności żydowskiej przeciw Niemcom.
Przywódcami powstania byli : Mordechaj, Tenenbaum i Daniel Moszkowicz.
Likwidację Getta białostockiego zakończono 20 sierpnia 1943r. Z ponad 60 tys. Żydów mieszkających przed wojną w Białymstoku i okolicach, wojnę przeżyło około tysiaca osób narodowości żydowskiej. Wielu z nich zawdzięcz swoje przetrwanie osobom wspierającym organizacje żydowskie. Nie wszyscy deportowani do obozów zagłady zginęli, niektórzy z nich przeżyli. Getto białostockie przeżyło trzech z żyjących osób:Katarzyna Meloch, Adam Rotfeld, Jerzy Koszewski. Ocaleni dają świadectwo. Współzałożycielka Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Białymstoku Irena Sendlerowa wraz z członkami "Żegoty" pomogła ocalić 2500 dzieci.
Notatkę sporządziła - Helena Kurza
Porozumienie o współpracy Politechniki Białostockiej z UTW
"Na naukę nigdy nie jest za późno"
20 listopada 2015r. w Politechnice Białostockiej odbyło się spotkanie Rektora Uczelni prof.Lecha Dzienisa z Krystyną Szner Prezesem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. Celem spotkania było reaktywowanie porozumienia o współpracy Politechniki z UTW. Poza tym w spotkaniu z ramienia PB uczestniczyła prof. Grażyna Łaska - Prorektor d/s Studenckich i Dydaktyki, a z UTW Helena Kurza viceprezes d/s Dydaktyki,temu wydarzeniu towarzyszyły uczelniane media.
Spotkanie otworzyła prof. Grażyna Łaska witając wszystkich zebranych, a następnie stwierdziła, że Uniwersytet Trzciego Wieku w Białymstoku podpisując dnia 20.11.2015r. Porozumienie o współpracy z Politechniką Białostocką, wpisuje się w misję rozwoju uczelni, w której zawarto realizację europejskiego programu edukacyjnego "Lifelong Learning Programme". Jest niezmiernie miło władzom uczelni, że słuchacze UTW chcą wzbogacać swoją dotychczasową wiedzę o nowe doświadczenia związane z zakresem nauk technicznych. W ramach porozumienia ,UTW otrzyma pomoc merytoryczną, udostępniona zostanie wysokowykwalifikowana kadra naukowo-badawcza do realizacji wszystkich form zajęć dydaktycznych, a także udostępnione będą słuchaczom laboratoria, sale wykładowe i zasoby biblioteczne. Ze strony Uniwersytetu Trzeciego Wieku zadaniem naszym będzie zapewnienie frekwencji słuchaczy w realizacji poszczególnych punktów porozumienia, stworzenie warunków do przeprowadzania badań ankietowych przez studentów PB. Rektor prof. Lech Dzienis sygnując w imieniu Politechniki porozumienie z UTW stwierdził,że bardzo ceni ludzi w każdym wieku, którzy mają w sobie chęć rozwijania się i nauczania czegoś nowego. W porozumieniu zawarte jest wszystko to, co powinno dotyczyć rozbudzania kreatywności, zdolności zdobywania wiedzy i nowych doswiadczeń. Pani Krystyna Szner Prezes UTW asygnując porozumienie, stwierdziła, że będziemy korzystać ze wszystkich ofert jakie nam zaproponuje uczelnia.
Notowała Helena Kurza
Wernisaż prac malarskich Zyty Gieleżyńskiej
Na ostatnim wernisażu (kwiecień 2014) zapowiadała, że miała to być ostatnia wystawa i ostatnie spotkanie z miłośnikami jej malarstwa. które uprawia - Zyta Gieleżyńska, bo o Niej mowa , zorganizowała kolejną (!) wystawę swoich prac 20 listopada 2015r. w „Domu Kultury Zachęta” za co przeprosiła, że nie mogła przestać i namalowała ponad 120 nowych malunków. Mimo jesiennej pluchy na spotkanie przybyło dużo uczestników. Najpierw odbyły się rytualne powitania – gospodyni klubu powitała bohaterkę wernisażu i zebranych gości, później Zyta opowiedziała krótko o swoich malarskich poczynaniach i oświadczyła, że zdecydowanie kończy swój „romans”ze sztuką. Czyżby to postanowienie Jej się uda ??? Prac malarskich autorka wystawiła bardzo dużo. Uznanie i podziw okazywali wszyscy zebrani goście kwiatkiem, gratulacjami i serdecznym uściskiem. Uroczystość umiliły koleżanki z grupy tanecznej Flamenco, w której Zyta czynnie uczestniczy, tym razem była tylko widzem. Podsumowaniem miłej uroczystości był bogaty wybór ciast i napojów, które pięknie prezentowały się na stole i pysznie smakowały. Zainteresowani twórczością mieli szansę zakupienia wybranych obrazów.
Inka Piekarska
zdjęcia Irena Nikonowicz,Inka Piekarska,Maria Szulga
19.11.2015 r.- „Aktualność przesłania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w kontekście przygotowań do 1050 rocznicy Chrztu Polski”
Spektakl „Dom Bernardy Alba” wg Federico Garcia Lorka w mistrzowskim wykonaniu koleżanek z Białostockiej Akademii +50.
Dnia 19 listopada wykład ks. dr Dariusza Wojteckiego zgromadził w auli Wydziału Prawa dużą rzeszę słuchaczy. Wykładowca w swoim wystąpieniu podkreślił wyjątkowość postaci Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, który żył w latach 1901-1981 - obecnie Sługa Boży. Prymas miał niezwykłą osobowość, łączył w sobie elastyczność i spokój autentycznego męża stanu z zapałem gorliwego misjonarza i ludowego przywódcy. W swym pasterskim nauczaniu zwracał uwagę na zasady postępowania narodu polskiego. Jako dewizę swej pracy biskupiej przyjął hasło "Soli Deo" /Jedynemu Bogu/ ,zachował je do końca życia. Prymas Tysiąclecia jak zawsze dążył do godnego ułożenia stosunków z rządzącymi. Krytykował wyzysk człowieka przez człowieka. Kładł wielki nacisk na zachowanie spokoju społecznego. Był zdecydowanym zwolennikiem umiaru. Obrońca człowieka
i duchowej tożsamości narodu, patriota, wizjoner , moralista i - przede wszystkim chrześcijanin, dobry człowiek. Prymas Stefan Wyszyński był bez wątpienia jedną z najznaczniejszych postaci w tysiącletniej historii polskiego chrześcijaństwa. Książę Kościoła, mąż stanu i dyplomata. Jego przesłania są nadal aktualne.
Po wykładzie przed częścią artystyczną odbyła się oficjalna część Dnia Seniora UTW.
Pani Krystyna Szner Prezes UTW w asyście Heleny Kurzy - zasłużonym słuchaczom wręczały podziękowania i upominki / w dwóch grupach/.
Pierwsza to - zasłużeni i aktywni studenci pracujący na rzecz białostockich seniorów w minionych latach : Czesław Kryszkiewicz, Jadwiga Misztal, Irena Rząca, Edyta Hawrylik, Kazimiera Chilecka, Danuta Łopatecka i Maria Janik. W imieniu wszystkich wyróżnionych w tej grupie podziękowanie złożył Pan Czesław Kryszkiewicz jeden z założycieli UTW w Białymstoku oraz honorowy prezes.
Szczególnie uhonorowano Panią Zofię Magott-Fryś - najstarszą obecnie słuchaczkę UTW /93 lata/.
Druga grupa to osoby obecnie pracujące aktywnie na rzecz społeczności uniwersyteckiej; Maria Waśkiewicz, Halina Załęska, Danuta Sajur, Helena Łukaszewicz, Józefina Bukin i Lech Wiszowaty.
Notatkę sporządziła - Helena Kurza
zdjęcia Inka Piekarska -sek.fot
17.11.2015r. - Muzeum Wojska
- wykład Beaty Mróz - "Ignacy Ceyzik artysta - zesłaniec"
Zdjęcia Waldemar Kiertowicz sek.fot
"Taneczny Dzień Seniora na UTW"
18 listopada br. w lokalu restauracji "Kate & Leopold" zebrali się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w strojach odświętnych odpowiednich do rangi imprezy. Pani Krystyna Szner - Prezes UTW powitała serdecznie gości prof. Małgorzatę Halicką opiekuna oraz prof. Jerzego Halickiego i wszystkich obecnych. Następnie zapowiedziała występ chóru"Astra" pod dyrekcją pani Oksany Dziadul.
Z okazji obchodzonego tydzień wcześniej Święta Niepodległości, chór wykonał kilka pieśni patriotycznych. Po występach chóru rozpoczęto konsumpcję przy zastawionych stołach. Nie trwało to zbyt długo,prawie wszyscy udali się na parkiet, aby poruszać się w rytm muzyki. Bloki taneczne, uzupełniano konsumpcją. Słuchacze bawili się świetnie do godz.22:00
Notatka -Helena Kurza
Zdjęcia Irena Nikonowicz I Zbyszek Borowski -sekcja fot.
Zakończenie sezonu żeglarskiego
W niedzielę 15 listopada w klubie Miraż odbyło się uroczyste zakończenoie sezonu żeglarskiego.Szef sekcji Leszek przygotował piękne zaproszenia,na których znalazla się niespodzianka.Kazdy z uczestników otrzymał jedną zwrotkę szanty,którą miał zaśpiewać.Do tanca przygrywała orkiestra. W przerwach śpiewaliśmy szanty..Razem z nami bawili się członkowie sekcji turystycznej.
11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada1918 roku Polska po 123latach niewoli stała się samodzielnym państwem. Złączone ziemie zaborów pruskiego, rosyjskiego, austriackiego na powrót zrosły się w jedność.
Marzenia Polaków o niepodległości po latach walki z germanizacją i rusyfikacją nareszcie się ziściły.
W kinie Ton została zoorganizowana przez PiS uroczystość uczczenia Święta Niepodległości w której brał udział nasz chór Astra pod dyrekcją Oksany Dziadul,nasza słuchaczka 93 letnia Zosia Magot przepięknie powiedziała wiersz Adama Mickiewicza "Śmierć pułkownika" ,występował też chór Belcanto pod dyrekcją Grażyny Falkowskiej oraz polska wokalistka z Mińska.Było patriotycznie i uroczyście.
Maria Szulga
Zdjęcia Maria Szulga i Zbigniew Borowski
10 listopada 2015 r. - Ratusz, Rynek Kościuszki 10 - wykład K. Rusin
i I. Kryńskiego na wystawie „Świat skamieniałości”
Zdjęcia Irena Nikonowicz -sek.Fot
„Molekularne podstawy genetyki”wykład prof. dr hab. n. medycznych Krzysztof Zwierz - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w dniu 5 listopada 2015r
Zdjęcia: Zbyszek Borowski i Maria Szulga -sek.fot
XXI Miejski Dzień Seniora
5 listopada 2015 r odbyła sie gala w sali Magma w Pałacu Branickich z okazji Dnia Seniora.
Wśród wyróżnionych seniorów znależli się słuchacze naszego Uniwersytetu pracujący społecznie na rzecz innych.
Wyróżnienia z rąk Prezydenta Miasta Białystok Tadeusza Truskolaskiego otrzymali:
Helena Kurza,Maria Szulga,Jolanta Rogowska, Jadwiga Łuckiewicz,Barbara Delis,,Maria Szkiłądź,Teresa Mancewicz Anna Paszkiewicz Gadek
Najserdeczniejsze podziękowania za wkładany trud i gratulacje dla wyróżnionych słuchaczy.
Zdjęcia Irena Nikonowicz i Zbyszek Borowski
MUZEUM WOJSKA W BIAŁYMSTOKU
27 października 2015 r. - Bogusław Kosel - „Rdzenne ludy Syberii”;
Zdjęcia Józef Sołomianko i Waldek Kiertowicz -sek.Fot
SIŁA, ZDROWIE, ENERGIA.
Studenci UTW preferujący rekreację w formie NORDIC WALKING spotykają się w każdą środę w Parku Zwierzynieckim ( naprzeciwko lodowiska), o godz. 9:30. Rozpoczynamy od 10 min. rozgrzewki pod kierunkiem Helenki Łukaszewicz. Potem spacerujemy 1,5 - 2 godziny przepięknymi alejkami Lasu Zwierzynieckiego.
Korzyści zdrowotne z chodzenia z kijkami to usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, stymulacja wszystkich mięśni naszego ciała. Badania naukowe wykazały, że następuje zwiększenie poboru tlenu od 20 – 58 procent, spalanie kalorii od 20 – 40 procent ( w zależności od intensywności tempa), wzmocnienie mięśni ramion i barków, zmniejszenie bólu kręgosłupa i złagodzenie napięcia mięśniowego. Niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących nordic wal king nie pogarsza stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych.
Po takim spacerze silniejsi, dotlenieni, energiczniejsi i radośniejsi wracamy do naszych codziennych obowiązków. Jesienne kolory lasu zachęcają do tej formy relaksu. Zapraszamy wszystkich studentów UTW lubiących ruch na świeżym powietrzu, o każdej porze roku.
Tekst i zdjęcia Maria Beręsewicz -sek.fot
22.10.2015 r - „Darowizny, spadki, dziedziczenia i testament”
wykładowca: dr Jerzy Bieluk
22 października br. wykład na powyższy temat przeprowadził dr Jerzy Bieluk z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Wykład pana Bieluka został poprzedzony pytaniem "Co zrobić, aby zachować dobrą pamięć o sobie?" Wiadomym jest, że śmierć osoby rodzi istotne skutki w sferze prawnej, ale także w sferze podatkowej. Dnia 18 października 2015r. weszła w życie zmiana przepisów kodeksu cywilnego i kilku innych ustaw dotyczących spadkobrania. Wykładowca omówił podstawowe zmiany dotyczące zasad odpowiedzialności za długi spadkowe. Następnie podkreślił, że majątek zmarłego może być nabyty w wielu formach:
> w formie testamentu - /ostatnia wola/.
> w formie zapisu -/zapis windykacyjny u notariusza/.
> w formie polecenia - /wyraża szczególne życzenie spadkodawcy/.
Dr Jerzy Bieluk podczas wykładu wyjaśnił co oznacza termin "Zachowek" - zabezpieczenie interesu osób, które zostały pominięte w testamencie, a uzykały korzyści po śmierci spadkodawcy. Zachowek należy się najbliższej rodzinie zmarłego.
Pomiędzy "Darowizną" a "Testamentem" istnieje taka różnica, że darowizna działa od razu i jest sposobem na przekazanie komuś jakiegoś składnika swojego majątku. Testament działa po śmierci. Spadkodawca jeszcze za życia może w każdej chwili odwołać cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia.
Wykład dr Jerzego Bieluka pozwolił nam odpowiedzieć na pytanie , że aby zachować dobrą pamięć
o sobie, należy odpowiednie dokumenty przygotowywać zgodnie z obowiązującym prawem.
Po wykładzie wystąpiły grupy taneczne Samorządowego Ogniska Baletowego w Białymstoku.
Notatkę sporządziła- Helena Kurza
Zdjęcia Maria Szulga -sek.fot
WERNISAŻ JANA SIDORUKA KLUB RELAKS UL ZWYCIĘSTWA 25/1
KONCERT
Sala Koncertowa Uniwersytetu Muzycznego dnia 22 października zapełniła się studentami UTW. O godz.11 Pani Małgorzata Bielicka z Biura Koncertowego UMFC powitała nas serdecznie i przedstawiła wykonawców pierwszego koncertu w tym semestrze. Jako pierwsze wystąpiły studentki Karolina Kuklińska-mezzosopran i przy fortepianie Małgorzata Marczyk. Wykonały następujące utwory: P.Czajkowskiego-"Mój Gienij", G.Mahlera- Wenn mein Schatz hochzeit macht",nmM. De Falla - "Chanson", S. Moryto - "Dziwujo sie ludzie",G.Bizeta - "Seguidilla z opery Carmen i " Habanera" .Następnie Student Tymoteusz Lasik
i Urszula Kulesza przy fortepianie wykonali Arię "Notte e giorno" z opery Don Giovaniego W.A. Mozarta. Kolejne utwory zaprezentowali Marta Antkowiak - sopran i przy fortepianie st.wykładowca Adam Kondratowicz, były to : A.Vivaldiego "Vieni, vieni" i W.A.Mozarta " Racytatyw" i aria "Zuzanny" z opery
"Wesele Figara". Na zakończenie koncertu wystąpili Małgorzta Piotrowska - sopran i st.wykł. Adam Kondratowicz wykonując utwory: S.Rachmaninowa "Son" , "Sirień" i "Polubiła ja" oraz P.Czajkowskiego-
"Niet, tol/ka tot, kto znał" i "Snowa,kak prieżdie, adin". Koncert w całości zachwycił nas ,był ukojeniem dusz i symfonią dla uszu.
Notatkę spisała Helena Kurza
Zdjęcia Maria Beręsiewicz -sek.fot
19 pażdziernik 2015 rozszerzone Posiedzenie Zarządu z zaproszonymi kierownikami sekcji.
zdjęcia:Irena Nikonowicz sek,fot
"ŚWIAT ZMYSŁÓW"
Dnia 20 października 2015 r. spotkaliśmy się w Muzeum Historycznym. Temat spotkania "Świat zmysłów". Pan Paweł- kustosz tego muzeumpoinformował nas, że będziemy zwiedzać wystawę czasową, która powstała w Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie. Wystawę w Muzeum Historycznym w Białymstoku zlokalizowano w trzech salach. W każdej z nich znajdują się stanowiska doświadczalne. Podczas zwiedzania wystaw uzyskaliśmy informację, że odbieranie wrażeń z otaczającego nas świata odbywa się za sprawą naszych zmysłów. Kluczową rolę w narządach zmysłów pełnią receptory - komórki reagujące wybiórczo na konkretny rodzaj bodźców z otoczenia. Komórki te rozlokowane są różnie w ludzkim organiźmie. Na przykład receptory dotyku znajdują się na całej powierzchni skóry, receptory smaku i węchu skupione w jednym niewielkim obszarze, zaś receptory słuchu i dotyku w dwóch receptorach parzystych narządów. Zmysły pozwalają nam sprawnie funkcjonować, ale przedstawiany przez nie obraz otoczenia nie zawsze jest wiernym odbiciem rzeczywistości.
Organizm nasz posiada niezwykłą umiejętność do odbierania sygnałów z otoczenia i przetwarzania ich na impulsy nerwowe, które biegną dalej wzdłóż rdzenia kręgowego do mózgu i z powrotem. Mózg przetwarza je i analizuje , a następnie wydaje polecenia koordynujące pracę całego organizmu. Nam się wydaje, że nasze zmysły są doskonałe jednak porównując się z niektórymi zwierzętami posiadamy zdecydowanie słabszy węch, nie potrafimy widzieć w podczerwieni i nadfiolecie, nie potrafimy wykrywać kierunku ziemskiego pola magnetycznego, jak czynią to ptaki. Mimo to nasz gatunek osiągnął sukces ewolucyjny.
Zwiedzając wystawę interaktywną mogliśmy praktycznie sprawdzić reakcję naszych receptorów na otaczającą rzeczywistość.
< Model gałki ocznej uwidacznia, że obraz padający na siatkówkę jest odwrócony. Mózg przyzwyczaił się do takiego obrazu i widzimy normalnie.
< W stereoskopie z dwóch płaskich rysunków tworzy się obraz trójwymiarowy.
< Odczucie temperatury jest względne. Ciepła płytka wydaje się gorąca lub zimna w zależności od tego z jaką płytką wcześniej stykała się dłoń.
< Iluzja optyczna kwadratów ma swój akustyczny odpowiednik. Po przesunięciu listwy widzimy linie ukośne.
Były jeszcze i inne doświadczenia, które pozwoliły potwierdzić, że słyszenie,widzenie , dotykanie i czucie jest efektem pracy naszych zmysłów.
Notatkę spisała Helena Kurza
17.10.2015r.- wycieczka autokarowa sekcji turystyki pieszej "POD KOPUŁAMI PODLASKICH CERKIEWEK"
"Pod kopułami Podlaskich Cerkwi"
Edukacyjna wyprawa dnia 17 października wiodła nas szlakiem podlaskich cerkwi.
W Milejczycach - zwiedzamy cerkiew św. Barbary. Bogate wnętrze,piękny ikonostas z XVIII wieku i relikwie świętych- wzbudzają w nas podziw. Po trasie zwiedzamy kościół w Tokarce, wybudowany przez górali w 1935r. w stylu podkarpackim. Napotykane przez nas cerkiewki są przeważnie koloru niebieskiego. W Starym Korninie znajdują się dwie cerkiewki obok siebie. Większa św. Michała Archanioła, a mniejsza św. Anny. Po wędrówce i przygodzie jaka spotkała nas po zwiedzeniu cmentarza. Zjadamy z apetytem obiad. Czeka nas kolejna niespodzianka tj. zwiedzanie wystawy ametystów. Jesteśmy zauroczeni ich pięknem.
W Łosince przesympatyczny proboszcz cerkwi opowiada nam o swojej świątyni z ogromnym zaangażowaniem. Zwraca naszą uwagę na filary podtrzymujące kopułę, na ikonostas, ikony i relikwie.
Wszystkie zwiedzane przez nas miejsca w tym dniu pozostawiły niezapomniane wrażenia.
Notatka Helena Kurza. Szerszy tekst na ten temat w "Naszej gazetce" nr.7
zdjęcia Zofia Stanisławska i irena Nikonowicz
„Nowoczesne i bezpieczne finanse seniora -wykład Daniela Jachimowicza z dnia 15 pazdziernika
Wykład był kontynuacją projektu z zakresu edukacji ekonomicznej realizowanego przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW z Nowego Sącza z Narodowym Bankiem Polskim.
W trakcie wykładu omówione zostały m.in. następujące zagadnienia: I. uprawnienia jakie przysługują konsumentom zawierającym umowy finansowe
w szczególności na odległość – przez telefon, za pośrednictwem Internetu, oraz
poza lokalem przedsiębiorstwa – NOWA USTAWA o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r., która weszła w życie 25 grudnia 2014 r., - przestały obowiązywać: ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawa z
dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
- obowiązki informacyjne przedsiębiorcy wynikające z zawierania umów,-wymogi formalne umów,- prawo odstąpienia od umowy przez konsumenta,- odpowiedzialność za jakość rzeczy sprzedanej.
II. odwrócony kredyt hipoteczny a umowa renty dożywotniej – omówienie instytucji i
różnic pomiędzy nimi
- NOWA USTAWA z dnia 23 października 2014 r., która weszła w życie 15 grudnia
2014 r.
Niebezpieczenstwa wynikające z zaciągania szybkich pożyczek, tzw. chwilówek
wykładu.
Warsztaty
komputerowe dotyczyły bankowości elektronicznej. Były to
praktyczno-teoretyczne zajęcia w trakcie których seniorzy m.in. pracowali na
symulatorze banku – uczyli się zasad zakładania i bezpiecznego korzystania z
internetowego konta bankowego, dowiadywali się jak zarządzać domowym budżetem z
wykorzystaniem komputera, jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych/kredytowych.
W ramach projektu działa bezpłatna z telefonów stacjonarnych infolinia - 801 002 170, w której
można uzyskać bezpłatne porady dotyczące m.in. tego, na co zwrócić szczególną
uwagę przy zaciąganiu kredytów, pożyczek i innych zobowiązań, jak interpretować
kluczowe zapisy umów pożyczkowych lub związanych z inwestowaniem oszczędności,
jak postępować w przypadku grożącej nam niewypłacalności, jak negocjować z
bankiem rozłożenie spłaty zadłużenia na raty itp
Tematyka poruszana była niezmiernie ciekawa,niestety niedopisała frekwencja
Maria Szulga
zdjęcia Irena Nikonowicz i Maria Szulga-sek.fot
Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im.Prof.Andrzeja Myrchy
Dnia 14 października 2015r. w ramach zajęć fakultatywnych rozpoczęliśmy I semestr roku akademickiego w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im.Prof. A.Myrchy. Po pięknym nowym obiekcie oprowadzał nas dr Janusz Kuprianowicz pracownik naukowy U w B. Należy przypomnieć, że Muzeum Przyrodnicze im.Prof.A. Myrchy istnieje od 01.09.2004 r. jako jednostka ogólnouczelniana pod nadzorem Instytutu Biologii U w B.
Od 17 kwietnia 2013 r.muzeum uzyskuje nowe pomieszczenie i przkształca się w Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im.Prof.A.Myrchy. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od sali ,gdzie zaprezentowano środowisko przyrodnicze Polski północno- wschodniej. Znajdują się tu okazy dużych i małych ssaków, różnorodne ptactwo . Pochodzą one z Puszczy Knyszyńskiej i Augustowskiej z terenów bagien biebrzańskich i rozlewisk nadnarwiańskich. W kolejnych salach wystawę tworzą skamieniałości roślinne i zwierzęce, minerały z grupy węglanów, siarczanów, rud żelaza oraz skał magmowych i osadowych. Przyrodę regionów polarnych zaprezentowano w formie diagramów ukazujących bogactwo i różnorodność zwierząt i roślin.
Filogeneza tkankowców / historia zachodzącego w skali czasu geologicznego rozwoju poszczególnych grup organizmów/,prezentuje poszczególne typy zwierząt tkankowych od prymitywnych i prosto zbudowanych gąbek po zaawansowane ewolucyjnie ssaki i ptaki. Gabloty ekspozycyjne i eksponaty kamienne prezentują orginalne skamieniałości skrzypów, paproci i widłaków sprzed 300 mln lat.
Na tym zakończyliśmy zwiedzanie części muzeum. Kolejne spotkania pozwolą nam poznać całą ekspozycję muzealną.
Notatkę spisała Helena Kurza
Zdjęcia Maria Falkowska -sek.fot
10 października Koła PTTK Senior wyrusza na rajd Turczyn ; Księżyno. Spotykamy się przy Stokrotce na ul. Paderewskiego. 12 osób w tym jeden rodzynek Edek pod przewodnictwem Izy wyrusza z miejsca spotkania, żółtym szlakiem w kierunku Turczyna. Wchodzimy w bardzo ładny las, który w pięknym jesiennym słońcu i przebarwieniach wygląda przeuroczo. Idziemy szeroką leśną piaszczystą drogą, mijamy rzeczkę Horodniankę i jesteśmy na obrzeżu Turczyna. Mijamy miejscami oszronione łąki, mieniące
się w promieniach słońca, gdyż w nocy był duży przymrozek.
Zatrzymujemy się na łące, jemy pierwsze lub drugie śniadanie. Bożenka proponuje wspólny śpiew, więc zgadzamy się. Po krótkim odpoczynku, idziemy w dalszą drogę podziwiając uroki polskiej złotej jesieni. Mijamy Niewodnicę Kościelną, domostwa i podążamy do Księżyna. Z Księżyna autobusem wracamy do Białegostoku.
Dziękujemy Izie za piękną trasę, a tak przez nas mało znaną.
Elżbieta Wiktor
Zdjęcia Zofia Stanisławska
XXII INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2015/2016
To już XXII raz zainaugurowaliśmy rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku 1.pazdziernika 2015roku w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Wszystkie miejsca w auli były zajęte przez słuchaczy i gości zaproszonych.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Po hymnie Pani Prezes Krystyna Szner powitała przybyłych gości.
Wśród zaproszonych obecni byli między innymi – Prezydent Miasta Białegostoku dr hab. Tadeusz Truskolaski, Wice Marszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno, posłowie –Robert Tyszkiewicz., Krzysztof Jurgiel, Dariusz Piątkowski; Ks. Biskup dr Henryk Ciereszko, Ks. Włodzimierz Misijuk, prof. dr hab. Jerzy Halicki, Dyrektor WOAK-u Cezary Mielko, prof. dr hab. Wojciech Pędich, mag inż. Czesław Kryszkiewicz….
Przemówienie inauguracyjne wygłosiła Prezes UTW Krystyna Szner.
Glos zabrali zaproszeni goście życząc nam dalszych sukcesów.
Koleżanka Jolanta Rogowska podzieliła się z nami swoimi refleksjami ze swej rocznej pracy
skarbnika UTW. Stwierdziła, że praca którą wykonuje to jej pasja i jest szczęśliwa, że znalazła się w gronie słuchaczy UTW.
Podczas inauguracji odbyła się immatrykulacja 10 studentów nowoprzyjętych po złożeniu przez nich ślubowania.
Chór „Astra” na zakończenie części oficjalnej inauguracji odśpiewał „GAUDEAMUS IGITUR”.
Rok akademicki 2015/2026 zainaugurował wykład prof. Uniwersytetu w Białymstoku dr hab. Dariusza Kuleszy pt „ Czas niedokończony ukazujący twórczość ks. J.Twardowskiego w kontr punkcie do współczesnego świata”.
Po wykładzie wystąpiła sekcja teatralna UTW oraz chór „Astra” pod dyrekcją Aksony Dziadul.
Tekst: Maria Makal
Zdjęcia Zosia Stanisławska i Irena Nikonowicz -sekcja fotograficzna
INAUGURACJA OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW
SEJM WARSZAWA 01.10 2015
1 października 2015 roku w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 roku, w Sejmie RP odbył się inauguracyjny Obywatelski Parlament Seniorów (OPS).
Do uczestnictwa w posiedzeniu zaproszeni zostali reprezentanci środowisk polskich seniorów w tym: Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz przedstawicieli gminnych rad seniorów.
Wydarzenie to swoim patronatem objęła marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa–Błońska. Organizatorem posiedzenia jest Sejmowa Komisja Polityki Senioralnej pod przewodnictwem posła Michała Szczerby.
Zadania Obywatelskiego Parlamentu Seniorów
Polskie środowiska senioralne tworząc Obywatelski Parlament Seniorów chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy osób starszych w Polsce oraz przeciwdziałać wszelkim przejawom dyskryminacji ze względu na wiek.
Organizatorom Obywatelskiego Parlamentu Seniorów zależy na promowaniu aktywności społecznej i obywatelskiej, wolontariatu osób starszych oraz solidarności wewnątrzpokoleniowej i międzypokoleniowej.
Uczestnicy posiedzenia swoją obecnością w Parlamencie mają zamiar przekonać/nakłonić posłów do działań mających dać osobom starszym prawo do godnego, niezależnego życia i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.
W inauguracji uczestniczyli Premier -Ewa Kopacz,Minister Pracy i Polityki Społecznej WładysławKosiński Kamysz,Michał Szczerba z Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej,Minister Zdrowia -MarianZębala.Z zaproszonych gości przybyła Anna Komorowska i Marszałek Senatu Bogdan Borusiewicz.
Zostały wybrane władze OPS
.Na przewodniczącą OPS Krystynę Lewkowicz głosowało 385 parlamentarzystów seniorów z 424 przystępujących do głosowania.V-ce przewodiczącymi zostały Wiesława Borczyk z Federacji UTW w Nowym Sączu i Elżbieta Ostrowska ze Związku Emerytów w Warszawie.
W skład Prezydium weszły też prof. Ewa Kozdroń,prof. Janusz Szymborski i Janusz Czyż
Zostały powołane trzy Komisje
1.Komisja d/s organizacyjno prawnych
2.Komisja d/s strategii,budżetu i finansów
3.Komisja d/s informacji,promocji i kontaktów z otoczeniem/w skład której wchodzi nasz przedstawicielMaria Szulga
Białystok był reprezentowany też w OPS przez Prezeskę Akademii Plus 50 -Jolantę Wołągiewicz
http://www.tvp.info/21931105/wy-seniorzy-jestescie-potrzebni-polsce-pierwsze-posiedzenie-obywatelskiego-parlamentu-seniorow-w-sejmie
| | | | | Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska | Premier Ewa Kopacz | Minister Zdrowia -Marian Zembala |
Przewodniczaca Krystyna Lewkowicz i v-ce Wiesława Borczyk OPS , oraz członkowie Komisji d/s Informacji ,promocji i kontaktów z otoczeniem w czasie obrad Komisji
| | | | Krystyna Lewkowicz - | Wiesława Borczyk | | |
Tekst i zdjęcia Maria Szulga
|
|