Sekcje Strona główna / Sekcje / Sekcja malarska "Pędzel"  


 Notatka z wystawy sekcji malarskiej „Pędzel”

 

29 stycznia 2019r odbył się wernisaż sekcji malarskiej „Pędzel”, p.t. „Wokół nas”.. Wystawę zorganizowano w Klubie Jubilat przy ul. Głowackiego 14. Jest to już 24 wystawa zbiorowa grupy „Pędzel”.

Otwarcia wystawy dokonała Janina Jakoniuk. Na wstępie powitała zaproszonych gości, stwierdzając, że zainteresowanie wystawą dopinguje grupę do malowania coraz lepszych obrazów.

Wystawę zaszczyciły: pani prof. Marzanna Morozewicz z Wydziału Psychologii i Pedagogiki  oraz pani Maria Szulga, prezez UTW.

Oprawę muzyczną do wystawy wykonał Andrzej Mazur, który skomponował muzykę do wiersza Janiny Jakoniuk i przedstawił jako propozycję hymnu studentów UTW. Piosenka bardzo się gościom spodobała.

Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko studentów UTW. Przybyło wiele osób, które z dużym zainteresowaniem oglądały obrazy.


 


Białystok, dn. 15.01.2020r

Sprawozdanie z działalności sekcji malarskiej „Pędzel”. Na koniec 2019 roku sekcja malarska „Pędzel” liczyła 18 osób. W ciągu tego roku sekcja nasza, zorganizowała kilka wystaw. - w styczniu, w klubie „Jubilat”, pt. „Wokół nas”, - w kwietniu, w „Spodkach”, z okazji 25-lecia UTW, - w maju, w „Arsenale”, pt. „Historie o starości”; wraz z takimi artystami jak A. Strumiłło, prof. M. Moroziewicz, Koji Kamoji - artysta japoński, K. Kozyra, Kobas Laksa i inni; - w maju, na Politechnice - krótkotrwała wystawa z okazji 25-lecia UTW; - we wrześniu, w klubie ZENIT, (obrazy wisiały aż do końca roku). Instruktorką grupy przez cały rok była Anna Ralicka-Perkowska, która pełni tę funkcję nadal. Godne odnotowania jest chyba także to, że członkowie z naszej grupy podarowali kilka prac na prezenty z okazji 25-lecia UTW. Opiekun grupy: Janina Jakoniuk

  


Plener w Supraślu

4.06.18  10- osobowa ekipa z grupy „Pędzel” udała się PKS-em  na jednodniowy plener do Supraśla. Pogoda sprzyjała, humory też. Seniorzy zabrali ze sobą materiały malarskie, które na bulwarach  Supraśla wykorzystywali do robienia szkiców, a co zdolniejsi tworzyli od razy pastelowe obrazy. Zwiedzaliśmy przystanki artystyczne w parku krajobrazowym nad rzeką Supraśl np. latające rowery, skalne formacje, ogródki zielne i inne. Robiliśmy zdjęcia krajobrazu, starych drzew i siebie nawzajem. Odwiedziliśmy również sklepik zielarski obok Muzeum Ikon gdzie oprócz zakupów, obejrzeliśmy wystawę fotograficzną podlaskich pejzaży i posmakowaliśmy ziołowych herbat. Czas upływał szybko i czas było wracać. W drodze powrotnej zaszliśmy do Jarzębinki na lokalne przysmaki: kiszkę ziemniaczaną, kartacze itp. Autobus powrotny złapaliśmy w ostatniej chwili jego odjazdu . Wszyscy byli zadowoleni z mile i owocnie spędzonego czasu. Zgodnie z propozycją  naszej instruktorki  Ani R-P zadecydowaliśmy że następne zajęcia odbędą się dopiero w przyszłym semestrze.

Zamkniecie wystawy naszych prac „Powitanie wiosny” w klubie Jubilat odbędzie się 25.06.18 w godz. 15-16.

 

Miłych wakacji! - Anna Gadek
 


Relacja z pleneru  g. Pędzel w Narwi

 

14.05.18 nasza grupa, w nieco zmniejszonym składzie /13 osób/, udała się do Narwi kilkoma samochodami . Spotkanie  odbyło się na posesji p. Święckiego na ul. Dąbrowskiego 8. Pan Święcki, człowiek wielu zawodów: fotograf, organista, kolekcjoner sprzętów  z przed lat. Zorganizował Muzeum Wsi i prowadzi je od wielu lat. Zbiera ginące sprzęty codziennego użytku, urządzenia strażackie, medyczne, fotograficzne, broń i odzież rożnego kalibru, stare maszyny rolnicze. Czego tam nie ma? Opowiadał przy tym historie pochodzenia niemal każdego  eksponatu, pokazywał zdjęcia zmieniających się okolic z Podlasia. Cała posesja  na terenie której jest muzeum jest starannie wypielęgnowana , przygotowana do biesiadowania i spotkań towarzyskich. Spędziliśmy tam kilka godzin. Zwiedzaliśmy okolice nadnarwiańskie, pobliski drewniany kościół z drugiej połowy XVIII wieku i barwną cerkiew. Robiliśmy zdjęcia i niektórzy malowali rzeźby, figury i drzewa znajdujące się na terenie działki p. Świeckiego. Przywieźliśmy  ze sobą prowiant, przygotowany przez nasze koleżanki, zatem była również  i biesiada, jako że pogoda „dopisała”, humory również.  Nagle czarne chmury zaczęły się zbierać na horyzoncie, czas było wracać. Zdecydowaliśmy że warto powtórzyć taką formę spotkania malarskiego, może następnym razem w Supraślu? 


W dniu 24.04.2018r po raz drugi w tym roku grupa malarska ,,PĘDZEL" pod opieką p. Anny Paszkiewicz Gadek zorganizowała wystawę prac adeptów UTW. Tym razem miejsca na wystawę użyczył Klub ,,JUBILAT”. Patronat artystyczny nad grupą sprawuje p. Anna Ralicka Perkowska. Kunszt artystyczny całej grupy jak zwykle zadziwiał. Myślę, że  wszyscy którzy obejrzeli wystawę znaleźli coś dla siebie do podziwiania. Były gratulacje, podziękowania oraz losowanie nagród i poczęstunek. Brawo grupa !!!

Krystyna Rogalska.


Zespół „Deja vu” na otwarciu wystawy obrazów grupy malarskiej „Pędzel”

            Otwarcie wystawy miało miejsce 24 kwietnia 2018r. o godz. 17.00 w Klubie Jubilat przy ul. Głowackiego w Białymstoku. Po części oficjalnej zebranych przywitał założyciel Zespołu „Deja vu” Zdzisław Kulikowski. On też zapowiadał występy solistek oraz akompaniował im na instrumencie klawiszowym. Zespół zaprezentował utwory, z którymi wystąpił na Miejskiej Senioradzie 10 kwietnia 2018r. Piosenkę „Pamiętasz była jesień” z filmu „Pożegnania” zaśpiewała Bogusława Wierzbicka. Następnie Halina Wiszowata wykonała w wersji polskiej, ze słowami Macieja Zembatego, utwór Cohena „Dance me”. Z kolei piosenkę Zespołu ABBA „Hasta maniana” w wersji polskiej, ze słowami Andrzeja Kudelskiego, zaśpiewała Walentyna Karpow. Występy były nagradzane gromkimi brawami, ale także w bezpośrednich rozmowach wiele osób uczestniczących w otwarciu wystawy nie szczędziło pochwał solistkom, jak również muzykowi. który wybrał repertuar, opracował ciekawe aranżacje utworów oraz zadbał o odpowiednie przygotowanie wokalne członkiń Zespołu. Myślę więc, że wszyscy zebrani mogli w bardzo pozytywnym nastroju przystąpić do zwiedzania wystawy.

            Należy podkreślić, że Zdzisław Kulikowski oraz solistki Zespołu „Deja vu” uczestniczą też w występach przygotowywanych przez Zespół wokalno-taneczny „Podlaskie Korale”, kierowany przez Danutę Sajur.

Walentyna Karpow            

                                              


 


Relacja z wystawy grupy Pędzel

W dn.  24 kwietnia  2018r. o godz.17.00 odbyło się otwarcie 23 wystawy  obrazów  grupy malarskiej „Pędzel” w klubie Jubilat. Odwiedziło ją liczne grono zwiedzających, w tym Pani Prezes UTW, koleżanki i koledzy, rodziny i znajomi. Wystawiano głównie obrazy olejne, były też prezentowane rysunki i szkice robocze. Wystawę uatrakcyjniła loteria obrazków i występy grupy solistów z Podlaskich Korali pod kierunkiem Zdzisława Kulikowskiego i Danuty Sajur. Wystawa będzie czynna do końca roku szkolnego 2017/18, warto ją obejrzeć – Anna Paszkiewicz Gadek.

      

 

 
 Zdjecia - Anna Paszkiewicz Gadek Relacja z wernisażu wystawy grupy „Pędzel”

21.03.18r. o godz. 17-tej odbył się  wernisaż kolejnej,  już 22 wystawy grupy Pędzel”, na wydz. PiP UW w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20. Tym razem wystawę zorganizowali studenci tego wydziału z Koła Animacji Cooltury wspólnie z grupą „Pędzel”.  Pomysł współpracy, a następnie  cała organizacja wystawy, jak również filmik o grupie malarskiej pochodził i był realizowany przez Koło Animacji Cooltury pod kierunkiem Łukasza Jarosza. Nieoceniona była konsultacja i duchowe wsparcie p. prof. M Morozewicz.

Sam wernisaż składał się z trzech części. W części oficjalnej, w dużej auli  Wydziału PiP  kolega Łukasz Jarosz  i Anna Paszkiewicz-Gadek i zaprezentowali  grupę malarską „Pędzel” i Koło Animatorów z UWB. Następnie został wyświetlony filmik zrealizowany przez studentów o artystach seniorach. Wystawę  można było obejrzeć na I piętrze, gdzie na dwóch ścianach holu oraz filarach były zawieszone obrazy . Jedna ściana prezentowała obrazy olejne, druga prace wykonane pastelami, część prac wystawiono na sztalugach i  filarach /p. Anny Ralickiej Perkowskiej - instruktorki grupy/. Ogółem  zaprezentowano około 100 obrazów.  Wystawę odwiedziło liczne grono gości:  z władz UWB i UTW oraz studenci- seniorzy i młodzież. Podobała się, słychać było również liczne pochwały za inicjatywę współpracy międzypokoleniowej. W trakcie wernisażu powstawał na dużej planszy obraz malowany rękoma zwiedzających, który będzie można obejrzeć i potem. To też fantastyczny pomysł.

Wystawa będzie czynna  do 13.04.18r.

Do zobaczenia wkrótce na następnej wystawie.

 


 


Relacja z wernisażu wystawy grupy „Pędzel”

21.03.18r. o godz. 17-tej odbył się  wernisaż, kolejnej  już 22, wystawy prac grupy Pędzel”, na wydz. PiP UW w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20. Tym razem wystawę zorganizowali studenci tego wydziału z Koła Animacji Cooltury wspólnie z grupą „Pędzel”.  Pomysł współpracy, a następnie  cała organizacja wystawy, jak również filmik o grupie malarskiej pochodził i był realizowany przez Koło Animacji pod kierunkiem Łukasza Jarosza. Nieoceniona była konsultacja i duchowe wsparcie p. prof. M Morozewicz z UwB.

Sam wernisaż składał się z trzech części. W części oficjalnej, w dużej auli  Wydziału PiP  kolega Łukasz Jarosz  i Anna Paszkiewicz-Gadek i zaprezentowali  grupę malarską „Pędzel” i Koło Animatorów z UwB. Następnie został wyświetlony filmik zrealizowany przez studentów o artystach seniorach. Wystawę  można było obejrzeć na I piętrze, gdzie na dwóch ścianach holu oraz filarach były zawieszone obrazy. Jedna ściana prezentowała obrazy olejne, druga prace wykonane pastelami, część prac wystawiono na sztalugach i  filarach /p. Anny Ralickiej Perkowskiej - instruktorki grupy/. Na filarach były zamieszczone również zdjęcia i  krótka charakterystyka artystów-seniorów prezentujących prace. Ogółem  zaprezentowano około 100 obrazów.  Wystawę odwiedziło liczne grono gości:  z władz UwB i UTW, młodzież oraz rodziny i studenci- seniorzy. Słychać było wypowiedzi że wystawa podobała się, jak również liczne pochwały za inicjatywę współpracy międzypokoleniowej. W trakcie wernisażu, na dużej planszy, powstawał także obraz malowany rękoma zwiedzających, który będzie można obejrzeć i potem na terenie Wydziału PiP . To też fantastyczny pomysł. Do zobaczenia wkrótce na następnej wystawie.

Napisała Anna Paszkiewicz-Gadek

 

 

 Zdjęcia - Maria Szulga - Sekcja Foto


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.