Sekcje Strona główna / Sekcje / Sekcja taneczno - wokalna - Podlaskie Korale 

 Sekcja taneczno - wokalna "Podlaskie Korale"


Uwaga!
Relacje, filmy, zdjęcia  o działalności zespołu "Podlaskie Korale" za lata 2015, 2016, 2017 znajdują się w zakładce na stronie głównej  > Realizowane projekty > Miedzynarodowe > Echa  projektów miedzynarodowych > 3. Zespół "Podlaskie Korale"

http://www.utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=660      

 

 


 

Rok 2023

 

Zmarła nasza koleżanka Wala Karpow po ciężkiej i długiej chorobie. Znacząco zaznaczyła swoją obecność w działalności UTW zwłaszcza przy organizacji 25-lecia UTW i występując z wielkimi sukcesami z Podlaskimi Koralami.

 

Ostatnie pożegnanie i pogrzeb odbyły się 2 maja (wtorek) o godz. 15-tej na cmentarzu prawosławnym przy ul Wysockiego.  


 

Rok 2021


 Waldemar Smaszcz pisarz i eseista- „Kochać jak poeta-miłość w życiu i poezji Juliana Tuwima”-wykład w dniu 29 października 2021

Mimozami jesień się zaczyna,

Złotawa, krucha i miła,

To ty, to ty jesteś ta dziewczyna,

Która do mnie na ulicę wychodziła (…)

Julian Tuwim, Wspomnienie

Słuchacze UTW, którzy w piątkowy wieczór 29 października uczestniczyli w wykładzie Waldemara Smaszcza, z pewnością nie żałują swej decyzji. Znany krytyk literacki i eseista mówił o miłości w życiu Juliana Tuwima i jej wpływie na twórczość poety. Swoje wystąpienie rozpoczął przywołaniem wiersza Tuwima„Wspomnienie”, który większość z nas pamięta dzięki interpretacji wokalnej  Czesława Niemena.

Kim była bohaterka wiersza? To żona poety, Stefania, „najpiękniejsza kobieta z możliwych” – jak podkreślił prelegent. Tuwim poznał ją jeszcze w okresie gimnazjalnym i od razu postanowił, że zostanie jego żoną. Ale okazało się to nie takie proste. Do małżeństwa doszło dopiero po siedmiu latach znajomości. Mimo różnic osobowościowych i różnych zawirowań związek przetrwał do końca.  To było  trudne uczucie, ale literatura polska zawdzięcza mu najpiękniejsze liryki miłosne.

Niezwykła historia miłości Juliana i chłodnej Stefanii  tak oczarowała Waldemara Smaszcza, że opisał  ją w  książce„Juliana Tuwima życie o imieniu dziewczęcym” (nawiązanie do wiersza „Imię”). Publikacja starannie wydana, a na okładce fotografia  pięknej Stefanii wśród żółtych polskich nawłoci.

Temat wykładu z kolei zainspirował zespół „Podlaskie korale” do przygotowania  mini spektaklu pt. „O miłości i pocałunkach na wesoło”. Usłyszeliśmy kilka utworów, które w różny sposób obrazowały główny temat – „W cieniu rajskiego drzewa”, „Prosił pocałuj”, „Wieriła, wieriławieru”, „Prosiłem ją …”.  Do zaśpiewania wiązanki utworów  ludowych zespół zaprosił publiczność. A żartobliwą puentą występu stała się piosenka „Niech żyje wolność  ….”


Interesujący wykład podany w lekkim tonie i przeboje Podlaskich Korali sprawiły, że ten październikowy jesienny wieczór nabrał barw i pozwolił złapać oddech od ciągle nieprzewidywalnej rzeczywistości.

Bożenna Krzesak- Mucha 


W dniach 5 – 11 września 2021  na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Białymstoku odbyło się Międzynarodowe spotkanie edukacyjne zorganizowane w ramach projektu Erasmusa+ pt. „Wiedza jest szansą akceptacji”(KCA). Tematem spotkania były .„Problemy Polski i krajów partnerów z powodu ostatniej fali uchodźczej do Europy”. Do Białegostoku przyjechali uczestnicy projektu z Włoch (5) i Turcji (7).

W „Spodkach” zaprezentowano wydarzenie artystyczne skierowane do mieszkańców Białegostoku, członków UTW, uczestników projektu i do gości z zagranicy pt. „Wielokulturowość Podlasia wyrażona działalnością artystyczną”. W programie: spektakl teatralny pt. „Ucieczka”, tańce cygańskie, taniec czeczeński „Lezginka”, FREY-LECH TRIO „Białystok mój dom”, piosenki żydowskie, występ grupy z Turcji, tańce cygańskie, występ zespołu „Podlaskie Korale”, Białoruska grupa "Siostry Ostapczuk", mini spektakl „A jednak wesele", występ Chóru „Astra” UTW Białystok.

Poniżej zamieszczam filmiki z występów,  w których brali udział członkowie zespołu ‘Podlaskie Korale”

 

Jadwiga Barcewicz
       


 x/ Filmik  mini spektaklu  "A jednak wesele " pochodzi z imprezy towarzyszacej w 6 - tym  dniu spotkania edukacyjnego (10 września) w CAS  ( w Spodkach brak nagrania)


 


Rok 2020


 Zespół wokalno-taneczny „Podlaskie korale” uczestniczył 21.01.2020r. w uroczystości z okazji 5. rocznicy działalności Podlaskiej Redakcji Seniora, która odbyła się w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku. W pierwszej części Halina Wiszowata, w obecności członków Ze względów organizacyjnych spektakl był nieco skrócony. Ze względów organizacyjnych spektakl był nieco skrócony.  zespołu, złożyła gratulacje i życzenia na ręce Jolanty Wołągiewicz, a Zdzisław Kulikowski wręczył kwiaty. Następnie zaśpiewała utwór „Czerwcowa piosenka”, do którego słowa napisała Jolanta Maria Dzienis, a muzykę – Zdzisław Kulikowski. Z kolei Bożena Bednarek – na prośbę autorki Bogusławy Wierzbickiej – odczytała wiersz „Dla Babci i Dziadka”.

            Zespół wystąpił ponownie na zakończenie uroczystości. Zdzisław Kulikowski zapowiedział spektakl obejmujący wybrane utwory ze „złotego okresu” Czerwonych Gitar. To on zaproponował jego koncepcję, opracował aranżacje utworów,  przygotował solistki oraz prowadził spektakl. Na początek zaśpiewał utwór „Nie zadzieraj nosa”, w rytm którego weszły członkinie zespołu, w tym pięć z nich – z czerwonymi gitarami.
            Następne utwory Czerwonych Gitar kolejno wykonali:: Walentyna Karpow, Nina Bielenia, Zdzisław Kulikowski, Halina Zyskowska, Halina Wiszowata i Bogusława Wierzbicka. Solistkom towarzyszyły chórki. W  układach tanecznych, opracowanych przez Halinę Wiszowatą, wzięły udział: Jadwiga Barcewicz, Elżbieta Kackieło, Irena Kasabuła Nina Bielenia, Halina Wiszowata i Halina Zyskowska,. W utworach rockowych wystąpiły one z gitarami wykonanymi na ten spektakl według pomysłu Jadwigi Barcewicz. 

            Ze względów organizacyjnych spektakl był nieco skrócony. Pomimo to występy zespołu były przyjęte wręcz entuzjastycznie i nagradzane gromkimi brawami. Zebrani śpiewali piękne i znane piosenki, które -  tych bardziej odważnych - porwały do tańca. Po występie członkowie zespołu oraz inni uczestnicy uroczystości częstowani byli  pysznym tortem jubileuszowym.

Walentyna Karpow
 


 


 Rok 2019


 W środę 20 listopada 2019 w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim  odbyły się obchody Dnia Pracownika Socjalnego. To osoby, które pomagają rodzinom w trudnej sytuacji, nie tylko finansowej. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wręczył zasłużonym pracownikom i jednostkom z całego województwa wyróżnienia w formie  grawertonów i w postaci dyplomów. Obchody zakończył występ artystyczny zespołu „Podlaskie Korale” z Uniwersytetu  Trzeciego Wieku w Białymstoku, który zaprezentował piosenki z repertuaru "Czerwonych Gitar".

Jadwiga Barcewicz
 


 


Zepół "Podlaskie Korale" w dniu 10 października 2019 wystąpił na spotkaniu grup artystycznych UTW w Białymstoku z koordynatorami krajów uczestniczących w nowym projekcie międzynarodowym CHEST Turcji, Portugalii i Litwy. 


 


 03.10.2019rZespół ‘Podlaskie korale” wystąpił w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, podczas obchodów Światowego Dnia Seniora. Zebranych powitała Danuta Sajur i zaprosiła do obejrzenia spektaklu słowno-muzycznego „NIEPODLEGŁA”, związanego z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Koncepcję spektaklu zaproponowała Halina WiszowataZdzisław Kulikowski wybrał ostatecznie utwory lub ich fragmenty, opracował do nich aranżacje, przygotował wokalnie zespół oraz towarzyszył mu, grając na organach lub gitarze. Słowo wiążące przygotowała oraz występ prowadziła Walentyna Karpow. 

Zespół przedstawił wiązankę 14 utworów patriotycznych związanych z trudnymi, czasem tragicznymi, wydarzeniami w naszej 100-letniej historii, ale również radosnymi, pozwalającymi każdorazowo patrzeć w przyszłość z optymizmem. Utwory lub ich fragmenty były oczywiście wykonywane w kolejności chronologicznej. Przewijał się motyw „Ja to mam szczęście…” wówczas, kiedy mowa była o zwycięstwach. Wystąpili: Jadwiga Barcewicz, Nina Bielenia, Aleksy Charkiewicz, Elżbieta Kackieło, Walentyna Karpow, Irena Kasabuła, Zdzisław Kulikowski, Krystyna Rogalska, Maria Waśkiewicz, Bogusława Wierzbicka, Halina Wiszowata, Halina Załęska i Halina Zyskowska. Fragment utworu „Bywaj dziewczę zdrowe” zaśpiewał Zdzisław Kulikowski, utworu „Dnia 1 września” zaśpiewała Nina Bielenia, utworu „Czerwone maki” – Bogusława Wierzbicka, utworu „Na prawo most” – Walentyna Karpow (każdy z nich - z udziałem pozostałych członków Zespołu). Bogusława Wierzbicka recytowała również swój wiersz „Żołnierzom nieznanym”. Niezwykle przejmująca interpretacja utworów „Biały krzyż” oraz „Mury” wykonanych przez Marię Waśkiewicz (z udziałem całego Zespołu) została nagrodzona zasłużonymi brawami. Atmosferę powagi i doniosłości podkreśliły: w przypadku pierwszego utworu - zapalone lampki trzymane w dłoniach przez członkinie zespołu, w przypadku drugiego – akompaniament Zdzisława na gitarze. Fragmenty pozostałych utworów wykonał cały Zespół. Na zakończenie wybrzmiało następujące przesłanie, które powinno na zawsze zagościć w sercach i umysłach naszego i następnych pokoleń:

Pierwsza wojna - pal ją sześć, to już tyle lat,

 

Druga wojna - jeszcze dziś winnych szuka świat,

 

A tej trzeciej, co chce przerwać nasze dni,

 

Winna/winny będę ja, winien będziesz ty.”

Zebranym bardzo podobał się występ. Przyjęli go ciepło i ze wzruszeniem oraz nagrodzili długo trwającymi brawami. Historia Polski jest przecież związana z życiem naszym i naszych przodków, których wciąż pamiętamy. Walentyna Karpow 


 


Zespół wokalno-taneczny „Podlaskie korale” wystąpił 01.10.2019 roku o godz. 18.00 na Stadionie Miejskim w Białymstoku, z okazji Europejskiego Dnia Seniora. W gronie widzów była Prezes UTW Maria Szulga.

Zdzisław Kulikowski zapowiedział spektakl, obejmujący utwory ze „złotego okresu” Czerwonych Gitar. To on zaproponował jego koncepcję, opracował aranżacje utworów, przygotował solistki oraz prowadził spektakl. Na początek zaśpiewał utwór „Nie zadzieraj nosa”, z udziałem członków zespołu, w rytm którego weszły - z czerwonymi gitarami – koleżanki tańczące.

Utwory Czerwonych Gitar kolejno wykonały: „Historię jednej znajomości” - Walentyna Karpow, „Powiedz stary” - Nina Bielenia, „Remedium” – Maria Waśkiewicz, „Nikt na świecie nie wie” - Halina Zyskowska, „Uciekaj moje serce” - Halina Wiszowata, „Tak bardzo się starałem” – Zdzisław Kulikowski, „Ty się boisz myszy” (w pierwszej osobie) - Walentyna Karpow, „Niebo z moich stron” - Bogusława Wierzbicka, „Biały krzyż” - Maria Waśkiewicz. Solistkom towarzyszyły chórki. We wszystkich układach tanecznych, opracowanych przez Halinę Wiszowatą, wzięły udział: Jadwiga Barcewicz, Elżbieta Kackieło, Irena Kasabuła i Teresa Lautsch. W utworach rockowych wystąpiły one z gitarami wykonanymi na ten spektakl według pomysłu Jadwigi Barcewicz. W tańcach brały udział: Nina Bielenia, Halina Wiszowata i Halina Zyskowska, kiedy nie wykonywały utworów Czerwonych Gitar. W spektaklu uczestniczył również Aleksy Charkiewicz.

 

Na bis zespół wykonał – zgodnie z propozycją Zdzisława – fragment utworu „Teraz jest wojna”, który m.in. prezentowany będzie 03.10.2019 roku w spektaklu „Niepodległa”.

 

Występy były przyjęte bardzo życzliwie i nagradzane gromkimi brawami. Zebrani śpiewali piękne i znane piosenki. Cisza i zaduma miały miejsce tylko podczas wykonywania przez Marię Waśkiewicz utworu „Biały krzyż”.

Walentyna Karpow

 
 


 


Zespół "Podlaskie Korale" w Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach

Nie ma wakacji Zespół "Podlaskie Korale" UTW w Białymstoku. W dniu 3 sierpnia 2019 grał, śpiewał i tańczył w DPS Czerewki na XVI "Spotkaniu Pokoleń", corocznej uroczystości spotkania mieszkańców DPS z rodzinami, bliskimi, znajomymi i społecznością lokalną. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz i Przyjaciele Domu. Impreza odbyła się na wolnym powietrzu, przy poczęstunku słodkimi wypiekami, kiełbaskami z grilla, bigosem i napojami.(JB) foto Maria Szulga

 
W sobotę 3 sierpnia 2019 roku (w słoneczny, upalny dzień) Dom Pomocy Społecznej w Czerewkach zorganizował plenerowe XVI SPOTKANIE POKOLEŃ 2019, w którym uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, pensjonariusze, ich bliscy oraz pracownicy Domu.  Wystąpił tam m.in. zespół wokalno-taneczny „Podlaskie korale” UTW Białystok.

Przed występem Zdzisław Kulikowski poprosił o zabranie głosu Prezes UTW Marię Szulgę, która była obecna na spotkaniu. Następnie zapowiedział spektakl, obejmujący utwory ze „złotego okresu” Czerwonych Gitar. To on zaproponował jego koncepcję, opracował aranżacje utworów, przygotował solistki oraz prowadził spektakl.. Na początek zaśpiewał utwór „Nie zadzieraj nosa”, z udziałem członków zespołu. Kolejne utwory Czerwonych Gitar wykonały: „Historię jednej znajomości” - Walentyna Karpow, „Powiedz stary” – Zdzisław Kulikowski, „Remedium” – Maria Waśkiewicz, „Nikt na świecie nie wie” - Halina Zyskowska, „Uciekaj moje serce” - Halina Wiszowata, „Tak bardzo się starałem” - Elżbieta Stachurska, „Ty się boisz myszy” (w pierwszej osobie) - Walentyna Karpow, „Niebo z moich stron” – Zdzisław Kulikowski. Solistom towarzyszyły chórki. We wszystkich układach tanecznych, opracowanych przez Halinę Wiszowatą wzięły udział: Jadwiga BarcewiczElżbieta KackiełoIrena Kasabuła i Teresa Lautsch. W utworach rockowych wystąpiły one z gitarami wykonanymi na ten spektakl według pomysłu Jadwigi Barcewicz. Do tańców włączały się również: Halina Wiszowata i Halina Zyskowska (kiedy nie wykonywały swoich piosenek). W spektaklu brał udział również Aleksy Charkiewicz. Członkowie zespołu zakończyli swój pierwszy występ piosenką „Podlaskie korale”, zapraszając na następne koncerty.

Na zakończenie spotkania zespół „Podlaskie korale” wystąpił ponownie, prezentując wybrane utwory charakterystyczne dla wielokulturowości Podlasia. Były to: „Milion róż” (w jęz. rosyjskim) - w wykonaniu Marii Waśkiewicz, „Marina” – w wyk. Elżbiety Stachurskiej (z udziałem ww. tańczących. koleżanek), „Biełyje rozy” – w wyk. Zdzisława Kulikowskiego, „Sąsiadka” – w wyk. Marii Waśkiewicz (z udziałem tańczących koleżanek), „Kolki u niebie zor” – w wyk. Aleksego Charkiewicza, „Ach sudba maja sudba” i „Padmaskownyje wieczera” – w wyk. Marii Waśkiewicz i Grażyny Wilimajtys, „Czerwona jarzębina” (w jęz. rosyjskim) – w wyk. Walentyny Karpow oraz „Czarne oczy” – w wyk. Marii Waśkiewicz (z udziałem tańczących koleżanek).

Występy były przyjęte bardzo życzliwie i nagradzane gromkimi brawami. Zebrani śpiewali piękne i znane piosenki, niektórzy z nich tańczyli. Miło było dostrzec uśmiech i radość na twarzach wszystkich osób, szczególnie pensjonariuszy DPS, którzy przynajmniej na jakiś czas mogli zapomnieć o problemach życia codziennego. Należy ponadto zwrócić uwagę na bardzo udany debiut solowy Aleksego Charkiewicza.

Myślę, iż reakcja publiczności wynagrodziła występującym wysiłek włożony w przygotowanie i prezentację występów, a kierownictwo DPS zadbało o ich dobre samopoczucie, przygotowując przekąski, napoje i ciasto.

 

Walentyna Karpow

 25.06.2019r. zespół „Podlaskie korale” wystąpił na trzecim z kolei koncercie w ramach obchodów 25-lecia UTW pn. „TYGIEL PODLASKI - XXV LAT UTW Z KULTURĄ”, który miał miejsce w siedzibie WOAK-u „SPODKI” przy ul. Św. Rocha 14 w Białymstoku. Przedstawił spektakl wokalno-taneczny pt. „Tygiel Podlaski” inspirowany wielokulturowością Podlasia zamieszkiwanego od wieków w pokoju i spokoju przez społeczność reprezentującą różne grupy etniczne, których kultury wzajemnie się przenikają, powodując ubogacenie tej społeczności.

Spektakl prowadził Zdzisław Kulikowski, który opracował aranżacje utworów, czuwał nad przygotowaniem solistek oraz akompaniował im w czasie występów. Układy taneczne opracowała Halina Wiszowata. Członkowie zespołu ubrani w stroje ludowe, charakterystyczne dla grup etnicznych zamieszkujących Podlasie, weszli na scenę w rytm piosenki „Podlaskie korale”, którą zwykle witają publiczność. Kolejne utwory - z udziałem zespołu - wykonali: Halina Załęska - Kawaliry”, Elżbieta Stachurska - „Riding daj, Riding do” – w jęz. litewskim, Nina Bielenia - „Ciecze wada” – w jęz. białoruskim, Nina Bielenia i Walentyna Karpow - „Czerwona jarzębina” - w jęz. rosyjskim, Bogusława Wierzbicka - „Na białostockim rynku”, Bogusława Wierzbicka i Halina Zyskowska - „Hava Nagila” - w wersji oryginalnej, Nina Bielenia i Walentyna Karpow - „Mój Cygan” – w jęz. romskim i polskim, Zofia Pytel-Król - „Świniorz”, Nina Bielenia - „Smereka” – w jęz. ukraińskim, wszyscy członkowie zespołu - „Szła dzieweczka do laseczka”, Zofia Pytel-Król , Elżbieta Stachurska i Bogusława Wierzbicka - „Oj, chodzą, oj, chodzą”. Solistkom towarzyszył Aleksy Charkiewicz. Do ostatniego utworu zespół wykonał taniec „Podlasiak”. We wszystkich układach tanecznych przygotowanych do poszczególnych utworów wzięły udział: Jadwiga Barcewicz, Elżbieta Kackieło, Irena Kasabuła, Teresa Lautsch. Do tańców włączały się również: Nina Bielenia, Walentyna Karpow (do ostatniego), Elżbieta Stachurska i Halina Zyskowska. Członkowie zespołu opuszczali scenę w rytm utworu „Podlaskie korale”, zapraszając na kolejne koncerty.

Jak zwykle, publiczność entuzjastycznie reagowała na występy zespołu, śpiewała znane utwory i nagradzała wykonawców gromkimi brawami.

 

Walentyna Karpow
Zespół "Podlaskie Korale"  w Turcji

Zespół wokalno - taneczny UTW  "Podlaskie Korale" wystąpił w Centrum Usług Socjalnych Tureckiego Czerwonego Półksiężyca w Ankarze w Turcji. Występ odbył się 23 maja 2019 podczas spotkania edukacyjnego w ramach projektu międzynarodowego pt. "Wiedza jest Szansą na Akceptację" w skrócie "KCA" dla uchodźców. (JB)

W dniu 8 maja 2019r. Zespół wokalno – taneczny „Podlaskie korale” wystąpił w Auli I Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, w części artystycznej konferencji z okazji 25-lecia UTW w Białymstoku. Wcześniej Walentyna Karpow, przedstawiła krótką informację o działalności zespołu i jego sukcesach.

Występ rozpoczął się od utworu „Srebrne wesele”, którego pierwszą zwrotkę i refren wykonała – w towarzystwie chórków – Halina Zyskowska, dostosowując słowa do jubileuszu Uczelni. Następnie Zdzisław Kulikowski  zapowiedział spektakl, obejmujący utwory ze „złotego okresu” Czerwonych Gitar. To on zaproponował jego koncepcję, opracował aranżacje utworów, przygotował solistki oraz prowadził spektakl.. Na początek zaśpiewał utwór „Nie zadzieraj nosa”, z udziałem członków zespołu. Kolejne utwory Czerwonych Gitar wykonały: „Historię jednej znajomości” - Walentyna Karpow, „Powiedz stary” - Nina Bielenia, „Remedium” – Maria Waśkiewicz, „Nikt na świecie nie wie” - Halina Zyskowska, „Uciekaj moje serce” - Halina Wiszowata, „Tak bardzo się starałem” - Elżbieta Stachurska, „Ty się boisz myszy” (w pierwszej osobie) - Walentyna Karpow, „Niebo z moich stron” - Bogusława Wierzbicka, „Biały krzyż” - Maria Waśkiewicz. Solistkom towarzyszyły chórki. We wszystkich układach tanecznych, opracowanych przez Halinę Wiszowatą wzięły udział: Jadwiga Barcewicz, Elżbieta Kackieło, Irena Kasabuła i Krystyna Rogalska. W utworach rockowych wystąpiły one z gitarami wykonanymi na ten spektakl według pomysłu Jadwigi Barcewicz. Do tańców włączały się również: Halina Wiszowata i Halina Zyskowska. Członkowie zespołu pożegnali licznie zgromadzoną publiczność piosenką „Podlaskie korale”, zapraszając na następne koncerty.

 

Zgodnie z przewidywaniami zebrani bawili się świetnie, śpiewali znane utwory i nagradzali wykonawców spektaklu gromkimi brawami. Cisza i skupienie zapadły w auli tylko wówczas, kiedy Maria Waśkiewicz wykonywała utwór „Biały krzyż”, z udziałem pozostałych członkiń Zespołu.

Walentyna Karpow
 


 W dniu 11 kwietnia 2019 w Auli Prawa Uniwersytetu w Bialymstoku po wykładzie Zespół wokalno- taneczny "Podlaskie Korale" wystapił dla słuchaczy UTW ze spektaklem pt. "Tchnienie wiosny". 


 10.04.2019 r. - WOAK - SPODKI "Wiosenna prezentacja dorobku artystycznego seniorów UTW          z  regionu Podlasia"

 
Dnia 10 kwietnia 2019 r.zainaugurowano obchody 25 lecia naszego Stowarzyszenia, organizując Wiosenną Prezentację Artystyczną Seniorów - WOAK - SPODKI. Goście i uczestnicy prezentacji zostali serdecznie powitani przez Panią Marię Szulga-  Prezesa UTW.
W prezentacji udział wzięło 8 UTW z Podlasia oraz Akademia +50. Zaprezentowano widzom dokonania seniorów w sferze artystycznej, łącząc to z występem grupy przedszkolaków na początku rozpoczęcia imprezy. Działania nasze zmierzały do wytworzenia atmosfery wspólnej zabawy i pokazania,że czas wolny można spędzać z przyjemnością dla siebie. Uważamy ten cel został osiągnięty. Na zakończenie każdego występującego zespołu były wręczane dyplomy uczestnictwa w prezentacji z symboliczną róża. Podziękowania składały na przemian Maria Szulga i Helena Kurza.
Opisała 
Helena Kurza
 5 marca 2019r. Zespół „Podlaskie korale” wystąpił w kinie FORUM w ramach Miejskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego Seniorów SENIORADA 2019, organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Zarząd Oddziału Okręgowego w Białymstoku.

Przed występem głos zabrała Danuta Sajur. Poinformowała, że Zespół przedstawi spektakl słowno-muzyczny pt. „Ja to mam szczęście” przygotowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak dodała, koncepcję spektaklu opracowała Halina Wiszowata, Zdzisław Kulikowski wybrał utwory, opracował ich aranżacje oraz zadbał o przygotowanie solistek, natomiast słowo wiążące jest autorstwa Walentyny Karpow i to ona będzie prowadzić narrację.

Spektakl wskazywał na najważniejsze (zdaniem przygotowujących go osób) wydarzenia z historii naszego kraju ostatnich 100 lat i ilustrował je wybranymi utworami lub ich fragmentami. Zakończył się przesłaniem skierowanym do naszego i następnych pokoleń, wskazującym na to, że będą winne ew. kolejnej trzeciej wojnie. Jako soliści wystąpili: Nina Bielenia, Walentyna Karpow, Zdzisław Kulikowski, Maria Waśkiewicz i Bogusława Wierzbicka.

Spektakl odebrany był niezwykle emocjonalnie z uwagi na to, że wydarzenia w nim uwzględnione były niejednokrotnie udziałem obecnych w kinie osób oraz ich bliskich. W sposób szczególny zebrani zareagowali na utwory wykonywane przez Marię Waśkiewicz: „Biały krzyż” (przy zapalonych lampkach trzymanych przez członkinie Zespołu i zgaszonych światłach) oraz „Mury”. Ich interpretacja zawierała tak duży ładunek emocjonalny, że nagrodzona została długotrwałymi oklaskami. Takimi oklaskami nagrodzony został również cały spektakl. Halina Wiszowata otrzymała dyplom potwierdzający udział „Podlaskich korali w Senioradzie.

 

Walentyna Karpow


  


 


Występ zespołu "Podlaskie Korale" z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Auli Prawa Uniwersytetu w Białymstoku po wykładzie dla słuchaczy UTW w dniu 31 stycznia 2019 ze spektaklem pt. "Ja to mam szczęście...."

 


Po wykładzie 31.01.2019r. Zespół wokalno-taneczny „Podlaskie korale” wystąpił przed słuchaczami UTW ze spektaklem słowno-muzycznym „Ja to mam szczęście...” Zebranych powitał Zdzisław Kulikowski, który przypomniał, że koncepcja spektaklu jest autorstwa Haliny Wiszowatej, on wybrał utwory, opracował aranżacje oraz przygotował członkinie Zespołu do ich wykonania. Poinformował też, że słowo wiążące przygotowała Walentyna Karpow i ona będzie prowadzić narrację.

W spektaklu mowa była o ważnych wydarzeniach w 100-letniej historii Polski, którym towarzyszyły znane utwory lub ich fragmenty o różnym zabarwieniu emocjonalnym, a więc były pieśni żołnierskie, piosenka warszawskiej ulicy z czasów okupacji, piosenka związana z Powstaniem Warszawskim, jak również piosenki towarzyszące Polakom po II Wojnie Światowej, np. na temat tragedii Polaków, którzy nie mogli powitać swoich bliskich, odbudowy stolicy, jak również protestów w latach 80-tych XX wieku. W spektaklu pojawiał się motyw „Ja to mam szczęście…” wówczas, kiedy była mowa o kolejnych zwycięstwach. Występ zakończyło przesłanie skierowane do naszego i przyszłych pokoleń o konieczności dbania o niepodległość, za którą odpowiadamy wszyscy.

Spektakl wywołał ogromny aplauz, były wzruszenia, a nawet łzy. Gromkimi brawami nagrodzony był występ Marii Waśkiewicz, która zaśpiewała w całości (z udziałem Zespołu) dwa utwory „Biały krzyż” oraz „Mury”, przy czym szczególnie ten drugi w sposób aktorski. Członkowie Zespołu otrzymali podziękowania od Lecha Wiszowatego i otrzymali kwiaty. Ponieważ brawa nie ustawały, Zdzisław zaproponował, aby zebranych pożegnać piosenką „Tak niedawno myśmy się poznali”.

Walentyna Karpow
 


 Rok 2018


 


19.12.2018r. o godz. 17.00 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku rozpoczął się wieczór kolęd z Zespołem „Podlaskie korale”. Zebranych powitała Halina Wiszowata, przedstawiła członkinie Zespołu oraz Zdzisława Kulikowskiego, który przygotował oprawę muzyczną. Poinformowała, że występ składać się będzie z dwóch części. W pierwszej – w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości - „Podlaskie korale” zaprezentują spektakl słowno-muzyczny „Niepodległa”, w drugiej zaś – kolędy.

Część pierwszą prowadziła Walentyna Karpow, a drugą – Zdzisław Kulikowski, który zachęcał zebranych do wspólnego śpiewania kolęd. Zespół wykonał najpopularniejsze polskie kolędy, a na zakończenie – kolędę rosyjską „Nocz ticha nad Paliestinaj”. Następnie Halina Wiszowata złożyła wszystkim życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Zespół pożegnał zebranych piosenką świąteczną Czerwonych Gitar „Jest taki dzień”.

Obie części występu podobały się i były nagradzane brawami. Pierwsza z nich przebiegała jednak w skupieniu, natomiast w drugiej atmosfera przepełniona była radością – wszyscy włączali się do śpiewania kolęd. Rozstaliśmy się w świątecznym nastroju.

 

Walentyna Karpow    
 


17.12.2018r. w siedzibie WOAK SPODKI przy ul. Św. Rocha 14 odbyła się uroczystość zorganizowana przez Kabaret „Szpilka” z okazji jubileuszu 85-lecia urodzin i 65-lecia działalności artystycznej Roberta Panka, w której uczestniczyli - wśród licznie zgromadzonych osób - przedstawiciele władz województwa podlaskiego i miasta Białystok. Na zaproszenie Jubilata wzięli w niej udział również członkowie Zespołu wokalno-tanecznego „Podlaskie korale”. Wystąpił Kabaret „Szpilka”, a Robert Panek opowiadał o najciekawszych wydarzeniach w bogatej, 65-letniej działalności artystycznej. Kwiaty (między innymi) wręczyła Jubilatowi Danuta Sajur w towarzystwie członków Zespołu, którzy zaśpiewali Mu „Dwieście lat”. Na gitarze akompaniował Zdzisław Kulikowski.

Zgodnie z przewidywaniami, atmosfera była miła i rodzinna. Warto było wziąć udział w tej uroczystości.

 

Walentyna Karpow
 


14.12.2018r. Zespół wokalno-taneczny „Podlaskie korale” uświetnił ostanie, wyjątkowe spotkanie w Klubie Czytelniczym Ex Libris, które odbyło się w kawiarni „W Starym Kinie” przy ul. Św. Rocha 23. W czasie tego spotkania ogłoszone zostały wyniki konkursu "Moja książka życia" i wręczone nagrody laureatom. Podkreślenia wymaga fakt, że wyróżnienie otrzymałanasza koleżanka Halina Wiszowata. Gratulacje!

Spektakl słowno-wokalny "Niepodległa" w wykonaniu Zespołu miał premierę na gali SREBRO NIE ZŁOTO 23.11.2018r. i powtórzony został na życzenie klubowiczów. Zebranych powitała Halina Wiszowata oraz przedstawiła wykonawców. Po spektaklu złożyła życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i zaproponowała wspólne zaśpiewanie piosenki świątecznej „Jest taki dzień”. Następnie wszyscy, trzymając się za ręce, śpiewali kolędy.

Podobnie, jak poprzednio, spektakl bardzo się podobał zebranym, którzy wzruszeni śpiewali wraz z wykonawcami patriotyczne utwory i nagradzali wykonawców oklaskami.

 

Walentyna Karpow

       
   
       
       
 

 foto Maria Boręsewicz
 Miłość i pasja

Trudno jest mi stwierdzić definitywnie, że jest to moja książka życia. Było ich wiele godnych uwagi i takich, co się pamięta latami i chętnie do nich wraca. Wybrałam jednak do moich rozważań książkę, która wpadła mi w ręce gdy byłam młodą dziewczyną. Bardzo mnie zaciekawiła a sentyment do niej pozostał do dnia dzisiejszego. Zaintrygował mnie sam tytuł „Miłość niejedno ma imię” autora Pierre La Mure .Pomyślałam, o czym może być ta książka, o jakich miłościach i do kogo? Przewertowałam parę kartek i wsiąkłam na dobre. Jest to powieść biograficzna, ciekawie i przystępnie napisana. Przedstawia życie i twórczość wielkiego kompozytora Feliksa Mendelsona, ale także zdradza różne tajemnice odnośnie życia innych żyjących i nie żyjących „Wielkich”  z tamtych czasów. Byłam zdumiona, że można z tak dużym zaciekawieniem czytać biografię. Nie było tam suchych faktów, dat, zdarzeń. Tłem, całej powieści były większe i  mniejsze miłostki Feliksa do różnych kobiet, oczywiście wielka miłość do swojej żony Cecylii oraz pasja do muzyki. Muzyka jest tu wszechobecna. Można powiedzieć, że Mendelson miał dwie miłości: kobiety i muzykę. Jego zaangażowanie do wykonania „Pasji wg św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha, było niesamowite. Natrafił na rękopis tego wielkiego dzieła i czuł się za niego odpowiedzialny. Przekonując Radę  miasta Lipska o konieczności wystawienia tego wspaniałego, wielkiego dzieła, tak argumentował  ”cyt. „Moim zdaniem, panowie, jest to dzieło niezwykłego piękna, jedyne w swoim rodzaju na tle światowego dorobku muzycznego i świat na zawsze pozostanie wam wdzięczny za to, że umożliwiliście przywrócenie go życiu”. Nie było to proste, „Poruszył niebo i ziemię”. Trudno było przekonać zatwardziałych konserwatystów o wydaniu czegoś nieznanego, znalezionego w stertach makulatury, w którą miejscowy rzeźnik zawijał mięso klientom. Trzeba przecież wydać grube pieniądze na zrealizowanie takiego przedsięwzięcia. Spędzało mu to sen z oczu, myślał o rezygnacji, to znowu walczył. Nie poddał się. Pomogło mu w tym też nie bez znaczenia, jego pochodzenie, ponieważ pochodził z bankierskiej, zamożnej rodziny, wsparcie kochającej żony, jego pozycja społeczna i wielki upór. Muzyka Bacha zawdzięcza swój powrót na sceny koncertowe Mendelsonowi, wcześniej praktycznie była nieznana. „Historia nie zna przypadku, by artysta uczynił tyle dla swego poprzednika.”.
 
Uświadomiłam sobie wtedy jakie ważne w życiu są pasje, zaangażowanie. ale i to że warto i trzeba myśleć o innych i być im pomocnym bezinteresownie, dać im cząstkę siebie. Powinniśmy kochać to co robimy i konsekwentnie dążyć do celu, bo tylko wtedy będziemy szczęśliwi. Zastanawiałam się wtedy nad swoją drogą życiową, nad zawodem  który wybrałam czy oby dobrze. Czy uniosę ten ciężar odpowiedzialności za ludzkie życie?  Nie łatwy to był wybór bo miałam tylko 14 lat gdy rozpoczęłam naukę w Liceum Medycznym, choć zapędy charyzmatyczne miałam od dziecka.
 
Pamiętam zderzyłam się wówczas z brutalną rzeczywistością. Śmierć, cierpienie i często bezradność. Ogarniały mnie chwile zwątpienia czy oby to ta droga. Słyszałam nieraz jak mówiono :„a co to za zawód, narobisz się i nie zarobisz, taki niewdzięczny i ciężki”. Postanowiłam jakby na przekór wszystkim, skończyć to co zaczęłam. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji. Nieważne było zmęczenie, stres, mała pensja. Myślałam wtedy czy to pasja, chyba trochę dziwna, raczej misja , posłannictwo, ale byłam szczęśliwa, że udało mi się, choć na trochę wywołać chociażby mizerny uśmiech na obolałej twarzy. W chwili zwątpienia i przysłowiowego „doła”, brałam tę książkę z półki, bo miałam ją w swoich zbiorach i zagłębiałam się w jej treść. Lubiłam po nią sięgać, była moją ulubioną. Odpływałam wówczas w inny świat. Za każdym razem odnajdywałam coś innego, coś co  na nowo mnie zaskakiwało.
Pamiętam, gdy czytałam fragment o koncercie Chopina dla garstki słuchaczy, poczułam ukłucie w sercu, coś we mnie zadrgało. Autor tak opisuje jego grę „…porwany jakąś wewnętrzną pasją, uniósł w górę obie ręce i runął całym swym ciałem na klawiaturę, z której zagrzmiały początkowe akordy ”Etiudy rewolucyjnej” Wzburzone fale dźwięków, zawrotne bogactwo tonów, były jak przeraźliwy, skłębiony krzyk- wezwanie „do broni” rzucone narodowi, który kona. I cały naród w całunie tej muzyki szedł na stracenie. Czytając ten fragment, teraz po wielu latach, jako dojrzała osoba, poczułam i usłyszałam tę muzykę. Moja wyobraźnia zadziałała, miałam gęsią skórkę. Lubiłam i lubię muzykę klasyczną, fortepian ,organy., skrzypce. Chopin był dla mnie i jest wyjątkowym kompozytorem, jak pewnie dla większości. Kiedyś marzyłam o graniu na fortepianie. Szukałam nawet w tajemnicy przed rodzicami szkoły muzycznej, ale niestety na poszukiwaniach i marzeniach się skończyło. Po prostu było już za późno, ze względu na wiek. Marzenia trzeba jednak mieć, nawet jeżeli nie możemy je spełnić. Będąc w Paryżu, po wielu latach odnalazłam grób Fryderyka Chopina na cmentarzu  Pere-Lachaice. Niesamowite uczucie, byłam pod wielkim wrażeniem.
Rozpisałam się o pasji, czas na miłość, chociaż chyba powinnam od niej zacząć, bo która młoda dziewczyna nie myśli o romantycznej i wspaniałej miłości. Pomarzyć dobra rzecz ale w życiu różnie bywa. Tak jak już wspominałam, kobiety nie stroniły od Feliksa  i z wzajemnością. Posiadał wszystkie walory: był przystojny,  z pozycją ,dobrze urodzony, mądry i zamożny. Kiedy znalazł tę jedną jedyną, był szczęśliwym człowiekiem. Nie obyło się jednak bez burz i rozterek miłosnych. Feliks dopuścił się zdrady. a ja czytając o tym, byłam wściekła na nich oboje. Na niego, że podeptał i zaprzepaścił wielkie uczucie, a na nią, że skrywała swoje uczucia i nie pielęgnowała tych uczuć.
Wtedy jeszcze niewiele wiedziałam o mężczyznach i o życiu, teraz wiem, że mężczyzna sam się nie domyśli, trzeba mu wszystko dosadnie powiedzieć. Oboje jednak powinni pielęgnować uczucia i dbać o swój związek. Podobał mi się fragment, gdy Feliks się opamiętał i żałował swego zachowania. Rozważał o miłości, namiętności cyt.: ”Namiętność  przechodzi przez serce jak huragan, wstrząsa nim, zostawia po sobie gruzy, ale mija. Ale poza pożądaniem jest jeszcze inne uczucie: uczucie które obejmuje nie tylko ciało, ale umysł, serce i duszę. Poza pożądaniem, jak słońce poza zasłoną chmur, pali się niezmiennym blaskiem prawdziwa trwała miłość, która łączy dwie ludzkie istoty, nie tylko na to życie ale i na całą wieczność”.
Myślałam wtedy czy oby taka prawdziwa miłość istnieje? Człowiek w życiu błądzi, upada,  ale też się podnosi. Ważne jest przyznanie się przed samym sobą i wyciągnięcie wniosków. Mary Pickford mówi: „Upaść to nie porażka. Porażką jest się nie podnieść”. Dlaczego tak w życiu jest, że doceniamy dopiero po stracie, to co  mieliśmy. Zastanawiałam się długo nad tym,  a temat jest ciągle aktualny. Uważąm że wzajemny szacunek i wsparcie wzajemne w trudnych chwilach cementuje związek.
 
Na zakończenie coś z humorem, wypowiedź przyjaciela  Feliksa
 
Miłość to choroba nerwu wzrokowego; dotknięci nią widzimy rzeczy nieistniejące
 
Halina Wiszowata
 


Po wykładzie w dniu 06.12.2018r. Zdzisław Kulikowski zapowiedział spektakl wokalno-taneczny Zespołu „Podlaskie korale” (w tym grupy „Deja vu”), obejmujący utwory ze „złotego okresu” Czerwonych Gitar. Członkinie Zespołu weszły do auli w rytm utworu „Nie zadzieraj nosa” wykonywanego przez Zdzisława i włączyły się do śpiewania. Następnie głos zabrała Danuta Sajur, która powitała zebranych, a wśród nich gości zagranicznych, współpracujących z nią w realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego z programu Erasmus+ pt. „Wiedza jest szansą akceptacji”. Poinformowała z kolei, że Zdzisław zaproponował koncepcję spektaklu, opracował aranżacje utworów, przygotował solistki oraz będzie prowadzić spektakl. Jak dodała, układy taneczne opracowała i czuwała nad ich realizacją Halina Wiszowata. Danuta zaprosiła wszystkich licznie zebranych do obejrzenia spektaklu.

Utwory Czerwonych Gitar kolejno wykonały: „Historię jednej znajomości” - Walentyna Karpow, „Powiedz stary” - Nina Bielenia, „Remedium” – Maria Waśkiewicz, „Nikt na świecie nie wie” - Halina Zyskowska, „Uciekaj moje serce” - Halina Wiszowata, „Tak bardzo się starałem” - Elżbieta Stachurska, „Ty się boisz myszy” (w pierwszej osobie) - Walentyna Karpow, „Niebo z moich stron” - Bogusława Wierzbicka, „Biały krzyż” - Maria Waśkiewicz. Solistkom towarzyszyły chórki. We wszystkich układach tanecznych wzięły udział: Jadwiga Barcewicz, Elżbieta Kackieło, Irena Kasabuła, Teresa Lautsch i Krystyna Rogalska. W utworach rockowych wystąpiły one z gitarami wykonanymi na ten spektakl według pomysłu Jadwigi Barcewicz. Do tańców włączały się również: Nina Bielenia, Elżbieta Stachurska, Halina Wiszowata i Halina Zyskowska.

Ponieważ było to ostatnie spotkanie słuchaczy UTW przed Bożym Narodzeniem, Danuta Sajur złożyła następnie życzenia świąteczne i zaprosiła do wspólnego zaśpiewania kolędy „Jest taki dzień”.

Wiceprezes UTW Lech Wiszowaty podziękował występującym i wraz z Januszem Juchniewiczem obdarował ich różami. Życzenia świąteczne wszystkim słuchaczom i ich bliskim złożyła Prezes UTW Maria Szulga. Zespół „Podlaskie korale” żegnał zebranych w rytm utworu „Jingle bells”.

Zgodnie z przewidywaniami zebrani bawili się świetnie, śpiewali znane utwory i nagradzali wykonawców spektaklu gromkimi brawami. Cisza i skupienie zapadły w auli tylko wówczas, kiedy zgasły światła, a Maria Waśkiewicz wykonywała utwór „Biały krzyż”, z udziałem pozostałych członkiń Zespołu, trzymających na dłoniach zapalone lampki przekazane przez Danutę Sajur.

Walentyna Karpow

 

 Videofilmowanie  Maria Makal, opracowanie na stronę Jadwiga Barcewicz


 


 

"NIEPODLEGŁA"

 

W dniu 23.11.2018r. Zespół ‘Podlaskie korale” wystąpił w Książnicy Podlaskiej, po ogłoszeniu wyników Finału IV Edycji Konkursu Literackiego „Srebro nie złoto”. Zebranych powitała Danuta Sajur i poinformowała, że spektakl wokalno-muzyczny „NIEPODLEGŁA” związany jest z obchodzoną w bieżącym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiła również osoby odpowiedzialne za jego przygotowanie. Koncepcję zaproponowała Halina Wiszowata, Zdzisław Kulikowski wybrał ostatecznie utwory, opracował do nich aranżacje, przygotował wokalnie Zespół oraz towarzyszył mu, grając na organach lub gitarze. Słowo wiążące przygotowała oraz występ prowadziła Walentyna Karpow.

Zespół przedstawił wiązankę 14 utworów patriotycznych związanych z trudnymi, czasem tragicznymi, wydarzeniami w naszej 100-letniej historii, ale również radosnymi, pozwalającymi każdorazowo patrzeć w przyszłość z optymizmem. Utwory lub ich fragmenty były oczywiście wykonywane w kolejności chronologicznej. Przewijał się motyw „Ja to mam szczęście…” wówczas, kiedy mowa była o zwycięstwach. Wystąpili: Jadwiga Barcewicz, Nina Bielenia, Elżbieta Kackieło, Walentyna Karpow, Irena Kasabuła, Zdzisław Kulikowski, Teresa Lautsch, Krystyna Rogalska, Elżbieta Stachurska, Maria Waśkiewicz, Bogusława Wierzbicka, Halina Wiszowata i Halina Zyskowska. Fragment utworu „Bywaj dziewczę zdrowe” zaśpiewał Zdzisław Kulikowski, utworu „Dnia 1 września” zaśpiewała Nina Bielenia, utworu „Czerwone maki” – Bogusława Wierzbicka, utworu „Na prawo most” – Walentyna Karpow, oczywiście z udziałem pozostałych członków Zespołu. Utwory „Biały krzyż” oraz „Mury”, również z udziałem całego Zespołu, wykonała Maria Waśkiewicz, otrzymując zasłużone brawa. W utworze „Mury” Zdzisław grał na gitarze. Fragmenty pozostałych utworów wykonał cały Zespół. Na zakończenie przekazał następujące przesłanie, które powinno na zawsze zagościć w sercach i umysłach naszego i kolejnych pokoleń:

Pierwsza wojna - pal ją sześć, to już tyle lat,

Druga wojna - jeszcze dziś winnych szuka świat,

A tej trzeciej, co chce przerwać nasze dni,

Winna/winny będę ja, winien będziesz ty.”

Zebranym bardzo podobał się występ. Przyjęli go ciepło i ze wzruszeniem oraz nagrodzili brawami, niektórzy na stojąco. Jak podkreślali w bezpośrednich rozmowach, czasem nie potrafili powstrzymać łez. Historia Polski jest przecież związana z życiem naszym i naszych przodków, którzy wciąż pozostają w naszej pamięci.

Walentyna Karpow

 

 
 


 


 

W dniu 11 listopada 2018 w 100 - tną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odbyło się kulturowe, integracyjne spotkanie wielopokoleniowe, zorganizowane w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku ul.Św. Rocha 3, w ramach rozpoczynającego się międzynarodowego projektu pt. „Wiedza jest szansą dla akceptacji” w skrócie (KAC) 
Na tym pierwszym spotkaniu integracyjnym wystąpił zespół “Podlaskie Korale” ze spektaklem “Tygiel Podlaski”, w którym brawurowo zaprezentował wielokulturowość Podlasia śpiewem, tańcem i strojami.

Jadwiga Barcewicz 


 


 A tak o naszym występie po ostatnim przedwakacyjnym wykładzie (14 czerwca 2018) pisze Sekcja Redakcyjna UTW w Białymstoku w Naszej Gazetce "Wiecznie Młodzi" Nr 6/2018 (91):

Podlaskie Korale
– śpiewająco, tanecznym krokiem na wakacje
 
Po ostatnim przedwakacyjnym wykładzie w czwartek 14 czerwca wystąpił nasz uniwersytecki wokalno-taneczny zespół Podlaskie Korale – uznany już i uhonorowany; na tegorocznej wojewódzkiej Senioradzie zakwalifikowany do reprezentowania naszego regionu na ogólnopolskim przeglądzie twórczości artystycznej seniorów. 
Od początku koncertu na scenie wirowało, lśniło, mieniło się kolorami, grało i śpiewało. Zgodnie z zapowiedzią opiekuna zespołu Zdzisława Kulikowskiego, nasi artyści zaprezentowali utwory, które przyniosły im sukces na Senioradzie. Trzeba jednak przyznać, że wyraźnie się rozwijają; solistki śpiewają niemal profesjonalnie, tancerki dzięki Halinie Wiszowatej poruszają się swobodniej i pewniej, uroku i  dramaturgii dodają sympatyczne scenki rodzajowe oraz osoba przystojnego eleganckiego dżentelmena w nienagannym czarnym garniturze i stylowym białym szaliku, a nad wszystkim panuje Mistrz Zdzisław, który te występy uzupełnia dowcipnym komentarzem i  przede wszystkim gra tak, że można tego słuchać bez przerwy. Dlatego też czas mijał niepostrzeżenie szybko, a na koniec widzowie – słuchacze UTW zwyczajnie domagali się bisów. Toteż po wakacyjnej piosence Lato, lato … usłyszeliśmy jeszcze dwie inne. Wszyscy bawili się doskonale, nikomu się nie spieszyło; artyści mogli śpiewać i tańczyć bez końca, a widzowie – słuchać i słuchać ... 
Miłą niespodzianką było wręczenie przez Zdzisława płyt z nagraniem piosenek naszych Podlaskich Korali. Były prawie złote, bo Mistrz wyjmował je ze złotej (papierowej, niestety!) torebki. Pierwszą płytkę otrzymała prezes Maria Szulga, a kolejne – artyści z zespołu i kilku innych szczęśliwców. 
Na koniec wiceprezes Lech  Wiszowaty gorąco podziękował artystom za występ, przy którym „aż ciary po plecach chodzą, wracają wspomnienia, po prostu człowiek robi się młodszy”, a następnie razem z  Januszem Juchniewiczem każdej z występujących pań wręczył czerwony goździk. Dwaj panowie z  zespołu otrzymali po kwiatku z rąk prezes Marii Szulgi. I w ten sympatyczny sposób wkroczyliśmy w okres wakacji – artyści dosłownie, opuszczając scenę przy dźwiękach melodii Lato, lato …
Ten przedwakacyjny koncert został zarejestrowany przy pomocy kamery przez Kazimierza Kierusa, a następnie całość opracowała i umieściła na stronie internetowej jako film Jadwiga Barcewicz. 
I tylko szkoda, że tak świetny program nie zostanie zaprezentowany na ogólnopolskiej Senioradzie; na pewno zdobyłby duże uznanie i wysoką lokatę w konkursie. 
Barbara Wilczewska
 

Dziękujemy :)


 


Biesiada miodowo-chlebowa 
 
W sobotę 22 wrzśnia 2018 można było wybrać się  na Dziesięciny, gdzie na terenie boisk osiedlowych przy ulicach Leszczynowej 50 i ul. Dziesięciny 45A odbyła się Biesiada miodowo-chlebowa.
Program „Biesiady Miodowo – Chlebowej”
Dnia 22.09.2018r.w godz. 14:00 –18:00
    
 14:00 – 14:10   – Prezentacja Stoisk Biesiady.
 14:00 – 18:00  - Możliwość zakupu miodu , chleba ,sera , i innych produktów, 
                        rękodzieło  ludowe
14:00 – 18:00 -  Stoisko Hospicjum  
14: 00 -18: 00  - VII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego 
                          Rady Nadzorczej S.M. „Rodzina Kolejowa”
14:00 – 18:00  – Batuty dmuchane - FASQUAD
14:10                Otwarcie biesiady 
14:15 – 15:00  - Prezentacje - Ognisko Baletowe  w  Białymstoku
15:15 – 15:30 – Taneczne prezentacje  flamenco
15:40– 16:40 –  Występ zespołu  „Podlaskie Korale”  - Uniwersytet Trzeciego  Wieku                      
16:50 – 17:50  -„PODLASKA BIESIADA” w wykonaniu  Trio Wokalno-Instrumentalne.
17:55 – 18:00  - Wręczenie pucharów i dyplomów uczestnikom Turnieju  Piłki Nożnej.
Podczas biesiady odbyła się kwesta na rzecz hospicjum dla dorosłych.
 
Zespół "Podlaskie Korale"wystąpił z programem "Cała sala śpiewa....". Niezbyt liczna publiczność z powodu niesprzyjającej aury pogodowej bawiła się razem z wykonawcami ulubionych utworów oraz oklaskiwała barwnie ubrane tańczące seniorki UTW. Repertuar i oprawę myzyczną przygotował Zdzisław Kulikowski.
Jadwiga Barcewicz, fot.Danuta Sajur


 


Podlaskie Korale w Czerewkach
 
W sobotę 4 sierpnia 2018 roku (w słoneczny, upalny dzień) Dom Pomocy Społecznej w Czerewkach zorganizował plenerowe XV SPOTKANIE POKOLEŃ 2018, w którym uczestniczyli pensjonariusze, ich bliscy oraz pracownicy Domu.   Zespół wokalno-taneczny „Podlaskie korale” przedstawił spektakl „Cała sala śpiewa z nami”. Jak zwykle pieczę nad przygotowaniem solistek sprawował Zdzisław Kulikowski, zaś nad przygotowaniem tancerek - Halina Wiszowata. Zdzisław grał w czasie spektaklu na organach i śpiewał, a całość prowadziła Danuta Sajur. Przed występem Danuta opowiedziała o działalności UTW w Białymstoku i przedstawiła zebranym Marię Szulgę – Panią Prezes UTW, która była obecna na spotkaniu.
W ramach spektaklu wykonane zostały następujące utwory: „Cala sala śpiewa” (śpiewali: Zdzisław Kulikowski, Walentyna Karpow i Bogusława Wierzbicka), „Cicha woda” (śpiewała Bogusława Wierzbicka), „Zabrałeś serce moje” (śpiewała Halina Wiszowata), „Paloma, paloma” (śpiewały Halina Zyskowska i Walentyna Karpow), „Hej, sokoły” i „Gdybym miał gitarę” (śpiewały Walentyna Karpow i Bogusława Wierzbicka), „W siną dal” (śpiewali: Zdzisław Kulikowski, Walentyna Karpow i Bogusława Wierzbicka), „Marina, Marina” (śpiewała Elżbieta Stachurska), „Przez Twe oczy zielone” (śpiewała Walentyna Karpow), „Czekolada” (śpiewała Bogusława Wierzbic
ka) oraz „Czarne oczy” (Zingarella) – śpiewała Walentyna Karpow. W układach tanecznych wystąpiły: Elżbieta Kackieło, Walentyna Karpow (dwukrotnie), (Teresa Lautsch, Krystyna Rogalska, Elżbieta Stachurska, Halina Wiszowata i Halina Zyskowska.
Występy były przyjęte bardzo życzliwie i nagradzane gromkimi brawami. Zgodnie z tytułem spektaklu, wszyscy zebrani śpiewali piękne i znane piosenki. Miło było dostrzec uśmiech i radość na twarzach wszystkich osób, szczególnie pensjonariuszy DPS. Takie występy pozwalają bowiem osobom chorym i w podeszłym wieku zapomnieć, przynajmniej na jakiś czas, o problemach życia codziennego.
Myślę, iż reakcja publiczności wynagrodziła występującym wysiłek włożony w przygotowanie i przedstawienie spektaklu, a kierownictwo DPS zadbało o ich dobre samopoczucie, przygotowując przekąski, napoje i ciasto.
Walentyna Karpow    
 
 foto Maria Szulga


 

 


 
Występ „Podlaskich korali” w dniu 14.06.2018r.
 
         Zespół wokalno-taneczny ‘Podlaskie korale” wystąpił w Auli Wydziału Prawa UwB po ostatnim wykładzie roku akademickiego 2017/2018 w UTW Białystok. Autorem koncepcji występu był Zdzisław Kulikowski, który również opracował aranżacje utworów, zadbał o wokalne przygotowanie solistek oraz akompaniował im na organach. Halina Wiszowata czuwała natomiast nad właściwym przygotowaniem układów tanecznych. Zdzisław Kulikowski prowadził też cały występ. Przypomniał, że „Podlaskie korale” docenione zostały w Senioradzie Miejskiej oraz Wojewódzkiej i ostatecznie zakwalifikowały się na Senioradę Ogólnopolską 2018. Jak dodał, aby sprostać wymaganiom regulaminu, w okresie przygotowań do Seniorady Miejskiej została utworzona w ramach „Podlaskich korali” grupa wokalno-muzyczna, która – z uwagi na repertuar – przyjęła nazwę „Deja vu”. W dniu 14.06.2018r. „Podlaskie korale” przedstawiły niektóre fragmenty występów, zaprezentowane w poszczególnych kategoriach podczas Seniorady Miejskiej i Wojewódzkiej 2018.
         Jako pierwszy został przedstawiony układ taneczny do utworu „La Paloma”, który w wersji polskiej zaśpiewała Bogusława Wierzbicka. Następnie wystąpiła Maria Waśkiewicz, wyróżniona na Senioradzie w kat. „solista”. Wykonała w wersji oryginalnej piosenkę Ally Pugaczowej „Milion róż”. Z kolei zaprezentowany został układ taneczny do utworu „Paloma, paloma” zaśpiewanego przez Halinę Zyskowską i Marię Waśkiewicz. W obu układach tanecznych wystąpiły: Jadwiga Barcewicz, Nina Bielenia, Elżbieta Kackieło, Teresa Lautsch, Krystyna Rogalska, Halina Wiszowata i Halina Załęska. Następnie grupa „Deja vu” mogła po raz pierwszy zaprezentować się słuchaczom UTW. Przedstawiła utwory wykonywane na Senioradzie, jak również nowe – przygotowane na dzisiejszy występ. Pierwsza była piosenka „Trzynastego”, zaśpiewana przez Walentynę Karpow z udziałem całej grupy – z uwagi na datę – jako „Czternastego”. Następnie kolejno: Bogusława Wierzbicka wykonała utwór „Moja matko ja wiem”, Maria Waśkiewicz – „Suliko”, Halina Wiszowata – „Tańcz mnie” Cohena (w wersji polskiej), Walentyna Karpow – „Akropolis adieu” (w wersji polskiej), Halina Zyskowska (przedstawiona przez Zdzisława Kulikowskiego jako „odkrycie roku”) – „Małe tęsknoty”. Cała grupa „Deja vu” towarzyszyła występom wszystkich solistek (chórki). Wystąpił w niej też Henryk Misiewicz, który m. In. tańczył z Marią Waśkiewicz do utworu „Tańcz mnie”. Elżbiecie Stachurskiej śpiewającej „Życie to są chwile” towarzyszył cały zespół „Podlaskie korale”. Zespół wykonał też ostatnią zaplanowaną piosenkę „Lato, lato”, żegnając zebranych słuchaczy.
         Wszystkie występy przyjmowane były z aplauzem i nagradzane gromkimi brawami. Zebrani śpiewali prezentowane piękne piosenki. Ponieważ występ bardzo im się podobał, poprosili o „Czarne oczy” w wykonaniu Marii Waśkiewicz. W układzie tanecznym do tego utworu wystąpiły koleżanki, które wykonywały ww. układy taneczne (oprócz Haliny Wiszowatej). Na zakończenie Bogusława Wierzbicka zaśpiewała piosenkę „Pamiętasz, była jesień”, z którą występowała na Senioradzie.

          Wiceprezes UTW Lech Wiszowaty podziękował „Podlaskim koralom” za występ. Wyznał, że prezentowane utwory przywołały miłe wspomnienia z okresu młodości. Wraz z Janem Juchniewiczem obdarował kwiatkiem każdą występującą osobę oraz Danutę Sajur. Maria Waśkiewicz otrzymała dodatkowo wiązankę kwiatów.

Walentyna Karpow (w porozumieniu ze Zdzisławem Kulikowskim)    

Zespół "Podlaskie Korale" laureatem Wojwódzkiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów ARS 2018 w Białymstoku, 9 maj 2018r.
 
 Przegląd ARS 2018 odbył się w Kinie „Forum” a obecnością zaszczycił Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. Konkurs współorganizowany był przez ROPS w Białymstoku.
Wojewódzki Przegląd Artystyczny Ruchu Seniorów ARS 2018” miał charakter konkursu. Wykonawcy rywalizowali w 6 przestrzeniach twórczych: folklor, taniec, muzyka, teatr, fotografia i literatura.
Celem przeglądu było zaprezentowanie dorobku artystycznego Seniorów i ludzi młodego pokolenia – solistów, duetów, grup oraz zespołów.  „ARS” adresowany jest do grup wielopokoleniowych działających artystycznie w różnych środowiskach (zespoły, grupy i duety składające się z samych Seniorów lub podmioty „mieszane”, gdzie seniorzy muszą stanowić minimum 50% członków). 
Przegląd był okazją do spotkania z różnymi grupami seniorów z województwa podlaskiego, służył wymianie doświadczeń i nawiązaniu nowych kontaktów.
Zespół "Podlaskie Korale" UTW Białystok na Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniorów w Białymstoku w dniu 9 maja 2018 wystąpił w kategorii muzyka i został zakwalifikowany do grupy laureatów, która weźmie  udział w XVII Ogólnopolskim Przeglądzie  Artystycznym Ruchu Seniorów w Bydgoszczy. 
 
Jadwiga Barcewicz
 


 


 
Spotkanie integracyjne seniorów
 
W marcu Podlaska Redakcja Seniora odwiedziła Sofię, gdzie wspólnie z seniorami bułgarskimi i portugalskimi uczestniczyła w warsztatach w ramach projektu „Silver Civic Education” z Programu ERASMUS+. Omawiano ankiety badające potrzeby edukacyjne osób starszych w trzech krajach, dzielono się opiniami z przeprowadzania ankiet. Tym razem grupa seniorów z Sofii i Gondomar w pobliżu Porto przyjechała do Białegostoku. 7 maja 2018 r. Redakcja spotkała się z seniorami z Bułgarii i Portugalii w kawiarni „W Starym Kinie” na wieczorze integracyjnym. Gośćmi specjalnymi wieczoru były Maria Szulga Prezes Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Białymstoku oraz Anna Pawłowska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Białegostoku ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Spotkanie umilał nam, zaproszony przez Redakcję, zespół wokalno-taneczny UTW w Białymstoku „Podlaskie Korale”, śpiewając i grając znane przeboje.
Podziwialiśmy ładne głosy solistów, taniec i stroje zespołu, kierowanego przez Danutę Sajur - koordynator, Halinę Wiszowatą - taniec, Zdzisława Kulikowskieo - muzyka. Skoczne, melodyjne piosenki porwały wszystkich do wspólnego śpiewu i tańca. Uczestnicy spotkania podziwiali występ naszego zespołu, nagradzając wielkimi brawami i domagając się bisów. Zespół „Podlaskie Korale” robi prawdziwą furorę w Białymstoku.
Następnie przedstawiciele poszczególnych grup seniorów zaśpiewali, swoje rodzime piosenki. Nagrodziliśmy ich gromkimi brawami. W rozśpiewanej i roztańczonej atmosferze szybko minął nam czas spotkania. Pożegnaliśmy się tanecznym korowodem polską  piosenką " Tak  niedawno myśmy się spotkali...." 
Spotkanie integracyjne pokazało jak wiele nas łączy, a jednocześnie zdopingowało do podjęcia nauki języka angielskiego.
 
Maria Boręsewicz
 


 


Podlaskie Korale na Senioradzie
 
Zespół wokalno-taneczny „Podlaskie Korale” z wyróżnieniem solistki Marii Waśkiewicz odniósł sukces na Miejskiej Senioradzie 2018 i tym samym zakwalifikował się na Senioradę Wojewódzką, która odbędzie się 9 maja 2018r. Puchar odebrała Danuta Sajur, która kieruje Zespołem. Ciężka praca włożona w przygotowanie poszczególnych odsłon występu doceniona została nie tylko przez jury, ale również publiczność zgromadzoną w kinie „Forum”, która reagowała bardzo entuzjastycznie i wielkim aplauzem oraz brawami nagradzała wykonawców.
Miejski Przegląd Dorobku Artystycznego Seniorów Seniorada 2018 odbył się 10 maja 2018r. Zespół „Podlaskie Korale” zaprezentował swoje solistki przygotowane przez Zdzisława Kulikowskiego, jak również układy taneczne członkiń Zespołu, przygotowane pod czujnym okiem Haliny Wiszowatej. W pierwszym wejściu wystąpił Zespół „Deja vu”. Piosenkę „Pamiętasz była jesień” z filmu „Pożegnania” zaśpiewała Bogusława Wierzbicka, następnie Halina Wiszowata wykonała w wersji polskiej ze słowami Macieja Zembatego utwór Cohena „Dance me”. Solówki muzyczne w tych utworach były okazją do ubarwienia występów tańcem, do którego z gracją zapraszał nasz przystojny kolega Aleksy Charkiewicz. Halinę Wiszowatą we fragmentach utworu wspomagała drugim głosem Maria Waśkiewicz. Z kolei piosenkę Zespołu ABBA „Hasta maniana” w wersji polskiej ze słowami Andrzeja Kudelskiego, zaśpiewała Walentyna Karpow. Jako solistka wystąpiła Maria Waśkiewicz, która wykonała dwa utwory: pierwszy z nich Ałły Pugaczowej „Milion róż” – w wersji oryginalnej, drugi „Swaze me” – ze słowami polskimi. W dwóch kolejnych wejściach Zespół „Podlaskie korale” zaprezentował tańce. W pierwszym z nich do utworu „Sex appeal” wykonywanego przez Halinę Wiszowatą, a w drugim – do utworu „La Paloma” wykonywanego w wersji oryginalnej przez Bogusławę Wierzbicką oraz utworu „Singarella” wykonywanego w wersji polskiej przez Marię Waśkiewicz. W tańcach wystąpiły: Halina Wiszowata, Nina Bielenia, Krystyna Rogalska, Elżbieta Kackieło, Halina Załęska, Halina Zyskowska, Elżbieta Stachurska, Jadwiga Barcewicz oraz w pierwszym tańcu Walentyna Karpow. W ostatnim swoim wejściu Zespół zaprezentował spektakl wokalno-taneczny pt. „Cała sala śpiewa z nami”, w którym wystąpiły solistki: Maria Waśkiewicz, Bogusława Wierzbicka, Halina Wiszowata, Elżbieta Stachurska, Walentyna Karpow i Halina Zyskowska, a tańczyły ww. koleżanki.
Cieszy fakt, że Zespół „Podlaskie Korale”, jako jedyny z UTW, został zakwalifikowany na Senioradę Wojewódzką. Oby na niej również został doceniony, bo muszę przyznać, że o sukcesie pisze się bardzo przyjemnie.
 
Walentyna Karpow 


 
 


 
Zespół "Podlaskie Korale" na "Senioradzie 2018"
 
10 kwietnia 2018 w Białostockim  Ośrodku  Kultury odbył się  Miejski Przegląd Dorobku Artystycznego Seniorów SENIORADA 2018 – Grup Seniorów działających w Białymstoku. Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku z podsumowania przeglądu i wręczenia pucharów(JB)
 


 


Spotkanie integracyjne w Klubie "Jubilat"
 
W dniu 30 stycznia 2018r. w Klubie "Jubilat" odbyło się integracyjne spotkanie karnawałowe grup artystycznych Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku oraz użytkowników Klubu. Organizatorem spotkania był Zespół wokalno-taneczny "Podlaskie Korale" pod kierownictwem Danuty Sajur.

Zapraszam do obejrzenia kilku zaledwie fragmentów spotkania (JB)
 


A tak o spotkaniu napisała Wala Karpow:

 
Na dzień 30.01.2018r. Podlaskie Korale zaprosiły do Klubu Jubilat Zarząd UTW, grupy artystyczne działające w ramach UTW oraz Chór Belcanto na integracyjną zabawę karnawałową. Przed jej rozpoczęciem gości przywitali: Danuta Sajur (szefowa Podlaskich Korali), Halina Wiszowata i Zdzisław Kulikowski (Podlaskie Korale) oraz Barbara Puciłowska (Chór „Belcanto”), życząc wspaniałej zabawy. Do tańca zagrzewał oczywiście Zdzisław Kulikowski, grając i śpiewając znane i lubiane utwory, jak również akompaniując występującym solistkom Podlaskich Korali oraz innym osobom, chcącym zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Na scenie królowały przede wszystkim Podlaskie Korale, które wykonały swoje najpopularniejsze piosenki i tańce. Wystąpiły także członkinie Sekcji tańca cygańskiego UTW, Chóru Belcanto oraz Chóru UTW. Dwie koleżanki recytowały wiersze. Jak podkreślali uczestnicy, zabawa była wyśmienita. Żegnając rozbawione towarzystwo tuż po godz. 21.00, Barbara Puciłowska z Chóru Belcanto (działającego w Klubie Jubilat) podziękowała wszystkim za wspaniałe spotkanie i wyraziła nadzieję na podobne w przyszłości. Trzeba przyznać, że niektórzy opuszczali salę bardzo niechętnie.
 
Walentyna Karpow 

  


 


 
Występ 23.01.2018r Podlaskim Centrum Psychogeriatrii
 
 W dniu 23.01.2018r. Zespół „Podlaskie Korale” wystąpił ze spektaklem pt. „Śpiewaj razem z nami…” w Podlaskim Centrum Psychogeriatrii w Białymstoku przy ul. Swobodnej 38, z okazji Dnia Babci i Dziadka. Występ skierowany był do dwóch grup pacjentów geriatrycznych, odbywających trzymiesięczną rehabilitację funkcji poznawczych. Jak zwykle, przygotowany był on przez Zdzisława Kulikowskiego (muzyka, wokal) i Halinę Wiszowatą (układy taneczne). Obejmował znane i lubiane utwory, takie jak: „Cała sala śpiewa…”, „Cicha woda”, „Zabrałeś serce moje”, „Hej sokoły”, „W siną dal”, „Marina”, „Konik na biegunach”, „Paloma”, „Sąsiadka”, „Czekolada”, „Oczy zielone”, „Gdybym miał gitarę” oraz „Czarne oczy”, wykonywane przez solistów: Majkę Waśkiewicz, Bogusię Wierzbicką, Halinę Wiszowatą, Zdzisława Kulikowskiego, Elę Stachurską, Walę Karpow i Halinę Zyskowską. Całość uzupełniały układy taneczne, przygotowane do poszczególnych utworów, jak również pastelowe stroje członkiń Zespołu. Zebrani żywo reagowali na występy, śpiewali z nami znane piosenki, towarzyszyły im bardzo pozytywne emocje. Ponieważ spektakl się spodobał, poprosili o więcej. Bogusia zaśpiewała „Są takie dni w tygodniu”, Majka – „Prosił pocałuj”, koleżanki zatańczyły „Palomę”, „Seksapil” (śpiewała Halina Wiszowata, tańczyły Jadwiga Barcewicz i Halina Zyskowska), „Smereko” (śpiewała Nina). Dwaj pacjenci zgłosili się, aby zaśpiewać z Niną i Majką dwie piosenki w jęz. białoruskim: „Kola traktorzysta” oraz „Wierzyłam wierz”. Następnie Zdzisław zaprosił zebranych do tańca w rytm utworów: „Zimowy wieczór”, Besame (śpiewała Bogusia), „Maleńka Ewo” (śpiewali Wala i Zdzisław), „Siedem dziewcząt z Albatrosa” (śpiewali: Bogusia, Wala i Zdzisław), „Szła dzieweczka do laseczka” (śpiewały Bogusia i Wala). Rehabilitanci byli pozytywnie zaskoczeni tym, że pacjenci chętnie prosili do tańca nie tylko swoje koleżanki, ale również członkinie Zespołu „Podlaskie Korale”. Zdzisław pożegnał zebranych piosenką „Już zabawa się skończyła”.

Opracowała: Walentyna Karpow   
 

 


"Podlaskie Korale" w Centrum Psychogeriatrii
 
 
23. 01 2018 r. zespół wokalno- taneczny „Podlaskie Korale” Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku uświetnił swoim występem z okazji Dnia Babci i Dziadka, pobyt pensjonariuszy w Podlaskim Centrum Psychogeriatrii na oddziale dziennym.
Na wstępie koordynator zespołu Danuta Sajur złożyła wszystkim babciom i dziadkom życzenia i zaprosiła do wspólnej zabawy.
Tytuł występu „Cała sala śpiewa z nami” sam mówił za siebie. Królowały głównie piosenki z naszej młodości; wszyscy chętnie śpiewali i bujali się w takt melodii.
Prawie każdej piosence towarzyszył taniec zespołu „Podlaskie korale”. Niektórzy pensjonariusze próbowali nas naśladować. Bisom nie było końca. Wciągaliśmy pensjonariuszy do wspólnej zabawy, potworzyły się pary tańczące i kółeczka. Dwaj panowie – którym pomagała nasza koleżanka Nina- włączyli się do śpiewania w duecie białoruskiej piosenki.
Niektóre koleżanki odnalazły na sali znajome ze swojej młodości. Uściskom i łzom nie było końca. Było to niesamowite doświadczenie dla mnie też, bo spotkałam na tej sali Marię, osobę z którą kiedyś pracowałam, a nie widziałyśmy się może 20 lat. Wspominałyśmy dawne czasy i naszych wspólnych znajomych. W miłej atmosferze przy herbatce i ciastkach czas upłynął bardzo szybko ku ogólnemu zadowoleniu pensjonariuszy i zespołu. Rozstaliśmy się w dobrych humorach z obietnicą kolejnego występu i zadowoleniem że udało nam się chociaż na chwilę wywołać uśmiech na niektórych twarzach.

Halina Wiszowata
Podlaska Redakcja Seniora Białystok

 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.