Sekcje Strona główna / Sekcje / SEKCJA TEATRALNA 


 HISTORIA SEKCJI TEATRALNEJ

 

Sekcja teatralna z małymi przerwami wynikającymi z braku instruktora lub braku pieniędzy działa już bardzo  długo, jest to chyba najstarsza sekcja ( po sekcji gimnastycznej Danusi Łopateckiej ). Ja przyszłam do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku w 2000 roku sekcja już działała pod kierunkiem Pani  Marii Konopskiej..

Spektakle które pamiętam z tego okresu to:

„Kobieta miłość i poezja” – wiersze i piosenki o miłości i przyjaźni.  Spektakl odbył się w klubie Zachęta .

 

„Kocham Cię życie” skecze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (żona Wacia, Mężczyzna choruje )  wiersze Agnieszki  Osieckiej, Marcina Wolskiego, Gałczyńskiego Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, (Szufladka, Zdajemy egzamin, Wam się wydaje, Kociubińska, Woda Sodowa, Piosenka za 5 tysięcy złotych, Kochać za młodu  itp. )

Spektakl przedstawiony został w klubie Zachęta i w Wyższej Szkole Muzycznej na koncercie dla słuchaczy UTW

 

 „Jesienny Koktajl”: (2010)

Sens tego spektaklu wyrażony został w wierszyku:

 

Koszty – 0,0 złoty

Czas przygotowania  - 0,0 sekund

Składniki

Szczypta miłości

Kropelka wiary

Ociupinka nadziei

Kapka optymizmu

Maksimum chęci

Przyprawy

Odrobinka fantazji, humoru

Wyobraźni, przyjemności itp.

Dokładnie mieszamy

Silnie wstrząsamy

Chwilkę stajemy w bezruchu

I pijemy delektując się smakiem

Załącznik: koktajlowe smakowitości

- w promocji „BEZCENNE”

Spektakl przedstawiono  w klubie Zachęta i klubie Zenit oraz na Juwenaliach Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie. i na zakończeniu roku akademickiego UTW

 

Po rezygnacji Pani Marii Konopskiej z uwagi na bardzo małe wynagrodzenie często zmieniały się osoby prowadzące sekcję.

    

„Tuwimjada” ( 2011) reżyser Izabela  Maria Wilczewska

Spotykamy się w kawiarni literackiej, w takiej samej w której powstało wiele utworów naszego poety. „Tuwimjada:” to spotkanie w gronie przyjaciół i rodziny pod patronatem Juliana Tuwima. Menu na dzisiejszy wieczór. Na pobudzenie apetytu proponujemy kilka przystawek „Solilokiun na ulicy”, „Kapuśniaczek”. Jeżeli wciąż są państwo głodni podamy danie główne- „Gdzie jest Ernestynka”, „Idiotka i kretyn”, „Sukienka” i „Piosenka za 4 tysiące”. Na deser „Anioł”, „Szkatułka” i „Górą baby”, Naszą puentą jest „Nauka”, Posiłek materialny jak i duchowy nie uda się bez przyświecającej mu myśli głównej. Naszą puentą będzie „Nauka”

Z tym spektaklem wystąpiłyśmy w klubie Zachęta, Zenit, po wykładzie na  UTW oraz w Wojewódzkim Urzędzie Pracy na spotkaniu „Uaktywnij się”

 

 „Bajki dla potłuczonych” (2012)  reżyserka Izabela Maria Wilczewska

Muszę powiedzieć, że te bajki nie są całkiem normalne. Jeśli to prawda z tym obracaniem się w grobie, to Andersen i bracia Grimm w trakcie tego programu powinni osiągnąć moc turbiny

Średniej wielkości.  To może być sposób na perpetuum mobile.

Pisał autor pisał, dziwne bajek zlepki

Teraz odpoczywa ucieszony.

Czegoś brak tym bajkom – chyba piątej klepki

Bo to bajki dla potłuczonych.

Co to są  za bajki, aż się wierzyć nie chce

Może je napisał Franz Kafka po setce

Czy może Andersen mocno już zmęczony

Te bajki dla potłuczonych.

Spektakl wystawiono na 20-leciu UTW oraz w Muzeum Wsi w ramach projektu międzynarodowego wystawiono bajki: - „Królewna  Śnieżka i 2 krasnoludków” ,”Jaś i Małgosia - kto kogo zje ?” , „Książę Fredek na groszku” ,” Lustereczko, powiedz przecie”. na 20 leciu UTW. Zabawa była przednia.

 

„Szymborska wielokrotnie ” (2015 r)  reżyser Ewa Palińska.

Wisława Szymborska to jedna z najwybitniejszych polskich poetek współczesnych. W 1996 roku została Laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Wybór poezji pozwolił na pokazanie niezwykłego bogactwa  filozoficznego podejścia do życia jak i  zdziwienia nad samym istnieniem i jego niezliczonymi paradoksami. . Koleżanki wcielając się w przedstawione w poezji sytuacje tworzyły swego rodzaju umysłowe zagadki zmuszające człowieka do własnych przemyśleń oraz  rozważania dokonań ludzkiej cywilizacji. W spektaklu ukazano wielowarstwowość  tej twórczości od najstarszych wierszy do najnowszych., wygłaszanych w języku polskim, angielskim i esperanto.

Spektakl został przedstawiony na wydz. Pedagogiki  Uniwersytetu w Białymstoku, w teatrze Dramatycznym oraz po wykładzie na UTW.

 

„Wiersze ks. Twardowskiego” (2015) reżyser Alicja Temler

Liryka księdza Twardowskiego traktuje zarówno o Bogu jak i o ludziach. Dobrze widoczne są liczne odwołania i metafory dotyczące przyrody ( także jako pochwała stworzenia ). Wiersze tego autora często przez apostrofy i inne środki stylistyczne mają charakter modlitewny ( np. słowa Boże, po stokroć święty, mocny i uśmiechnięty w „Suplikacjach”)  Główna sentencja to „kochajmy ludzi tak szybko odchodzą ”Spektakl wystawiono po wykładzie UTW, na wystawie malarskiej Ew klubie JUBILAT oraz w klubie w Choroszczy,

 

„Biuro Matrymonialne” ( 2016) autor Andrzej Dembończyk- reżyser Paulina Witkowska  

W obecnych czasach gdy ludzie są zabiegani nie mają czasu na spotkania i znalezienie odpowiedniego partnera, postanowiliśmy rozwiązać ten problem. Założyliśmy w pełni nowoczesne i skomputeryzowane Biuro Matrymonialne „Spokojne Serce” w którym każdy znajdzie drugą połówkę.

Spektakl przedstawiony został  w Wyższej  Szkole Finansów i Zarządzania oraz w Klubie w Choroszczy i w Zenit" SM "Zachęta. święto  "Damsko- Męskie" czyli bezpretensjonalne spektakle kabaretowe.  Spektakl został szczególnie bardzo ciepło przyjęty

 

„CASTING” ( 2017) Autorem i reżyserem spektaklu jest Pani Arleta Godziszewska – Półtorak. aktorka teatru Dramatycznego im. Węgierki.

Jest to specyficzny spektakl, w którym przede  wszystkim grają ujęcia sytuacyjne, dlatego prosimy widzów  aby nie reagowali zbyt żywiołowo na przerwy sytuacyjne wszystko jest pod kontrolą czyli zgodne z planem reżysera.

Chcieliśmy aby widzowie razem z nami bawili się i tak jak reżyser  ironicznym okiem spojrzeli na Castingi, na które zgłaszają się osoby z  różnym temperamentem i co najmniej dziwnymi przypadłościami -  jest to parodia organizowanych żywiołowo castingów.

Spektakl był wystawiony  w klubie Millenium , na Juwenaliach UTW w Warszawie oraz  po wykładzie UTW. Planujemy wystawienie spektaklu na Senioradzie w Białymstoku.

 

Jasełka  ( 2017) reżyser Anna Pawelska studentka 5 roku Reżyserii w Wyższej Szkole Teatralnej

Nie były to typowe jasełka, ale kompilacja wierszy znanych poetów – Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bruno Jasińskiego i Mariana Hemara. Sens tego zawarty został wierszu Ks. Jana Twardowskiego:

 Dlaczego jest święto…..

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

Spektakl został pokazany w Astorii  na uroczystej wigilii UTW.

Kabaret Starszych panów bez panów (2018) reżyser Anna Pawelczyk-

Spektakl jest w trakcie realizacji.

Planujemy przedstawienie spektaklu w maju po wykładzie na UTW oraz na Juwenaliach Trzeciego Wieku w Warszawie.

 

Przedstawiając tę krótką historię chciałabym podziękować wszystkim osobom – koleżankom i kolegom - biorącym udział w tworzeniu spektakli oraz widzom za ich spontaniczne reagowanie.

Mam również nadzieję, że  sekcja będzie nadal pracowała i nowymi spektaklami sprawiała przyjemność i radość naszym słuchaczom.

Alicja Temler

 

 

 

 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.