Statut i struktura organizacyjna Strona główna / Statut i struktura organizacyjna / Sekcje / Sekcje językowe 

Język – długi, niewyparzony, kwiecisty, wulgarny, ubogi, ostry, cięty, młodzieżowy, branżowy, ojczysty, obcy. Określenia te można by mnożyć, jednak wszystkie one oddają to, kim jesteśmy, z jakiego kręgu społecznego się wywodzimy i jak się komunikujemy ze światem.
 

Z mową ojczystą zmagamy się od dziecka a ciekawość świata zdaje się być wspólną charakterystyką naszych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dlatego nie powinno nikogo dziwić tak duże zainteresowanie zajęciami języków obcych oferowanymi przez naszą uczelnię. Niezmiernie cieszy to, że wśród tych z nas, którzy zeszli już ze ścieżki rozwoju zawodowego, tak duże zaangażowanie w rozwój osobisty, w poznawanie innych kultur i naukę języków, które z nich wyrastają. Dlatego z dumą otwieramy kolejne sekcje językowe. W naszej ofercie mamy już zajęcia języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego, esperanto i wciąż chętnie słuchamy kolejnych propozycji.
 

Zmagania z językiem obcym to często zmagania z samym sobą, z klarownością przekazu naszych myśli, z prostotą komunikatu, ze wstydem i obawą przed oceną innych i wreszcie, z uchybieniami pamięci. Jednak poszerzenie świadomości o to, jakie wartości i tradycje kultywują inne narody, pozostaje niezaprzeczalną korzyścią tych potyczek i pozwala pamiętać o tym, że zasady, które wypracowało polskie społeczeństwo nie są jedynymi prawidłowymi. Tym samym nauka języków obcych, poza oczywistymi korzyściami w postaci ćwiczenia pamięci i nabywania kolejnej sprawności w postaci porozumiewania się w innym języku, tak niezbędnej podczas podróżowania czy innych kontaktów międzynarodowych, pozwala nabrać innej perspektywy dla codziennych kłopotów.

 

Barbara Delis 


Język angielski z Heleną Łukaszewicz

Konwersacyjny kurs "ANGIELSKI dla SENIORÓW" jest prowadzony na UTW od pażdziernika 2007 r. przez doświadczoną nauczycielkę mgr Helena LUKASZEWICZ /magister filologii angielskiej/.
Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu w Wyższej Szkole Ekonomicznej przy ul. Zwycięstwa 14/3 na pierwszym piętrze w sali 29.
Zajęcia są prowadzone w sposób nietypowy. Na wstępie słuchacze ćwiczą narządy mowy. Dla rozgrzewki powtarzają wymowę najtrudniejszych dźwięków, uczą się angielskich przysłów, pozytywnych stwierdzeń, krótkich wierszy i rymowanek.
Natomiast w połowie zajęć jest przerywnik na nietypową gimnastykę "ciała i duszy", pozwalającą zrelaksować się i pobrać nową energię.
W kwietniu 2009 r. w kawiarni "Peper's" przy ul. Warszawskiej w Białymstoku odbył się wieczór poezji recytowanej i śpiewanej w 4 językach. Na zakończenie pokazano scenkę rodzajową p.n. "U wróżki" w języku angielskim.

W tym roku przygotowujemy się do kawiarenki p.n. "Koktajl Językowy."
Jesienią 2010 r. słuchacze nasi uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie.
Język angielski staje się coraz bardziej popularny na UTW. Zapraszamy wiec na nasze zajęcia wszystkich chętnych.
 
 


Jezyk angielski z Ewą Bloch

Prowadzę zajęcia z języka angielskiego w grupie na poziomie podstawowym. Słuchacze z ogromnym zaangażowaniem zagłębiają się w tajniki angielskiej gramatyki i pilnie uczą się słówek, traktując to jako ćwiczenie pamięci. Dużą przyjemność sprawiają im zadania, gdzie mogą samodzielnie zastosować poznane struktury i słownictwo. Trudności angielskiej wymowy są ciągłym wyzwaniem, a czasem źródłem żartów i powodem do śmiechu. Praca ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest prawdziwą przyjemnością dla nauczyciela.
Ewa Bloch
 
 

 


Angielski z Michaliną Zdanowicz

Zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku prowadzę w grupie liczącej około piętnastu osób. Chociaż większość słuchaczy zetknęła się z językiem angielskim po raz pierwszy w życiu na naszych zajęciach, początkowa nieśmiałość i brak pewności siebie zostały szybko zastąpione przez motywację i determinację do zgłębiania znajomości nowego języka. Słuchacze chętnie poznają nowe słówka i szukają dla nich zastosowań w przeróżnych kontekstach. Z zaangażowaniem rozwiązują zadania gramatyczne, a nabytą wiedzę wykorzystują w mowie podczas dialogów w parach i dyskusjach na forum grupy. Słuchacze chętnie dzielą się z grupą swoimi odkryciami z zakresu słownictwa, nierzadko zaskakując tym lektora. Język angielski na Uniwersytecie Trzeciego Wieku to jednak przede wszystkim wspaniała integracja, rozrywka dla umysłu i satysfakcja z osiągania wymarzonych celów.
Michalina Zdanowicz
  


Język niemiecki

"- Język niemiecki? - Dlaczego nie." Tak odpowiedzieli uczestnicy zajęć z języka niemieckiego, które odbywają się w każdy poniedziałek i trwają 1,5 godziny, od 15:30 do 17:00.
Miejscem spotkań jest sala w Centrum  Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ulicy Świętojańskiej 22.


Naszym głównym celem jest przełamanie bariery językowej i rozwijanie umiejętności komunikacyjnych. Mówienie i rozumienie w języku obcym nie jest jednak możliwe bez znajomości podstawowych zasad gramatyki i słownictwa. W myśl tej zasady zajęcia dzielą się na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W pierwszej kursanci poznają nowe zagadnienia, uczą się słówek i obserwują ich zastosowanie w licznych kontekstach sytuacyjnych, poprzez czytanie i słuchanie w języku obcym. W drugiej części starają się je samodzielnie i interaktywnie wykorzystać.
Najczęstszą formą pracy jest wtedy praca w grupach i parach.


Zapraszam na zajęcia.
Lektor języka niemieckiego
Justyna Paszkowska
 

 


Język francuski z Anną Zajewską

Jesteśmy na emeryturze lecz niektórzy jeszcze pracują. W każdy piątek, przychodzimy do British School aby uczyć się francuskiego. Mamy różne powody aby uczyć się tego języka. Kiedyś większość z nas uczyła się tego języka, lecz było to dawno i dużo zapomnieliśmy. Teraz mamy więcej czasu i lubimy się go uczyć. Przypominamy ten piękny język z dużym wysiłkiem.
Nasza lektorka nazywa się Anna. Jest bardzo uprzejma poświęcając nam swój czas wolny.
Nasza grupa nie jest liczna a ilość jej członków zmienia się. Obecnie jest nas 7 osób, w tym 5 pań : Alicja, Ewa, Halina, Irena, Janina, Czesława oraz 2 panów : Jan i Stefan.
Lubimy francuski bo uważamy że jest piękny. Lubimy słuchać piosenek w tym języku i ludzi rozmawiających po francusku. Chcielibyśmy posługiwać się nim dobrze, aby płynnie rozmawiać z Francuzami. Taka komunikacja pozwoli nam lepiej poznać ich kulturę i cywilizację.
Oprócz tego, znajomość języka obcego pozwoli nam na kontakty ze światem. Lubimy podróżować, lecz turystyka bez znajomości języków obych jest dużo mniej atrakcyjna. Mamy nadzieję, że w przyszłości pjedziemy do Francji.
Uważamy, że nauka czegoś jest jak gimnastyka dla umysłu. Między innymi dlatego jesteśmy członkami UTW.
 

 
 


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.