20 lipca 2024
Sobota, 202 dzień roku

Imienieny obchodzą:
Czesław, Hieronim, Fryderyk
Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / CONGENIAL / Informacja o projekcie 


 INFORMACJA

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku uzyskał dotację od Fundacji Grundtvig w kwocie 23 000 Euro na realizację 3-iego projektu partnerskiego „Congenial”. Wniosek naszego UTW zajął w konkursie na dotację 9 miejsce spośród 139 wniosków zaakceptowanych w tym roku.

 

Zadania projektu   „Connecting Generations  (Łączenie pokoleń)” - CONGENIAL  

I.    Wzajemna, obopólna nauka międzypokoleniowa;  seniorów, członków UTW w Białymstoku oraz dzieci, młodzieży lub studentów. I tak;

·      Młodsze pokolenia  będą uczyć naszych seniorów korzystania z komputerów,  telefonów komórkowych, smartfon’ów,  języków obcych,  itd.

·      Seniorzy będą następnie uczyć swoich młodych „nauczycieli” różnych tradycyjnych umiejętności, które zanikają, np. gotowanie tradycyjnych potraw, szydełkowanie, haftowanie, malowanie, szycie,  będą uczyć tradycyjnych tańców, obrzędów religijnych czy świątecznych,  itd..

 

·      Seniorzy wspólnie z młodzieżą i studentami wybiorą się na wspólną wycieczkę na łono przyrody w celu wspólnego poznawania flory i fauny naszego regionu i piękna zabytków. W ramach  integracji w terenie – ognisko i wspólna zabawa i śpiew.

 

Powyższe zadania są tylko zasygnalizowane i będą aktualizowane w zależności od potrzeb. Grupa organizacyjna projektu, która powstanie spośród osób, które zgłoszą się do uczestniczenia w projekcie  opracuje szczegółowy plan zadań w tym projekcie.

 

II. Tworzenie przez seniorów UTW wspomnień ze swego osobistego życia, ewentualnie opisów najciekawszych, wyjątkowych zdarzeń z życia lub pisanie historii rodzin pod kierownictwem specjalisty z Uniwersytetu w Białymstoku.

 

 Będą to wspomnienia pisane, ewentualnie wspomnienia  mówione do kamery. Pierwsze będą wprowadzane na stronę internetową w zakładce projektu Congenial. pt.  „Wspomnienia członków UTW” (tytuł i plan będą jeszcze ustalone). Wspomnienia te będą podzielone na różne okresy (rozdziały) i w zależności od tematyki napisanego wspomnienia będą wprowadzone do odpowiedniego rozdziału. Będzie to książka pisana przez wszystkich członków UTW i będzie dostępna na stronie internetowej UTW dla wszystkich. Po zakończeniu tych prac wspomnienia te będą wydane w formie książkowej. Filmy z nagranymi wspomnieniami zostaną umieszczone w specjalnej komputerowej bazie wspomnień seniorów UTW w Białymstoku oraz nagrane na płytki CD. Wspomnienia te zostaną przekazane przez naszych seniorów swoim własnym potomnym (dzieciom i wnukom), podarowane studentom współpracującym w projekcie, a także zasilą bibliotekę Uniwersytetu w Białymstoku. Przewiduje się tutaj współpracę  nowopowstających sekcji; historycznej, filmowo-fotograficznej i tworzącej bazę wspomnień na naszej stronie internetowej.

 

III.                      Zorganizowanie międzynarodowego spotkania partnerów projektu na temat: „Podlaskie działania zmierzające do zasypywania ciągle powiększającej się międzypokoleniowej przepaści na przykładzie UTW w Białymstoku”. 

 

IV.                      Uczestnicy projektu Congenial wyjadą do krajów partnerów aby poznać inne formy współpracy międzypokoleniowej, które funkcjonują w tych krajach.

 

III .         Uczestnicy projektu będą uczyli się na 2 kursach języka angielskiego (podstawowy i dla zaawansowanych) i na kursie komputerowym.

 

Partnerzy  projektu

1) EDA Forum -  Włochy (koordynator))

2) Merseyside Expanding Horizons LTD -  Anglia

3) Telos Kulturális Szolgáltató Bt – Węgry

4) Living Values – Grecja

5) Mercan Ususlarasi – Turcja

6) Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku -  Polska

7) Posoški razvojni Zenter -  Słowenia

8) AIDEA La Spezia – Włochy

9) Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir, Facultatea de Stiinte ale Educatiei, FORUM -  Rumunia

 

Zapisy do uczestnictwa w projekcie rozpoczną się po rozpoczęciu roku akademickiego 2012/2013 w Biurze UTW, tylko dla tych,  którzy nie zalegają ze składkami.

Danuta Sajur

Koordynator projektów międzynarodowych


 LOGO PROJEKTU CONNECTING GENERATIONS "CONGENIAL"

 

Autorem logo projektu Connecting Generations "CONGENIAL" jest  LIVING VALUES

Ateny, Grecja.

Gratulujemy! 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.