Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / 3.Zespół "Podlaskie Korale" 

 3. Zespół wokalno- taneczny "Podlaskie Korale"


 


 Z początkiem nowego roku akademickiego 2015/2016 na naszym UTW powstały nowe sekcje. Pierwsza z nich, przeznaczona dla słuchaczy uzdolnionych artystycznie, to sekcja taneczno – wokalna, prowadzona oczywiście przez naszych studentów; Zdzisława Kulikowskiego – odpowiedzialnego za muzykę i śpiew, Halinę Wiszowatą – kierującą tańcami i Danutę Sajur – zajmującą się sprawami organizacyjnymi. Jej uczestnicy mają bardzo interesujący i ambitny program. Zamierzają przygotować i prezentować spektakle taneczne i kabaretowe oraz opracować nagrania płytowe z muzyką do własnej poezji, z nagraniami wokalnymi słuchaczy UTW, z pieśniami religijnymi. Zajęcia odbywają się w każdą środę, w godzinach 15.00 – 17.30 w klubie Jubilat; w pierwszej części spotkania – taneczne, a w następnej – wokalno-muzyczne.

Działalność tej sekcji została zainicjowana poprzez udział naszych koleżanek i kolegów w międzynarodowym projekcie BASE. Najaktywniejsi uczestnicy mają na swym koncie występy na scenach Hiszpanii, Turcji i Litwy. W tych europejskich krajach zaprezentowali najpiękniejsze pieśni i tańce naszego kraju i regionu. Seniorów UTW wszędzie też oklaskiwali zachwyceni, wzruszeni przedstawiciele polonii. W międzynarodowych spektaklach nasi artyści śpiewali i tańczyli z akompaniamentem hiszpańskiej orkiestry, wykonywali wspaniałe hiszpańskie i litewskie pieśni z przedstawicielami tych krajów. Sprawdzili się również w licznych przedstawieniach prezentowanych dla białostockiej publiczności. Takie predyspozycje i doświadczenia dobrze wróżą nowym artystycznym poczynaniom studentów – seniorów.

 


 


Uwaga!

Relacje, filmy, zdjęcia  o działalności zespołu "Podlaskie Korale"
od roku 2018 są rejestrowane w zakładce Kronika > Sekcje >  Zespół wokalno - taneczny "Podlaskie Korale".
http://www.utw.uwb.edu.pl/index2.php?p=715  
 

 


 

Rok 2017


 

"Cała sala śpiewa...."

W dniu 7 grudnia 2017 roku zespół „Podlaskie Korale” wystąpił po wykładzie w Auli Wydziału Prawa UwB ze spektaklem „Cała sala śpiewa …”. Aranżacje piosenek przygotował Zdzisław Kulikowski, a układy taneczne opracowała Halina Wiszowata. Ponieważ wykonywane były znane utwory, tytuł spektaklu znalazł w pełni odzwierciedlenie w rzeczywistości. Licznie przybyli na wykład słuchacze UTW niezwykle żywiołowo reagowali na występy zespołu, co widać wyraźnie na poniższym filmie. Na zakończenie występu Halina Wiszowata złożyła życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok słuchaczom UTW, ich Rodzinom i Bliskim, a następnie wszyscy obecni zaśpiewali kolędę pt. „Wśród nocnej ciszy…”

Walentyna Karpow Filmowanie Kazimierz Kierus, Zbigniew Borowski, opracowanie Jadwiga Barcewicz 


 


  Andrzejki z zespołem "Podlaskie Korale" w DDPS przy ul.Nowogródzkiej 5/1

Zespół "Podlaskie Korale" UTW w Białymstoku uczestniczył  w imprezie  andrzejkowej w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul.  Nowogródzkiej 5/1 w Białymstoku. Wystąpił ze spektaklem "Cała sala śpiewa z nami...", który poprzedził mini spektakl recytatorski "A za młodu kochać się nie chciało...". Były wróżby, poczęstunek, ogromne brawa za piękny występ oraz wspólna  świetna andrzejkowa zabawa. 

Zapraszam do oglądania (JB)
"Podlaskie Korale" na Dniu Seniora w ZUS Oddział Białystok

27 października 2017r. Zakład Ubezpieczeń  Społecznych Oddział w Białymstoku wspólnie z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizował dzień otwarty dla białostockich seniorów.  Na uroczystości wystąpił zespół wokalno-taneczny UTW w Białymstoku "Podlaskie Korale" ze spektaklem "Tygiel Podlaski". Występ zespołu  sprawił, że dobra energia zatrzymała się w nas na dłużej. Było odświętnie i uroczyście.(JB) 


W dniu 2 września 2017 zespół wokalno taneczny  "Podlaskie Korale" Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku wystąpił podczas Biesiady Miodowo-Chlebowej na Osiedlu Dziesięciny z programem "Biesiada naszych dziadków, rodziców i nasza". 

fot. Ola Zawadzka


 


Występ po wykładzie (22.06.2017)

...W części artystycznej wystąpiły „Podlaskie Korale” pod egidą Zdzisława Kulikowskiego. Nasze uzdolnione koleżanki, ubrane w piękne ludowe stroje tańczyły y śpiewały w różnych językach piosenki charakterystyczne dla kultury naszego regionu. Występy solowe A. Stachurskiej, D. Łady, B. Wierzbickiej, N. Bieleni, H. Wiszowatej oraz Z. Pytel - Król –„słowika” zespołu zachwyciły słuchaczy UTW. To był naprawdę piękny występ! Danuta Sajur może być dumna ze swoich artystek.(fragment z kroniki UTW)
 


Fundacja AVE

 

I… X JUWENALIA III WIEKU na trzy sceny równolegle (!) dobiegły końca. To był niezwykły, magiczny, czarujący czas – dla wielu bardzo pracowity, ale i kolorowy, pełen niezwykłej ekspresji i inspiracji. Gorąco dziękujemy:
- Wszystkim Artystom III Wieku – liczonym w tysiącach! - z 200 chórów, zespołów muzycznych, teatrów, kabaretów i grup tanecznych. Niezależnie od zajętych miejsc byliście Państwa ZJAWISKOWI, AUTENTYCZNI, WSPANIALI! Wielkie ukłony dla Dyrygentów, Opiekunów, Reżyserów, Choreografów, Animatorów… 
- Nieocenionym, wspaniałym, Wolontariuszom. Nie ma słów, by wyrazić Wam wdzięczność za pracę. Bez Was nie byłoby Juwenaliów! Agnieszka WłodkowskaAnna Kołazińska (mistrz!), Michał Abdul Kamiński (!), Madzia Kutra (genialna!), Madzia Lewicka, Daria Biegańska (!), Gabrysia Kropiewnicka, Ola Borycka, Wiktoria Wajszczuk, Bożena Klimaszewska, p. Danuta... 
 - Zapracowanym Jurorom, którzy mimo 60 godzin intensywnych przesłuchań, na gali finałowej z radością dali się porywać „Bartkowym wariactwom”: Renata Włodarska, Aldona Struzik Michał SławeckiIreneusz Miczka, Bogdan Śliwa, Wojciech Machnicki, Jarek Siekiera, Rafał Grzenia, Marcin Witan. 
 - Wspaniałym Artystom, którzy uraczyli nas genialnymi koncertami i oddali się szalonym pomysłom Bartka bez reszty: Jacek Wójcicki, Czesław Majewski, Janusz Tylman, Joanna Matraszak, Ireneusz Miczka 
- Superanckiej Ekipie Palladium i Hybrydy za życzliwe przyjęcie i sprostanie naszym wymaganiom; 
Białołęcki Ośrodek Kultury z Karolina Adelt-PaprockaMichał Jóźwiak, Cezary Noszczyński i Robert - za przyjęcie Juwenaliów (po latach) ponownie pod swój gościnny dach – seniorzy zachwyceni salą przy Głębockiej 66 – wychodzi na to, że chyba BOK nie pozbędzie się Juwenaliów przez co najmniej kilka kolejnych edycji. Tylko czy z nam wytrzymacie?
- Prezydentowi Włodzimierzowi Paszyńskiemu za zaangażowaną obecność (od lat!), ciepłe i mądre słowa oraz niebywałą otwartość na „pozytywne zakręcenie” Bartka i AVE, w tym szalony pomysł "Śpiewających Fortepianów"
Poseł Michał Szczerba za pamięć, obecność i cudowny kosz urodzinowych kwiatów 
Małgorzata Nawrot i Katarzyna Jabłońska z Urzędu m.st. Warszawy za entuzjastyczną obecność
- Biuru Kultury Miasto Stołeczne Warszawa za wsparcie
- Niezwykłemu zespołowi Olzanek i Anna Kopystyńska spod czeskiej granicy – wielokrotnemu laureatowi Grand Prix na Juwenaliach – za pokonanie setek kilometrów, aby być z nami na jubileuszowej gali finałowej, dzielić się swoją cudną muzyką i mądrą twórczością – jesteście Państwo autentyczną perłą, a Wasze „Kochajmy się” wycisnęło łzy i poruszyło serca! Czapki z głów! 
Restauracja Zapętlona za tysiące obiadów cateringowych (jak Wy to robicie?) i tort na 1000 osób! 
 - Niestrudzonemu Mistrzowi Aparatu Filip Marek Klimaszewski za setki kilometrów przemierzonych między Hybrydami i Palladium, aby stworzyć super fotoreportaż oraz reżyerowi Robert Sadownik za brawurowe wejście w pomysł filmu o Juwenaliach i niezwykle pracowite 3 dni na scenie, pod sceną, nad sceną, w garderobach i… na parkingu;
- Mediom z Magda GierechRadio Plus WarszawaGłos Seniora i Radio ZET Gold na czele – za promocję Juwenaliów.

Do zobaczenia za rok! XI JUWENALIA III WIEKU BĘDĄ, nieco odświeżymy formułę, termin festiwalu na rok 2018 podamy w drugiej połowie września br., a szczegóły w październiku. A już niebawem pełny fotoreportaż, a niedługo potem film i książka na jubileusz 10-lecia!

 


JUWENALIA 2017 TRWAJĄ!

Autor: Fundacja AVEZaktualizowano 2 godz. temu
Oto pierwsza, gorąca "zajawka" od mistrza obiektywu Filip Marek Klimaszewski z trwających (19-21 VI) X JUWENALIÓW III WIEKU, organizowanych przez Fundację AVE przy wsparciu m.st. Warszawy w partnerstwie z Teatrem Palladium, Klubem Hybrydy i Białołęckim Ośrodkiem Kultury. Ale się dzieje! 200 grup wykonawczych, 3 sceny równolegle, 3,5 tys. seniorów. Zresztą zobaczcie zdjęcia... A my - wracamy na przesłuchania


 


BARWNA CODZIENNOŚĆ
9 maja 2017 w Klubie "Jubilat" odbył się drugi w tym roku wernisaż  prac malarskich  grupy "Pędzel" UTW w Białymstoku.  Tematyka i kolorystyka przedstawianych  prac była różnorodna zgodnie z  tytułem wystawy „Barwna codzienność”. Najwięcej  prac było poświęconych przyrodzie: pejzaże, ptaki, zwierzęta, nie zabrakło też  portretów,  prac abstrakcyjnych i symbolicznych- np. pnie drzew kojarzone były z ostatnią ogólnokrajową wycinką drzew. Dominowały obrazy wykonane techniką olejną i pastelami. Osoby wystawiające  to: Ela Borowska, Monika Drausul, Maria Falkowska, Janina  i Andrzej Jakoniukowie, Jadwiga Kisielewska, Alina Kopaczel, Halina Okońska,  Anna Paszkiewicz- Gadek, Janina Petrusewicz , Wiktoria Skąpska i Tamara Waszkiewicz.
Wystawę uświetnił występ zespołu „Podlaskie korale” pod kierunkiem Danuty Sajur  i z muzyką  Zdzisława Kulikowskiego i Roberta Panka. Dobór piosenek i humorystycznie wykonane przez Marię Waśkiewicz i Zofię Pytel-Król utwory przypadły do gustu wszystkim obecnym. Grupa teatralna "Mretafora" zaprezentowała wiersze i krótkie rymowanki - „lepieje” naszej noblistki  Wiesławy  Szymborskiej,  które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.
 Wernisaż  przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze  rozmów i dyskusji  przez kilka godzin.
Napisała A. Paszkiewicz-Gadek 


Otwarcie wystawy malarskiej Zyty Gieleżyńskiej

Podczas otwarcia wystawy malarstwa  Zyty Gieleżyńskiej słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku w Klubie "Jubilat" w dniu 4 kwietnia 2017 wystapił zespół "Podlaskie korale".

Zapraszam do obejrzenia (JB) 


ŚWIĘTOWANIE SENIORÓW
 
     Kolejne radosne spotkanie w klubie „Zenit” z okazji Święta kobiet (8.03.) i Święta Mężczyzna (10.03.) zaprogramowane przez artystów z UTW – sekcję „Metafora” i zespół „Podlaskie Korale”.
    Serdeczne życzenia składa zebranym M. Szydłowska, natomiast E.  Kędyś – Kułak prezentuje program artystyczny. Seniorki przygotowały pełne humoru „biuro matrymonialne” oraz rozśpiewane i roztańczone „Kapcie precz”.
    W spektaklu o nowoczesnym biurze, spełniającym życzenia zainteresowanych nowymi związkami partnerskimi, dowcipne dialogi ukazują przedziwne charaktery samotnych kobiet i mężczyzn. Wszyscy szukają wymarzonych osób, są przekonani o własnej wartości i bogactwie. Jedna z pań chce natychmiast „dostać męża”, bo ma samochód; inna wyznaje zasadę, „że bogaty nie może być brzydki”, przy tym chełpi się swoją figurą; wreszcie kolejna chce spróbować, jak to jest w związku z kobietą … Najbardziej pechowy okazuje się Lucjan, któremu proponują kandydatkę dobrze mu znaną – to jego żona, niedawno zdążył się z nią rozwieść. Poszczególne dialogi ironicznie komentuje małżonka wspaniałego pana Czesia, ona wie, jak należy postępować z mężczyznami.
    Nasze panie znakomicie grają powierzone im role, swobodnie czują się na scenie, jakby od dawna występowały w teatrze. Rozbawieni spektaklem widzowie nagradzają artystki zasłużonymi brawami.
    „Podlaskie Korale” od pięciu lat występują w kraju i za granicą z  programem słowno – muzycznym „Kapcie precz”. Konferansjerka Zdzisława Kulikowskiego świetnie porządkuje całość spektaklu. Utalentowane seniorki tańczą, śpiewają, a nawet rapują. Znane przeboje z dawnych lat oraz współczesne piosenki o miłości, zdradzie, pięknych kobietach i zimnych draniach … brzmią profesjonalnie. Solistki: Zosia Pytel – Król, Bogusia Wierzbicka, Majka Waśkiewicz, Ela Stachurska, Halina Wiszowata, Nina Bielenia śpiewają pięknie – niezwykle emocjonalnie, słowa płyną z serc zdolnych do wzruszeń. „Na pierwszy znak” w wykonaniu Zosi (inne utwory też) godne są wielkiego uznania. Solistka swoim głosem zaczarowuje otoczenie. Bogusia nagradza panów regionalną piosenką J. Laskowskiego „Beata”.
     Zespół pań pełnych gracji tańczy w rytm śpiewanych piosenek, tworząc wspaniałe uzupełnienie wokalu koleżanek. Dzięki temu widzowie mogą podziwiać harmonijną całość.
     Solowy popis Roberta Panka na flecie, twórcy białostockiego hymnu, wzbogaca ten przepełniony miłością, radością, młodzieńczą werwą występ „Podlaskich korali”. Rzęsiste brawa są nagrodą dla całego zespołu. Kierowniczka grupy Danuta Sajur, aranżer Zdzisław Kulikowski oraz artystki otrzymują w podziękowaniu kwiaty.
      Spotkaniu z okazji Dnia kobiet i Dnia Mężczyzn towarzyszyła przemiła atmosfera. Dzięki utalentowanym seniorom z UTW w Białymstoku. Brawo „Metafora”! Brawo „Podlaskie Korale”!

Krystyna Szewczyk
 


 


 


 W Dniu Kobiet 8 marca 2017  do Klubu "Jubilat",  gdzie odbywała się próba Zespołu "Podlaskie Korale" z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku zawitał Obiektyw TVP3 Białystok. Zapraszam do obejrzenia  fragmentów  wyemitowanego na antenie programu w tym dniu o godzinie 18:30. (JB) 


 


Uroki Podlasia

W dniu 24 lutego 2017 r. o godz. 17.00 w Klubie "Gaj"  S.M. "Rodzina Kolejowa" w Białymstoku ul. Gajowa 68/1 odbył się wernisaż wystawy sekcji fotograficznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku pt. "Uroki Podlasia". Sekcją kieruje Irena Nikonowicz, opiekunem jest fotograf Krzysztof Jakubowski, a autorami zdjęć  są: Maria Boręsewicz, Tatiana Biała, Zbigniew Borowski, Maria Falkowska, Krystyna Kowalewska, Maria Makal, Irena Nikonowicz, Jan Oszmiański, Inka Piekarska, Zofia Stanisławska, Maria Szulga, Aleksandra Zawadzka, Elżbieta Żylińska. W części artystycznej wystąpił zespół wokalno-taneczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku "Podlaskie Korale".Zespół śpiewał piosenki związane z tematyką Podlasia  i zatańczył taniec "Podlasiak".       Występ został nagrodzony dużymi brawami .

Zapraszam do obejrzenia fragmentów z otwarcia wystawy i występów zespołu.

Jadwiga Barcewicz

 

 

 

  


 


 SENIORADA 2017

 
Miejski Przegląd Dorobku Artystycznego Seniorów SENIORADA 2017
Grup Seniorów działających w Białymstoku i Gminie Białystok.
22 lutego 2017 r. od godz. 9.50
Kino Forum przy Białostockim Ośrodku Kultury , ul. Legionowa 5, BIałystok
Organizator Białostocki Ośrodek Kultury.
 
Portal BIA24 tak napisał o przeglądzie:

Kino Forum dziś przez cały dzień rozśpiewane, roztańczone, roześmiane i zdecydowanie 60+. Od rana aż do godzin popołudniowych na scenie Forum trwa Miejski Przegląd Dorobku Artystycznego Seniorów SENIORADA 2017.
Jeśli spotkaliście dziś na ulicy rozbawionych seniorów, panie w sukniach do ziemi, z pełnym scenicznym makijażem i kwiatami we włosach, czy starszych panów taszczących akordeony, to wiecie już skąd się wzięli. Od rana przez Kino Forum przewijały się kolorowe grupki w rozmaitych przebraniach. Każda grupa chciała pokazać się z jak najlepszej strony, a czasu miały niewiele. Na pokaz przewidziano tylko 10 minut, a występujących dziś zespołów było chyba ze trzydzieści. Na scenie co chwilę pojawiali się roześmiani artyści, a wraz z nimi śpiewy, tańce, skecze i bardzo dużo dobrego humoru i jeszcze więcej pozytywnej energii. Oczywiście widownia była zapełniona po brzegi, a reakcje publiczności niezwykle spontaniczne. 
Z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku w przeglądzie między innymi uczestniczył  zespół wokalno-taneczny  "Podlaskie Korale" i został nagrodzony ogromnymi brawami.


 


 


 Rok 2016


 ROZTAŃCZONE, ROZŚPIEWANE „PODLASKIE KORALE”

 

Wszyscy słuchacze naszego UTW znają zespół „Podlaskie Korale”, który powstał niedawno, bo zaledwie dwa lata temu, w ramach międzynarodowego projektu BASE. Dzieje tej wokalno – muzycznej grupy są niezwykłe. Uczestnicy artystycznego projektu, tworząc coraz bardziej zgrany zespół, początkowo bez nazwy, swoje pierwsze występy mieli przed międzynarodową publicznością w Białymstoku, Hiszpanii, Turcji i na Litwie. Ich działalność nie zakończyła się z chwilą zamknięcia projektu; wciąż spotykają się na próbach, śpiewają i tańczą na różnych uniwersyteckich i miejskich imprezach, uczestniczą w przeglądach i konkursach. Rozwijają swoje zdolności, doskonalą umiejętności, rozszerzają i zmieniają repertuar. Po pierwszym spektaklu „Kapcie precz” powstał kolejny: „Tygiel Podlaski”. Poza nowymi piosenkami mają też nowe atrakcyjne instrumenty muzyczne, które wzbogacają podkład muzyczny niestrudzonego utalentowanego Zdzisława Kulikowskiego i akompaniament Roberta Panka. Od pewnego czasu słyszymy dźwięki różnych grzechotek, bębenków baskijskich, znanych pod nazwą tamburino i innych przedmiotów o przedziwnych nazwach, kształtach, i odgłosach. Aż trudno uwierzyć, jak wszechstronnie utalentowane są nasze koleżanki, które bez trudu radzą sobie z tym nowym egzotycznym sprzętem.

O niezwykłej aktywności i popularności „Podlaskich Korali” może świadczyć bogaty program powakacyjnych występów. Zespół otrzymał następujące zaproszenia: do Klubu Kalina na Festyn osiedlowy w dniu 24 września, na Wojewódzki Dzień Seniora 17 października, do szkoły na Radzymińskiej dla dzieci z całego Białegostoku i ich rodziców 22 października oraz na Dzień Seniora w klubie Jubilat w końcu października. 8 listopada wystąpi w Aula Magna Pałacu Branickich z okazji Miejskiego Dnia Seniora, a 17 listopada dla nas po wykładzie. Jak widać, „trasa koncertowa” jest naprawdę bogata, a grafik napięty.

Dla zainteresowanych dodam jeszcze, że występy „Podlaskich Korali” dzięki Jadwidze Barcewicz i Kazimierzowi Kierusowi możemy oglądać na licznych filmikach w internecie.

Barbara Wilczewska

Podlaskie Korale dzisiaj się kłaniają,

Na piękne Podlasie wszystkich zapraszają (2x)

Bo tu człowiek jest szczęśliwszy niż w innych świata regionach,

A kto nie chce nam uwierzyć, niech się sam przekona.

                                                                    fragment piosenki;

                                                                    słowa Elżbieta Stachurska, muzyka Zdzisław Kulikowski


Sekcja Redakcyjna UTW w Białymstoku Nasza Gazetka  "Wieczni Młodzi" Nr7/2016 (76)

Dziękujemy!!!

 


 


"Podlaskie Korale" na Miejskim Dniu Seniora

Najlepsze życzenia wszystkim białostockim seniorom w dniu ich święta złożył prezydent Tadeusz Truskolaski. Podczas Miejskiego Dnia Seniora uhonorowano osoby aktywnie działające na rzecz środowiska seniorów w naszym mieście. Dzień Seniora w Białymstoku zorganizowany został 8 listopada 2016 r. już po raz dwudziesty drugi. Na uroczystości w Pałacu Branickich, zorganizowanej głównie przez działający przy białostockim MOPR Klub Seniora, spotkali się starsi mieszkańcy naszego miasta. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski skorzystał z okazji, by złożyć życzenia wszystkim gościom, a także wręczyć podziękowania osobom szczególnie zaangażowanym w aktywizację białostockich seniorów. "Liczy się nie tylko długość życia, ale także jego jakość - stwierdził Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, podczas obchodów XXII Miejskiego Dnia Seniora w Pałacu Branickich. Jeżeli człowiek czuje się potrzebny, to ma motywacje, żeby działać. To przeświadczenie towarzyszy seniorom z Białegostoku i okolic, którzy zrzeszają się w takich organizacjach, jak Akademia 50+, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Kluby Seniora i innych.

Emerytura to taki wiek, kiedy wreszcie możemy pomyśleć o aktywności, na jaką wcześniej nigdy nie było czasu – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dlatego życzę wszystkim seniorom, aby znajdowali czas na realizację swoich pasji i zainteresowań, aby każdy dzień przynosił radość i satysfakcję". Podziękowania otrzymała liczna grupa słuchczy naszego UTW.

W trakcie uroczystości wystąpiły zespoły muzyczne i taneczne z białostockich placówek kultury oraz reprezentujące organizacje stowarzyszające seniorów. Z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku wystąpił zespół taneczno-wokalny "Podlaskie Korale" z programem pt. "Tygiel Podlaski". Zespół w podlaskich ludowych strojach oraz innych kultur istniejących na Podlasiu zaśpiewał i zatańczył utwory z Podlasia, kultury białoruskiej, ukraińskiej, muzułmańskiej, rosyjskiej, litewskiej, romskiej, żydowskiej. Widzowie również włączyli się do wspólnego śpiewu a występ został nagrodzony ogromnymi brawami.

Jadwiga Barcewicz

  

 

 
 


Podwórko pokoleń

W sobotę 22 października 2016 w Szkole Podstawowej nr 26 na Osiedlu Białostoczek odbyło się spotkanie Zespołu wokalno – tanecznego "Podlaskie Korale" z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku z dziećmi, młodzieżą i wychowawcami podwórkowymi z Programu Urzędu Miasta "Wychowawca Podwórkowy"na lata 2016-2018. W pierwszej części spotkania zespół "Podlaskie Korale" przedstawił spektakl pt. "Tygiel Podlaski", w którym zaprezentował fragmenty piosenek i tańców kultur istniejących na Podlasiu, a mianowicie kultury:  litewska, białoruska, żydowska, ukraińska, rosyjska, cygańska, polska i regionalna podlaska. Drugą część spotkania  minirecitalem uświetniła

Zofia Pytel – Król, śpiewając piosenki z czasów młodości seniorów ale wciąż popularnych i znanych obecnym młodym pokoleniom: "Parasolki", "Serduszko puka w rytmie cza-cza..." i "Jambalaya". Tymi piosenkami zachwyciła i porwała do śpiewania i tańczenia wszystkich uczestników spotkania. No i tak rozpoczęła się ostatnia część zw. dyskoteką pokoleń, którą poprowadził Zdzisław Kulikowski.

Był to mile spędzony czas przy muzyce, śpiewie i tańcach.

Jadwiga Barcewicz 


Światowy Dzień Seniora

W poniedziałek (17.10.2016r.) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku pod patronatem Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego obchodzony był Światowy Dzień Seniora.  W uroczystościach wzięli udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wicewojewoda Podlaski Jan Zabielski, zaproszeni goście, zasłużeni dla społeczności seniorzy, a także osoby wspierające działalność Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Najbardziej zasłużonym działaczom wręczono dyplomy i odznaczenia związkowe. Część artystyczną tej uroczystości uświetnił Zespół wokalno-taneczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku "Podlaskie Korale" spektaklem pt. "Tygiel Podlaski" i Kabaret "Szpilka". Zapraszam do obejrzenia video z występów zespołu "Podlaskie Korale", którego autorem jest Kazimierz Kierus.(JB)

 

 

 


24 września 2016 Zespół "Podlaskie Korale" Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku wystąpił na zaproszenie Klubu  "Kalina" na Biesiadzie Miodowo -Chlebowej na Osiedlu Dziesięciny. (Jadwiga Barcewicz)
 


W ostatnią sobotę maja zespół "Podlaskie Korale" bawił się na majówce w Bajkowym Zakątku. Pogoda cudowna, miejsce prawdziwie bajkowie, nad płynącą rzeczką Czarna, kwitnące łaki wokół, zapach grilowanych potraw, wyśmienite humory...... wspaniale  spędzony czas do późnego wieczora na łonie natury. (JB)
 


Wojewódzki Przegląd Zespołów Artystycznych "ARS - 2016" w Białymstoku

 

25 maja 2016r. w sali białostockiego kina Forum, zgodnie z wieloletnią tradycją odbył się Wojewódzki Przegląd Zespołów Artystycznych :ARS – 2016". Zaprezentowali się najbardziej utalentowani seniorzy z powiatu białostockiego, monieckiego, bielskiego, sokólskiego i hajnowskiego. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku  reprezentowali: Chór "ASTRA", Zespół taneczny "SARE ROMA" oraz po raz pierwszy Zespół "PODLASKIE KORALE". Do Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów "ARS 2016" w Bydgoszczy zakwalifikował się kolejny raz Chór "ASTRA" naszego UTW. Zespół "PODLASKIE KORALE" przedstawił wielokulturowy Tygiel Podlaski prezentując piosenki, melodie  i tańce: polskie, białoruskie, ukraińskie, litewskie, cygańskie, żydowskie, rosyjskie i muzułmanskie. Był przez widzów gorąco oklaskiwany i podziwiany. (JB)
 


Koncert w Klubie "Kalina" Spółdzielni Mieszkaniowej " Rodzina Kolejowa"w Białymstoku z okazji "Dnia Matki"

w dniu 22 maja 2016r. (JB) 


Zespół UTW "Podlaskie Korale" w dniu 9 maja 2016  w Wyższej Szkole Finansów i Zarzadzania przy Ul.Ciepłej 40 w Białymstoku.(JB) 


"Podlaskie Korale" na wernisażu wystawy malarskiej pt.„Po horyzont”
 
W dniu 11.03.2016 została otwarta w Spodkach 17-ta wystawa grupy malarskiej „Pędzel” UTW w Białymstoku. Mottem wystawy był cytat:  „ Sztuka leży w samej naturze i ten ją posiądzie kto ją potrafi wydobyć”. Otwarcie wystawy uświetnił występ grupy wokalno-muzycznej zespołu „Podlaskie Korale” pod kierunkiem Danuty Sajur, z muzyką  Zdzisława Kulikowskiego i Roberta Panka. 
Anna Paszkiewicz-Gadek
fot. Tatiana Biała


 


Kogel-mogel czyli miks występów emerytów z UTW

 2 marca 2016 admin Kogel-mogel czyli miks występów emerytów z UTW

W niedzielny wieczór 28 lutego aula MGCKiS w Choroszczy wypełniła się publicznością a powodem był przyjazd zespołu „Podlaskie Korale” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. Grupa przygotowała miks występów ze swojego dorobku z którymi występowała z powodzeniem w kraju i za granicą.

Niedzielny wieczór 28 lutego upłynął w Choroszczy pod znakiem występu zespołu „Podlaskie Korale” pod tytułem „Kogel mogel”. Tytuł był uzasadniony, bo występ zawierała aż 24 utwory z trzech spektakli: „Kapcie precz”, „Zalecanki” i „Nasze spektakle”. Choroszczańska publiczność licznie przybyła na wydarzenie mogła się przekonać, że zasłużenie laur białostockiej Seniorady spoczął na głowach utalentowanej grupy.

 Całość poprowadziła i wszystkie utwory ciepło zapowiedziała Helena Łukaszewicz. Grał m.in. maestro Robert Panek, człowiek-instytucja pięknie budujący muzyką Podlasie (warto zapoznać się z jego biografią. Rapowały – wraz z choreografią – Krystyna Rogalska , Alicja Adamowicz i Teresa Lautsch, recytowały klasyki poezji senioralnej Alicja Temler, Elżbieta Kackieło, Józefina Bukin i Bogusława Wierzbicka. Były piosenki śpiewane przez chórek pod batutą Zdzisław Kulikowskiego oraz solowe wykonania Grażyny Wilimajtys, Józefiny Bukin, Bogusławy Wierzbickiej, Haliny Wiszowatej i Marii Waśkiewicz. A nad całością czuwała Danuta Sajur.

Serce do muzyki, śpiewu, poezji i tańca całej grupy Podlaskich Korali jest ogromne. Od pierwszego utworu z powodzeniem wykonawczynie i wykonawcy zdobywali choroską publiczność. mogliśmy zobaczyć i usłyszeć emerycki RAP, „Sokoły”, „Orkiestry dęte”, „Kolorowe jarmarki”, wiele tradycyjnych pieśni ludowych oraz wierszy znanych poetów m.in Juliana Tuwima. Nie powinny więc dziwić gromkie brawa, jakie zebrał zespół i podwójny bis w pięknym wykonaniu.

Wydarzenie zorganizowało Miejsko-Gminne Centrum kultury i Sportu w Choroszczy wsparte logistycznie przez Koło Emerytów i Rencistów nr 15.(Gazeta w Choroszczy) 


 


 Międzynarodowy KOGEL - MOGEL

 

 

W dniu 26 lutego 2016r. w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul.Radzymińskiej odbył się koncert z

p.t: Międzynarodowy Kogel – Mogel”.Wykonawcami koncertu był zespół seniorów„Podlaskie korale”z UTW oraz dzieci z Programu "Wychowawca Podwórkowy".Panie seniorki Józefina Bukin, Zyta Gieleżyńska Alicja Temler zaprezentowały umiejętności aktorskie w deklamacji wierszy znanych polskich autorów. Dzieci w pięknych ludowych strojach z seniorkami z UTW występowały wcześniej

przy realizacji międzynarodowego projektu „BASE”mającego za zadanie większej integracji i komunikacji międzypokoleniowej seniorów i młodzieży, zaśpiewały tym razem wiele piosenek oraz deklamowały wiersz o ptaszku w języku tureckim.

Były też wspólne pląsy na scenie obu zespołów.

Panie seniorki Józefina Bukin, Nina Bielenia i Grażyna Wilimajtis w duetach i solo zaśpiewały wiele znanych piosenek w języku polskim, rosyjskim, białoruskim i ukraińskim. Były to piosenki znane ogółowi publiczności, która wtórowała ochoczo artystkom.

Grupa taneczna seniorek w zwiewnych strojach w rytmie hiszpańskiej La Paloma okazały swój wdzięk i kunszt artystyczny i wokalny po hiszpańsku.

Ogólny entuzjazm i zachwyt publiczności wzbudziło wykonanie (parodia) rapowych

rytmów zaśpiewanych przez autorkę tekstu Krystynę Rogalską i zatańczonych wspólnie

przez Alicję Adamowicz, Zytę Gieleżyńską i Teresę Lautsch.

W programie nie zabrakło „zabawy w kręgu” z programu „Afisz” który realizowany był w ramach wolantariatu.

Na scenie pojawiły  się seniorki w interesujących sukniach aby zaprezentować z wielkim wdziękiem hiszpański taniec dworski – marsz Lulego który zachwycił widzów.

Solowy występ kapelmistrza Roberta Panka grającego na flecie zelektryzował widownię.

Strój Roberta oraz znakomite wykonanie pięknych utworów były wielką ucztą duchową.

Panie seniorki w strojach ludowych przy akompaniamencie Zdzisława Kulikowskiego zatańczyły i zaśpiewały wiele piosenek z repertuaru ludowego.

„Hej sokoły”popularna pieśń ukraińska zaśpiewana wspólnie z widownią zakończyła

bardzo udany, świetnie przygotowany i wykonany koncert. GRATULACJE !!!

Cel integracji pokoleń wypadł znakomicie, godny wielokrotnego powtórzenia.


Inka Piekarska

  Kazimierz Kierus video, Jadwiga Barcewicz opracowanie filmu


 


Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku. Pierwsze lody przełamane. Teraz dążą do perfekcji
Donata Żmiejko 10 lutego 2016 22:00 Gazeta Współczesna
 
Panie z zespołu wokalno-tanecznego „Podlaskie korale” z białostockiego UTW już zwyczajowo wzbudzają entuzjazm w publiczności.
 
Tańczą i śpiewają. I to jak? Ich występy wzbudzają emocje wśród widzów - nie tylko w Polsce, którzy nie szczędzą braw, bijąc je na stojąco. A to tylko amatorzy, którzy utworzyli zespół wokalno-taneczny. To białostoccy seniorzy.
 
Początki nie były łatwe - wspominają panie z zespołu wokalno-tanecznego (nadal jeszcze pod roboczą nazwą) „Podlaskie korale”, słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. - Byłyśmy amatorkami w tej dziedzinie. Na początku to była ciężka praca, ale dałyśmy radę. 
 
Zespół powstał w ramach międzynarodowego projektu BASE, który realizował Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku. Partnerami byli Hiszpanie, Turcy i Litwini.
 
Jego uczestnicy poznawali kulturę tych krajów i uczyli się ich tańców oraz piosenek. Pierwsze warsztaty śpiewu odbyły się w styczniu 2014 r. w Klubie „Jubilat”. Wzięło w nich udział ok. 30 słuchaczy, uczestników projektu i członków grupy śpiewaczej. Prowadziła je Danuta Sajur (koordynator projektu) wraz ze Zdzisławem Kulikowskim, który przygotował sprzęt muzyczny, mikrofony, nagłośnienie. Natomiast zajęcia taneczne rozpoczęły się w lutym, a prowadziła je Anna Tarasik w Klubie „Kaktus”. Podczas warsztatów tanecznych słuchaczki UTW uczyły się tańców takich, jak: polonez, podlasiak, tańce żydowskie... Już na początku były też zajęcia nauki orientalnego tańca tureckiego, który nie jest łatwy dla tancerzy (składają się na niego zarówno tańce bardzo szybkie, jak i wolne) i hiszpańskiego. 
 
I już w sierpniu 2014 r. partnerzy projektu BASE z czterech krajów w Białymstoku mieli premierę wspólnego międzynarodowego spektaklu. Litwini, Turcy, Hiszpanie i Polacy zaprezentowali swoje muzyczne, wokalne i taneczne umiejętności. Na występy w ramach projektu w każdym kraju partnerskim zostały zaprojektowane i uszyte specjalne stroje. Grupa polska miała barwne regionalne stroje podlaskie, kolorowe stroje do tańca tureckiego, oryginalne, zwiewne, zmysłowe stroje do tańca hiszpańskiego La Paloma i stylowe, długie suknie do tańca dworskiego z XVII wieku. Wszyscy artyści mieli ogromną tremę, ale białostocki zespół wypadł wspaniale. Potem były występy w krajach partnerskich. Wszędzie nasz zespół był przyjmowany z entuzjazmem. Uczestnicy projektu BASE z różnych europejskich państw wspólnie stworzyli międzynarodowe artystyczne widowisko, razem z innymi partnerami wykonując swoje pieśni, tańce, melodie. 
 
 - Projekt został zrealizowany, ale zespół nadal chce działać - mówi Danuta Sajur, która była koordynatorką wszystkich projektów międzynarodowych realizowanych przez UTW w Białymstoku. - Włożyłyśmy bardzo dużo pracy i teraz chcemy się doskonalić w tym, co robimy. Chcemy dążyć do perfekcji. 
 
Jak mówi Anna Paszkiewicz-Gadek (z zawodu chemik, prowadzi sekcję malarską „Pędzel” na UTW - zaczęła malować po przejściu na emeryturę), ludzie odkryli w sobie talenty i to jest bardzo ważne. To była aktywizacja do działań. Jest zaangażowanie w to, co robimy. 
 
- W zespole nauczyłyśmy się tzw. obycia scenicznego, teraz nie ma już takiej tremy, jak na początku - mówi Halina Wiszowata z UTW, prowadząca sekcję gimnastyczną, należy do sekcji turystycznej i taneczno-wokalnej). - Szkoda byłoby zaprzepaścić tego, czego już się nauczyłyśmy. Mamy wspaniałe stroje stosowne do tańców. Chcemy dalej występować. 
 
- Teraz musimy pracować, aby w każdym elemencie naszych występów dążyć do perfekcji - mówi Anna Paszkiewicz-Gadek. - Na różnych scenach nasz zespół zrobił furorę. 
 
Jak podkreślają panie seniorki, ważne dla nich są występy z dziećmi. Trwa współpraca po realizacji projektu BASE. Panie występują na różnych imprezach jubileuszowych, osiedlowych, podczas wernisaży. I zawsze wzbudzają emocje w publiczności. Teraz myślą o utworzeniu kabaretu. 


 Rok 2015


 


Seniorzy świętują

 
5 XI 2015 r. Miejski Dzień Seniora. Uroczystość, pod patronatem Prezydenta naszego miasta, zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Zwyczajowo spotkanie odbyło się w pięknej Auli Magna Pałacu Branickich.
Na uroczystość przybyło wielu seniorów z różnych stowarzyszeń, organizacji, klubów, jednak chyba najwięcej z UTW w Białymstoku. Oczywiście nie zabrakło oficjalnych gości.
Zdzisława Sawicka, dyrektor MOPR, rozpoczęła spotkanie, mówiąc bardzo ciepło i podniośle o ludziach starszych. Powitała przedstawicieli urzędów: marszałkowskiego, wojewody i miasta Białegostoku z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim, który od wielu lat patronuje idei szczęśliwej starości. Przedstawiła również innych zaproszonych gości. Następnie odczytała porządek obchodów Miejskiego Dnia Seniora. Przekazała mikrofon Krystynie Tuzinowskiej, która poprosiła o zabranie głosu Włodarza naszego miasta.
Dr hab. Tadeusz Truskolaski wyraził swoje zadowolenie z racji spotkania z seniorami, zwrócił uwagę na symboliczne znaczenie 21 obchodów – trzy szczęśliwe siódemki (tzw. karciane oczko) oraz podkreślił, że zbliżając się do wieku emerytalnego, coraz bardziej rozumie potrzeby osób starszych. Przypomniał o Karcie Seniora, która pozwala na korzystanie z dóbr kultury, a w jesieni życia ludzie chcą spotykać się ze sobą coraz częściej. Na zakończenie wystąpienia życzył wiele zdrowia, optymizmu, uśmiechu oraz spełnienia marzeń.
Prowadząca zapowiedziała kolejny ważny punkt programu – wyróżnienie 52 osób za działalność społeczną. Wyczytywani alfabetycznie seniorzy, przeważnie panie, wchodzili grupami na scenę, gdzie Prezydent wręczał dyplomy i albumy, gratulując sukcesów. Oczywiście ceremonię kończyło wspólne zdjęcie z Włodarzem stolicy Podlasia.
Z UTW w Białymstoku zostały nagrodzone: Barbara Delis, Helena Kurza, Jadwiga Łuckiewicz, Teresa Mancewicz, Anna Paszkiewicz – Gadek, Jolanta Rogowska, Maria Szkiłądź, Maria Szulga.
Po części oficjalnej Prowadząca zapowiedziała występy artystyczne młodego i starszego pokolenia.
Uczennice z Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku śpiewały znane przeboje: „Prześliczna wiolonczelistka”, „Nie zapomnisz mnie”, „Pierwszy znak”… Wspomnienie uroków i uniesień młodzieńczych na pewno ożywiły serca słuchaczy.
Grupa seniorek, pod kierunkiem Anny Tarasik, czarowała w tańcu brzucha wdziękami oraz pięknymi strojami. Panowie emocjonalnie reagowali na występ uroczych koleżanek.
Panie tańczące flamenco (grupa Doroty Frasunkiewicz) nie wystąpiły na scenie. A szkoda! Tylko osoby siedzące w pierwszych rzędach mogły podziwiać układy taneczne, reszta słyszała stukanie obcasików, widziała twarze i gesty wznoszonych rąk. A stroje też warto było podziwiać!
Grupa integracyjna „Iskierki” (przekorna nazwa) zaprezentowała trzy układy taneczne z apaszkami. Sądzę, że jednostajność figur i zaśpiewek nie zachwyciły widzów.
Słuchaczki naszego UTW, pod kierunkiem niestrudzonej Danuty Sajur, przedstawiły program „A to Polska właśnie”. Panie w ludowych strojach zaśpiewały zespołowo kilka piosenek i piękny utwór „Kwiaty polskie”. Kłopoty z nagłośnieniem nie zdezorientowały artystek. Nasze koleżanki tańczyły również z wdziękiem i radością podlasiaka. Nie zabrakło popisów solowych: Bogusia Wierzbicka – „Na białostockim rynku”, Zosia Pytel – Król – „Świniorz” (takiego pięknego głosu szkoda do ludowych śpiewek), Maria Waśkiewicz – „Jestem sobie Podlasianka”, Zdzisław Kulikowski – „Kolorowe jarmarki”, a wtórowały mu koleżanki z zespołu. Widzowie również włączyli się do wspólnego śpiewu.
Uważam, że cały program artystyczny zaprezentowany na uroczystości był zbyt długi, chwilami monotonny, zabrakło w nim humoru, lekkości. Jednak warto docenić i podziwiać tak różnorodne zainteresowania seniorów i ich zapał twórczy. 
XXI Miejski Dzień Seniora w Auli Magna dobiegł końca, niestety zabrakło ciasteczek i napojów, „jak niegdyś bywało”.
 
Krystyna Szewczyk
 


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.