Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / SIC / Informacje ogólne 

 

SIC - SENIORS' INTER-CULTURAL COCKTAIL

 

Międzykulturowy koktajl seniorówProjekt w ramach Programu LLP Grundtvig

Nr projektu; 2010-1-FR1-GRUO6-14462 3


Cel projektu

Celem projektu SIC jest zapoznanie seniorów z 5 krajów europejskich (Francja, Hiszpania, Finlandia Włochy i Polska) z dziedzictwem kulturowym regionu partnerów.


Opis ogólny projektu

Każdy partner przygotowuje dla wszystkich pozostałych partnerów spotkanie we własnym kraju, na którym zaprezentuje. tradycje, obyczaje, dawne zawody i kulturę swojego regionu. Niektórzy partnerzy mają zamiar włączyć do projektu współpracę z młodym pokoleniem.

 

Na spotkania te każdy z partnerów powinien przysłać od 3 do 10 osób. W celu zaprezentowania efektów tego projektu opracowana ma być wspólnie przez wszystkich partnerów strona internetowa projektu, na której partnerzy przedstawią swoje organizacje, zorganizowane przez siebie spotkania i wrażenia ze spotkań w krajach partnerskich. Opracowane mają być materiały informacyjne, kroniki i foldery.

 

Terminarz spotkań jest następujący:

  • Hiszpania – 16 -18 marca2011, opcjonalny dzień - 19 marca 2011,
  • Polska –26 -28 maja 2011, opcjonalny dzień - 29 maja 2010,
  • Finlandia – 27 - 30 czerwca 2011, opcjonalny dzień – 1 lipca 2010
  • Francja – 13 -15 października 2011, opcjonalny dzień – 16 października 2010,
  • Włochy – 15 - 19 lutego 2012, w okresie karnawału.

 

Oprócz spotkań powyższych przewiduje się 2 spotkania robocze w kraju koordynatora tzn. we Francji. Pierwsze spotkanie (organizacyjne) - listopad 2010 (już się odbyło) a ostatnie (rozliczeniowe) - w połowie roku 2012.
Partnerzy


Centre Medem (Organizacja miłośników kultury żydowskiej) -  Paryż, Francja. Koordynator całego projektu - Erez Levy.   www.centre-medem.org
 


Maaseudun Sivistysliitto /Union for rural education/ (Organizacja wiejskiej edukacji) - Oulu w Finlandii.
Koordynator krajowy - Elina Vehkala
 

  

Academia ECOS (Akademia Kształcenia Ustawicznego) - Ceuta, Hiszpania, www.grupoecos.net.
Koordynator krajowy - Raquel Ruiz Anillo
 

 


 

Università Itinerante della Terza Età (Uniwersytet Trzeciego Wieku) – Verona, Włochy, www.auser.vr.it.

Koordynator krajowy – Gugliemo Fera.

 

 

Ponowne spotkanie z francuskimi partnerami projektu SIC w Białymstoku

 

      Współpraca z francuskimi partnerami projektu SIC, zrzeszonymi w żydowskiej organizacji Medem Centre, okazała się owocna, a przyjaźń trwała. Po obowiązkowych, bardzo sympatycznych spotkaniach w Białymstoku (26 – 29 maja 2011 r.) i w Paryżu (13 – 16 października 2011 r.) nasi znajomi Francuzi postanowili ponownie nas odwiedzić. Dwa jesienne dni; 14 i 15 października 2013 r. przeznaczyli na zwiedzanie Białegostoku i Tykocina. W programie mieli też wizytę w białostockim oddziale IPN. Niektórzy z nas towarzyszyli francuskim gościom w tych wycieczkach. Poniedziałkowe spotkanie zakończyło się wspólną kawą w hotelowej restauracji w centrum Białegostoku, a na zakończenie pobytu w Polsce Francuzi zaprosili nas na wspólne ognisko do „Sosnowego Zacisza” – uroczego ośrodka poza miastem. Wielu naszych gości pamiętaliśmy z Paryża, szczególnie Chantale – naszą wierną i wytrwałą towarzyszkę wędrówek  po stolicy Francji oraz Idę i Emila Papierników, którzy przed dwoma laty gościli polską grupę w swoim podmiejskim domu na popołudniowej herbatce. Wszyscy troje odwiedzili nas już po raz drugi. Dlatego uściskaliśmy się od razu bardzo serdecznie  jak dobrzy znajomi.

Spotkanie rozpoczęły krótkie wystąpienia pani prezes UTW Krystyny Szner oraz Idy Papiernik. Danuta Sajur, jako koordynator międzynarodowych projektów na UTW, w dowód wdzięczności otrzymała od Francuzów upominek – piękny wzorzysty szal. Ciepłe i spontaniczne słowa powitania były tłumaczone z polskiego na francuski i odwrotnie, ponieważ nikt z gości nie znał naszego języka. W porozumiewaniu się pomocna była nasza uniwersytecka lektorka Helena Łukaszewicz, która po angielsku zapowiadała poszczególne części spotkania. Wszyscy wspólnie nuciliśmy znane tradycyjne piosenki w różnych językach, szczególnie najpopularniejszy chyba przebój „Dona, Dona, Dona …”. Żydowskie utwory wspaniale, żywiołowo prezentowała Młodzieżowa Grupa Wokalna pod kierownictwem Lecha Mazurka „Young Folk Crew” z Centrum im. Ludwika Zamenhofa.  Natomiast stare polskie (i nie tylko) przeboje wykonały cztery nasze koleżanki o prawdziwie słowiczych głosach; Danuta Łada, Zofia Pytel – Król, Jadwiga Łuckiewicz i Krystyna Szner. Śpiewaliśmy również przy ognisku, na którym piekliśmy kiełbaski jako jedno z licznych dań tego wieczoru. Bogaty wybór wszelkich pyszności mieliśmy z grilla, a następnie w lokalu przy „szwedzkim stole”. Wspaniały nastrój wyśmienitej radosnej zabawy sprawił, że po raz kolejny tańczyliśmy ochoczo przy skocznych dźwiękach melodii. Jak zwykle, czas spotkania minął niepostrzeżenie szybko, zdecydowanie za szybko. Żegnaliśmy się tradycyjnie złączeni w kręgu przyjaźni, śpiewając pożegnalne pieśni w swoich językach. Rozstawaliśmy się przy rzewnych dźwiękach naszej sztandarowej piosenki, zupełne jak przed dwoma laty w podparyskim ogrodzie Idy i Emila Papierników:

 

My tą piosenką pożegnamy was,
niech ta piosenka stale łączy nas,
gdy usłyszycie tej melodii ton,
niech w sercach waszych radość budzi on.

 

Barbara Wilczewska

fot. Jadwiga Barcewicz

 

 


       

       

 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.