Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / 4.Spotkania z dziećmi 

 4. Spotkania z dziećmi z Programu "Wychowawca Podwórkowy"


  


Warsztaty fotograficzne z dziećmi
 
W dniu 27 maja 2017 odbyły się warsztaty fotograficzne seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku
 i dzieci z Programu "Wychowawca Podwórkowy"  Urzędu Miasta w Białymstoku 
W warsztatach uczestniczyli:
seniorzy: Danuta Sajur, Krystyna Kowalewska, Tatiana Biała, Maria Makal, Alicja Temler, Teresa Lautsch, Jadwiga Barcewicz,Jan Oszmański
wychowawcy podwórkowi: Ewelina Romańczuk, Małgorzata Żeruń
oraz jedenaścioro dzieci
Na początku warsztatów Tatiana Biała z sekcji fotograficznej UTW opowiedziała o historii powstania 
aparatu fotograficznego, o jego budowie i na jakich zasadach działa. 
Zaprezentowała działanie różnych  rodzajów aparatów: stare aparaty na kliszę , aparaty cyfrowe na kartę, aparat z „górnej półki” z dużym obiektywem, statywy itd...
Następnie podzielieni na grupy przekazaliśmy swoje aparaty dzieciom i uczyliśmy robić zdjęcia.
Każde z dzieci miało za zadanie zrobić zdjęcie koleżankom oraz wybranym przez siebie obiektom przyrody, ptaków, budowli itd...
Trasa warsztatów wiodła od Pałacu Branickich przez ogrody, Park Planty a zakończyliśmy przy fontannie.
Pogoda dopisała, było bardzo słonecznie, aczkolwiek trudna do robienia zdjęć w takiej scenerii.
Była to wspaniała zabawa dla dzieci i seniorów również.
Jadwiga Barcewicz
x/ zdjęcia grupy Marii Makal znajdują pod artykułem się w Kronice UTW kwartał II, zaś nie ma zdjęć grupy Krystyny Kowalewskiej z powodu uszkodzenia aparatu.
 


 


Radosna impreza integracyjna

 

Sekcja współpracy z wychowawcami podwórkowymi zorganizowała wiosenną “Bitwę na wiersze”. Danuta Sajur, inspiratorka utalentowanych słuchaczek z naszego UTW, od kilku lat przy współudziale Eweliny Romańczuk i Małgorzaty Żeruń z programu „Podwórko pokoleń” z powodzeniem aranżuje ciekawe spotkania z dziećmi z białostockich osiedli. Seniorki uczyły robótek ręcznych, wykonywania ozdób świątecznych i biżuterii, prowadziły warsztaty malarskie, a także rajdy, wspólne ogniska, wieczory piosenek, spotkania na temat genealogii oraz przygotowywały spektakle artystyczne. Jak prawdziwe babcie uczyły i troszczyły się o pożyteczne spędzanie czasu przez dzieci w myśl zasady – wszystkie pociechy są nasze.

Konkurs „Bitwa na wiersze”, w którym wzięło udział 16 uczestników – 8 dzieci i 8 seniorów, odbył się 1 kwietnia 2017 r. w Szkole podstawowej nr 26 w Białymstoku. Miał na celu podtrzymanie dialogu międzypokoleniowego oraz zachęcenie dziatwy do czytania utworów poetyckich.

Imprezę prowadziła z zaangażowaniem Bożena Matwiejczuk z UTW, o oprawę muzyczną zadbał utalentowany Zdzisław Kulikowski, twórca „Podlaskich Korali”. Interpretację wierszy oceniało Jury w składzie: Narcyza Fiedziukiewicz i Katarzyna Kurowska z Miejskiego Programu Wychowawca Podwórkowy oraz Krystyna Szewczyk i Barbara Wilczewska z UTW. Widzowie mieli również prawo głosu – wybierali ulubieńca publiczności.

Spotkanie, po części oficjalnej, urozmaicił występ Krystyny Rogalskiej z UTW, która wspólnie z dziećmi rapowała piosenkę własnego autorstwa „Szkolny protest”. Zyta Gieleżyńska z UTW wraz z widzami (tekst rozdały dzieci) recytowała wiersz W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, aby przypomnieć podstawowe zasady patriotyzmu.

Konkurs poprzedziło losowanie kolejności wystąpień recytujących, które przeprowadzono bardzo sprawnie. Urocza mała Zosia, ubrana jak księżniczka, wyciągała numerki z koszyczków i przekazywała Jury, a jego przewodnicząca przedstawiła kryteria oceny, ujęte w sposób żartobliwy.

Uczestnicy „Bitwy na wiersze” interpretowali utwory humorystycznie i poważnie – A. Fredry, J. Brzechwy, J. Tuwima, K. I. Gałczyńskiego, gestykulacją i ruchem scenicznym akcentowali ich wymowę, nawet angażowali widownię do wspólnej zabawy. Wszyscy recytujący otrzymali drobne upominki.

Podczas przerwy między recytacjami Zosia Pytel – Król, jak zawsze, pięknie zaśpiewała „Parasolki”, a Wala Karpow „Oczy zielone” przy głośnym wtórze dziecięcej widowni. Nasze pociechy kochają disco polo.

Po zakończeniu konkursu Przewodnicząca zaprosiła na dłuższą przerwę. W tym czasie Jury wytypowało laureatów, natomiast dzieci podliczyły głosy widzów i ustaliły ich faworyta. Grupa seniorek przedstawiła w sugestywnej recytacji „Panią Twardowską” A. Mickiewicza. Ala Temler, Zosia Pytel – Król i Wala Karpow swoimi umiejętnościami zachwyciły słuchaczy.

Po przerwie nastąpiło podsumowanie „Bitwy na wiersze”. Nagrody przyznano Zosi Pytel – Król z UTW i Jenifer spośród dzieci, a ulubieńcem publiczności został sympatyczny Filip. Przewodnicząca Jury podkreśliła wysoki poziom recytacji seniorów, zachęciła dzieci do starannego przygotowywania utworów na konkursy. Niestety, poprzeczka była zbyt wysoka!

Wszystkie seniorki otrzymały w podziękowaniu tulipany.

Prowadząca imprezę podziękowała wszystkim za aktywny udział w tym wiosennym spotkaniu, szczególne słowa uznania skierowała do organizatorek przedsięwzięcia, recytatorek z UTW oraz dzieci kochających poezję. Nie zapomniała o paniach z „Podlaskich Korali”, śpiewających piosenki oraz ich mentorze Z. Kulikowskim.

Sekcja współpracy z wychowawcami podwórkowymi pod egidą D. Sajur zasługuje na wielki szacunek za szlachetność, bezinteresowność i profesjonalizm seniorek z UTW, które pracując na rzecz dzieci rozwijają ideę wolontariatu.

 

Krystyna Szewczyk

 

Zapraszam również do obejrzenia relacji filmowej (Jadwiga Barcewicz)


 

  


Dzień Babci i Dziadka z dziećmi.
20 stycznia 2017r. w piątek o godz.17-tej miało miejsce spotkanie w Klubie na ul. Barszczańskiej 5 w Starosielcach dzieci i wychowawców podwórkowych z Programu Urzedu Miasta pt. Wychowawca Podwórkowy" z babciami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku z okazji "Dnia Babci i Dziadka". Atmosfera iście rodzinna. Dzieci stanęły na wyskokości zadania. Gościnność i spontaniczność wychowawców podwórkowych wzruszyła gości. Dzieci przygotowały występ w formie spektaklu "Talent show" pt. "Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu mam talent". Dwie dziewczynki w roli prezenterek wykazały talent telewizyjny. Goscie zadowoleni, pełni podziwu. Każda z babć otrzymała laurkę z życzeniami związaną z tematem "Dnia Babci i Dziadka". Danuta Sajur przekazała dzieciom prezenty od nas. Po wspólnym spiewaniu dzieci i babć z UTW zostaliśmy zaproszeni na drobny poczęstunek. Wszyscy stwierdziliśmy, że spotkanie było bardzo udane i ustalaliśmy plany co do dalszej  wspólpracy. Wstępnie uzgodniliśmy, że kolejne spotkanie to będzie "Bitwa na wiersze", jako że i wśród dzieci i słuchaczy UTW są piszący wiersze.
Dzieciom i wychowawcom podwórkowym serdecznie dziekujemy za mile spędzony czas!
Bogusława Wierzbicka


 


Spotkanie kolędowe

Wspólne śpiewanie kolęd  seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku z dziećmi z Programu "Wychowawca Podwórkowy" w Szkole Podstawowej nr 26 na Osiedlu Białostoczek 20 grudnia 2016r.

 


 


Spotkanie Bogusławy Wierzbickiej z dziećmi

 

     W sobotę 3 grudnia 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi, którymi opiekują się Wychowawcy Podwórkowi. Spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej przy ul. Radzymińskiej. Tym razem, dzieci zaprosiły do siebie panią Bogusię Wierzbicką (naszą znaną w UTW poetkę), żeby zapoznała je ze swoją twórczością. Pani Bogusią poprosiła zaś swoje koleżanki ze sekcji teatralnej, aby pięknie przeczytały dzieciom Jej bajki. Panie wychowawczynie umówiły się z dziećmi, aby one przedstawiły w formie rysunków to co najbardziej podobało się im w czytanych bajkach wierszach.

     Nasza poetka, Helena Łukaszewicz i Zofia Pytel-Król starały się aby bajki i wiersze przypadły dzieciom do gustu. Dzieci słuchając rysowały swoje obrazki. Bajeczki były o żabkach, śledziach, wiośnie, śniegu, lodach, myciu ząbków, Wigilii oraz Starym i Nowym Roku. Nie zabrakło również wierszy o Matce i życiu. Następnie dzieci zadawały pytania poetce, a pani Bogusia starała się zaspokoić ich ciekawość.

    Na koniec panie wychowawczynie wręczyły piękne rysunki poetce, a Ona nie kryła wzruszenia. Ponieważ wkrótce Boże Narodzenie, więc razem z dziećmi zaśpiewałyśmy kolędę "Cicha noc". Były również życzenia świąteczne i noworoczne po polsku jak i w języku angielskim. Nasze spotkanie filmował i fotografował p. Kazimierz Kierus. Na zakończenie wszyscy pozowali do wspólnego zdjęcia.Zarówno p. Bogusia jak i dzieci obecne na spotkaniu byli bardzo zadowoleni.

Wszyscy życzyli sobie ponownego spotkania w Nowym Roku.


Zofia Pytel-Król

 

 


 


Relacja ze spotkania z dziećmi w Szkole Podstawowej No. 26
26 listopada 2016 odbyło się kolejne spotkanie  seniorów z UTW  z dziećmi w szkole No 26 na ul. Radzymińskiej, w ramach współpracy organizowanej przez  Wychowawców Podwórkowych. Tym razem zaplanowano zajęcia rysunku i malowania farbami plakatowymi. W spotkaniu uczestniczyła spora grupa : 24 dzieci, 5  wychowawców i dwoje naszych przedstawicieli  z grupy malarskiej „Pędzel” : Ela Borowska i Anna Paszkiewicz-Gadek . Przynieśliśmy dzieciom owoce: jabłka , cebulę , cytryny  i nasze rysunki  i pastele  aby zachęcić je do malowania.  Zapał dzieci  był ogromny, wykonywały po  4-6 prac rysunkowych i jedną malarską  -  każdy. Dzieci rysowały węglem aż do wyczerpania  bloków technicznych , potem trzeba było przygotowywać kartki do malowania farbkami plakatowymi.Tematyką prac była martwa natura, nasza szkoła i wybory własne. Rysunki  węglem i kredkami wyróżniały się pomysłowością,  a malowane farbkami – różnorodnością  barw i fantazją. Gdy rozłożyliśmy wszystkie prace - to zajęły prawie wszystkie stoły i część podłogi. Były  naprawdę piękne, także wybór najlepszej  pracy był trudny. Nagrodzonych  zostało troje dzieci, ale tak naprawdę wszyscy zasługiwali na nagrody.  Jako nagrody posłużyły  pastele Eli. Zajęcia trwały od 9.30 do 12.30, dzieci wychodziły z  zajęć zadowolone i z chęcią na dalsze spotkania.
 
Zdjęcia i treść relacji- Anna Paszkiewicz-Gadek
 
 
 ŁĄCZYMY POKOLENIA

 
Wychowawczynie z programu „Podwórko Pokoleń” i aktywność Danuty Sajur zmobilizowały seniorki z UTW do spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 27 w Białymstoku w celu przekazania wiedzy z dziedziny genealogii. Spotkanie odbyło się w sobotę, 12.11.2016. Barbara Wilczewska i Krystyna Szewczyk z pomocami naukowymi: notatki z wykładów, dokumenty, wspomnienia, a także drzewa rodowe i krzyżówki opracowane przez Basię przybyły na zajęcia edukacyjne. 
Kilkanaścioro uczniów przyniosło własne rodowody opracowane przy pomocy rodziców i dziadków. Seniorki przedstawiły metody ustalania faktów genealogicznych i potrzebę zapisywania na fiszkach (z numerami osób) istotnych danych. Zachęcały do korzystania z herbarzy, archiwum (księgi metrykalne), epigrafii nagrobnej oraz wywiadów z członkami rodziny. Oczywiście mówiły o programach komputerowych, które ułatwią poznanie przeszłości rodzinnej, tytułów rodowych – szlachectwo, herb …
Uczniowie opracowali drzewo rodowe na podanych wzorach w myśl zasady: „Nie podam ręki nikomu, kto nie wie, jak prababka z domu” (M. Wańkowicz). W rozmowie mówili o swoich rodzinach i uczyli się właściwych terminów określających stopień pokrewieństwa. Określenia: stryj, stryjenka, wujenka, bratanek, siostrzeniec, kuzyn były raczej nieznane, ponieważ stosuje się je rzadko.
Słownictwo to należało wykorzystać w rozwiązaniu krzyżówki z hasłem: Nasze rodziny to skarb. Kilkoro dzieci miało kłopot z wpisaniem właściwej nazwy. Ci najlepsi otrzymali nagrody, ale okazało się, że nie można pominąć reszty. Trzeba było „skombinować” więcej upominków. 
Seniorzy z UTW już wiele razy nawiązywały kontakty z uczniami szkół podstawowych, którzy chcieli rozwijać swoje zainteresowania czy talenty. Współpraca międzypokoleniowa rozpoczęta w międzynarodowym projekcie partnerskim „Congenial” przynosi nadal wspaniałe rezultaty.

Krystyna Szewczyk
  


Cele Miejskiego Programu „Wychowawca Podwórkowy”?

 

Celem Miejskiego Programu “Wychowawca Podwórkowy” jest przeciwdziałanie patologiom społecznym oraz zapobieganie społecznie nieakceptowanym zachowaniom dzieci i młodzieży poprzez organizowanie im czasu wolnego oraz rozwijanie ich zainteresowań.

Wychowawcy Podwórkowi: organizują czas wolny dzieciom i młodzieży z białostockich osiedli mieszkaniowych, oferują ciekawe formy spędzania czasu wolnego – poprzez różnorodne zajęcia rekreacyjne, sportowe, gry zespołowe, zajęcia plastyczne, wyjścia do kina, na wycieczki itp.; pomoc w rozwiązywaniu doraźnych trudności i problemów dzieci.

Uczestnikami Miejskiego Programu „Wychowawca Podwórkowy” mogą być dzieci i młodzież z białostockich osiedli mieszkaniowych w wieku 5 – 18 lat. Wszystkie zajęcia organizowane przez Wychowawców Podwórkowych są nieodpłatne.

 

Podwórko Pokoleń

W ramach działalności Miejskiego Programu Wychowawca Podwórkowy działają różnego rodzaju podwórka tematyczne. Jednym z nich jest Podwórko Pokoleń, które działa na osiedlu Białostoczek w Szkole Podstawowej nr 26 im. Stanisława Staszica przy ul. Radzymińskiej. Opiekunami tego przedsięwzięcia są Wychowawcy działający na ww. osiedlu: Małgorzata Żeruń i Ewelina Romańczuk. Celem Podwórka Pokoleń jest dialog międzypokoleniowy, który w XXI zanika. Dzięki współpracy dzieci i młodzieży ze studentami-seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku następuje wzmocnienie więzi lokalnych, zapoznanie dzieci z dziedzictwem kulturowym regionu Podlasia oraz zwiększenie tolerancji młodych ludzi w stosunku do starszych ludzi. Podwórko Pokoleń stara się urozmaicać działania, które odbywają się na wielu płaszczyznach.


 


Propozycje spotkań Podwórka Pokoleń  

(początek I semestru roku akademickiego 2016/2017  UTW w Białymstoku)

 

Listopad 2016

  •  

    12.11.2016 r. w godzinach 10.00-13.00 - Tworzenie genealogii rodzin oraz pisanie wspomnień. Prezentacje książek wspomnieniowych napisanych przez seniorów UTW. Odpowiedzialni: Danuta Sajur i Barbara Wilczewska.  

  • 26.11.2016 r. w godzinach 9.00-13.00. Odpowiedzialna: Anna Paszkiewicz - Gadek

 

Grudzień 2016

  •  

    03.12.2016 r. w godzinach 10.00-13.00. Spotkanie z autorką wierszy oraz książki dla dzieci, studentki UTW w Białymstoku - Bogumiłą Wierzbicką.

  • 20.12.2016 r. w godzinach 16.00-20.00 Spotkanie kolędowe, wspólnie z warsztatami tworzenia ozdób świątecznych. Udział biorą sekcje: „Podlaskie Korale”, „PRL” i „Kreatywność”

  


 


SENIORKI DZIECIOM!

 

W sobotnie popołudnie 7 maja  nasze studentki zorganozowały ognisko dla dzieci. Zebrała się duża grupa dzieciaków pod opieką "podwórkowych wychowawców". Nasze seniorki pomagają podwórkowym wychowawcom w zorganizowaniu czasu wolnego dzieciom na osiedlach. Na wstępie okazało się, że nie wszystkie dzieci zaopatrzone są w kiełbaski niezbędne na ognisko. Szliśmy ścieżką edukacyjną aby połączyć przyjemne z pożytecznym, dzieci przytulały się do brzóz aby czerpać z nich dobrą energię, rozpoznawały rodzaje drzew, zapoznawały się z tutejszą florą chwytały informacje o zamieszkującej te lasy faunie. Nim doszliśmy do ogniska nasze seniorki niczym seniority zorganizowały dzieciom kiełbaski, chlebek, wspaniałą atmosferę. Przy ognisku Danusia poderała wszystkich do wspólnego śpiewania, piosenki popularne, piosenki harcerskie..... zrobiło się miło, swojsko. I tak mi się miło zrobiło, że te młodziutkie dziewczyny i te nasze Seniorki nie szczędząc własnego czasu robią tak wielką "robotę" dla innych. Bo przecież - "takie będą Rzeczypospolite jakie jej młodzieży chowanie".

Barbara Rulka 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.