Warsztaty "Gimnastyka umysłu"
Każdemu z nas zdarzają sie kłopoty z pamięcią. Są one denerwujące, a niekiedy wprost niepokojące. Jednak jest metoda aby to zjawisko zminimalizować, a nawet uniknąć.
Sposób lepszego zapamiętywania przedstawił słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, p. Sylwester Pilipczuk, wykładowca, a zarazem pracownik naukowy oraz kierownik sekcji marketingu i rekrutacji Wyższej Szkoły Zarządzania i Finansów przy ul. Ciepłej w Białymstoku.
Wykład skierowany był do wszystkich ludzi starszych, nie tylko słuchaczy UTW.
Pomysłodawcą tego spotkania, a w zasadzie warsztatów nt. “Gimnastyka umysłu”, była p. Helena Łukaszewicz, jedna z głównych organizatorek wielu projektów międzynarodowych.
Do WSFiZ na ul. Ciepłą w dn. 02.04 br. aby posłuchać tego wykładu przyszło wiele zainteresowanych osób.
Pan Sylwester Pilipczuk, człowiek młody i z wielką pasją podchodzący do tematu, przedstawił się jako coach - trener certyfikowany.
Coach - w najbardziej ogólnym znaczeniu, to trener, osoba, która pomaga swemu klientowi lub grupie osób, odkryć właściwą drogę do celu, używając do tego swoich umiejętności, doświadczenia i narzędzi. Praca jego oparta jest na partnerskiej relacji i wzajemnym zaufaniu.
Metoda zapamiętywania przedstawiona nam przez p. Sylwestra polega na praktycznych ćwiczeniach z pogranicza zabawy, dostosowanych do różnych codziennych sytuacji.
Cóż a tego, że będziemy mieć jakieś nowe narzędzia, jeśli nie będziemy wiedzieli jak je uruchomić.
P. Sylwester prowadził swój wykład w formie pytań skierowanych do słuchaczy, przez co uaktywniał uczestników.
Pamięć, to jeden z podstawowych procesów psychicznych, dzięki któremu gromadzimy informacje i zdobywamy doświadczenie. Do podstawowych funkcji pamięci należą: zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie.
Szybkie i skuteczne zapamiętywanie polega na zaangażowaniu obu półkul mózgowych. Opiera się ono na formule pamięci:
OBRAZ + AKCJA + EMOCJE = PAMIEC
Mamy różne rodzaje pamięci: sensoryczną, krótkotrwałą i długotrwałą.
Rozróżniamy też typy pamięci: wzrokowy, słuchowy i ruchowy.
Lewa półkula mózgowa odpowiada za myślenie logiczne, słowa, liczby, jest jak gdyby matematyczna. Prawa natomiast odpowiada za wyobraźnię, kolory, postrzeganie przestrzenne. Obraz całości powstaje przez współpracę obu półkul.
Patrząc na ten sam przedmiot, każdy widzi go inaczej, tzn. każdy ma swój własny punkt widzenia. Myślimy obrazami. Podstawę stanowią treści w formie obrazów, które angażują wszystkie zmysły.
Najpierw należy sobie wyznaczyć jakiś cel, co chcemy pamiętać, a następnie stworzyć mapę myśli.
Mapa myśli to sposób przedstawienia niektórych zagadnień ułatwiających zapamiętanie. Do tworzenia map używa się rysunków i symboli. Jest ona czytelna tylko dla jej autora.
P. Sylwester aby lepiej wytłumaczyć mapy myśli, podzielił słuchaczy na grupy. Każda grupa otrzymała arkusz czystego papieru i kolorowe mazaki. Każda grupa miała za zadanie sporządzić swoją mapę myśli. Na środku kartki należało zapisać w postaci symbolu (rysunku) główny cel do zapamiętania, od niego odchodziły grube linie ze słowami kluczowymi, w postaci wyrazów lub obrazów, od nich kolejne, cieńsze, z informacjami mniej ważnymi, od nich kolejne itd.
Mapy takie odzwierciedlać maja sposób myślenia opierający się na tworzeniu skojarzeń. Najważniejsze słowa powinny być najsilniej zaznaczone, kolorowe.
Mapy myśli cechuje brak monotonii towarzyszącej przy sporządzaniu tradycyjnych notatek. Obrazy angażują wzrok. Powinny być kolorowe, dynamiczne, a nawet absurdalne.
Jeśli chcemy nauczyć się większej ilości danych np. liczbowych lub słówek z języka obcego, należy je ułożyć w łańcuch skojarzeń, po kilka lub kilkanaście słówek, do tego łańcucha należy dodać klucz lub hasło.
Przy uczeniu się większej ilości materiału należy robić częste przerwy i powtarzać. Pierwszą przerwę powinno się zrobić po 10 min. nauki, następną, po godzinie, itd. w zależności od długości nauki.
Wykład, a właściwie faktyczna gimnastyka umysłu, bo wszyscy uczestnicy czynnie brali udział w tym wykładzie, był bardzo interesujący i pożyteczny.
Na pewno będziemy starali się metody te wdrożyć w nasze codzienne zapamiętywanie.
Z wielką chęcią posłuchamy więcej na ten bardzo aktualny dla nas temat.
Janina Jakoniuk