Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / AFIS(ZA) / Zakończenie projektu AFIS(ZA) 

 Zakończenie projektu AFIS(ZA)

 


 


 Zakończenie projektu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Białymstoku


W pracy przy projekcie czynny  udział brało 16 osób - wszyscy pracowaliśmy  w Białymstoku – przygotowując i przyjmując  wolontariuszy z Litwy, a 6 osób pracowało w Kownie


Wolontariuszki pracujące w Kownie: Temler Alicja - moderator projektu; Waśkiewicz Maria; Lausch Teresa; Rogalska Krystyna; Wiszowata Halina;  Bielenia Nina

Uczestnicy projektu: Bukin Józefina;Wilimajtis Grażyna; Michalczuk Luba; Stachurska Elżbieta; Pytel - Król Zofia; Paszkiewicz –Gadek Anna; Łukaszewicz Helena; Barcewicz Jadwiga; Kackieło Elżbieta; Urban Elżbieta

Podsumowanie prac w projekcie jest sprawą bardzo trudną, ponieważ były one bardzo zróżnicowane i wymagały różnorodnego działania.

Pierwszym etapem było przygotowanie frontu prac dla wolontariuszy z Litwy oraz przygotowanie naszych wolontariuszy do współdziałania z gośćmi. Aby temu sprostać uczęszczałyśmy na kurs języka rosyjskiego i angielskiego, wysłuchałyśmy wykładów przygotowujących nas do pracy jak i wykładu o historii Litwy.

Przez trzy tygodnie pracowałyśmy wspólnie z koleżankami z Litwy - w Hospicjum, brałyśmy udział w zajęciach z dziećmi niepełnosprawnymi, z dziećmi w świetlicy ( wychowawcy podwórkowi), uczyłyśmy się wspólnie piosenek polskich i litewskich oraz wspólnie uczyłyśmy się tańców polskich.
 
Po wyjeździe koleżanek z Litwy zaczęły się przygotowania do pracy w Kownie. Miałyśmy zajęcia artystyczne – robienie aniołków, sówek i zwierzątek  z masy solnej oraz ptaszków z gipsu, korali z papieru  – nauka  „tańców w kręgu”, tańców z dziećmi oraz piosenek i zabawy z chustą. Wszystkie te zajęcia przygotowały nas do pracy wolontariackiej w Kownie.

W jednej z dzielnic Kowna Petrasiunai miałyśmy zajęcia z dziećmi – uczyłyśmy je robienia figurek z masy solnej i z gipsu oraz korali z papieru. Przygotowałyśmy dzieci do występów – tańce i piosenki. Dzieci występowały dwukrotnie – w swojej świetlicy i w trakcie galowego międzynarodowego koncertu. Pracowałyśmy również w szpitalu geriatrycznym oraz w psychiatrycznym, co było dla nas bardzo trudne, ale zdobyłyśmy zaufanie chorych co było wielkim sukcesem. Spotkałyśmy się dwa razy  z polonią w Kownie. Zwiedziłyśmy piękną Nidę,  Birstonas, Górę Krzyży oraz Morze Kowieńskie – pozostały nam niezapomniane wrażenia.

W dniu 22 lipca 2015 r świętowaliśmy zakończenie pracy w projekcie AFIS(ZA) Było nam wszystkim żal, że zakończył się wspaniały projekt. Koleżanka Danusia Sajur – koordynator projektu w sposób delikatny ale surowy mobilizowała nas do podejmowania różnorodnych zajęć. Zakończenie prac przy projekcie świętowaliśmy w „Vikingu”

Na początku Danuta podziękowała wszystkim uczestnikom projektu, podkreśliła również pozytywną opinię kolegów z Litwy o pracy naszych wolontariuszek w Kownie. Następnie wręczyła wszystkim uczestnikom  piękne Certyfikaty wraz z drobnymi upominkami. Potem uczestniczki ubrane elegancko w kapeluszach przedstawiły program artystyczny który składał się z wierszy o kapeluszach, rapu o naszych projektach i piosenek napisanych na tą uroczystość.  Program bardzo  się podobał.
 
Po zjedzeniu gorących dań rozpoczęły się tańce i śpiewy. Wieczorem ognisko i pieczenie kiełbasek. Zadowolone i rozśpiewane wróciłyśmy do domów.

Alicja Temler
 

https://youtu.be/gj1lJbRUSJw  (czas wyświetlania 00:02:58)       
       
       


 


 


Spotkanie partnerów Litwy i Polski, uczestników projektów BASE i AFIS(ZA) w Augustowie
 
Uczestnicy projektów BASE i AFIS(ZA) z Kowna (Litwa) i z UTW Białystok  (Polska) spotkali się w dniach 26 - 27 sierpnia 2015  w Augustowie  na poprojektowej  integracyjno - wspomnieniowej  imprezie  na zakończenie obu projektów międzynarodowych BASE & AFIS(ZA). W projekcie BASE uczestniczyły 4 kraje: Hiszpania, Litwa, Polska i Turcja, a w projekcie wolontariackim AFIS(ZA) 2 kraje Litwa i Polska. W spotkaniu uczestniczyły 23 osoby - 12 z Polski i 11 z Litwy.  
Do Augustowa gospodarze przyjechali rano  a  goście  w godzinach przedpołudniowych. Po przywitaniu się usiedliśmy do wspólnego lunchu. Daniem głównym były potrawy na grila przygotowane wcześniej w krajach partnerów, w formie mięsa i szaszłyków. Stoły zastawiono  różnymi przekąskami, mnóstwem przeróżnych sałatek  oraz  upieczonymi specjałami i  ciastami. Biesiadowaniu towarzyszyła muzyka przygotowana przez Zdzisława Kulikowskiego i wspólne śpiewy. Było tradycyjne polskie i litewskie 100 lat bowiem jedna z uczestniczek obchodziła urodziny.
Po lunchu udaliśmy sie do portu gdzie o godz. 15 - tej  popłynęliśmy na  1,5 godzinny rejs statkiem  "Jaćwież"Doliną Rospudy. Pogoda cudowna, piękna przyroda , nasze humory i samopoczucie  wspaniałe. Podczas rejsu statkiem w wystroju w stylu jaćwingów oraz załodze ubranej w stroje jaćwingów dzięki przewodniczce  przenieśliśmy się w dawne czasy sięgające średniowiecza, kiedy na tych terenach panowali Jaćwingowie, poznaliśmy  ich historię, jak żyli w tamtych czasach. Oglądaliśmy unikatową piękność i dzikość natury na Rospudzie. W cenie biletu poczęstowano nas kawą lub herbatką do wyboru a my daliśmy  się porwać niepowtarzalnej atmosferze augustowskich rejsów.
Po powrocie dalej  biesiadowaliśmy do późnych godzin nocnych przy ognisku, na którym piekliśmy kiełbaski. Śpiewom i tańcom nie było końca, humory dopisywały,  żal było odjeżdżać tym którzy nie pozostali na nocleg. Następnego dnia, grupa która pozostała na noc po wspólnym śniadaniu zwiedzała Augustów. Po południu  zjedliśmy wspólny pożegnalny lunch i  zaplanowaliśmy kolejne wspólne spotkanie już na Litwie.
 
 
Jadwiga Barcewicz
 
 

 


 https://youtu.be/5tCPEmNWttw   (czas wyświetlania 00:11:14)
 

 


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.