Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / AFIS(ZA) / 1. Relacja z pobytu i pracy wolontariuszy - część I 

Relacja z pobytu i pracy wolonatriuszy litewskich- część I


Dzień 1 (24 maj 2014r.)

Przyjazd do Białegostoku, zakwaterowanie

 

Dzień 2 (25 maj 2014r.)

W dniu 24 maja 2014r. do Białegostoku przyjechała grupa sześciu litewskich kobiet  z organizacji „Labdaros fondas Petrasiunu bendruomenes centras” z Kowna do pracy wolontariackiej w ramach projektu AFIS(ZA). Tematy prac i zajęć są zawarte w programie pobytu wolontariuszy litewskich w Polsce. W niedzielę 25 maja o godz. 10:00 odbyło się spotkanie integracyjne uczestników  projektu AFIS(ZA), w którym uczestniczyło  6 osób z Litwy  i 10 osób z UTW Białystok (Polska): Danuta Sajur (koordynator projektu), Alicja Temler, Helena Łukaszewicz, Luba Michalczuk, Halina Wiszowata, Grażyna Wilimajtys, Józefa Bukin, Kazimierz Kierus, Nina Bielenia, Łucja Tryburska, Jadwiga Barcewicz. Tematem spotkania było poznanie się i omówienie programu pobytu. Osobą odpowiedzialną za grupę litewską jest Romualda  AndužienÄ , za grupę polską Alicja Temler. Podczas spotkania partnerzy litewscy poczęstowali  nas  specjałem regionalnym, ciastem zwanym “mrowisko”, było przepyszne!   Następnie goście litewscy udali się z przewodnikiem na zwiedzanie Białegostoku a na wieczór  zaplanowano udział w koncercie galowym 33 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2014" w Białymstoku. Festiwal uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. W przesłuchaniach konkursowych jego tegorocznej edycji, wzięły udział 24 chóry amatorskie i zawodowe z Polski, Białorusi, Rosji, Litwy, Ukrainy, Mołdawii, Słowacji, Rumunii i Australii.

Tekst&foto Jadwiga Barcewicz

 

 Wolontariuszki z LITWY - od lewej: Romualda odpowiedzialna za grupę litewską; Danuta; Janina; Danuta; Genowefa; Marite.

Dzień 3 (26 maja 2014r.)

Z wolontariuszkami z Kowna spotkałam się o godz. 8:00. Pojechałyśmy do Białostockiego Ośrodka Kultury „Fama”, gdzie odbywał się Wojewódzki Przegląd Zespołów Artystycznych Seniorów „ARS- 2014”. Jako pierwszy wystąpił  chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku „ASTRA”. Wykonał trzy piosenki, które zabrzmiały nadzwyczaj profesjonalnie, zachwycając  nasze wolontariuszki melodyjnością, harmonią i czystością dźwięków. Występ chóru został nagrodzony wielkimi brawami. Późnym popołudniem dowiedziałyśmy się, że zdobył pierwsze miejsce i został zakwalifikowany do Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS 2014” w Bydgoszczy.

 Następnie udałyśmy się na warsztaty gimnastyczne sekcji prowadzonej przez Danutę Łopatecką do  Klubu „Jubilat” przy ul. Głowackiego 14. W zajęciach uczestniczyło ponad 40 osób i z trudem na sali ćwiczeń ułożyliśmy kalimaty, hantle, kijki i szarfy gimnastyczne. Zajęcia prowadziła instruktorka Danusia a wspomagała ją wolontariuszka z Kowna Romualda proponując nam zestaw ćwiczeń pozwalający na gimnastykę wszystkich mięśni i stawów. Kolejno były ćwiczenia w pozycji stojącej, leżącej – na brzuchu, na prawym i lewym boku oraz na plecach, a na koniec w pozycji siedzącej z zastosowaniem wymienionych wyżej sprzętów. W czasie ćwiczeń prowadzące gimnastykę przypominały o poprawnych wdechach  i wydechach, dostosowując tempo ćwiczeń do naszego wieku i naszych  możliwości, oczekiwań i potrzeb. Podczas ćwiczeń panowała życzliwa, swobodna atmosfera sprzyjająca dobremu samopoczuciu, a także motywująca do koniecznego wysiłku. Nasze wolontariuszki były zachwycone postawą, żywotnością i kondycją naszych słuchaczy. Podczas tych zajęć  nasze wolontariuszki ćwiczyły i podpatrywały, na kolejne przygotują już zestaw ćwiczeń i poprowadzą razem z instruktorką.
W dalszej części dnia odbyło się  spotkanie wolontariuszek z Zarządem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku w biurze UTW w siedzibie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul.M.C.Skłodowskiej 14. Spotkanie prowadziła pani Krystyna Szner prezes zarządu, przy herbatce i kawie oraz zimnych napojach, albowiem tego dnia temperatura przekroczyła 30 stopni C. Nie zabrakło naszego tradycyjnego sękacza i sezonowych owoców truskawek. Nasi goście byli bardzo zainteresowani działalnością naszego UTW, było wiele pytań, obejrzeli nasze wydawnictwa, kroniki. Spotkanie upłynęło w miłej , sympatycznej atmosferze, po którym goście udali się na obiad.

Tekst&foto Jadwiga Barcewicz

 

 
Dzień 4 (27 maja 2014)

27 maja (wtorek) z grupą wolontariuszek z Litwy udałyśmy się na nasze cykliczne spotkanie z pensjonariuszami Domu Opieki Kościoła Chrześcijan Baptystów „Nasz Dom” na ul. Kujawskiej 24. Po wyjściu z hotelu okazało się, że niestety pogoda się popsuła, zaczęło padać a my  nie mamy parasolek, kupiłyśmy kolorowe parasolki i humor nam się znacznie się poprawił. Przywitanie w Domu Opieki  było bardzo serdeczne, kilkoro pensjonariuszy dobrze znało język rosyjski, nawiązały się więc rozmowy „kuluarowe”. Padały pytania jak się goście czują w naszym kraju, co miłego ich tu spotkało oraz co ich najbardziej zainteresowało. Potem odbył się  występ sekcji UTW „O Uśmiech Seniora”, podczas którego uczestnicy recytowali  wiersze i śpiewali piosenki. Nasi goście również aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zaśpiewali kilka piosenek w języku rosyjskim i litewskim. Występ podobał się, brawa trwały długo, gratulowano pięknego występu.

Po zakończeniu goście zostali zaproszeni na poczęstunek – kawę, herbatę i ciasto ( bardzo smaczne). W trakcie poczęstunku trwały rozmowy, wymieniano się doświadczeniami z pracy z seniorami i juniorami.

Luba Michalczuk

 Po południu grupa litewskich wolontariuszy brała udział w próbie do wielopokoleniowego spektaklu „Witaj Europo – Hello Europe”. Była to próba generalna w WOAK „Spodki” przed premierą spektaklu, która miała się odbyć 29 maja podczas spotkania partnerskiego w Białymstoku w ramach projektu Congenial. Goście z Litwy zaśpiewali 3 piosenki, na gitarze grał Zdzisław Kulikowski.

Jadwiga BarcewiczDzień 5 (28 maja 2014r.)

W środy o godz. 10:00 przy lodowisku  w Parku Planty odbywają się zajęcia z nordic walking, które prowadzi Halena Łukaszewicz. W warsztatach nauki chodzenia z kijkami w dniu 28 maja  uczestniczyli wolontariusze z Litwy. Na wstępie warsztatów rozgrzewka, zestaw ćwiczeń rozciągających, przygotowujących do chodzenia, instruktaż i następnie prawie godzinny  marsz w pieknej sceneri  parku, przy śpiewie ptaków i cudownej pogodzie.

Od godz.15 tej w Klubie "Jubilat" rozpoczęły warsztaty śpiewu słuchaczy UTW i wolontariuszy z Litwy. Zajęcia z nauki śpiewu prowadzili:  Agnieszka Panas, Arvydas Paulauskas z Litwy i Robert Panek. Na warsztatach uczyliśmy się następujących utworów: hiszpańskiej popularnej pieśni La Paloma; "Przyjaciele na zawsze" Los gavilanes, muzyka Jacinto Guerrero; polskiej popularnej piosenki ludowej "Hej Mazury" z partyturą na kwartet strunowy Roberta Panka. Po zajęciach goście z Litwy częstowali nas specjałami, ktore przywiózł Avridas: ser biały, konfitura z wiśni i oryginalne miody litewskie. Były przepyszne!

 

Jadwiga Barcewicz


Dzień 6 ( 29 maja 2014r.)

W dniu 29 maja 2014r. wolontariusze litewscy od godz. 10- tej w Hotelu Gołębiewski wzięli udział w konferencji międzynarodowego projektu partnerskiego "Congenial". W konferencji uczestniczyło 8 krajów : Anglia, Słowenia, Węgry, Rumunia, Grecja, Włochy, Turcja. Konferencja była prowadzona w języku angielskim, a więc dla grupy litewskiej była to praktyka konwersacji w języku angielskim.

O godz. 17-tej została otwarta wystawa prezentująca dorobek artystyczny słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. Wolontariusze z Litwy zwiedzali wystawę a o godz. 18-tej wystąpili w wielopokoleniowym spektaklu "Witaj Europo-Hello Europe" dla mieszkańców Białegostoku i przedstawiecieli 8 krajów Europy, partnerów projektu Cengenial. W imprezie uczestniczyło ponad dwieście osób. Wolontariusze z Litwy zaśpiewali 4 ludowe pieśni litewskie, na fortepianie grał Arvydas Paulauskas. Występ gości litewskich został nagrodzony ogromnymi brawami. Nastepnie partnerzy projektu, goście z Litwy i zaproszeni sluchacze UTW udali sie na kolację integracyjną do restauracji "Camelot".

Jadwiga Barcewicz

 
Dzień 7 (30 maja 2014r.)

 W dniu 30 maja 2014r. o godz.10- tej grupa gości, wolontariusze z Litwy wraz z naszymi studentami UTW udała się autokarem do Supraśla.  Przed budynkiem Pałacu Buchholzów, gdzie obecnie mieści się Liceum Plastyczne,oczekiwały  na nas panie nauczycielki z tej szkoły. Oprowadziły po jej wnętrzach, gdzie obejrzeliśmy ważniejsze pomieszczenia: bibliotekę, pokój nauczycielski i archiwum, którego zbiory zrobiły na nas ogromne wrażenie. Były to najlepsze prace dyplomowe z minionych lat: kilimy, rzeźby w drewnie np. fotele, krzesła ozdobne, stoły, biżuteria i inne. Potem udaliśmy się na warsztaty artystyczne z młodzieżą.

Warsztaty artystyczne to malowanie obrazów i tworzenie grafik. Obrazy malowaliśmy techniką akwarelową, niektórzy pastelami. Techniki grafiki warsztatowej cieszyły dużym zainteresowaniem  wśród  obcokrajowców. Wykonane różnymi technikami  obrazy i grafiki można było zabrać na pamiątkę.  

W Muzeum Ikon w  polskiej grupie zwiedzali  wystawę ikon. Wystawa ma charakter multimedialny, eksponaty są wzbogacone o oprawę świetlną, obrazową i dźwiękową.

Następnie odbyły się warsztaty pisania ikon. Pod kierunkiem i fachowym okiem, każdy z nas mógł spróbować swych sił w pisaniu ikon. Przy pisaniu ikon towarzyszyła nam muzyka cerkiewna, aby nastrój i stan ducha był odpowiedni do tej pracy.

 

Około godz. 17 tej autokarem pojechaliśmy do Lipowego Mostu na biesiadę pod strzechą i pieczenie kiełbasek przy ognisku. W stylizowanej stodole przywitała nas muzyka w wykonaniu 2 osobowej orkiestry pana Zdzisława  a na wielkich rożnach skwierczało mięsko, warzywa i ryba. Na stołach z boku były gołąbki, pierogi, babka ziemniaczana, nasz tradycyjny smalec, ogórki kwaszone i mnóstwo surówek, kawa, herbata i ciasto. Zapłonęło ognisko i wszyscy udali się na zabawę i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Śpiewaliśmy i bawiliśmy się aż do zmroku. 

 

 

Jadwiga Barcewicz 

 

 

Dzień 8 (31 maja 2014r.)

W piękny słoneczny sobotni poranek  31 maja wolontariusze litewscy udali się do Białostockiego Muzeum Wsi. Tam do południa wspólnie z przewodnikiem w języku rosyjskim zwiedzali skansen i uczestniczyli w warsztatach garncarskich. Po obiedzie w regionalnym folwarku Nadawki udali się na  międzypokoleniowy piknik organizowany w skansenie z okazji spotkania partnerów projektu Congenial. Dopisała pogoda i humory. Na świeżym powietrzu, wśród bujnej majowej zieleni od początku panowała atmosfera dobrej zabawy, wzajemnej życzliwości i swobody. Na scenie występowały zgodnie na przemian pokolenia seniorów, dzieci i młodzieży. Na początku zabrzmiała „Oda do radości”, a zespół tancerek z UTW wykonał najbardziej narodowy i uroczysty z polskich tańców – polonez oraz regionalnego podlasiaka. Wszystkich oczarowały gorące ogniste rytmy tańców cygańskich. Nasze seniorki wystąpiły w bogatych kolorowych, lśniących srebrem i złotem strojach z wirującymi nieustannie spódnicami. Natomiast wspaniały, wyróżniony licznymi nagrodami uniwersytecki chór ASTRA pod batutą Oksany Dziadul zaprezentował wiązankę pięknych melodyjnych piosenek. Uczestnicy sekcji teatralnej z wielkim zaangażowaniem, brawurą i widocznym talentem aktorskim przedstawili szereg satyrycznych scenek, nawiązujących do znanych bajek. Prawdziwy młodzieńczy wigor i energię, świeży urok i wdzięk oraz niezwykłe zdolności mogliśmy podziwiać, oglądając występy taneczne naszych młodych współpartnerów. W nadzwyczaj pomysłowych barwnych strojach tańczyły między innymi świerszcze, kosmici, kowbojki, policjantki i prawdziwe małe baletnice. Tego się nie da opisać.

Pięknym nastrojowym śpiewem zachwycili nas wolontariusze Litwini – uczestnicy projektu AFIS(ZA). Sześciu starszym paniom towarzyszył młody kompozytor, Avrydas  Paulauskas mistrzowsko wykonujący poszczególne melodie i pieśni.

Jadwiga Barcewicz

 


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.