Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / AFIS(ZA) / 3. Relacja z pobytu i pracy wolontariuszy- część III 

Dzień 17 - 22 (od 9  do 14 czerwca 2014)

W poniedziałek 9 czerwca  w Szkole Podstawowej przy ul. Radzymińskiej wolontariusze litewscy spotkali się z dziećmi z Programu „Wychowawca Podwórkowy”. Po krótkim poznaniu się rozpoczęły się warsztaty artystyczne, podczas których z przygotowanych materiałów i papieru przez obie strony, uczyliśmy się tworzyć piękne kolorowe kwiaty i inne przedmioty. Dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi sposobami i technikami wykonywania kwiatów – od prostych, do trudniejszych, wymagających większego wkładu pracy i wprawy. Końcowe efekty pracy na dzisiejszych warsztatach były satysfakcjonujące. W przerwie goście z Litwy zaprosili dzieci do wspólnej zabawy w kole oraz uczyli piosenek litewskich. Najbardziej podobała się piosenka znana już seniorom „Riddik dai riddik do” . Dzisiejsze warsztaty międzypokoleniowe to pożytecznie spędzony czas i wspólna wspaniała zabawa.

Jadwiga Barcewicz


Warsztaty crazywool

10 czerwca w Klubie  „ Zenit” odbyło się spotkanie słuchaczek UTW – Sekcji Haftu z wolontariuszkami z Litwy. Słuchaczki zaprezentowały swoje prace hafciarskie a koleżanki z Litwy – robótki  „crazywool”– bluzki i sukienki, kołnierzyki, a z wełny bamboszki dla dzieci, broszki i kwiaty. Wystawy były bardzo interesujące, a dyskusja nad sposobami wykonania poszczególnych prac była bardzo inspirująca.

Następnie koleżanki z Litwy zaczęły nas uczyć techniki „crazywool”. Podstawowym materiałem do wykonania robótki jest fryzelina, która rozpuszcza się w wodzie.

1)      z fryzeliny wycinamy wzór kołnierzyka, bluzki czy innej rzeczy,

2)      na niej układamy zaplanowany wzór z włóczki, różnych kawałków wstążki, lub innych ozdóbek płóciennych,

3)       ułożony wzór nakrywamy drugim kawałkiem fryzeliny wykrojonej tak jak pierwsza.

4)      fastrygujemy całą robótkę ( dosyć gęsto, aby wzór nie został popsuty ),

5)       siadamy do maszyny i stębnówką obszywamy wybrany fason. 

6)      rysujemy kratkę na fryzelinie

7)      narysowaną ratkę przeszywamy na maszynie,

8)      pierzemy wyrób aby fryzelina się rozpuściła,

9)      prasujemy wykonaną robótkę i wszystko jest piękne.

W czasie warsztatów trzy słuchaczki zrobiły bardzo ciekawe prace, a pozostałe osoby podziwiały wykonane przez specjalistki piękne kołnierzyki.

 Do innych prac potrzebna jest wełna w pasmach, z tego możemy zrobić piękne rzeczy – broszki, kwiatki i bamboszki. Praca jest trudna i żmudna, potrzebujemy specjalną tępą igłę, kawałek sztywnej pianki i zdolne do pracy ręce. Kawałek wełny – kłaczek nakłuwamy kilkadziesiąt razy igłą nadając jej zaplanowany kształt. Trudno opisać tę technikę, ponieważ sposób pracy zależy od wyrobu który chcemy wykonać.

Alicja Temler

 


W dniu 11 czerwca  wolontariuszki  po raz drugi prowadziły zajęcia – gimnastykę dla seniorów UTW. W Klubie „Kaktus” przywitała nas prowadząca zajęcia kol. Halina Wiszowata, która uczestniczy w projekcie AFIS(ZA). Halinka przedstawiła wolontariuszki a następnie słuchaczki UTW, które przyszły na gimnastykę. Zaproponowała kilka ćwiczeń rozgrzewających a następnie poprosiła Danutę i Romualdę o prowadzenie zajęć. Na tych warsztatach wolontariuszki skupiły się na ćwiczeniach rozluźniających i rozciągających mięśnie a następnie pokazały ćwiczenia usprawniające stawy. Ćwiczono najpierw stawy stóp, następnie kolan, bioder i rąk. Pokazana gimnastyka pozwala na poprawę kondycji seniorów. Ćwiczenia były męczące, ale uczestniczki warsztatów nie narzekały, starały się zapamiętać najciekawsze pozycje gimnastyczne.

Alicja Temler

 Spotkanie z sekcją redakcyjną gazetki UTW "Wiecznie młodzi"

11 czerwca, w środę,  w południe grupa Litwinów z Kowna – uczestników projektu AFIS(ZA) spotkała się ze słuchaczami UTW, którzy redagują comiesięczną gazetkę „Wiecznie Młodzi”. Podczas zebrania uniwersyteccy redaktorzy – seniorzy  składali ostatni przedwakacyjny numer swego czasopisma. Znaleźli również czas na rozmowy – wywiady z litewskimi gośćmi. Barbara Wojtulewska – Kostka przeprowadziła wywiad z koordynatorem grupy, którym jest Tomas Senūta. Natomiast moimi rozmówczyniami były Romualda Andužiene i Genovaitė Mikėnaitė. Treść tych rozmów zostanie zaprezentowana w artykułach najbliższej gazetki, która ukaże się tuż po wakacjach, czyli na początku października.

Barbara Wilczewska

 We czwartek 12 czerwca w Klubie Esperanto odbyło się spotkanie wolontariuszy z Litwy i uczestników projektu AFIS(ZA) z UTW w Białymstoku. Podczas spotkania koordynator z Litwy Tomas Senūta  w formie multimedialnej zaprezentował historię Litwy, miasta Kowna oraz przedstawił działalność swojej organizacji „Labdaros fondas Petrasiunu bendruomenes centras”.

Po prezentacji było wiele pytań głównie od studentów, seniorów z UTW, którzy w maju przyszłego roku wyjadą do Kowna do pracy wolontariackiej. W spotkaniu uczestniczyła pani Elżbieta Karczewska prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. Zaprezentowała film, w którym śpiewała piosenkę w języku esperanto i opowiedziała kilka ciekawostek o ludziach esperantystach. W czasie przerwy była herbatka, kawa a wolontariusze z Litwy częstowali gości litewskimi specjałami białym serem, chlebem i miodem.

W dalszej części spotkania w języku angielskim nastąpiło krótkie posumowanie pobytu wolontariuszy litewskich w Polsce, a koordynator projektu z strony polskiej Danuta Sajur wraz z Heleną Łukaszewicz wręczyły certyfikaty. Po wręczeniu certyfikatów partnerzy projektu wzajemnie obdarowali się upominkami. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze a na koniec na pamiątkę spotkania zrobiliśmy wspólne zdjęcie przy kamiennej tablicy pamiątkowej przed klubem.

Jadwiga Barcewicz

 

 

 


13 czerwca w piątek o  godz. 11-tej  odbył  się wykład prof. Mestfina Kostki dla wolontariuszy litewskich i ich polskich uczestników. Spotkanie odbyło się  w kawiarni „Esperanto”. Prof. Kostka przedstawił historię kontaktów polsko- litewskich w świetle historycznych faktów. Omówił zadania i cele Unii Polsko-Litewskiej i nawiązał do aktualnych stosunków. Podkreślił, że Polacy i Litwini wzorem ubiegłych wieków winni nawiązać ściślejszą współpracę między sobą. Pokazał Księgę Wielkiego Księstwa Litewskiego opisującą stosunki polsko-litewskie. Księga wzbudziła duże zainteresowanie koleżanek z Litwy. Następnie prof. Mestwin zrobił wykład na temat 500 lecie historii Podlasia, podkreślając jego stosunki z rodami litewskimi. Omówił rozwój naszego regionu podkreślając jego walory turystyczne wynikające z pięknych terenów, puszczy Knyszyńskiej oraz czystego powietrza. Wszyscy delektowali się buzą i lodami. Pod koniec spotkania naszym gościom  zostały wręczone prezenty: bombonierki i reprodukcje obrazów A. Waczyńskiego, przedstawiające  zabytki  Choroszczy. Następnie  grupa gości udała się do Muzeum Podlaskiego w Ratuszu w towarzystwie Heleny Łukaszewicz i  Anny Gadek. Oglądali oni ekspozycję stałą: Galerię Malarstwa  Polskiego i Archeologiczną. Koordynator grupy litewskiej przeprowadził w międzyczasie wywiad z Profesorem i jeszcze kilkoma osobami.

Anna Paszkiewicz - Gadek
 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.