Realizowane projekty Strona główna / Realizowane projekty / Międzynarodowe / AFIS(ZA) / Relacja z pobytu i pracy wolontariuszy -część I 

WOLONTARIUSZE z POLSKI w KOWNIE (LITWA)


1. Relacja z pobytu i pracy wolontariuszy - cześć I 

Dzień przyjazdu - 03.05.2015 (niedziela)

Po załadowaniu bagaży punktualnie o godz. 12 wyruszyliśmy  do  Kowna. Na miejsce przyjechaliśmy o godz 17.00 czasu litewskiego. Przed pensjonatem „Lurita” oczekiwał na nas Tomas Senūta koordynator ze strony litewskiej. Otrzymałyśmy klucze do pokoi z numerami 222 i 221 co nas przestraszyło jak wnieść tyle bagażu na drugie piętro, okazało się, że to jest pierwsze piętro. Zostałyśmy zakwaterowane w pokojach  trzyosobowych typu studio z łazienką i wyposażone w lodówkę, czajnik i naczynia. Z pomocą Tomasa wnieśliśmy nasze bagaże i spacerkiem poszliśmy do Centrum  PCC gdzie oczekiwali nas organizatorzy. Zostaliśmy bardzo serdecznie powitani, poczęstowano nas kawą, herbatką i ciasteczkami, ustaliliśmy z koordynatorem plan zajęć na pierwszy tydzień i  otrzymaliśmy teczki z materiałami informacyjnymi.

Maria Waśkiewicz

 

 
Dzień 2  - 04.05.2015 (poniedziałek)

Drugi dzień pobytu rozpoczęłyśmy śniadaniem, a następnie zajęłyśmy się pakowaniem prezentów dla naszych gospodarzy. O godz.12 nasze opiekunki oprowadziły nas po okolicy, pokazały bazarek warzywno-owocowy i okoliczne sklepy. Następnie zjadłyśmy obiad i ruszyłyśmy do pracy z dziećmi.  Miałyśmy obawę, jak porozumiemy się z dziećmi nie znając języka litewskiego, ale z naszymi opiekunkami świetnie się rozumiałyśmy rozmawiając po rosyjsku. Tereska wzięła plecak z chustą animacyjną, trochę cukierków i ruszyłyśmy do pracy. Już pierwsza zabawa z chustą wzbudziła wielkie zainteresowanie dzieci, po wyjaśnieniu świetnie zrozumiały zasady zabawy. Potem uczyłyśmy dzieci piosenek „Pada deszczyk” i „Żabki” , a następnie rozpoczęłyśmy „tańce w kręgu”. Dzieci brały aktywny udział licząc po polsku kroki tańca - jeden, dwa, trzy cztery. Było bardzo miło. Po krótkim odpoczynku dzieci poprosiły o powtórzenie zabawy z chustą. Na zakończenie zaproponowałyśmy aby dzieci ozdobiły torebki na prezenty, co zrobiły chętnie. Na tym nasze pierwsza praca z dziećmi została zakończona.

Wieczorem uczestniczyłyśmy w nauce języka litewskiego, okazało się że nasze języki mają wspólne korzenie, nie mniej jednak bardzo się różnią. Np. „tak” po polsku – „taip” po litewsku, nie – Ne, dzień dobry ( do południa)  - labas rytas, popołudniu – laba dena. Potem spacerek do pensjonatu i przygotowanie się  do zajęć w następnym dniu.

Alicja Temler

 

 


przygotowanie do zabawy z dziećmi i obiad >>>>

zabawa z chustami z dziećmi >>>>


nauka piosenek i tańców >>>>>>>>
Dzień 3 - 05.05.2015 (wtorek)

Ranek przywitał nas piękną pogodą, wybrałyśmy się do Centrum Sportu, albowiem partnerzy dali nam karnet  na basen, abyśmy po pracy mogły się zrelaksować. Basen bardzo nam się podobał, relaks w basenie to wspaniały odpoczynek.  Zmęczone ale zrelaksowane poszłyśmy na obiad – cepeliny i pielemieny – typowe litewskie dania bardzo nam smakowały

Spotkanie z dziećmi rozpoczęłyśmy od pokazania jak lepić figurki z masy solnej. Przyniosłyśmy nasze figurki aby pokazać co można z tej masy robić. Dzieci chętnie przystąpiły do pracy, powstało wiele sówek, kotków i aniołków. Aby wysuszyć te prace kol. Romualda przyniosła suszarkę do grzybów. Co pół godziny sprawdzałyśmy stan wysuszenia prac. W tym czasie prowadziłyśmy próbę tańców, byłyśmy bardzo zdziwione jak szybko dzieci, pomimo nieznajomości języka zrozumiały ideę „tańców w kręgu”.

Wieczorem poszłyśmy na spotkanie z chórem, zostałyśmy mile zaskoczone przygotowanym przyjęciem. Było dużo  regionalnych przysmaków zrobionych przez uczestników spotkania. Przywitała nas Ina a potem Tomas, ja krótko podziękowałam a nstępnie rozdałyśmy dla wszystkich nasze prace dequpage. Atmosfera zrobiła się bardzo „ciepła” niektórzy mieli łzy w oczach, że pamiętałyśmy o wszystkich. Arvydas urządził pokaz występów i spotkań chóru, pokazał również występ naszego zespołu Białymstoku (BASE).

Czas minął bardzo szybko i zmęczone ale zadowolone wróciłyśmy do pensjonatu.

Krystyna Rogalska

 

 

 

 

 


spotkanie z chórem >>>>


Dzień 4 - 06.05.2015 (środa)

Dzień powitał nas ulewnym deszczem , zgodnie z planem pojechałyśmy z Arvydasem do centrum miasta. Zwiedziłyśmy kościół Św. Michała Archanioła w stylu neobizantyjskim, kt. Zbudowany w latach 1891.- 1893, jako kościół prawosławny, przechodził rózne koleje – galeria sztuki, galeria witraży. Obecnie jest to kościół katolicki zwany soborem.

Następnie zwiedziliśmy narodowe muzeum im, Ciurlionisa z piękną starą porcelaną, malarstwem ora  eksponatami starożytnego Egiptu i Grecji.W tym starożytnym zakątku zaskoczyły nas mumie egipskie – dorosłej osoby i dziecka.

Miejsce szczególne zajmuje galeria Miklasa Żylińskasa, który ofiarował tej galerii dorobek swojego życia.

Po wyjściu z muzeum skierowaliśmy się na Aleję Wolności, która jest jedną z największych atrakcji Kowna. Niestety padający deszcz nie pozwolił nam na podziwianie jej uroku.

Po bardzo szybkim obiedzie czekała nas praca z dziećmi – malowanie wykonanych figurek z masy solnej. Podczas malowania dzieci bawiły się znakomicie. Inwencja twórcza dzieci była godna podziwu, prace  mieniły się różnorodnością kolorów is[sposobów ich zdobienia.

Następnie kontynuowaliśmy tańce z dziećmi, Wraz a Arvydasem ustaliliśmy scenariusz  występów. Dzieci chętnie tańczyły i śpiewały po polsku. Bardzo podobały się tańce z kolorowymi chusteczkami, dzieci głośno śpiewały i liczyły kroki w języku polskim.

Na koniec pracowitego dnia została nam gimnastyka, był to aerobik prowadzony przez zawodową instruktorkę. Niestety nie ona spełniła naszych oczekiwań, ponieważ nie była dostosowana do naszej grupy wiekowej. Zmęczone całym dniem udałyśmy się na późną kolację.

Halina Wiszowata

 

 


Dzień 5 - 07.05.2015 (czwartek)

Przed godziną 10 udałyśmy się na basen.  W pierwszej kolejności sprawdziłyśmy jak działa łaźnia turecka, sauna mokra i sucha oraz kabina aromoterapeutyczna a następnie odpoczywałyśmy  w jakuzy.

Jak zwykle punktualnie o 14.30 zaczęłyśmy zajęcia z naszymi młodymi przyjaciółmi.

Zadaniem podstawowym było dokończenie malowania oraz zrobienie zawieszek do figurek z masy solnej. Następnie nasze dzieci nawlekały koraliki wykonane z kolorowego brystolu, tworząc przepiękne bransolety lub korale, które po wystawie wręczą dla swoich mam lub sióstr.

  Po zajęciach plastycznych rozpoczęłyśmy ulubiony punkt programu – tańce i naukę piosenek. Dzięki opracowaniu aranżacji piosenek i tańców  przez Arvydasa  zaczęłyśmy przygotowywać dzieci do spektaklu. W ramach spektaklu będziemy tańczyć – Anikuni. Trojkę, Taniec Eleni i Radosny krąg, Najbardziej ulubionymi utworami są Pada deszczyk i Żabki, które dzieci śpiewają po polsku.  Włączyłyśmy również do wspólnego wykonania piosenkę Kukułeczka kuka, w której dzieci wspólnie z nami śpiewają refren. W czasie krótkiej przerwy dzieci poczęstowane zostały polskimi cukierkami.

Po godz. 18 zaplanowana była wycieczka – zwiedzanie Kowna – city-busem niestety zleceniobiorca nie dotrzymał słowa i wysłał bus na inną trasę.

Nina Bielenia
Dzień 6 - 08.05.2015 (piątek)

O godz. 10 spotkałyśmy się wraz z litwinakmi z przewodniczką i city busem pojechałyśmy na zwiedzanie Kowna. W czasie jazdy przewodniczka zapoznała nas z historią powstania państwa litewskiego oraz miasta Kowna. Z okien samochodu oglądałyśmy wspaniałe zabytki – ratusz miejski, bazylika pod wezwaniem Piotra i Pawła, dom Perkuna, Most Witolda wielkiego, kościół Zmartwychwstania Chrystusa. Następnie pojechaliśmy do zespołu klasztornego kamedułów w Pożajsku, wybudowany w latach  1664 – 1719. jest to jeden z najpiękniejszych zespołów barokowych w Litwie, ufundowany przez Krzysztofa Zygmunta Paca.

O godz. 14,30 udałyśmy się jak zwykle do centrum PCC. Głównym zadaniem tego spotkania była próba generalna przed planowanym występem. Dzieci jak zwykle stanęły na wysokości zadania i próba przebiegała bez zakłóceń, pomimo, iż tego dnia było tylko 7 dzieci.

Następnie wraz z naszymi przyjaciółmi pojechaliśmy na piknik. Po drodze zwiedziłyśmy muzeum Regionalnego Kowieńskiego Parku Narodowego. Zobaczyłyśmy wspaniały pokaz multimedialny dotyczący powstania Morza Kowieńskiego oraz historii rzeki Niemen.

Następnie kładką turystyczną poszliśmy na punkt widokowy gdzie oglądałyśmy piękne Morze Kowieńskie. Widok w promieniach zachodzącego słońca był zachwycający.

Następnie pojechaliśmy na piknik w lesie, gdzie rozpaliliśmy ognisko i grill turystyczny na których piekliśmy smaczne szaszłyki o różnych smakach przygotowywane przez Ramune i Arvydasa. Była pełna integracja, wspólnie śpiewaliśmy piosenki polskie i litewskie i „drużyliśmy się”

Teresa Lautsch


Dzień 7 - 09.05.2015 (sobota)

Sobotę rozpoczęłyśmy udziałem we mszy świętej w kościele Matki Boskiej Różańcowej, gdzie nasz kolega  Arvydas pracuje jako organista. Następnie udałyśmy się do szkoły średniej w Petrasiunai gdzie zwiedzałyśmy wystawę dotyczącą historii dzielnicy i jej mieszkańców. Muzeum to powstało z inicjatywy Genovaite, która dotarła do najstarszych ludzi i zebrała  wiele dokumentów ( często uratowanych z makulatury) a dotyczących dzielnicy. Izba pamięci  zawiera wiele ciekawych rzeczy.

Następnie na cmentarz, na którym zaskoczyła nas niesamowita atmosfera, duże drzewa  i piękne stylowe pomniki. Zwiedziłyśmy kwaterę zasłużonych ludzi, zaginionych alpinistów oraz pomnik  pomordowanych na Syberii.

Po krótkim odpoczynku i obiedzie czekała nas uczta duchowa, czyli spektakl baletowy – Notre Dame w Teatrze Muzycznym. Zachwyciła nas przepiękna muzyka i nowoczesny balet, był to wspaniały spektakl.

Maria Waśkiewicz

  
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.