Kronika Strona główna / Kronika / III kwartał 2016 


   SEKCJA  O UŚMIECH SENIORA

  W okresie wakacji sekcja ,,O Uśmiech Seniora'' wystąpiła z programem artystycznym pt. LATO w Domu Opieki, gdzie swoją obecnością zaszczyciła Pani Prezes Krystyna Szner oraz na działkach w Domu Działkowca dla osób przebywających na wczasach ze Stowarzyszenia Samopomocowego Rada Seniorów dz. Antoniuk w Białymstoku.

    W dniu 30.08.2016 r sekcja ,,O Uśmiech Seniora'' wystąpiła z programem artystycznym w Restauracji Venessa dla Stowarzyszenia Samopomocowego Rada Seniorów w Białymstoku.
Jadwiga Łuckiewicz

 


 SZWECJA w PIGUŁCE

          W dn.13.09.br członkowie sekcji żeglarskiej i kilku sympatyków zeglarstwa i podrózy spotkali się na terminalu promowym w Gdyni aby odbyć wycieczkę do Szwecji. Osiem osób dojechało tu bezpośrednio z zakończonych w dniu wczorajszym wczasów w Krynicy Morskiej, natomiast pozostałe siedem osób przyjechało  z Białegostoku specjalnie na rejs. Wszyscy byli w dobrych nastrojach i liczyli na  miłą i atrakcyjną wycieczkę oraz trochę adrenaliny i rozrywki podczas przeprawy promowej. Myślę że się nie zawiedli .  Po odprawie paszportowej i zaokrtowaniu na prom Stena Vision powoli odbilismy od nabrzeza portowego w Gdyni. Morze było wyjątkowo spokojne.Przy pięknej pogodzie z pokładów widokowych podziwialiśmy ponoramę oddalającej się Gdyni.Następnie udaliśmy się na kolację(jeśli ktoś był głodny) i dalej w poszukiwania jakiejś rozrywki. Jako że było juz po sezonie zabawa była tylko w jednej restauracjii – Metropolitan. Trochę potaniczyliśmy wypiliśmy po drinku lub piwku i poszliśmy do kajut odpocząć przed jutrzejszym cięzkim dniem.

Pobudkę mieliśmy już o 5.45, następnie śniadanie bardzo obfite i różnorodne serwowane w formie stołu szwedzkiego. Każdy mógł zjeść to co lubi. Do Karlskrony dotarliśmy ok. Godz. 7.30. O godz.8.00 byliśmy już w autokarze i ruszyliśmy na zwiedzanie archipelagu Karlskrony. W skład archipelagu wchodzi 1600 wysp i wysepek. Sama Karlskrona leży na 33 wyspach. Jest bardzo malownicza, pięknie położona, świadectwo dawnych ambicji Szwecji , odgrywa strategiczną rolę jako główny port szweckiej marynarki wojennej. Dlatyego chętnie zwiedziliśmy Muzeum Morskie, bardzo bogate w różne  eksponaty. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się łódz podwodna, do której można było wejść i obejrzeć całą od środka, posiedzieć za sterem, przy peryskopie lub w każdym innym miejscu.

W związku z taką ilością atrakcji niemogliśmy zobaczyć wszystkiego, ale dzięki naszej przewodniczce pani Eli i kierowcy autokaru Andre zobaczyliśmy naprawdę dużo, a pani Ella tak pięknie i ciekawie opowiadała ze mozna jej słuchać bez końca. Zobaczyliśmy m.in. Nabrzeże Królewskie z Bastionem Aurora , rynek,wyspę stumholmen, największe wyspy Archipelagu Karlskrony, przejechaliśmy wysokim i krzywym mostem na Senoren a następnie kolejnymi mostami na Sturko i Tjurko gdzie odwiedzilismy dawny kamieniłom. Następnie znad cieśniny Finskan podziwialiśmy broniącą dostępu do Karlskrony od strony morza twierdzę Kungsholmen. Podziwialiśmy także Ronneby Brunn,  dawne ekskluzywne uzdrowisko, a dziś jeden z piękniejszych parków w Szwecji.

Dawne duńskie miasteczko Ronneby z kamiennym kościołem z XII- XIVw.oraz skupioną wokół kościoła zabytkową drewnianą dzielnicą Bergslagen.  Zobaczyliśmy także kamień runiczny Bjorketorpsstenen z VIII w. Z wyrytą klątwą sprzed 1300 lat oraz cmentarzysko z epoki wikingów w Hjortsberga z ,,kamiennymi kręgami”

Na prom wrociliśmy przed 21.oo,  szybka odprawa paszportowa, zaokrętowanie tym razem na Stena Spirit i wymarzona obiado- kolacja. Mimo tak wyczerpującego dnia na promie znów tańce, odwiedziny sklepu bezcłowego, drobne zakupy i ok. 24.00 wreszcie do koi . Do Gdyni dopłyneliśmy ok. godz. 8.00 ale od godziny 7 byliśmy juz na tarasach widokowych i w blasku słońca podziwialiśmy panoramę Gdyni, a właściwie całego trójmiasta i okolic bo widoczność była świetna. Duże wrazenie  zrobił  też sam port w Gdyni.

Poniżej kilka fotek z naszej morskiej podróży. Jednak nawet najlepsze zdjęcia nie oddadzą tej atmosfery , tego piękna i spokoju jaki tam panuje.

 

 

Wczasy w Krynicy Morskiej

Po raz kolejny grupa słuchaczy UTW w liczbie 44 osób wyruszyla w dn 03.09.2016r na 10 dniowy pobyt nad morzem do Krynicy Morskiej- miejscowości położonej na Mierzei Wiślanej, między Morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym.

Od chwili przybycia pogoda nam dopisywała (oprócz jednej deszczowej niedzieli).

Każdy z nas wykorzystywał ją  w różny sposób, na długich spacerach wzdłuż wybrzeża morza , opalaniu się, kąpaniu w morzu, szukania bursztynów,  na zwiedzaniu okolicznych miejscowości.

Pobyt umilali nam:

- spacery z kijami pod kierownictwem Heleny Łukaszewicz,

- ognisko w rezerwacie w Przebrnie, do którego dojechaliśmy kolejką, a spotkanie umilił  nam ciekawymi opowieściami o rezerwacie pan podleśniczy Wojtek Dziewisz,

- wieczorki taneczne z herbatką i ciastem oraz z  zespołem  HRC,

- wieczory filmowe, gdzie obejrzeliśmy filmy :

·         - film francusko- amerykański z Angeliną Jolie i Bradem Pittem w rolach głównych ,

·         - film polski z Marcinem Dorocińskim, Agatą Kuleszą, Gabrielą Muskałą i Marianem Dziędzielem,

- poranna gimnastyka, którą prowadziła Halina Wiszowata,

- dojazdy nad morze melexem,

- spotkania z dzikami spacerującymi po ulicach Krynicy.

Maria Waśkiewicz  zorganizowała wycieczki do:

- Kątów Rybackich, Stegny, Sztutowa, Krynicy Morskiej,

- przejazd statkiem do Fromborka.

Jednym słowem było fajnie i wesoło.

Do domu wróciliśmy opaleni bardziej, wypoczęci, w wyśmienitych humorach, ale w zmniejszonym składzie. Grupka osób z sekcji żeglarskiej została, aby popłynąć do Szwecji. Życzyliśmy im pięknej pogody i wspaniałych wrażeń.

Morze, do zobaczenia za rok!

 

Tekst:  Maria Makal
 

PIERWSZY  JESIENNY   SPACER.

17  września  br.  Sekcja  Turystyki  Pieszej  „SENIOR”  wyruszyła   na   pierwszą   jesienną  wyprawę  w  nowym   roku  akademickim  2016/2017, pod  kierunkiem  Izy  Walentynowicz.

Udaliśmy  się do  Sanktuarium  Matki  Bożej  Bolesnej  w  Świętej  Wodzie,  aby  odnaleźć   krzyż  dziękczynny  postawiony  tam   przez  młodzież  uczestniczącą  w  Światowych  Dniach  Młodzieży.

Piękny,    kolorowy,   pamiątkowy    krzyż  widać  już  z  daleka.  W  skupieniu  i  zadumie  obeszliśmy kapliczki  drogi  krzyżowej.  Podziwialiśmy  również  inne   nowo  postawione krzyże  na  Górze  Krzyży.

Iza  przygotowała  dla  nas   konkurs  rysunkowy   polegający  na   narysowaniu,  zapamiętanego  krzyża   ze  ŚDM.

Następnie  dróżkami  leśnymi  i  opłotkami   dotarliśmy  do  Wasilkowa.  Po  drodze  zobaczyliśmy  dwa  pomniki ,  jeden  poświęcony  działaczowi  ludowemu  i  trzykrotnemu  premierowi  Rzeczypospolitej  Polskiej  Wincentemu  Witosowi,  drugi  poległym w czasie II  wojny światowej  mieszkańcom  Wasilkowa. 

Dodatkową  atrakcją  był  także  mecz  piłkarski  rozgrywany   na miejskim  stadionie  między  klubami  sportowymi  z  Michałowa  i  Wasilkowa.  Kibicowaliśmy  obu  drużynom.

 Podziwialiśmy  również  zadbane  ogródki  przydomowe.  Drzewa,  krzewy  i  rośliny  przybierają  już  barwy  jesienne.  Piękna,   ciepła  pogoda   zachęciła  nas  do  częstszych  takich   spacerów,  o  co prosili  wszyscy  uczestnicy.

 

 

Tekst: Maria Beręsewicz    Zdjęcia: Maria Beręsewicz 
 Zdjęcia: Jadwiga Barcewicz


 


 

 

Wypoczynek Seniorów nad morzem w Mielnie w sierpniu 2016 r.

 

 

            Rano 20 sierpnia grupa 40 osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku pod przewodnictwem Jasi Muchy wyjechała do Mielna nad morze bałtyckie. Po południu szczęśliwie dojechaliśmy autokarem do ośrodka „Słoneczny Brzeg”. Przywitał nas deszcz który bardzo szybko minął i ponownie pokazało się słonko. Zostaliśmy zakwaterowani w bloku C, po kolacji poszliśmy powitać morze. Pierwsze dni były ze zmienną pogodą. Następne już były bardzo gorące i słoneczne, można było się opalać, kąpać, a nawet pływać. Pełen relaks. Ośrodek zadbał też o bardzo smaczne i obfite posiłki, z rana na śniadanie był obficie zaopatrzony stół  szwedzki, a na obiad podawano nam bardzo smaczne domowe zupy.

            Ośrodek „Słoneczny Brzeg” położony jest bardzo blisko morza około 80 m, więc po każdym posiłku chodziliśmy nad morze, a plażą można dojść do centrum Mielna.

            Pierwsza nasza wycieczka odbyła się do Dobrzycy która słynie z pięknych ogrodów tematycznych pod nazwą Hortulus. Jest to teren o powierzchni 70 ha. Produkujący 3500 odmian drzew, krzewów, kwiatów, ziół. Na terenie znajduje się sklep zaopatrujący cały kraj. Jest tam dużo roślin, posągów, mostków.

            Druga wycieczka odbyła się do Bursztynowego Pałacu w miejscowości  Strzekęcino. Malowniczo położony kompleks hotelowy otoczony starannie utrzymanym parkiem, jest położony na 12 ha. ogrodowego parku z własnym stawem. W parku swobodnie przechadzają się pawie. Hotel to piękny pałac wybudowany w latach 1899 – 1901r. Wnętrze pałacu został stylowo urządzone, z pokojami gościnnymi i apartamentami oraz restauracją, gdzie poczęstowano uczestników naszej wycieczki kawą i bardzo smaczną szarlotką. Wycieczka była bardzo udana bo też pogoda była piękna, było ciepło i słonecznie.

            Następną naszą grupową wyprawą, był godzinny rejs  statkiem „Mila” po jeziorze Jamno.  Jezioro powstało z morza po tzw. cofce. Przestrzeń między morzem, a jeziorem  zasypano. Obecnie woda w nim jest słodka. Jezioro ma zwężenie i z Małego Jamna przechodzi w Duże Jamno. Słoneczna pogoda pozwoliła nam na oglądanie okolic i robienie zdjęć.  Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleni.

            W niedzielę chociaż daleko część osób poszła do Kościół  pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza, Kościół ten posiada piękną drewnianą figurkę Maryi tronującej, rzeźba ta jest wzorowana na figurę z klasztoru w Montserrat w górach Katalonii. Oraz pięknymi drewnianymi  stacjami męki pańskiej.

            Następną naszą atrakcją była Biesiada -kolacja na świeżym powietrzu, ze specjałami regionalnymi. Poczęstowana nas zupą krzepką (mięso, dużo kolorowej papryki, wspaniale doprawiona), były też kiełbaski z grilla, różnego rodzaju sałatki, leczo, swojski smalec z ogórkiem małosolnym, bardzo smaczny, Wszystko było pyszne, a Pan KO-wiec. Przebrany za pirata, zabawiał dzieci i ich rodziców oraz nas wszystkich dorosłych.

            Następnego dnia po kolacji był też cyrk i było bardzo zabawnie nie tylko dla dzieci, ale i dorośli bawili się wspaniale. Był dmuchany słoń, żonglerka, jazda na rowerze 1-kołowym. Były też 2 żywe węże.

            To co miłe, mija szybko i nasz pobyt w Słonecznym Brzegu dobiegł końca,

            Ostatniego dnia przed obiadem poszliśmy pożegnać się z morzem. Morze było nieco wzburzone, fale napływały na plażę. Jednej z naszych uczestniczek Basi S. przydarzyła się przygoda niezbyt miła, podeszła zbyt blisko wody, by opłukać klapki i niespodziewanie nagła fala zalała ją od stóp do głowy. Basia przerażona wyskoczyła cała mokra, a ponieważ była już ubrana na podróż, pobiegła przebrać się w suche rzeczy, bo po obiedzie odjeżdżaliśmy już do domu. Takiej przygody nasza koleżanka długo nie zapomni. Morze dało o sobie znać – jakby wołało „ zostań, zostań, nie odjeżdżaj." Wróciliśmy w nocy 29 sierpnia ok. godziny 24:00 do Białegostoku.

            Szczęśliwie woził nas Pan kierowca Józef.

            Długo pamiętać będziemy te wczasy a o tym pobycie przypominać nam będzie opalenizna i pamiątki znad morza. 

 

 

 

Tekst -Barbara Wąsikowska
 Zdjęcia: Janina Mucha


 


To było ciekawe .

  Dnia 29 lipca 2016 r.  grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku  z inicjatywy Waldemara Malewicza i Marii Wójcickiej miała  możliwość spotkania się w Bibliotece Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w  czytelni Działu Zbiorów Specjalnych. Pani Iza Szymańska kierownik tego Działu zaprezentowała słuchaczom wybrane pozycje zbiorów specjalnych. Dzieła z przełomu XVIII i XIX wieku (drukarni Jana Kantera i Jana Appelbauma). Zbiory ikonograficzne obejmujące akwarele, grafikę i fotografie twórców regionalnych. Starodruki , zbiory kartograficzne , stare druki supraskie, cenne rękopisy. XIX wieczne wydawnictwa regionalne , materiały z początku XX wieku i okresu międzywojennego. Mieliśmy też okazję zobaczyć kolekcję książek ze znakami własnościowymi oraz książki z prywatnej biblioteki Elizy Orzeszkowej. Dział Zbiorów Specjalnych gromadzi również dokumenty życia społecznego, związane z Białymstokiem  i województwem podlaskim jak: informatory, programy imprez i inne. Pani kierownik zwróciła naszą uwagę na muzykalia obejmujące specjalistyczną literaturę muzyczną, śpiewniki, nuty, czasopisma muzyczne oraz płyty kompaktowe, płyty analogowe i kasety magnetofonowe. Prezentację powyższych zbiorów Pani Iza wzbogaciła muzyką z płyt analogowych oraz fachową i w ciekawy sposób przekazaną informacją.

 

 

Notatka - Helena Kurza

 

 
 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.