Kronika Strona główna / Kronika / I i II kwartał 2022 


27.06.2022 - Puszcza Białowieska - spacer Klubu Turystycznego PTTK Senior

Mimo upału na naszą wyprawę do Puszczy Białowieskiej stawiły się 24 osoby. W Hajnówce odwiedziliśmy Muzeum Kultury Białoruskiej. Podczas prelekcji słuchaliśmy o pracy kołodzieja, stolarza, garncarza, rybaka, kowala. Zobaczyliśmy też zdjęcia Podlasie w Obiektywie i wystawę etnograficzną Białoruska Zagroda. Następnie niebieskim szlakiem wędrowaliśmy przez Puszczę Białowieską przechodząc przez dwa rezerwaty: Władysława Szefera i Głęboki Kąt. Po drodze posilaliśmy się poziomkami. W "Babushka Bistro" zjedliśmy zamówione wcześniej pielmieni. Spacer prowadziła Iza Walentynowicz.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Krystyna KuleszaW dniu 21 czerwca grupa 13 piechurów z Trampa wyruszyła w trasę w poszukiwaniu storczyków.

Pomimo niesprzyjającej pogody pojechaliśmy do Chraboł - miejsca startu naszej marszruty. Tu czekała nas niespodzianka, bo Chraboły przywitały nas słoneczkiem, które poprawiło nam humory.

Następnie niebieskim szlakiem powędrowaliśmy w stronę Rajska.

Po drodze wstąpiliśmy na cmentarz i do Kaplicy św.Męczenicy Paraskiewy. Tam wysłuchaliśmy historii przekazanej nam przez naszego przewodnika Waldka. Następnie udajemy sie na miejsce pamięci pomordowanych mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej.

Po opuszczeniu Rajska wyruszamy dalej w stronę Haciek. Jest to piękna wieś o unikatowym krajobrazie

z dobrze zachowanym wczesnośredniowiecznym grodziskiem zwanym przez miejscową ludność ,,zamkiem". Chodząc po kurhanach znależliśmy to po co przyjechaliśmy: storczyki, to był ostatni moment by je zobaczyć. Tego dnia mieliśmy trochę szczęścia, ponieważ gdy dotarliśmy do przystanku autobusowego to się rozpadało na dobre, ale to już nie miało znaczenia.

Dziękujemy koleżankom i kolegom za przybycie i do zobaczenia na następnej trasie.

Tekst i zdjęcia : Irena Borysiewicz 

16-17.06.2022 Boże Ciało w Łowiczu i Spycimierzu wycieczka Klubu Turystycznego PTTK Senior Święto Bożego Ciała obchodziliśmy w Łowiczu, podziwiając piękne łowickie stroje, (ubiór kobiecy waży 15 kg). Następnie pojechaliśmy do niewielkiej wsi Spycimierz, gdzie od 200 lat układane są dywany kwiatowe, tradycja ta w 2021 r. została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Zachwycaliśmy się niezapomnianym widokiem wzorów kwiatowo – roślinnych na 1,5 – kilometrowym dywanie. Mimo że w obie strony staliśmy w potężnym korku byliśmy zadowoleni i szczęśliwi.

Drugiego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy Walewice, dobrze zachowaną posiadłość Marii Walewskiej, skansen Wsi Łowickiej Maurzyce, prywatne Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie, park romantyczno – sentymentalny Heleny Radziwiłłowej Arkadia oraz barokowy pałac Radziwiłłów w Nieborowie.

Wycieczkę świetnie zorganizowała nasza przewodnik Iza Walentynowicz. Wszystkie dobre wrażenia i wspomnienia na długo zachowamy w pamięci.

Barbara Łojewska


Łowicz-procesjaSpycimierz-kwiatowe dywanyWalewiceMaurzyce-skansen

Sromów-muzeumArkadiaNieborów

Zdjęcia: Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna


 


Projekt „ Mokradła=woda, życie,  klimat”

  Fundacja „Ziemia i Ludzie” zaprosiła  trzydzieści organizacji reprezentujących lokalne społeczności z całej Polski do udziału w projekcie pokazującym znaczenie mokradeł dla klimatu.

W dniach 13-14 czerwca 2022 dwie słuchaczki naszego Uniwersytetu ( Alicja Wysocka, Krystyna Stokowska) wzięły udział w konferencji inaugurującej projekt „ Mokradła=woda, życie,  klimat”, która odbyła się w Górze Kalwarii.  W pierwszym dniu wysłuchały m.in. wykładu dr Jadwigi Sienkiewicz z Instytutu Ochrony Środowiska PIB „Dlaczego należy chronić mokradła”.  Dowiedziały się, że torfowiska wiążą z atmosfery szkodliwy dla ludzi dwutlenek węgla.  Usłyszały również  o programach dla ochrony cennych przyrodniczo bagien i powstrzymania emisji gazów cieplarnianych z osuszonych torfowisk fundacji „Cmok” ( Chrońmy Mokradła) i o lokalnych obrońcach mokradeł. Słuchacze z UTW w Łazach opowiedzieli o działaniach na rzecz ochrony Zalewu Mitręga.

  W drugim dniu uczestnicy konferencji wędrowali ścieżką edukacyjną na Bagnie Całowanie, położonego na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, oglądali występującą tam roślinność ( mechowiskaturzycowiska, storczyki krwiste, goryczki wąskolistne, brzoza niska…) oraz próbki ziemi pobieranej z różnej głębokości torfowiska.

Dalsze działania w ramach projektu będą wznowione po przerwie wakacyjnej.

Krystyna Stokowska

  


Sekcja gry na UKULELE

I tak dziś nasz pierwszy występ publiczny, no nie przed  publicznością zgromadzoną na sali , ale chyba przed szerszym audytorium. Sprawa powołania sekcji  ukulele  na UTW rodziła się w bólach  przed ponad 3 miesiące.
I tak napędu do dalszego działania dodały mi warsztaty nauki gry na ukulele podczas pobytu w Rio Maior w Portugalii  w trakcie wyjazdu z projektu "CHEST". Widziałam tam występy naszych rówieśników grających na ukulele. Więc dlaczego nie my ?
I tak 13 stycznia 2022 spotkaliśmy się po raz pierwszy z naszym instruktorem Panem Lechem Mazurkiem. Z 16 osób, które się zapisały do nauki gry pozostało 9 .Przez 5 miesięcy  próbowałyśmy przejść tę najtrudniejszą pierwszą drogę poznawania arkanów gry na ukulele.
Jak nam  wyszło sami  zobaczycie i ocenicie. Proszę tylko o wyrozumiałość. To są nasze pierwsze kroki.
Maria Waśkiewicz - kierownik sekcji ukuleleW sobotę 11 czerwca sekcja turystyczna Tramp wyruszyła na swój kolejny 12-kilometrowy rajd.

Na zbiórkę przybyło 15 osób i autobusem 406 udaliśmy się do Dobrzyniewa Kościelnego.

Spacer rozpoczęliśmy od zwiedzania kościoła p.w. ZNM, gdzie nasz przewodnik Waldemar Malewicz opowiedział o historii budowli, przy okazji wstąpiliśmy na stary, zabytkowy cmentarz. Ruszyliśmy w dalszą trasę i w Podleńcach spotkała nas miła niespodzianka, ponieważ zostaliśmy zaproszeni na kawę przez studentkę UTW. Oczywiście skorzystaliśmy  i zrobiliśmy sobie przerwę by trochę odpocząć w cieniu, którego nam brakowało na trasie. Tym razem szliśmy przeważnie przez tereny niezalesione, ale cóż nie zawsze można iść lasami. Najważniejsze, że pogoda i humory dopisały. 

Tekst i zdjęcia: Irena Borysiewicz
 


Prezes klubu turystycznego "Mozaika" Grażyna Keller i przewodnik Waldemar Malewicz zorganizowali XX spływ kajakowy Czarną Hańczą.

 

Wyruszyło nas w piękną podróż 50 osób.Po drodze odwiedziliśmy umowne miejsce pochówku ofiar Obławy Augustowskiej w okolicy Gib.
Część z nas to zatwardziali piechurzy,,którzy przeszli ok 15 km pieszo  brzegiem Czarnej Hańczy.
Na spływ ruszyło z nurtem rzeki  -15 kajaków z dwuosobową obsadą.Startowaliśmy w Maćkowej Rudzie a finiszowaliśmy po 4 godzinach w Głębokim Brodzie.Naszym komandorem był Sławek Przesmycki,którego wspierała w kajaku Krysia Popławska.Jagoda Barcewicz wraz ze Zbyszkiem to kajak prowadzący.Środek kontrolowała Bożennka z Adasiem .A zamykała spływ Danusia Koleśnik z Władkiem.Wszystko było dopięte pod względem bezpieczeństwa.
Nie da się opisać wrażeń ze spotkania z cudem natury.Piękno ,cisza oraz wspaniali pozytywni ludzie obok. Uczta dla ciała i duszy . Słoneczne promienie muskały nasze ciała dając nam swoja energię i ciepło.
Na zakończenie w Głębokim Brodzie jedliśmy pyszny bigos z kiełbaską na gorąco.A w drodze powrotnej  "wesoły autobus " rozbrzmiewał radosnym śpiewem uczestników do samego Białegostoku.
Dziękuję w imieniu uczestników organizatorom za  poświęcenie swojego czasu ,by podarować nam tak piękny  dzień.
Maria Szulga

 zdjęcia Maria Szulga W dniu 10 czerwca 2022 r odbyło  się Walne Sprawozdawcze Zebranie Delegatów UTW.Przewodniczyła zebraniu Joanna Naumowicz v-ce Prezes d/s organizacyjnych,która mimo,że po raz pierwszy to robiła poprowadziła zebranie sprawnie.Dziękujemy Ci Joasiu.
 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku, przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim realizuje projekt „Finanse Współczesnego Seniora 4: warsztaty praktyczne z wykorzystania współczesnej bankowości”, który przybliżyć osobom w wieku 55+ zasady działania współczesnej bankowości, e-finansów, e-usług, praktycznego zastosowania Profilu Zaufanego, czy też obsługi komputera i smartfona. Wspomnimy również o kwestiach cyberbezpieczeństwa, jak i potencjalnymi wymuszeniom i pułapkom związanym z cyfrowym światem. Projekt jest bezpłatny i  realizowany będzie od czerwca do listopada 2022 roku na terenie Białegostoku – w Sali szkoleniowej przy ul. Sienkiewicza 5 (budynek ENGLISH COLOURS).

Pierwsze spotkanie  poniżej. 


W czwartek  ( 9 czerwca) odbyło się uroczyste zakończenie  roku akademickiego 2021/2022 UTW.

Zebranych w auli Wydziału Prawa UwB  powitała prezes Maria Szulga. Podsumowując kończący się rok akademicki stwierdziła, że to był trudny okres, bo po przerwie spowodowanej pandemią od początku musieliśmy przypomnieć sobie wypracowane wcześniej nawyki, m.in. uczestniczenia w czwartkowych wykładach.

Pani Prezes serdecznie podziękowała wszystkim za pracę społeczną na rzecz innych. To wy tworzycie naszą uniwersytecką społeczność – podkreśliła – i Wam składam głęboki ukłon.

40 najaktywniejszych słuchaczy otrzymało pamiątkowy dyplom i kwiatek. Wśród wyróżnionych byli kierownicy i aktywni członkowie poszczególnych sekcji, słuchacze o  najdłuższym stażu, którzy od 28 lat z pełnym zaangażowaniem pracują w swoich grupach zainteresowań oraz członkowie Zarządu UTW.

 

Drugą część spotkania wypełniły występy grup artystycznych. Sekcja teatralna „Metafora”, prowadzona przez Alicję Temler, przedstawiła swój nowy program oparty na wierszach i piosenkach Agnieszki Osieckiej w reżyserii Kamili Papaj. Znane teksty poetki, o życiu, miłości i emocjach, przekazane z humorem i czułością, wzruszyły widzów. W inny klimat wprowadził nas koncert chóru Młodzieżowego Domu Kultury pod dyrekcją Barbary Kornackiej. Ich leśny festiwal wypełniły zabawne historie o różnych zwierzątkach, podane z młodzieńczym wdziękiem. Z kolei  zespół „O uśmiech Seniora” pod kierownictwem Jadwigi Łuckiewicz zapewniał, że zawsze warto wznieść toast za miłość i wypić aż do dna.  A grupa taneczna „Młode duchem”, działająca przy Klubie „Miraż” pod opieką  Wiesławy Popiel, przekonała widzów, że młody duch nie zależy od wieku.

 Bożenna Krzesak-Mucha

Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Bożenna Krzesak-Mucha         W dniu 8.06.2022 w ramach działalności DKF Senior obejrzeliśmy ostatni przed przerwą wakacyjną film “Mała mama” w reż. Céline Sciamma

Film, otrzymał Nagrodę Publiczności w San Sebastian 2021 roku.

         Wszystko zaczyna się od pożegnania. Ośmioletnia Nelly chodzi po domu opieki i mówi “Do widzenia” pensjonariuszkom. Chwilę wcześniej, poza kadrem, pożegnała kogoś znacznie bliższego – swoją ukochaną babcię. Powrót do jej opuszczonego domu, który protagonistka wraz z rodzicami musi opróżnić z niepotrzebnych rzeczy, stanie się w filmie “Mała mama” powrotem do przeszłości, gdzie przypadkowe spotkanie pomoże zrozumieć istotę miłości, wspólnoty, a także pogodzić się z pierwszą, tak znaczącą stratą w jej życiu.

          “Mała mama” to historia z ducha baśniowa, pełna dyskretnego ciepła, i zarazem list miłosny do tego momentu w naszym życiu, kiedy rzeczywistość poznawaliśmy przede wszystkim sercem. Choć wydarzenia rozgrywają się we Francji, wiele i wielu z nas odnajdzie tu odbicie swoich wspomnień

z czasów dzieciństwa: ulubione zabawy, gry, zapachy i smaki.

Prelekcję i dyskusję poprowadził Michał Jerzy Dąbrowski

Notatkę sporządziła Lucyna Kowalczyk
Zdjęcia: Kino FORUMDnia 4 czerwca 2022 roku członkowie Klubu PTTK "Senior"  wybrali się na kolejną wyprawę.

Tym razem dość liczna grupa bo licząca 39 osób, pojechała PKS Nova do oddalonej od Białegostoku

o 30 km Czarnej Białostockiej a celem był Zalew Czapielówka. Okazało się, że w tak licznej grupie niemal połowa osób nie znała tego zbiornika.

Zalew Czapielówka w Czarnej Białostockiej to sztuczny zbiornik wybudowany na rzece Czapielówka, został oddany do użytku w 1981 roku po 10 latach budowy i stanowi nie od dziś główną atrakcję turystyczną miasta. Położony jest w Puszczy Knyszyńskiej a jego powierzchnia wynosi 16,3 ha.

Do zbiornika dotarliśmy szlakiem kolejki wąskotorowej. Linia kolejki wąskotorowej została wybudowana przez Niemców jeszcze przed II wojną a służyła do transportowania drewna przez Puszczę Knyszyńską

i miała 48 km długości.

Ciekawostkę którą mogliśmy zobaczyć przy tamie Czapielówka było źródło Romana. Źródło znalazł

w 1995 roku śp. Roman Cyniak, postać bardzo znana w Czarnej Białostockiej jako wielki społecznik

i miłośnik przyrody. Woda ze źródełka została przebadana pod względem bakteriologicznym a okoliczni mieszkańcy (i nie tylko) bardzo cenią sobie smak i walory wody. W 2008 roku nad źródełkiem postawiono mały, pamiątkowy obelisk na cześć odkrywcy i wieloletniego gospodarza źródła.

Wokół zalewu można zauważyć ścieżki rowerowe, miejsca postojowe, ciągi pieszo-jezdne, wieżę widokową, place z miejscami do odpoczynku, kładki drewniane, miejsc na ognisko, sanitariaty. Całość uzupełniają tablice edukacyjne, z których dowiedzieć się można o owadach, rybach, ptactwie, roślinności leśnej i wodnej charakterystycznej dla Zalewu Czapielówka.

Przewodnikiem naszym jak zawsze była niestrudzona i niezastąpiona Iza Walentynowicz.

Do Białegostoku wróciliśmy w świetnych humorach pociągiem Regio. Zalew Czapielówka to świetne miejsce na spacer lub krótki wypad weekendowy.

Tekst i zdjęcia: Krystyna Kulesza
 


1 czerwcca grupa przebywająca w Darłówku bawiła się na ognisku.W piątek kilka osób zafundowało sobie rejs kutrem ErykI po morzu.Wieczorem spotkaliśmy się na trzecim wieczorku.tanecznym.Ci najbardziej spragnieni słoneczka opalali się na plaży lub w zaciszu ośrodka.Turnus szybko zbliża się do końca .Jutro wyjeżdżamy do Białegostoku .Nasza grupa godnie reprezentowała nasz Uniwersytet.Wszyscy wspierali się wzajemnie i bawili wspaniale.To były nieazapomniane chwile,które na długo pozostaną w naszej pamięci.Wracamy opaleni i wypoczęci.
Zdjęcia: Maria Szulga

 W dniu 29 maja 2022 r.(niedziela) 12-osobowa grupa z Trampa i Mozaiki wybrała się na bagna Gorbacz i Wiejki. Po ostatnich ulewnych deszczach było dosyć dużo wody i nie było możliwości przejścia przez całe bagna. Niektórzy uczestnicy mieli zbyt krótkie kalosze i nie uchronili się od zamoczenia nóg. To była dość ekscytująca wyprawa i dała nam dużo radości.

Tekst i zdjęcia: Irena Borysiewicz

 A w poniedziałek zaplanowaliśmy zwiedzanie Darłowa..oddalonego zaledwie o 3 km Wybraliśmy dojazd tramwajem wodnym rzeką Wieprzą .Z przystani odebrała nas przewodniczka Krystyna Różańska,która oprowadziła nas po zamku Książąt Pomorskich oraz innych atrakcyjnych miejscach w Darłowie. Do ośrodka wróciliśmy pieszo. Popołudnie większość z nas spędziła na spacerach brzegiem morza.

 zdjęcia Maria Szulga I Jan Surmacz


 


Darłówek cd.

W sobotę się trochę chmurzyło więc oprócz łapania jodu przy sztormowym wietrze podczas wielokilometrowych spacerów odbywały się integracyjne spotkania w pokojach a wieczorem urządziliśmy wieczorek przy własnej muzyce. Zabawa była” pyszna”
W niedzielę zaświeciło słoneczko. Wiatr nie był najcieplejszy ,ale w zacisznych miejscach można było śmiało pobierać zwiększone dawki witaminy D3.Wieczorem natomiast przy kawie i drożdżówce tańce zorganizowane przez właścicieli ośrodka "KAMA". Codziennie zaliczamy 10 km spacery brzegiem morza.

 zdjęcia Maria Szulga i Jan Surmacz WYPOCZYNEK W DARŁÓWKU

Darłówek przywitał nas szumem morskich fal i pięknym słońcem ."Zachodni wiatr spienione fale goni....." bajkowo jest  jak w piosence Marty Mirskiej.

Zamieszkaliśmy w nowym ośrodku "Kama".w przestronnych  słonecznych pokojach..Przed nami 10 dni wrażeń . Następne relacje wkrótce.

 Zdjęcia Maria Szulga I Jan Surmacz26.05.2022r. - wykład - "Grodno w okresie międzywojennym" - dr Jerzy Milewski

                                                                                                - historyk z Instytutu Pamięci Narodowej

                       występ - grupa dziecięco-młodzieżowa "Kurpi Zielonych"

 

           Z dużą przyjemnością wysłuchaliśmy gawędy historycznej dr Jerzego Milewskiego na temat dziejów Grodna. Pierwsze pisemne wzmianki o Grodnie pochodzą z XII wieku. Złoty okres miasto przeżywało za czasów panowania Stefana Batorego. Tu abdykował król Stanisław Poniatowski. Tu przez 40 lat mieszkała i tworzyła Eliza Orzeszkowa.

           W 1921 na mocy traktatu ryskiego Grodno oficjalnie weszło w skład państwa polskiego jako miasto powiatowe województwa białostockiego. Liczyło prawie 60 tysięcy mieszkańców, wśród których przeważali Polacy (60%) i Żydzi (37%), przy nieznacznym udziale procentowym Litwinów i Białorusinów (3%). W okresie II RP Grodno stało się ważnym ośrodkiem polskiej kultury na Kresach. Działały dwa stałe teatry, Muzeum Przyrodnicze , Muzeum Historyczne, powstał ogród zoologiczny. Rozwijał się też przemysł. Znajdowała się tu m.in. Fabryka Rowerów i Motocykli „Niemen”, Fabryka Tytoniu oraz pierwsza Krajowa Fabryka Kart Do Gry. Wiele polskich śladów zachowało się w Grodnie do dziś.

           Po wykładzie wystąpiła grupa dziecięco-młodzieżowa „Kurpi Zielonych”. Starsi dostojnie zaprezentowali się w polonezie. Natomiast maluchy, wiązanką piosenek dziecięcych – o koniku, zajączku, myszce, która uciekała do dziury – przeniosły publiczność w beztroskie lata szkolne. W nagrodę były życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka i słodkości.

Bożenna Krzesak-Mucha
Zdjęcia: Krystyna Kulesza - sekcja fotograficzna FORUM SENIORA 25.05.2022


 


V Forum Seniora w Białymstoku

Sala Filharmonii Podlaskiej, w której 25 maja odbyło się V Forum Seniora, wypełniona była całkowicie. Z zaproszenia organizatorów, Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej, licznie skorzystali słuchacze naszej uczelni oraz przedstawiciele organizacji senioralnych z Białegostoku i całego województwa.

UTW było partnerem merytorycznym tej cyklicznej imprezy. Prezes Maria Szulga w swoim wystąpieniu, zapraszając  wszystkich,  którzy chcieliby wzbogacić swoje życie o nowe wyzwania i doświadczenia do naszego Uniwersytetu, m.in. stwierdziła: W życiu nigdy nie jest za późno na trzy rzeczy: naukę, spełnianie marzeń i miłość do drugiego człowieka.

Program Forum był bardzo bogaty. Tematyka wykładów zróżnicowana. Danuta Roszkowska (Podlaskie Stowarzyszenie Diabetyków)  mówiła o emocjach i zachęcała „by nauczyć się tańczyć w deszczu”. Profesor Barbara Bień poruszyła problem wielolekowości i podkreśliła, jak ważna jest właściwa komunikacja pacjenta i lekarza.  Dr n med.  Beata Małkowska przedstawiła fakty i mity na temat kardiologicznych urządzeń wszczepialnych (stymulatory, defiblatory) . Natomiast psycholog Katarzyna Dziejma obalała mity związane z witalnością seksualną seniorów. Wiele uwagi poświęcono szeroko pojętemu bezpieczeństwu seniorów. Przed oszustami ostrzegali Katarzyna Molska-Zarzecka (KM Policji) i Mariusz Majewski (PGE). Znany nam wszystkim szkoleniowiec Mariusz Kozłowski uczył jak bezpiecznie poruszać się w internecie i korzystać z narzędzi teleinformatycznych. Maciej Wojewódko, trener interpersonalny, przekonywał do systematycznej aktywności ruchowej i na ochotnikach z sali zademonstrował kilka ćwiczeń na utrzymanie właściwej sylwetki i pozycji kręgosłupa. Bardzo mocne było wystąpienie Pawła Dunaja z WORD, który przedstawił wiele drastycznych sytuacji drogowych, wynikających z tego, że nie wszyscy wiemy, co to jest martwe pole.  Na swojej stronie WORD w zakładce brd zamieścił film „Halo, czy mnie widzisz?”. Koniecznie go obejrzyjcie!

Zupełnie innych emocji dostarczyły nam występy artystyczne. Spotkanie rozpoczęła grupa wokalna UTW „O uśmiech Seniora”, wykonując piękny i mądry hymn „Oda do Seniora”. Jak zwykle entuzjastycznie publiczność przyjęła występ zespołu Sara Roma. Tańce cygańskie rozbujały całą salę. Pięknie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. Pieśni wykonane techniką śpiewu białego oczarowały wszystkich.

A na koniec wszyscy uczestnicy V Forum Seniora zostali zaproszeni na pyszną grochówkę.

 

Bożenna Krzesak-Mucha

 

 

 

 

 

 Zdjęcia Maria Szulga23.05.2022 Arboretum spacer przyrodniczy Klubu PTTK Senior

W drodze do Arboretum przeszliśmy ścieżką przyrodniczą Woronicza, zobaczyliśmy zagrodę dla żubrów w budowie. Po Arboretum oprowadzała nas Iwona Zinkiewicz. Arboretum zorganizował w 1988 roku Wojciech Wygralak. Na 26 ha zgromadzono ok. 350 gatunków drzew i krzewów. Zatrzymywaliśmy się przy kolekcjach: cisów, rododendronów, jarzębów, świerków, a po drodze były inne ciekawe rośliny, np. kokornak wielkolistny, mikrobiota syberyjska, klony, metasekwoja chińska. Zegar kwiatowy opracowany w  XVIII w. przez Lineusza ma wskazywać godziny według otwierania się kwiatów o określonych porach dnia. 

Spacer przyrodniczy naszej 29-osobowej grupy prowadziła Iza Walentynowicz.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Krystyna Kulesza - sekcja fotograficznaW dniu 18.05.2022 sympatycy dobrego kina spotkali się w ramach DKF Seniora w kinie "Forum" na kolejną ucztę duchową. Dziś obejrzeliśmy niesamowity film dokumentalny Pawła Łozińskiego - jednego z najlepszych polskich dokumentalistów - "Film balkonowy".

Przewodnią ideą i myślą filmu było pytanie - co to jest życie, jaki jest sens życia? W filmie nie było jednego, czy kliku bohaterów. Było ich kilkudziesięciu i tyleż było odpowiedzi na powyższe pytanie. Odpowiedzi były bardzo różne w zależności od wieku i od "bagażu" życiowego dźwiganego na barkach. Moja uwaga - niech żałują ci wszyscy, którzy nie obejrzeli tego filmu. Film będzie pretendował do nagrody Oscara.

Prelekcję i dyskusję świetnie poprowadził nasz nowy młody moderator Michał Jerzy Dąbrowski.

Maria WaśkiewiczZdjęcia - kino FORUMDnia 14 maja Sekcja Turystyczna ,,Tramp'' wybrała się na swój kolejny spacer.

Tym razem padło na 11 kilometrowy ,, Szlak Włókniarzy " Fasty-Choroszcz przez Nowosiółki, Dzikie. Pomimo chłodnego porankana na zbiórkę stawiło się 19 najwytrwalszych piechurów i autobusem nr 7 udaliśmy się do Fast, które były początkiem naszej trasy. Po paru kilometrach dotarliśmy do miejsca pamięci w Nowosiółkach, gdzie Waldek opowiadał nam  o historii tych wydarzeń. Jest to cmentarz ofiar nazistowskiego ludobójstwa, w/g różnorodnych żródeł zostało tam pochowanych od 400 do 700 pacjentów szpitala w Choroszczy. Przy czym groby kryją łącznie ponad 4000 tys. ofiar cywilnych i partyzantów zamordowanych w latach 1941-1944 przez niemieckiego okupanta. Zapaliliśmy znicze by uczcić ich pamięć i udaliśmy się w dalszą drogę. Po przejściu 11 kilometrów dotarliśmy do Choroszczy i mając w zapasie godzinę do odjazdu autobusu poszliśmy do tężni by poodychać solanką. Około godz.15 dotlenieni wróciliśmy do Białegostoku.

Tekst i zdięcia Irena Borysiewicz
 


Wykład historyka Jana Dworakowskiego "O historii harcerstwa na Białostoczyźnie"
oraz występ grupy teatralnej z ZS Gastronomicznych

Spotkanie 12 maja 2022 na Wydziale Prawa UwB miało od początku niestandardowy przebieg.
Zaczęło się wspólnym odśpiewaniem piosenki „Płonie ognisko i szumią knieje”, bo wykład dotyczył
dziejów harcerstwa na Białostocczyźnie, które przedstawił historyk, regionalista, harcmistrz Jan
Dworakowski. Przypomniał, że ruch skautowski narodził się w 1909 roku w Anglii. Pierwsze drużyny
polskie powstały w 1911 r. we Lwowie. W Białymstoku zaczynem harcerskim było środowisko trzech
szkół: Szkoły Handlowej (ul. Warszawska 63), Szkoły Realnej (obecnie VI LO), Gimnazjum Żeńskiego
(obecnie Wydział Prawa UwB). Z inicjatywy Janusza Gąseckiego, ucznia Szkoły Handlowej w roku
1913 powstaje drużyna męska im. Józefa Poniatowskiego. Działa konspiracyjnie, bo Białystok
wówczas należy do Cesartwa Rosyjskiego. Dwa lata później tworzy się drużyna żeńska im. Tadeusza
Kościuszki. Obie drużyny wychodzą z konspiracji i składają przyrzeczenie harcerskie w lesie pod
Supraślem. Ruch skautowy staje się popularny wśród młodzieży i szybko się rozwija także w terenie.
Harcerze aktywnie uczestniczą w walkach niepodległościowych.
Postacie ważne dla międzywojennego białostockiego harcerstwa to m.in. : ks. dr Stanisław Hałko,
Józef Zmitrowicz, Andrzej Niwiński, Aleksandra Ciechanowiczówna, Stanisław Łopatecki.
Do historii ZHP na naszym terenie z pewnością wrócimy w nowym roku akademickim .
Po wykładzie uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku przygotowali część
artystyczną i niespodziankę. Obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Dziewczynka z zapałkami rok 2022” i
wykonanie piosenki w języku migowym. Niespodzianką była degustacja ciast i ciasteczek
przygotowanych przez uczniów. W dalszej części, kontynuując temat wykładu, pani Prezes UTW
Maria Szulga zaprosiła do wspólnego śpiewania młodzież razem ze studentami piosenek harcerskich.
Przed Aulą przed wykładem i po można było zmierzyć ciśnienie krwi, dokonać pomiaru cukru we krwi,
uzyskać porady i otrzymać Pudełko Życia od studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Dziękujemy Wszystkim za piękne popołudnie!
Bożenna Krzesak-Mucha
 zdjęcia Maria Szulga


 


SENIORADA  CZYLI PRZEGLĄD ZESPOŁÓW ARTYSTYCZNYCH WOJEWÓDZTWA 11.05.2022

Miło mi poinformować ,ze nasze zespoły artystyczne,wystąpiły na senioradzie 2022  .
-chór "Astra "   z dyrygentką Aksaną Dziadul,
-grupa śpiewająca "O uśmiech seniora" pod kierownictwem Jagody Łuckiewicz
- grupa taneczna "Sare Roma" instruktor Radosława Bogusławska , kierownik grupy Józefina Bukin

-grupa teatralna "Metafora" - opiekun grupy teatralnej - Alicja Temler
Następujące zespoły zakwalifikowały się na seniordę  ogólnopolską ,która odbędzie się w Bydgoszczy w dniacch 2-3 lipiec 202

Składam gratulacje wszystkim ,którzy tak pięknie reprezentowali nasz Uniwersytet.
Dziękuję za duży wkład pracy Instruktorom oraz wszystkim występującym .
Na senioradę ogólnopolska zakwalifikowali się::
-chór "Astra "   z dyrygentką Aksaną Dziadul,
-grupa śpiewająca "O uśmiech seniora" pod kierownictwem Jagody Łuckiewicz
- grupa taneczna "Sare Roma" instruktor Radosława Bogusławska , kierownik grupy Józefina Bukin
-
GRATULUJĘ TALENTU i ŻYCZĘ DALSZYCH SUKCESÓW
Prezes UTW Maria Szulga zdjęcia::Maria Szulga


 


07.05.2022 Rezerwat Jałówka spacer  Koła PTTK Senior

Przez Rezerwat Jałówka, jeden z 21 rezerwatów Puszczy Knyszyńskiej,  szliśmy niebieskim i żółtym szlakiem. Wiosna w rozkwicie, wokół kwitły: fiołki, szczawik zajęczy, przylaszczki, fiołki, śledziennica skrętolistna, groszek leśny, kaczeńce, zawilce, mlecz, gwiazdnica.  Zatrzymaliśmy się przy źródlisku Jałówki, jest to jedno z około 400 źródlisk w Puszczy Knyszyńskiej.  28 członków naszego Koła upajało się świeżością z przyrody. Spacer przyrodniczy prowadziła Iza Walentynowicz.

 

Barbara Łojewska
 

Zdjęcia :Irena Borysiewicz i Krystyna Kulesza


 


Wykład ks. dr Włodzimierza Misijuka „Poznając innych poznaję siebie”

Przed wykładem krótkim wspomnieniem uczciliśmy śp. Mirosława Kuleszę.

                                                              ***

„Poznaj samego siebie” - taka  maksyma widniała na frontonie starożytnej świątyni Apollina w Delfach (VI w p.n.e). Ks. Włodzimierz Misijuk pięknie ją dopełnił, wskazując jedną z dróg do samopoznania – poprzez poznanie innych.

Tezę zawartą w tytule wykładu  rozwinął, wykorzystując własne doświadczenia. Podczas studiów w Nowym Yorku miał do czynienia z młodymi ludźmi z różnych stron świata. Poznając ich  kulturę, tradycję, religię, poprzez porównywanie, głębiej poznawał i rozumiał własne korzenie. W Nowym Yorku odkryłem Białystok – stwierdził – bo z odległej perspektywy widać lepiej. Podróże kształcą i ubogacają, ale tylko tych, którzy wiedzą coś o sobie, swojej kulturze i stać ich na refleksje, dodał.

Jednocześnie podkreślił, że na Podlasiu mamy możliwość poznawania siebie poprzez innych bez konieczności dalekich wyjazdów, bo mamy mozaikę kulturową, etniczną, narodową, religijną. Spotkania, rozmowy dają nam szanse poznać i zrozumieć wzajemną inność.

Dalszą dyskusję ukierunkowało pytanie z sali dotyczące podziałów w chrześcijaństwie i stosowanych znaków.

Spotkanie z ks. Włodzimierzem Misijukiem miało szczególny klimat. Swoją naturalnością i jasnym wywodem ujął słuchaczy. Na sali wyczuwalne było skupienie. Po wykładzie wystąpił zespół Sare Roma, prezentując kilka żywiołowych tańców cygańskich i jak zwykle wzbudzając aplauz publiczności.

 

Bożenna Krzesak-Mucha
Zdjęcia: Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna27.04.2022 – Plener Sekcji Fotograficznej UTW

Pięknego, słonecznego dnia 27.04.2022 roku godzinie 16.00 członkowie Sekcji Fotograficznej UTW zaopatrzeni w aparaty fotograficzne wybrali się w plener na stawy dojlidzkie.

Mieliśmy okazję fotografować budząca się do życia przyrodę: kwitnące białymi kwiatami drzewa , ćwierkające wróble, piękne kolorowe motyle, nurkujące kaczki łyski czy trzciniaka siedzącego na szczycie trzciny. Zdjęcia wykonywaliśmy różnymi funkcjami , ale najwięcej uwagi skupiliśmy na funkcji fotografowania – makro. Funkcja ta umożliwiła nam zrobienie zdjęć z jak najbliższej odległości od obiektu fotografowania.

Po dwugodzinnym pobycie w plenerze wróciliśmy do domu bogaci w nowe doświadczenia i z dużym bagażem zdjęć

Tekst: Maria Makal – Sekcja Fotograficzna


25.04.2022 Stawy Dojlidzkie spacer Koła PTTK Senior

Stawy Dojlidzkie ponoć wykopane przez Branickiego obejmują ok. 400 ha. Przeszliśmy groblami i szuwarami wzdłuż stawów do Sobolewa. Widzieliśmy świeżą wiosenną zieleń, żaby, mewy, czaple, łyski, ślimaki, drzewa poborowe. 25 członków naszego Koła pod opieką przewodnik Izy Walentynowicz skorzystało z relaksu nad miejską wodą.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Krystyna Kulesza - sekcja fotograficznaW dniu 13.04.2022 jak zwykle spotkaliśmy się w kinie "Forum" aby w ramach DKF-u Seniora obejrzeć  najnowszy film Pedro Almodovara "Matki równoległe" z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penelope Cruz. Film ten to wyznanie wiary w siłę kobiet, w ich solidarność i odwagę. "Matki równoległe" to nie tylko tragikomiczna, intymna opowieść o bólu i blasku macierzyństwa, to również mocny głos przeciw rodzinnym sekretom i ukrywaniu prawdy o przeszłości. I właśnie kobiety, które tworzą pomost pomiędzy przeszłością i przyszłością okazują się w filmie Almodovara bezkompromisowymi rzeczniczkami otwartości przynoszącej ulgę i oczyszczenie.

Wstęp przed filmem i spotkanie po filmie poprowadziła Pani Izabela Trybus.

Maria Waśkiewicz
Zdięcia: Monika Piskurewicz, Marcin Pawlukiewicz - kino FORUM09.04.2022 Wzdłuż Supraśli Koło PTTK Senior

Pojechaliśmy nową linią autobusowa nr 406. W Dobrzyniewie Fabrycznym zatrzymaliśmy się przy mini elektrowni wodnej. Następnie przeszliśmy pod prąd wzdłuż głównej rzeki Puszczy Knyszyńskiej.

Idąc groblą widzieliśmy wartko płynąca rzekę, przylatujące ptaki, nieśmiała wiosenną zieleń. Ciekawostką był trójkątny dom. Mijając Leńce doszliśmy do Jurowiec.

Spacer 21 członków naszej sekcji prowadziła Iza Walentynowicz.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Krystyna Kulesza - sekcja fotograficzna "Niewydolność żylna u osób starszych” mgr fizjoterapii Anna Wąż -wykład w dniu 7 kwietnia 

 

oraz występ grupy dziecięco -młodzieżowej Zespołu Pieśni i Tanca "Kurpie Zielone" działającego przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku pod kierownictwem Agnieszki Ondruch-Sikory


Proces starzenia obejmuje wszystkie tkanki ludzkie, również naczynia krwionośne, toteż większość z nas, niestety, już wie, co to jest przewlekła niewydolność żylna (PNŻ).

Znamy objawy: poszerzone żyły, pajączki, obrzęk kostek i stóp, uczucie ciężkich nóg, skurcze, ból.Ale na czwartkowym wykładzie usłyszeliśmy też, co możemy zrobić w warunkach domowych, żeby problem opóźnić albo przynajmniej złagodzić dolegliwości.

Pani Anna Wąż, fizjoterapeutka udzieliła nam kilka wskazówek, m.in. zmienić styl życia na bardziej aktywny, dieta bogata w warzywa i owoce,   unikać: zarówno długotrwałego stania, jak i siedzenia, gorących kąpieli, opalania się, obcisłej garderoby, butów na wysokich obcasach (max. 4 cm). I regularnie ćwiczyć, przynajmniej 3 razy w tygodniu po 10-15 minut – lepiej kilka razy w ciągu dnia niż 1 godz. tygodniowo. Zestaw takich ćwiczeń uczestnicy wykładu otrzymali (osoby, dla których nie starczyło materiałów, mogą zgłosić się do biura UTW). Dobrą profilaktyką w walce z żylakami jest kompresjoterapia – podkreśliła prelegentka - stosowanie wyrobów uciskowych (pończochy, podkolanówki …) wspiera odprowadzanie krwi żylnej z kończyn dolnych w kierunku serca.Wskazania do stosowania kompresjoterapii oraz jej stopień każdorazowo powinien określać lekarz!

System naczyń krwionośnych to nasz niezwykły rurociąg (w 1 nodze mamy ok. 100 km żył). Dbajmy o jego przepustowość!

 

W zupełnie inny klimat wprowadził zebranych występ grupy dziecięco-młodzieżowej Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. Swoją energią, żywiołowością pomogli seniorom zapomnieć o różnych trapiących ich dolegliwościach.

 

Bożenna Krzesak-Mucha
 zdjęcia Maria Szulga i Jan SurmaczW dniu 01.04.2022  (i nie był to Prima Aprrilis ) 15-osobowa grupa trampowiczów odbyła swój kolejny spacer.

Pks-em pojechaliśmy do Przewalanki kier. Augustów. Z Przewalanki powędrowaliśmy przez Puszczę Knyszyńską do Rybnik. Trasa wiodła przez tereny bagienne i w pewnym momencie mieliśmy trochę survivalu, bo droga okazała się zbyt mokra. W lesie i na bagnach widać już, że przyroda budzi się do życia. W pewnym momencie nad naszymi głowami przeleciały dwa dorodne żurawie. Zakwitły także leśne i bagienne kwiaty i trawy: przylaszczka pospolita, zawilec, wełnianka pochwowata, kokorycz, śledziennica, wawrzynek wilczełyko i inne. Dzięki naszemu przewodnikowi Waldkowi poznajemy i zapamiętujemy coraz więcej roślin. Pogoda może nam niezbyt dopasowała, ale pomimo wiatru i chłodu humor nas nie opuszczał. Po dotarciu do Rybnik to i śnieg nas dopadł. Na koniec dodam, że niech żałują Ci co z nami nie pojechali.

Zdjęcia: Irena Borysiewicz, Krystyna Kulesza
 


W dniu 24 marca odbył się wykład Dr Doroty Frasunkiewicz  „Nikaragua – giganty i mikrusy’
Po wykładzie wystąpił  Zespół„Klepaczanki” pod kierunkiem Jadwigi Kochańskiej


Dr Dorota Frasunkiewicz zabrała nas w niecodzienną i niezwykłą podróż. W swojej profesjonalnej prezentacji pokazała, jak na przestrzeni wieków te same motywy funkcjonują w różnych religiach i kulturach. Giganci kojarzą się nam z mitycznymi postaciami o ogromnych rozmiarach, zrodzonymi ze związków bóstw z kobietami ziemskimi. Ale opisy olbrzymów wielokrotnie pojawiają się też w Biblii (jeden z przykładów: pojedynek Dawida z Goliatem), w tekstach Juliusza Cezara, w literaturze.

Giganci stanowią zagrożenie dla porządku świata, ucieleśniają  przemoc, zło, brak mądrości i rozwagi.Motyw wielkoludów zachował się do dziś w kulturze ludowej wielu krajach, m.in. właśnie w Nikaragui, Portugalii, Hiszpanii. W tradycyjnych procesjach z okazji różnych lokalnych świąt występują wielkie figury (mężczyźni na szczudłach) i małe lalki. To tytułowe mikrusy, które symbolizują jednostki odrzucone, wzgardzone przez ogół, ale bliskie Bogu, bo szlachetne, o dobrym sercu. Cóż, refleksyjnie można powiedzieć, że ten podział na pozornych gigantów i niedocenianych mikrusów odnajdziemy w każdym czasie.

Po wykładzie z wiązanką ludowych piosenek a capella wystąpił zespół „Klepaczanki”. Swój występ zakończyli mocnym akcentem. Nawiązując do sytuacji na  Ukrainie przypomnieli song

„Nie pamiętasz” z wymownym refrenem:

 

My nie chcemy więcej wojny,

Chcemy żyć życiem spokojnym,

Tak jak długi i szeroki jest ten świat.

Chcemy pokój stworzyć wszędzie,

Wojna niech legendą będzie

Szczęście, radość niech okryje cały świat.

 

 

Bożenna Krzesak-Mucha zdjęcia Maria Szulga21.03.2022 Powitanie wiosny na Pólku Koło PTTK Senior

Od przystanku PKS w Krasnem przeszliśmy na Pólko. Była 36-osoba grupa z 5 ekologicznymi Marzannami, (jedna z nich miała barwy Ukrainy). Była część artystyczna i konsumpcyjna. Nasze eleganckie kukły popłynęły do morza. W Supraślu zdążyliśmy przed odjazdem autobusu skorzystać z haloterapii w nowej tężni. Spacer prowadziła Iza Walentynowicz.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Krystyna Kulesza - sekcja fotograficzna W dniu 17.03.2022 czwartek, godz.11:00 w Sali Koncertowej UMFC Filia w Białymstoku, ul. Kawaleryjska 5.  odbył się koncert muzyki dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku . Wykonawcami byli studenci UMCF filia w Białymstoku, wydział Instrumentalno-Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki:

1. Magdalena Borkowska klawesyn wykonała Vertigo J-N. Pancrace Royer

2. Urszula Kulesza klawesyn wyk. XIII Orders

3. Natalia Słowikowska sopran, Julia Mazur fortepian wykonały utwory: Piosenka litewska Fryderyka Chopina oraz  Morel St. Moniuszki.

4. Zespół perkusyjny w składzie: Adrianna Półkoszek, Sebastian Skrzypkowki, estera Zięba , Jakub Zrajkowski wykonali utwory: Samba Life Eckharda Kopetzki, Allegretto z trzech utworów , Inwencja XIII J.S. Bacha , Story ze zbioru Living Room Music Johna Cage oraz Four Kings Edwarda Harrisa

przygotowanie : dr Mariusz Mocarski    

w koncercie uczestniczyło  zachwyconych  30 naszych słuchaczy

 

MAŁGORZATA BIELICKA

Biuro Koncertowe

tel. 85 742 15 07 w. 519

ul. Kawaleryjska 5

15-324 Białystok

UMFC

 


 Dnia 16 marca 2022r

odbyło się spotkanie w  Muzeum Wojska w Białymstoku z wykładowcą  K. Kukliński. Tematem spotkania był udział polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie w latach 2002 -2014. Polacy stanowi część wojsk NATO , które stacjonowały tam po zamachu ISIS na wieże w Nowym Jorku w 2001r. w tym czasie zginęło kilku żołnierzy polskich, a kilkuset zostało rannych.

Czesław WojnoSpacer Łapy Osse – Płonka Kościelna - Łapy

12.03.2022 na dworcu PKP spotkało się 28 seniorów, to członkowie Koła PTTK Senior.

Przewodnikiem naszym Iza Walentynowicz. Autobusem PKP jedziemy do Łap Osse. I stąd idziemy do Płonki Kościelnej do cudownego źródełka. Według ludowych opowieści, źródełko wytrysnęło, gdy przy cudownym obrazie NMP zaczęły dziać się cuda. I od tamtej pory przybywają wierni na odpust do Płonki i odwiedzają źródełko. Płonka Kościelna to niewielka wieś leżąca niedaleko Łap. Od 300 lat ściągają tu pielgrzymi, aby modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej. Następnie zwiedzimy sanktuarium p.w. św. Michała Archanioła z cudownym obrazem Matki Bożej. Przy kościele znajduje się zabytkowa drewniana kaplica grzebalna ( dawna dzwonnica z 1800r). W historii w tym miejscu istniało kilka kościołów drewnianych. Obecnie jest to kościół murowany w stylu neogotyckim zbudowany w 1905 – 1913. Obok kościoła na skrzyżowaniu dróg znajduje się okazały pomnik Jana III Sobieskiego. Jan III Sobieski rządził w latach 1674-1696 a wówczas w Płonce panowało duże ożywienie religijne w związku z obrazem. Król przed wyprawą wiedeńską odwiedził Częstochowę i inne cudowne miejsca. W 1983 roku w 300 lecie wiktorii wiedeńskiej, parafia postawiła pomnik. Płonkowianie uznali ze mógł odwiedzić i ich miejscowość, choć brak na to dowodów.

Pogoda wycieczkowa. Wracamy żwawym krokiem do Łap do autobusu. Nasz spacer to ok.12 km. Trochę niepewności czy autobus nas zabierze, gdyż bywa różnie, ale tym razem udało się. I tak o godz. 17.00 jesteśmy w Białymstoku.

Elżbieta Wiktor
Zdjęcia: Irena Borysiewicz W dniu 09.03.2022 w ramach naszego spotkania w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Seniora obejrzeliśmy film "Aida". Jest to wstrząsająca  i chwytająca za gardło , do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary. W filmie pokazana jest wojna w byłej Jugosławii widziana oczami kobiety - reżyserki i tytułowej bohaterki,  tłumaczki próbującej odszukać w tłumie i uchronić od śmierci swego męża i 2 synów. Film wyreżyserowała Jasmina Zbanić, a pierwszoplanową  wybitną rolę głównej bohaterki stworzyła Jasna Durcić.

Warto dodać, że znaczący w wkład w koprodukowaną przez kilka  państw "Aidę" mają także polscy  członkowie ekipy : muzykę skomponował Antoni Komasa  Łazarkiewicz, zmontował ją  Jarosław Kamiński, nad kostiumami  pracowała Małgorzata Karpiuk.
Prelekcję przed i spotkanie po filmie poprowadził dr Maciej Białous.
 
Maria Waśkiewicz


Zdjęcia: Magdalena Balewicz - kino FORUMW sobotę 5 marca członkowie sekcji turystycznej Tramp wyruszyli na rajd pieszy do Krainy Otwartych Okiennic. Pierwszym przystankiem była wieś Ryboły do której dotarliśmy busem Voyager.

Nasz przewodnik Waldemar Malewicz opowiedział historię wsi jak i cerkwi p.w. Kosmy i Damiana do której również wstąpiliśmy. Ubogaceni duchowo wyruszyliśmy w dalszą trasę, po przejściu ok. 4km mijamy wieś Pawły. Zatrzymujemy się przy pomniku upamiętnijącym żołnierzy AK pomordowanych przez Niemców w 1943 roku. Po wysłuchaniu historii kierujemy się na Soce, która jest jedną z ładniejszych wsi o zabudowie drewnianej pięknie zdobionej. Po drodze widzimy i słyszymy duże klucze żurawi, które zwiastują, że wiosna jest tuż tuż. Po 15 km zmęczeni ale w dobrych humorach docieramy do Trześcianki skąd z problemami wracamy do Białegostoku.

Tekst i zdjęcia: Irena Borysiewicz

26.02.2022 Spacer Koła PTTK Senior Architektura ceglana cz. 3

Nasza przewodnik Iza Walentynowicz poprowadziła nas trzecim odcinkiem trasy architektury ceglanej, były to obiekty: ul. Świętojańska 15 - fabryka wełny i jedwabiu Beckera, ul. Mickiewicza 13a –dom Kirsznera, ul. Mickiewicza 15 – dwór fabrykanta Weltera, ul. Parkowa 1a – dom czynszowy, ul. Parkowa 6 – willa H. Willego, ul. Augustowska 6 – tkalnia fabryki Nowika z wieżą ciśnień. W spacerze uczestniczyły 33 osoby.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna


 


  Wykład w dniu 24 lutego 2022r "Nie daj się złamać -zdrowe kości seniora"

 

Dr nauk medycznych Ewelina Łukaszyk"

 

Z wiekiem nasza tkanka kostna fizjologicznie starzeje się. Następuje utrata gęstości kości, a co za tym idzie ryzyko osteoporozy. U kobiet proces ten przyśpiesza po menopauzie.W pierwszym etapie osteoporoza jest bezobjawowa, stąd określenie „cichy złodziej kości”.
Powinny zaalarmować nas nagłe bóle kostno-stawowe, powtarzające się upadki i tzw.niskoenergetyczne złamania, wywołane np. upadkiem z krzesła, dźwignięciem czegoś,przesunięciem mebli. Główne miejsca urazowe to kręgosłup, biodra, nadgarstek.
Na osteoporozę wskazują też zmiany postawy ciała: tzw. wdowi garb, obniżenie wzrostu,zmniejszenie lordozy, uwypuklenie brzucha.
Wśród czynników ryzyka osteoporozy, oprócz wieku, nieodpowiedniej diety, genetycznych uwarunkowań, pani doktor szczególnie podkreśliła nadużywanie przez seniorów leków w sytuacjach nieuzasadnionych ich stanem zdrowia.
Podstawowa metoda rozpoznania osteoporozy to badanie densytometryczne kręgosłupa i/lub kości.
Możemy sami ograniczyć ryzyko tej groźnej choroby poprzez: aktywność fizyczną,odpowiedni dobór ćwiczeń, dietę bogatą w warzywa i owoce, przebywanie na słońcu,przyjmowanie wapnia i wit. D.
Uczestnicy wykładu otrzymali też broszurę z dodatkowymi wskazówkami, jak radzić sobie z osteoporozą.
Po wykładzie wystąpił Kabaret „Szpilka”, który bawi białostocczan już ponad 40 lat. Artyści swoim programem potwierdzili, że senior nigdy nie poddaje się i że trzeba „tak żyć, by coś zostało z tych dni”.

Bożenna Krzesak-Mucha
Zdjęcia: Jan Surmacz 


 


Spotkaliśmy się w dniu 23.02.2022 w kinie FORUM na comiesięcznym seansie filmowym  w ramach DKF Seniora. Luty jest dla nas miesiącem bardzo uroczystym, gdyż 4 lata temu właśnie  10 lutego  została podpisana umowa o współpracy w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego między Białostockim Ośrodkiem Kultury a UniwersytetemTrzeciego Wieku w Białymstoku.

Filmem inaugurującym działalność Klubu był rosyjski film "Niemiłość" nominowany do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych. W ciągu 4 lat - niestety z roczną przerwą z powodu pandemii obejrzeliśmy 30 filmów bardzo różnych gatunkowo  - od dramatu  po komedię i nawet  filmy muzyczne.

Na naszą 4 rocznicę  wybraliśmy film "Czarna dama". Film w całości  zrealizowany przez podlaskich twórców w stylistyce kina noir. "Czarna Dama" to film, którego akcja rozgrywa się na terenie przedwojennego Podlasia. Obraz przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami kryminalną historię tajemniczej kobiety.. Po filmie mieliśmy ogromną przyjemność  spotkać się  i porozmawiać z twórcami tego filmu, a mianowicie Panem Krzysztofem Szubzdą - reżyserem i Panem Hubertem Pucharewiczem - producentem. Goście odpowiadali na wiele  różnych pytań dotyczących realizacji filmu. Fakt, iż  Białostocczanie  byli twórcami filmu, to, że akcja toczyła się w Białymstoku, to chyba ten patriotyzm lokalny  spowodował. że film obejrzało wyjątkowo dużo  widzów.

 

Maria Waśkiewicz

 
Zdjęcia: Inka Piekarska - sekcja fotograficzna


 


19.02.2022 Wyjazd Koła PTTK Senior Zabłudów

        Zabłudów – miasto Chodkiewiczów, Radziwiłłów, Kruzenszternów, prawa miejsce uzyskał w 1553 r. Naszym celem był spacer do miejsca objawienia Matki Boskiej w 1965 r. Na łące stoi niewielka zadbana kapliczka upamiętniająca to wydarzenie. Byliśmy też na cmentarzach kalwińskim i żydowskim, zobaczyliśmy cerkiew Zaśnięcia NMP, kościół pw. Św Piotra i Pawła. W nieustającym silnym wietrze 16-osobowa grupa z uwagą słuchała opowieści naszej przewodnik Izy Walentynowicz, i o Zabłudowie, i o cudzie.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Teresa Krekora i Elżbieta KackiełoUniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. profesora Andrzeja Myrchy na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego 1J w dniu 11 lutego 2022 r. zorganizowało dla studentów trzeciego wieku zwiedzanie wystaw. Opiekunka grupy oprowadziła po kilku wystawach i bardzo ciekawie i z wielkim zaangażowaniem opowiadała o eksponatach. Zwiedzanie rozpoczęło się od wystawy przyrody rejonów polarnych: Arktyki i Antarktydy. Niesamowite wrażenie zrobiły wystawy poświęcone rafie koralowej oraz minerałom i skałom. Godne zobaczenia są też modele pszczół: królowej, robotnicy i trutnia w dziale pszczelarstwa. W Centrum znajduje się też mini terrarium z patyczakami, wężami, gekonami i przesympatycznym legwanem zielonym. Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze przy Wydziale Biologicznym posiada bardzo bogate zbiory i warte jest zwiedzenia.

Tekst i zdjęcia: Krystyna Kulesza - Sekcja fotograficzna

 07.02.2022 Spracer Koła PTTK Senior Dolina Supraśli

Od Świętej Wody przez Dąbrówki, Studzianki, Zapieczki przeszliśmy do Supraśla. Był to
autorski szlak naszej koleżanki Ani. Obcowaliśmy z naturą, zażyliśmy kąpieli leśnej, nasze
oczy cieszyły łabędzie i resztki śniegu, upajaliśmy się ciszą lasu. Czasem droga była śliska a
czasem błotnista.
Naszą 23-osobową grupą opiekowała się przewodnik Iza Walentynowicz.
Barbara Łojewska zdjęcia Tatiana Biała29.01.2022 Wycieczka Koła PTTK Senior Suwałki

W Suwałkach przeszliśmy śladami Marii Konopnickiej, Andrzeja Strumiłło, Andrzeja Wajdy, Alfreda Wierusz-Kowalskiego, Lechosława Marszałka, Aleksandry Piłsudskiej. Byliśmy w Muzeum Marii Konopnickiej – ciekawa prelekcja o życiu i twórczości poetki i w Muzeum Okręgowym – wystawa dzieje Suwalszczyzny, prace Wierusz-Kowalskiego i wystawa czasowa o dorobku artystycznym Andrzeja Wajdy. Zobaczyliśmy ceglane kompleksy koszarowe, wnętrze galerii handlowej Plaza, ul. Kościuszki z klasycystyczną zabudową, kościoły, murale, figurki krasnoludków, Aquapark, aleję BluesFestiwal, cmentarze 7 wyznań.

Przewodnik Iza Walentynowicz przekazała naszej 26-osobowej grupie wiele informacji o poszczególnych obiektach i historii miasta,

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Stenia Kamińska, Danuta Matuszewska W dniu 28.01.2022 r. mieliśmy okazję wysłuchać super ciekawego wykładu Pani dr hab. prof. Agnieszki Zofii Wilczewskiej  z Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku pod tytułem "Pij mleko,  będziesz  wielki".

Skomplikowaną odpowiedź na to pytanie słuchacze uzyskali w trakcie wykładu. A dlaczego mleko jest białe? A to dlatego , że głównym składnikiem mleka jest kazeina, która tworzy na powierzchni mleka strukturę zwaną micelami razem z wodą i tłuszczem. Tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie, lecz tworzy na jego  powierzchni krople, które odbijają i załamują światło sprawiając, że ludzkie oko odbiera barwę mleka jako białą, co ciekawe, po zamrożeniu mleko zmienia barwę na żółtą, co wiąże się z naruszenie  struktury białek i tłuszczu za sprawą działania niskiej temperatury. Na pytanie czy pić mleko każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Nie szkodzi owszem - tak . ,powoduje dolegliwości - nie. Czy zmuszać dzieci do picia mleka - absolutnie - nie.

Po wykładzie spotkanie nasze uświetnił wspaniały - 4 głosowy mieszany chór im. Stanisława Moniuszki  pod dyr. Marty  Szałkiewicz działający przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku dając koncert kolęd.
 
Maria Waśkiewicz


 zdjęcia: Jan Surmacz    Pierwsza w tym roku odsłona Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora to film„Wszystkie nasze strachy” o tym, w co wierzymy, o tym kogo kochamy obejrzeliśmy w kinie FORUM 26.01.2022 r

Nagrodzony Złotymi Lwami na 46 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył pięć nagród.

    Film oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia barwnej i łączącej skrajności postaci Daniela Rycharskiego – zaangażowanego katolika walczącego o odnowę duchową swej społeczności i głęboko wierzącą osobę LGBT, która płynnie łączy wiarę i tęczę. Mężczyzna uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia, a w jego wspólnocie jest miejscedla każdego bez względu na światopogląd i osobiste wybory. W wyniku dramatycznych wydarzeń Danieldecyduje się na wzięcie udziału w odważnej walce w obronie swoich idei i postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców rodzinnej miejscowości.

 W roli głównej wspaniały aktor młodego pokolenia Dawid Ogrodnik.
Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadził dr Maciej Białous.
Lucyna Kowalczyk


Zdjęcia: Inka Piekarska - sekcja fotograficzna Sobota 22.01.2022
Spadł pierwszy śnieg ,Na dworze biało ,bieluśieńko i tak jakoś raźniej.Może to radość z odmiany .Było szaro i zimno .Teraz tez jest zimno ,ale biało.....I w ten śnieżny  dzień Danuta Koleśnik -członek Zarządu zorganizowała spacer po Puszczy Knyszynskiej..Start w Supraślu.Przeszliśmy w zimowej scenerii ok 11 kilometrów.Były śpiewy i tańce na śniegu,Muzykę zapewnił  nasz kolega Władek..Brzegiem rzeki Supraśl dotarliśmy do Bohemy na pyszne podlaskie kartacze.
Maria Szulga

 21 styczeń 2022r Dzień Babci i Dziadka w Operze Podlaskiej

Koncert piosenek Anny German, warsztaty modowe z Elwirą Horosz, słodki poczęstunek i prezenty – w piątek, 21 stycznia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. W Sali Kameralnej gościli przedstawiciele środowisk senioralnych z naszego regionu. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy marszałka Artura Kosickiego.
Ze względu na obostrzenia pandemiczne w uroczystym spotkaniu wzięło udział ok 50 seniorów.
Maria Szulga
15.01.2022 Spacer Koła PTTK Senior -  Architektura ceglana cz. II

Na naszej trasie były dobrze zachowane budynki ceglane: Mazowiecka 33, Mazowiecka 35, Kopernika 21 (więzienie od carskich czasów), Kopernika 21, Kopernika 50 i Bema 100 (byłe koszary 12 Mariampolskiego Pułku Dragonów, obecnie siedziba Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej).

  Przewodnik Iza Walentynowicz opowiadała historię poszczególnych miejsc, pogłębialiśmy swoją wiedzę z nazewnictwa architektonicznego, z zadumą zatrzymaliśmy się przy tablicy upamiętniającej pomordowanych więźniów.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficznaDnia 15 stycznia 2022r, 18  członków sekcji turystyki pieszej "TRAMP" wędrowała na trasie Sochonie

                                                                                                                                              - Święta Woda.

         Naszą wędrówke rozpoczęliśmy na pętli autobusowej w Sochoniach i skierowaliśmy się w stronę Woroszył, po drodze mijając rzeczkę Czarną. Następną miejscowością jaką mijamy jest Wólka Poduchowna i tu docieramy do szlaku żółtego. Pogoda jest cudowna, od czasu do czasu słyszymy ptasie śpiewanie.

W dobrych humorach mijamy tory kolejowe w Czarnym Bloku i kierujemy się na Świętą Wodę.

Bez pośpiechu pokonujemy 10 kilometrów i jesteśmy na przystanku.

Irena BorysiewiczZdjęcia: Krystyna Kulesza14.01.2022r 

  Wykład  „Różne metody oszustwa – jak się nie dać oszukać” – młodszy aspirant Marta Gaweńczyk i  młodszy aspirant Joanna Gustak (14.01.2022).

Pierwszy w tym roku wykład, przeprowadzony przez  policjantki  z Komendy Miejskiej w Białymstoku, był ciekawy i pożyteczny, bo uczulał nas seniorów na różne zagrożenia  czyhające ze strony wyrafinowanych oszustów. Niby wszyscy znamy mechanizmy „ na wnuczka”, „na policjanta, hydraulika i innych specjalistów”, a ciągle są wśród nas osoby, które się na to nabierają. Przykłady manipulacyjnych działań oszustów podane przez policjantki potwierdzili uczestniczący w wykładzie słuchacze UTW, którzy opowiedzieli o osobistych doświadczeniach z prób wyłudzeniaod nich lub ich bliskich pieniędzy.

Panie policjantki apelowały: nie dajcie się wykorzystywać, weryfikujcie informacje oszustów, dzwoniąc do rodziny, policji, nie wpuszczajcie obcych do domów, nie trzymajcie w torebkach kartek z pinem razem z kartami Visa. Zachowajcie też  czujność, uczestnicząc w różnych pokazach oferujących promocję „ jedyną w życiu” i w pośpiechu podpisując dokumenty, które później okazują się umową kredytową na różne rzekomo super urządzenia, które w sklepach można nabyć o wiele taniej.

Wniosek –bądźmy ostrożni i czujni, nie dajmy się nabierać !

 

Po wykładzie wystąpił chór „Cantylena”, którego historię krótko przypomniała Joanna Naumowicz. Grupa działa już ponad 20 lat przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Rodzina Kolejowa”.Na swoim koncie ma wiele sukcesów krajowych i zagranicznych.

Chór „Cantylena”, prezentując montaż słowno-muzyczny „Leć kolędo do naszych serc”, na nowo przywołał magiczny klimat minionych świat Bożego Narodzenia.Pod batutą Janiny Sasinowskiej usłyszeliśmy kilka mniej znanych, częściowo zapomnianych, a niezwykle pięknych kolęd i pastorałek.

                                                                                                   Bożenna Krzesak-Mucha          Zdjęcia: Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna


 


Nauka grania na UKULELE

W dniu 13.01.2022 grupa słuchaczy z UTW pojawiła się  w CAS na pierwszym spotkaniu z naszym instruktorem Panem Lechem Mazurkiem i jego instrumentami czyli m.in. "ukulele". Czym  jest ukulele ? To mała gitara" o czterech strunach nylonowych lub jelitowych, najczęściej o stroju G,C E, A. Instrumenty  budowane są w czterech  wielkościach - najmniejsze są ukulele sopranowe - 53 cm, następne w wielkości koncertowe - 58 cm . tenorowe - 66 cm, największe zaś to ukulele barytonowe - 76 cm .Ukulele pochodzą z Hawajów- a nazwa pochodzi od słów "uku" - pchła i "lele" - skakać. W znaczeniu "skacząca pchła"- odnosi się do szybkich ruchów palców muzyka na gryfie .Myślę, że wszyscy  uczestnicy spotkania byli zafascynowani tym instrumentem ale przede wszystkim naszym instruktorem Panem Lechem i mam nadzieję, że w niezbyt długim czasie damy koncert po wykładzie. Jeszcze przyjmujemy zapisy chętnych - informacje na stronie UTW w zakładce komunikaty.
Maria Waśkiewicz   - zdjęcia Jadwiga Barcewicz

Koncert karnawałowy dla słuchaczy UTW

W czwartek, 13.01.2022r.  studenci z Koła Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej działającego przy Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku, zaprosili słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku na koncert karnawałowy.

Z przyjemnością patrzyliśmy na zdolnych, młodych muzyków i wokalistów. Zaprezentowane swingujące utwory jazzowe, często w nowych, ciekawych aranżacjach, bardzo się nam podobały. Cieszymy się, że młodzież kontynuuje polską szkołę jazzu. Mieliśmy i mamy wielu muzyków jazzowych uznanych na świecie.

Występ odbył się w sali koncertowej uniwersytetu, przy ul. Kawaleryjskiej 5, w ramach zaplanowanych przez UTW i Uniwersytet Muzyczny, zajęć fakultatywnych.

Notatka i zdjęcia: Maria Beręsewicz

Wystawa prac Sekcji Hafciarskiej UTW w Klubie „Zenit” - grudzień 2021-luty 2022 rok

Dnia 10.01.2022 roku o godzinie 13.oo odbył się wernisaż prac członkiń Sekcji Hafciarskiej UTW w Białymstoku w zmniejszonym gronie ze względu na panującą pandemię.

Na wstępie Pani Kierownik Klubu „Zenit” Manika Szydłowska serdecznie podziękowała słowem , i dyplomem paniom za udostępnienie swoich prac wykonanych techniką haftu krzyżykowego . Oznajmiła, ze prace te powstały w okresie trudnym dla nas wszystkich , w okresie trwającej pandemii, że wymagały one dużo cierpliwości oraz radości i satysfakcji.

Życzyła Paniom dużo zdrowia , pomyślności ,wytrwałości w pasji i oraz nowych , jakże pięknych prac. Następnie zaprosiła wszystkich do obejrzenia wystawy i symboliczną lampkę wina.

Tekst i zdjęcia Maria Makal – sekcja fotograficzna

10.01.2022 Spacer Koła PTTK Senior „Szukamy WidziMisiów”.

Nasza 40 – osobowa grupa z przewodnik Izą Walentynowicz przeszła szlakiem najnowszej atrakcji turystycznej Białegostoku – „WidziMisie”. Male 40-50 – centymetrowe figurki misiów pojawiły się w ostatnich dniach grudnia 2021. Jest to efekt Budżetu Obywatelskiego 2018. Na naszej trasie były następujące misie:

- Aktor – ul. Sienkiewicza

- Pchający kulę – ul. Spółdzielcza

- Ursido – ul. Zamenhofa

- św. Mikołaj – Skwer św. Konstantyna Wielkiego

- Student – plac NZS

- Bluesman – Al. Bluesa

- Hetmanowa - Bulwar Tadeusza Kielanowskiego

- Hetman – ul. Mickiewicza.

Najbardziej spodobał się wszystkim Miś Bluesman, co jest potwierdzone kartami do głosowania.

Barbara Łojewska 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.