Kronika Strona główna / Kronika / III i IV kwartał 2021 


 Spotkanie opłatkowe grupy Tramp w Nadleśnictwie Dojlidy, 18 grudnia (sobota) pod przewodnictwem Teresy Pruciak i Izy Walentynowicz.
Oj działo się działo....mimo padającego deszczu .Spacer leśnymi ścieżkami,jasełka przy ognisku,wspólne kolędowanie i potrawy wigilijne przygotowane przez uczestników.
Niezapomniana atmosfera. .Najprawdziwszy Mikołaj z prezentami.To tak  w  sprinterskim skrócie.Ci,którzy woleli zostać w domu niech żałują.
Maria Szulga


 zdjęcia   Maria Szulga i Jan Surmacz
 Wykład dr Katarzyny Klimiuk i  dr Ewy Gułaj pt"Leczenie osoczem"

  W dniu 17 grudnia 2021r wysłuchalismy  ciekawego wykładu poprowadzonego przez dr Katarzynę Klimiuk i dr Ewę Gułaj.
     Dowiedzieliśmy,ze  w dzisiejszej medycynie leczenie preparatami krwiopochodnymi ma ogromne znaczenie.Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje sie w kardiologii ,ortopedii ,chirurgii, stomatologii,dermatologii a nawet  w trychologii.
Po wykładzie nasi słuchacze zadawali mnóstwo pytań dotyczących stosowania osocza w leczeniu różnych chorób .Panie doktor wyjaśniały wszystkie wątpliwości.
     Po wykładzie spotkała nas niespodzianka w postaci koncertu kapeli 
Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego  Członkowie dwuosobowego zespołu to: młody adept muzykanckiego fachu – harmonista Juliusz i doświadczony, grywający od lat 60. skrzypek Antoni. Muzykom zależy na tym by wiejska, niestylizowana muzyka zachodniej Białostocczyzny wciąż wybrzmiewała na żywo i w naturalnym kontekście, najlepiej do tańca.W swoim repertuarze kapela posiada m. in. polki, oberki, walczyki przekazane bezpośrednio przez harmonistów z okolic Knyszyna: 
Występ  kapeli zawdzięczamy Ani Gryczewskiej z Podlaskiego Instytutu Kulturalnego,której serdecznie dziękujemy.

 Zdjęcia: Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna ŚWIATŁOŚĆ W CIEMNOŚCI ŚWIECI”

Twarze Żywej Szopki w Marcellano we Włoszech


Fotografie przygotował ks. Dariusz Kowalewski

Ks. Dariusz Kowalewski, autor fotografii, tak pisze o wystawie:


 

Żywa Szopka w Marcellano w Umbrii w centralnych Włoszech organizowana jest od 38 lat przy wielkim zaangażowaniu parafian i przyciąga co roku tysiące turystów. Również i ja uległem fascynacji  tym odległym światem przedstawionym z wielką naturalnością, poddałem się uczuciom i emocjom napotkanych historycznych postaci, grze świateł i cieni, sugestywnym uliczkom, placom i straganom.  Tak, jestem księdzem pasjonatem fotografii, albo bardziej precyzyjnie autofotografioterapeutą z konieczności, który przypomniał sobie o czasach  młodzieńczej fascynacji nasyconej silną potrzebą komunikowania się za pomocą obrazów, pragnieniem uchwycenia otaczającej rzeczywistości poprzez obiektyw aparatu.

 


Na wystawie znajduje się 20 zdjęć przedstawiających niektóre postacie Żywej Szopki w Marcellano, wykonanych w latach 2017-2020. Podczas robienia fotografii postanowiłem nie używać flesza lub innych sztucznych źródeł światła, bazując tylko na tych, które znajdowałem w danym otoczeniu. To była prawdziwa przygoda mierzyć się z niedoborem światła, niemożnością postawienia statywu,  tłumem ludzi w ciągłym ruchu, przejmującym chłodem, czasami wiatrem lub deszczem. Wykonanie w takich warunkach, technicznie akceptowalnego, interesującego  i godnego podzielenia się z szerszą publicznością zdjęcia, było wielką szkołą cierpliwości i jednocześnie walką z samym sobą.
Zdjęcia: Krystyna Kowalewska, Maria Makal, Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna

Gienia Hanusiak Knapik  zrobiła przepiękne pocztówki dla naszych współpracujących z nami organizacji i urzędów.Dziękujemy Ci za pracę i czas poświęcony dla innych.
W imieniu Zarządu Maria Szulga29.11.2021 Spacer Koła PTTK Senior Tropem historycznej architektury ceglanej.

Przeszliśmy ulicami Jurowiecką –Fabryczną – Sienkiewicza – Sobieskiego – Staszica – Warszawską zatrzymując się przy budynkach Białostockiej Szkoły Muratorskiej. Nasza przewodnik Iza Walentynowicz wskazała poszczególne budynki i przybliżyła nam pojęcia: kaseton, lizena, pilaster, ryzalit, nad- i podokienniki, sterczyny, fryz, naroże. Była to cenna lekcja dla 22 – osobowej grupy. Dostrzegliśmy maestrię ceglanych murów z przełomu XIX/XX wieku.

Barbara Łojewska

20.11.2021 Spacer Koła PTTK Senior Sochonie

Po krótkiej wędrówce przez las doszliśmy do Ośrodka Rehabilitacyjno – Wypoczynkowego „Sosenka” w Sochoniach. Pan Piotr Pytasz przywitał nas z radością i pokazał wszystkie zgromadzone na posesji rzeźby głów. Granit, kwarc, gnejsy, porfir pod jego wprawną ręką przemieniają się w ludzkie głowy z wydobytą fakturą kamienia. Rzeźby stają się ciekawsze po polaniu wodą lub posmarowaniu tłuszczem. Nikt nie próbował policzyć wyrzeźbionych głów, które widzieliśmy. W Sochoniach zaszliśmy do kaplicy pw. Św. Aniołów Stróżów. A potem cześć rajdowiczów wróciła do Białegostoku, a część poszła w kierunku Wasilkowa.

33 – osobowy rajd prowadziła Iza Walentynowicz.

Barbara ŁojewskaZdjęcia: Krystyna Kulesza W dniu 5 listopada zespół "Sare Roma " dał przepiękny występ w swoich cudnych strojach. Z powodów od nas niezależnych nie odbył się wykład.Radość mieliśmy tylko z wystepu "cyganeczek"Dziękujemy.
 zdjęcia Maria Szulga


 


Prezydent Miasta Białegostoku powołał członków do Białostockiej Rady Seniorów. Czternastoosobowy zespół rozpocznie prace już w grudniu tego roku. Kadencja rady potrwa 3 lata.  

Kandydaci do miejskiej Rady Seniorów musieli mieć ukończone 60 lat i być mieszkańcami Białegostoku. Nabór przeprowadzono w 2 grupach: pierwszą stanowili przedstawiciele osób starszych (białostoczanie 60+), drugą – przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych. Zgłosiło się 22 kandydatów, spośród nich wybrano 14 osób, po 7 przedstawicieli z każdej z grup.

W skład Białostockiej Rady Seniorów weszli:

1.     Anna Anchimowicz

2.     Józef Barszczewski

3.     Bożena Bednarek

4.     Krystyna Jachimczuk

5.     Danuta Koleśnik

6.     Katarzyna Łotowska

7.     Wanda Młyńczyk

8.     Grażyna Izabella Nasierowska

9.     Michał Ryszard Różycki

10.   Bogusława Sawicka

11.   Anna Skorko

12.   Wiesława Szwed

13.   Zbigniew Wojciech Zwierz

14.   Bogusław Zybajło

 

Członkowie rady wybrani zostali na podstawie wykazanych kompetencji i doświadczenia, oraz aktywności w działaniach na rzecz seniorów. To osoby zaangażowane w życie publiczne i społeczne seniorów. Koordynują działania aktywizujące i edukacyjne na rzecz osób starszych. Wśród wielu działań jest np. organizacja wydarzeń kulturalnych, wyjazdów, spotkań tematycznych, publikacja artykułów czy udzielanie porad zdrowotnych i technologicznych.
Do Rady Seniorów zostały wybrane nasze słuchaczki Danuta Koleśnik i Wanda Młyńczyk.Obie Panie są członkami Zarządu UTW. 


W dniu 08.12.2021 r jak co miesiąc miłośnicy filmu spotkali się w kinie "Forum" w ramach DKF-u Seniora aby obejrzeć  film "Niesamowita historia Sam Bloom". Jest to dramat wyreżyserowany przez Glendyna Ivin, na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Camerona Blooma i Bradleya Trevora Greive'a. Premiera w Polsce odbyła się w dniu 08.102021r

Naomi Watts w niezwykłej historii Sam Bloom jest nominowana o nagrody Oscara, a  której biografia stała  się światowym bestsellerem przetłumaczonym na kilkadziesiąt języków. Jest to podnosząca na duchu opowieść o niesamowitej kobiecie oraz o sile i nadziei na największych życiowych zakrętach.

Podczas wakacji w Tajlandii z mężem i 3 synami sam ulega nieszczęśliwemu wypadkowi, ktory na zawsze zmieni jej życie. Nagle każdy dzień staje się dla niej wyzwaniem, a Sam traci wolę walki i optymizm. Gdy zaczyna godzić się z myślą, że wszystko co najlepsze już za nią, w domu Bloomów pojawia się niespodziewany gość - sroka, nazwana" Pingwinem" z racji kolorów swego upierzenia. To właśnie ona pomoże Sam na nowo odkryć radość życia i obudzić nadzieję na to, co jeszcze przed nią.

 

Film bardzo wzruszający a jednak napawający optymizmem. Moderację i dyskusję poprowadził Pan dr Tomasz Adamski.

 

 

Maria Waśkiewicz 


Swiatowy Dzień Wolontariusza 07.12.2021

Z okazji Światowego Dnia Wolontariusza zostałi odznaczeni przez Prezydenta Miasta Białystok medalem za pracę na rzecz społeczności nasi słuchacze Generalnie pracuje u nas społecznie prawie 100 wolontariuszy.Bez nich nie byłaby możliwa działalność naszej organizacji .
Na poczatek zostali odznaczeni Ci najbardziej aktywni.
Maria Waśkiewicz
Danuta Łopatecka -Piegat
Bożenna Krzesak Mucha 
Eugenia Hanusiak- Knapik
Walentyna Łuksza została zgłoszona  przez fundacje "Dialog" 
 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Maria Szulga
 zdjęcia Dawid Gromadzki UM i Maria Szulga


 


Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Portugalii

W dniach 20 – 28  listopada 2021r. grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku
w Białymstoku uczestniczyła w  spotkaniu edukacyjnymw Portugalii (Rio Maior)
w ramach międzynarodowego projektu z programu Erasmus + pt.  „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze to europejska siła i skarb” (CHEST).

Projekt jest realizowany przez cztery organizacje senioralne: z Polski (koordynator), Litwy, Turcji i Portugalii. Jego celem jest wzajemne poznanie kultury i bogactwa przyrodniczego  państw partnerskich.

Program wizyty obejmował oficjalne powitanie przez zastępcę mera Rio Maior w miejscowym Ratuszu, spotkania robocze, warsztaty, wycieczki szlakami kultu religijnego oraz historyczno- turystycznymi.

W ramach poznawania dziedzictwa kulturowego Portugalii byliśmy w kilku ważnych dla ich historii miejscach: miasteczko Batalha (klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej, pomnik rycerza Nuno Alvares Pereira),  Sintra ( wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), Lizbona(Pomnik Odkrywców, Wieża Belem, Klasztor Hieronimitów – tu znajduje się nagrobek Vasco da Gamy), Alcobaça(opactwo Cystersów wpisane na listę UNESCO i na listę Pomników Narodowych ) i oczywiście Fatima – odwiedzana przez pielgrzymów z całego świata.

Duże wrażenie na wszystkich zrobiła osada Salinas, miejsce uzyskiwania soli morskiej
w dolinie Gór Świecowych, poprzez wykorzystanie słońca i wiatru. Sól wyjątkowo smaczna!

Mnie bardzo podobał się też pobyt  nad oceanem (wybrzeże Portugalii liczy ponad 1000 km).

Uczestniczyliśmy także w czterech warsztatach: malarstwo, wyszywanie, muzyka, gastronomia (każdy wybierał wg własnych zainteresowań).

Bardzo ciekawe było ogólne spotkanie, podczas którego poszczególne kraje prezentowały charakterystyczne elementy własnej kultury (muzyka, taniec, śpiew). Wszystkim bardzo podobał się występ naszych  koleżanek, które  zbudziły zainteresowanie ludowymi przyśpiewkami i kolorowymi strojami. Nastąpiła pełna integracja, bo publiczność mogła włączyć się w to, co działo się na scenie.

 Ale czas szybko leci i nagle jest sobota i końcowe spotkanie projektowe – wręczenie certyfikatów, drobnych upominków z logo CHEST. Ostatnia wspólna kolacja, podczas której towarzyszy nam muzyka Fado na żywo.

Wizyta bardzo owocna. Portugalczycy przygotowali atrakcyjny program, wykazali się dużą sprawnością organizacyjną i troską o nasze dobre samopoczucie. Dziękujemy też naszej koordynatorce, Danusi Sajur, która cały czas czuwała, by wszystko przebiegało zgodnie z projektem.

 

Bożenna Krzesak-Mucha

 Fatima

 zdjęcia Maria Szulga i jan Surmacz Wykład ks. dr Ireneusza Korzińskigo: „Święci żyją wśród nas – kult relikwii bł. ks. Michała Sopoćki”. (19 listopada 2021)

Ks. Michał Sopoćko urodził się 1 listopada 1888 w Juszewszczyźnie na Wileńszczyźnie, zmarł 15 lutego 1975 w Białymstoku. Jako spowiednik św. Faustyny Kowalskiej zainteresował się kultem Miłosierdzia Bożego i stał się jego głosicielem. Doprowadził  do namalowania obrazu Miłosiernego Chrystusa „Jezu ufam Tobie”.

Uroczysta beatyfikacja ks. Michała Sopoćki odbyła się 28 września 2008 roku w Białymstoku w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie też spoczywają doczesne szczątki Błogosławionego. Od 2016 roku jest patronem naszego miasta.

Ksiądz Michał już za życia budził żywe zainteresowanie, a teraz jego kult szerzy się na cały świat. Ludzie pielgrzymują do jego grobu z odległych zakątków globu (ponad 1920 pielgrzymek), przekazano  już ok. 1200 relikwii, głównie do krajów europejskich, ale także Azji, Afryki, USA.

W swoim wystąpieniu ks. Korziński, przypominając najważniejsze fakty z życia ks. Michała Sopoćki, stwierdził: „Jako kapłan i człowiek wierzący realnie patrzył na życie. Dużo przeszedł”. Przywołał też piękną wypowiedź  ks. Michała na temat obowiązku: „Jak każdy kwiat ma swój zapach, owoc swój smak, a liść swój wygląd, tak każdy człowiek ma swój obowiązek (…) względem Boga, Ojczyzny, społeczeństwa i siebie samego”.

Wykład przybliżył słuchaczom postać ks. Michała Sopoćki, a także uporządkował szereg pojęć: kult prywatny i publiczny, sługa Boży, błogosławiony, beatyfikacja a kanonizacja.

Spotkanie zakończył występ chóru ASTRA, który pięknie zaprezentował się w wiązance pieśni patriotycznych.

Bożenna Krzesak-Mucha
 zdjęcia Maria Szulga


 


W dniu 5 listopada 2021r, wybraliśmy się do Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej w Białymstoku. Mimo, że zapisywaliśmy się prawie miesiąc wcześniej wszyscy stawili się punktualnie. Było nas 25 osób.
Przewodnikiem po muzeum była
Hania Wiatrowska.
Muzeum bardzo nowoczesne a jednocześnie tradycyjne. Wiele eksponatów , do
tego wizualizacje.
Hania –przewodnik przedstawiła mam 
 historię barwnie, przytaczając nieznane nam fakty. Życie Sybiraków było tragiczne, niewielu wróciło z wygnania. Mimotrudów musieli normalnie żyć. Dzieci bawiły się, uczyły się a także pracowały.Dorośli pracowali ponad siły w warunkach urągających człowiekowi. Na osobędostawali 300g chleba dziennie, na osobę.W ostatniej sali, w piwnicy, stały kolumny, na których były wypisane nazwiskażołnierzy, w większości oficerów, którzy zginęli w obozach w Katyniu,Ostaszkowie, na Syberii. Tysiące nazwisk, a pod każdym człowiek, za którym tęskniła żona, dzieci rodzice…
Nasi seniorzy byli bardzo zainteresowani historią życia Sybiraków. Było dużo pytań. Mimo, że na oprowadzanie jest przeznaczone 1,5 godziny my wyszliśmy stamtąd po 2 godzinach i 45 minutach.
To był cenny czas.
Teresa Pruciak

                                                              „ZDROWA JESIEŃ”

                                           to cykl spotkań edukacyjnych dla seniorów

                                        w Książnicy Podlaskiej im.Łukasza Górnickiego

Pani Agnieszka Kucharczyk – dietetyk kliniczny w dniu 25 listopada 2021 r. na czwartym, ostatnim spotkaniu z cyklu przedstawiła i szczegółowo omówiła zagadnienia takie jak:

                – Słodycze – czy mogą być zdrowe?

                – Czym zastąpić cukier?

                – Co jeść aby na długo zachować sprawny umysł?

                – Odporność a dieta – jak naturalnie ją wspomóc?

                – Jakie suplementy dla seniora?

                – Suplementy czy leki? Co wybrać?

Było to ostatnie spotkanie z jesiennego cyklu niebywale pożyteczne, ciekawie zaprezentowane jak wszystkie poprzednie.

Dziękujemy za ten cykl i z niecierpliwością oczekujemy na zapowiedziane kolejne edukacyjne spotkania: WIOSNA i LATO.

Nam seniorom i nie tylko seniorom pozostaje zastosować zdobytą wiedzę w codzienności, co zapewni mam zdrowie i szczęście.

Tekst i zdjęcia: Inka Piekarska – sekcja fotograficzna.

                                                               „ ZDROWA JESIEŃ”

                                               cykl spotkań edukacyjnych dla seniorów

                                         w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego.

Pani mgr Agnieszka Kucharczyk – dietetyk w dn.18 listopada 2021r. na trzecim spotkaniu z cyklu, przedstawiła i szczegółowo omówiła najważniejsze składniki odżywcze w diecie seniora oraz:

                * działanie antynowotworowe.

                * ile pić wody i jaką wybrać

.               * jak robić zdrowe zakupy i na co zwracać uwagę oraz poprawne czytanie etykiet na produktach.

Był to bardzo ciekawy i pożyteczny wykład, znakomita prezentacja tak ważnego tematu.

Tekst i zdjęcia: Inka Piekarska


      17.11.2021r w naszym Dyskusyjnym Klubie Filmowym Seniora obejrzeliśmy film Wojciecha Smarzowskiego"Wesele".

    Film rozwija się na dwóch planach czasowych. Jest to postać cierpiącego na demencję , blisko stuletniego dziadka, oficera Wojska Polskiego i chłopskiego  syna z okolic Łomży. Polsko - żydowska miłość, potworność totalitaryzmów, bohaterstwo i tchórzostwo, okrucieństwo i empatia, sprawiedliwi wśród narodów i zwykli zdrajcy - wszystkie "niuanse" ożywają na ekranie, splatając się ze" świńską biesiadą", na której dudni disco polo.

   Myślę, że film był wart obejrzenia, czego dowodem była ilość sprzedanych biletów (ponad 130), a potem ożywiona dyskusja o filmie, którą sprawnie moderował Pan dr Maciej Białous.

 

Maria Waśkiewicz
Zdjęcia: Inka Piekarska - sekcja fotograficzna


 


5 listopada słuchacze UTW uczestniczyli w wykładzie prof. zw. dr hab.  Cezarego Kuklo (Wydział Historyczno – Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku), który przybliżył nam temat: Rodzina staropolska – mity i fakty w świetle najnowszych badań historyków.

 

Profesor Kuklo na wstępie podkreślił, że zadaniem historyka jest dotarcie do prawdy poprzez źródła historyczne. W zakresie demografii społecznej takim nieocenionym źródłem stały się kościelne metryki chrztów, ślubów i pogrzebów. W wymiarze indywidualnym wnoszą nie wiele informacji, ale jeśli analizie poddamy tysiące tych dokumentów, możemy dokonać rekonstrukcji rodzin w poszczególnych warstwach społecznych.

Śledząc historię tych rodzin w dłuższej perspektywie czasowej,badacz otrzymuje informacje dotyczące różnych czynników demograficznych, np: wiek i sezonowość zawierania związków małżeńskich, wpływ na to sytuacji materialnej rodziny, dzietność, umieralność niemowląt, kwestia ponownych związków, relacje społeczne w rodzinie, rola krewnych, dobór chrzestnych.

Analiza porównawcza wspomnianych dokumentów kościelnych pozwoliła na obalenie wielu mitów. Jeden z nich dotyczy wieku zawierania związków małżeńskich. Okazało się, że wcale dziewczyny nie wychodziły tak młodo za mąż. Przeciętny wiek – ok. 20 lat. W rodzinach szlacheckich 20-22, a w mieszczańskich jeszcze później -24-25.

W moim odczuciu wykład był bardzo ciekawy. Chyba nikt z nas nie był świadomy, że aż tyle można wyczytać z metryk i innych akt kościelnych.

W drugiej części spotkania sekcja teatralna „Metafora” przedstawiła spektakl „Uchodźcy”. Scenariusz opracowała Alicja Temler na podstawie książki ZorganNasordinovej „186 szwów.
Z Czeczeni do Polski. Droga matki”. To  historia rodziny czeczeńskiej. Wojna, która wybuchła w Groznem w 1994  burzy ich życie, zmusza do opuszczenia ojczyzny i tułaczki.

 

Historia smutna, poruszająca, bo niezależnie kiedy i gdzie toczy się wojna, zawsze jest tragedią dla człowieka i jego rodziny. I to przesłanie zostało z nami.

 Bożenna Mucha
Zdjęcia: Zofia Stanisławska - sekcja fotograficznaWizyta w Muzeum Pamięci Sybiru

Członkowie Sekcji Turystyki Pieszej „Senior” 5 listopada br. odwiedzili Muzeum Pamięci Sybiru. Oprowadzała nas przewodniczka PTTK Hanna Wiatrowska.

Poznaliśmy dzieje Sybiru, Syberii i Kresów nierozerwalnie splecionych losem milionów Polaków. Ekspozycja rozpoczyna się od Sybiru XIX- wiecznego, o którym wspominają spisane relacje zesłańców, którzy przeżyli pieszą, morderczą drogę w kajdanach, lata samotności w tajdze czy przymusową służbę w carskiej armii za Uralem. Byli to głownie uczestnicy powstań narodowych. Naszą ciekawość wzbudził też wątek poświęcony Polskim badaczom Syberii.

Największe wrażenie robią pamiątki z czterech deportacji w czasie II Wojny Światowej. Systematycznie i planowo byli wywożeni mieszkańcy Kresów: leśnicy, osadnicy wojskowi, rodziny ziemiańskie, urzędnicy państwowi i inni. Najczęściej mieszkali we własnoręcznie zrobionych „ziemlankach”. Głód, mróz i choroby dziesiątkowały ich bezlitośnie.

Kolejne ekspozycje poświęcone są życiu w łagrach, propagandzie radzieckiej, amnestii na podstawie układu Sikorski-Majski, formowaniu armii Andersa i Berlinga, powojennej repatriacji.

Trzeba koniecznie odwiedzić Muzeum Pamięci Sybiru, aby poznać losy Polaków wywożonych na Sybir. Wizyta w muzeum była dla nas bardzo ważną lekcją historii.

Notatka i zdjęcia: Maria Beręsewicz z Sekcji fotograficznej

                                                           „ ZDROWA JESIEŃ”

                                          to cykl spotkań edukacyjnych dla seniorów

                                      w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego

Pani mgr Agnieszka Kucharczyk – dietetyk w dniu 4.XI.2021r. na drugim spotkaniu z cyklu przedstawiła: Podstawowe zasady żywienia seniorów + piramida, omówiła jak komponować posiłki aby były odżywcze i zbilansowane.

Tekst i zdjęcia – Inka Piekarska – sekcja fotograficzna

Waldemar Smaszcz pisarz i eseista- „Kochać jak poeta-miłość w życiu i poezji Juliana Tuwima”-wykład w dniu 29 października 2021

Mimozami jesień się zaczyna,

Złotawa, krucha i miła,

To ty, to ty jesteś ta dziewczyna,

Która do mnie na ulicę wychodziła (…)

Julian Tuwim, Wspomnienie

Słuchacze UTW, którzy w piątkowy wieczór 29 października uczestniczyli w wykładzie Waldemara Smaszcza, z pewnością nie żałują swej decyzji. Znany krytyk literacki i eseista mówił o miłości w życiu Juliana Tuwima i jej wpływie na twórczość poety. Swoje wystąpienie rozpoczął przywołaniem wiersza Tuwima„Wspomnienie”, który większość z nas pamięta dzięki interpretacji wokalnej  Czesława Niemena.

Kim była bohaterka wiersza? To żona poety, Stefania, „najpiękniejsza kobieta z możliwych” – jak podkreślił prelegent. Tuwim poznał ją jeszcze w okresie gimnazjalnym i od razu postanowił, że zostanie jego żoną. Ale okazało się to nie takie proste. Do małżeństwa doszło dopiero po siedmiu latach znajomości. Mimo różnic osobowościowych i różnych zawirowań związek przetrwał do końca.  To było  trudne uczucie, ale literatura polska zawdzięcza mu najpiękniejsze liryki miłosne.

Niezwykła historia miłości Juliana i chłodnej Stefanii  tak oczarowała Waldemara Smaszcza, że opisał  ją w  książce„Juliana Tuwima życie o imieniu dziewczęcym” (nawiązanie do wiersza „Imię”). Publikacja starannie wydana, a na okładce fotografia  pięknej Stefanii wśród żółtych polskich nawłoci.

Temat wykładu z kolei zainspirował zespół „Podlaskie korale” do przygotowania  mini spektaklu pt. „O miłości i pocałunkach na wesoło”. Usłyszeliśmy kilka utworów, które w różny sposób obrazowały główny temat – „W cieniu rajskiego drzewa”, „Prosił pocałuj”, „Wieriła, wieriławieru”, „Prosiłem ją …”.  Do zaśpiewania wiązanki utworów  ludowych zespół zaprosił publiczność. A żartobliwą puentą występu stała się piosenka „Niech żyje wolność  ….”


Interesujący wykład podany w lekkim tonie i przeboje Podlaskich Korali sprawiły, że ten październikowy jesienny wieczór nabrał barw i pozwolił złapać oddech od ciągle nieprzewidywalnej rzeczywistości.

Bożenna Krzesak- Mucha

 
 foto :Maria Szulga i Bożenna Mucha
 W dniu 27.10.2021 miałam przyjemność uczestniczyć  z kilkoma słuchaczami naszego  UTW w wykładzie zorganizowanym przez Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku. Wykład pod tytułem "Fotografia wojskowa" przedstawił nam Pan Szczepan Skibicki. Tylko miejsce , w którym byliśmy świadczyło o wojskowości, natomiast temat był całkowicie "cywilny". Mianowicie poznaliśmy rodzaje aparatów fotograficznych, ich obsługę ,technikę robienia dobrych zdjęć, co oznaczają pojęcia," złota godzina"," złoty środek "i wiele innych przydatnych informacji  szczególnie  dla  amatorów fotografii.


Maria Waśkiewicz


Zdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna Wczoraj 26 października odbył się wernisaż otwierający wystawę czasową malarstwa olejnego „Natura nieożywiona. Natura w pejzażach” będący zwieńczeniem warsztatów malarskich organizowanych przez Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji (LOWE) przy Białostockiej Szkole Realnej w Białymstoku.Uczestnikami warsztatów malarskich byli między innymi nasi słuchacze .
Współpracę z Fundacją LOVE zainicjowała prezes UTW Maria Szulga .Dzięki temu nasi słuchacz pod okiem fachowej instruktorki Krystyny Ratasiewicz mogli pogłębiać swoją wiedzę i realizować swoje pasje.
Stworzone obrazy dowodzą, że warto iść za swoimi pragnieniami i podejmować wyzwania – także artystyczne i edukacyjne – w każdym wieku. Rozpiętość wiekowa twórców wynosi od 18 do 84 lat.
wystawę przygotowano  dzięki gościnności Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku, przy ulicy Św. Rocha 3.

Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji przy Białostockiej Szkole Realnej oraz UTW w Białymstoku
 Maria SzulgaTaki spontan

23.10.2021 Członkowie Koła PTTK Senior wybrali się na swój kolejny spacer. Planowana trasa to II etap szlaku im Witolda Sławińskiego, Katrynka – Czarny Blok – Horodnianka. 18 osób spotyka się na dworcu PKS przed godz. 8.00. I tu niespodzianka, kierowca stwierdził, że niestety nas nie weźmie, gdyż ma już komplet pasażerów. I teraz szybka decyzja co dalej, Voyager też nas nie zabiera. Decyzja jedziemy aut. Nr 100 do Wasilkowa może Św. Wody i tam zorganizujemy jakiś spontaniczny spacer. Nasza nowa koleżanka Ania informuje mnie, że zna dobrze Wasilków i okolice gdyż tam mieszka. Wysiadamy w Wasikowie za Cerkwią. Obrzeżami Wasilkowa idziemy w kierunku rzeki Supraśl. Okolice są nam mało znane ale są bardzo ciekawe. Teren pagórkowaty dużo przestrzeni a wdali rzeka Supraśl. Podziwiamy kolory jesieni, gdyż pogoda nam dopisała. W trakcie spaceru robimy przerwę na drugie śniadanie. Po chwili drugą przerwę. Nasz kolega Edek przedstawił nam świeżo popełnione dwa kolejne wiersze, które z dużą przyjemnością wysłuchaliśmy. I tak przez Dąbrówki idziemy do Św. Wody. Tak pokonaliśmy 10 km. Dziękujemy Ani. Oczekiwanie na autobus uprzyjemniliśmy sobie kawą a niektórzy zupą. I kończąc ten nasz spacer, koleżanki stwierdziły, że zgodnie z powiedzeniem, „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło”. I w dobrym nastroju wracamy do Białegostoku.

Elżbieta Wiktor
Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy,

W dniu 22 października kilkoro naszych studentów odwiedziło Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze  im prof .Andrzeja Myrchy. Piękna lekcja biologii i przyrody .Mgr Wiesław Mikucki pasjonat i współtworzyciel i opiekun tego pięknego miejsca oprowadził nas po kilku wystawach i interesująco opowiadał o eksponatach.
Najnowszym nabytkiem jest Jola niedźwiedzica z białostockiego zoo-.ładnie spreparowana wygląda jak żywa .
Zapraszamy wszystkich naszych studentów.To miejsce warto zobaczyć.Następna możliwość spotkania z przewodnikiem
w/g grafiku  w lutym 2022.

Tekst i zdjęcia Maria Szulga
 


MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU

Grupa naszych studentów /ok 30 osób / skorzystała z możliwości bezpłatnego wejśćia/we wtorki/ do nowo otwartego Muzeum Pamięci Sybiru.Już sama architektura budynku wprowadza zadumę , niepokój i wzruszenie.Emocji  nie da się opisać ,to trzeba koniecznie zobaczyć i przeżyć..
Wielka Księga Historii pokazana z wykorzystaniem najnowszych technologii,malowana światłem  i dżwiękiem.
Zapraszamy wszystkich naszych studentów do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca poświęconego pamięci "Sybiraków".
Tekst i foto: Maria Szulga


XXVIII Inauguracja roku akademickiego UTW 2021/2022

 

 Białostoccy seniorzy z radością powitali nowy rok akademicki.  

 

W piątek (15.10) na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022.

W uroczystości wzięli udział słuchacze UTW oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele Uniwersytetu w Białymstoku, duchowieństwa,Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji, podlaskich instytucji kulturalnych, organizacji pozarządowych. 

Uczestników powitała Prezes UTW Maria Szulga. W swoim inauguracyjnym wystąpieniu wyraziła radość ze spotkania i powrotu do normalności, podziękowaławszystkim za współpracę i wspieranie działalności seniorów. Przywołała motto UTW „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”(Benjamin Franklin ) i życzyła seniorom zdrowia i energii we wspólnym działaniu.

W imieniu Rektora UwB głos zabrała dr hab. prof. Jolanta Muszyńska, Prorektor ds. studenckich. Podkreśliła radość ze współpracy i uznanie dla aktywności białostockich seniorów. Odczytano także okolicznościowe listy od Marszałka Województwa Podlaskiego i dyrektora Podlaskiego Instytutu Kultury.

Podczas inauguracji grupa nowych studentów złożyła ślubowanie. Immatrykulacji dokonała Prezes Maria Szulga.

Zwieńczeniem uroczystości był wykład „Jakość życia osób starszych w regionie podlaskim”, wygłoszony przez prof. dr hab. Małgorzatę Halicką i dr Krzysztofa Czykiera.

Na zakończenie spotkania uroczyście zabrzmiała pieśń Gaudeamus Igitur w wykonaniu chóru „Astra” i wszystkich zebranych.

Bożenna Krzesak-Mucha

 

 

Zdjęcia: Krystyna Kowalewska, Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna


 


Jesienna wyprawa w Góry Stołowe

Grupa słuchaczy UTW (z Mozaiki i Trampa), spędziła jeden wrześniowy tydzień w Górach Stołowych, które okazały się bardzo przyjazne seniorom. Niezbyt trudne podejścia, piękne widoki i moc „szczelinowych” atrakcji.

Po całonocnej, trochę uciążliwej podróży rankiem 17 września dotarliśmy do pensjonatu „Czarodziejski Młyn” w Radkowie. To małe miasteczko na kilka dni staje się naszą bazą. Rozpoznanie terenu zaczynamy od wizyty w Informacji Turystycznej. A tu miła niespodzianka - jedna z pracownic okazuje się  Podlasianką z Orli!

Główny nasz cel to oczywiście wędrówka szlakami górskimi. Zaczynamy od Szczelinca Wielkiego, najwyższego szczytu Gór Stołowych (919 m n.p.m). Podziwiamy niezwykłe formacje skalne. Wiele z nich posiada własne nazwy utworzone od ich charakterystycznych kształtów. Najbardziej znane to: Fotel Pradziada, Wielbłąd, Sowa, Małpolud, Słoń, Kwoka. Obok schroniska PTTK znajdujemy tablicę upamiętniającą pobyt na Szczelincu  J. W. Goethego.

Również atrakcyjne są Błędne Skały. Cieszymy się jak dzieci, gdy natrafiamy na tak wąskie szczeliny, że z trudem się przez nie przeciskamy, czasami na czworakach. Tu też skały mają swoje nazwy, np. Kurza Stopka, Tunel, Kuchnia. Kolejna formacja to Skalne Grzyby - "Borowik", "Zrośnięte Grzyby", "Pingwinki", "Piętrowe Grzyby”.

Magia Gór Stołowych kryje się właśnie w niezwykłym ukształtowaniu terenu. To jedne z nielicznych w Europie gór płytowych, które ułożone są poziomo – stąd nazwa, bo płaskie jak stół.

Zwiedzamy też Wambierzyce, zwane „Dolnośląską Jerozolimą” (Sanktuarium Maryjne,  Kalwaria, ruchoma szopka), Kudowę Zdrój (Kaplica Czaszek w Czermnej, Park Zdrojowy z Ogrodem Muzycznym, Pijalnia Wód), Kłodzko (Twierdza i trasa podziemna, najstarszy most gotycki w Polsce, Muzeum Ziemi Kłodzkiej).

Warto przypomnieć, że region ten upodobali sobie filmowcy. W Błędnych Skałach kręcono film “Opowieści z Narni: Książę Kaspian’, sceny do polskiego filmu "Przyjaciel wesołego diabła”, a w Kłodzku „Pierwszy dzień wolności” oraz niektóre odcinki „Czterech pancernych i psa”.

Bez wątpienia warto zawitać w Góry Stołowe.

Bożenna Krzesak-Mucha

 

Zdjęcia: Krystyna Popławska, Irena Borysiewicz


Gadające głowyKaplica Czaszek w Czermnej Kłodzko

przy Małpoludzieogród muzycznypanoramaRadków

 


13.10.2021- Kino FORUM - DKF SENIORA - " Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"

            Kolejne spotkanie w ramach działalności  Dyskusyjnego Klubu Filmowego SENIOR w kinie Forum, podczas którego starsze grono miłośników srebrnego ekranu ogląda film, a potem o nim dyskutuje.

Tym razem został zaprezentowany film „Najmro". Kocha, kradnie, szanuje” Mateusza Rakowicza. To komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego,  legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszał władze PRL wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za głowę Najmrodzkiego milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska. W filmie "Najmro" wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare i zakazane. Ponad wszystko kocha wolność i dobrą zabawę. Choć żyje w świecie najpiękniejszych kobiet, najszybszych samochodów i wielkich pieniędzy. Niespodziewanie na  jego drodze pojawia się kobieta i szansa na zupełnie nowe życie. Czy zmiana będzie jednak warta poświęceń?

 Prelekcję przed i po filmie poprowadził Dariusz Sołowiej.

Notatkę sporządziła: Lucyna Kowalczyk
Zdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna11.10.2021r - Spacer Koła PTTK Senior Katrynka - Jurowce

Koło PTTK Senior wybrało się do zachodniej części Puszczy Knyszyńskiej. Z Katrynki przeszliśmy końcowy odcinek zielonego szlaku im. Sławińskiego. Jesień w puszczy, wśród drzew nasze oczy cieszyły kolorowe liście dębów, klonów, brzóz, żółknące paprocie. Parę osób wypełniło torby opieńkami.  23-osobowy rajd prowadziła Iza Walentynowicz. Przez cały czas przemarszu wdychałyśmy świeże powietrze
     Barbara Łojewska
Zdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna


 


Zaczarowany „Pędzel”
Sekcja malarska „Pędzel” działająca w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku zaprosiła 7 października słuchaczy UTW na wernisaż swoich prac do Klubu „Jubilat”, przy ul. Głowackiego.
Prace powstały w czasie pandemii, w zaciszu domowym, gdy działalność stowarzyszenia była zawieszona. Dopiero teraz, jesienią, mogliśmy obejrzeć obrazy naszych uzdolnionych koleżanek i kolegów.
Zgodnie z przyjętą tradycją wernisaż rozpoczął się programem poetycko-muzycznym. Wysłuchaliśmy wierszy z najnowszego tomiku poezji „Ławeczka na uboczu” Janiny Jakoniuk oraz wierszy i piosenek w wykonaniu poetki Beaty Kulagi.
Na wystawie zaprezentowano obrazy 12 członków sekcji „Pędzel”. Zachwycały nastrojowe pejzaże, martwe natury, portrety, scenki rodzajowe wykonane różną techniką malarską.
Większość twórców swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła dopiero po przejściu na emeryturę, spełniając młodzieńcze marzenia. Uczestnicząc w kolejnych wernisażach podziwiamy rozwój artystyczny poszczególnych osób.
Wszystkim koleżankom i kolegom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Notatka i zdjęcia: Maria Beręsewicz

Sekcja FOTO

 Weekend seniora z kulturą”

Zespół Sare Roma, działający przy UTW w Białymstoku, wraz z Kabaretem „Szpilka” uprzyjemnił nam Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

Wystąpił w niedzielę (3.10.) w Spodkach, Podlaskiego Instytutu Kultury, w ramach akcji „Weekend seniora z kulturą”, zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Podziwialiśmy grację, piękne tańce i stroje naszych koleżanek. Wspólnym tańcem i śpiewem z artystami Kabaretu „Szpilka zawojowały zgromadzoną publiczność. Gorącym oklaskom nie było końca.

Akcja ta skierowana jest do seniorów powyżej sześćdziesiątego roku życia i ma ich zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.

Notatka i zdjęcia: Maria Beręsewicz

Sekcja Fotograficzna
 


Dziś w dniu 22.09.2021 po prawie rocznej przerwie zainaugurowaliśmy  rok akademicki na Dyskusyjnym Klubie Filmowym Seniora filmem "Jeźdźcy sprawiedliwości". Jest to film produkcji duńskiej w reżyserii Andersa Thomasa Jensena.

Markus - główny bohater  wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde , po tym, jak jego żona ginie  w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu .... kiedy do jego drzwi puka Otto - ocalały z wypadku matematyk. Jak zwykle  doskonały w roli głównej okazał się Mads Mikkelson.
Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadził jak zwykle niezawodny  i niezastąpiony Pan Dominik Sołowiej.

Maria Waśkiewicz


Zdjęcia: Inka Piekarska - sekcja fotograficzna 29 osób -młodzieży uniwersyteckiej (UTW Białystok) dnia 28 sierpnia br. wyjechało na wczasy rehabilitacyjne do Ustki . Zakwaterowano nas w „Hotelu Ustka „ położonym nad samym brzegiem morza, otoczonym lasem porośniętym czarną sosną , której olejki eteryczne mają ogromny wpływ na poprawę odporności. Podróż autokarem ze Słupska odbyła się w strugach deszczu , natomiast Ustka powitała nas ładną pogodą. Pozwoliło to nam po kolacji przywitać się z morzem. Kolejny dzień też był pogodny, ale musieliśmy odbyć wizytę u lekarza , który przydzielił nam zabiegi  potrzebne do poprawy zdrowia. Kierownictwo Ośrodka zadbało o bogaty program kulturalno - rozrywkowy, jak wycieczki piesze i ciuchcią po Ustce z przewodnikiem, wycieczka rowerowa , spacer  Nordic Walking  z instruktorem, rejs statkiem  „Sun Star”, , wycieczka do  „Bunkrów Bluchera”, wycieczka do  Słowiańskiego Parku  Narodowego. Przygotowano dwa wieczory taneczne przy muzyce zespołu muzycznego  „Baltic Band” z lampką wina i smacznym ciastkiem, w kawiarni na nasze życzenie przy muzyce mechanicznej  spotykaliśmy się na tańcach. Szefowa naszej grupy Halinka Wiszowata prowadziła poranną gimnastykę , abyśmy mieli siły na grupowe wycieczki do Wydm Orzechowskich, zbierania grzybów , wycieczki do Słupska . Pogoda nam sprzyjała na wędrówki brzegiem morza i korzystania z kąpieli słonecznych. 29 osób zintegrowało się w czasie wspólnych gier integracyjnych prowadzonych  przez Halinkę. Dyrekcja Ośrodka zaskoczyła nas i uczestników wieczoru tanecznego ,(we wtorek ) kiedy jedna z naszych koleżanek  Joanna miała urodziny. Powitano ją laurką z życzeniami i butelką szampana. Uczestnicy wieczoru odśpiewali 100  lat i wznieśli toast za jubilatkę. Pobyt nasz jest udany  sprzyja pogoda, humory i dobra atmosfera. Przy muzyce mechanicznej bawiliśmy się przy ognisku z grila były kiełbaski i kaszanka. Halinka organizowała spotkania wieczorne ze śpiewem.W kawiarni  odbył się koncert „ Z muzyką przez świat”. Pobyt nasz  w Ustce wspominać będziemy długo. Dziękujemy Halince za organizację wyjazdu i troskę o nas oraz za gimnastykę.
Notatkę spisała
Helena Kurza , zdjęcia Zosia Stanisławska Grupa studentów naszego uniwersytetu/48 osób/ wypoczywa nad Bałtykiem w miejscowości Jarosławiec w pensjonacie Resort Holiday Home-Centrum Opieki i Rehabilitacji.

 Mimo ,że przywitał nas pierwszego dnia najprawdziwszy sztorm nadbrzeżny pogoda dopisuje.  Oprócz regularnych spacerów mamy zabiegi rehabilitacyjne na sprzęcie  bardzo nowoczesnym często niedostępnym w  poradniach NFZ m.in. urządzenie SIS /Super Indukcyjna Stymulacja/.Koszt jednego zabiegu przy zakupie 70 zł/. My mamy wliczone w koszt wczasów.  Każdy otrzymał w pakiecie 30 różnych zabiegów w tym 2 masaże. Z ciekawszych zabiegów to fale radiowe, fala uderzeniowa ,laser wysokoenergetyczny i inne. Chętni korzystają też z sauny i Jaccuzzi .
Organizatorka Maria Waśkiewicz dwoi się i troi aby wszyscy byli zadowoleni. Była wyprawa do Muzeum Bursztynu oraz do Krainy Motyli i Papug z kontrolowanym klimatem ,gdzie odwiedzający mogą podziwiać egzotyczne gatunki. Chętni korzystali z gimnastyki porannej.za nami trzy wieczorki taneczne i wspólne grillowanie na posesji ośrodka.
Obchodziliśmy też hucznie 70 urodziny jednej ze studentek-Tamary. Gienia uplotła piękny wianek , mąż Tamary zamówił kilkukilogramowy tort i szampana dla wszystkich. Danusia Ignasiuk ułożyła i odśpiewała okolicznościową piosenkę. Wszyscy bawili się znakomicie .  Mimo deszczowej prognozy słoneczko często wygląda za chmur. 
Relacje w wielkim skrócie zdała Maria Szulga
Zdjęcia :
Maria Szulga ,Danka Ignasiak i Jan Surmacz,Wala Kędra
więcej zdjęć na facebooku UTW
 "Ławeczka na uboczu" - taki tytuł nosi tomik wierszy Janiny Jakoniuk - bohaterki kolejnego filmu zrealizowanego w ramach projektu "Literatura. Ludzie. Białystok". Reportaż powstał dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku.


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.