Kronika Strona główna / Kronika / III i IV kwartał 2023 


W dniu 21.10.2023 po ponad 2-miesięcznej przerwie wakacyjnej spotkaliśmy się w kinie "Forum" aby zainaugurować nowy rok akademicki w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Seniora.

Nowy sezon zainaugurował film Leonida Prudovskiego z 2022 roku p.t "Mój sąsiad Adolf.

Kolumbia, rok 1960 Marek Polsky - samotny i zrzędliwy ocalony z Holocaustu, mieszka w odległej kolumbijskiej wsi. Spędza dni na grze w szachy i pielęgnowaniu swoich ukochanych krzewów róż. Pewnego dnia, gdy tajemniczy starszy niemiec wprowadza się do domu obok, Polsky zaczyna podejrzewać, że jego nowy sąsiad to ..... Adolf Hitler, jako że nikt mu nie wierzy, rozpoczyna prywatne śledztwo. Jednak aby zdobyć informacje będzie musiał zbliżyć się do swojego sąsiada bardziej, niż by tego chciał. Tak blisko, że dwójka mogłaby prawie się zaprzyjaźnić. Gdyby tylko pierwszy nie podejrzewał drugiego o zbrodnie na ludzkości.

Prelekcję przed filmem i dyskusję po filmie poprowadził Pan dr Tomasz Adamski.

 

Maria WaśkiewiczZdjęcia: Monika Piskurewicz - kino FORUM


 


Wyjazd odbył się w dniach 22.08.2023r. do 4.09.2023r do Ośrodka Rehabilitacyjno Wypoczynkowego  „Przylesie” w Ustce. Ośrodek położony jest około 2 km od morza ale do naszej dyspozycji był melex     i bus, które dowoziły  nas na wycieczki i nad morze kilka razy dziennie . Do dyspozycji mieliśmy jadalnię gdzie obywały się posiłki trzy razy dziennie,  uczestnicy turnusu byli zadowoleni z wyżywienia .  Koleżanka Danuta Koleśnik zorganizowała kilka wycieczek pieszych wycieczkę do Orzechowa , na wydmy , do rezerwatu Buczyna i do Stawku Wampirów.

 

 

 Jesteśmy bardzo wdzięczni za jej inicjatywy i zaangażowanie . Ponadto były zorganizowane wycieczki do bunkrów  Bluchera, do Muzeum Bursztynu i przejażdżka statkiem Dragon po Bałtyku. Ponadto co drugi dzień były organizowane wycieczki i wieczorki przez animatorkę Martę  .  Ośrodek i organizator posiadają wpis do rejestru podmiotów , które mogą odbywać turnusy rehabilitacyjne. Zabiegi zaordynował lekarz, każdy uczestnik miał 30 zabiegów . Dzięki koledze Władkowi, który przywiózł ze sobą muzykę mogliśmy przypomnieć nasze młode lata śpiewając piosenki harcerskie, biesiadne i ogniskowe.

 

 

 

 

 

Organizatorkami tego turnusu były Maria Waśkiewicz i Jolanta Rogowska
 Z kulturą przy stole.Wielowymiarowa kultura.

Nasi słuchacze zostali zaproszeni do Dworku Czarneckiego przez Prezes Stowarzyszenia Diabetyków Danutę Roszkowską na wspólne  integracyjne spotkanie  z seniorami z Innych organizacji.Było uroczyście i wesoło.Muzyka ,tańce i smaczny posiłek.Wszyscy obecni otrzymali z rąk Marszałka Sebastiana Łukaszewicza ekologiczną herbatkę.
 zdjęcia Maria Szulga i Paweł Krukowski z" podlaskie.eu" Wczasy w Łazach w  lipicu .Druga duża grupa słuchaczy /44 osoby/przebywała na letnim turnusie w Łazach.Ośrodek Fala ma kilka pensjonatów,które posadowione są na dużym zielonym obszarze z p[ęknymi starymi drzewami .Wczasowicze mają do dyspozycji tawernę ,dużą jadalnię,pokój do gier typu bilard,pin-pong czy też gry planszowe .Blisko do morza ,piękne plaże i duże jezioro Jamno wokół ,którego rozciągają się ścieżki spacerowe.Cudna sprawą jest ,ze miejscowość to niewielka wieś ,mało zurbanizowana co dodatkowo uatrakcyjnia pobyt dla osób kochających naturę .Kuchnia znakomita i  pod dostatkiem,smaczne i świeżo przygotowane potrawy..Dodatkowo dla chętnych pani masażystka dostępna po niezbyt wygórowanej cenie.No i tańce ,tańce ,tańce......
Wróciliśmy wypoczęci i zadowoleni, bo fajnie jest przebywać z fanastycznymi ludźmi ,współnie się bawić,wspierać i spacerować.
Dziękuję Alicji Wysockiej za pomoc w organizacji wypoczynku.
 Tekst :Maria Szulga 
Zdjęcia :Maria Szulga i Jan Surmacz

 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.