Kronika Strona główna / Kronika / III kwartał 2018 

 


Biesiada miodowo-chlebowa 
 
W sobotę 22 wrzśnia 2018 można było wybrać się  na Dziesięciny, gdzie na terenie boisk osiedlowych przy ulicach Leszczynowej 50 i ul. Dziesięciny 45A odbyła się Biesiada miodowo-chlebowa.
Program „Biesiady Miodowo – Chlebowej”
Dnia 22.09.2018r.w godz. 14:00 –18:00
    
 14:00 – 14:10   – Prezentacja Stoisk Biesiady.
 14:00 – 18:00  - Możliwość zakupu miodu , chleba ,sera , i innych produktów, 
                           rękodzieło  ludowe
14:00 – 18:00 -  Stoisko Hospicjum  
14: 00 -18: 00  - VII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego 
                          Rady Nadzorczej S.M. „Rodzina Kolejowa”
14:00 – 18:00  – Batuty dmuchane - FASQUAD
14:10                Otwarcie biesiady 
14:15 – 15:00  - Prezentacje - Ognisko Baletowe  w  Białymstoku
15:15 – 15:30 – Taneczne prezentacje  flamenco
15:40– 16:40 –  Występ zespołu  „Podlaskie Korale”  - Uniwersytet Trzeciego  Wieku w Białymstoku                     
16:50 – 17:50  -„PODLASKA BIESIADA” w wykonaniu  Trio Wokalno-Instrumentalne.
17:55 – 18:00  - Wręczenie pucharów i dyplomów uczestnikom Turnieju  Piłki Nożnej.
Podczas biesiady odbyła się kwesta na rzecz hospicjum dla dorosłych.
Zespół "Podlaskie Korale"wystąpił z programem "Cała sala śpiewa....". Niezbyt liczna publiczność z powodu niesprzyjającej aury pogodowej bawiła się razem z wykonawcami ulubionych utworów oraz oklaskiwała barwnie ubrane tańczące seniorki UTW. Repertuar i oprawę myzyczną przygotował Zdzisław Kulikowski.
Jadwiga Barcewicz, fot. Danut Sajur
  Dnia 24 września 2018r. w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Kurii Białostockiej przy ul. Kościelnej obejrzeliśmy bardzo ciekawą wystawę medali pamiątkowych i okolicznościowych pt. "Od rycerza do żołnierza". Wystawę przygotował nasz kolega Waldemar Malewicz, miłośnik historii, przewodnik turystyczny, słuchacz UTW. Prezentowane na wystawie medale to małe formy plastyczne dokumentujące ważne wydarzenia historyczne i społeczne. Waldemar zaprezentował na wystawie "milowe kroki" w historii oręża polskiego od średniowiecza do utworzenia Księstwa Warszawskiego, czyli od zwycięstwa pod Cedynią w 972r. do bitwy pod Raszynem w 1809r. Uczestnicy wystawy wysłuchali pięknej prezentacji sylwetek dowódców-książąt i królów, hetmanów i generałów. Gabloty w których zaprezentował swe zbiory Waldemar podzielił je na trzy grupy tematyczne: I- Z mieczem i tarczą, II- Czas hetmanów, III- Czas generałów. Obejrzenie wystawy i wysłuchanie pięknej prezentacji sprawiło wszystkim uczestnikom ogromną przyjemność i poszerzyło wiedzę historyczną w tej tematyce. Dziękujemy Waldemarowi za to i liczymy na więcej .

 Tekst i zdjęcia Helena Kurza


 


Inauguracja  Koła PTTK „Senior” dnia 16.09.2018 – Wycieczka do historycznej miejscowości Gródek.

 

25 – osobowa grupa koła Senior pod opieką Izy Walentynowicz o 08.55 wyruszyła pociągiem do Walił.

Początki Gródka sięgają XV wieku, gdy Kazimierz Jagiellończyk nadał kawał Puszczy Zabłudowskiej Aleksandrowi Chodkiewiczowi. Szybko powstał tu drewniany zamek i zostali sprowadzeni mnisi, a że miejscowość rozwijała się szybko mnisi przenieśli się do cichszego Supraśla.

Odwiedziliśmy kościół rzymsko – katolicki p.w.  Najświętszego Serca Jezusa z okresu międzywojennego: na ścianach znajdują się malowidła świętych: Wojciecha, Stanisława Szczepkowskiego, Andrzeja Boboli i Jozefata Kuncewicza.

Następnym punktem naszego wyjazdu była cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Świątynia ta jest ozdobiona polichromią i witrażami autorstwa profesorów Adama Stalony – Dobrzańskiego i Jerzego Nowosielskiego.  Tu w okresie powojennym posługiwał wiernym Bazyli [Włodzimierz] Doroszkiewicz późniejszy zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

Następnie udaliśmy się na cmentarz prawosławny - gdzie są pochowani rodzice Leona Tarasewicza.

Krótko odpoczęliśmy nad zalewem w Zarzeczanach.

 Atrakcją naszego wyjazdu było wspaniałe wykonanie w cerkwi, pieśni Maryjnej  „Gdy klęczę przed Tobą” ,  przez  koleżankę Zosię Pytel-Król. Długo będziemy pamiętać odpoczynek na posesji Wali i Eugeniusza Łuksza, i poczęstunek przez nich jabłkami

Szczęśliwie wróciliśmy PKS-em  do Białegostoku.

 

Notatkę opracowała - Barbara Łojewska
 Zdjęcia - Irena Nikonowicz, Tatiana Biała - Sekcja Foto


 


Krzemienne Góry w jesiennej szacie

 

   W sobotni poranek 15.09.2018r. grupa turystyczna "Tramp" (25 osób) pod przewodnictwem Waldemara Malewicza wyrusza Voyagerem w kierunku Supraśla. Wysiadamy na przystanku Czołnowo. Waldemar proponuje do przejścia szlak krótszy i dłuższy. Jednak grupa okazała się silna i wszyscy wędrują szlakiem dłuższym. Po drodze napotykamy "ambonę", na którą wspina się nasz niezawodny Waldemar i spontanicznie improwizuje przemowę. Po jej wysłuchaniu zmierzamy do celu wędrówki. Niektórzy z uczestników są po raz pierwszy na tej trasie, Waldemar przekazuje informację, że rezerwat przyrody Krzemienne Góry na terenie gminy Supraśl został ustanowiony w 1987r.leży on w granicach Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. To zróżnicowanie jest wynikiem działania lądolodu na terytorium północnej Polski. Dominują tu piaski i żwiry oraz fragmenty krzemieni i granitów. Strome wzniesienia i spadki pozwoliły grupie wędrującej przetestować swoją kondycję w podejściach. Podając wiele informacji  na powyższy temat Waldemar podkreślił, że w okresie wiosennym możemy tu spotkać bogatą szatę roślinną, jak; wawrzynek, wilcze łyko, widłaki , sasanki łąkowe i szereg innych roślin. Występujący tu drzewostan to las mieszany,  leszczyna i świerk.

Bogaci w wiedzę , spełnieni kondycyjnie i radośni wracamy do Białegostoku.

 

 

 

Notatkę spisała Helena Kurza.

 

 
 zdjęcia Irena Nikonowicz -sekcja fot


 


Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Na zaproszenie Instytutu Historii i Nauk Politycznych UwB uczestniczyliśmy w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Rok 1918 z perspektywy polskiej, litewskiej, białoruskiej i ukraińskiej w dniach 13-14 września 2018”.

Brali w niej udział naukowcy z:Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, UMCS w Lublinie, Instytutu Slawistyki PAN, Instytutu Historii Litwy, Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawych referatów i dyskusji o powstawaniu ruchów narodowościowych w Polsce w trakcie I Wojny Światowej. Konflikt zbrojny miedzy zaborcami dawał wielką szansę na odzyskanie niepodległości przez Polskę, a jednocześnie budził nadzieje na utworzenie wolnej Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Konferencja odbyła się w budynku Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB, Plac NZS1.

Notatkę sporządziła: Maria Beręsewicz

 

  Zdjęcia - Maria Beręsewicz - Sekcja Foto


 


08.09.2018r uroczyście zamknięto wystawę w Galerii "SPODKI" noszącej tytuł: "Miejsca, ludzie, obyczaje 1918-2018" To był już XX PRZEGLĄD AMATORSKIEJ TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO, w której swoje prace pokazały też nasze koleżanki z sekcji malarskich.
 zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna


 


Wycieczka do Druskiennik

W niedzielę (26.08.) seniorzy z UTW pojechali na wycieczkę do Druskiennik.

To popularne i znane od kilkuset lat uzdrowisko, położone nad brzegiem Niemna liczy około 17 tys. mieszkańców. Źródła mineralne i duże pokłady borowiny przyciągają wielu zagranicznych kuracjuszy.

Zwiedziliśmy piękną drewnianą cerkiew Matki Boskiej Pocieszycielki Wszystkich Strapionych, wybudowaną w 1890r. oraz kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Szkaplerznej, wybudowany w latach 1812-1831, zaprojektowany przez Stefana Szyllera, w stylu neogotyckim

Stamtąd pojechaliśmy do prywatnego parku rzeźb z okresu radzieckiego w Grutas. Założył go miejscowy przedsiębiorca, który zgromadził w nim liczne posagi i pomniki zlikwidowane na Litwie w ramach dekomunizacji.

Później zwiedziliśmy wyjątkowe miejsce na Litwie. Niedaleko granicy polskiej, w pobliżu miejscowości Merecz (Merkine) wzniesiono w latach 2002–2010 piramidę pod szklaną kopułą. Budowla znajduje się na miejscu, w którym jeden z mieszkańców doznał objawień. Przybywa tu wielu pielgrzymów liczących na uzdrowienie fizyczne i oczyszczenie duchowe.

Wyjazd zorganizowała Sekcja Turystyki Pieszej „TRAMP” z UTW oraz Klub Turystyki Pieszej „Mozaika” z PTTK Białystok. Przewodnikiem był kol. Waldemar Malewicz, który w czasie podróży bardzo ciekawie opowiadał nam o mijanych miejscowościach.

Więcej informacji z tej wycieczki będzie można przeczytać w gazetce UTW „Wiecznie Młodzi”, której lekturę olecam.

Notatkę sporządziła: Maria Beręsewicz

 

 

 

 

DZIEŃ DZIAŁKOWCA Z ‘’SARE ROMA’’

Dnia 25.08.2018r jak co roku odbywał się ‘’DZIEŃ DZIAŁKOWCA’’ w ogrodzie działkowym ‘’JAROSZÓWKA’’ w Białymstoku. Znajduje się tu największa ilość działkowców naszego miasta.

Z tej okazji został zaproszony zespół ‘’SARE ROMA’’

 Obchody tego święta zaczęły się od wystąpienia przedstawiciela Zarządu Ogrodu, który powitał wszystkich zgromadzonych członków; następnie po krótkim podsumowaniu działalności, zostały wręczone nagrody i dyplomy za najpiękniej utrzymane działki.                                                                   Po części oficjalnej była prezentacja artystyczna.                                                                                                     Pani Beatka  działkowiczka  i nasza koleżanka  Józefina z harmonistą /też działkowiczem/ śpiewały  piosenki  i mówiły  okolicznościowe teksty, zaś nasz zespół na zmianę uzupełniał  ich  występy tańcami cygańskimi. Wprawdzie co jakiś czas siąpił deszcz, ale i tak było dużo braw i doskonale wszyscy się bawili.

 

 Grażyna  Kreska

 

 
Zdjęcia udostępnił ROD w Białymstoku 


 


 

Wczasy w Łebie 

 

  19 sierpnia 2018 r. grupa 30 osobowa pod kierownictwem Leszka Wiszowatego wyjechała pociągiem do Ośrodka Wczasowego "Chemar 2" w Łebie. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy zakwaterowani w pokojach 2-osobowych.

Dzień kolejny tj.20.08.br. poznawaliśmy indywidualnie ośrodek jak i jego okolice. Pogoda była piękna, część grupy zażywała kąpieli nad morzem inni wędrowali brzegiem morza. 21.08.br.był dniem pełnym relaksu. Wieczorem po kolacji wspólnie z grupą seniorów z Krakowa i okolic, kierownicy grup zorganizowali nam taneczne spotkanie integracyjne. Wszyscy bawili się wyśmienicie, przy muzyce mechanicznej.

Środa 22.08.br. wycieczka z przewodnikiem do Trójmiasta po śniadaniu. Powrót na kolację. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy najistotniejsze, najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w Trójmieście. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Gdańska gdzie w Archikatedrze Oliwskiej wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu organowego. Następnie przewodnik poprowadził nas na spacer po Głównym Mieście. Przeszliśmy Drogą Królewską docierając do fontanny Neptuna. Kolejnym obiektem zwiedzania był słynny Żuraw. Po pieszym zwiedzaniu dalsza wycieczka odbyła się autokarem w kierunku Sopotu mijając po drodze Plac Trzech Krzyży dotarliśmy do Stoczni Gdańskiej. Przewodnik przypomniał nam historię tego miejsca. Następnie odwiedziliśmy najsłynniejszy w Polsce deptak tj. "Monciak" z Krzywym Domkiem oraz Placem Zdrojowym. Ostatnim punktem wycieczki w tym dniu była Gdynia. Przewodnik poprowadził nas na Skwer Kościuszki, gdzie cumują najsłynniejsze polskie statki - niszczyciel ORP "Błyskawica" oraz żaglowiec "Dar Pomorza". Obecnie mieszczą się w nich muzea.

Dnia następnego tj.23.08.br. zwiedzaliśmy z przewodniczką średniowieczne miasto Lębork. Miasto to w dużej mierze zostało zbudowane przez krzyżaków. Po trasie naszej wędrówki widzieliśmy wiele elementów XIV wiecznej zabudowy jak; fragmenty średniowiecznej fortyfikacji w postaci murów i baszt obronnych oraz ceglanego gotyckiego Sanktuarium św. Jakuba. Lębork również zasłynął z  nowoczesnego browaru. Po zwiedzaniu wróciliśmy do Łeby na kolację. Gospodarz Ośrodka Wczasowego po kolacji zorganizował wszystkim wczasowiczom ognisko, pieczenie kiełbasek i tańce przy muzyce na żywo w wykonaniu  pary solistów.

Kolejny dzień to zwiedzanie miasta Łeby kolorową kolejką turystyczną bez szyn. Łeba miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskiem ,leży na Wybrzeżu Słowińskim. Na zachód od miasta rozciąga się Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami i jeziorami; Łebsko i Gardno. W mieście jest zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1683r. z wieżą szachulcową z XVIII w, Muzeum Bursztynów, Muzeum Motyli. Nad kanałem portowym są stare domki rybackie. 

25 sierpnia br. po śniadaniu wyjechaliśmy meleksami /2/ do Słowińskiego Parku Narodowego, aby zobaczyć największy w Europie pas ruchomych wydm znajdujący się na wąskiej mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim ,a jeziorem Łebskim. Po dotarciu na największą wydmę,którą jest Łącka Góra z jej szczytu ujrzeliśmy niesamowity widok sprawiający wrażenie,że jesteśmy na prawdziwej pustyni.

Dnie wolne od wycieczek wczasowicze wykorzystywali na kąpiele wodne, słoneczne   oraz na długie spacery. 

W przedostatni dzień pobytu na wczasach tj.28.08.br. autokarem wyjechaliśmy do kaszubskiego miasta portowego Hel. Przewodnik oprowadzający grupę w sposób interesujący opowiadał o mieście i jego zabytkach. Przypomnimy niektóre z nich; Kościół po ewangelicki p.w. św. św. Piotra i Pawła z XV w. mieści obecnie Muzeum Rybołówstwa, Latarnia morska z 1942r. o wysokości 41,5 m, Kościół p.w. Bożego Ciała z 1931-1932r.,ryglowe domki rybackie z przełomu XVIII/XIX wieku, Pomnik Obrońców Helu, zespół obiektów fortyfikacji i liczne zabytki militarne. Niektórzy z wczasowiczów odwiedzili helskie Fokarium, a inni skorzystali z rejsu statkiem. Ostatni dzień, 29.08.2018r. to pożegnanie z Morzem Bałtyckim, Łebą i ośrodkiem "Chemar 2" i wyjazd do Białegostoku. 

 

 Notowała - Helena Kurza

 

 Zdjęcia - Irena Nikonowicz - Sekcja Foto 

Wyprawa seniorów UTW do Szwecji i Danii.

 

 

Uczestniczyłam razem z Seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku w wyprawie promem do Szwecji i Danii, w dniach od 6.08 – 9.08.

Podróż do portu w Gdyni odbyła się z przygodami, ponieważ okazało się, że nasz autokar jest niesprawny. Za Ostródą, patrol policji kazał nam zjechać na najbliższy parking, zabrał kierowcy dokumenty i nie pozwolił jechać dalej.

Okazało się, że pękła oś i samochód balansował na drodze.

Zaczęło się szybkie poszukiwanie transportu zastępczego, żebyśmy mogli na czas dojechać na odprawę promową. Pomagali w tym również policjanci i po godzinie przyjechał autobus , który zabrał nas w dalszą podróż.

Odprawa w porcie przebiegła szybko i sprawnie. Wszyscy zostaliśmy zakwaterowani w dwuosobowych klimatyzowanych kojach, z łazienkami, na 8 pokładzie. Dostaliśmy kartki na śniadanie i powrotną kolację. Zaopiekowała się nami bardzo sympatyczna przewodniczka „Steny Line”, pani Ania.

Prom wypływał z Gdyni o godz. 21:00, więc najpierw szybko poszliśmy na górny pokład, żeby sfotografować nabrzeże portowe na tle zachodzącego słońca. Te wspaniałe widoki razem z nami obserwował tłum pasażerów.

Po zjedzeniu kolacji, we własnym zakresie, zwiedziliśmy indywidualnie dostępne dla pasażerów pokłady, na których są: restauracje, kawiarnie, sklep, dyskoteka, automaty do gier i inne atrakcje. Słuchając muzyki tanecznej granej na żywo sączyliśmy zimne napoje. Kilka par wirowało na parkiecie. Potem ponownie poszliśmy na górny pokład, aby zobaczyć jak wygląda noc na pełnym morzu. Było bardzo ciepło, a w oddali widać było światła Helu, który właśnie opływaliśmy.

Spało się bardzo dobrze i wygodnie. Morze było spokojne, nie kołysało, tylko słychać było cichy pomruk silnika. O 5:30 wyszłyśmy na górny pokład, aby sfotografować wschód słońca. Jednak okazało się, że było ono już wysoko nad horyzontem. Spóźniłyśmy się.

Śniadanie na promie było bardzo smaczne, można było najeść się do syta.

W Szwecji w Karlskronie, do której przypłynęliśmy, o godz. 8:00, już czekał na nas autokar „Stena Line”, którym pojechaliśmy na przylądek Kullaberg do rezerwatu przyrody, z wysokim skalistym wybrzeżem i punktem widokowym. Podziwialiśmy granitowe skały, roślinność i strome klify.

Po drodze Ania bardzo ciekawie opowiadała nam o historii Szwecji, legendach, rodzinie królewskiej i obecnym życiu w tym kraju.

Następnie wyruszyliśmy do miejscowości Helsingborg. Weszliśmy na wieżę obronną z której roztaczał się piękny widok na całe miasto i port. Zwiedziliśmy  zabytkowy kościół Sankta Maria, w którym nasza koleżanka Zosia zaśpiewała ładną pieśń maryjną. Wspaniała akustyka kościoła spotęgowała śpiew. Wzruszeni podziękowaliśmy jej serdecznie.

Po przewidzianym czasie wolnym ruszyliśmy w drogę do Malmo. Zostaliśmy zakwaterowani w ładnym hotelu w centrum miasta, powstałego w wyniku adaptacji starego spichlerza.

Po krótkim odpoczynku, wieczorem udaliśmy się całą grupą na zwiedzanie zabytkowej starówki. Piękne, stare kamieniczki, kafejki, restauracje na wolnym powietrzu stwarzały niepowtarzalny klimat.

Następnego dnia, po śniadaniu, wyruszyliśmy pięknym 8 km mostem do Kopenhagi. To wspaniały obiekt, pobudowany nad cieśniną Sund, łączący Malmo z Kopenhagą. Jego otwarcie sprawiło, że wielu Szwedów, znalazło pracę w Danii i codziennie dojeżdża tam do pracy.

Kopenhaga jest pięknym miastem. Oglądaliśmy wspaniałą rezydencję królewską Amalienborg, dziedziniec zamku Christiansborg, w którym mieszka królowa Małgorzata. Nabrzeżem przespacerowaliśmy się do słynnej duńskiej syrenki. A następnie odbyliśmy rejs statkiem wycieczkowym po kanałach Kopenhagi. Podpłynęliśmy blisko do łodzi podwodnej i okrętów wojennych, stanowiących eksponaty Muzeum Marynarki Wojennej, pięknego statku królewskiego, gmachu opery, kolorowych kamieniczek i spichlerzy, przystani jachtowych. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy domy mieszkalne na wodzie. Wszystkim bardzo podobała się stolica Danii.

Po, przewidzianym czasie wolnym i zjedzeniu posiłku, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Karlskrony, gdzie zaokrętowaliśmy się na prom do Gdyni. W restauracji czekał na nas ciepły posiłek, który bardzo nam smakował bo całym dniu zwiedzania.

Pogoda dopisała. W Szwecji i Danii było bardzo gorąco. Wielką suszę, widać na każdym kroku. Wyschnięte trawniki, usychające krzewy i drzewa. Są już pierwsze oznaki jesieni. Liście na drzewach zmieniają barwę.

Rejs kończyliśmy w bardzo dobrym nastroju. Zmęczeni, ale zadowoleni z wyjazdu. Noce na morzu były bardzo ciepłe. Siedzieliśmy na rufie wdychając morskie powietrze i wypatrując gwiazd. Nie chciało się w ogóle spać. Chętni długo tańczyli przy muzyce granej na żywo.

Do Gdyni przypłynęliśmy o 8:00. Czekał na nas sprawny autokar innej firmy przewozowej z Białegostoku.

Wycieczka była bardzo udana, warto było się na nią wybrać. Prosiliśmy naszego kolegę Lecha z UTW, który ją zorganizował, żeby powtórzyć wyjazd w przyszłym roku, wydłużając pobyt np. do tygodnia.

Firma „Stena Line” oferuje różne trasy wycieczek i zniżek dla seniorów.

Maria Beręsewicz

Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok

 

 
 


 

 XV SPOTKANIE POKOLEŃ 2018  w DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W CZEREWKACH

W dniu 4 sierpnia nasze koleżanki z  kolegą Zdzisławem / oprawa muzyczna/  z sekcji "Podlaskie Korale" oraz z sekcji tańca cygańskiego  "Sare Roma" występowały na spotkaniu pokoleń dla pensonariuszy DPS w Czerewkach.
Mimo wakacji i upałów panujących dziewczyny z Podlaskich Korali  poświęciły swój czas  na próby i przygotowały pod kierownictwem Danki Sajur,Zdzisława i Haliny Wiszowatej przesympatyczny spektakl inspirowany wcześniejszym "Cała sala śpiewa z nami." ,Całość spektaklu  prowadziła Danuta. Udało się jej  rozśpiewać nie tylko pensjonariuszy ,ale również ich rodziny ,które licznie przybyły na to spotkanie.
Koleżanki z sekcji tańca cyganskiego pod kierownictwem Józefiny Bukin też poświęciły swój czas przygotowując się do występu, tańce jak i stroje sprawiły wszystkim obecnym wiele radości  oraz dostarczyły wiele wrażeń.Po raz kolejny okazało się,że nasze słuchaczki  są nie tylko  uzdolnione ,ale też  mają dobre i wielkie serca,bez wahania niosą radość słabszym poświęcając swój wolny wakacyjny  czas.
Kierownictwo DPS przygotowało dla wszystkich obecnych smaczne przekąski,napoje oraz ciasto.
Tekst i zdjęcia Maria Szulga 

 


 


Ścieżka rowerowa otwarta

W środę (25.07.), w dniu św. Krzysztofa, patrona kierowców, członkowie Sekcji Rowerowej i sekcji turystycznych „Mozaika”, „Tramp”, „Senior” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Klubu Rowerowego PTTK Oddział Regionalny w Białymstoku spotkali się na placu przed Farą, aby poświęcić swoje rowery.

Potem przejechaliśmy na osiedle Białostoczek, żeby uroczyście otworzyć nową ścieżkę rowerową w naszym mieście. Łączy ona ulicę Sitarską z ulicą Świętokrzyską. Biegnie nad torami kolejowymi, jest wygodna, szeroka i znacznie skróca drogę dojazdu z Antoniuka na Białostoczek i do centrum miasta. Rozciąga się z niej ładny widok na obie dzielnice.

Droga dla samochodów nie została jeszcze oddana do użytku. Trwają na niej ostatnie prace, m. in. budowanie nowych przystanków autobusowych.

Cieszymy się z każdej nowej ścieżki w naszym mieście, ponieważ służą nam one nie tylko do rekreacji. Dojeżdżamy nimi na działki, na zakupy w galeriach i giełdach, do naszych dzieci i wnuków.

Notatkę sporządziła: Maria Beręsewicz

 

 Autorami zdjęć są uczestnicy spotkania: Jagoda, Stenia, Aniela i Maria. 


 


Trasa Sekcji Nordic Walking- sobota 21 lipca 2018 r.

 1.Pólko-rozległa polana nad rzeką Supraśl

 2.Ośrodek 5 Dębów-wkomponowany w krajobraz kilkusetletnich dębów.

 3.Bulwary im. Wiktora Wołkowa.

 

 

Tekst i zdjęcia-Stenia Kamińska

 

Sekcja  Nordic Walking nie ma wakacji. Spotykamy się w każdą środę, a czasem w weekendy. 14 lipca 2018 r.  ośmioosobowa  grupa  z Helenką na czele wybrała  się na piękną krajoznawczą wycieczkę .Trasa prowadziła przez las sosnowy Puszczy Knyszyńskiej z miejscowości Ciasne do Supraśla. Przy drodze napotkaliśmy głaz poświęcony  pamięci Wiktora Wołkowa, a na skraju lasu  supraską ,,Świętą sosnę”. Pogoda nas nie rozpieszczała, padał deszcz, ale spędzanie czasu na świeżym powietrzu to najlepsze co można zrobić dla własnego organizmu.

 

Tekst i zdjęcia- Stenia Kamińska
 


Z biegiem Narwi czyli Tykocin-Góra-Tykocin

W sobotę 07.07.2018, sekcja turystyki pieszej „Tramp” zorganizowała rajd wzdłuż rzeki Narew. W Tykocinie rozpoczęliśmy rajd od cmentarza katolickiego. Szczególnie zainteresował nas grobowiec pensjonariuszy tutejszego klasztoru. Waldek przybliżył nam historię kościoła, który znajduje się na terenie nekropolii oraz osób w znaczący sposób zasłużonych dla tych okolic, których groby odwiedziliśmy. Trasa wiodła drogą nad brzegiem rzeki. I choć lato w tym roku bardzo suche tu zieleń przepiękna, świeża, łąki ukwiecone. Waldek uczył nas rozpoznawać rośliny, które w większości są ziołami leczniczymi. Cykoria, tojeść, komonica łąkowa, wrotycz, bodziszek, zawciąg... jak ich wiele ale staramy się zapamiętać. W cieniu dębów na wzgórzu usiedliśmy na II śniadanko i odpoczynek. Koleżanki z rzepów łopianów porobiły sobie przepiękne broszki na bluzeczkach. Gdzieś spod krzaka czmychnął zając to znów lis, drogę przeciął nam znacznych rozmiarów zaskroniec. We wsi Góra przeszliśmy przez jaz i wracaliśmy drugą stroną rzeki. Udało się nam zobaczyć łabędzie, żurawie i oczywiście bociany.

Jedno wyjście, jeden spacer a wrażeń moc. Piękna otwarta przestrzeń okolona na horyzoncie pewnie lasami bo tak daleka perspektywa, że nie sposób rozpoznać. Jedna z koleżanek stwierdziła, że w takiej przestrzeni człowiek czuje się naprawdę wolny.

 

      Barbara Rulka
Zdjęcia - Irena Nikonowicz - Sekcja Foto 


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.