Kronika Strona główna / Kronika / IV kwartał 2019 


 W dniu 18.12.2019 w ramach działalności DKF Seniora obejrzeliśmy polski film w reżyserii Jana Komasy p.t. "Boże Ciało". Światowa premiera filmu odbyła się 2 września 2019 roku w Sekcji Venice Days na 76. MFF w Wenecji. Z kolei polska premiera odbyła się 11 października 2019 roku.

Film opowiada o tym jak 20-letni Daniel zostaje warunkowo zwolniony z poprawczaka i wyjeżdża na drugi koniec Polski aby pracować w stolarni , ale zamiast tego zaczyna udawać księdza.
"Boże Ciało" znalazło się na krótkiej liście 10 filmów (spośród zgłoszonych 91) walczących o nominacje do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego.Polska produkcja rywalizuje m.in. z filmami z Francji. Węgier , Korei Południowej oraz Czech.
Film mam takie wrażenie, że nie tylko mnie wydał się bliższy a to przez wspaniałą kreację głównego bohatera- Daniela, którą odtwarzał Białostoczanin Bartosz Bielenia, ale również i to , że jego Babcia jest naszą słuchaczką.
Przed rozpoczęciem seansu podziękowałam współtwórcom DKF- czyli DKF-owi GAG oraz wspaniałym moderatorom Panom Dominikowi Sołowiejowi i Tomaszowi Adamskiemu i wszystkim zebranym życzyłam Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.
 
Maria Waśkiewicz
 


Zdjęcia: Irena Nikonowicz, Inka Piekarska - sekcja fotograficzna W dniu 16.12.2019  172 naszych słuchaczy miało przyjemność uczestniczyć w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w restauracji "Astoria".

Dzięki projektowi, który napisała nasza Prezes Pani Maria Szulga a hojnym geście finansowym Pana Prezydenta  Białegostoku, część naszych najstarszych słuchaczy i ich opiekunów mogła uczestniczyć za darmo, ci trochę młodsi ale po 80- tece za 10 zł, a pozostali za 25 zł.Jest to nie mała kwota dofinansowania, biorąc pod uwagę fakt, iż  1 bilet w cenie normalnej kosztował 56 zł.

Na początku Pani  Prezes przywitała ciepłymi słowami wszystkich zebranych, życząc zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Potem głos zabrali ks. biskup Henryk Ciereszko i ks. Michał Czykwin przekazując zebranym  słowa Bożego Błogosławieństwa .
Potem wysłuchaliśmy krótkiego spektaklu słowno - muzycznego w wykonaniu naszego chóru"Astra" pod wspaniałą batutą naszej niezmordowanej  Aksany Dziadul.
Po złożeniu sobie nawzajem życzeń świątecznych i podzieleniu się opłatkiem przystąpiliśmy do konsumpcji smakołyków. I tak na świątecznym stole znalazły się : barszcz czerwony z pasztecikiem z kapustą, danie gorące ryba smażona z ziemniakami, śledzie,  ryba faszerowana, 2 rodzaje sałatek, kompot z suszu oraz różne ciasta, kawa i herbata.
Wieczór wigilijny umilały nam kolędy intonowane przez naszych chórzystów.
Życzyliśmy sobie aby za rok spotkać się w tym samym gronie i oby tak się stało.
 
Notatkę sporządziła Maria WaśkiewiczZdjęcia: Maria Beręsewicz, Jan Surmacz - sekcja fotograficzna 16 grudnia 2019 r.   50-cio osobowa grupa wyjechała do Moniek. Byli to członkowie pierwszego seminarium wyjazdowego z projektu CHEST.

Po drodze przewodnik Waldemar Malewicz opowiadał o mijanych obiektach i miejscowościach.
Z okien autokaru widzieliśmy:

               - murowaną cerkiew pw.Podwyższenia Krzyża Świętego z 1875 r. w Fastach,

               - strzeliste wieże kościoła pw. Zwiastowania NMP w Dobrzyniewie Kościelnym,

               - 331 m wysokości maszt przekaźnikowy wzniesiony w 1996r. w Krynicach,

               - mijaliśmy Rez. Kulikówka, w którym rośnie rzadki gatunek paproci pióropusznik strusi. 

W Knyszynie zaczęliśmy zwiedzanie od gotycko-renesansowego kościoła p.w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Krótki rys historyczny przedstawił Waldek, a przewodnik Kazimierz Kalinowski opowiedział o drewnianym lamusie plebańskim z 1818 r. Potem obejrzeliśmy z zewnątrz i wysłuchaliśmy opowieści Waldka co ciekawego jest w wyposażeniu wnętrz Domu rodzinnego Piaseckich- - XVIII-to wiecznym dworku mieszczańskim. / poza sezonem niestety zamknięty/. Byliśmy przy pomniku króla Zygmunta Augusta, który w 1568 r. nadał miastu prawa magdeburskie, a w Knyszyńskim Ośrodku Kultury w Izbie Regionalnej obejrzeliśmy eksponaty historyczne i etnograficzne.

Po godz. 11.00 dotarliśmy do Moniek, gdzie czekał na nas przewodnik Tadeusz Skutnik. Opowiedział pokrótce historię Moniek i zaprowadził nas do Monieckiego Ośrodka Kultury na wystawę nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie Stroików Bożonarodzeniowych. Atutem tych prac było to, iż wykonane zostały wyłącznie z materiałów naturalnych.

Kol. Alicja Temler w ciekawy sposób zaprezentowała nam ilustrowany zdjęciami referat pt. "Jak to z choinką było ?" Wystawę stroików oglądaliśmy przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Dodatkową atrakcją było obejrzenie nagrodzonych we wcześniejszych konkursach prac zgromadzonych w Ośrodku. Wycieczkę zakończyliśmy przed neobarokowym kościołem pw. MB Częstochowskiej i Św. Kazimierza w Mońkach. 

 

Grażyna Keller

Zdjęcia: Inka Piekarska - sekcja fotograficzna14.12.2019 r. - Spotkanie opłatkowe Koła PTTK „Senior” i sekcji turystycznej Tramp

W przedświątecznym nastroju 28 członków Koła PTTK Senior i Sekcji Turystycznej Tramp spotkało się na tradycyjnym opłatku w Nadleśnictwie Dojlidy. Były życzenia świąteczne złożone przez Teresę Pruciak, łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, prezenty od św. Mikołaja. Na białych obrusach pojawiły się liczne potrawy: uszka, barszcz czerwony, śliczne ciasteczka w kształcie choinek, sałatka jarzynowa, pieczone, gotowane i smażone produkty z makiem, kapustą i grzybami, ryby na wiele sposobów. Przy ognisku i świątecznych dekoracjach śpiewaliśmy kolędy. Z echem życzeń Radosnych świąt, zdrowia, wszelkiej pomyślności wróciliśmy do domów.

Barbara Łojewska     


12.12.2019 r. - Wykład pr.dr hab. Agnieszki Zofii Wilczewskiej z Instytutu Chemii UwB

                                                                                         -  "Fakty i mity o kawie, mleku i cholesterolu"

                    Występ: Kabaret Seniorów "SZPILKA" z WOAK pod kierownictwem Danuty Ratajczak      

Dnia 12 grudnia 2019r. O godz. 16OO  w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego wysłuchaliśmy wykładu prof. dr hab . Agnieszki Zofii Wilczewskiej z instytutu Chemii UwB  „ Fakty i mity o kawie, mleku i cholesterolu „

Kawa – główne źródło kofeiny. Dowiedzieliśmy się o faktach i mitach jakie powoduje picie kawy a mianowicie -bezsenność, rak, choroby serca, ogranicza wzrost, wypłukuje magnez. Dowiedzieliśmy się o procesie produkcji kawy jak również o produktach w jakich kofeina znajduje się. Zapoznaliśmy się z zaletami fusów.

Mleko --najlepsze źródło wapnia, wywołuje alergię. Tu również pojawiły się fakty i mity.

Cholesterol   -  każda komórka zbudowana jest z cholesterolu. Rozróżniamy dwa typy  HDL - dobry cholesterol , LDL – zły cholesterol.  Nieprawidłowy stosunek dobrego do złego jest niebezpieczny.

     Po bardzo interesującym wykładzie czas umilił nam kabaret „Szpilka”

Halina Załęska
Zdjęcia: Maria Makal, Inka Piekarska, Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna Tajemnice magazynu Muzeum Wojska
Seniorzy z UTW 11.12.2019 r. zostali zaproszeni przez Muzeum Wojska w Białymstoku do magazynu przy ul. Octowej, gdzie zapoznali się z odrestaurowanym sprzętem z lat drugiej wojny światowej. Kustosz M. Daszuta, pasjonat machin wojskowych i samochodów, pokazał nam kilka armat różnych typów np. przeciwlotnicze, płytowa nazywana "Żegnaj Ojczyzno" oraz samochody-zbiornik do deaktywizacji chemicznej, piec piekarniczy, sowiecki samochód pancerny, gazik, a także łódź saperską i pojazd do przewożenia amunicji. Te niezwykłe eksponaty na razie stłoczono w magazynie, jednak w niedalekiej przyszłości będzie można je oglądać w muzeum na Węglówce. Na spotkaniu było tylko siedem osób, ponieważ nie wszycy wiedzieli, że zbieramy się na ul. Octowej.
K. Szewczyk

  W dniu 09.12.2019 r. studenci UTW w B-stoku wysłuchali prelekcji Pani Izabeli Szymańskiej pracownicy Książnicy Podlaskiej na temat: "Franciszek Karpiński i jego związki z Podlasiem".Franciszek Karpiński urodził się w 1741 r. w miejscowości Hołosków, dzisiejsza Ukraina południowo-zachodnia. Jego związki z Podlasiem to wynik kontaktów i przyjaźni  z możnymi tego terenu, tj. Dominikiem Radziwiłłem z Zabłudowa oraz Izabelą Branicką. Jest on autorem pieśni nabożnych i kolęd takich jak: "Kiedy ranne wstają zorze", "Bóg się rodzi". Zmarł w 1825 r. w Chorowszczyźnie k. Wołkowyska.

Halina GrykZdjęcia: Zofia Stanisławska sekcja fotograficznaWernisaż Danuty Łopatckiej w Klubie „Jubilat” w dniu 07.12.2019roku

Danuta Łopatecka –honorowy członek UTW. Osoba ciepła. Sympatyczna .

Swoją przygodę z pędzlem rozpoczęła ponad 25 lat temu, kiedy wstąpiła do UTW. Przez ten długi okres czasu namalowała grubo ponad 400 obrazów. Wiele z nich zdobywały nagrody, wiele przekazano do Szpitala Onkologicznego i Domu Pomocy Społecznej. Na wernisażu mogliśmy oglądać wiele prac autorki. Tematyka prac była różnorodna, ptaki. martwa natura , piękno Białegostoku, słynne Praczki ,ale przeważały pejzaże i kwiaty.

Uznanie i podziw okazali zebrani goście kwiatami, gratulacjami i serdecznym uściskiem.

Uroczystość uświetniły koleżanki z grupy „O Uśmiech Seniora”. Myślę , że każdy znalazł na tej wystawie pracę, która zapadła w pamięci na dłużej.

Danusiu, życzymy Tobie dalszych osiągnięć i sukcesów malarskich.

Tekst: Maria Makal

Zdjęcia : Maria Makal , Jan Surmacz –sekcja fotograficzna

07.12.2019 r. - Spacer Koła PTTK Senior „Ulica Warszawska”

Jan Klemens Branicki na polu Bojar wytyczył ulice Bojarską i Nowe Miasto, mieszkali tu w drewnianych domach z ogrodami pracownicy pałacowi i rzemieślnicy. Następne nazwy tej ulicy to Aleksandrowska, Bronisława Pierackiego, Warszawska. Nasza przewodnik Hania Wiatrowska opowiadała nam o budynkach od banku PeKaO do numeru 63. Usłyszeliśmy o przemysłowcach, fabrykach, kamienicach czynszowych, bankach, straży pożarnej, szkołach, poczcie, szpitalu, policji, Paryskim Towarzystwie Handlowym. Poznaliśmy chronologię zabudowy i dzieje właścicieli począwszy od XVIII wieku poprzez czasy zaborów, obu wojen po okres współczesny.

W Muzeum Historycznym wysłuchaliśmy prelekcji przy makiecie Białegostoku z czasów Branickiego, gdzie na 1,5 km2 mieszkało 3,5 tys. dusz, a pałac okazał się być za mały dla Branickiego i jego gości. Zwiedziliśmy też ekspozycję stałą muzeum. Hania pokazała nam mazerunek na drzwiach, czyli imitację szlachetnych gatunków drewna przez malowanie.

W kościele św. Wojciecha, gdzie po świątyni ewangelickiej zachowały się ambona, chrzcielnica, empory i chór, inaczej spojrzeliśmy na freski Kingi Pawełskiej.

26 nieco zmarzniętych osób wróciło do domów z kolejną dawką wrażeń.

Barbara Łojewska
 


Rajd szlakiem im. Profesora Witolda Sławińskiego

 Grupa piechurów z sekcji "Tramp" z przewodnikiem Waldemarem Malewiczem w dniu 07.12.2019r. jadąc Voyagerem do miejscowości Katrynka miała zaplanowaną wędrówkę po Puszczy Knyszyńskiej z Katrynki do Jurowiec ,szlakiem zielonym im. Profesora Witolda Sławińskiego. Po zatrzymaniu się Voyagera grupa ruszyła na szlak. Pogoda względnie była dobra. Wędrowaliśmy, podziwiając po drodze przyrodę. Wędrówka nie spełniła by zamierzonego celu, gdyby nasz bogaty w wiedzę  Waldemar nie przybliżył nam osoby profesora Witolda Sławińskiego. Profesor urodził się w Wilnie. Jego życie, nauka i studia odbywały się za granicą i poza Białymstokiem. Dopiero w roku 1950 przybył do Białegostoku i objął Katedrę Biologii przy Akademii Medycznej. Miasto poznało Witolda Sławińskiego jako profesora, leśnika ,mikrobiologa. Pełnił on funkcję prezesa wojewódzkiego oddziału PTTK w Białymstoku. Jako prekursor organizowania terenów chronionych stał się patronem utworzonego w 1988 r. Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej z siedzibą w Supraślu.
Waldemar wspominając Profesora, opowiedział nam kilka osobliwości związanych z zaliczeniami czy też z egzaminami studentów Akademii Medycznej u profesora. Mimo tych wymyślnych form sprawdzania wiedzy , studenci go uwielbiali.
Profesor Witold Sławiński zgodnie z jego wolą został pochowany na dawnym cmentarzu ewangelickim w Supraślu. Ubogaceni w dodatkową wiedzę dotarliśmy do Jurowiec skąd autobusem  nr. 102 ruszyliśmy do centrum Białegostoku. Waldemarze, dziękujemy za kolejną wyprawę i dozę dodatkowej wiedzy.
Helena Kurza


05.12.2019 r. - wykład: prof..dr hab. Lucyna Aleksandrowicz - Pędich SWPS UH-S w Warszawie -

 "Różnice kulturowe w edukacji"

                        Koncert chóru "Cantylena" pod dyrekcją K.Klepackiego i J.Sasinowskiej

 
W auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w  Białymstoku w dniu 05.12.br.słuchacze UTW obecni byli na wykładzie  pt. "Różnice kulturowe w edukacji" przeprowadzonym przez
Panią profesor Lucynę Aleksandrowicz - Pędich. Wykład poprzedziły dane dot. fali migracji ludzi w Europie i na świecie. Zjawisko to stanowi wyzwanie dla edukacji.Edukacja międzykulturowa rozumiana jest jako poznawanie, akceptowanie i przyjmowanie cech innej kultury przez członków różnych grup. Pani profesor omówiła kilka zagadnień dotyczących różnic kulturowych w edukacji : jak klasy wielokulturowe w polskiej rzeczywistości, szkoły różniące się;np.szkoła w Bangladeszu na łodziach( wyposażona w internet zasilany solarnie), szkoła bez książek w Stanach Zjednoczonych itp. Ciekawym zagadnieniem była koedukacja wg.której, szkoły zróżnicowane są ze względu na płeć (Iran,Pakistan, Nigeria); szkoły prowadzone przez organizacje wyznaniowe; szkoły katolickie (Kanada ,Irlandia, St.Zjednoczone). Kolejną omówioną kwestią dotyczącą edukacji to zasada stosowania ocen negatywnych i promocji do kolejnej klasy. Pani profesor omówiła różnice edukacyjne pomiędzy szkołą Wielkiej Brytanii i Polski. Omówione również zostały style interakcji na lekcjach; jak spontaniczność w udzielaniu odpowiedzi na zadawane pytania(studenci amerykańscy),wzajemne słuchanie i mówienie do siebie tu moderatorem jest nauczyciel. Edukacja jest obrazem szkoły i szkoła wpływa na kulturę.
W temacie wykładu porównano szkoły w Chinach i Japonii pod względem zachowana i postaw uczniów. Omówiona została edukacja w Polsce i Turcji , w Polsce i na Ukrainie oraz w Polsce i Rosji. Na tym wykład zakończono.
Helena Kurza
 
 

 

 


Zdjęcia: Zofia Stanisławska - Sekcja fotograficzna


 


03.12.2019 r - Temat wykładu w Muzeum Podlaskim (w Ratuszu) został zmieniony, z powodu choroby wykładowcy pana Huberta Lepionka. Zastąpiła go pani Joanna Tomalska-Więcek, przedstawiając prezentację – „Sanktuaria”.

Są to miejsca szczególnego kultu związanego z wydarzeniem nadprzyrodzonym, relikwiami lub cudownym wizerunkiem. Należą one do duchowego i kulturalnego dziedzictwa narodu.

Podlasie leżące na pograniczu kultury zachodniej i wschodniej obfitowało w Sanktuaria. Do ich powstania przyczyniła się migracja ludności różnych narodowości i wyznań. To na tych terenach położone były największe posiadłości magnackie. Ich właściciele fundowali kościoły i klasztory.

Obrazy Matki Bożej słynące łaskami są, m. in. w: Krypnie, Juchnowcu, Różanymstoku, Wasilkowie, Topczewie, Płonce Kościelnej, Łazówku, Supraślu, Krasnymborze, Domanowie, Ostrożanach, Hodyszewie. Niestety wiele z tych obrazów zostało zniszczonych lub zrabowanych przez kolejnych okupantów, w trakcie licznych wojen. Miejsce niektórych z nich udało się zlokalizować.

Wykład pani Joanny Tomalskiej-Więcek był bardzo interesujący. Przekazała nam wiele nowych, ciekawych informacji. Szkoda, że na wykłady fakultatywne chodzi tak niewiele osób z ponad siedmiuset osobowej grupy słuchaczy UTW.

Tekst: Maria Beręsewicz

Zdjęcia:Maria Beręsewicz, Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna
 Andrzejkowe wróżby.

 28 listopada grupa  ok. 70 studentów „wiecznie młodych” z  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, tradycyjnie jak co roku bawiła się na biesiadzie z okazji „Andrzejek” w gościnnych progach klubu „Jubilat” Spółdzielni Mieszkaniowej „Rodzina Kolejowa”. Z własnym koszyczkiem ,żeby było smaczniej i taniej. Do tańca przygrywał nam  zaprzyjaźniony z nami  muzyk Andrzej Mazur z kolegą oraz  śpiewającą wnuczką  prezentując piosenki wielu pokoleń.
Oczywiście były wróżby i konkursy.
Lany wosk ukształtował  nam piękny kosz kwiatów i mapę  kontynentów .Wszystko wskazuje na to ,że będziemy dużo podróżować w przyszłym roku i otrzymywać kosze kwiatów z okazji  i bez okazji.
 Była wróżka,w którą wcieliła się nasza koleżanka Wanda ,która mówiła tylko prawdę i przepowiadała nam ciekawą przyszłość,  Ze specjalnie przygotowanych  kartek- losów każdy mógł wyciągnąć   przepowiednię na najbliższy czas.
Był tez konkurs na najlepszą tancerkę i tancerza, na najpiękniejsze oświadczyny oraz losowanie  3 nagród na przypadkowo wybrane numery losów  .Najstarszy uczestnik miał 90 lat. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie .
Biesiadę zorganizowała
Janka Jakoniuk(poetka, malarka)  wspólnie z mężem Andrzejem.
zanotowała i fotograficznie podejrzała Maria Szulga

 


28.11.2019 r. - Koncert pianisty Jakuba Kuszlika dla słuchaczy UTW - Sala Koncertowa UMFC       Filii   w Białymstoku

 

28.11.2019 r., w ramach zajęć fakultatywnych, został przygotowany, przez Małgorzatę Bielicką, koncert dla naszych słuchaczy. Tym razem był to nie występ studentów UM, ale RECITAL FORTEPIANOWY JAKUBA KUSZLIKA, wybitnie utalentowanego studenta bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jest on laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego
im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, półfinalistą konkursu Beethovena w Bonn, zdobywcą wielu laurów w konkursach pianistycznych. Koncertował w Polsce i za granicą: w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii i Islandii.

Jakub Kuszlik zagrał bez nut: BALLADĘ g-moll op. 23, NOKTURN E dur op 62 nr 2 i MAZURKI op. 30 F. Chopina, SZEHEREZADĘ  z cyklu „Maski” op. 34 K. Szymanowskiego, KRAKOWIAKA FANTASTYCZNEGO
I. J. Paderewskiego i KREISLERIANĘ R. Schumanna. 

Pani Bielicka dołożyła wielu starań, aby umożliwić nam wysłuchanie mistrzowskiej gry tego pianisty. Zdobyła dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapewniła menedżera pianisty, że widownia będzie pełna. Niestety widownia świeciła pustkami, co prowadząca podkreśliła delikatnie w słowie wstępnym. Nie było ani jednej osoby z zarządu UTW, nie było podziękowań (zrobiłam to w imieniu obecnych po koncercie). 

Koncerty to jedna z form edukacji, a w ogłoszeniach przypominamy o zabawach, sanatoriach, wycieczkach. Nie ma przypomnień o koncertach, wystawach, muzeach. Jako edukacja dostrzegane są i doceniane tylko wykłady. Kiedyś było 100 słuchaczy UTW, a na koncercie brakowało miejsc, teraz jest ponad 700, a widownia pusta.


Maria Wójcicka


 
Zdjęcia: Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna25.11.2019 r. - Książnica Podlaska - Dzial Zbiorów Specjalnych

                       "Dzieci Białegostoku - 42 Pułk Piechoty z Wygody"  - Izabela Szymańska,

                                                                                                                           Waldemar Malewicz
Zdjęcia: Inka Piekarska - sekcja fotograficzna23.11.2019 r. -  Rajd Koła PTTK Senior „Królewskie miasto Knyszyn”

Naszą wizytę w Knyszynie rozpoczęliśmy od Rynku przy pomniku króla Zygmunta Augusta. Po krótkiej wizycie w Izbie Regionalnej z ekspozycjami: historyczną, tkactwa i naczyń użytkowych przeszliśmy ul. Białostocką, mijając tablice historii królewskiego miasta, na założony pod koniec XVIII w. cmentarz żydowski położony na groblach XVI-wiecznych sadzawek. Na kirkucie zachowało się 30% macew.

Następnie zobaczyliśmy kościół p.w. Jana Apostoła i Ewangelisty i dom Piaseckich.

Dzięki naszej przewodnik Hani Wiatrowskiej usłyszeliśmy wiele informacji o dawnej świetności Knyszyna, królu Zygmuncie Auguście, który szczególnie upodobał to miejsce. 23 uczestników rajdu jest zadowolona z wyjazdu, historia ważnych miejsc jest tak blisko nas.

Notatka:  Barbara Łojewska

Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna

21.11.2019 r. - Wykład: prof. Adam Czesław Dobroński - "Sowieci w Białymstoku 1939-1941"

Występ Samorządowego Ogniska Baletowego w Białymstoku pod dyrekcją Grażyny Pietrzak
 21 listopada 2019 r. prof. Adam Czesław Dobroński wygłosił wykład na temat: Sowieci w Białymstoku 1939-1941. Na wstępie przedstawił program obchodów 100-lecia urodzin Ryszarda Kaczorowskiego –  ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, zapraszając słuchaczy UTW na te uroczystości w naszym mieście. W swoim wystąpieniu Pan Profesor przybliżył nam realia życia na Białostocczyźnie „za pierwszego Sowieta”. Po wykładzie dzieci i młodzież z Samorządowego Ogniska Baletowego w Białymstoku pod dyrekcją Grażyny Pietrzak w pięknych barwnych strojach zaprezentowały wspaniałe żywiołowe układy taneczne.

Sporządziła:Barbara Wilczewska
Zdjęcia: Zofia Stanisławska - sekcja fotograficznaFinał V edycji konkursu literackiego „Srebro nie złoto” i uroczysta gala,

                                                                                     odbyła się 21.11.2019 r. w Książnicy Podlaskiej.

Kapituła złożona z przedstawicieli organizatorów: Stowarzyszenia Szukamy Polski, Podlaskiej Redakcji Seniora, Polskiego Radia Białystok oraz Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku - wybrała 12 laureatów. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się dwie nasze koleżanki.

PROZA – kategoria ogólna: 1.Janina Jakoniuk z Białegostoku za utwór „Niespodzianka”.

Podlaska Redakcja Seniora przyznała 8 własnych (równorzędnych) wyróżnień: Kategoria ogólna POEZJA – Bogusława Wierzbicka z Białegostoku za wiersz „Trwam”. Wszyscy uczestnicy spotkania dostali tomik z utworami laureatów IV edycji konkursu, z 2018r. Na zakończenie gali odbył się koncert poetycki z muzyką autorstwa i w wykonaniu Andrzeja Karolczyka (gitara i śpiew) i Marty Bielskiej (skrzypce). Nagrodzone w roku 2019 wiersze recytowała Dorota Sokołowska.

Serdecznie gratulujemy obu koleżankom i życzymy dalszych sukcesów. Galę uświetniały zdjęcia członków Sekcji fotograficzno-filmowej: Krystyny Kowalewskiej, Marii Makal, Zofii Stanisławskiej i Marii Beręsewicz, z naszego UTW. Na stronie internetowej podlaskisenior.pl znajduje się lista wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych osób. Wkrótce, na portalu tym, ukażą się również nagrodzone utwory.

Źródło: Podlaski Senior

Notatka: Maria Beręsewicz

Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Krystyna Kowalewska, Maria Makal, Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna 


W środę 20 listopada 2019 w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim  odbyły się obchody Dnia Pracownika Socjalnego. To osoby, które pomagają rodzinom w trudnej sytuacji, nie tylko finansowej. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wręczył zasłużonym pracownikom i jednostkom z całego województwa wyróżnienia w formie  grawertonów i w postaci dyplomów. Obchody zakończył występ artystyczny zespołu „Podlaskie Korale” z Uniwersytetu  Trzeciego Wieku w Białymstoku, który zaprezentował piosenki z repertuaru "Czerwonych Gitar".
Jadwiga Barcewicz

 19.11.2019 r. - wykład: "Unie Polski z Litwą" - Paweł Okołot - Muzeum Historyczne
Zdjęcia: Krystyna Kowalewska - sekcja fotograficzna15 listopada b.r. w Centrum Aktywności Społecznej, ul. Św. Rocha 3 odbył się wernisaż fotograficzny kończący projekt fotograficzny „Białostoczanie – poznaj swoich sąsiadów”.

Autorzy zdjęć, uczestnicy warsztatów fotograficznych, zaprosili swoich sąsiadów do uczestniczenia w tym projekcie. Sesje zdjęciowe były okazją do odnowienia bądź nawiązania nowych kontaktów sąsiedzkich.

W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele: Urzędu Miasta Centrum Aktywności Społecznej: Alicja Regucka i Anna Pawłowska, Rady Seniorów przy Marszałku Województwa – Jolanta Wołągiewicz oraz Stowarzyszeń Szukamy Polski i Podlascy Seniorzy.

W projekcie uczestniczyły także koleżanki z Sekcji fotograficzno-filmowej naszego Uniwersytetu: Krystyna Kowalewska, Inka Piekarska, Zofia Stanisławska, Maria Beręsewicz. Pracowałyśmy pod kierunkiem profesjonalnego fotografa, dziennikarki „Gazety Wyborczej” – Agnieszki Sadowskiej. Warsztaty były bardzo ciekawe. Poznawałyśmy tajniki robienia nietuzinkowych zdjęć.

Wystawę można obejrzeć w siedzibie CAS, ul. Św. Rocha 3, na I piętrze. Zapraszamy.

Projekt realizowany był w ramach Programu Regrantingowego „Aktywni Sąsiedzi” dofinansowanego ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Notatka: Maria Beręsewicz

Zdjęcia: Krystyna Kowalewska

 

V Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych

Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego zorganizowała 13 listopada b.r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku, kolejne Forum seniorów z naszego województwa. Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele pozarządowych organizacji senioralnych i osoby indywidualne uważają, że seniorzy mogą i chcą wpływać na zmiany w lokalnym środowisku, angażują się w działania nie tylko dla swojej grupy, ale też szerzej, w działania obywatelskie. Spotkanie było dobrą okazją do dzielenia się „dobrymi praktykami” w działaniach lokalnych.

W trakcie Form zostały również ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego „Podlaskie ślady. Człowiek, miejsce, kultura”. Zdjęcie naszej koleżanki Krystyny Kowalewskiej, szefowej Sekcji Fotograficzno-Filmowej, zatytułowane „Mgła”, zdobyło wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.

Notatka i zdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna
 Jak co miesiąc tak i dziś 13.11.2019 mieliśmy kolejne spotkanie w kinie "Forum" w ramach DKF Seniora oglądając film "Downton Abbey. Kanwą tego filmu był serial pod tym samym tytułem wyświetlany w latach 2010 -2015. Serial miał 6 sezonów a w nim ponad 50 odcinków. Film pokazywał tylko  kilka  dni przed zapowiedzianym przyjazdem na 1 dzień króla i królowej. Piękne wnętrza, piękne krajobrazy , piękne stroje ale to nie wystarczy według mnie aby oddać charakter i atmosferę  tamtych czasów , które pokazuje serial. Zachęcam osoby lubiące filmy obyczajowe i historyczne do obejrzenia serialu.

Maria Waśkiewicz

Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna
09.11.2019 – XXIV Jesienny rajd Pieszy „Szlakami Niepodległości”

28 osób sekcji PTTK Senior wzięło udział w Rajdzie Niepodległości na trasie Czarny Blok – Czarna Białostocka. Komandorem rajdu był Adam Grabowski a przewodnikami Bartosz Talipski i Małgorzata Leszczyńska. Razem z grupą młodzieży wędrowaliśmy zielonym szlakiem przez Ratowiec, Wólkę Ratowiecką, Klimki, Czarną Wieś Kościelną. Po drodze mijaliśmy bezimienne kapliczki zawieszone na drzewach; upamiętniają one zdarzenia i bohaterów powstań Styczniowego i Listopadowego. Większość oddziałów powstańczych nie miała kronikarzy, wielokrotnie zachowały się jedynie przekazy ustne, a bagienne tereny puszczy stanowiły schronienie. W Czarnej Białostockiej czekało na nas ognisko, kiełbaski, herbata. Było śpiewanie pieśni patriotycznych i konkursy z nagrodami. Odznaki rajdowe upamiętnią 101 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Barbara Łojewska

Zdjęcia: Stenia Kamińska
9 listopada 2019 r. 26 osób z sekcji turystyki pieszej TRAMP z 9 letnim Fabianem wybrało się

                                                                                                                                 na trasę Królowy Most – Załuki.

W Królowym Moście zwiedziliśmy cerkiew p.w. św. Anny. Na Szlaku Wzgórz Świętojańskich wspięliśmy się na Górę Św. Jana – wzgórze morenowe o wys. 209 m.n.p.m., na szczycie którego znajduje się głaz z pamiątkową tablicą, krzyż i tablica na starej sośnie upamiętniające kaźń powstańców styczniowych, walczących na tych terenach. Jest też wysoka wieża widokowa. Niestety mgła przeszkodziła nam w podziwianiu z niej pięknego krajobrazu. Spacerując przez las zbieraliśmy grzyby, których nadal jest dużo.

             Maria Wójcicka

Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna

 
 


07.11.2019 r - wkład:  prof. dr hab. Andrzej Kisielewski - Instytut Studiów Kulturowych UwB

                                - "Buen Camino! Opowieść o św.Jakubie, piielgrzymkach do Composteli i sztuce

                       występ: Chór im. Stanisława Moniuszki działający przy WOAK w Białymstoku

                                               pod dyrekcją Marty Szałkiewicz

W dniu 7.11.2019r. w auli Wydziału Prawa UwB  członkowie naszego UTW wysłuchali wykładu  prof. dr hab. Andrzeja Kisielewskiego pracownika Międzynarodowego Instytutu Kulturoznawstwa i Sztuki UwB pt. "BUEN CAMINO" Opowieść o św. Jakubie, pielgrzymach do Composteli i sztuce". Św. Jakub Apostoł lub Jakub z Composteli, jeden z 12 apostołów Jezusa Chrystusa urodził się w Betsaidzie. Tradycja podaje, że  święty po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Hiszpanii,  by tam głosić Dobrą Nowinę. Stąd też jest to szczególne miejsce kultu w Hiszpanii. Św. Jakub tam też pozyskał 9 uczniów i  7-ma  z nich wrócił do Jerozolimy, gdzie został przez Heroda pojmany i zabity.Legenda mówi, że ciało Świętego dotarło w cudowny sposób do Hiszpanii w łodzi bez wioseł. Położone na kamieniu roztopiło się tworząc sarkofag.Relikwie Św. Jakuba zostały odkryte po 750 latach i do chwili obecnej znajdują się w Katedrze Św. Jakuba w Santiago de Compostela. Św. Jakub pojawił się w bitwie pod CLAVJO w 844r. na białym koniu i zmusił Maurów do ucieczki. Stąd przedstawiany jest jako walczacy z Maurami, ale też jako apostoł i pielgrzym. Ponieważ wielu wiernych doznało cudownych uzdrowień, wykorzystał ten fakt Król Asturii Alfons III poprzez organizowanie pielgrzymek do Composteli.Powstał system szlaków pielgrzymkowych, a wzdłuż nich wybudowano gotyckie katedry, klasztory, hospicja, opactwa benedyktyńskie, mosty, bramy. Porządku i bezpieczeństwa na szlakach pilnował utworzony Zakon Rycerski Św. Jakuba. Pielgrzymowanie do grobu Św. Jakuba w średniowieczu było wielką manifestacją uczuć religijnych, chęć dziękczynienia, uzyskanie odpustu, prośby o uzdrowienie, spełnienie ślubów, jak też ciekawość świata. Symbolem pielgrzymowania jest muszla Św. Jakuba.Tradycja pielgrzymowania do S.de Comp. przetrwała do naszych czasów i jest ciągle żywa.
Spotkanie zakończył pięknym śpiewem Chór im. St. Moniuszki działający przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji  Kultury w Białymstoku pod dyrekcją Marty Szałkiewicz.

Halina Gryc
Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna05.11.2019 r. - wykład: Piotr Sawicki -  "Symbole niepodległości"  - Muzeum Rzeżby Alfonsa                                                                                                                                                                   Karnego
Zdjęcia: Krystyna Kowalewska - sekcja fotograficzna24.10.2019 r. - Bal z okazji Dnia Seniora
 To była zabawa na 102.Po raz kolejny pokazaliśmy ,ze jesteśmy" wiecznie młodzi ".Do tańca przygrywał zaprzyjaźniony z nami zespół "Malibu"Były konkursy taneczne , dużo śmiechu i dobrej zabawy.Był tez krótki koncert muzyki na ustnych organkach w wykonaniu jednego z uczestników -Czesława M.
Wszyscy pytali się ,kiedy następne taneczne spotkanie.Przed nami wieczór "andrzejkowy.Szukamy organizatorów. 
.
.A to ,że mogliśmy się bawić w pięknych wnętrzach restauracji "Gracja" i przy dobrym jedzeniu zawdzięczamy organizatorce tej zabawy Marii Waśkiewicz.
M.S.

 


 Bal Seniora studentów UTW w Białymstoku odbył się w pięknej sali balowej Restauracji "Gracja". Bawiło się ponad 70 osób, przy muzyce granej na żywo i piosenkach w wykonaniu zespołu "Malibu". Imprezę zorganizowała i prowadziła Maria Waśkiewicz. Pięknie udekorowane stoły, obfite i smaczne różności kulinarne zarówno na zimno jak i na gorąco, bardzo miła i sympatyczna obsługa i parkiet zapełniony od pierwszych taktów muzyki po bis na koniec balu. W przerwie słuchaliśmy pięknie granych utworów na harmonijce ustnej przez pana Czesława, dedykowanej uczestnikom balu piosenki "Milion białych róż" w brawurowym wykonaniu Marii, żywiołowo kibicowaliśmy uczestnikom podczas 2 konkursów tanecznych, szczególnie dużo śmiechu, braw i świetnej zabawy było przy konkursie drugim.

Ach, co to był za bal!!!!!! Dziękujemy!
Jadwiga Barcewicz
foto Maria Makal, Jadwiga Barcewicz 


Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wilna z wizytą w Białymstoku

We wtorek  22 października odwiedzili nas słuchacze Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wilna .Waldek Malewicz -człowiek wielkiego serca  zaoferował swoją bezpłatną  pomoc jako przewodnik .Goście nasi byli wzruszeni słysząc polską mowę. To już ostatnie pokolenie tak mocno związane z Ojczyzną.

 Z wizytą studyjną w Krasnogrudzie

W dniu 18.10.2019 WOAK zorganizował wizytę studyjną w Krasnogrudzie dla przedstawicieli różnych organizacji kulturalnych z Białegostoku i miejscowości ościennych.Wizyta miała charakter zarówno poznawczy   jak i  inspirujący Miejsce w którym często przebywał młody  Czesław Miłosz.tchnie życiem i prowadzone są tam interesujące warsztaty dla dzieci,młodzieży i dorosłych.
 Zdjęcia J.Surmacz i M.Szulga /komórka/22.10.2019 r. -  Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

                          wykład: Iwona Furmankiewicz "Oblicza pamięci - maski pośmiertne z kolekcji

                                                                                                                                      Alfonsa Karnego"
Zdjęcia: Irena Nikonowicz, Krystyna Kowalewska - sekcja fotograficzna21.10.2019 r. - spotkanie w Książnicy Podlaskiej w Dziale Zbiorów Specjalnych

                      "Człowiek legenda - Mikołaj Kawelin" - prelegent Izabela Szymańska

 
Zdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna17.10.2019 r - XXVI INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2019/2020
Zdjęcia: Irena Nikonowicz, Maria Beręsewicz, Krystyna Kowalewska - sekcja fotograficznaZabawa Modą – 16.10.2019 r. po raz pierwszy zebrało się 21 osób zainteresowanych tym tematem i nie były to tylko same kobiety. Miejsce spotkania – CAS ul. Św. Rocha, sala nr 104. Zaczęliśmy od rozmów o tym, czego oczekujemy i czego chcemy. Otóż oczekujemy jak można nasze ciuchy mniej modne przerobić na bardziej „trendy”, jak można dopasować je do naszych sylwetek, jak ubierać się na okazje typu wykłady UTW, wyjścia wieczorowe, spotkania plenerowe. Mamy pomysły, aby tematy uporządkować wg rodzaju garderoby np. na jednym spotkaniu zajmiemy się bluzkami, na następnym spodniami, spódnicami, nowymi trendami, kolorami i co nam jeszcze do głowy wpadnie.

Tematem przewodnim naszego najbliższego spotkania będą nakrycia głowy, bo przecież „idą chłody”. Przyniesiemy ze sobą na spotkanie po parę różnych czapek, kapeluszy, szalików. To da nam większą szansę doboru „coś dla siebie” niż w sklepie z nakryciami głowy i jaka to może być fajna zabawa z tą modą jakie fajne sytuacje koleżeńskie. Naszym dobrym duchem doradczym jest Helena pracująca od lat branży odzieżowej. O naszym następnym spotkaniu dowiecie się z komunikatów na naszej stronie lub u Ewy Krosnowskiej tel: 601-254-008. Bawmy się modą , to bardzo poprawia humor i samopoczucie.

Tekst i zdjęcia: Ola Zawadzka
 W dniu 16.10.2019 r. w budynku WOAK- przy ul. Kilińskiego, odbyło się pierwsze w tym semestrze spotkanie Sekcji Historycznej UTW.

Kierownik Sekcji Jan Jackiewicz zaprosił dr nauk prawnych Kazimierza Konopko celem wygłoszenia wykładu na temat „Historii rolnictwa w Polsce na przestrzeni wieków (966- 2010)”. Abyśmy mogli zgłębić wiadomości w tej materii każdy uczestnik spotkania otrzymał w prezencie trzy tomy książki na wyżej wymieniony temat, autorstwa Kazimierza Konopko, wydanej przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Białostockiej. Na koniec spotkania odbyła się dyskusja na temat przedstawionych zagadnień.

Opracował : Miron Mirosław Łukjaniuk.

Zdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna 


13 października Klub Mozaika i Sekcja Tramp odbyły swoją kolejną wycieczkę. Tym razem tatarskim szlakiem do Kruszynian. 50 osób wyjechało autokarem w kierunku przejścia granicznego w Bobrownikach. Piechurzy do wyboru mięli trasę krótszą 4km i dłuższą ok.10km. W okolicach Walił obejrzeliśmy głaz narzutowy, ciekawy obiekt sprzed ok. 300 – 150 tys lat. Następnie pojechaliśmy na most we wsi Królowe Stojło nad rzeką Supraślą. Jest tam most imieniem Sońki i Joachima. Waldek opowiedział historię która wydarzyła się we wsi Słuczanka. W podlaskiej Słuczance przydarzyła się miłość ona Białorusinka a on Niemiec, dwa różne światy i do tego wojna. Historia została opisana w książce pod tytułem „Sońka” Ignacego Karpowicza. Książkę naprawdę warto przeczytać. Ignacy Karpowicz urodził się w Białymstoku jest pisarzem, prozaikiem i tłumaczem literatury,zdobył wiele nagród. Większość postanowiła zmierzyć się z dłuższym dystansem, więc wysiadamy na szosie do Bobrownik w Skroblakach. Pogoda słoneczna i ciepła. Przepiękne kolory jesieni: drzew, krzewów i traw. Las jest mieszany, więc drzewa liściaste w barwach różnych żółcieni i czerwieni na tle świerków i sosen w promieniach słonecznych wyglądają bajecznie. Kilka osób postanowiło poszukać grzybów, zbiory niewielkie, ale dużo radości. Wspólne śniadanie na polance. I dalej przepięknym lasem idziemy do Kruszynian. Kruszyniany wieś założona prawdopodobnie XVII w położona w pobliżu rzeki Nietupy. Wieś jest położona malowniczo na skraju łąk, lasów oraz wzniesień. W Kruszynianach zwiedzamy mizar (cmentarz tatarski). Waldek zapoznaje nas z historią tego miejsca i tradycją. Następnie zwiedzamy meczet. Wyjątkowa forma architektoniczna podlaskich meczetów, gdyż wznosili je miejscowi rzemieślnicy, nieznający architektury wschodu. Jedziemy do Krynek. Tam zwiedzamy cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Cerkiew zbudowana w 1864r w stylu eklektycznym. Następnie poszliśmy na cmentarz żydowski (kirkut). Cmentarz został założony 1662r zajmuje pow. ok 2,3 ha ok. 3100 nagrobków. Znaczna liczba macew uległa zniszczeniu, lub padła łupem złodziei. Cmentarz jest zaniedbany, problemem są zarośla. Z Krynek wyjeżdżamy w kierunku Białegostoku po drodze mijamy dawny dom Sokrata Janowicza, wcześniej odwiedziliśmy jego grób który znajduje się na cmentarzu prawosławnym. Sokrat Janowicz urodził się w Krynkach polski pisarz narodowości białoruskiej, tworzył po polsku i białorusku. Jadąc autokarem w zachodzącym słońcu podziwiamy kolory jesieni ,mijamy pola aronii w kolorze czerwieni jest to niesamowity widok. Wracamy pełni wrażeń i dziękujemy Grażynie, Marii i Waldkowi.

Elżbieta Wiktor

Zdjęcia: Irena Nikonowicz, Inka Piekarska, Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna 12.10.2019 – Kolo PTTK SENIOR - Spacer  przez rezerwat KRASNE do Supraśla pt. „Jesień                                                                                                                                                   w  Puszczy”

O godz. 10 wysiedliśmy z autobusu nr 13 w Ciasnem, ul. Spacerową wyruszyliśmy na wyprawę zielonym szlakiem przez Puszczę Knyszyńską. Po drodze mijaliśmy 200-letni dąb, krzyż drewniany z 1848 roku, XIX-wieczne stawy hodowlane na spiętrzeniu rzeczki Pilnica, jezioro Komosa obsadzone przez myśliwych topinamburem, barć. Z grzybów najwidoczniejsze były czerwone muchomory, kilka osób nazbierało sporo grzybów jadalnych. Parę razy widzieliśmy sromotnika bezwstydnego. Rezerwat Krasne od 1990 r. chroni las sosnowo – świerkowy. Tuż przed Supraślem jest kamień poświęcony Wiktorowi Wołkow i kapliczka Grzegorza Łosia oraz mogiła Nieznanego Żołnierza.

Nasz przewodnik Andrzej Tarasewicz dużo opowiadał nam o przyrodzie, roślinach i ptakach. 30 uczestników spaceru podziwiało jesienne kolory puszczy, nasyceni leśnym powietrzem wróciliśmy do Białegostoku PKSem.

Barbara Łojewska

Zdjęcia: Maria Makal, Zofia Stanislawska - sekcja fotograficzna

11.10.2019 - Spotkanie z koordynatorami projektu "CHEST" z Litwy, Portugalii i Turcji w klubie

                                                                                                                                                        "ZENIT"
Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Maria Makal, Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna Finał VI edycji  "UTW dla społeczności"

10 października 2019r. w Centrum Konferencyjnym TWINS w Warszawie spotkały się po raz ostatni " trójki inicjatywne" z 10 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Grupa 30 osób spotykała się na warsztatach szkoleniowych wg. ustalonego harmonogramu. Odbyły się cztery spotkania od listopada 2018 r. do 10 października 2019r. Trójki inicjatywne miały określone zadanie do zrealizowania ; po pierwsze utworzenie grupy wolontariatu, poznanie siebie na wzajem,ustalenie zasad współpracy , sprecyzowanie celu działania ,zebranie materiałów, ustalenie harmonogramu. Produktem finalnym tych prac był przygotowany projekt społeczny i jego realizacja. Nasza grupa wolontariuszy przygotowała projekt międzypokoleniowy  " Z przyrodą na ty".  Grupa dzieci z 4 szkół  uczestniczyła w edukacyjnej wyprawie do Poczopka w Puszczy Knyszyńskiej (dnia 27.06.2019r.). Projekt wsparty został mikrograntem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przy ogólnej ocenie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" W dniu przyjazdu do Centrum po obiedzie Angela Zielińska Dyr.Operacyjny Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Anna Jurkiewicz z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych"ę" dokonały uroczystego otwarcia finałowego zjazdu VI edycji "UTW dla społeczności".
Po otwarciu warsztatów finalnych, animatorzy Adam Kadenaci i Dorota Ogrodzka podzielili nas na dwie grupy 15 osobowe , które rozpoczęły pracę ze swoimi animatorami. Nasza trójka tj.Gienia ,Stenia i Helena zostały rozdzielone. Zajęcia warsztatowe skupiły się na zaprezentowaniu przez uczestników swoich dróg prowadzących do osiągniętego sukcesu. Wieczorem organizatorzy warsztatów przygotowali nam uroczysty toast lampką wina oraz film muzyczny.
Drugi dzień warsztatów finałowych był podsumowaniem naszej pracy w VI edycji projektu, przed kamerą każda z trójek miała swoje 10 minut na przekazanie własnych refleksji z doświadczeń z wolontariatem. Na zakończenie finalnego spotkania, każda z "trójek inicjatywnych " otrzymała dyplom.
 
Helena Kurza W dniu 09.10.2019 obejrzeliśmy doskonały film "Ból i blask" w reżyserii Pedro Almodovara. Pokazuje on  kilka dni z życia wybitnego reżysera, jego namiętności , zwątpienia i tajemnice bez upiększeń, tylko szczerość i prawdę. Jest to autobiograficzne arcydzieło z udziałem Penelope Cruz i Antonio Banderasa (nagroda dla najlepszego aktora na tegorocznym festiwalu w Cannes. Jak podkreśla światowa krytyka , jest to najlepszy film w karierze Almodovara, po seansie film spotkał się z 10-minutową owacją na stojąco.


Maria Waśkiewicz


Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna 03.10.2019r. Zespół ‘Podlaskie korale” wystąpił w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, podczas obchodów Światowego Dnia Seniora. Zebranych powitała Danuta Sajur i zaprosiła do obejrzenia spektaklu słowno-muzycznego „NIEPODLEGŁA” związanego z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
         Koncepcję spektaklu zaproponowała Halina Wiszowata, Zdzisław Kulikowski wybrał ostatecznie utwory lub ich fragmenty, opracował do nich aranżacje, przygotował wokalnie zespół oraz towarzyszył mu, grając na organach lub gitarze. Słowo wiążące przygotowała oraz występ prowadziła Walentyna Karpow.Zespół przedstawił wiązankę 14 utworów patriotycznych związanych z trudnymi, czasem tragicznymi, wydarzeniami w naszej 100-letniej historii, ale również radosnymi, pozwalającymi każdorazowo patrzeć w przyszłość z optymizmem. Utwory lub ich fragmenty były oczywiście wykonywane w kolejności chronologicznej. Przewijał się motyw „Ja to mam szczęście…” wówczas, kiedy mowa była o zwycięstwach. Wystąpili: Jadwiga Barcewicz, Nina Bielenia, Elżbieta Kackieło, Walentyna Karpow, Irena Kasabuła, Zdzisław Kulikowski, Krystyna Rogalska, Maria Waśkiewicz, Bogusława Wierzbicka, Halina Wiszowata, Halina Załęska i Halina Zyskowska. Bogusława Wierzbicka recytowała również swój wiersz „Żołnierzom nieznanym”. Niezwykle przejmująca  interpretacja utworów „Biały krzyż” oraz „Mury” (z udziałem całego Zespołu) wykonanych przez Marię Waśkiewicz została nagrodzona zasłużonymi brawami. W utworze „Mury” Zdzisław akompaniował Marii na gitarze. Na zakończenie wybrzmiało następujące przesłanie, które powinno na zawsze zagościć w sercach i umysłach naszego i przyszłych pokoleń:„Pierwsza wojna - pal ją sześć, to już tyle lat,
Druga wojna - jeszcze dziś winnych szuka świat,
A tej trzeciej, co chce przerwać nasze dni,Winna/winny będę ja, winien będziesz ty.”Zebranym bardzo podobał się występ. Przyjęli go ciepło i ze wzruszeniem oraz nagrodzili długo trwającymi brawami. Historia Polski jest przecież związana z życiem naszym i naszych przodków, których wciąż pamiętamy.
Walentyna Karpow NASI SŁUCHACZE WYRÓŻNIENI NA WOJEWÓDZKIM DNIU SENIORA 03.10.2019

 

Polski Związek Emerytów,Rencistów i Inwalidów zoorganizował  wraz z  Zakładem Ubezpieczeń Społeczny po raz kolejny uroczyste spotkanie z okazji światowego Dnia Seniora. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego.Patronat sprawował wojewoda Pan Bohdan Paszkowski.Obecny był też marszałek
Artur Kosicki. Przybyło dużo zaproszonych gości i seniorów z całego województwa. Było odświętnie i uroczyście.Seniorzy z całego województwa  pracujący społecznie zostali wyróżnieni za swoją postawę społeczną.
Wśród wyróżnionych  byli też nasi słuchacze.

1.Maria Waśkiewicz
2.Lech Wiszowaty 
3 Halina Załęska.

4.Tatiana Biała 
5.Krystyna Kowalewska 
6.Maria Beręsewicz
7.Irena Nikonowicz
8.Helena Łukaszewicz

 

"Podlaskie Korale" przedstawiły przepiękny spektakl przygotowany z okazji 100-lecia niepodległości Polski pt."Niepodległa".Wystąpił też zespół "Suwenir" i "Cegiełki "z Lewkowa
Na koniec był słodki poczęstunek dla wszystkich zaproszonych.

Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Antoni Rakowski - sekcja fotograficzna


 


Występ Zespołu "Podlaskie Korale" w dniu 1 pażdziernika 2019 podczas Europejskiego Dnia Seniora

na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

XXV Miejski Dzień Seniora w Białymstoku odbył się 1 października w  Pałacu Branickich. Specjalne podziękowania za aktywną działalność na rzecz środowiska osób starszych z rąk prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego  otrzymało 53 zasłużonych seniorów.Oprócz dyplomu i gratulacji wyróżnione osoby otrzymały album "Zioła i kwiaty w ogrodzie."
Uroczystość uświetnił recital Agnieszki Babicz.W jej  przepięknym wykonaniu usłyszeliśmy piosenki z repertuaru Anny German.

Z Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyróżnienie i dyplom za aktywną działalność społeczną na rzecz innych otrzymali:
1
.Danuta Sajur
2.Waldemar Malewicz
3.Eugenia Hanusiak -Knapik
4.Walentyna Karpow
5.Barbara Rulka
6.Alicja Wysocka

 
 zdjęcia :Maria Beręsewicz i Maria Szulga


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.