Kronika Strona główna / Kronika / III i IV kwartał 2022 


Ostatni raz w tym roku czyli 28 grudnia 2022 obejrzeliśmy w ramach DKF Seniora film p.t "Chrzciny", który wyreżyserował Jakub Skoczeń. Film ten miał swoją premierę 18.11.2022 roku.

Film "Chrzciny" to polska komedia, dla której inspiracją stal się stan wojenny. Historia zaczyna się

13 grudnia 1981 roku, a jej fabuła skupia się na gorliwej katoliczce Mariannie, w którą wcieliła się Katarzyna Figura. Nasza bohaterka wraz ze swoją skłóconą rodziną i dziećmi, które od lat nie mogą się dogadać, szykuje się do rodzinnej uroczystości. Ma nadzieję, że chrzciny najmłodszego wnuka będą w stanie pogodzić w końcu jej rodzinę.

Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadził Pan Michał Jerzy Dąbrowski.

Maria Waśkiewicz

 Zdjęcia: Monika Piskurewicz - kino FORUMSekcja teatralna „METAFORA” podtrzymując wieloletnią tradycję Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku zorganizowała w swoim gronie spotkanie wigilijne. Było to działanie spontaniczne. Na zajęcia, które jak zwykle odbywają się w poniedziałki postanowiłyśmy, że w dniu 19 grudnia urządzimy składkową wigilię. Każda z nas przygotowała jakąś potrawę, w sumie zorganizowałyśmy 13 potraw. Była tradycyjna kutia, barszczyk czerwony a do niego dwa rodzaje pasztecików, ryba faszerowana, ryba po grecku. 2 rodzaje sałatek oraz makowiec. Podzieliłyśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Wspólnie zaśpiewałyśmy „We wish you a wałyśmy merry christmas and a happy new year”, następnie degustowałyśmy potrawy. Potem niespodzianka wizyta Świętego Mikołaja – wszystkie otrzymałyśmy po drobnym upominku. Specjalne życzenia złożyłyśmy naszej instruktorce Kamili Papaj, która zyskała nasz szacunek swoją empatią, potem było kolędowanie. Zaspiewałyśmy kilka znanych kolęd. Wspominałyśmy z nostalgią wigilie organizowane przez Uniwerstret Trzeciegu Wieku od czasu jego powołania, kiedy to spotykali się słuchacze UTW, z księdzem katolickim Biskupem Henrykiem Ciereszką oraz z księdzem prawosławnym, prawdziwie ekumeniczna wigilia.

Alicja Temler

 

 

Święta Bożego Narodzenia

to niezwykły czas, przepełniony

radością i ciepłą atmosferą.

Życzymy Wszystkim słuchaczom UTW aby były one wyjątkowe,

a chwile spędzone razem z rodziną

były magiczne i niezapomniane.

Niech napełnią Was pozytywną energią i spokojem ducha.

WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2023

ŻYCZY SEKCJA TEATRALNA „METAFORA”
18.12.2022 Spotkanie Wigilijne Klubu Turystycznego PTTK Senior.

Przez Supraski Szlak Bioróżnorodności i majestatyczny zimowy las, odśnieżonymi drogami leśnymi dotarliśmy do Dębowika. Przy ognisku były Jasełka, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem, składanie życzeń i przyszedł Mikołaj z prezentami.

Pod wiatą ucztowaliśmy przy suto zastawionych stołach bo wszyscy przygotowali wyjątkowe potrawy wigilijne.

Przy mroźnej pogodzie i w pięknym ośnieżonym lesie Puszczy Knyszyńskiej, 22. osobowa grupa, pod przewodnictwem Izy Walentynowicz poczuła atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Elżbieta Wiktor i Krystyna Kulesza15.12.2023. Podlaskie strachy, duchy i upiory - spotkanie z Wojciechem

                                     Koronkiewiczem, dziennikarzem, autorem książek o Podlasiu.

 

Dziennikarz, pisarz, felietonista, publicysta – i jak sam nasz gość stwierdził – rowerzysta …
Wojciech Koronkiewicz przedstawił swoje trzy książki i snuł wokół nich ciekawe
opowieści, a że jest wytrawnym gawędziarzem, spotkanie przebiegło w formie luźnej
rozmowy.
Pierwsza książka „Z Matką Boską na rowerze. Podróż do cudownych obrazów, ikon i
świętych źródeł Podlasie” powstała w roku 2020. Impulsem do podjęcia tej niezwykłej
podróży były wydarzenia w monastyrze w Supraślu. Nieoczekiwanie jedna z ikon zaczęła
wydzielać pachnącą mirrę. Autor postanowił zobaczyć to na własne oczy. A później wiedzie
czytelnika przez kilkanaście podlaskich miejscowości, które słyną z obrazów Matki Boskiej.
Druga - „Podlasie zdrowo zakręcone. Podróż po krainie niezwykłych ludzi i zapomnianych
smaków” (2021) - poświęcona jest producentom i sprzedawcom lokalnych produktów. To
kalejdoskop historii ludzkich, ich profesji i przeróżnych sposobów na życie.
Inny charakter ma publikacja „Nie zbiera się jabłek z tego sadu. Podróż do grobów, duchów
i ukrytych skarbów Podlasia”. Jest bardziej mroczna, bo dotyczy trudnej przeszłości
podlaskiej ziemi i jak zaznaczył autor, nie pisało mu się lekko.
Razem książki te tworzą oryginalny, nietypowy i niezwykły przewodnik po naszym regionie.
Autor nie opisuje zabytków, skupia się na ludziach, ciepło relacjonując swoje rozmowy z
nimi. I w tym tkwi siła jego reportaży. Mogę tak powiedzieć, bo dwie książki udało mi się
już wcześniej przeczytać.
Zachęcam do lektury … a później do realnych podróży, szczególnie do tych podlaskich
miejsc, których jeszcze nie znamy.
Po wykładzie wystąpił Chór „Cantylena” pod dyr. Janiny Sasinowskiej, działający
przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Rodzina Kolejowa” w Białymstoku.
Koncert kolęd wprowadził nas w magiczny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
 
 

Nadziei blask aż po nieba kres

 Wigilii czas, płonie światłem świec

 Poprzez ciszy mgłę z dala słychać śpiew

 Dziś wszystkim z nas

 Bóg narodzi się
Zdjęcia: Zofia Stanisławska Filmowanie i opracowanie Jadwiga Barcewicz15 grudnia słuchacze UTW uczestniczyli w wykładzie dr. hab. Karola Łopateckiego, prof. UwB z Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku, pt. „Kreacja kartograficzna Rzeczypospolitej Obojga Narodów jako mocarstwa europejskiego”.

W XVI wieku narodził się nowoczesny sposób przedstawiania kartograficznego Europy, który wpłynął na sposób jej postrzegania. Zaczęto też wykorzystywać mapy sporządzane przez żeglarzy, ponieważ były dokładniejsze od map sporządzanych zza biurka.

Na pierwszych mapach kartograficznych pochodzących z XV wieku, na terenach obecnej Europy Wschodniej widnieją liczne wysokie góry. Polska zaś przedstawiona jest jako mały, nieliczący się kraj na dalekiej północy.

Wzrost zainteresowania naszym krajem nastąpił pod koniec XVI stulecia, gdy powstała okazja objęcia tronu polskiego przez dynastię Walezjuszy po bezpotomnej śmierci Zygmunta Augusta. Wtedy zaczęto zbierać różne informację o naszym kraju. Do Francji dotarła mapa Rzeczpospolitej wykonana przez Wacława Grodeckiego lub Andrzeja Pograbki, która zmieniła świadomość dotyczącą przestrzeni i kształtu Europy oraz postrzegania Rzeczpospolitej Obojga Narodów jako silnego, dużego państwa.

Spotkaniu w Bibliotece Uniwersyteckiej towarzyszyła prezentacja mapy J.C. Textora "Nowe Prusy Wschodnie z lat 1795-1800", zakupionej dzięki wsparciu finansowemu Rektora Uniwersytetu w Białymstoku oraz innych map i materiałów zgromadzonych w jej zasobach.

Notatka i zdjęcia : Maria Beręsewicz Sekcja FOTO

10.12.2020r - Rajd sekcji turystycznej "TRAMP"

W sobotę 10 grudnia wyruszyliśmy na kolejny (tym razem zimowy) rajd pieszy. Na miejscu zbiórki stawiło się 18 osób, w tym nasz przewodnik Waldemar Malewicz. Autobusem 102 udaliśmy się do Sochoń (początek naszej trasy) i przez łąki skierowaliśmy się w stronę Woroszył. We wsi zatrzymaliśmy się przy starej (prawie, że muzealnej) chałupie i wysłuchaliśmy krótkiej historii. Idąc dalej minęliśmy Wólkę Poduchowną i dotarliśmy na rozstaje dróg, gdzie stoi drewniana kapliczka że św.Janem Nepomucenem. Po wysłuchaniu historii o życiu czeskiego świętego skierowaliśmy się w stronę lasu. Od tego momentu trasa już wiodła lasem, który po opadach śniegu był wręcz bajkowy. W końcu tempem spacerowym (było dość ślisko) po 11km. dotarliśmy do celu tj. Św.Wody. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do Białegostoku.

Tekst i zdjęcia: Irena Borysiewicz - sekcja fot.

 

Wyróżnienia z okazji Światowego Dnia Wolontariusza

 

Z inicjatywy ONZ, od 1986 roku, na całym świecie obchodzony jest  5 grudnia Dzień Wolontariusza. Inicjatywa ta jest wyrazem uznania dla trudu wolontariuszy, którzy bezinteresownie niosą pomoc innym,
Ponad 200 białostockich wolontariuszy uhonorowano podczas gali na stadionie miejskim przy ul. Słonecznej w Białymstoku. To podziękowanie za działanie na rzecz miasta i jego mieszkańców.Podziękowania wręczał prezydent Przemysław Tuchliński.
Wśród wyróżnionych znaleźli się nasi słuchacze:
1 Helena Kurza
2.Danuta Sajur
3.Helena Łukaszewicz
4.Teresa Pruciak
5.Alicja Wysocka.
Serdeczne gratulacje.

 

 
Białostockie Dni Zamenhofa

9. grudnia br. podczas otwarcia Białostockich Dni Zamenhofa w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku wystąpił zespół „Ukulele Senior Group”, pod kierownictwem Lecha Jana Mazurka. Grają w nim nasze koleżanki z UTW w Białymstoku. Gratulujemy udanego debiutu koncertowego i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Notatka: Maria BeręsewiczZdjęcia: Maria Beręsewicz, Nina Pietuchowska05.12.2022 Jaz na Narwi- spacer Klubu Turystycznego PTTK Senior

Spacer rozpoczęliśmy od budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Pańkach, na murach którego zobaczyliśmy ciekawe freski Martina Krämera, który na przykładzie tej miejscowości napisał rozprawę doktorską o zmianach na wsi polskiej, a następnie w podzięce społeczności lokalnej pomalował ściany remizy.  Następnym punktem naszego spaceru był cmentarz średniowieczny - miejsce pochówku ofiar epidemii, znajdujący się tuż za budynkiem remizy.

Wędrując obok terenów Narwiańskiego Parku Narodowego - Obszaru Natura 2000, Narwiańskie Bagna dotarliśmy do 2-komorowego jazu na rzece Narew w Rzędzianach. Na polu po kukurydzy mieliśmy okazję zobaczyć dzika.

Spacer 27-osobowej grupy prowadziła Iza Walentynowicz

Tekst i zdjęcia: Krystyna Kulesza


Sekcja teatralna UTW „METAFORA” została zaproszona przez Panią Dyrektor Izabelę Dąbrowską na spotkanie seniorów w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, które miało miejsce w dniu 2grudnia 2022r. Spotkanie pt. „Odkryć potencjał” miało za zadanie nawiązanie współpracy między różnymi grupami seniorów oraz pokazanie sposobów i metod prac z nimi. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia „Chcę żyć”, Związku Koła Emerytów i Rencistów w Choroszczy, przedstawiciele Domu Kultury w Nowych Piekutach oraz członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Bondarach. Uczestnicy zaprezentowali prace, które wykonali seniorzy. Na sali sprzedawano piękne rękodzieła wykonane przez członków różnych stowarzyszeń. Zebrane pieniądze zostaną przekazane do hospicjum dla dzieci w Białymstoku. Dodatkową atrakcją była możliwość sporządzenia własnoręcznie pięknej broszki.

Pierwszym punktem programu kulturalnego był występ naszego zespołu ze spektaklem „Agnieszka Osiecka w wierszach i piosenkach” .Spotkałyśmy się z bardzo miłym przyjęciem, cała sala śpiewała z nami piosenki „Okularnicy” i „Niech żyje bal”. Następnie wystąpił zespół muzyczny z Domu Pomocy Społecznej „Trzy Dęby” śpiewając znane piosenki, cała sala bawiła się wspaniale. Na zakończenie zespół „Klepaczanki” z Klepacz zaśpiewał urocze piosenki ludowe. Po zakończeniu występów zostałyśmy poczęstowane kawą, herbata i wspaniałymi kanapeczkami. W tym czasie nawiązałyśmy bliższe kontakty z członkami różnych stowarzyszeń. Wróciłyśmy do Białegostoku we wspaniałych humorach.

                                                                                                                              Alicja Temler
Zdjęcia: Alicja Temler, Wiesława Dąbrowska 01.12.2022 r. Działalność Organizacji Pożytku Publicznego, dr Dariusz Kużelewski,

Wydział Prawa UwB, Prezes RO PTTK w Białymstoku.
Stowarzyszenie to organizacja społeczna powoływana przez grupę osób mających wspólne cele lub
zainteresowania. W sensie prawnym stowarzyszenie jest to dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach
niezarobkowych /art.2 ust.1 Prawa o stowarzyszeniach/.
Rodzaje stowarzyszeń: rejestrowe, zwykłe, prowadzące działalność gospodarczą, będące organizacją pożytku
publicznego.
W Polsce specjalnymi odmianami stowarzyszeń, oddzielnie uregulowanymi w przepisach prawa
i mającymi specjalne cele są: partie polityczne, komitety wyborcze, związki wyznaniowe, organizacje
pracodawców, związki zawodowe i cechy rzemieślnicze.
Stowarzyszenie rejestrowe jest zakładane na zebraniu założycielskim przez co najmniej 7 osób, które stają
się członkami założycielami stowarzyszenia. Na zebraniu założycielskim podejmują one uchwały
o powołaniu organizacji, przyjęciu statutu, wyborze władz stowarzyszenia. Następnie zarząd składa wniosek wraz z
wymaganymi załącznikami o rejestrację stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sadowego /KRS/. Stowarzyszenie
uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do KRS.
Statut to najważniejszy wewnętrzny dokument, konstytucja stowarzyszenia, to pisemnie potwierdzona informacja
o zasadach działania. Głosowanie za przyjęciem statutu i jego zatwierdzeniem musi mieć miejsce na zebraniu
założycielskim.
Stowarzyszenia zwykłe działają w oparciu o regulamin (jest on odpowiednikiem statutu
w stowarzyszeniach i fundacjach). Nie potrzeba rejestracji w KRS, a wyłącznie we właściwym urzędzie.
Po wykładzie wystąpiła wiiceprezes UTW Teresa Pruciak. Przekazała nam smutną informację
o śmierci czterech osób, członków UTW. Minutą ciszy uczciliśmy naszych znajomych. Zapoznała nas również z
wydarzeniami organizowanymi przez UTW lub inne podmioty na terenie miasta, w których mogą uczestniczyć
seniorzy.
Na zakończenie mieliśmy możliwość obejrzenia występu tanecznego zespołu „Młode duchem”. Panie
zaprezentowały ciekawy sposób tańca do niezwykle melodyjnej muzyki.
 
Krystyna Stankiewicz


Zdjęcia: Irena Borysiewicz, Krystyna Kulesza24.11.2022r (czwartek) Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku zaprosił na „Koncert dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku”.

W programie mogliśmy posłuchać utworów na kontrabas i fortepian Adolfa Miseka i Giovanniego Bottesini. Wykonawcami byli Kamil Łomasko - kontrabas i Olga Anikiej – fortepian.

W drugiej części koncertu wystąpiły: Marta Wróblewska – sopran i Urszula Iźbicka – fortepian, które wykonały utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Vincenzo Belliniego i Giacomo Pucciniego. Zachwyciły nas arie z oper wymienionych kompozytorów zaśpiewane pięknie przez panią Martę Wróblewską.

Przed koncertem pani Małgorzata Bielecka, organizator naszych koncertów, przedstawiła program oraz zapoznała z osiągnięciami poszczególnych wykonawców, którzy są jednocześnie wykładowcami naszego Uniwersytetu Muzycznego. Możemy być z nich dumni. Dzisiejszy koncert był prawdziwym balsamem dla duszy na te szare, zimowe dni.

Notatka: Maria BeręsewiczZdjęcia: Zofia Stanisławska23.11.2022r (w środę) słuchacze UTW uczestniczyli w zajęciach fakultatywnych w Muzeum Wojska w Białymstoku, których tematem były: „Odkrycia archeologiczne – miecz wikiński z X wieku”.

Miecz ten znalazł pan Szczepan Skibicki, pracownik Muzeum, nurkując w jednej z rzek na Podlasiu i opowiedział nam o tym osobiście prowadząc spotkanie.

Po oczyszczeniu z mułu poddano go prześwietleniu rentgenowskiemu. Wstępnie ustalono, że jest to miecz wikiński, wykonany w X wieku. Obecnie czeka go dalsza konserwacja i inne badania, które dokładniej określą jego pochodzenie.

W miejscu znalezienia miecza przeprowadzono badania archeologiczne, w wyniku których znaleziono kilka toporów, duże metalowe gwoździe i drewniane bale wskazujące, na miejsce przeprawy przez rzekę. Prowadzący spotkanie zaprezentował nam inny miecz ze zbiorów Muzeum, opowiedział o stopach stali z jakiej wykonywano taką broń, jak nazywają się poszczególne części miecza oraz pokazał techniki walki.

Notatka i zdjęcia: Maria Beręsewicz
21.11.2022 Puszcza Knyszyńska - spacer Klubu Turystycznego PTTK Senior

W zimowy poniedziałek przeszliśmy wzdłuż kolejki wąskotorowej od Czarnej Białostockiej przez Czeremchową Trybę, Ożynnik do Studzianek. Szliśmy szlakami niebieskim i żółtym i po torach kolejki wybudowanej w 1916 r. a zamkniętej w 1993 r. Mimo prawie przenikliwego ziąbu 27 – osobowa grupa z naszą przewodnik Izą Walentynowicz skorzystała z uroków spaceru po lesie.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Krystyna Kulesza21 listopada (w poniedziałek) słuchacze UTW w Białymstoku zwiedzali Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy w Kampusie, przy ul. Ciołkowskiego.

Z wielką uwagą i zainteresowaniem oglądaliśmy eksponaty w nim zgromadzone i słuchaliśmy ciekawych opowieści pana Wiesława Mikuckiego pracownika Centrum. Dla wielu słuchaczy, szczególnie tych, którzy byli tam po raz pierwszy było to nowe odkrycie. Jest to miejsce gdzie możemy zobaczyć florę i faunę Arktyki i Antarktydy, skamieniałości sprzed milionów lat, podziwiać minerały, oglądać ptaki i zwierzęta żyjące w Polsce, podziwiać gady w terrarium. Warto przyprowadzić tu swoje wnuki, aby zobaczyły na żywo to co dotychczas znają jedynie z podręczników do Biologii.

Zasady rezerwacji terminów zwiedzania i opłat za wstęp do UCP, znajdziemy na stronie: https://uwb.edu.pl/ucp

Notatka i zdjęcia: Maria Beręsewicz

 W dniu 19.11.2022 r odbył się ,,Podlaski Przegląd Pieśni Patriotycznej'' w sali w Centrum Wystawienniczo – Konferencyjnym przy ul. Kościelnej w Białymstoku. Przegląd zorganizowany był przez Stowarzyszenie Wspólne Dobro – Wspólny Cel.                                                                        Występowały różne wiekowo grupy śpiewające: od najmłodszych dzieci do dorosłych.         
 Zespół ,, O Uśmiech Seniora'' z UTW w Białymstoku też brał udział w przeglądzie i otrzymał wyróżnienie.

Notatka i zdjęcia: Józefina Bukin
 
 

 
 


17.11.2022. Wykład: Rodzaje zaburzeń słuchu oraz profilaktyka niedosłuchu - Natalia Bowtruczuk, protetyk słuchu, Podlaskie Centrum Medyczne.
 
 

Słuch to jeden z kluczowych zmysłów pomagający nam funkcjonować w
otaczającym świecie. Wpływa na komunikację i kontakt z innymi, wspomaga pamięć i
proces uczenia się, umożliwia orientację w przestrzeni. Niestety, z wiekiem ten zmysł
stopniowo coraz bardziej się pogarsza. Wpływ na ten stan mają także głośne czasy, w których
żyjemy – hałaśliwe ulice, głośna muzyka. Badania wskazują, że po 60-tce co trzecia osoba ma
niedosłuch.
Niedosłuch nie boli, ale ma swoje konsekwencje – to hasło z wykładu. Osoby z niedosłuchem
często wstydzą się tego, że słabo słyszą i nierzadko rezygnują z kontaktów społecznych,
izolują się, wpadają w depresję. Pierwszymi objawami, których nie można lekceważyć,
zazwyczaj są: gorsze rozumienie mowy, częste proszenie o powtórzenie niektórych słów czy
całych zdań, twierdzenie, że inni ludzie “mamroczą”, “mówią niewyraźnie”, oglądanie
telewizji przy coraz większej sile dźwięku, uczucie zatkanych uszu.
Senior, który niedosłyszy, powinien jak najszybciej udać się do lekarza. W niektórych
przypadkach pomocne może okazać się zastosowanie aparatu słuchowego. Nie trzeba go się
bać – przekonywała prelegentka.
A w ramach profilaktyki należy m.in.: unikać hałasu, jeśli to niemożliwe - stosować
ochronniki słuchu (nauszniki, słuchawki, zatyczki), chronić uszy przed zimnem i wiatrem,
leczyć infekcje, robić przerwy w słuchaniu muzyki, zadbać o ciszę w swoim domu.
Po wykładzie wystąpiła grupa wokalna „ O UŚMIECH SENIORA”, która - w
nawiązaniu do Święta Odzyskania Niepodległości - przedstawiła wiązankę pieśni
patriotycznych. Profesjonalne głosy i charyzma wykonawczyń sprawiły, że koncert zapadł w
sercach słuchaczy.
Bożenna Krzesak-MuchaZdjęcia: Irena Borysiewicz VI FORUM SENIORA za nami.

W środę, 16 listopada w budynku Filharmonii Podlaskiej  zgromadziło się kilkaset osób
z regionalnych organizacji senioralnych.
Organizatorem imprezy był Kurier Poranny i Gazeta Współczesna, partnerem strategicznym
- Marszałek Województwa Podlaskiego, a Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku -
partnerem merytorycznym.
Teresa Pruciak, Wiceprezeska UTW, w swoim wystąpieniu poruszyła problem samotności
starszych osób i gorąco zachęcała seniorów do aktywności, także poprzez przystąpienie do
naszej uczelni.
Program zawierał kilka ciekawych wykładów, m.in. o bezpieczeństwie osób starszych, w tym
jak nie dać się oszukać na wnuczka, o bezpiecznych finansach, o prawach pacjenta, o
definiowaniu starości przez przedstawicieli różnych pokoleń, a także pokaz baletowy, mini
trening Tai Chi (sekret długowieczności), przepyszny poczęstunek przygotowany przez
uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych. Wisienką na przysłowiowym torcie był koncert
wirtuoza akordeonu Marcina Wyrostka.
To było prawdziwe święto wszystkich seniorów.
Krystyna Popławska


     W dniu 09.11.2022 r. w kinie Forum członkowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora spotkali się, aby obejrzeć dokumentalny film Natalii Korynckiej - Gruz z 2022 r. pt. SIMONA.

Jak za dawnych czasów sala kinowa była wypełniona po brzegi.

    W filmie narratorką jest cioteczna wnuczka Simony Kossak, Ida Matysek, która przyjeżdża do Puszczy Białowieskiej, aby poznać życie zmarłej kuzynki.

    Co wydarzyło się, że Simona uciekła od swojej słynnej krakowskiej rodziny i zamieszkała w leśniczówce „Dziedzinka”? Z jakimi trudnościami zmierzyła się w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego opiekując się chorymi, okaleczonymi zwierzętami czuła się najbardziej spełniona?

    Na te i inne pytania wypowiada się w dokumencie siostrzenica Joanna, fotograf a jednocześnie partner życiowy Lech Wilczek, współpracownicy, przyjaciele, znajomi. Oprócz niezwykłych zdjęć Lecha Wilczka, wykorzystano tu również nagrania z kamery osobistej bohaterki, jej pogawędki w radio, publikacje i inne dostępne materiały.

    Film został przyjęty przez naszą widownię z dużym wzruszeniem i zadumą. Świadczą o tym wyjątkowe wypowiedzi uczestników DKF Seniora po zakończeniu projekcji. Wśród nich wspomnienia osoby, która osobiście znała naszą bohaterkę i zapamiętała ją jako osobę niezwykle skromną, życzliwą.

    Powtórzę za koleżanką, która podczas dyskusji podsumowała, że w życiu warto robić to, co kochamy, co uważamy za słuszne, czasami bez względu na otaczające nas okoliczności.

    Dziękujemy Marii Waśkiewicz i Panu Maciejowi Białousowi za wprowadzenie i prowadzenie dyskusji po projekcji filmu.

    Osobom, które nie miały możliwości obejrzenia obrazu, serdecznie polecam.

Krystyna Stankiewicz
Zdjęcia: Monika Piskurewicz - kino FORUM 05.11.2022 Szukamy naszych znaków Zodiaku - spacer Klubu Turystycznego PTTK Senior

                   po ogrodzie paradnym Branickich

42 osoby z Klubu PTTK Senior ponad godzinę spędziło w ogrodzie paradnym Branickich.

Nasza przewodnik Iza Walentynowicz przygotowała nam plan ogrodu a my podzieleni na 12 grup według naszych znaków Zodiaku, szukaliśmy alegorii żywiołów, figur Zodiaku, rzeźb, wizualizacji pór roku i waz, inanosiliśmy obiekty na mapki. Zwyciężyły wszystkie podgrupy. Teraz podczas indywidualnych spacerów po pałacowym ogrodzie będziemy świadomie patrzeć na jego założenie architektoniczne.

Barbara ŁojewskaZdjęcia: Janusz Krasiński 3.11.2022 Wykład: Bezpieczeństwo seniorów na drodze – Paweł Dunaj,

egzaminator na prawo jazdy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego
w Białymstoku.
Bardzo cenny wykład, uwrażliwiający wszystkich uczestników ruchu drogowego na
bezpieczeństwo. Swoje wystąpienie Paweł Dunaj rozpoczął od danych statystycznych. W
roku 2021 w naszym kraju było 2245 wypadków śmiertelnych. Wskaźnik zabitych w
województwie podlaskim najwyższy w Polsce – 18,2 na 100 wypadków. Najwięcej
wypadków powodują młodzi kierowcy – 18-24 lata. Najmniej – kierujący 60+. Ale kolejne
zestawienia są mniej korzystne dla seniorów. Rowerzyści i piesi z grupy 60+ są sprawcami
największej liczby wypadków i jednocześnie w tym przedziale wiekowym jest najwięcej
ofiar. Wbrew pozorom, bardzo niebezpiecznym miejscem są oznakowane przejścia, a
szczególnie obejmujące dwa pasy ruchu. Toteż pan Paweł apelował – dbajmy o siebie na
drodze i miejmy ograniczone zaufanie do kierowców. Zawsze upewnijmy się, czy
kierowca zdoła się zatrzymać. Pamiętajmy o ich czasie reakcji i drodze hamowania.
Kolejny wątek wykładu to tzw. martwe pole, szczególnie dotyczy to pojazdów
o dużych gabarytach. Wydaje się, że kierowca ciężarówki, który siedzi wysoko, wszystko
widzi. Nic bardziej mylnego. Nie widzi tego, co dzieje się blisko pojazdu. Wykładowca
zilustrował to wieloma drastycznymi sytuacjami drogowymi. W martwym polu obowiązuje
zasada: nie widzę kierowcy – kierowca nie widzi mnie.
Na swojej stronie WORD w zakładce brd zamieścił instruktażowy film „Halo, czy
mnie widzisz?”. Koniecznie go obejrzyjcie! Najlepiej razem z wnukami.
Silne emocje wywołane wykładem najpierw uspokoił sam prelegent, prezentując na
zakończenie film „Niebo”, który w sposób humorystyczny odwoływał się do naszej
wyobraźni i apelował o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a następnie występ
zespołu „Sare Roma”. Piękne stroje i żywiołowe tańce cygańskie jak zwykle wzbudziły
ogólny aplauz.
Bożenna Krzesak-Mucha

 Zdjęcia: Krystyna Kulesza


 


 

Ratujemy zabytkowe nagrobki na Cmentarzu Farnym - kwesta 2022

Jak co roku  kwestowaliśmy na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Farnym.
W zbiórce środków przeznaczonych na renowacje zabytkowych pomników brało  udział sporo znanych białostoczan.m.in. Andrzej Lechowski,prof.Józef Maroszek,Ryszard Doliński,Krzysztof  Jakubowski i wiele innych wolontariuszy.Z naszego Uniwersytetu kwestowła Maria Szulga ,Zofia Stanisławska i Maria Beręsewicz.
Propagatorem i organizatorem całej akcji jest Elżbieta Kozłowska- Swiątkowska -znana białostocka poetka,

 
29.10.2022r. - spacer Sekcji Turystycznej,, Tramp "

Po dłuższej przerwie trampowicze udali się na 8-kilometrowy marsz.Na zbiórkę stawiło się 13 osób (niby liczba pechowa ale nam pecha nie przyniosła) i autobusem nr.406 udaliśmy się do wsi Pogorzałki. Na skraju wsi przy kościele p.w Miłosierdzia Bożego spotkaliśmy księdza z tejże parafii, który udostępnił nam zwiedzenie i poznanie historii małej, zabytkowej kaplicy. Powstała ona w 1863r. by upamiętnić tych co walczyli o wolność Polski i o ich tragedii w Powstaniu Styczniowym.

Następnie w promieniach jesiennego słońca pomaszerowaliśmy do wsi Jaworówka,która za udział mieszkańców w Powstaniu przestała istnieć. Tych, którzy przeżyli wywieziono na Syberię.Tamto wydarzenie upamiętnia obelisk odsłonięty w 1997 roku. Po wysłuchaniu tej historii opowiedzianej prze naszego przewodnika Waldemara Malewicza wzięliśmy kurs na Dobrzyniewo Duże. Pogoda jak i humory dopisały i tak dotarliśmy a właściwie dobiegliśmy do autobusu bo już odjeżdżał. Myślę że jednak ta ,,13-tka nas uratowała".

Tekst i zdjęcia: Irena Borysiewicz

 

20.10.2022 r. - Wykład  "Mediacja kluczem do porozumienia"- Adwokat Mediator Tomasz Kuczyński i Adwokat Mediator Ewa Leśnikowska.

Wykładowcy: Tomasz Kuczyńsk ii Ewa Leśnikowska z  Centrum Mediacji przy Izbie Adwokackiej w Białymstoku.Wykład wpisał się w Międzynarodowy Tydzień Mediacji, obchodzony 17-21.10 października,

Mediacja, to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania
sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale neutralnego i
bezstronnego mediatora. To skuteczne rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich, rodzinnych,
pracowniczych, rówieśniczych …
Rozróżniamy mediacje sądowe (decyzja sądu) i pozasądowe (decyzja skonfliktowanych
stron).
Cel mediacji: wypracowanie rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron, a nie
ustalenie, kto ma rację w sporze. Negocjacje mają odformalizowaną formę, toczą się przy
okrągłym stole.
Zasady: dobrowolność, bezstronność, poufność (przebieg mediacji objęty tajemnicą),
neutralność (mediator nie narzuca własnych propozycji rozwiązań), akceptowalność. Ważne
jest poczucie sprawczości (strony same wypracowują rozwiązania). Zawarta ugoda powinna
być spisana i zatwierdzona przez sąd.
Wykładowcy wskazali różnice między mediacjami a postępowaniem sądowym, podkreślając
zalety tej pierwszej, m.in. zapewnienie harmonii społecznej i konstruowanie prawidłowych
relacji międzyludzkich, budowanie porozumienia, skrócenie postępowania sądowego.
W skrócie: mediacje są tańsze, szybsze, lepsze, więc w razie potrzeby warto z nich
skorzystać, do czego zachęcali nasi goście.
Po ogłoszeniach przedstawionych przez Teresę Pruciak, wiceprezes UTW, odbył się występ
zespołu „Młode duchem”, działającego pod kierownictwem Wiesławy Popiel, przy
menadżerskim wsparciu Elżbiety Radulskiej. Do znanych melodii i piosenek grupa
przedstawiła własne choreografie tańca w kręgu i liniowego – spokojnego, wyciszającego,
relaksującego. Zainteresowani taką formą aktywności mogą zgłosić się do Klubu „Miraż”,
gdzie zespół ćwiczy i zaprasza do wspólnej zabawy.
Bożenna Krzesak-Mucha

Zdjęcia: Krystyna Kulesza - sekcja fotograficzna17.10.2022 Święta Woda - Kiszukówka spacer Klubu Turystycznego PTTK Senior

Poniedziałek spędziliśmy na wspaniałym spacerze po Puszczy Knyszyńskiej: od Świętej Wody szliśmy żółtym szlakiem pieszym do Kiszukówki, gdzie w doskonale zagospodarowanej oazie spokoju, odpoczęliśmy przy ognisku z kiełbaskami. W obie strony szliśmy przez jesienny las, wśród kolorowych liści, żółknących traw i grzybów: tych zbieranych i tych tylko cieszących oczy.

35 osób pod opieką naszej przewodnik Izy Walentynowicz dobrze spędziło czas zażywając terapeutycznej kąpieli leśnej.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Krystyna Kulesza


 


Miejski Dzień Seniora 12 października 2022

12 października białostoccy seniorzy obchodzą swoje święto. Miejski Dzień Seniora to okazja do spotkania ze starszymi mieszkańcami i podziękowania osobom angażującym się w aktywizację tego środowiska w naszym mieście. W uroczystości wziął udział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Podziękowania z rąk prezydenta otrzymali równiez nasi słuchacze -  za poświęcenie swojego czasu i pracę  na rzecz innych.Wyróżnione osoby to:

1.Maria Szulga
2..Danuta Koleśnik 
3. Bożenna Krzesak Mucha
4.Jolanta Rogowska 
5. Krystyna Kulesza

 Wśród wyróżnionych nominowanych przez inne organizacje znaleźli się też nasi słuchacze:
1.Krystyna Szewczyk
2.Elżbieta Radulska 
3. Alicja Adamowicz

Wszystkim serdecznie gratuluje.M.S.
 Zdjęcia wykonał: ::Dawid Gromadzki UM Białystok i Jan SurmaczW dniu 12.10.2022 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora obejrzeliśmy wzruszający film o księdzu Janie Kaczkowskim p.t."Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka. W rolę księdza wcielił się Dawid Ogrodnik, a rolę Patryka Galewskiego - chłopaka z "zawiasami" - Piotr Trojan znany z roli Tomasza Komendy. Fabuła filmu oparta jest na prawdziwej historii. Jest to opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Gdy Patryk dostaje ją od księdza Jana Kaczkowskiego, nie podejrzewa nawet, jak odmieni to jego życie. 

Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadził Pan Michał Jerzy Dąbrowski.

 Maria Waśkiewicz
Zdjęcia: Maria Beręsewicz i Zofia Stanisławska06.10.2022 r - XXIX INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2022/2023

                                                                 UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU w BIAŁYMSTOKU 

W inauguracji nowego roku akademickiego udział wzięli słuchacze UTW i zaproszeni goście.

Wśród przybyłych na naszą uroczystość byli: Bogdan Paszkowski, wojewoda podlaski, Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta, ksiądz biskup dr hab. Henryk Ciereszko i inni przedstawiciele duchowieństwa oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewódzkiej i miejskiej policji , przedstawiciele białostockich uczelni z Małgorzatą Halicką, profesor U w B, opiekunką UTW na czele.

W inauguracyjnym wystąpieniu Teresa Pruciak, wiceprezes UTW stwierdziła, że ta niezwykła organizacja, jaką jest Uniwersytet Trzeciego Wieku, została stworzona z potrzeby serca, z prawdziwą troską i myślą o podlaskich seniorach. Przypomniała, że bogactwo działań na uniwersytecie jest ogromne, co stwarza możliwość rozwijania swoich pasji i samorealizacji. Działa mnóstwo sekcji wielu aktywności, a najbardziej masową formą zajęć są wykłady organizowane dwa razy w miesiącu w auli Wydziału Prawa UwB. Seniorzy realizują też wiele projektów, także międzynarodowych. Rodzina Uniwersytetu liczy już ponad 400 osób – podsumowała pani Prezes, życząc wszystkim pomyślności i sukcesów. Tradycyjnie już, grupa nowych słuchaczy złożyła ślubowanie.

Pierwszy interesujący wykład w nowym roku akademickim wygłosił dr hab. Adam Dobroński - emerytowany profesor Uniwersytetu w Białymstoku, który od ponad 40 lat zajmuje się m.in. historią Białegostoku i okolic – na temat Historia U w B widziana oczyma historyka.

 Inaugurację uświetnił znany i ceniony chór Astra, który odśpiewał przed rozpoczęciem uroczystości hymn państwowy, następnie Gaudeamus Igitur, a na zakończenie kilka utworów ze swojego repertuaru.

Irena Skwarska


Zdjęcia: Dawid Gromadzki - UM Białystok

              Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna01.10.2022 30-Lecie RO PTTK Białystok

19 członków Koła Turystycznego PTTK Senior wraz z naszą przewodnik Izą Walentynowicz wzięło udział w części plenerowej obchodów 30-Lecia RO PTTK Białystok. Od Popiołówki okrężną drogą przez Ostrą Górę, Sitkowo, Łubiankę, Białousy, Długi Ług, Szaciłówkę dojechaliśmy do Korycina. Cała drogę Sylwia Bućko opowiadała o historii tego regionu. W Korycinie odwiedziliśmy rynek, kościół i park plebański. W Dzięciołówce obejrzeliśmy wspaniałą wystawę prac pensjonariuszy domu pomocy społecznej. Pan Łukasz Makowski oprowadził nas po grodzisku w Milewszczyźnie, gdzie nawarstwia się 1000 lat historii. Miło spędziliśmy czas przy ognisku, rozmowach, prelekcjach i obfitym poczęstunku.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Krystyna Kulesza24-25.09.2022 Mazowsze – wycieczka Klubu Turystycznego PTTK Senior

Twierdza Modlin u ujścia Narwi do Wisły jako miejsce obronne zaczęła powstawać podczas potopu szwedzkiego, potem fortyfikacje budowali i Napoleon, i zaborcy carscy. Zwiedzając twierdzę z ponad 2-kilometrowymi koszarami wysłuchaliśmy opowieści o Baśce Murmańskiej.

Następnie odwiedziliśmy Palmiry – miejsce kaźni, Stawisko, gdzie mieszkali państwo Iwaszkiewicz poeta liryczny i czytelniczka idealna, miasto – ogród Podkowa Leśna z najpunktualniejszymi pociągami, nocleg mieliśmy w Niepokalanowie.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Sochaczew z ruinami zamku książąt mazowieckich, Żelazową Wolę – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, Brochów z zabytkowym obronnym kościołem, Wyszogród z Górą Zamkową, Czerwińsk z sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i muzeum misyjnym, Pułtusk z najdłuższym rynkiem w Europie.

Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, zarówno nasza przewodnik Iza Walentynowicz jak i lokalni przewodnicy przekazali nam dużo informacji.

Barbara Łojewska


Twierdza ModlinTwierdza ModlinKampinowski Park Narodowy PalmiryMuzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Podkowa LeśnaRuiny zamku Książąt Mazowieckich w SochaczewieŻelazowa WolaBrochów, Pułtusk, Czerwińsk nad Wisłą

Zdjęcia: Krystyna Kulesza 

W dniu 23 września 2022 r. w klubie Jubilat odbył się wernisaż naszej koleżanki Jadwigi Koreckiej.


 Jadwiga jest członkinią sekcji malarskiej "Kolor". Malarstwo to pasja, której poświęca sporo czasu. Zazwyczaj maluje to co chce i co ją inspiruje. Na wystawie przedstawiła obrazy realistyczne malowane tradycyjną techniką olejną oraz niedawne "odkrycie": abstrakcje tworzone techniką wylewaną - pouring (farbę akrylową z dodatkiem wody, odpowiedniego kleju, uszlachetniacza i olejku wylewa się na podobrazie i umiejętnie rozprowadza). Różnorodne, kolorowe abstrakcje wzbudziły szczególne zainteresowanie gości przybyłych na wernisaż.

      Wernisaż uświetniły występy poetyckie i wokalne: Janina Jakoniuk czytała swoje wiersze a Beata Kulaga śpiewała z własnym akompaniamentem gitarowym oraz również czytała wiersze swojego autorstwa. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek oraz gorące i zimne napoje.
 Barbara Toczydłowska
Pierwsza po okresie wakacyjnym odsłona Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora to film „DIANA. The Princess”, który obejrzeliśmy w kinie FORUM 21.09.2022 r.

Najnowszy film nagrodzonych Oscarami twórców dokumentalnych hitów Sugar Man i Człowiek na linie – Man on Wire. Poruszająca, pełna emocji i wzruszeń, wyłaniająca się z mozaiki materiałów pozbawionych skrupułów paparazzich, opowieść o Dianie, kobiecie, której życie śledził cały świat.

W dniu ślubu z księciem Karolem, Diana Spencer przykuwa oczy całego świata. Od tej chwili każdy ruch przyszłej ikony XX wieku, obserwowany jest przez obiektywy paparazzich, którzy staną się fascynacją i przekleństwem księżnej.

Twórcy filmu kwalifikują go jako dokument, zdecydowanie dystansują się od klasycznej wizji gatunku. Rezygnują z wypowiedzi ekspertów czy osób związanych z księżną Dianą i operając się wyłącznie na archiwalnych materiałach wideo oraz nagraniach dźwiękowych, ożywiają międzynarodową fascynację          Lady Di.

Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadził dr Tomasz Adamski

Notatkę sporządziła Lucyna Kowalczyk
Zdjęcia: Maria BeręsewiczW dniu 03.09.2022 grupa 42 słuchaczy (4 osoby dojeżdżały we własnym zakresie) spotkały się na dworcu PKP aby o godzinie 5.10 wyjechać do Koszalina, do którego bez większych problemów dotarliśmy o godzinie 15.22. Po rozpakowaniu swoich bagaży udaliśmy się do komisji lekarskiej, która ordynowała nam w zależności od schorzeń różne zabiegi m.in. fango, masaże kręgosłupa , SIS, Ugul.

W niedzielę była cudna, słoneczna pogoda więc chyba prawie wszyscy wylegli na plażę znajdującą 30 może 50 metrów od drzwi ośrodka.

W poniedziałek pojechaliśmy ciuchcią do Gąsek aby obejrzeć i co poniektórzy mieli okazję wejść na drugą co do wysokości w Polsce 51 metrową latarnię morską.

We wtorek właściciel ośrodka "LeDan" zorganizował wieczorek zapoznawczy z muzyką odtwarzaną przez Di-dżeja, miała być również lampka wina z rana bezpłatnego ale już wieczorem za 5 zł.

Część z naszych słuchaczy zechciała skorzystać z usług biura turystycznego i tak 4 osoby pojechały do Kołobrzegu, 11 osób do Świnoujścia, 10 do Berlina.

W następny poniedziałek pojechaliśmy do Dygowa do "Miodowego Raju" do Pasieki Pszczółka .Na początek wysłuchaliśmy wspaniałego wykładu na temat historii pszczelarstwa i miodów. Potem zostaliśmy poczęstowani kiełbaską z grilla oraz kieliszeczkiem dwójniaku - miodu pitnego. Po degustacji osoby zainteresowane mogły w sklepiku nabyć miody, produkty uboczne przy produkcji miodu oraz przeróżne wyroby z wosku pszczelego.

We wtorek właściciel ośrodka zorganizował nam ognisko z pieczeniem kiełbasek a we czwartek wieczorek pożegnalny.

W sobotę przed 12 był podstawiony autokar, którym dojechaliśmy na dworzec PKP w Koszalinie. Do Białegostoku przyjechaliśmy punktualnie o godz. 23.24.

Dziękuję wszystkim uczestnikom w zorganizowanym przeze mnie wyjeździe do miejscowości Chłopy. Największym atutem tego pobytu była bliskość do morza, czysta piaszczysta plaża, wspaniała pogoda i na plażowanie i na spacery, dobre wyżywienie ( chociaż ciągle było za mało śledzi ) i mam nadzieję dobra atmosfera.

Maria Waśkiewicz
Zdjęcia: Krystyna KuleszaWczasy rehabilitacyjno-wypoczynkowe studentów UTW w miejscowości Chłopy

                                                                                                                         w terminie  03-17.09.2022 r.

Miejscowość Chłopy położona jest 6 km od Mielna, 25 km od Koszalina i 30 km od Kołobrzegu. Jesteśmy tu od soboty. Grupa licząca 46 osób została zakwaterowana w ORW "LeDan" z holu którego wychodzimy bezpośrednio na plażę. Jak do tej pory pogoda nam dopisuje - jest słonecznie, korzystamy z plaży i zabiegów leczniczych oraz fakultatywnych wycieczek. W poniedziałek wybraliśmy się na wycieczkę ciuchcią do latarni morskiej w Gąskach. Organizatorem turnusu jest Maria Waśkiewicz. Humory dopisują.
Zdjęcia: Krystyna Kulesza03.09.2022 Las Solnicki spacer Klubu Turystycznego PTTK Senior

Spotkaliśmy się przy ul. Ciołkowskiego przy pomniku Żołnierzy Armii Radzieckiej. 700 - hektarowy Las Solnicki leży w obrębie granic Białegostoku i należy do nadleśnictwa Dojlidy. Niebieskim szlakiem przeszliśmy przez Olmonty (Bitwa pod Białymstokiem 1769) i Izabelin (miejsce kaźni okresu powojennego). Nasz spacer zakończyliśmy na Campusie Uniwersytetu, oglądając wystawę dzwonków p. Lecha Pileckiego.

Przewodnikiem 19 – osobowej grupy była Hania Wiatrowska. Słuchaliśmy opowieści Hani i czytaliśmy tablice informacyjne.

Barbara ŁojewskaZdjęcia: Elżbieta WiktorW dniu 20 sierpnia 2022 r. członkowie Klubu Turystycznego PTTK Senior wybrali się na kolejny spacer do Puszczy Knyszyńskiej Nadleśnictwa Waliły.

Szlak prowadził przez pola pełne dojrzałej już gryki czy dorodnych dyń a na łąkach widzieliśmy mnóstwo nawłoci w pełnym rozkwicie. Ta polska mimoza zwiastuje nadchodząca już jesień. W Królowym Stojle mijaliśmy niewielki żelbetowy most nad Supraślą imienia Sońki i Joachima - w okolicach którego niewykluczone, że w czasie II wojny światowej spotykali się: Joachim - niemiecki oficer i Sońka tutejsza z pobliskiej wioski - postacie tak sugestywnie opisane w romansie Ignacego Karpińskiego "Sońka". W Słuczance, czekając na autobus, posilaliśmy się jabłkami przyniesionymi przez życzliwą mieszkankę wsi. Przewodnikiem 17 osobowej grupy była Iza Walentynowicz.

Tekst i zdjęcia: Krystyna Kulesza

01.08.2022 - "Pomniki Przyrody" - spacer Klubu Turystycznego PTTK Senior

Nasz spacer w poszukiwaniu pomników przyrody w Białymstoku rozpoczęliśmy w Parku Konstytucji 3 Maja gdzie rosną dwie okazałe sosny zwyczajne, następne drzewa pomnikowe: przy ul. Wołodyjowskiego 8 dąb „Michał Wołodyjowski”, wiąz szypułkowy przy Malmeda 31A, okazały dąb szypułkowy przy ul. Skorupskiej 34, klon zwyczajny i buk zwyczajny na posesji Traugutta 11 i grupa drzew za Topolanką ( dęby szypułkowe, kasztanowiec, jesion wyniosły).

Spacer 25 – osobowej grupy prowadziła Iza Walentynowicz.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Krystyna KuleszaKlub Turystyczny PTTK SENI0R w dniu 5 lipca 2022 r. zorganizował spływ kajakowy

                                                                                                          w Biebrzańskim Parku Narodowym.

30-osobowa grupa rozpoczęła spływ w Brzostowie, gdzie zostały podstawione kajaki i popłynęliśmy Biebrzą w kierunku Wizny. Podziwialiśmy miejsca, które wcześniej mogliśmy oglądać z innej perspektywy: i tak przepływaliśmy obok punktu widokowego w Burzynie, z tarasu którego niedawno podziwialiśmy biebrzańskie rozlewiska czy też obok grodziska Sambory, z którego to miejsca widzieliśmy jak Biebrza wpływa do Narwi a teraz właśnie przepłynęliśmy ten odcinek kajakami.

Pogoda dopisała, humory też. Były kiełbaski i konkurs z nagrodami o Biebrzańskim Parku Narodowym, który zorganizowała nasza niezastąpiona przewodniczka Iza Walentynowicz.

Wszyscy wrócili do Białegostoku w świetnych humorach, gotowi na następne wycieczki a przede wszystkim na kolejny spływ.

Tekst i zdjęcia: Krystyna Kulesza
 


WYSTĘPY NASZYCH SENIORÓW NA ‘’ARS’’ 2022 WE WŁOCLAWKU

W dniach od 01.07 do 03.07.2022 r. we Włocławku odbył się OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD
ARTYSTYCZNY RUCHU SENIORÓW „ARS” 2022. W Centrum Kultury „Browar B” prezentowały się
zespoły seniorów z całej Polski . Były to różne grupy artystyczne muzyczne, taneczne i teatralne.
W sumie było 67 grup artystycznych.

Województwo podlaskie reprezentowały:
Chór „ASTRA” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku
Zespół „O UŚMIECH SENIORA” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku
Zespół cygański „SARE ROMA” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku
Chór BELCANTO z klubu „JUBILAT” S.M.R. KOL.
Zespół ludowy „WRZOSY” z Moniek
Miło nam poinformować, iż zespół „SARE ROMA” zajął trzecie miejsce w kategorii „tańce”, a
zespół „O UŚMIECH SENIORA” - wyróżnienie w kategorii „muzyka”. GRATULUJEMY!

Józefina Bukin
Fotografie: Kazimierz Kierus 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.