Kronika Strona główna / Kronika / III kwartał 2020 


W dniu 30.09.2020 po ponad półrocznej przerwie znów spotkaliśmy się w kinie "Forum" aby zainaugurować nowy rok akademicki 2020/2021 w naszym Dyskusyjnym Klubie Seniora. Spotkania nasze rozpoczęliśmy filmem, który miał zaledwie 12 dni przedtem premierę p.t. "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Film opowiada o brutalnie przerwanym spokojnym życiu Tomka Komendy niesłusznie oskarżonym o zamordowanie 15 - letniej dziewczyny. Zobaczyliśmy metody dochodzenia do "prawdy" ówczesnych władz, postępowanie współwięźniów a z drugiej strony bezgraniczną miłość i wiarę w niewinność syna pokazaną przez matkę oskarżonego. Doskonała obsada dopełniła wrażeń emocjonalnych w trakcie oglądania filmu.

Oczywiście w kinie zostały zachowane wszelkie obostrzenia związane z pandemią, a więc zajęte co drugie miejsce, dezynfekcja rąk, mierzenie temperatury no i oczywiście maseczki. Zmartwiła mnie i nie tylko mnie frekwencja po zakończeniu filmu. Z ponad 80 osób na sali do dyskusji zostało kilkanaście. Było mi bardzo wstyd i przykro, że nasi słuchacze - studenci - inteligencja zachowuje się w ten sposób. Nie ma przymusu ani obowiązku przynależenia do DKF. Są kina w "Alfie" , "Heliosie", itp. tam nie trzeba wysłuchiwać wprowadzenia moderatora, a po filmie dyskusji. Dyskusyjny Klub Filmowy Seniora jest dla prawdziwych miłośników kina.

Maria WaśkiewiczZdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna27.09.2020 Wyjazd autokarowy Koła PTTK Senior Ziemia Mielnicka

    Koło PTTK Senior odwiedziło Ziemię Mielnicką. Byliśmy w Grabarce – najważniejszym sanktuarium wyznawców prawosławia, z cerkwią p. w. Przemienienia Pańskiego i zakonem żeńskim św. Marty i Marii. Weszliśmy na Górę Prowały – pierwotną Grabarkę.

    W Koterce zatrzymaliśmy się przy cudownym źródełku i byliśmy w cerkwi p.w. Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość.

   W Tokarach stanęliśmy tuż przy granicy z Białorusią i zobaczyliśmy kościół w stylu góralskim p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

    W Mielniku mijając ruiny kościoła - weszliśmy na Górę Zamkową z pięknym widokiem na Bug, z tarasu widokowego widzieliśmy odkrywkową kopalnię kredy, w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej obejrzeliśmy aktualne wystawy, po obiedzie w winnicy Korol degustowaliśmy wina Marta, Pinot Noir i Regent.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy kamienny Kasztelik gotycki „Perła Podlasia”.

   Mimo deszczu i chłodu z uwagą słuchaliśmy naszej przewodnik Izy Walentynowicz.

Barbara Łojewska
 


24 września 2020r. (czwartek)  o godz. 17 – tej w Książnicy Podlaskiej odbył się wernisaż wystawy prac studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku poświęconej uchodźcom pt. "REFUGEES”.
Wystawa jest częścią 2– letniego międzynarodowego projektu „Knowledge is the Chance of Acceptance” (KCA) czyli „Wiedza to szansa na akceptację”. Jest to projekt szkoleniowy na temat szeroko pojętego problemu fali uchodźców do Europy, realizowany w ramach programu ERASMUS + .
Partnerami projektu są:
Organizacja MoCa Future Designers z Włoch (Florencja)
Global Gelisim Dernegi , turecka organizacja pozarządowa z Ankary
Wystawę będzie można oglądać do 12.10.2020 w godzinach 16 – 19 Galeria Parter.

Relację z otwarcia wystawy można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/S-dBxSvvDDE
zaś obrazy pod linkiem:  https://youtu.be/DlfSeUGjvEU

Jadwiga Barcewicz Królowy Most - Supraśl

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią Sekcja turystyczna Tramp wyruszyła na swój pierwszy rajd. Przewodnikiem naszym Waldek Malewicz.

19 września 2020, 12 osób spotkało się na dworcu PKS. Do Królowego Mostu pojechaliśmy autobusem i stamtąd przez Wzgórza Świętojańskie pieszo do Supraśla ok. 13km. Pogoda była piękna. Wysiedliśmy w Królowym Moście idąc przez osadę minęliśmy Cerkiew p. w. św. Anny następnie kaplicę rzymskokatolicką p. w. św Anny. Osada jest położona nad rzeką Płoską ma charakter letniskowy. Przed nami Wzgórza Świętojańskie więc wspinaczka, pokonaliśmy bez większego trudu. Wzgórza Świętojańskie to pasmo najwyższe, wzgórz morenowych w Puszczy Knyszyńskiej. Najwyższym wzniesieniem Wzgórz – góra znana pod nazwą św. Jana. Na szczycie znajduje się głaz z pamiątkową tablicą i krzyż na starej sośnie ku pamięci kaźni powstańców styczniowych walczących na tych trenach. Krótką historię wydarzeń przybliżył nam Waldek. Na wzgórzu znajduje się wieża widokowa. Tu odpoczynek i wspólne śniadanie. Z wieży podziwiamy, widok na Puszczę Knyszyńską, która zawdzięcza swoją rzeźbę lodowcowi, topniejące wody ukształtowały liczne doliny. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym, także zbieraliśmy grzyby, a niektóre zbiory były okazałe. Około godz. 15.00 dotarliśmy do Supraśla, a w centrum na rynku pyszne lody, białoruskie przysmaki i inne smakołyki, które degustujemy. Trochę może zmęczeni ale szczęśliwi.

Elżbieta Wiktor 


14.09.2020 Spacer Koła PTTK Szlak Supraskich Dębów

W Supraślu przeszliśmy 3-kilometrowym Szlakiem Dębów, kolejnym drzewom patronują:

     1.  Witold Sławiński - odkrywca walorów Puszczy Knyszyńskiej,

     2.  Lesław Krygier – miejscowy społecznik,

     3.  Jan Paweł II – dąb posadzono na cześć wyboru papieża Polaka,

     4.  Felicja Wolffówna –zasłużona przedwojenna nauczycielka,

     5.  Miasto Supraśl – dąb upamiętnia 550-lecie powstania miasta,

     6.  Janina Pul – nauczycielka i łączniczka AK,

     7.  Czesław Kmita – harcerz, działacz miejscowy,

     8.  Stanisław Piotrowski – rektor Seminarium Duchownego w Białymst oku,

     9.  Grzegorz Mieszków – pracownik Nadleśnictwa Supraśl,

   10.  Józefina Zachert – działaczka edukacyjna,

   11.  Leon Jaworowski – ostatni biskup unickiej diecezji supraskiej,

   12.  Aleksander Chodkiewicz – założyciel Supraśla,

   13.  Józef Piłsudski – pierwszy honorowy obywatel Supraśla,

   14.  Franciszek Karpiński – twórca Pieśni Nabożnych,

   15.  Ryszard Kaczorowski – honorowy obywatel Supraśla.

Cała 27 –  osobowa grupa z uwagą czytała tabliczki przy kolejnych dębach. Nasza Przewodnik Iza Walentynowicz przygotowała tematyczną krzyżówkę z hasłem „Uzdrowisko Supraśl”. Po drodze spotkaliśmy burmistrza Supraśla p. Radosława Dobrowolskiego.

Barbara Łojewska

Ostatni tydzień naszego pobytu na wczasach w Poddąbiu

Pierwszy jak i ostatni tydzień na wczasach obfitował w różnorodną aktywność uczestników. Nasza Halinka Wiszowata kierowniczka grupy dbała już od drugiego dnia o naszą sprawność fizyczną. O godz. 07:30 każdego dnia odbywała się gimnastyka prowadzona przez Halinkę .

Uczestnicy naszego turnusu korzystali z kąpieli w Bałtyku, spacerów brzegiem morza i wzdłuż klifu. Ośrodek dla chętnych udostępnił basen do kąpieli. Zaspokojono nasze potrzeby artystyczne, odbyły się dwa koncerty wokalno muzyczne. Kolejną atrakcją był konkurs strzelania z wiatrówki. Zwycięzcą została nasza Halinka i w nagrodę otrzymała szampana. Dzięki zabiegom Halinki korzystamy nieodpłatnie z rowerów, kijków, leżaków. Grupy z kijkami i bez welokrotnie wędrowały do Dębiny, Orzechowa i Rowów. Zwolennicy wypraw rowerowych poza wymienionymi miejscami docierali aż do Jeziora Gardno w Rowach. Wędrówki piesze i rowerowe odbywały się po Słowińskim Parku Narodowym.

Mieliśmy zorganizowaną wycieczkę do Ustki. Zwiedziliśmy tam kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, port, skorzystaliśmy z przejścia po obrotowej kładce łączącej brzegi Słupi z zachodnią częścią miasta Ustki, Muzeum Chleba. Spotkaliśmy się na molu z Syrenką , każdy chciał ją pogłaskać po biuście. Wspólne zdjęcie z Ireną Kwiatkowską jest miłym wspomnieniem z pobytu w Ustce. Zwiedzając Ustkę widzieliśmy piękne murale na ścianach domów.

Na zakończenie turnusu zorganizowano ognisko z grzańcem, kiełbaską pieczoną na ognisku i wspólnymi tańcami. Za zorganizowany nam wyjazd do Poddąbia i urozmaicony pobyt serdecznie dziękujemy naszej Halince Wiszowatej kierowniczce grupy. Wierzymy, że i w przyszłym roku Halinka zorganizuje nam tak atrakcyjny turnus.

Helena Kurza


 Relacja druga i ostatnia z Ustronia Morskiego

Dużo się dzieje.
-zabiegi staramy się zakończyć do 9 rano Nie sposób wszystko odnotować, bo różne grupy biorą udział w różnych aktywnościach. Wycieczka statkiem do Kołobrzegu, ognisko nr 2-integracyjne zorganizowane przez Marię Waśkiewicz z pieczeniem ziemniaków  i tańcami tylko dla naszych studentów. Koncert  znanych i lubianych utworów  w wykonaniu Saszy i Nataszy. Wycieczka z Kołobrzegu statkiem, wycieczka do latarni Morskiej w Gąskach. Wycieczka na miodowe wzgórze do zaprzyjaźnionej z ośrodkiem pasieki „Miodowy Raj”w Dygowie z poczęstunkiem nie tylko miodami  oraz możliwością zakupu różnych delicji miodowych. /miód z chabrów, z nawłoci, wrzosowy i wiele innych./
Nad morzem spacerujemy ,opalamy się i najbardziej odważni zażywają kąpieli morskich, wszak baseny mamy w Białymstoku i chociaż tu możemy korzystać z pływalni bezpłatnie i do woli wybieramy morze.. Zostały się nam cztery dni do końca pobytu. Dziś spacer z kijkami do skansenu pieczenia chleba dla chętnych Jutro wycieczka autokarem do Kołobrzegu .W czwartek pożegnalne ognisko i  żegnaj morze za rok ….może tu bo bardzo komfortowe warunki ,a może  będziemy poznawać inne rejony…..na pewno wrócimy nad  nasz piękny Bałtyk.
Dziękujemy Marii Waśkiewicz za zaangażowanie i znalezienie tak pięknego miejsca.
W imieniu wszystkich uczestników Maria Szulga
PS.A na zdjęciach nasze studentki i studenci na plaży.Przecudnej urody.


 zdjęcia Jan Surmacz i Maria Szulga
pozostałe zdjęcia na Facebook UTW Białystok Grupa 39 słuchaczy UTW w niedziele dojechała do ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego  „Slowiniec”w Poddabiu. Miejscowość bardzo urokliwa,200 m od morza, leży pomiędzy Ustka a Rowami. Po zakwaterowaniu się , każda osoba otrzymała zaordynowane przez lekarza zabiegi . Dzień kolejny był dla niektórych pierwszym dniem grzybobrania. Inni wybrali się na poznawania okolicy. Wieczory przeznaczyliśmy na oglądanie zachodów słońca . Pobyt nasz uatrakcyjnily dwa koncerty , podczas których zostaliśmy poderwani do tańca ,parkietem była murawa.Kazdego dnia kierownictwo ośrodka zapewniało nam atrakcje, jak strzelanie z wiatrówki,ognisko 
z kiełbaskami ,grzańcem  i muzyka.
Grupa turystów wędrujących zwiedziła Dębinę , Orzechowskie Wydmy i ścieżkę edukacyjna wokół wydm oraz Rowy. W niedziele pojechaliśmy do Doliny Charlotty, Tam obejrzeliśmy amfiteatr na 10 tys.  miejsc gdzie odbywają się festiwale

legend Rocka ( Bob Dylan, Carlos Santana) oraz inne atrakcje.
Helena Kurza

 Pierwsza relacja z pobytu grupy studentów UTW w Ustroniu Morskim

Jesteśmy tu od soboty.Grupa 46 osób.Jest słonecznie ale temperatury ok. 17-18C.Miejscowośc urokliwa.
Ośrodek rehabilitacyjny spełnia nasze oczekiwania. Duże ,przestronne pokoje, piękna jadalnia, jedzenie jak u mamy. Dookoła posesja o  charakterze parku obsadzona kwiatami Duża zielona przestrzeń .W naszym parku oprócz ławeczek jest też siłownia dla chętnych. Zabiegi wg potrzeb. Każdego dnia mamy dodatkowo bezpłatny  wstęp na basen ,gdzie są jacuzzie oraz sauny -do trzech godzin dziennie. Z reguły większość z nas wybiera spacery brzegiem morza. Było ognisko z tańcami i zwiedzanie ciuchcią okolic miasteczka o przebogatej historii. Są fakultatywne wycieczki dla chętnych.
Do Kołobrzegu spacer brzegiem morza  tylko 11 km.
A te wszystkie atrakcje zapewniła nam Maria Waśkiewicz organizatorka tego wyjazdu.
Maria Szulga


 zdjęcia Maria Szulga i Jan Surmacz

,więcej zdjęć na facebook UTW


 


Odszedł od nas , lecz pozostanie na zawsze w naszej pamięci-wspomnienie o Czesławie


Pogrążeni w smutku dnia 29 sierpnia 2020r. pożegnamy naszego Pierwszego Prezesa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku  Śp. Czesława Kryszkiewicza.
Jako  pierwszy Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku tworzył zręby naszej uczelni. Cieszył się szacunkiem i poszanowaniem wśród słuchaczy. Zawsze był uśmiechnięty , gotowy do pomocy. Zainteresowany radościami i kłopotami innych. Obdarzony pozytywną energią . Twórczy, przedsiębiorczy , pracowity do granic możliwości , wrażliwy , a jednocześnie stanowczy i wymagający dużo od siebie i od innych . To był prawdziwy autorytet dla wszystkich słuchaczy. Bez niego nie udałoby się zrealizować wielu oczekiwań słuchaczy.  Był ikoną naszego uniwersytetu i jednocześnie ojcem - seniorem , który swoim dzieciom chciał przychylić nieba , dawał radość i spełniał ich marzenia i nadzieje.
Początki Jego działalności , nie były łatwe. Borykał się z trudnościami organizacyjnymi jak i finansowymi. Jednak 12 lat wytężonej pracy, ogromnego zaangażowania i wielu wyrzeczeń osobistych  umocniło rangę i autorytet naszej uczelni w mieście Białymstoku  i regionie podlaskim.
Śp. Czesław Kryszkiewicz swoją aktywnością , doświadczeniem i umiejętnością przekazywania wiedzy przyczynił się do stwierdzenia , że Uniwersytet Trzeciego Wieku daje oparcie  , wyzwala siły , mobilizuje do twórczej działalności , uczy  dbania o swoje zdrowie. 
Wyznacza normy , łagodzi obyczaje , daje też oparcie psychiczne.
 Czesławie  , za to wszystko Ci dziękujemy Twoja praca nie pójdzie na marne.
 
Helena Kurza


 Fot..Maria Szulga22.08.2020 Spacer Koła PTTK Senior Fasty - Choroszcz

W dzień gorącego lata 17 – osobowa grupa Koła PTTK Senior pojechała pociągiem do Fast. Ulicą Leśną przeszliśmy do Pomnika Ofiar Faszyzmu, a następnie niebieskim szlakiem przez kol. Dzikie szliśmy wzdłuż doliny rzeki Supraśl. Zatrzymaliśmy się przy Al. Ksawerego Markowskiego byłego właściciela 100-hektarowego majątku Dzikie, powstańca styczniowego. W Żółtkach zobaczyliśmy krzyż upamiętniający ofiary wojen 1920r i 1939r. i zachowany budynek komory celnej między Królestwem Polskim a Imperium Rosyjskim. W Choroszczy w oczekiwaniu na autobus z przyjemnością zjedliśmy lody.

Dziękujemy naszej przewodnik Izie Walentynowicz za to, że mimo upału przekazała nam wiedzę o mijanych miejscach .

Barbara Łojewska
25.07.2020 Wycieczka przyrodnicza Koła PTTK Senior Biebrzański Park Narodowy

 Autokarem 27 – osobowa grupa Koła PTTK Senior udała się do Górnego (Północnego) Basenu Biebrzy.

W Lipsku, dawnym porcie rzecznym, mieście odznaczonym Orderem Krzyża Grunwaldu, zobaczyliśmy Kopiec Wolności, neogotycki kościół MB Anielskiej. Z Nowego Lipska wyruszyliśmy na 6–kilometrowy spacer kładką z przeprawą pomostową przez torfowiska pomiędzy dwiema wyspami mineralnym. Mijaliśmy las łęgowy, mokradła, mszary. Widzieliśmy reliktowe okazy roślinności. W Suchowoli byliśmy w Izbie Pamięci ks. J. Popiełuszki, kościele św. Piotra i Pawła, przy kamieniu wyznaczającym środek Europy. Po drodze zajechaliśmy do Korycina; na rynku wspólnie przeczytaliśmy legendę o księżniczce Truskawce.

Dziękujemy naszej przewodnik Izie Walentynowicz za ciekawostki przyrodnicze i historyczne.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Alicja Temler06.07.2020 Wyprawa Koła PTTK Senior Waniewo - Śliwno

Po przerwie spowodowanej kwarantanną Covid 21 członków koła PTTK Senior wyruszyło na ciekawą trasę kładkami stabilnymi i pływającymi Śliwno - Waniewo – Śliwno. Podczas przeprawy były chwile napięcia jak i wzajemnej współpracy. Szczęśliwie nic nikomu nie stało się podczas przejścia, przepływów i przeskoków. Narew to jedyna w Europie rzeka anastomozująca, czyli wielokorytowa. Narwiański Park Narodowy został utworzony w celu jej ochrony. Nasza przewodnik Iza Walentynowicz zwróciła naszą uwagę na roślinność, zwierzęta, krajobraz. Widzieliśmy miejsce zamku Radziwiłłów z XV w., kościoły w Waniewie i Śliwnie.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Grażyna Radziszewska


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.