Kronika Strona główna / Kronika / III kwartał 2019 

                                        


28.09.2019 – 10-lecie koła PTTTK SENIOR

Koło PTTK SENIOR działa od 2009 r. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w hotelu „Pięć Dębów” w Supraślu.

Po spacerze przez Puszczę Knyszyńska rozpoczęła się część oficjalna. Uczestniczyło ponad 50 osób.

Przywitaliśmy zaproszonych gości: przedstawicieli Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w Białymstoku, sekcji Tramp i klubu Mozaika. Szczególnie ciepło powitana była założycielka Koła PTTK Senior Alicja Temler oraz następna prezes Koła Zofia Stanisławska.

Teresa Pruciak aktualna prezes Koła PTTK Senior przedstawiła prezentację z działalności Koła.

Następnym punktem części oficjalnej było wręczenie dyplomów i upominków dla najaktywniejszych członków Koła.

Posileni żurkiem, bigosem i kiełbaskami radośnie śpiewaliśmy przy ognisku. Cieszymy się ze wspólnego świętowania w tak licznym gronie i na długo zachowamy wspomnienia.

Dziękujemy naszym sponsorom.Barbara Łojewska

Zdjęcia: Inka Piekarska, Irena Nikonowicz, Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna Spotkanie  uczestników międzynarodowych projektów Base i Afis(za) ,naszych słuchaczy z partnerem z Litwy    Petrasiunai Community Centre (PCC) - Kowno   nad malowniczym, augustowskim jeziorem Rospuda   przy cypelku o intrygującej nazwie: Goła Zośka dniu 28 września 2019r

 Były serdeczne powitania, drobne upominki, wspólne śpiewy i tańce, biesiadowanie przy stole i w plenerze (grill i kominek), a przede wszystkim sympatyczne rozmowy i przyjazne uśmiechy. Spacerowaliśmy też nad brzegiem jeziora, podziwiając piękno rozpoczynającej się jesieni. Na zakończenie goście serdecznie zapraszali nas do siebie, do Kowna.

 Barbara Wilczewska

 

I znów spotkaliśmy naszych współpartnerów z Litwy. Po upływie czterech lat od zakończenia projektu kontakty nasze są ciągle żywe. Wystarczyło tylko hasło „ Augustów” a już 23 Litwinów z Kowna pojawiło się nad jeziorem Rospuda w gościńcu o tej samej nazwie. Wprawdzie nasza grupa nie była tak liczna / 9- osób/, to jednak przy stołach  w sali śniadaniowej ośrodka trzeba było dostawiać krzeseł aby wszystkich pomieścić.  Atmosfera całego spotkania była przyjacielska, niemal że rodzinna. Wszyscy bawili się świetnie  przy akompaniamencie naszego Zdzisława.  Grupa litewska   konkurowała z nami w śpiewach zbiorowych i solowym występie    Arvidasa. O obfitości dań dostarczonych z obu stron nie wspomnę. Wieczorem,  nad jeziorem, przy blasku księżyca jeszcze biesiadowaliśmy  aż do odjazdu naszych gości. W niedzielny poranek pozostali uczestnicy spotkania nie zdołali  jeszcze uporać się z konsumpcją pozostałych dań.

 Jesteśmy zauroczeni  naszymi przyjaciółmi z Kowna. Kobietki, bardzo pracowite, utalentowane, o wielkich zdolnościach kulinarnych, wokalnych i artystycznych / rękodzieło z papieru i wełny/. Każdy uczestnik spotkania, z polskiej grupy, otrzymał upominek  ręcznie wykonany przez  Rajmundę . Panowie zaś, zachwycali nas pięknym śpiewem, grą na organkach i uprzejmością. Będzie co wspominać, przyjaźń i rodzinna atmosfera godna naśladowania!

 Anna Paszkiewicz-Gadek

 foto. Maria Szulga „Kwitnące marzenia” to tytuł wernisażu sekcji malarskiej „Pędzel” jaki odbył się w dn. 27.09.2019 roku w Klubie „Zenit”.

Prace swoje wystawiło 16 uczestników. Tematyka, kolorystyka i technika przedstawionych prac była różnorodna. Wystawę zaszczyciło liczne grono koleżanek , kolegów z UTW, znajomych oraz Prezes i członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta”. Na wstępie kierowniczka Klubu ”Zenit” powitała wszystkich obecnych oraz przedstawiła osoby wystawiające swoje prace, którym wręczono po czerwonej róży. Następnie Janina Jakoniuk –kierownik Sekcji „Pędzel” odpowiedziała na kilka pytań dotyczących pracy sekcji, działalności artystycznej grupy oraz jakimi technikami są wykonywane obrazy. Podziękowała także bardzo serdecznie kierowniczce i pracownikom Klubu za pomoc w zorganizowaniu wystawy wręczając im po wiązance róż. Uroczystość umilił Chór „Ismiena” pod kierownictwem pani Ewy. Na tym zakończyła się część oficjalna, potem były towarzyskie rozmowy, oglądanie obrazów i… ciasto, napoje i lampka szampana. Zaprezentowane prace odsłaniają świat pejzaży, ludzi, roślin… Są pełne pasji tworzenia . W obrazach swoich uczestnicy przekazali część swojej duszy, marzeń, odzwierciedlili emocje i nastrój chwili oraz oddali piękno przyrody, natury i nie tylko.. Zapraszam do obejrzenia wystawy.

Tekst i zdjęcia: Maria Makal- sekcja fotograficzna
 


25.09.2019r - DKF Seniora - film Rona Howarda PAVAROTTI
Po długiej, bo aż 2-miesięcznej przerwie wakacyjnej spotkaliśmy się znowu w kinie "Forum", by wspólnie obejrzeć wspaniały film p.t. "Pavarotti". Prawdziwa gwiazda rocka Luciano Pavarotti w operowym wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek , legenda . Tylko on mógł zmusić Lady D. do tego , by słuchała go moknąc w deszczu, tylko on jeden jeździł po świecie z własnym jedzeniem , tylko on mógł elitarną formę sztuki uczynić rozrywką dla wszystkich.

Maria Waśkiewicz

Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna

  


Poddąbie

Wczasy się skończyły do domu wracać czas. Grupa słuchaczy UTW powróciła z wczasów rehabilitacyjnych z Poddąbia. Zadowoleni , uśmiechnięci, wypoczęci i podreperowani zdrowotnie. Czegóż chcieć więcej. II-gi tydzień wczasów minął nie mniej intensywnie jak pierwszy. Nasi uczestnicy brali udział w zawodach strzelania z wiatrówki i dwóch panów Antoni i Saturnin, otrzymało puchar za I-e miejsca. Powodzeniem cieszyły się również gry- piłkarzyki i tenis stołowy. Nie zabrakło też inwencji twórczej, na jednym z wieczorków tanecznych, grupa miała za zadanie wcielić się w inną postać, lub wpleść w swój strój chociaż drobny element. Pomysłów nie zabrakło. Na wspólnych ogniskach, przy pieczeniu kiełbasek, grzańcu i muzyce na żywo, śpiewaliśmy szanty i biesiadne piosenki. Miło spędzaliśmy czas, nostalgicznie wspominając dawne chwile na wieczorze muzycznym z utworami K. Krawczyka. Ośrodek nasz Słowiniec leży w otulinie leśnej z przewagą buków i grabów. Do morza prowadzą różne drogi przez las i klify. O każdej porze dnia można postrzegać ten las inaczej, w zależności od tego jak załamują się promienie słoneczne, bądź ich nie ma. Niesamowite, to trzeba zobaczyć. Trafiliśmy na pogodę sztormową, ale słońca też był dostatek. Chociaż na morzu hulał sztorm, nie rezygnowaliśmy ze spacerów nad morzem i po klifach. Z każdego wyjścia na spacer przynosiliśmy grzyby i to same prawdziwki. Wpadliśmy w amok zbierania grzybów. Grzybowo było w całym ośrodku. Gdy pewnego ranka morze ucichło, zastanawialiśmy się czy nam morza nie ukradli. Zdarzyło nam się mieć 2 wolne wieczory, które nie zagospodarował nam ośrodek, wówczas szliśmy do tawerny i przy kufelku piwa śpiewaliśmy piosenki biesiadne. Uczestniczyliśmy w wycieczkach jakie proponował nam ośrodek ,najbardziej przypadła do gustu urokliwa Dolina Charlotty. Czas płynął jak szalony. Ostatnie pożegnania z morzem i żegnaj morze na rok, mam taką nadzieję.

Dziękuję bardzo wspaniałej zdyscyplinowanej grupie. Bez Was nie było by tyle wrażeń i tych wczasów.

 

Halina Wiszowata
                     GRZYBOWY SPACER Rajd sekcji turystyki pieszej TRAMP

14.09.2019 r., w piękny sobotni dzień, odbyliśmy kolejną pieszą wędrówkę z Kozińc do Rybnika. To był jeden z ostatnich pogodnych dni tego lata. Las przywitał nas pięknymi kolorami już zbliżającej się jesieni oraz grzybami na zachętę. Po drodze mijaliśmy ostatnie pola ściętej kukurydzy, a na jednym z gospodarstw obejrzeliśmy maszynowy zbiór ziemniaków. Szum drzew, odgłosy różnych ptaków, piękne konie z zajazdu nastrajały uczestników do wspomnień z poprzednich wędrówek.

Budującym elementem dzisiejszej wędrówki była obecność dwojga najmłodszych uczestników Oliwii i Fabiana. Fabian okazał się miłośnikiem wędrówek ze sporymi osiągnięciami jak na swój wiek. Na jednym z postojów Waldek udekorował go odznaką PTTK i dyplomem. Dodatkową nagrodą dla wytrwałego piechura była pełna torba naprawdę różnorodnych i szlachetnych grzybów, zbieranych przez prawie wszystkich uczestników. Chodziliśmy nieoznakowanym szlakiem, co było nieoczekiwaną okazją do przypomnienia posługiwania się mapą. Najmłodsi uczestnicy wytrwale odczytywali numerację na słupkach leśnych konfrontując je z mapą. Omijając asfaltowe drogi nadrobiliśmy trochę drogi, ale zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do domów.

Tekst i zdjęcia - Irena Leszczyńska

 
14.09.2019 – Wyjazd koła PTTK SENIOR – Korycin-Milewszczyzna

We wrześniowym słońcu i przy lekkim wietrze w Korycinie - mieście królewskim - weszliśmy na Rynek, zatrzymaliśmy się przy pomnikach Truskawki, Piłsudskiego, Zygmunta III Wazy. Obok Korycińskiej Mini Galerii sztuki na budynku z muralem tkaniny dwuosnowowej widnieje napis „Moja Gmina Moja Ojczyzna Mój Świat”.

Po wizycie w neogotyckim kościele parafialnym i Parku Plebańskim przez Rudkę poszliśmy do Milewszczyzny. Tu p. Adam Szepiel oprowadził nas po Grodzisku. Badania archeologiczne przeprowadzone były w 2014 i 2017 roku. Pierwsze osadnictwo pojawiło się tu ok. 4 tys. lat p.n.e., a w X-XI wieku osiedlili się Słowianie z Mazowsza. Teraz na wzgórzu grodowym znajdują się: pozostałość po dworze Zalcmanów z XIX-XX wieku: fundamenty, piwnica, wiatrak. Pierwotne grodzisko posiadało 3 fosy i 3 wały, od północnej strony było podgrodzie, pełniące role służebną wobec grodu. W byłej oborze i stodole wśród wystawy etnograficznej byliśmy uczestnikami tkactwa, przędzenia wełny, kaligrafii, robienia bransoletek, wytwarzania sera korycińskiego.

Park Kulturowy Korycin Milewszczyzna odwiedziliśmy z naszą przewodnik Izą Walentynowicz w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa.

Barbara Łojewska
 


Od 08.09.2019 trwają wczasy rehabilitacyjne w Poddąbiu koło Ustki. Ośrodek Słowiniec powitał nas dość kapryśną pogodą ale pogoda ducha wczasowiczów była na medal.
Poddąbie leży na " końcu świata" a za klifami tylko morze, morze, morze.
Wspaniały personel zapewnia nam nie tylko wyszukany wikt i profesjonalną opiekę medyczną ale także róźnorodne zajęcia (strzelanie z wiatrówki, malowanie kamieni wieczorki taneczne z muzyką na żywo, ognisko z szansami, wieczór z utworami Czerwonych Gitar  i ciekawe  nietypowe wycieczki).Kto wie czym jeszcze nas zaskoczy w następnym tygodniu.
Delektujemy się spokojem, świeżym powietrzem i pięknymi krajobrazami.

Halina Wiszowata


W dniu 5 września 2019 odbyło się pierwsze robocze spotkanie w sprawie międzynarodowego nowego projektu artystycznego pt. "Cultural and nature Heritage is European Strenght and Treasure" - CHEST, po polsku "Kulturalne i przyrodnicze dziedzictwo jest siłą i bogactwem Europy" - czyli SKRZYNIA. Projekt będzie realizowany w latach 2019 - 2021 przez partnerstwo strategiczne 4 organizacji o podobnych celach statutowych i realizujących podobne zadania z Polski (koordynator), Litwy, Turcji i Portugalii. Spotkanie prowadziła Danuta Sajur koordynator projektu a uczestniczyli: Maria Wójcicka, Waldemar Malewicz, Lech Wiszowaty, Zdzisław Kulikowski, Helena Łukaszewicz, Janina Jakoniuk, Bukin Józefa i Jadwiga Barcewicz. Opis projektu został wysłany na adresy emailowe uczestników a spotkanie było prawdziwą "burzą mózgów". Omawiane były tematy podane w opisie projektu oraz nowe zgłoszone podczas spotkania, a poszczególne osoby zobowiązały się przygotować je w formie opisów.
Ustalono wstępnie termin pierwszego spotkania koordynatorów z poszczególnych krajów  na 10 - 12 pażdziernika 2019 w Białymstoku. Na spotkaniu zostaną ustalone zadania, które będziemy realizować na rzecz projektu, terminy spotkań międzynarodowych projektowych,  sprawy rozliczeń finansowych, podpisanie umów finansowych, zakwaterowanie, czas wolny, zwiedzanie itd...
Jadwiga Barcewicz
 

Danuta Sajur koordynator projektu

 


Wczasy w Darłówku - wycieczka do Dobrzycy

05.09 2019. Po śniadaniu jedziemy do miejscowości Dobrzyce,aby podziwiać piękno Ogrodów Hortulusa. Tego nie da się opisać słowami,to trzeba zobaczyć własnym wzrokiem. Po ogrodach oprowadzała nas "Czarnuszka" (27lat). Ogród powstawał od 2003r.a do zwiedzania udostępniono w roku 2014, ogrody klasyczne i nowoczesne w tym: ogród wodny, ogród cienia , ogród francuski, ogród japoński, Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, Ogród 4 Pory Roku,angielskie rabaty bylinowe,ogrody białych i czerwonych róż, zegar kwiatowy, liczne kolekcje roślin w tym kwiaty jadalne. Jeszcze widzieliśmy dużo,dużo piękna,którego nie sposób zapisać.
06.09.2019r.  Po śniadaniu autokar wiezie nas do Sławna, skąd jedziemy pociągiem  do Białegostoku. Wypoczęci ,pełni miłych wrażeń i wdzięczni Marii Waśkiewicz za dobrą organizację wypoczynku.
Tekst Helena Kurza ,zdjęcia Maria Makal
 Wczasy W Darłówku -Rejs na Wyspę Borholm

30.08.br. 50% wczasowiczów wybrało się na jednodniowy rejs promem m/s "Jantar" po morzu Bałtyckim połączonym z pobytem na malowniczej wyspie Bornholm jest to skalista wyspa Danii powstała 1,7 miliarda lat temu.

Z Darłowa wyjechaliśmy do Kołobrzegu autokarem, po dotarciu na miejsce o godz.06:00 zostaliśmy zaokrętowani na prom. Godz. 07:00 prom wypłynął z Kołobrzegu do Nexo do portu docelowego na Bornholmie. Godz.11:30 spotkaliśmy się z pilotem Piotrem Pasikowskim. Duńskim autokarem wyruszyliśmy wzdłuż wschodniego, skalistego wybrzeża. Po trasie mijaliśmy wiatrak typu holenderskiego z 1877r. Pilot poinformował nas, że na wyspie znajduje się 14 wiatraków.Krajobraz wyspy na południu jest płaski.Widzieliśmy wybrzeże morskie charakteryzujące się  obecnością małych sterczących wysepek zw.szkierami.Linia brzegowa Bornholmu liczy 158 km. Jadąc z miejscowości Nexo zatrzymaliśmy się w najmniejszym mieście Danii w Svaneke. Miejsce bardzo urokliwe. Kolorowe parterowe domki, rynek położony centralnie. Informacja od pilota ,że to miasteczko cieszy się największą liczbą słonecznych godzin w Danii ze względu na swe położenie. W browarze Svaneke Bryhus warzy się piwo wg. starych receptur. Zwiedziliśmy wytwórnię cukierków, niewielką hutę szkła i fabrykę czekolady.Jadąc autokarem mijaliśmy miejscowości Listed, Gudhjem - stolicę śledzia,Tejn i  Alinge  Zatrzymaliśmy się w Hammershaus ,aby zwiedzić ruiny potężnego zamku leżącego w północnej części wybrzeży Bornholmu. Z zamku pojechaliśmy do  miejscowości Olsker, tam zwiedziliśmy jeden z bronholmskich kościołów rotundowych (wys.26 m). Kościół ten owiany jest legendą Templariuszy rozbudza wyobraźnię zwiedzających i urzeka  swą niepowtarzalną architekturą. Następnie wróciliśmy do Nexo, był tu czas wolny uczestnikom wycieczki. O godz.17:00 zaokrętowaliśmy się na prom,który wypłynął z Nexo do Kołobrzegu (godz.22:00).
Tekst HELENA KURZA zdjęcia MARIA MAKAL 


31.08.2019 - Rajd koła PTTK SENIOR - "Ancuty – wzdłuż rzeki Narew do Narwi "

Z Voyagera wysiedliśmy w Ancutach, przeszliśmy przez drewniany mostek na Narwi i po 40 minutach marszu polną drogą byliśmy w Narwi.

Na kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika odczytaliśmy dwie istotne daty związane z powstaniem świątyni: 1528 i 1748. Kościół ten jest najpiękniejszym drewnianym barokowym kościołem na Podlasiu. Wybudowany w stylu bazylikowym, dodatkowe okna doświetlają jego wnętrze. Rzeźba św. Stanisława, figury ewangelistów w zwiewnych szatach, chrzcielnica, ambona, deska tęczowa, filary z rzeźbami świętych, gzymsy z balustradą balkonową, organy, obraz Matki Bożej Narewskiej tworzą wspaniałą całość. W przedsionku kościoła jest XVI-wieczna płyta nagrobna rycerza z psem.

Następnie zobaczyliśmy drewnianą cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XIX w. związaną z ikoną św. Antoniego Pieczerskiego.

W prywatnym Muzeum Regionalnym zgromadzonych jest dużo starych narzędzi rolniczych, przedmiotów codziennego użytku, fotografii, są też sanie i wozy, pompa strażacka, rzeźbione świątki. Pan Marian Święcki, były fotograf i organista, zbiory te zebrał własnym staraniem, wszystko sam naprawia i konserwuje. Mimo mnogości eksponatów widać wielki porządek i czuje się pasję właściciela.

Nasza 8-osobowa grupa z pierwszej powakacyjnej wyprawy wróciła ubogacona o kolejne wiadomości przekazane przez Izę Walentynowicz.

Barbara Łojewska


 Wczasy w Darłówku - grupa 48 studentów UTW dotarła do Darłówka.Morze i pogoda obłędne.Ponizej relacja zdjęciowa po pierwszym dniu pobytu.Jedzenie jak u mamy,wieczorek integracyjny z muzyka na żywo oraz pierwszy spacer po Darłowie i poranna gimnastyka prowadzona przez niezmordowaną Danusię Łopatecką.Nasza organizatorka Maria Waśkiewicz dwoi się i troi aby wszyscy byli zadowoleni.Jest cudnie .Wszyscy są szczęśliwi.Przed nami wycieczka na Borholm i rejs statkiem po Bałtyku o zachodzie słońca.

 Zdjęcia Maria Szulga I Jan SurmaczSekcja turystyki pieszej Tramp w dniu 3.08.2019 wyruszyła na kolejny spacer szlakiem Świętojańskim. Tym razem wyjątkowo późno o godz. 11.05 wyjeżdżamy PKS-em w kierunku Gródka, wysiadamy w Królowym Moście. 19 osób wędruje przez Puszczę Knyszyńską przy pięknej pogodzie, obcując z przyrodą. Wchodząc do lasu widzimy rozkopane leśne drogi, które są prawie szerokości autostrady, wycinkę lasu oraz sprzęt do robót drogowych. Pełni obawy, że wyleją asfalt w środku puszczy napotykamy pracowników, którzy uspokoili nas, że nawierzchnia będzie żwirowa. Po dłuższym marszu rozkopaną piaszczystą drogą nagle widzimy, ku naszej uciesze, normalną leśną drogę. Dochodzimy do rzeki Świnobródki, która wpada do Płoski a następnie do Supraśli. W tym miejscu białostocki fabrykant Hasbach produkował filc, a po I wojnie światowej była tu fabryka dykty. Po II wojnie światowej ten teren przejęły Lasy Państwowe. Przechodzimy aleją lipową, dalej puszczą do Sokola. Wracamy z Sokola pociągiem o godz. 17.00.Nasze wyjazdy pociągiem są bardzo rzadkie co powoduje wiele emocji.

Elżbieta Wiktor

Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna
 


W sobotę 3 sierpnia 2019 roku (w słoneczny, upalny dzień) Dom Pomocy Społecznej w Czerewkach zorganizował plenerowe XVI SPOTKANIE POKOLEŃ 2019, w którym uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, pensjonariusze, ich bliscy oraz pracownicy Domu.  Wystąpił tam m.in. zespół wokalno-taneczny „Podlaskie korale”. 
Przed występem Zdzisław Kulikowski poprosił o zabranie głosu Prezes UTW Marię Szulgę, która była obecna na spotkaniu. Następnie zapowiedział spektakl, obejmujący utwory ze „złotego okresu” Czerwonych Gitar. To on zaproponował jego koncepcję, opracował aranżacje utworów, przygotował solistki oraz prowadził spektakl.. Na początek zaśpiewał utwór „Nie zadzieraj nosa”, z udziałem członków zespołu. Kolejne utwory Czerwonych Gitar wykonali:  Walentyna Karpow,  Zdzisław Kulikowski, Maria Waśkiewicz, Halina Zyskowska, Halina Wiszowata oraz Elżbieta Stachurska, Solistom towarzyszyły chórki. We wszystkich układach tanecznych, opracowanych przez Halinę Wiszowatą wzięły udział: Jadwiga Barcewicz, Elżbieta Kackieło, Irena Kasabuła i Teresa Lautsch. W utworach rockowych wystąpiły one z gitarami wykonanymi według pomysłu Jadwigi Barcewicz. Do tańców włączały się również: Halina Wiszowata i Halina Zyskowska (kiedy nie wykonywały swoich piosenek). W spektaklu brał udział również Aleksy Charkiewicz. Członkowie zespołu zakończyli swój pierwszy występ piosenką „Podlaskie korale”, zapraszając na następne koncerty.

Na zakończenie spotkania zespół „Podlaskie korale” wystąpił ponownie, prezentując wybrane utwory charakterystyczne dla wielokulturowości Podlasia. Śpiewali: Maria Waśkiewicz, Elżbieta Stachurska, Zdzisław Kulikowski, Aleksy Charkiewicz, Grażyna Wilimajtys i Walentyna Karpow. Do kilku utworów ww. tańczące koleżanki zaprezentowały układy taneczne. 

Występy były przyjęte bardzo życzliwie i nagradzane gromkimi brawami. Zebrani śpiewali piękne i znane piosenki, niektórzy z nich tańczyli. Miło było dostrzec uśmiech i radość na twarzach wszystkich osób, szczególnie pensjonariuszy DPS, którzy przynajmniej na jakiś czas mogli zapomnieć o problemach życia codziennego. Należy ponadto zwrócić uwagę na bardzo udany debiut solowy Aleksego Charkiewicza.

Myślę, iż reakcja publiczności wynagrodziła występującym wysiłek włożony w przygotowanie i prezentację występów, a kierownictwo DPS zadbało o ich dobre samopoczucie, przygotowując przekąski, napoje i ciasto.

Walentyna Karpow


 

Nie wszyscy nasi słuchacze mają wakacje i odpoczywają. Wiele osób w czerwcu a teraz w lipcu brało udział w kursach komputerowych i smartfonowych a także w wykładach prowadzonych przez P. Mariusza Kozłowskiego w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Bank Polski "Finanse Współczesnego Seniora 2 : Warsztaty ze współczesnej bankowości i bezpieczeństwa finansowego". Ilustrują to zdjęcia zrobione w dniu 19.07.2019 w trakcie wykładu "Bankowość elektroniczna - czy jest bezpieczna". Zapraszam chętnych do udziału w warsztatach i szkoleniach.

Maria Waśkiewicz
14 lipca 2019r Chór Astra Uniwersytetu III Wieku w Białymstoku,pod dyrekcją Pani Oksany Dziadul koncertował w miejscowości Brudzeń Duży,na zaproszenie wójta gminy Pana Andrzeja Dwojnycha Brudzeń Duży to siedziba gminy.Jest to urokliwa miejscowość,pięknie położona jak cała gmina w zachodniej części powiatu płockiego wzdłuż meandrującej rzeki Skrwy,aż do jej ujścia do Wisły,na terenie Brudzeńskiego Parku. Jest idealnym miejscem na turystykę i wypoczynek. Wczesnym,niedzielnym porankiem chórzyści wyruszyli w drogę.Podróż przebiegła sprawnie bez zakłóceń i zgodnie z planem dotarli do celu.Życzliwi,uśmiechnięci ludzie zakwaterowali nas w sali lokalnego gimnazjum. Chór został zaproszony jako jedna z "gwiazd" na Festynie Ginących Zawodów,który odbywał się w Brudzeniu Dużym,właśnie 14 lipca.Po kilku chwilach odpoczynku"rozśpiewce" i ustaleniu szczegółów występu,chórzyści mieli okazję zapoznać ię z lokalnymi artystami,zajmującymi się malarstwem,rzeźbiarstwem i garncarstwem i zobaczyć jak pracują.Mieli też okazję posmakować lokalnych smakołyków,kupić drobne upominki obejrzeć występy lokalnych artystów. Koncert Chóru rozpoczął się o godzinie 15 oo i trwał około godziny. Składał się z dwóch części. W pierwszej części wykonano znane i lubiane popularne pieśni polskie i pieśni ludowe z różnych regionów kraju. W drugiej części wykonywane były lubiane pieśni rosyjskie,białoruskie i ukraińskie.Tę część uświetniła solowym występem Marysia Waśkiewicz i duet Luba Trochimczuk iWłodzimierz Godun Opracowanie muzyczne było dziełem naszego kolegi Zdzisława Kulikowskiego. Występ Chóru Astra bardzo podobał się słuchaczowi został wprost entuzjastycznie przyjęty.Otrzymaliśmy wiele gratulacji pozytywnych opinii o zespole,doborze repertuaru i występie. Poczęstowani pysznym obiadem,obdarowani drobnymi upominkami wyruszyliśmy w drogę powrotną do Białegostoku Pokonaliśmy ją śpiewająco,więc czas mimo odległości,upłynął szybko i przyjemnie. Około godziny 22 oo szczęśliwie dotarliśmy do Białegostoku,przywożąc ze sobą miłe wrażenia i sympatyczne wspomnienia,które zostaną na długo.Myślimy ,że zostawiliśmy tam przyjaciół,do których chętnie wrócimy.

Sabina Wierzbicka 


 13.07.2019 r. - Wyjazd autokarowy sekcji turystyki pieszej TRAMP  -  „Suwalszczyzna – Suchary 2019”

Suwałki – w przeszłości prywatne miasto kamedułów. Pierwszym punktem naszego wyjazdu było Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Tu po wysłuchaniu prelekcji obejrzeliśmy eksponaty jaćwieskie z Góry Zamkowej w Szurpiłach, wystawę obrazów Alfreda Wierusz-Kowalskiego i część archeologiczno – historyczną.  Następnie udaliśmy się do klasycystycznego XIX-wiecznego kościoła św. Aleksandra, witraże przedstawiają świętych i wizerunki Matki Boskiej Ostrobramskiej i Częstochowskiej.

W Wigrach osadzeni przez Jana Kazimierza kameduli modlili się o odsunięcie nieszczęść od Rzeczpospolitej początkowo w drewnianych eremach z ogródkami; z czasem zabudowania stały się murowane. Zobaczyliśmy kościół, klasztory, Dom Królewski, apartamenty papieskie.

Część grupy do Krzywego przeszła pieszo, część oglądała wystawę przyrodniczą „Nad Wigrami”. Posileni pomidorową i kartaczami wszyscy przeszliśmy ścieżkę edukacyjną Suchary.

Było to wspaniałe spotkanie z przyrodą. Opowieści Waldemara Malewicza przybliżyły nam historię odwiedzanych miejsc.

              Barbara Łojewska

Zdjęcia: Irena Nikonowicz, Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna
 


                                         Sankt - Petersburg - "Wenecja Północy"

6 lipca 2019r. 21 słuchaczy UTW i pozostali uczestnicy z innych miast, wyruszyli o godz. 09:00 z pilotem Magdą na siedmiodniową wycieczkę. Po wielogodzinnej podróży dotarliśmy wieczorem do stolicy Łotwy - Rygi. Zakwaterowano nas w hotelu "Best".

Dnia 07.07.2019r. po śniadaniu wraz z Magdą wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta. Zabytkowe Stare Miasto Rygi wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Podziwialiśmy zespoły średniowiecznych bogato zdobionych kamienic. Między innymi Dom Bractwa Czarnogłowych,Mała i Wielka Gildia Kupiecka. Ratusz, budynek parlamentu, Trzej Bracia (trzy zespolone ze sobą domy), kościół św.Piotra, kościół św. Jakuba. Zachwycaliśmy się zabytkowymi bramami, dziedzińcami i starymi spichlerzami. W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w trasę docelową, czyli kierunek Sankt Petersburg. Nocą dotarliśmy do miejsca zakwaterowania - hotel "Rosja".

Dnia 08.07.2019r. o godz.11:00 spotykamy się w autokarze z przewodniczką Tamarą mieszkanką Carskiego Sioła. Wycieczka w tym dniu ma charakter objazdowy. Dowiadujemy się ,że Sankt Petersburg został założony 27.05.1703r. Jest to miasto z wyraźną indywidualnością, żyje własnym-tajemniczym pełnym dramatyzmu życiem. Żadne miasto nie ma tyle legend i podań. Z okien autokaru widzimy Sobór Izaakowski,który łączy dwa place Senacki i Izaakowski, Bramę Piotrowską za którą znajduje się Urząd Artyleryjski, Sobór Pietropawłowski znajduje się na Cyplu Wyspy Wasilewskiej, z figurą anioła na iglicy. Wewnątrz Soboru znajduje się rzeźbiony złocony ikonostas. W Petersburgu wszystko łączy i rozdziela rzeka Newa. Na placu wznosi się kolumna Rostralna symbol władzy Rosji na morzu. Newski Prospekt jest główną ulicą Petersburga, przecina on kilka wewnątrz miejskich rzek i kanałów. Nabrzeże Uniwersyteckie zamyka gmach Akademii Sztuk Pięknych obecnie Wyższa Szkoła Malarstwa. Na placu senackim w roku 1782 wzniesiono pomnik Piotra I - pierwszy konny pomnik w Petersburgu. Wielki poeta rosyjski Puszkin natchniony został tym pomnikiem do napisania dzieła "Jeździec Miedziany". U nabrzeży Newy zacumowany jest krążownik"Aurora" - symbol rewolucji październikowej. Obecnie mieści się tam muzeum. Wieczorem po obiadokolacji grupa chętnych wybrała się na przejażdżkę metrem.

09.07.2019r. i 10.07.2019r. po dalszym zwiedzaniu miasta Petersburg spotykamy się na przystani portowej i o godz.11:15 wypływamy statkiem w rejs po Newie. Przewodniczka Tamara z pasją i ogromnym zasobem wiedzy zwraca naszą uwagę na szereg obiektów historycznych i architektonicznych znajdujących się po obu stronach Newy. Między innymi Cerkiew św.Mikołaja, Budynek Wielkiego Baletu Mariańskiego, Most ze sfinksami, Sobór Zbawiciela na Krwi w którym znajduje się unikalny zbiór mozaik (308) o ogólnej powierzchni 6560 metrów kwadratowych, nad rzeką Mojką jest Pałac Jusupów. Tu nocą 16.12.1916 r. zamordowano Grzegorza Rasputina,co było pretekstem do wybuchu rewolucji 1917r. Po zakończonym rejsie rzecznym wyruszmy na dalsze zwiedzanie. Kierunek Peterhof jest to przedmieście Petersburga, tu zobaczyliśmy dawne carskie rezydencje,jak letnią rezydencję Piotra I . Podziwialiśmy okazały zespół architektoniczny i parkowy. Na powierzchni 1000 ha. znajduje się 30 budowli. Byliśmy zachwyceni Parkiem Dolnym zw."Rosyjskim Wersalem". Widzieliśmy malownicze ogrody,piękne fontanny i kaskady wodne. W centrum wielkiej kaskady znajduje się fontanna monumentalno-dekoracyjna "Samson rozdzierający paszczę lwa". Starą Peterhowską szosą jedziemy do Carskiego Sioła. Jest to miasto z duszą , klimatem z historią oraz piękną architekturą. To ostatnia rezydencja carów rosyjskich. Zwiedzając pałac Katarzyny Wielkiej ,widzieliśmy Wielką Salę Tronową i największy skarb pałacu jakim była Bursztynowa Komnata. Oglądając to, mieliśmy najróżniejsze skojarzenia,ponieważ obiekty te swoją wspaniałą architekturą przyniosły sławę oraz splendor carskiej władzy Rosji . Wracamy do Sankt Petersburga gdzie po południu zwiedzamy muzeum państwowe "Ermitaż" znajdujące się w zachodniej części Dolnego Parku w salach reprezentacyjnych Pałacu Zimowego. Podziwialiśmy jedną z największych wystaw światowych dzieł sztuki malarstwa włoskiego -Rafaela,Tycjana,Veronesa, Leonarda da Vinci, malarstwa flamandzkiego - Rubensa i holenderskiego Rembrandta. Obecnie kolekcja Ermitażu liczy ponad 3 miliony eksponatów .Wnętrze Pałacu Zimowego zniszczył w 1837 r. straszny pożar,pozostały tylko nieliczne wyjątki orginalne. Mała sala tronowa jest poświęcona pamięci cara Piotra I. W tym dniu wybraliśmy się o godz. 23:00 na nocną wycieczkę do miasta ,aby o godz.01:00 obserwować podnoszone mosty na rzece Newie. Odbyło się ,to uroczyście ze słownym wprowadzeniem i muzyką w takt, której podnosił się most, ukazując Twierdzę Pietropawłowską w tle. Tej nocy również doświadczyliśmy zjawiska kiedy "jedna zorza śpieszy zastąpić inną dawszy nocy półgodziny". Taki okres roku zaczyna się w maju kończy się w lipcu zw."Białymi nocami". Punktem kulminacyjnym było wypicie lampki szampana ,której fundatorem było biuro podróży PBPO z Olsztyna.

11.07.2019r. kolejny dzień wycieczki to kierunek Estonia. Dojeżdżamy do Tallina tj. stolicy Estonii. Zakwaterowanie w hotelu i wyruszamy na zwiedzanie miasta. Po mieście oprowadza nas Magda. Zwiedzamy Górne i Dolne Stare Miasto, Sobór Aleksandra Newskiego. Widzimy dużą ilość średniowiecznych baszt obronnych,jak Wysoki Herman i Gruba Małgorzata na której znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca brawurową akcję ORP " Orzeł ". Przechodzimy średniowiecznymi ulicami Długą i Krótką Nogą. Podziwiamy Ratusz Miejski z 1404 r.,Dom Wielkiej Gildii, Dom Bractwa Czarnogłowych i szereg innych obiektów. Nocleg w hotelu "Ecoland".

12.07.2019r. Po śniadaniu wyruszamy drogą Via Baltica przez Łotwę, Litwę do Polski. Docieramy do Białegostoku godz.20:00. Mimo zmęczenia jesteśmy szczęśliwi, że: program wycieczki został zrealizowany, podziwialiśmy piękno carskiej Rosji,obsługa biura turystycznego - pilot Magdy i kierowcy - Andrzej i Paweł w 100% wywiązali się ze swej roli. Dziękujemy naszemu koledze Lechowi Wiszowatemu za spełnienie naszych życiowych pragnień turystycznych w docieraniu do ciekawych miejsc.

Notatka - Helena Kurza


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.