Kronika Strona główna / Kronika / I i II kwartał 2023 

 


Rajd Świętojański na Pólku k/Supraśla, niedziela 25 czerwca 2023r.

Najlepszym miejscem na świętojańskie uroczystości jest Pólko k/Supraśla. Tradycyjnie już Mozaikowicze i wielu słuchaczy UTW celebruje w tym miejscu tradycje najkrótszej nocy w roku z  23/24 czerwca. Tym razem odbyło się świętowanie w formie „Rajdu Świętojańskiego”. Dziewczyny po drodze nazbierały ziół, roślin, leśnych kwiatów, z których uplotły wianki. Następnie w  części oficjalnej wręczono słodycze i złożono życzenia jubilatom, solenizantom wraz z zaśpiewaniem 100 lat. Dziewczyny ubrane na biało zatańczyły rytualny taniec słowiański Rytuał  - Pieśń Sobótkowa do słów „ Koło Jana, koło Jana …Tam dziewczęta się schodziły Sobie ogień nałożyły, Tam ich północ ciemna naszła. Nocel mała, kopiel moja - Tam dziewczęta się schodziły Sobie ogień nałożyły, Tam ich północ ciemna naszła itd..” W dalszej części uroczystości w pochodzie udaliśmy się  nad brzeg rzeki Supraśl,  gdzie wysłuchaliśmy informacji o zwyczajach, wierzeniach, wróżbach. Obchody Nocy Świętojańskiej wywodzą się z czasów pogańskich. To święto ognia, wody, słońca i księżyca. Prośba o miłość, radość życia, płodność i urodzaj. To zjednoczenie z przyrodą od zawsze owiane jest tajemnicą. Duże znaczenie w trakcie obrzędów ma ogień i palone w nim zioła. Zioła świętojańskie nie tylko leczą ale mają też znaczenie symboliczne i magiczne. Niestety z uwagi na alerty pożarowe związane z suszą nie paliliśmy ogniska.  Nie można zapomnieć o kwiecie paproci, którego szukano w Noc Świętojańską, by zapewnić sobie bogactwo, mądrość i szczęście. Na koniec odbyło się rzucanie wianków do wody, niestety żaden wianek  nie został złapany… a my udaliśmy się do stołu na część biesiadną.

 

Jadwiga Barcewicz
 


24.06.2023 odbył się  XXI Klubowy Spływ Kajakowy KT „MOZAIKA” w którym uczestniczyło w ramach współpracy wielu słuchaczy UTW Białystok. Płynęliśmy rzeką Narew na odcinku Doktorce – Suraż, 17 km około 4 godzin. Nie można nie wspomnieć o aurze pogodowej, która była wręcz zamówiona (chyba u aniołów…) na tak relaksującą aktywność na łonie jakże  pięknej przyrody. Był to spływ prawdziwą rzeką, której nurt „nie spieszny” wspierał cudownie nasze wiosłowanie. Rzeka płynie dość leniwie, wśród trzcin, drogę urozmaicają liczne zakola. Brzegi na ogół zarośnięte trzcinami, a w nich jazgoczące od czasu do czasu  drobne ptactwo. Zaś wokół cisza (w sensie cywilizacyjnych odgłosów)  aż „dzwoniąca’  w uszach,  przerywana naszymi rozmowami, nawoływaniami, śpiewem i śmiechem. Rzeka Narew to zielony labirynt pełen ornitologicznych niespodzianek, takich jak łabędzie, dzikie kaczki, skaczące na kajak żabki, latający jastrząb i bociany, pijące wodę jelenie, pasące się krowy, konie… Kiedy nasz spływ zbliżał się ku końcowi na horyzoncie ujrzeliśmy wieżę kościoła w Surażu. Za tym widokiem, a jeszcze przed portem, po lewej stronie znajduje się grodzisko zwane tu Wzgórzem Królowej Bony. Spływ skończyliśmy w CTA „Bajdarka” z pięknym polem biwakowym, pensjonatem, restauracją, wypożyczalnią kajaków, a dla nas miejscem na ognisko, część oficjalną i biesiadowanie. Nie można nie wspomnieć o aurze pogodowej, która była wręcz zamówiona (chyba u aniołów…) na tak relaksującą aktywność na łonie jakże  pięknej przyrody.

Dziękujemy organizatorom!

 

Tekst, zdjęcia Jadwiga Barcewicz
grupa piesza spływu

 


15 czerwca w auli Wydziału Prawa odbyło się oficjalne i uroczyste  zakończenie roku akademickiego.Zajęcia w sekcjach będą odbywały się nadal do końca czerwca w/g grafiku i potrzeb uczestników sekcji.Dyplomami i skromnym kwiatkiem odznaczono kierowników sekcji oraz te osoby ,które udzielają sie społecznie na rzecz innych. Padło wiele ciepłych słów i podziękowań.To co możemy zrobić dla innych to życzliwość na codzień i uśmiech,który umila życie.

Marta Galińska koordynatorka lokalna projektu Pora Seniora przygotowała prelekcję na temat związany z budową ,funkcją i najczęściej występującymi chorobami wątroby.
Studentki Uniwersytetu Medycznego przed wykładem. zorganizowały badania cukru i cisnienia chętnym seniorom oraz rozdawały małe upominki
W częsci artystycznej wystąpił nasz chór "Astra"  z nowa dyrygentką  Joanna Bagińską oraz zespoły: dzięcięcy i młodzieżowy Kurpii Zielonych pod opieką kierownika artystycznego Patryka Jabłońskiego. Młodzi artyści rozgrzali nasze serca do czerwoności i tak jakoś zrobiło się raźniej.
Dziękuję zarówno wszystkim artystom  za piękne występy oraz studentkom ,które zoorganizowały mały "wykład "i profilaktyczne badania .
Maria Szulga


 Zdjęcia Zosia Stanisławska i Maria Szulga


 


Wczasy w Łazach

"Morza szum, ptaków śpiew ,złota plaża pośród drzew....."
50 osobowa grupa słuchaczy odpoczywa w ośrodku "Fala 1" w malowniczej miejscowości Łazy k/Mielna. Pogoda nas zaskoczyła pozytywnie. Słoneczne niebo i temperatury powyżej 20 stopni. Danusia codziennie organizuje rajdy piesze dla chętnych. Byliśmy w dworku w Osieku ok 9km w dwie strony. Szukaliśmy jeziora Bukowo położonego między Łazami a Darłówkiem. Widzieliśmy go z daleka ponieważ w otoczeniu jeziora tereny bagienne i nie sposób było dojść do brzegu. Była wycieczka do rezerwatu Łazy oraz  ścieżką wzdłuż jeziora Jamno  łączącego Łazy z Mielnem. Nie wiem co będzie w kolejne dni ,bo Danusia ma pomysłów wiele. Tereska  prowadzi każdego ranka gimnastykę dla chętnych oraz zorganizowała spotkanie "Biesiada na wesoło". Dwie grupy słuchaczy walczyły na piosenki z imieniem. Było wesoło i kreatywnie. Zorganizowaliśmy tez dwa wieczorki taneczne we własnym zakresie. Do dyspozycji mamy Tawernę ze stołami  i ławkami. Humory dopisują. Słońca maluje nam skórę na brąz. Faszerujemy się słonecznymi witaminami i jodem. Jedzenie urozmaicone, przepyszne  i do woli. Ośrodek wyposażony w piękne huśtawki, stół pingpongowy i bilardowy oraz piłkarzyki.

Dziś wieczorem mamy spotkanie grillowe z tańcami organizowane przez ośrodek. Czas szybko mija .Przed nami jeszcze tańce w piątek i spotkanie na grach planszowych. Słońca   jest tak dużo, że musimy troszkę chować się przed nim. Codziennie wieczorem chodzimy  podziwiać  jego zachód
Maria Szulga

 


13-tego czerwca 2023 roku odbył się indywidualny wernisaż naszej koleżanki z UTW Białystok, Anny Paszkiewicz - Gadek z sekcji malarskiej Pędzel.  Ania sama zaprezentowała swoją twórczość i to zarówno malarską jak i poetycką. Ukazała się przed nami osoba niezmiernie wrażliwa, widząca wokół siebie piękno życia i przyrody, poszukująca swojej drogi. I tę drogę wyrażania siebie znalazła w malarstwie i poezji.  Ania zaczęła malować dopiero gdy została członkiem naszego UTW. Tutaj nauczyła się malować i wiele zawdzięcza obecnej instruktorce malarstwa grupy Pędzel, pani Annie Ralickiej - Perkowskiej. Namalowała obrazy o różnej tematyce i w różnej technice malarskiej. Jej obrazy, ale i wiersze pokazują jej marzenia, wspomnienia z dzieciństwa, pejzaże, kwiaty, łąki, ptaki. Ania jest marzycielką i romantyczką a wiersze jej są wielce melancholijne a nawet czasem filozoficzne. Wiersze jej zaprezentowała grupa wokalna „Deja vu”, zorganizowana przez Zdzisława Kulikowskiego, która również zaśpiewała piękne piosenki. Wystąpili: Zdzisław Kulikowski, Anna Paszkiewicz - Gadek, Maria Waśkiewicz, Halina Zyskowska, Barbara Gawrońska i Wanda Dzierżyńska. Wernisaż ten, na który przyszło wiele osób zakończył się spontanicznymi tańcami. Spotkanie to było wyjątkowe. Czuło się wspaniałą, podniosłą, ale jednocześnie miłą i wesołą atmosferę.

Gratulacje Aniu! Wernisaż pokazał jaką jesteś wspaniałą, aktywną osobą. Swoją działalnością rozsławiasz UTW Białystok.

Danuta Sajur

 

  fot. Jadwiga Barcewicz W dniu 07.06.2023 spotkaliśmy się jak zwykle co miesiąc w kinie "Forum " aby w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora obejrzeć tym razem francuska komedię "Dwa bilety do Grecji" , którą wyreżyserował Marc Fitoussi ( 2022 ).

Magalie i Blandine w dzieciństwie planowały wyprawę na malownicze greckie Cyklady, ale ... po szkole zdecydowały się pójść własnymi drogami. Po latach, już jako dorosłe kobiety decydują się reaktywować przyjaźń i spełnić wspólne marzenie z młodości. Kupują więc 2 bilety do Grecji i ruszają w pofroż na piękną grecką wyspę Amorgos. Po drodze okaże się jednak, że dawne przyjaciółki zmieniły się i mają inne podejście do życia, związków i relacji miłosnych. Spowoduje to falę zabawnych konfliktów i nieporozumień. Czy dawne przyjaciółki odnajdą relację sprzed lat, czy jednak zrozumieją, że zbyt wiele je już dzieli ? Wprowadzenie do filmu i dyskusję po filmie poprowadził P. Michał Jerzy Dąbrowski.

 

Maria Waśkiewicz

 

 Zdjęcia: Monika Piskurewicz - kino FORUM


 


Akademia Turustyczna  2 maja 2023 

2 maja 2023 odbyło się kolejne spotkanie pt. „60 lat na kajaku”. Józef Karczewski zaprezentował swoją kajakową przygodę w latach  2000 – 2018 pływając po rzekach Podola na Ukrainie z Warszawskim Klubem Przewodników Turystyki Kajakowej. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o  budowie kajaków, o wodach, jarach, wąwozach, grotach, wodospadach rzek Podola po których pływali tj. Dniestr; Smotrycz; Czeremosz; Strypa; Zbrucz;, o ogromnej życzliwości, sympatii, serdeczności i gościnności mieszkańców na trasach spływów.  Spływy kajakowe rzekami Podola  to były również podróże z biegiem dziejów, przyglądając się pozostałościom po dawnych czasach – zamkom, twierdzom, miastom, murom obronnym, miejscom pamięci. Na trasie spływów było bardzo wiele  przeszkód w postaci  zwalonych drzew i nie raz trzeba było przenosić kajaki, co przy kamienistym dnie i stromych brzegach nie było łatwe. A wszystko to zostało pokazane w formie slajdów i zdjęć. Było to bardzo interesujące i ciekawe spotkanie.

 

Jadwiga Barcewicz

 

 25.05.2023
   Wykład„Syberia i Kazachstan wczoraj i dzisiaj”, dr Marcin Zwolski - Muzeum Sybiru w

Białymstoku.
Występ grupy teatralnej „Metafora”.
Pewnie dla wielu z nas Syberia i Sybir to pojęcia tożsame. Otóż nie. Syberia to kraina
geograficzna, Sybir – to wszystkie miejsca, gdzie od XIX wieku zsyłano Polaków, także
Kazachstan, Uzbekistan. Dr Marcin Zwolski przybliżył nam geografię i historię Północnej
Azji – od podboju Syberii na przełomie XVI/XVII wieku przez kolejnych carów, z inicjatywy
ich urzędników, zainteresowanych bogactwem naturalnym tych terenów, przez przymusowe i
dobrowolne ich zasiedlanie, aż do masowych deportacji w wieku XX. Do Kazachstanu trafiło
ponad 200 tys. naszych rodaków, którzy w wielkim trudzie zagospodarowywali ogromne
stepowe przestrzenie. Wielu z nich przetrwało jedynie dzięki pomocy miejscowej ludności.
Ale też w znaczący sposób przyczynili się do cywilizacyjnego rozwoju tego kraju.
Zaprezentowane zdjęcia pokazały współczesność Syberii (wyasfaltowane drogi, a wzdłuż
nich słupy elektryczne, zanik tajgi) i Kazachstanu (20 mln ludności, potęga zbożowa).
Wykład bardzo ciekawy.
Po wykładzie grupa teatralna „Metafora” przedstawiła swój nowy program „Jesienne parki”,
który można podsumować tylko jednym słowem - BRAWO!!! Spektakl w reżyserii Kamili
Papaj, inspirowany tekstami Kabaretu Starszych Panów, skrzył się humorem. Sala żywiołowo
reagowała na scenki ukazujące uczuciowe wikłania się damsko-męskie. A wszystko
okraszone sprawnym aktorstwem całego zespołu. Rewelacyjne dziewczyny w roli facetów –
zarówno charakteryzacja, jak i gra.
GRATULACJE!
Bożenna Krzesak-Mucha zdjęcia: Maria Szulga


 


Spotkanie z dziećmi z Fundacji 'Dialog"

W sobotę 20 maja 2023  w odbyło się w Centrum Aktywności Społecznej ul. Św. Rocha 3 kolejne spotkanie w ramach działalności poprojektowej projektu KCA z dziećmi z Fundacji „Dialog” w Białymstoku.

Program spotkania (opis ogólny) był następujący:

I część

1.  Zdzisław Kulikowski – przygotowanie występów z grupą chętnych dzieci, uzdolnionych muzycznie

2.  Pozostałe dzieci w głównej sali 104 zajęcia zabawowe,  ruchowe i konkursy („kłębuszek przyjaźni”; zabawa z chustą; tańce w kręgu, zabawy w językiem angielskim, zabawa z balonikami i inne...)

II część

1.Zajęcia warsztatowe w sali 103, 103 a (2 oddzielne grupy) - przygotowanie prezentów dla mam z okazji Dnia Matki ( kartki, koszyczki, kwiatki)

2.Próba zespołu Zdzisława w dużej sali.

III część. Poczęstunek w holu.

IV część

1.Prezentacja prac plastycznych (kartki dla mamy, kwiatek dla mamy, słoneczko)

2. Zakończenie – prezentacja przygotowanych piosenek

3. Rozdanie nagród, słodyczy i wspólne zdjęcie

Spotkanie zorganizowali  i poprowadzili  następujący słuchacze UTW w Białymstoku:

Danuta Sajur; Teresa Laustch; Alicja Temler; Barbara Stempniak;  Zdzisław Kulikowski;

Barbara Gawrońska; Helena Łukaszewicz; Jolanta Lasocka; Jadwiga Barcewicz

Mogliśmy też dzięki naszym słuchaczom z UTW przygotować słodki poczęstunek i zapewnić napoje w trakcie imprezy. Wszyscy uczestnicy bawili się jak jedna, wielka kilkupokoleniowa rodzina (dzieci w wieku od 3 do 13 lat oraz my seniorzy).

 

Jadwiga Barcewicz


 


Znane i nieznane Białostoczanki

Spacerując ulicami, nie zawsze zastanawiamy się, skąd wzięły się ich nazwy. Uświadomiła to nam Maria Beręsewicz, która w ramach Akademii Turystycznej 19.05.2023r. przedstawiła temat „Znane i nieznane Białostoczanki”, będące patronkami ulic naszego miasta.

W Białymstoku na 1205 ulic tylko 56 ma w nazwie imię kobiece. 37 ulic ma patronki z imienia i nazwiska, 11 patronek to same imiona kobiece (np. Wiktorii ), 5 ulic nosi imię królowych i świętych (np. Królowej Bony, Królowej Jadwigi), 2 patronki to bohaterki bajek (Czerwonego Kapturka, Kopciuszka) i ulica Praw Kobiet. W czasie spotkania nasza koleżanka przybliżyła nam sylwetki trzech intrygujących kobiet.

Janina Kurkowska-Spychajowa (1901-1979) wybitna sportmenka, wielokrotna mistrzyni Polski i świata w łucznictwie. W sumie zdobyła 38 medali złotych, 13 srebrnych i tyleż samo brązowych.  Krążyła legenda, że używała strzał samonaprowadzających. Swoją sportową  spuściznę – puchary, medale i dyplomy- przekazała Muzeum Sportu w Warszawie. Zmarła 6 czerwca 1979 r. Spoczywa na cmentarzu w Solnie, pod Sztokholmem. Urodziła się w Starosielcach  i to z  inicjatywy mieszkańców tego osiedla, uchwałą Rady Miasta w 2022 r. park wzdłuż torów kolejowych przy ul. Szkolnej nazwano jej imieniem.

Berta Szaykowska (1889-1980)lekarka, społeczniczka. Urodziła się w Białymstoku. Przez całe życie mieszkała w domu rodziców przy ul. Mazowieckiej Nr 7. W 1919 r. podjęła pracę w Miejskim Szpitalu Zakaźnym w Białymstoku, a następnie w Szpitalu św. Rocha. Pracowała również jako lekarka szkolna w Gimnazjum Państwowym im. Anny Jabłonowskiej. Jest autorką wielu inicjatyw oświatowo-medycznych, m.in. wprowadzenia drugiego śniadania dla wszystkich uczennic, lekcji  higieny, akcji pod nazwą „Kropla mleka” (bezpłatne zapewnienie specjalnie przygotowanego mleka niemowlętom, niemającym możliwości korzystania z pokarmu kobiecego), szczepień ochronnych dla dzieci przeciw ospie. Współorganizowała Poradnię Świadomego Macierzyństwa. Jej dom w okresie międzywojennym był ośrodkiem kultury humanistycznej i życia umysłowego w Białymstoku. Po wojnie pracowała w różnych placówkach medycznych. Od 1 września 1953 r. objęła stanowisko dyrektorki w Bibliotece Akademii Medycznej w Białymstoku. Zmarła 8 sierpnia 1980 r. Pochowana została na Cmentarzu Miejskim w Białymstoku. W 1996 r. została patronką ulicy na osiedlu Bacieczki.

Krystyna Drewnowska (1926-2005) – architektka.  Urodziła się w Ostrołęce, w rodzinie powstańca styczniowego. Po wojnie  podjęła studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. W 1950 r. rozpoczęła pracę w Białymstoku, w nowo powstałym Biurze Projektów, gdzie przepracowała czterdzieści dwa lata. Główne obiekty zaprojektowane przez Krystynę Drewnowską to: zespół szkól muzycznych i Białostocka Filharmonia, kamieniczki w centrum Białegostoku, budynek przychodni PKP (obecnie siedziba Urzędu Marszałkowskiego), przychodnia zdrowia przy ul. Ireny Białówny (zasada oddzielenia poradni dzieci zdrowych i chorych stała się kanonem, obowiązującym do dziś),   a także wiele innych obiektów w województwie podlaskim. Będąc już na emeryturze zaprojektowała pomnik poświęcony Jadwidze Dziekońskiej – łączniczce białostockiego AK. Zmarła 13 kwietnia 2005 r. Spoczęła na Cmentarzu Farnym w Białymstoku. Jej imię od 2010 r. nosi plac przy kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego na Jaroszówce, który też projektowała.

Bez wątpienia czwartą bohaterką spotkania była sama prelegentka. Okazało się, że Maria w 2022 roku uczestniczyła w projekcie „IKAR” (skrót: Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju), realizowanym przez Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet”.  W ramach tego projektu brała udział m.in.  w spacerach herstorycznych, w grze miejskiej, które dotyczyły kobiet aktywnych w różnych obszarach. Temat tak Ją zaintrygował, że do tej pory opracowała już 19 biogramów, które znajdziecie na stronie: https://www.facebook.com/people/Znane-i-nieznane-Bia%C5%82ostoczanki/100082649199183/.

Gratulujemy Marii liczymy na kolejne spotkanie!

 

Bożenna Krzesak-Mucha

Kolejna odsłona z cyklu DKF SENIORA to wspólna samotność w filmie „AFTERSUN”, który mieliśmy przyjemność obejrzeć przy wyjątkowej dużej frekwencji

                                                                             w kinie FORUM w dniu 17.05. 2023 r.

Akcja filmu, który polską premierę miał trzeciego lutego, rozgrywa się w latach dziewięćdziesiątych w tureckim kurorcie. Pochodzący ze Szkocji trzydziestoletni Calum (Paul Mescal) zabiera swoją jedenastoletnią córkę Sophie (Frankie Corio) na wakacje. Mają one zbliżyć dziewczynkę do ojca po tym, jak rozwiódł się z jej matką. Opowieść jest właściwie wspomnieniem dorosłej już Sophie (Celia Rowlson-Hall), oglądającej nagrane dawniej taśmy.

Calum zmaga się z problemami, które nie pozwalają mu w pełni cieszyć się wyjazdem. Próbuje pomagać sobie medytacją, którą Sophie żartobliwie nazywa wygibasami, ale nie zawsze przynosi to zamierzony efekt. Rezygnuje z karaoke, które dotychczas było nieodłącznym elementem jego wakacji z córką, po czym tej samej nocy upija się, zapomina o pozostawionej w kurorcie Sophie i zasypia nago na jej łóżku. Potem długo jest mu wstyd, ale dziewczynka jest wyrozumiała. Powodów kryzysu wewnętrznego Caluma jest całkiem sporo – przekroczył trzydziestkę (w trakcie wyjazdu kończy trzydzieści jeden lat), dziwi się, że nadal żyje i zastanawia się, czy dożyje czterdziestki. Rozwiódł się z żoną, którą chyba nadal kocha i ma problemy finansowe, stawiające bohaterów w kontraście do innych wczasowiczów. Calum oraz Sophie, w przeciwieństwie do pozostałych, nie korzystają z oferty all-inclusive.

Oglądając „Aftersun”, widzimy autentyczną, złożoną relację ojca i córki, zagubionego dorosłego człowieka i szczerego dziecka na krawędzi dojrzałości. Czujemy naturalną więź, miłość i czułość tych dwojga, jakbyśmy podglądali z ukrycia prawdziwą rodzinę na prawdziwych wakacjach.

Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadziła dr Katarzyna Wierel

Lucyna KowalczykZdjęcia: Maria Kiszło - kino FORUM


 


11.05.2023 Wykład: Zygmunt Osiecki, Ludzkość. Skąd przychodzimy, dokąd

zmierzamy. Występ sekcji „O Uśmiech Seniora”.
Temat szeroki i nieprosty, jak na wstępie zaznaczył pan Zygmunt Osiecki. Wykładowca
odniósł się do teorii naukowych dotyczących powstania wszechświata i ludzi.
Większość naukowców jest zdania, iż kolebką ludzkości jest Afryka. Na podstawie
szczątkowo zachowanych szkieletów pierwotnych mieszkańców Afryki sformułowano teorię,
zgodnie z którą pojawienie się człowieka rozumnego było poprzedzone istnieniem wielu form
pośrednich homonidów (człekokształtnych). Ok. 4,5 mln lat temu na Ziemi pojawił się
australopitek, pierwsze stworzenie, które pod względem wyglądu przypominało człowieka.
Następnie kolejno wyewoluował Homo habilis – człowiek zręczny, Homo erectus (człowiek
wyprostowany), dalej – neandertalczycy i Homo sapiens.
Skoro pochodzimy z Afryki, skąd ludzie wzięli się w Europie i na innych kontynentach?
Hominidy rozprzestrzeniły się w wyniku wielkiej wędrówki. 65 tys. lat temu część tych grup
przeniosła się do Europy i wschodniej Azji, a także przez lodowy most Beringia do obu
Ameryk.
Ciekawe efekty przynoszą współczesne badania genetyczne. W DNA zapisana jest informacja
nie tylko o tym jak wyglądamy i jak funkcjonuje nasz organizm, ale też o naszych przodkach.
Możemy dowiedzieć się, z jakiej grupy pierwszych mieszkańców Europy się wywodzimy.
Pokazują to tzw. haplogrupy - zbiór powtarzających się zespołów genów, umieszczonych w
specyficznych częściach chromosomów. Na terenie Polski np. stwierdzono obecność
haplogrupy R1a, która dominuje na znacznych terenach Europy Środkowo-Wschodniej i w
Azji Centralnej (np. wschodni Iran i północne Indie). Stąd może lingwistyczne podobieństwa
sanskrytu do języka polskiego.
Natomiast prognozy dotyczące przyszłości Ziemi nie są optymistyczne. Życie na naszej
planecie zniknie, a ona sama zostanie wchłonięta przez Słońce. To jednak proces na kolejne
mld lat … Wykład niezmiernie ciekawy, ale temat z powodu ograniczonego czasu
niewyczerpany, myślę, że warto go samodzielne pogłębić …
Po wykładzie wystąpiła grupa wokalna „O Uśmiech Seniora”, która pod kierownictwem
Jadwigi Łuckiewicz przygotowała wzruszający program z okazji Dnia Matki. Usłyszeliśmy
wiązankę piosenek, m.in. Siedem czerwonych róż, W zielonych oczach matki, Lniany ręcznik,
List do matki, a na bis:

Nie ma jak u mamy
Ciepły piec, cichy kąt
Nie ma jak u mamy
Kto nie wierzy robi błąd …

Bożenna Krzesak-Mucha

 film Jadwiga Barcewicz27.04.2023 Historia życia na Ziemi – Wiesław Mikucki, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Prof. Andrzeja Myrchy.

Jak i kiedy powstała Ziemia i kiedy powstało życie na Ziemi, interesująco opowiadał
pan Wiesław Mikucki, wieloletni kierownik Muzeum Przyrodniczego.
Ziemia, jako część Układu słonecznego powstała 4,6 mld lat temu z wielkiej chmury gazu,
pyłu i fragmentów materii wyrzuconej z wybuchu supernowej, jaką było wówczas Słońce.
Następnie ok. 4,5 mld lat temu uformował się też Księżyc, który pełni rolę tarczy ochronnej
i stabilizuje oś Ziemi. Wówczas jego tarcza była 15 razy większa niż dzisiaj.
Najstarsze skamieniałości, które udało się odkopać na naszej planecie, pochodzą
sprzed 3,5 mld lat. Są to proste organizmy, bakterie, sinice, stromatolity, znacznie później
pierwsze organizmy tkankowe, meduzy, stawonogi. Okres Kambru, 540 mln lat temu, to
prawdziwa eksplozja życia. Pojawiły się zwierzęta, które były przodkami zwierząt
współczesnych, ale były też i takie, które wyglądały bardzo dziwacznie, jak mogliśmy
zobaczyć na prezentacji, i które żyły tylko w tamtym okresie. Skorupa Ziemska nabiera
grubości, pojawia się tlen w atmosferze. Kolejne okresy w dziejach – Ordowik, wówczas
zachodzą procesy górotwórcze ( powstają Góry Świętokrzyskie i Sudety), rozwija się fauna
w oceanach . Sylur – zmienia się morfologia i układ lądów, pojawiają się pierwsze rośliny
naczyniowe. Dowiadujemy się, że to drewno i łyko. Możliwy zatem transport wody w
organizmach i proces fotosyntezy. Kolejny okres ery Paleozoicznej to Dewon. Kontynenty
gromadzą się bardziej, rozwija się roślinność: paprocie, skrzypy, widłaki. Powstają pierwsze
lasy. To okres też pierwszych ryb; ryby pancerne, pierwsze płazy z rybim ogonem, które dały
początek gadom.
I tak w opowieściach coraz bardziej zbliżyliśmy się do zwierząt i roślin, organizmów już nam
znanych współcześnie, ale czas przeznaczony na spotkanie z Historią Ziemi nieubłagalnie
minął i dalszego ciągu dziejów możemy wysłuchać już tylko w Muzeum Przyrody. Pan
Wiesław Mikucki gorąco zapraszał do odwiedzenia muzeum, obejrzenia ciekawych,
oryginalnych eksponatów i śledzenia kolejnych procesów zachodzących na naszej planecie.
Po wykładzie wystąpił chór żeński Belcanto pod dyrekcją Izabeli Jagłowskiej. Batumi, na
bis, podśpiewywaliśmy z radością i uśmiechem.
Irena Skwarska 


SPRZĄTANIE CARSKIEJ DROGI

Klub „Mozaika” wraz z grupą słuchaczy UTW, uczcili Dzień Ziemi, obchodzony 22 kwietnia, biorąc udział w akcji sprzątania Carskiej Drogi. Od pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego, organizatora akcji, otrzymaliśmy odpowiednie akcesoria (rękawiczki i worki) i wyruszyliśmy na wyznaczone odcinki (ok. 2 km.). Idąc poboczem drogi, zbieraliśmy to, co nigdy nie powinno tu się znaleźć – różne śmieci (butelki, puszki, plastyki, papiery) pozostawione przez ludzi bez wyobraźni i świadomości, że niszczą własne środowisko. Optymizmem napawa fakt, że śmieci było mniej niż w latach poprzednich.

To był piękny dzień. Mieliśmy poczucie, że robimy coś pożytecznego dla Ziemi, a tym samym dla siebie. A po zakończeniu akcji jeszcze udało się nam zrealizować mały program turystyczny. W Laskowcu zwiedziliśmy piękny, drewniany kościółek (stoi obok nowego, murowanego), w którym obecnie urządzono izbę regionalną (m.in. historyczne sprzęty rolnicze, kolekcja dawnych portretów ślubnych), w Osowcu zatrzymaliśmy się przy zniszczonym przez Niemców schronie, popularnie zwanym Fortepianem, w Goniądzu zauroczyły nas rozlewiska żółte od kaczeńców. Część grupy wracała przez Strenkową Górę, więc jeszcze przespacerowała się kładką „Długa luka”.

 

Bożenna Krzesak-Mucha

Zdjęcia: Mirosława Olszewska, Włodzimierz Stepanowicz
 Wystawa sekcji fotograficznej UTW „Nasze inspiracje”


Efekty pracy sekcji fotograficznej możemy na bieżąco oglądać na stronie UTW, w
relacjach z różnych wydarzeń. Ale tym razem okazja specjalna – wystawa prezentująca
dorobek grupy, która została otwarta 21.04.2023 r. w Klubie „Gaj”.
Uczestników spotkania serdecznie powitała pani Ewa Lotkowska, kierowniczka Klubu „Gaj”.Następnie Krystyna Kowalewska, szefowa sekcji, przedstawiła autorki eksponowanych zdjęć. Są to: Maria Beręsewicz, Irena Borysewicz, Krystyna Kulesza, Maria Makal, MirosławaOlszewska, Małgorzata Pawluczuk, Inka Piekarska, Zofia Stanisławska. Każda z pań mogłazaprezentować 12 prac związanych z Podlasiem. Jak mówiły w czasie kuluarowych rozmów –właśnie wybór zdjęć był największym wyzwaniem.
Tytułowe inspiracje to głównie przyroda, ale pokazana z różnej perspektywy. Czasami oko
osoby fotografującej skupiło się na detalu (np. zbliżenie motyla paź królowej), ktoś inny
uchwycił wiosenne roztopy, rozległe drogi i pola, uroki krajobrazu suwalskiego; dużo było
zachodów słońca, ale każdy w swoim klimacie. W nielicznych pracach pojawiły się obiekty
architektoniczne. Razem tworzą barwny obraz naszego regionu.
Dodatkową atrakcją był występ grupy tanecznej „Młode duchem”.
Prezes UTW Maria Szulga serdecznie podziękowała i pogratulowała wszystkim artystkom –pracującym z obiektywem aparatu i tańczącym. Kwiaty dostała też Pani Ewa z
podziękowaniami za gościnne udostępnienie pomieszczeń Klubu.
Łącznie na wystawie znalazło się 108 zdjęć. Będą eksponowane do września i można je
oglądać w godzinach pracy Klubu. Warto tam zajrzeć!
Bożenna Krzesak-MuchaZdjęcia: Krystyna Kowalewska, Krystyna Popławska Inżynier, który maluje …


Zyta Gieleżyńska zadziwia nas od lat. Tańczy, pisze książki, uprawia turystykę pieszą,
maluje ... Swoją postawą potwierdza, że na każdym etapie życia można być aktywnym
i kreatywnym.
21 kwietnia 2023 roku w Klubie „Jubilat” zaprezentowała efekty swojej malarskiej pasji.
Wernisaż otworzyła Pani Monika, kierowniczka Klubu, serdecznie witając zebranych i życząc
wielu wrażeń artystycznych.
Zyta zaczęła malować po przejściu na emeryturę. Pierwszy obrazek był dla wnuczki. Jak
humorystycznie zaznaczyła – zakupiła zbyt wiele farb i musiała dalej malować. I tak przez
lata nazbierało się ponad 600 obrazów – bo malowanie nie sprawia Jej problemu! Tworzy, jak
czuje wewnętrzną potrzebę, ostatnio najchętniej w dni pochmurne, deszczowe.
Część prac przekazała Urzędowi Miejskiemu w Supraślu (rodzinne miasto), z przeznaczeniem
na cele charytatywne.
Swój malarski dorobek prezentowała wielokrotnie, indywidualnie i wspólnie z koleżankami
z grupy „Pędzel”. Na obecnej wystawie możemy obejrzeć ponad 30 prac, głównie z
motywem różnych kwiatów (maki oczywiście też są!), stworzonych na płótnie, a także na
drewnie. Sala klubowa pojaśniała od tej pięknej, kolorowej łąki.
Prezes UTW Maria Szulga w imieniu wszystkich zebranych pogratulowała naszej koleżance
pasji i wrażliwości twórczej.
Obrazy Zyty będą prezentowane do 7 czerwca. Można je obejrzeć po wcześniejszym
kontakcie z kierownictwem Klubu Jubilat.
Bożenna Krzesak-MuchaZdjęcia: Inka Piekarska Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego, w dniu 19 kwietnia 2023 r. o godz. 10.30 zorganizowało kolejne już bezpłatne zwiedzanie wystaw dla studentów trzeciego wieku. Zebrało się około 20 osób. Przewodnikiem naszym po wystawach był Pan mgr Wojciech Pszczółka, który bardzo ciekawie i z wielkim zaangażowaniem opowiadał o zgromadzonych eksponatach. Dowiedzieliśmy się między innymi: dlaczego bobry mają pomarańczowy kolor zębów a wydrzyk, ptak występujący na półkuli północnej (sporadycznie zalatujący do Polski) jest pasożytem.

Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy tych i wielu jeszcze innych ciekawostek. Niech żałują Ci którym nie chciało się wybrać na tak pasjonujące spotkanie. Z muzeum przyrodniczego nikt nie wyszedł z myślą straconego czasu.

Tekst i zdjęcia: Krystyna Kulesza

 
 


14 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademi Turystycznej.Waldemar Malewicz, który jest pasjonatem heraldyki, w ciekawej prezentacji przedstawił wizerunki kilkunastu herbów, używanych przez rody związane z Podlasiem. Herb to graficzny atrybutrodów, znak rozpoznawczy, godło; herbowni – osoby i rodziny posługujące się tym samym herbem lub jego odmianą.Główne elementy herbu: tarcza, godło, hełm, korona, klejnot, labry. Podstawowe kolory -niebieski, czerwony, zielony, czarny, srebrny, złoty (każdy miał swoje znaczenie).Herby rodów związanych z Podlasiem (przykłady): Łabędź – Jakub Raczko Tabutowicz,pierwszy właściciel Białegostoku, Ogonczyk – Wiesiołowscy, Łodzia – Czarnieccy, Gryf –Braniccy, Ciołek – Poniatowscy, Abdank – Gasztołdowie, Kościesza - Chodkiewiczowie,Gozdawa – Pacowie.

To był taki skondensowany kurs historyczny w przysłowiowej pigułce. Bardzo ciekawy.

Na ekranie mieliśmy obraz danego herbu i jego opis, a w gawędzie Waldek przywoływał

różne postaci i ciekawostki historyczne. Np. Mikołaj Sapieha zw. Pobożnym, herbu Lis, był
ekskomunikowany przez papieża, bo przywłaszczył sobie obraz Matki Boskiej Gregoriańskiej
z kościoła w Rzymie i przywiózł do Polski – wierzył w jego uzdrowicielską moc. Obraz nadal
jest w kościele w Kodniu. A książę Dominik Hieronim Radziwiłł, herbu Trąby, właściciel
Zabłudowa, uchodził za najprzystojniejszego kawalera w Rzeczypospolitej.
Czy wiecie, dlaczego trzeba było rekonstruować prawe ramię Stefana Czarnieckiego na
pomniku w Tykocinie? Poszperajcie sami. I przychodźcie na spotkania Akademii
Turystycznej. Warto!
Bożenna Krzesak-Mucha


Zdjęcia: Zofia Stanisławska


 


13.04.2023 Prof. dr hab. Barbara Bień - „Jak radzić sobie z wieloma lekami – czasem mniej oznacza lepiej”.          

 Występ par tanecznych z białostockiego Klubu KADRYL.

 

Prof. Barbara Bień poruszyła bardzo ważny i aktualny dziś problem polifarmakoterapii –
wielolekowości.
Politerapia, czyli leczenie kilkoma środkami farmakologicznymi równocześnie, dostosowana
do zdrowia i potrzeb pacjenta oraz prowadzona pod kontrolą lekarza, z założenia ma
prowadzić do uzyskania określonego efektu leczniczego. Ale w praktyce bywa różnie.
Leczymy się u różnych specjalistów, wprowadzamy jeszcze samoleczenie, korzystając
z sugestii różnych osób, reklam i dochodzi do kaskady lekowej, co obrazowo zilustrowała
pani profesor – bierzemy czerwoną tabletkę na daną chorobę, niebieską na uboczne działanie
czerwonej, a zieloną na efekty niebieskiej. Dlatego tak ważna jest właściwa komunikacja
pacjenta i lekarza, i dwustronna wymiana informacji. Rady Profesor Bień: przychodzimy do
lekarza z wykazem leków, które przyjmujemy, z zaznaczoną dawką; czytamy nie tylko nazwy
handlowe leków (pisane dużymi literami), ale także skład, bo te same preparaty występują
pod różnymi nazwami, witaminy i minerały uzupełniamy nie suplementami, ale zbilansowaną
dietą. Najlepsze zachowanie – słuchać swego organizmu. Warto ograniczyć i racjonalizować
liczbę leków, bo „czasem mniej oznacza lepiej”. Oczywiście, uwzględniając indywidualne
sytuacje.
 

Po wykładzie zaprezentowały się dwie pary z Klubu Tanecznego KADRYL:
Angelika Tworkowska i Marcin Piszczatkowski (tańce standardowe) oraz Gabriela Karecka i Michał Filim (tańce latynoamerykańskie). To mistrzowie świata formacji WDC, wielokrotni medaliści mistrzostw Polski i województwa podlaskiego.
Pary na co dzień trenują pod okiem Justyny Cichosz i Gracjana Konstantynowicza. Bardzo dziękujemy, to była miła niespodzianka!
Bożenna Krzesak-Mucha zdjęcia Maria Szulga 

   W dniu 05.04.2023 spotkaliśmy się ponownie w kinie "Forum" aby wspólnie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora obejrzeć film "Wszystko, wszędzie, naraz".

 

    Film ten to szalone połączenie kina akcji, komedii i science fiction o niewiarygodnej bohaterce, od wizjonerskich twórców filmowych Daniela Kwana, Daniela Scheinerta oraz producentów Antony'ego i Joe Russo. Borykająca się z trudami codzienności bohaterka zostaje wciągnięta w szaloną przygodę, w której sama może uratować świat eksplorując inne wszechświaty.

    Film zdobył 7 nagród Oscar, 67 innych nagród i 67 nominacji.

    Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadził Pan Michał Jerzy Dąbrowski.

 

 

Uwaga !

 

     Pani, która po seansie w dniu 05.03.2023 zgubiła dosyć cenną rzecz proszona jest o kontakt ze mną tel. 695 328 613.

Maria Waśkiewicz
Zdjęcia: Monika Piskurewicz - kino FORUM


 


  NIEDZIELA PALMOWA W WIERZCHLESIU – 2.04.2023

 Klub Turystyczny „MOZAIKA” od 30 lat kultywuje tradycję, by Niedzielę Palmową uczcić w terenie. W tym roku wraz z przyjaciółmi z sekcji TRAMP i PTTK Senior UTW Białystok odwiedziliśmy Wierzchlesie. To niewielka wieś leżąca na skraju Puszczy Odelskiej i Wzgórz Sokólskich, 38 km od Białegostoku. W miejscowej kaplicy, przynależnej do parafii p.w. św. Wincentego Ferreriusza w Szudziałowie, uczestniczyliśmy we Mszy św. i poświęceniu palm. Nasza liczna grupa całkowicie wypełniła maleńki kościółek, budząc spore zainteresowanie lokalnej ludności.

Nabożeństwo zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Barki, ulubionej pieśni Jana Pawła II -w związku z 18 rocznicą śmierci papieża (2 kwietnia 2005).

Warto wspomnieć, że Wierzchlesie upodobali sobie filmowcy - tu kręcono  „U Pana Boga za piecem” i „Blondynkę”.

Następnie nasza wycieczka podzieliła się na dwie grupy. Część autokarem przemieściła się do Kopnej Góry i zwiedzała arboretum, a  zatwardziali piechurzy wyruszyli na ok. 10 km spacer przez puszczę. Obie grupy spotkały się na polanie poniżej ogrodu botanicznego na mały piknik przy ognisku. Organizatorzy wyprawy zadbali też o gorącą grochówkę, która w ten chłodny dzień bardzo się przydała.

To był dzień, w którym – jak w życiu- sacrum przeplatało się z profanum …

 Bożenna Krzesak-Mucha
 fot. Jadwiga Barcewicz 

      30 marca 2023 roku odbyło się Walne Zebranie  Sprawozdawcze Członków UTW w Białymstoku

 

 Zebranie otworzyła Prezes UTW Maria Szulga, która powitała wszystkich obecnych. Przed rozpoczęciem obrad przedstawiła aktualny Zarząd UTW.

Do prezydium zaprosiła: Helenę Kurzę – honorowego  prezesa UTW, Teresę Pruciak  - v-ce prezesa UTW, Jolantę Rogowską – skarbnika UTW, Annę Techmańską –v-ce przewodniczącą Komisji Rewizyjnej UTW. Na przewodniczącą zebrania powołana została Danuta Koleśnik.

Porządek obrad, poza powołaniem odpowiednich komisji, obejmował: przedstawienie Regulaminu obrad, sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności UTW za 2022r., sprawozdanie Komisji Rewizyjnej UTW i Sądu Koleżeńskiego, przedstawienie kierunków działania na rok akademicki 2022/2023 oraz planu finansowego na 2023 rok,  przedstawienie proponowanych zmian w statucie UTW.

            Po wysłuchaniu wystąpień dotyczących powyższych spraw przewodnicząca zaprosiła do dyskusji. Głos zabrała jedna osoba, wnosząc o więcej wycieczek jednodniowych, z krótkimi przejściami, uwzględniając ograniczone możliwości ruchowe niektórych słuchaczy.

Następnie przystąpiono do głosowania nad  proponowanymi uchwałami.

Na Uchwałę Nr 1/WZC/2023 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania merytorycznego Zarządu za rok 2022 głosowało za – 75 osób, przeciw – 1 osoba, wstrzymało się – nie było.

Na Uchwałę  Nr 5/WZC/2023 w sprawie uchylenia obowiązującego statutu i przyjęcie nowego głosowało za – 75 osób, przeciw – nie było, wstrzymało się – 1 osoba.

Pozostałe uchwały zostały przyjęte jednogłośnie.

W trakcie formalnej przerwy w obradach wystąpił z debiutanckim programem zespół wokalno-muzyczny Ukulele, prowadzony przez instruktora Lecha Mazurka, a na zakończenie zebrania z krótkim koncertem  chór UTW ASTRA, który po chwilowych kłopotach reaktywował działalność pod batutą pani Joanny Bagińskiej. Prezes UTW serdecznie podziękowała obu grupom i przekazała wyrazy uznania za energetyzujące występy.

Po czym przewodnicząca ogłosiła zakończenie zebrania. Prezes Maria Szulga podziękowała  wszystkim osobom z poszczególnych  komisji,  protokólantom oraz zebranym.

 Bożenna Krzesak-Mucha

 
Zdjęcia: Zofia Stanisławska


 


 31.03.2023 Akademia Turystyczna: Świąteczne tradycje: Wielkanoc

 

Drugie spotkanie w ramach Akademii Turystycznej przybliżyło nam klimat Świąt Wielkanocnych. Tym razem prelegentką była nasza koleżanka Nina Pietuchowska, która przygotowała i przedstawiła prezentację na temat symboli tych świąt. Przywołała następujące elementy: niedziela palmowa (palmy wileńskie z suszonych roślin, palmy śląskie – 7 zielonych gałązek), ustrajanie grobu pańskiego (w Cerkwi nie ma grobu, wystawia się płaszczenicę), święconka, pisanki, uroczyste śniadanie z tradycyjnymi potrawami (biała kiełbasa, żurek, babki, mazurki), kaczanie jaj, szukanie zajączka, śmigus-dyngus, smaganie dziewcząt witką wierzbową,  wielkanocne kolędowanie (chodzenie z konopielką). Nina skupiła się na zwyczajach polskich, ale w ramach dygresji przemycała informacje dotyczące innych krajów, np. we Włoszech często palma to gałązka kwitnącej oliwki, w Niemczech drzewa przystraja się kolorowymi pisankami, ozdabia się studnie i  fontanny (woda jako symbol oczyszczenia).

Przypomniała też, że Klub Mozaika, do którego należy wielu członków UTW,  od 30 lat ma zwyczaj świętowania niedzieli palmowej co roku w innej podlaskiej miejscowości (odwiedziliśmy m.in.  Łyse, Krosno k/ Tykocina, Klimówkę, Krynki,  Narew …), a w drugi dzień świąt w lesie na Pietraszach kultywuje zwyczaj kaczania jajek.

Dziękujemy Ninie za ciekawe wystąpienie.

 Pomieszczenie w CAS zostało nieodpłatnie udostępnione przez Miasto Białystok. 

Bożenna Krzesak-Mucha
 fot. Jadwiga BarcewiczW sobotę 18 marca odbył się kolejny rajd Sekcji Turystycznej ,,Tramp".

 

Na miejsce zbiórki stawiło się 24 trampowiczów. Do Sowlan (początek naszego spaceru) dojechaliśmy autobusem 111. Wśród drzew i śpiewów ptaków doszliśmy do strzelnicy wojskowej na której jak zwykle odbywały się ćwiczenia strzeleckie, ten dżwięk towarzyszył nam dość długo. Spacerkiem dotarliśmy do leśniczówki ,,Zielona" i ukazało się nam piękne, szmaragdowe jeziorko. Za zgodą leśniczego zrobiliśmy sobie przerwę na posilenie się i odpoczynek.Tak wzmocnieni ruszyliśmy w dalszą drogę i po około 2-ch kilometrach doszliśmy do następnego jeziorka ,,Krasne". Zatrzymaliśmy się na chwilę by nacieszyć nasze oczy widokami i pstryknąć parę fotek. W dalszej drodze naszemu przewodnikowi Waldkowi Malewiczowi udało się dostrzec kwiat żeński leszczyny, znależliśmy pierwsze okazy przylaszczki, podbiału i motylka cytrynka. Po przejściu następnych paru kilometrów zrobiliśmy kolejny przystanek na odpoczynek i pożywienie się. Tym razem widok był trochę zabawny bo siedząc na pniakach wyglądaliśmy jak,,grzybki" na polanie. Pozostał nam ostatni odcinek zielonego szlaku i po pokonaniu go, (w sumie około 12 km.) dotarliśmy do celu tj. Ciasnego. Szczęśliwi i dotlenieni wróciliśmy do Białegostoku.

Tekst i zdjęcia : Irena Borysiewicz
 


AKADEMIA TURYSTYCZNA

po przerwie pandemicznej wznowiła działalność .

Pomysł utworzenia Akademii Turystycznej zrodził się w kreatywnych umysłach Waldemara
Malewicza (Klub „MOZAIKA”) i Marii Wójcickiej (sekcja TRAMP). Inauguracyjne zajęcia
odbyły się na początku 2020 roku. Niestety, wkrótce obostrzenia pandemiczne zabroniły
zgromadzeń i spotkania zostały wstrzymane. Ale idea forum edukacyjnego, które pomoże
słuchaczom UTW usystematyzować wiedzę z zakresu szeroko pojętego krajoznawstwa – jak
to wówczas określił Waldek – powróciła.
Na pierwsze po pandemiczne spotkanie, które odbyło się 17 marca w CAS, przyszło ponad
40 osób. Sala 206 dosłownie pękała w szwach. Na rozgrzewkę organizatorzy wybrali temat:
„Wiosna w Rezerwacie Przyrody „Krzemianka ". Filmowa relacja Jadwigi Barcewicz ze
spaceru „Mozaiki” po Rezerwacie w 2021 r. przypomniała prehistorię krzemowych kopalń
sprzed 3000 lat, a multimedialne prezentacje, uzupełnione ciekawą gawędą Waldemara,
przybliżyły bogatą szatę roślinną. Poznaliśmy (albo przypomnieliśmy sobie) 16 gatunków,
które rozkwitają na wiosnę i sprawiają, że puszcza skrzy się kolorami. Kolorowy kobierzec
tworzą w tym czasie m.in.: fioletowe wawrzynek wilczełyko i kokorycz pełna, niebieska
przylaszczka, czerwono-niebieska miodunka ćma, różowy łuskiewnik, barwę żółtą dają –
podbiał pospolity, ziarnopłon wiosenny, złoć żółta, zdrojówka rutewkowata, knieć błotna
(kaczeńce), a białą – zawilec gajowy, szczyr trwały. Ale ich charakterystyczna cecha to to, że
szybko znikają. Toteż może warto zaplanować sobie w najbliższym czasie leśny spacer i
przeprowadzić test ze znajomości roślinnych zwiastunów wiosny.
Na stronie https://www.facebook.com/people/UTW-Białystok/100065660259617 znajdziecie
informacje, które pomogą ten test zdać.
Spotkania w ramach Akademii Turystycznej będą się odbywały w 1 i 3 piątek
miesiąca w CAS. Kolejna gawęda to „Herby i herbowni”. Lista dalszych tematów otwarta.
Każdy może opracować własny i przedstawić na forum. Organizatorzy nie ukrywają, że
bardzo liczą na kreatywność i aktywność słuchaczy UTW.
Pomieszczenie w CAS zostało nieodpłatnie udostępnione przez Miasto Białystok.
Bożenna Krzesak-Mucha


Zdjęcia: Zofia Stanisławska16.03.2023r - Wykład: Agnieszka Jakubicz-K-k działu Kultury Ludowej PIK "Rękodzielnicze  

                                                                                                             inspiracje folklorem", wystawa

                      Występ sekcji "O uśmiech Seniora"           
Zdjęcia: Maria Beręsewicz i Inka Piekarska16.03.2023r - Sala Koncertowa UMFC Filia w Białymstoku, ul. Kawaleryjska 5

                       Koncert dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku

                       Koło Naukowe Instrumentalistyki Smyczkowej
Zdjęcia:  Zofia Stanisławska     W dniu 08.03.2023 roku uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Filmowego przy UTW w Białymstoku spotkali się w kinie Forum. Panie z uwagi na swoje święto zostały mile zaskoczone przez pracowników kina, którzy wręczyli „słodkości na patyku” a Maria Waśkiewicz organizatorka przedsięwzięcia złożyła piękne życzenia. W imieniu wszystkich Pań serdecznie dziękujemy , życzymy wszystkiego dobrego i udanych wyborów filmów do obejrzenia.

Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć bardzo dobrą czeską komedię satyryczną pt. „Właściciele” w reżyserii i wg scenariusza Jiri Havelki.

   Akcja filmu, z małymi wyjątkami, toczy się w jednym pomieszczeniu, gdzie właściciele mieszkań należących do wspólnoty postanowili omówić ważne dla nich sprawy. Kamienica jest w złym stanie i trzeba poczynić kroki, aby dokonać niezbędnych remontów i wyposażyć w niezbędne urządzenia. Pomimo tego, że wszyscy wiedzą o takich potrzebach zaczynają blokować przedstawione propozycje. Znają się dobrze, wytykają sąsiadom ich słabości, nie potrafią sobie zaufać i dojść do porozumienia. Czasami potrafią zjednoczyć się, ale nie w tej sytuacji. Na ich nieszczęście ktoś z zewnątrz przewidział, że spotkanie pójdzie w nieodpowiednim kierunku i postanowił to wykorzystać...

Obraz filmowy wywołuje wiele refleksji. Mamy do czynienia z sytuacjami groteskowymi, komediowymi ale na naszych oczach zmieniającymi się w dramat. Widzimy jak w lustrze przekrój współczesnego społeczeństwa. Problemy mieszkańców kamienicy podobne są do naszych. Nie umiemy porozumieć się z osobami, które znamy od wielu lat. Nie ufamy im i często niesprawiedliwie oceniamy. Podążamy za czymś co jest obce bo wydaje się, że jest lepsze a jak się okazuje często niekoniecznie.

Gwiazdorska obsada aktorska. Film zmuszający do myślenia bo bardzo bliski naszym zachowaniom, które z całą pewnością należy zmienić.

Słowo wstępne oraz dyskusję po filmie poprowadziła dr Karolina Wierel.

Tekst: Krystyna Stankiewicz
Zdjjęcia:  Monika Piskurewicz - kino FORUM i Maria Beręsewicz Wykad z dnia 02.03.2023 "Prawo spadkowe".Prowadził sędzia Wojciech Jabłoński
Występ  zespołu"Klepaczanki"

Niezmiernie interesujący wykład  i bardzo przydatne informacje. Sędzia Wojciech Jabłoński przekazał nam bardzo zrozumiałym językiem niezbędną wiedzę dotyczącą sporządzania testamentu  oraz różne sposoby jak możemy to zrobić.
Słuchaliśmy z zapartym tchem. Ci co nie byli na wykładzie niech żałują ,bo ta wiedza jest niezbędna każdemu z nas.
Danuta Sajur podziękowała wszystkim ,którzy wsparli prezentami oraz kwotami uroczystość choinkową zorganizowaną dla dzieci uchodźców.
Złożyła równiez  podziękowanie  Marii Szuldze za jej pracę i wsparcie w obu ostatnio zakończonych projektach międzynarodowych.
Występ zespołu „Klepaczanki” uświetnił nasze spotkanie.”Klepaczanki” prezentują folklor i dawne przyśpiewki ratując je od zapomnienia. Wielkie brawa  za pomysł i działanie w tym kierunku.
Maria SzulgaZdjęcia: Zofia Stanisławska Sekcja "Nauka gry w szachy" 
Pierwsze zajęcia za nami .Chętnych do poznania podstaw gry w szachy zgłosiło się 19 osób.Chcemy opóźnić starzenie się mózgu i spędzać miło czas w towarzystwie.Na naukę nigdy nie jest zapóźno.
Marek Strzałkowski uczył nas jak ustawia się figury na szchownicy oraz przekazał wiedzę dotyczącą relacji pionków w stosunku do innych figur.

Zdjęcia Maria Szulga
 


Odbyły się pierwsze zajęcia nowej sekcji Relaks i medytacje.Pierwsze zajęcia organizacyjne i z pierwszą medytacją.Okazuje się,że nie tak łatwo się wyłączyć  z otaczającego świata i problemów .Niektórym z nas  się to udało .Po medytacji wszyscy uczestnicy dzielili się swoimi odczuciami.Warto spróbowac i poświęcić ten czas na wyciszenie ,czas dla siebie.
Prowadzący trener
Marek Strzałkowski opowiedział nam tez o czakrach i przepływie energii.Wydaje się,że ta sekcja znajdzie swoich zwolenników. .Życzymy wszystkim  dobrych energii  i dobrych ludzi wokół.Wsparcia,ciepła i serdeczności.

Dziękujemy Ci Marku  za pomysł i prowadzenie zajęć.
Tekst i zdjęcia
Maria Szulga

25.02.2023 r. - Las Pietrasze - spacer Klubu Turystycznego PTTK "Senior"

Słuchacze UTW, będący jednocześnie czynnymi członkami Klubu Turystycznego PTTK "Senior" wyruszyli na kolejny spacer, tym razem do Lasu Pietrasze. Mimo porannych, obfitych opadów mokrego śniegu i niezbyt optymistycznej prognozy pogody, na wędrówkę stawiło się 29. wytrawnych piechurów, co to wiatru, wody czy śnieżycy się nie boją.

Niebieskim szlakiem Świętej Wody, z końcowego przystanku autobusu nr "9" ruszyliśmy w kierunku Wasilkowa.

W Nowodworcach, wsi założonej w 1674 r. przez bojarów sobolewskich zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek a następnie obejrzeliśmy obelisk, wokół którego istniał cmentarz wielowyznaniowy z XVIII i XIX wieku.

Choć było mokro, humory jak zawsze dopisywały i nikt nie narzekał - wytrawnym piechurom żadna pogoda nie jest straszna. Kto się wystraszył pogody - niech żałuje wspaniałego spaceru i świeżego leśnego powietrza.

Grupę prowadziła przewodnik Iza Walentynowicz.

Tekst i zdjęcia: Krystyna Kulesza

 W ostatnią niedzielę karnawału19 lutego nasi kreatywni studenci bawili sie na balu maskowym.Wszystkie stroje prezentowały się pięknie.Było dużo dobrej zabawy przy dobrej muzyce, tańce i śmiechoterapia.Szkoda,że karnawał już się kończy.

 

W sobotę 18 lutego odbył się kolejny rajd Sekcji Turystycznej ,,Tramp".

Tym razem zaplanowaliśmy wędrówkę szlakiem zielonym im. W.Sławińskiego z Katrynki do Jurowiec. Byłam pełna obaw co do frekwencji po wydanym komunikacie o huraganie. Na zbiórkę jednak stawiła się 13-tka zagorzałych wędrowców, którym to pogoda jest zawsze. Z drugiej zaś strony może to i dobrze, że nie było więcej osób, ponieważ by się nie zmieściły w PKS-e. Po dotarciu do Katrynki na dobry początek nasz przewodnik Waldemar Malewicz opowiedział o patronie szlaku. Wysłuchawszy przewodnika pomaszerowaliśy dalej, po drodze odczytując tropy zwierząt. W lesie już widać nadchodzącą wiosnę, zaczęły się pojawiać widłaki, porosty. Z obserwacji leszczyny "nasza skarbnica wiedzy" Waldek stwierdził, że tego roku raczej obwitości orzechów laskowych nie będzie ponieważ leszczyna już pyliła a żenskich kwiatów jeszcze nie widać. Po przejściu 9-ciu km. dotarliśmy na przystanek w Jurowcach, a ci co nie byli niech żałują. Do zobaczenia na następnej trasie.

Tekst i zdjęcia: Irena Borysiewicz

15.02.2023. - Wykład fakultatywny w Muzeum Wojska - Marcin Koziński "Sport w wojsku II RP"


 
Autor zdjęć: Maria Beręsewicz LEŚNE WALENTYNKI

 
Klub turystyczny MOZAIKA i TRAMP w typowy dla siebie sposób uczcili dzień
zakochanych - 12 lutego zorganizowali rajd walentynkowy Supraśl – Pólko.
Trasa niedługa, najpierw wiedzie ulicami Supraśla, a później lasem. Świeci słońce
i marsz jest bardzo przyjemny. Po drodze mijamy akcenty ekologiczne – tablice na
przydrożnych słupach apelujące o bezpieczeństwo płazów, typu: apel żaby – „Jedź
zygzakiem, nie zabijaj”, „Przenieś księżniczkę przez uliczkę”, „By ratować, nie musisz
całować”, „Życie traszki – to nie igraszki”.
Po dotarciu na Pólko, rozpalamy ognisko i rozpoczyna się część zasadnicza spotkania.
Waldek Malewicz przypomina historię św. Walentego i genezę Walentynek. Św. Walenty,
patron zakochanych, to postać dość zagadkowa. Jedna z legend mówi, że był biskupem Terni
pod Rzymem. Za czasów cesarza Klaudiusza II Gota (ok. 269 r.) poniósł śmierć męczeńską,
bo wbrew zakazom cesarza udzielał ślubów parom zakochanych. Według legendy egzekucja
odbyła się 14 lutego. W Polsce najbardziej znane relikwie św. Walentego ma Chełmno. Tu też
odbywają się największe w Polsce obchody święta zakochanych pod nazwą Walentynki
Chełmińskie.
Nie każdy też wie, że walentynki są bardzo dobrą okazją do wróżb miłosnych.
Przypomniała o tym nasza koleżanka Joanna. Joanna przygotowała też grę puzzlową –
podzieliła papierowe serca na dwie połowy, rozdała je uczestnikom. Pary, które odnalazły
swe połówki, otrzymywały walentynkowe serca.
To nie koniec atrakcji. Waldek zaproponował jeszcze konkurs. Dwie, rywalizujące ze
sobą drużyny miały wskazać znane pary zakochanych z mitów, biblii i literatury. Np. Eros
i Psyche, Orfeusz -Eurdyka, Abraham - Sara, Samson - Dalila, Tristian - Izolda, Don Kichot
– Dulcynea, Justyna Orzelska- Jan Bohatyrowicz, Aleksandra Bilewiczówna- Andrzej
Kmicic. Było wiele emocji, ale ostatecznie konkurs zakończył się remisem.
Jak zwykle przy mozaikowych spotkaniach były też wspólne śpiewy piosenek
turystycznych przy akompaniamencie gitary kolegi Jacka.
Oczywiście, możemy mieć różny stosunek do Dnia Zakochanych, akceptować tę
tradycję lub ją odrzucać. My potraktowaliśmy ją jako pretekst do spotkania i dobrej zabawy.
Bożenna Krzesak-Mucha
Zdjęcia: Zofia Stanisławska, 
W dniu 11 lutego 2023 sekcja teatralna UTW „METAFORA” występowała na „OSIEDLOWYCH WALENTYNKACH” w klubie „ZENIT”.

Nasza sekcja „METAFORA” wystąpiła ze spektaklem pt. „Osiecka wczoraj i dzisiaj”, którego reżyserem jest Kamila Papaj. Gospodarze przygotowali scenkę jak w kawiarni. Podano nawet kieliszki z winem. Widzowie spontanicznie reagowali na każdy wiersz bijąc gromkie brawa oraz wspólnie z nami śpiewali piosenki, a przy piosence „Niech żyje bal” para widzów ruszyła w tany. Atmosfera na sali była bardzo miła. Po występie otrzymałyśmy piękne serca i dyplomy.

Następnie nasza koleżanka z zespołu - Maria Waśkiewicz zaśpiewała trzy piosenki o miłości. Widzowie nagrodzili ją gromkimi brawami i prosili o bis.

Wystąpiły również - osiedlowy chóru „ISMENA”, zespół „Rosa Paso”z tańcami flamenko, oraz zespół UTW -„SARE ROMA”. – z tańcami cygańskimi. Widzowie żywo reagowali na wszystkie występy.

                                                                                                                                  Alicja Temler
Zdjęcia: Inka Piekarska11.02.2023 r. - Spacer Klubu Turystycznego PTTK "Senior"

Tym razem słuchacze UTW, będący jednocześnie czynnymi członkami Klubu Turystycznego PTTK "Senior" wybrali się na spacer po Białymstoku w poszukiwaniu mini murali "Miejskich robotników".

W 2019 r. na zaproszenie BOK, w ramach 19. Festiwalu Underground Independent, przyjechał do Białegostoku belgijski artysta Juane, specjalista od miniaturowego street artu. Pozostawił po sobie w kilkunastu miejscach na ścianach postaci pracowników komunalnych.

11.02.2023 r. 40-osobowa grupa poszła ich śladem. Spacer rozpoczęliśmy na ulicy Kijowskiej, a następnie ulicami: Młynową, Legionową, Akademicką, Warszawską dotarliśmy do ulicy Słonimskiej. Na trasie zobaczyliśmy 8 jego prac. Zachęcamy do odnalezienia pozostałych 4, jeszcze istniejących muralików na ulicach: Branickiego 15 i 17, Waryńskiego 11 oraz Kalinowskiego 1.

Na trasie spaceru zatrzymaliśmy się przy nowym pomniku prof. Wł. Bartoszewskiego, który stanął na mostku przy Pałacu Branickich. Został odsłonięty 12.12.2022 r. a powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego z inicjatywy samych mieszkańców naszego miasta. Autor pomnika - Jacek Kiciński. Spacer prowadziła przewodnik Iza Walentynowicz.

Tekst: Barbara Łojewska, Krystyna Kulesza
Zdjęcia: Krystyna Kulesza09.02.2023 - Wykład: dr Jadwiga Sienkiewicz - "Nasze mokradła - dlaczego musimy je chronić"
Fundacja Ziemia i Ludzie.
Występ zespołu Sare Roma.
 
Najnowsze badania wskazują, że 81% siedlisk przyrodniczych w Unii Europejskiej
jest w złym stanie, a najszybciej pogarsza się sytuacja ekosystemów mokradłowych
(wodnych i bagiennych). A jak podkreśliła prelegentka, mokradła spełniają bardzo ważne
funkcje, m.in. wchłaniają i przechowują wodę jak gąbka, zagospodarowując nadmiar wód
opadowych i powodziowych, działają jak filtry, pochłaniając zanieczyszczenia, np. dwutlenek
węgla, są ostoją bioróżnorodności i regulują klimat w skali globalnej i lokalnej.
Tymczasem ekosystemy wodne ciągle się kurczą. Główne przyczyny to: urbanizacja,
intensywne rolnictwo, regulacja rzek, wypalanie łąk, masowa turystyka, nieprzestrzeganie
obowiązujących przepisów prawa dotyczących użytkowania zasobów przyrody.
Teoretycznie wszyscy jesteśmy za ochroną środowiska naturalnego, jaka jest praktyka
też wiemy! Jako wzór do naśladowania wykładowczyni wskazała Norwegię, która wyróżnia
się skutecznością ochrony przyrody. Nauka postaw prośrodowiskowych budowana tu jest od
najmłodszych lat. Więcej informacji znajdziemy w poradniku „Jak i dlaczego chronić
mokradła”, który był rozdawany po wykładzie i który można też odebrać w biurze UTW.
W wykładzie uczestniczyło młodsze pokolenie, bo niektórzy słuchacze przyprowadzili swoje
wnuki. Prezes Maria Szulga obdarowała ich drobnymi gadżetami.
Spotkanie wykładowe wyjątkowo odbyło się w auli Urzędu Wojewódzkiego, z czego
zapewne zadowolone były tancerki zespołu Sare Roma, bo duża scena umożliwiła im pełny
pokaz kunsztu cygańskich układów tanecznych.
Bożenna Krzesak-Mucha
Zdjęcia: Krystyna KuleszaI znowu spotykamy się w kinie "Forum" dziś w dniu 01.02.2023. Jest to miesiąc szczególny, gdyż 5 lat temu w lutym została podpisana umowa między BOK i UTW w sprawie utworzenia Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora. Pierwszym filmem, który obejrzeliśmy był doskonały film rosyjski "Niemiłość", nomen omen nominowany do nagrody Oscara. Przez te 5 lat niestety z przerwami z powodu pandemii obejrzeliśmy 40 filmów reprezentującymi bardzo różne gatunki sztuki filmowej.

Dziś obejrzeliśmy film "IO". "IO" dramat filmowy z 2022 roku w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, zrealizowany w polsko - włoskiej koprodukcji na podstawie scenariusz napisanego z Ewą Piaskowską. Film inspirowany dziełem "Na los szczęścia , Baltazarze "Roberta Bressona, przedstawia koleje losu osiołka przekazywanego z rąk do rąk. Historia przedstawiona w filmie ukazana jest oczami tytułowego szarego osiołka o imieniu IO. Swoje oryginalne imię zwierzę zawdzięcza dźwiękom, jakie wydają właśnie osły .Bohater na swojej drodze spotyka ludzi dobrych i złych, doświadcza radości jak i bólu. Jest to opowieść o nas samych odbijających się w oczach pewnego osiołka.

24 stycznia Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do 95 edycji OSCARÓW. Wśród 5 nominacji w kategorii filmy międzynarodowe znalazł się film "IO".

Życzymy powodzenia.

Spotkanie przed i dyskusję po filmie poprowadził Pan dr Maciej Białous.

A my ze swojej strony życzymy wszystkim naszym DKF - iczom wszystkiego najlepszego.

Maria Waśkiewicz i Lucyna Kowalczyk
Zdjęcia: Monika Piskurewicz - kino FORUM i Krystyna Kulesza30.01.2023 Królowy Most - spacer Klubu Turystycznego PTTK Senior.

W ramach obchodów 160 rocznicy Powstania Styczniowego wybraliśmy się do Królowego Mostu. Zatrzymaliśmy się przy cerkwi św. Anny, kaplicy św. Anny – tu było ognisko ruchu patriotycznego w 1863r. Przeszliśmy przez Wzgórza Świętojańskie z mogiłą powstańców na Górze św. Anny. Postój na odpoczynek i posiłek mieliśmy przy wieży widokowej na Górze Kopnej. Zeszliśmy ze Szlaku Powstania Styczniowego, szlaku czerwonego i przez Kołodno szosą wróciliśmy do Królowego Mostu.

Nasza 25 – osobowa grupa mimo padającego śniegu dzielnie wędrowała i słuchała opowieści naszej przewodnik Izy Walentynowicz.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Krystyna KuleszaDnia 28 stycznia (sobota) odbył się kolejny rajd Sekcji ,,Tramp".

Na miejsce zbiórki stawiła się niespodziewanie duża liczba uczestników bo aż 39-ciu co było lekkim zaskoczeniem nawet dla kierowcy autobusu. Po dotarciu do Supraśla nim ruszyliśmy dalej Waldek opowiedział nam historię miasta (to była część edukacyjna naszych wypraw). Po wysłuchawszy opowieści ruszyliśmy wzdłuż bulwaru do małego jazu nad Supraślanką. Na tym odcinku trasy widać jak włodarze miasta dbają o mieszkańców i turstów, bulwary są zaopatrzone w ławeczki, stoliki, stojaki na rowery.

Po przekroczeniu rzeki docieramy do naszego zielonego szlaku. Trasa prowadzi przez bardzo urozmaicony teren pod względem różnicy przewyższeń terenu. Po przejściu kilku kilometrów góra-dół dotarliśmy do parkingu Dębowik. Po ciężkim marszu zrobiliśmu półgodzinną przerwę by odpącząć i posilić się, a że kolega Władek miał radio ze sobą to i dla relaksu potańczyliśmy. Po odpoczynku udaliśmy się na przystanek by o czasie wrócić do Białegostoku. Pogoda jak zawsze dopisała a nawet mieliśmy namiastkę zimy co widać na zdjęciach. Do zobaczenia na następnym rajdzie.

Tekst i zdjęcia: Irena Borysiewicz

W dniu 27.01.23r odbył się wernisaż grupy malarskiej „Pędzel”.

 Wystawiono ponad 50 prac wykonanych różnymi technikami i o dowolnej tematyce

 Tytuł „W poszukiwaniu radości” podkreślała różnorodność tematów. Wszystkie obrazy przemawiały do widza ciepłem i radością właśnie. Były tu pejzaże, martwa natura, architektura, portrety, grafika, a nawet obrazy w technice puring.

  Wystawiało 15 malarzy: Monika Drausal, Wanda Dymmel, Maria Falkowska, Anna Gadek, Janina Jakoniuk, Andrzej Jakoniuk, Irena Konończuk, Romuald Łapiński, Jan Łaciński, Krzysztoł Ninkiewicz, Jolanta Pawluk, Joanna Petrusewicz, Anna Ralicka Perkowska, Wiktoria Skąpska, Tamara Waszkiewicz i Jadwiga Wiszowata.

 Od strony profesjonalnej opiekę nad sekcją sprawuje znana malarka białostocka Anna Ralicka Perkowska, dobry duch całego zespołu.

 Pomimo bardzo brzydkiej pogody, bowiem padał deszcz ze śniegiem, przyszło dużo osób zainteresowanych malarstwem. Wystawa bardzo się przybyłym gościom podobała, a kunszt malarski twórców oceniano wysoko.

 Wernisaż zorganizowano na zaproszenie osiedlowego Koła Emerytów i Rencistów nr 30 działającego przy klubie GAJ.

 Przybyłych gości powitała Janina Jakoniuk, opiekun sekcji malarskiej „Pędzel”. Gospodarzem i prowadzącym spotkanie był Przewodniczący koła Grzegorz Dymmel, który po słowie wstępnym odczytał wiersz „Moje miasto”, napisany przez J. Jakoniuk i wyróżniony w konkursie poetyckim „Srebro nie złoto” w 2018r.

 W części artystycznej wystąpiły dwie panie z tegoż koła wykonując solo kilka piosenek oraz grupa taneczna „Wiecznie młode”.

  Występy bardzo się widzom podobały i zostały nagrodzone burzliwymi oklaskami.

 

  "Moje miasto"

Jesienne słońce wyzłociło drzewa.

Czerwonym ogniem zapaliło klony.

Na Plantach pusto.

Wiatr w gałęziach śpiewa

i kręci młynka liśćmi jak szalony.

Idę alejką po złotym dywanie

i myślę: to już moje miasto.

Zapuściłam tu korzenie i już pozostanę,

 bo pokochałam tę ziemię podlaską.

Białystok nie jest wielkim miastem.

Puszczą Knyszyńską wkoło otoczony.

Jak grzyby rosną nowe domy, ulice.

Co rok piękniejszy, czysty i zielony.

Ludzie żyją spokojnie. Nigdzie się nie spieszą.

Są pogodni, turystów chętnie zapraszają.

Z radością gości przyjmą,

jak trzeba pocieszą i poczęstują

tym, co w domu mają.

Widziałam wiele miast, w kraju i za granicą

i choć niejedno mnie zachwyca,

z ulgą powracam zawsze do Białegostoku.

Do mego miasta-domu,

bezpiecznego i najlepszego do życia.

Zdjęcia: Krystyna Kulesza, Janina Jakoniuk


 


26 stycznia 2023r Wykład :mgr inż. Józef Karczewski -Politechnika Białostocka -"Pioruny'
Koncert Chóru im. St. Moniuszki pod dyr. Marty Szałkiewicz, działającego przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku

 Jak powstają pioruny? Czym są? Jak się przed nimi uchronić? Odpowiedzi na te pytania

udzielił nam kolega Józef Karczewski, pasjonat, który od lat rozgryza tajemnice wyładowań
atmosferycznych. Najprościej rzecz ujmując – masy kryształków lodu, pary wodnej i
powietrza ścierają się w chmurze burzowej, wytwarzając pole elektryczne. Cięższe (ujemne)
cząsteczki poruszają się ku dołowi chmury, a lżejsze (dodatnie) gromadzą się w górnych
warstwach. Różnica ładunków sprzyja powstawaniu wyładowań atmosferycznych. Piorunom
towarzyszą grzmoty i błyskawice, które mogą przybierać najróżniejsze kształty,
rozgałęzienia, linie proste (pioruny liniowe, kuliste, paciorkowate), tworząc niezwykły
spektakl dźwiękowo-świetlny, co unaoczniły nam prezentowane przez kolegę slajdy.
Zjawisko tyleż piękne co niebezpieczne, toteż zachwycając się nim, jednocześnie musimy
dbać o zapewnienie sobie ochrony. Pamiętając np., że piorun uderza w najwyższy punkt w
terenie, nie szukajmy schronienia pod wysokim drzewem. Jednym z najbezpieczniejszych
miejsc w czasie burzy jest natomiast wnętrze zamkniętego samochodu. W razie trafienia
piorunem karoseria działa jak klatka Faradaya, odprowadzając ładunek ku ziemi i chroniąc
ludzi wewnątrz.
Kilka ciekawostek wyłowionych z wykładu. Czym są figury Lichtenberga? - na ciele osoby
porażonej piorunem powstają figury swoim kształtem przypominające mocno rozgałęzione
drzewo. Badania nad tym ciekawym zjawiskiem jako pierwszy prowadził niemiecki fizyk –
Lichtenberg. Skąd się wzięło powiedzenie „jak grom z jasnego nieba”, odnoszące się do
czegoś zupełnie niespodziewanego i rzadko spotykanego? Pioruny czasami uderzają z
„jasnego, czystego nieba”, czyli poza obszarem burzy. Centrum Kosmiczne Kennedy’ego
udokumentowało obecność pioruna nawet w odległości 140 km od burzy. Piorun może
osiągnąć temperaturę nawet ponad 30 tysięcy stopni Celsjusza. Jest to 5 razy większa
temperatura niż ta na powierzchni słońca. Benjamin Franklin złapał piorun do butelki
lejdejskiej, stąd mówiono o nim „Niebiosom wydarł piorun, a berło tyranom”. Najwięcej
wyładowań (ok. 280 na godzinę) występuje w Wenezueli nad jeziorem Maracaibo przy
ujściu rzeki Catatumbo i są tak mocne, że można w środku nocy przy nich czytać książkę.
Burze trwają tu ok. 300 dni w roku po 9-10 godzin dziennie. Ciekawym zjawiskiem są też
fulguryty, przedziwne formy powstające w miejscu uderzenia piorunu, a także ognie św.
Elmo - wyładowania na masztach statków i samolotów, które jednak nie są piorunami.
Dziękuję Józefowi za interesującą prelekcję. Czuję się zmotywowana do samodzielnego już
poszperania w dostępnych materiałach. Do czego też namawiam zainteresowanych tematem,
bo ta notatka go nie wyczerpuje.
Po wykładzie z koncertem kolęd wystąpił Chór im. St. Moniuszki pod dyr. Marty
Szałkiewicz, działający przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Grupa niedawno
obchodziła jubileusz 35-lecia działalności, toteż słuchacze UTW spontanicznie zaśpiewali
chórzystom 100 lat, dziękując za wielokrotne uświetnienie wykładowych spotkań i życząc sił
i zdrowia do dalszych występów.
Bożenna Krzesak-Mucha
25.01.2023
Pierwsza w tym roku, odsłona z cyklu DKF Seniora to film „Niebezpieczni dżentelmeni”, który mieliśmy przyjemność obejrzeć, przy wyjątkowej frekwencji w kinie FORUM.

„Niebezpieczni dżentelmeni” to iskrzący dowcipem i tętniący akcją komediowy kryminał, w którym równie ważne jak to „kto zabił?”, jest pytanie „kogo zabito?”. Odwaga twórcza reżysera Macieja Kawalskiego przy gwiazdorskiej obsadzie: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski robi dobre wrażenie.

Ta historia mogła wydarzyć się naprawdę, choć nigdy do tego nie doszło. Potrzeba było wybujałej wyobraźni debiutującego w pełnym metrażu Macieja Kawalskiego, by Witkacy, Malinowski, Conrad i Boy-Żeleński w zakopiańskiej willi spotkali się na wspólnej popijawie, po której pozostał nie tylko olbrzymi kac, ale i niezidentyfikowany trup na kanapie. "Niebezpieczni dżentelmeni" to karkołomna chwilami, lecz zarazem błyskotliwa i porywająca zabawa w kino gatunkowe z dużym przymrużeniem oka i bezczelną wręcz odwagą w naginaniu historycznych faktów. Zbyt rzadko takie filmy u nas powstają, by przejść koło nich obojętnie.

 

Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadził niezawodny dr Tomasz Adamski

 

Lucyna Kowalczyk
Zdjęcia: Monika Piskurewicz - kino FORUM i Krystyna Kulesza 

21.01.2023 r. Lewickie - Juchnowiec Kościelny - spacer Klubu Turystycznego PTTK "Senior"

We wsi Lewickie zobaczyliśmy ruiny 2-kondygnacyjnego, klasycystycznego dworu, zbudowanego w II połowie XIX w. przez Michała Nowickiego, tajnego radcę na dworze carskim.

Następnie wyruszyliśmy w kierunku Juchnowca Kościelnego. Po około 4 km dotarliśmy do Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Rodzin. Parafia w Juchnowcu powstała w XVI w., a cudowny obraz o wymiarach 32x27 cm jest czczony od ponad 400 lat. Na cmentarzu, założonym w XVIII w., zobaczyliśmy neoromańską kaplicę - grobowiec rodziny Nowickich i stare nagrobki. Posileni pod wiatą przykościelną wróciliśmy do Białegostoku.

 

Spacer 35 - osobowej grupy prowadziła Iza Walentynowicz.

 

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Krystyna Kulesza


 


 Zabawa na 102

 

W piątek 45 słuchaczy naszego UTW bawiło się na potańcówce zorganizowanej w klubie":Mozaika:"Było radośnie.Dwaj panowie przygrywali do tańca.Towarzystwo bawiło sie świetnie.
Dziękuję za pomoc przy organizacji Krysi  Popławskiej oraz Wandzi za udostępnienie i piękne przygotowanie sali.
Maria Szulga
 zdjęcia Zosia Stanisławska i Maria Szulga


 


Choinka dzieciom z Ukrainy - Centrum Aktywnosci Społecznej 14.01.2023


 Takiej imprezy nie zapomina się

14.01.2023 odbyła się impreza choinkowa zorganizowana przez UTW w Białymstoku w CAS
w Białymstoku dla dzieci uchodźców ukraińskich . Celem naszej imprezy było sprawić, aby poprzez
wspólną zabawę wywołać uśmiech i radość na twarzach dzieci oraz by dzień ten został zapamiętany
przez nich jako wyjątkowy.
Głównym incjatorem i koordynatorem całej imprezy choinkowej była DANUTA SAJUR,której serdecznie dziękujemy.
Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością dwa zespoły artystyczne. Pierwszy zespół naszego
UTW „O uśmiech seniora” wykonał kilka piosenek i kolęd w języku polskim lub ukraińskim. Drugi
zespół, który uatrakcyjnił imprezę i jeszcze bardziej roztańczył grupę dzieciaków to panie „Młode
Duchem” z klubu Miraż. Artystki zaprezentowały kilka tańców w kręgu, a następnie zaprosiły do
wspólnej zabawy. Wprowadzone elementy animacji ruchowej włączyły do tańców wszystkich
uczestników - niezależnie od wieku. Podkład muzyczny do wszystkich zabaw tworzył na bieżąco
niezastąpiony Zdzisław Kulikowski, za co serdecznie mu dziękujemy.
Dziękuję organizatorom oraz wszystkim wolontariuszkom zaangażowanym w
przeprowadzenie tej imprezy czyli Danucie Sajur, Helenie Łukaszewicz, Teresie Lautsch, Walentynie
Kendrze, Jadwidze Barcewicz, Barbarze Stępniak, Annie Paszkiewicz Gadek i Zdzisławowi
Kulikowskiemu.
Szczególne podziękowania skierować pragnę do tych wszystkich członków naszego
uniwersytetu, którzy niezwykłe chętnie i hojnie odpowiedzieli na apel o zbiórkę środków finansowych
i różnorodnych darów (maskotki, zabawki, artykuły plastyczne, kolorowanki, słodycze, itp.). Dzięki
ofiarności nas wszystkich ukraińskie dzieci otrzymały paczki od Mikołaja, nagrody za udział w
konkursach oraz niespodzianki wylosowane w loterii fantowej. Mogliśmy też przygotować słodki
poczęstunek i zapewnić napoje w trakcie imprezy. Prezentów moc i niezwykle różnorodny program
sprawił, że nikt się nie nudził. Wszyscy uczestnicy bawili się jak jedna, wielka kilkupokoleniowa
rodzina (dzieci w wieku od 3 do 13 lat oraz my „wiecznie młodzi”).
W imieniu wszystkich uśmiechniętych i szczęśliwych dzieciaków - naszych przyjaciół z Ukrainy,
pragnę jeszcze raz po stokroć podziękować koleżankom i kolegom z naszego uniwersytetu za tak
wielkie zaangażowanie organizacyjne oraz za ofiarowane środki finansowe i upominki rzeczowe, bez
których nie udałoby się sprawić dzieciom tyle radości w tak trudnych dla nich czasach.
Relację z wydarzenia można obejrzeć na stronie facebook.com/utwbialystok jak i na zdjęciach
poniżej.
W imieniu Zarządu Prezes UTW Białystok: Maria Szulga

 


przygotowanie paczek >>>> fot. Jadwiga BarcewiczDnia 13 stycznia 2023 r. w klubie "Jubilat" miał miejsce wernisaż wystawy obrazów członkiń sekcji malarskiej "Kolor" p.t. "W barwach jesieni". 

    Obrazy powstały w ostatnich trzech semestrach, a ich autorkami są: Halina Gryk, Walentyna Kendra, Jadwiga Korecka, Janina Lach, Teresa Laustch, Zdzisława Oleksyn, Nadzieja Piszczatowska, Bogumiła Połoczańska, Elżbieta Ewa Prokopczyk, Krystyna Stankiewicz, Barbara Toczydłowska, Elżbieta Warowiec i Janina Wasilczyk. Wystawiłyśmy łącznie 42 obrazy; głównym tematem jest jesień pokazana w malowniczych, bajecznie kolorowych pejzażach, kwiatach, owocach, martwej naturze. Jest też wątek patriotyczny: przecież Święto Niepodległości obchodzimy jesienią. 

    W części artystycznej wernisażu wystąpił zespół tańca cygańskiego "Sare Roma". Tancerki z UTW w pięknych, bogato zdobionych strojach żywiołowo wykonało cztery cygańskie tańce, wzbudzając zachwyt publiczności.

    Po występach zespołu "Sare Roma" goście oglądali wystawę częstując się gorącymi i zimnymi napojami oraz różnymi słodkościami. Szczególnie smakowały faworki Bogusi a także ciasto Jasi - naszych koleżanek z malarstwa.

    Wystawę sekcji "Kolor" można oglądać w klubie "Jubilat" przy ul. Głowackiego w godzinach pracy klubu.

 

tekst: Barbara Toczydłowska  
Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Krystyna Kulesza Wykład 12.01.2023 „Łagodne zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych osób starszych

– jak postępować?” Prof. dr hab. Barbara Bień, konsultant wojewódzki ds. geriatrii.
Koncert Chóru Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku z Zespołu Placówek
Oświatowych nr 2 w Białymstoku.

W pewnym momencie życia pamięć zaczyna płatać nam figle. Idę do pokoju i zapominam,
po co przyszłam, „zawieszam” się w czasie rozmowy z przyjaciółką, bo uciekła mi myśl, nie
wspomnę już o problemach z nazwiskami, „zaraz, zaraz, jak on się nazywał …”. Też tak
macie?
Prof. Barbara Bień podczas ostatniego wykładu wyjaśniła nam mechanizm tego zjawiska.
Cóż, nasz mózg to wspaniałe urządzenie, ale starzeje się wraz z nami. Zmniejsza swoją masę,
pojawiają się różne białka, które niszczą sieć neuronalną. A mniej neuronów to mniejsza
sprawność poznawcza. Wolniej przetwarzamy informacje, wydłuża się czas reakcji na
bodźce, zmniejsza się nasza podzielność uwagi, zaczynają się kłopoty z pamięcią świeżą
(epizodyczną). To tak zwane łagodne zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych i nie
oznaczają otępienia starczego. Jeśli jednak dolegliwości się nasilają i w znacznym stopniu
utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy zgłosić się do lekarza. Możemy też podjąć
próbę samo diagnozy, wykorzystując tekst 15 słów i figurę Reya (sprawdziłam – dostępne w
Internecie).
Jak postępować, by poprawić jakość pamięci? Oto kilka rad pani prof. Bień: być
aktywnym fizycznie (m.in. regularne ćwiczenia, spacery, szybki marsz, bieganie, pływanie,
taniec - zmniejszają ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych wraz z wiekiem i chronią mózg
przed zwyrodnieniem), systematyczny trening mózgu (gry umysłowe, gra w pinponga,
podejmowanie nowych wyzwań, łamanie rutyny), właściwa dieta (mniej kalorii, mniej cukru,
dużo kolorowych warzyw, ale zaleca się też gorzką czekoladę - flawonoidy z kakao
poprawiają przepływ krwi do mózgu), redukcja stanów zapalnych, troska o dobry sen
(odpoczynek przez całą noc, zwykle około 7–9 godzin na dobę dla osoby dorosłej, pomaga
mózgowi tworzyć i przechowywać wspomnienia długoterminowe).
Po wykładzie wystąpił Chór Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku pod dyrekcją
Barbary Kornackiej z koncertem kolęd i pastorałek, polskich i ukraińskich. Chórowi
akompaniowała Anna Maria Przydworska. Licznie zgromadzeni na sali słuchacze UTW
gromkimi brawami nagrodzili młodych wykonawców.

Bożenna Krzesak-MuchaZdjęcia: Krystyna Kulesza 

11.01.2023 Planetarium - Klub Turystyczny PTTK Senior.

 32 - osobowa grupa pod przewodnictwem Izy Walentynowicz odwiedziła Planetarium. Obejrzeliśmy film „Na skrzydłach marzeń” o dążeniu ludzi do wzniesienia się w powietrze – od balonów Chińczyków po współczesne samoloty i bombowce, z zarysem historii lotnictwa . Technologia 3D dała nam możliwość być w centrum wszystkich rodzajów lotów.

Następnie zwiedziliśmy bibliotekę uniwersytecką z bogatym księgozbiorem. Udało się nam obejrzeć starodruki od XVI w. Pan Wiesław Wróbel pokazywał i omawiał stare księgi; naocznie zobaczyliśmy co znaczy przeczytać książkę „od deski do deski”.

 Barbara Łojewska

 

Dziękujemy pięknie paniom: Ewie Witkowskiej i Izabeli Szymańskiej za pokazanie nowoczesnej Biblioteki Uniwersyteckiej im. J. Giedroyca
Zdjęcia: Krystyna Kulesza


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.