Kronika Strona główna / Kronika / I kwartał 2019 

 


„100-lecia praw wyborczych kobiet”
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej  w Białymstoku i Archiwum Państwowe w Białymstoku zaprosiło słuchaczy UTW na Seminarium naukowe z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet. Spotkanie odbyło się 29  marca br., w Archiwum Państwowym w Białymstoku. Mogliśmy wysłuchać dwóch wykładów: „Pierwsze w Magistracie, nauce i pracy społecznej. Białostoczanki XX-lecia międzywojennego” - prelegent: dr Marek Kietliński, „Polskie sufrażystki. Przełom XIX i XX wieku” - prelegent: dr hab. Anna Janicka z UwB.

Maria Beręsewicz
 zdjęcia: Maria Beręsewicz-sekcja Foto28.03.2019 r. - wykład: "O czym mówią rzeczy? Wzornictwo przemysłowe jako komunikowanie                                                     znaczeń"- prof. dr hab. Andrzej Kisielewski - Międzywydziałowy Instytut

                                     Kulturoznawstwa i Sztuki UwB. Pracownia - Historia i teoria sztuki

                         - występ Chóru Astra - Uniwersytet Trzeciego Wieku                                       
Zdjęcia: Maria Beręsewicz i Maria Makal - sekcja fotograficzna W dniu 26 marca 2019r. w klubie "Jubilat" odbył się wernisaż wystawy obrazów sekcji malarskiej "Kolor" p.t. "Jesienno-zimowe inspiracje i wspomnienia". Swoje obrazy wystawili: Halina Gryk, Walentyna Kendra, Jadwiga Korecka, Janina Lach, Zdzisława Oleksyn, Anna Orzechowska, Krzysztof Pierzchała, Nadzieja Piszczatowska, Bogumiła Połoczańska, Ewa Prokopczyk, Krystyna Stankiewicz, Barbara Toczydłowska, Elżbieta Warowiec. 

      Obrazy są efektem naszej pracy od listopada 2018r. do lutego 2019r. pod artystycznym kierunkiem mgr sztuki Bogumiły Masickiej-Grygorczuk. Przedstawiają pejzaże jesienne i zimowe, niektóre z wątkiem świątecznym. Nastroje obrazów są różnorodne: od radosnych wielobarwnych przez stonowane pastelowe do niemal monochromatycznych, wywołujących nostalgię, skłaniających do refleksji i zadumy.

      Wernisaż uświetnił występ poetki z UTW Bożeny Matwiejczuk, czytającej swoje piękne wiersze o jesieni i zimie, a następnie występ naszej koleżanki z sekcji "Kolor" Eli Warowiec (absolwentki Akademii Muzycznej w Warszawie), która pięknie zaśpiewała pieśń "Życzenie" F. Chopina i "Serenadę" F. Schuberta.

      Po uczcie duchowej goście częstowali się pysznymi domowymi wypiekami naszych malarek, owocami oraz gorącymi i zimnymi napojami.

      Wystawę sekcji "Kolor" można oglądać w klubie "Jubilat" przy ul. Głowackiego 14 w godzinach pracy klubu.

Tekst i zdjęcia Barbara Toczydłowska.

Zdjęcie: Inka Piekarska - sekcja fotograficzna Muzeum Podlaskim 26.03.2019r Joanna Tomala-Więcek bardzo szczegółowo omówiła temat: Pałace i zbiory magnackie na Podlasiu w XVIII wieku. Najpierw scharakteryzowała gabinety osobliwości modne w Europie od XVI w. oraz omówiła zbiór Anny Jabłonowskiej zgromadzony w Siemiatyczach-pozostał rejestr odwiedzającychpałac, stałym gościem był ksiądz Kluk. Następnie przedstawiła zasoby nieistniejącego dworu w Kowalewszczyźnie, pałacu J. K. Branickiego w Białymstoku, który stał się dworwm artystycznym (pisarze, malarze-portreciści, biblioteka...); pałacu T. Czapskiego w Dobrzyniewie-pozostało 40 kart inwentarza; dawnego pałacu rodu Sapiehów w Kodniu-wykaz autorów galerii malarskiej, zameczku w Białowieży-zdjęcia pięknych wnętrz. 
Kustosz stwierdziła, że na Podlasiu dominowała architektura drewniana, z wielu dworów nic nie zostało np. w Boćkach, a zrujnowany pałac Branickich w Białymstoku odbudowany po wojnie, jest przykładem dziedzictwa narodowego na Podlasiu, ponieważ " (...) o wszystkim przesadza kultura" (D. Laudes).
Krystyna Szewczyk
23.03.2019 r. - Spacer puszczański koła Senior przy PTTK Białystok - "Szlakiem im.Witolda Sławińskiego"

                        

 

                         33 członków koła PTTK Senior pod fachową opieką przewodnicką Izy Walentynowicz wyruszyło na wędrówkę na trasie Katrynka - Jurowce.

Jest to część szlaku im W.Sławińskiego, biologa i krajoznawcy, człowieka który odkrył i pokochał piękno Podlasia. Prof. Sławiński, w 1950 r. objął katedrę biologii w białostockiej Akademii Medycznej, przy której w 1951 r. założył ogród botaniczny. Dzięki jego inicjatywie powstały: Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i uzdrowisko Supraśl.

Wędróka przez las była wspaniałym powitaniem wiosny, chociaż zielenił się tylko mech i zwisały kotki leszczyny, jedynie mrówki rozpoczęły pracowity sezon.

Po trasie zatrzymaliśmy się przy drzewie z kilkoma kapliczkami.Niezapomnianym widokiem zostanie stado jeleni, które rączo przecięły nasz szlak.

Tekst: Barbara Łojewska

Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna

 

21.03.2019 r. - Walne zebranie sprawozdawcze
Zdjęcia: Krystyna Kowalewska - sekcja fotograficzna21.03.2019. - Sala Koncertowa, ul.Kawaleryjska 5 - Koncert dla słuchaczy UTWZdjęcia: Maria Makal - sekcja fotograficzna


 

                   


Dnia 20.03.2019 r. Odbyły się zajęcia fakultatywne w Muzeum Wojska w Białymstoku. Tematem zajęć było „Obrona Białegostoku we wrześniu 1939 r." ,którą w sposób bardzo interesujący przedstawił Pan Jacek Hryniewicki. Walki obronne w Białymstoku trwały bardzo krótko od 13  do 15 IX. 1939 r.  Szef sztabu obrony kpt. Tadeusz Kosiński poległ w walce o miasto 15.IX 39 r. Wieści z frontu były przekazywane w „Dzienniku Białostockim”. Podczas wykładu dużo dowiedzieliśmy się o genezie powstania  Pomnika obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku oraz na cmentarzu farnym. Po zajęciach odbyła się bardzo interesująca dyskusja.
Przygotowała Halina ZałęskaZdjęcia: Janek Oszmiański - sekcja fotograficzna16.03.2019 r. - rajd sekcji turystyki pieszej "TRAMP" - "Brama do Puszczy"


   Autokar pełen pasjonatów rajdów turystycznych wyruszył w sobotę  rano, do Hajnówki, mimo padającego deszczu, silnego wiatru i trzech stopni na termometrze. Zahartowanym piechurom z Sekcji Turystycznej "Tramp" taka pogoda niestraszna.

O historii miejscowości przez które przejeżdżaliśmy lub położonych w pobliżu, bardzo ciekawie opowiadali nasi przewodnicy Waldemar Malewicz i Kazimierz Kalinowski.

Pierwszym punktem na trasie naszego rajdu było Uroczysko "Ranczo Kupała" w Orzeszkowie, gdzie znajduje się prywatne ZOO, po którym oprowadzał nas jego właściciel, opowiadając o swoim turystycznym zakątku. Karmiliśmy konie, strusie, lamę, osła, kozy, kaczki, gęsi kury, perliczki - marchewkami, jabłkami i suchym chlebem, które przywiźliśmy ze sobą.

Stamtąd pojechaliśmy zwiedzić Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce, który został wybudowany w latach 1981-1983, według projektu Aleksandra Grygorewicza. Jest to jeden z najciekawszych projektów architektonicznych w kraju.

Następnie odwiedziliśmy Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej, w którym zgromadzono wiele przedmiotów codziennego użytku.

Następnym, najważniejszym, punktem naszej wyprawy był rajd pieszy po Rezerwacie Krajobrazowym im.Władysława Szafera, utworzony w 1969r.

Podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna poszła, krótszą - 5 km trasą.Druga o 2 km dłuższą.

Bardzo lubimy te nasze wyprawy edukacyjno - turystyczne. Poznajemy historię Podlasia, a rajdy piesze poprawiają naszą kondycję.

Notatka: Maria Beręsewicz


Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Irena Nikonowicz, Inka Piekarska, Zosia Stanisławska - sekcja fotograficzna
 


14.03.2019 r. - Wykład: "Instytucje i procesy decyzyjne w UE" – dr Tomasz Dubowski UwB - Wydz.                                                                                                          Prawa w Katedrze Prawa Europejskiego

                         Występ Chóru Astra - Uniwersytet Trzeciego Wieku

 

Nowy semestr 2018/2019 rozpoczęto 14.03.2019 r. wykładem na temat: Instytucje i procesy decyzyjne Unii Europejskiej. Doktor Tomasz Dubowski z Wydziału Prawa UwB bardzo rzeczowo scharakteryzował instytucje UE, które tworzą prawo, mające pierwszeństwo nad prawem krajów członkowskich. Instytucje: Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz Rada Europejska przy ścisłej współpracy określają  ponadnarodowe, niezależne zasady prawne. Członkowie tych podmiotów reprezentują 28 państw należących do Unii Europejskiej czyli stowarzyszenia, a decyzje są podejmowane większością  głosów. Nie zawsze rządy państw członkowskich przyjmują i realizują decyzje instytucji towarzyszących prawo unijne.

K. Szewczyk
Zdjęcia: Tatiana Biała i Krystyna Kowalewska - sekcja fotograficzna W dniu 13.03.2019r obejrzeliśmy najlepszy  film, bo nagrodzony  "Oskarem"w tym roku czyli "Green Book".Jest  to film oparty na faktach czyli na opowieściach  ojca Tony Vallelonga  swemu synowi Nickowi. Tony był kierowcą  bardzo znanego czarnoskórego muzyka  Dona Shirleya, z którym wyruszył na 2-miesięczne tournee po południowych stanach USA. Nick Vallelonga, dziś  znany aktor, reżyser, producent postanowił przekazać potomnym historię swego ojca i jego pasażera, ale warunek był jeden, po jego śmierci. I tak w roku  2013 w wieku 82 lat zmarł Tony, a wieku 86 lat zmarł Don.

"Green Book" - to rodzaj metaforycznego  testamentu ojca dla syna. Jednak nie tylko to. Nickowi zależało  również, by ten film stał się hołdem dla wielkiego  muzycznego talentu Shirleya pianisty, wirtuoza , muzyka .
Maria Waśkiewicz
 
Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna


 


Kryminalne oblicza Białegostoku w okresie międzywojennym.


Dnia 11 marca br. odbyło się spotkanie w Książnicy Podlaskiej w Dziale Zbiorów Specjalnych. Izabela Szymańska przedstawiła kryminalne oblicze Białegostoku w okresie międzywojennym. Wstępem do tematu było przypomnienie, że Białystok uzyskał niepodległość 19.II.1919r. Już w II połowie XIX w. Białystok stał się jednym z głównych węzłów komunikacyjnych.Powstały węzeł linii kolejowej warszawsko-petersburskiej zadecydował o rozwoju przemysłowym miasta. Powstał dobrze rozwinięty przemysł włókienniczy. Do Białegostoku napływała ludność z innych miast licząc na łatwiejsze zdobycie pracy i poprawę swego życia. Białystok w okresie międzywojennym dzielił się na dzielnice. Najbardziej niebezpieczną i najbiedniejszą dzielnicą były Chanajki, w większości zamieszkiwała tu ludność żydowska. Pozostałe dzielnice posiadały swój charakterystyczny koloryt dla tego okresu.
Izabela stwierdziła,że poprawa materialna życia mieszkańców Białegostoku spowodowała powstanie grup przestępczych szukających łatwego zdobycia pieniędzy. Pojawili się międzynarodowi włamywacze,bandyci,złodzieje ,oszuści, fałszerze ,kasiarze. Posługiwali się oni złodziejskim szyfrem ,mieli swój kodeks i posiadali określony zestaw narzędzi do włamań. Izabela  zapoznała nas również z gwarą kryminalną. Przestępczość była zwalczana  przez policję państwową powołaną 24.VII.1919r. W 1939r. w Białymstoku były cztery komisariaty oraz kilka posterunków.
Izabela na zakończenie zaprezentowała wydawnictwa książkowe przedstawiające życie przestępcze w przedwojennej Polsce.
 
Notatka ze spotkania -Helena Kurza
 
Zdjęcia: Tatiana Biała - sekcja fotograficzna

 
 


Wycieczka autokarowa Koła Senior - "Bielsk Podlaski - centrum prawosławia" dnia 09.03.2019 r.

     

Pierwsze wzmianki o Bielsku Podlaskim pojawiły się w latopisach z XIII wieku. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1495 r. Pod koniec XVI w.Bielsk Podlaski był jednym z większych miast Rzeczypospolitej.

      W tym ok. 30-tysięcznym mieście jest teraz 7 cerkwi i 4 kościoły katolickie.

      Nasze poznawanie Bielska Podlaskiego zaczęliśmy od Góry Zamkowej, gdzie jeszcze w XVI w. stał zamek. Pożar od pioruna spalił ten zamek i zamiast Unii Bielskiej odbyla się Unia Lubelska.

      Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy z cudowną ikoną Matki Bożej podarowanej przez Helenę - żonę Aleksandra Jagiellończyka - została wcześniej przeniesiona z grodziska w to miejsce. W 2007 r. obchodzone było 500-lecie ikony bielskiej.

      Następnie przeszliśmy do cerkwi św. Archanioła Michała, której wierni najdłużej opierali się Unii Brzeskiej. To tutejszy ksiądz założył szkołę pisania ikon.

      Po przejściu przez Skwer Izabeli Branickiej z ławką Niepodległości weszliśmy do Kościoła Narodzenia NMP i św.Mikołaja. Ten neoklasycystyczny kościół ufundowała Izabela Branicka. W ołtarzu głównym jest obraz Augustyna Mirysa "Nawiedzenie św. Elżbiety".

      W szkole pisania ikon (aktualnie jest 8 słuchaczy na czterech latach nauczania) usłyszeliśmy ciekawą opowieść o procesie pracy nad ikoną. Wystrój ikonograficzny szkolnej kaplicy jest pracą dyplomową jednego ze słuchaczy.

      W ratuszu ufundowanym przez Izabelę Branicką obejrzeliśmy wystawę ręczników obrzędowych; w kolorystyce przeważa czerwień - kolor chroniący.

      Po smacznym obiedzie, w deszczu udaliśmy się na cmentarz. W części katolickiej i prawosławnej zatrzymaliśmy się w zadumie przy XIX-wiecznych odrestaurowanych nagrobkach. W części wojskowej są tablice pamiątkowe poświęcone martyrologii narodu polskiego w latach 1772 - 1989; pomnik pomordowanych w 1943 r., tablice poświęcone ofiarom Burego oraz szeregi zbiorowych grobów żołnierzy Armii Czerwonej.

      Cały czas nasza niestrudzona przewodnik Iza Walentynowicz przekazywała nam dużo szczegółowych informacji na temat historii Bielska Podlaskiego i odwiedzanych obiektów.

 

Tekst: Barbara Łojewska

 

Zdjęcia: Irena Nikonowicz i Maria Makal - sekcja fotograficzna

  
 


Dnia 05.03.2019 "Biesiadą Ostatkową" w klubie "Jubilat" zakończył się karnawał seniorów UTW.

Do tańca grał i śpiewał zespół "Rider". Nasze koleżanki i koledzy  bawili się znakomicie i wspaniale uczestniczyli w konkursach. Prześmieszną  piosenkę a capella zaśpiewała nasza koleżanka Józefina Bukin. Myślimy, że atmosfera biesiad jest swojska i ciepła, gdyż wielu uczestników na pożegnanie bardzo nam dziękowało i prosiło o następne wieczory biesiadne.
 
Krystyna Rogalska i Halina Wiszowata

 Zdjęcia Janek Oszmiański i Janek Surmacz 


5 marca 2019r. Zespół „Podlaskie korale” wystąpił w kinie FORUM w ramach Miejskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego Seniorów SENIORADA 2019, organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Zarząd Oddziału Okręgowego w Białymstoku.Przed występem głos zabrała Danuta Sajur. Poinformowała, że Zespół przedstawi spektakl słowno-muzyczny pt. „Ja to mam szczęście” przygotowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak dodała, koncepcję spektaklu opracowała Halina Wiszowata, Zdzisław Kulikowski wybrał utwory, opracował ich aranżacje oraz zadbał o przygotowanie solistek, natomiast słowo wiążące jest autorstwa Walentyny Karpow i to ona będzie prowadzić narrację.Spektakl wskazywał na najważniejsze (zdaniem przygotowujących go osób) wydarzenia z historii naszego kraju ostatnich 100 lat i ilustrował je wybranymi utworami lub ich fragmentami. Zakończył się przesłaniem skierowanym do naszego i następnych pokoleń, wskazującym na to, że będą winne ew. kolejnej trzeciej wojnie. Jako soliści wystąpili: Nina Bielenia, Walentyna Karpow, Zdzisław Kulikowski, Maria Waśkiewicz i Bogusława WierzbickaSpektakl odebrany był niezwykle emocjonalnie z uwagi na to, że wydarzenia w nim uwzględnione były niejednokrotnie udziałem obecnych w kinie osób oraz ich bliskich. W sposób szczególny zebrani zareagowali na utwory wykonywane przez Marię Waśkiewicz: „Biały krzyż” (przy zapalonych lampkach trzymanych przez członkinie Zespołu i zgaszonych światłach) oraz „Mury”. Ich interpretacja zawierała tak duży ładunek emocjonalny, że nagrodzona została długotrwałymi oklaskami. Takimi oklaskami nagrodzony został również cały spektakl. Halina Wiszowata otrzymała dyplom potwierdzający udział „Podlaskich korali w Senioradzie.

 Walentyna Karpow

 


Zdjęcia: Inka Piekarska i Antoni Rakowski - sekcja fotograficzna
 


Wiosenny spektakl i tańce!
2 marca 2019 sekcja teatralna „METAFORA” UTW w Białymstoku w Auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zaprezentowała  spektakl pt: „Kabaret Starszych panów bez panów”. Jest to kompozycja skeczy Kabaretu Starszych Panów i tekstów autorskich studentek grupy. Spektakl reżyserowała Anna Pawelska. Widzowie reagowali bardzo żywo brawami i śmiechem w trakcie spektaklu, a na koniec brawom nie było końca. Myślę że sztuka i grupa  spełniła oczekiwania choroszczańskiej publiczności.
Nastepnym punktem programu był występ zespołu cygańskiego 'SAREROMA". Piekne stroje, 
i tańce pań zostały nagrodzone dużymi brawami. Publiczność czynnie włączyła się w śpiewanie piosenek cygańskich i gorąco dopingowała tancerki.
Był to bardzo udany wieczór zakończony poczęstunkiem gospodarzy.

Danuta Ignasiak
foto&film Jadwiga Barcewicz

 
02.03.2019 r. - rajd - "NA BABIĄ GÓRĘ"

          22 członków sekcji "TRAMP" jedzie "empekiem" 103 do Choroszczy. Wysiadamy przy cmentarzu, nad którym góruje Kaplica zbudowana w 1924 r. dla uczczenia Powstania Styczniowego i Pierwszej Wojny Światowej.

         Idziemy do wysokiego wzniesienia zwanego Babią Górą. Znajduje się tu cmentarz wojenny z okresu Pierwszej Wojny Światowej. Upamiętnia ten fakt kamienny głaz z napisem w języku niemieckim. Kryje on szczątki 56 żołnierzy niemieckich i 4 rosjan. Badania historyczne potwierdzają również, że są tu szczątki dwóch żołnierzy polskich, co zostało upamiętnione krzyżem z tabliczką. Zapalamy znicze.

          Kierujemy się w stronę lasu i na jego skraju odśpiewaniem "Sto lat" i toastami obchodzimy imieniny Helenki Kurzy.

          Idziemy drogą leśną do Choroszczy przez wsie Rogówek i Ruszczany. Spotykamy spłoszoną sarnę i kilka przydrożnych kapliczek z bogatymi narwiańskimi krzyżami umieszczonymi na kamiennych podstawach. Po 10 km marszu jesteśmy na rynku w Choroszczy. Część osób zwiedza Kościół parafialny, a część ogląda tablice ze zdjęciami poświęconymi 100-leciu Odzyskania Niepodleglości.Ten rajd był naszą cegiełką w upamiętnianiu tych wydarzeń.

Tekst: Grażyna Rybka

Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna

28.02.2019 r. - "Gdzie się podziały tamte prywatki?" - potańcówka w klubie "Jubilat"
Zdjęcia: Zosia Stanisławska - sekcja fotograficzna Spotkanie Rady Programowej w dniu 20 lutego 2019

 

 

Rada Programowa w składzie:

:Prof.dr hab -Małgorzata Halicka- przewodnicząca Rady

Prof, dr hab. Wojciech Pędich
Ksdr Marian Strankowski -Prorektor  AWSD.
Prof.dr hab Barbara Bień
Czesław Kryszkiewicz - honorowy Prezes UTW 
Wanda Młynczyk Przedstawicielka WOAK
Joanna Petrusewicz -v-ce Prezes d/s dydaktycznych UTW
Maria Szulga - Prezes UTW

 

Członkowie Rady Programowej przedyskutowali tematy wykładów na drugi semestr roku akademickiego 2019/2020 zaproponowane  przez V-ce Prezes d/s dydaktycznych Joannę Petrusewicz.Wszystkie tematy spotkały się z aplauzem zebranych i zostały zatwierdzone.Pierwszy wykład odbędzie się 14 marca o godz.16:00 w auli Wydziału Prawa,Tematy podamy niebawem

Tekst i zdjęcia Maria Szulga

 
 W dniu 21.02.2019 ponad 80 osób miało okazję bawić się na balu przeniesionym z 14.02.2019 w restauracji"Ambrozja". Do tańca przygrywał niezawodny jak zwykle zespół "Malibu". W przerwach między tańcami były przeprowadzone różne konkursy. Niespodzianką wieczoru była osoba Andrzeja Mazura. Andrzej uczył nas hymnu Uniwersytetu Trzeciego  Wieku, do którego on napisał muzykę a tekst napisała Janka Jakoniuk.

Po uśmiechniętych twarzach na zdjęciach wnioskujemy, że  bal był udany.

Zdjęcia: Irena Nikonowicz i Stenia Kamińska - sekcja fotograficzna
 


W dniu 20.02.2019 w ramach DKF Seniora obejrzeliśmy film "Roma". Meksykański reżyser Alfonso Cuaron wrócił do Meksyku po wielu latach pracy  w Hollywood. Film "Roma" jest osobistą opowieścią o średniozamożnej białej rodzinie, u  której  pracują dwie dziewczyny pochodzenia indiańskiego. Film ten dostał 10 nominacji  do "Oscara" i jest  rywalem w 3 kategoriach, które dostał film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna".Poczekajmy do najbliższego poniedziałku i przekonajmy się, że nasze wewnętrzne przeczucia, iż lepszym  filmem jest "Zimna wojna"podziela również jury konkursowe najbardziej prestiżowego  festiwalu.
Maria Waśkiewicz i Krystyna Rogalska


Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna
"BIAŁYSTOK WYZWOLONY 1919" - Prelekcja Izabeli Szymańskiej i Waldemara Malewicza  w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w dniu 18.02.2019 r.
Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna


 


Spacer Koła Senior  „Zima w Puszczy Knyszyńskiej” dnia  16.02.2019

Trasa: Ciasne – jez. Komosa – rezerwat Krasne – Supraśl.

O godz. 10.00 rozpoczęliśmy nasza wędrówkę w Ciasnem na ul. Spacerowej. Na chwilę zatrzymaliśmy się przy dwóch krzyżach: prawosławnym z 1892 r. z ikoną Matki Bożej Supraskiej i katolickim. A potem weszliśmy na zielony szlak w Puszczy Knyszyńskiej. Cały czas szliśmy wzdłuż doliny rzeczki Krasna. Sztuczne jezioro Komosa utworzone na jej nurcie o tej porze roku pozbawione jest wody. Następnie doszliśmy do skraju rezerwatu Krasne, w którym chroniony jest  bór ze znaną od średniowiecza sosną supraską [masztową]. Chętni ochoczo weszli na górkę, skąd rozciągał się wspaniały widok na leśną okolicę.

Podczas naszego spaceru oddychaliśmy puszczańskim powietrzem, widzieliśmy resztki jesieni i początki wiosny, ślady sarny, wydry, słychać było nieśmiały śpiew ptaków, miejscami było naprawdę ślisko.

Tuż przed Supraślem stoi ułożony z kamieni obelisk upamiętniający Wiktora Wołkowa i drewniane tablice poświęcone jemu i Grzegorzowi Łosiowi.

Na koniec wyprawy tradycyjnie konkurs, tym razem o pszczołach – jak zwykle wszyscy zaliczyli na piątkę.

Izo, dziękujemy za opiekę nad nami  i przekazane informacje; zgodnie stwierdziliśmy, że chętnie przejdziemy tę trasę o każdej innej porze roku.

Barbara Łojewska


Zdjęcia: Irena Nikonowicz i Stenia Kamińska - sekcja fotograficzna

 II warsztaty VI edycji projektu "UTW dla społeczności"

 
Trójka inicjatywna Eugenia Hanusiak - Knapik. Stanisława Kamińska i Helena Kurza zaangażowana w tworzenie grupy wolontariackiej w UTW, uczestniczyła  w II warsztatach w ramach VI edycji projektu "UTW dla społeczności". W czasie trwania warsztatów mieliśmy możliwość zainspirować się projektami prezentowanymi przez absolwentki poprzednich edycji projektu. 
Przykłady: 
Puławy- Działania teatralne (praca z dziećmi)  prezentowanie bajek.
Łódź - Telefon życzliwości dla osób starszych, samotnych.
Warszawa - Działania teatralne, występy seniorów z dziećmi,scenki improwizowane.
Ozorków - Kawiarenka obywatelska "Laboratorium dobrego sąsiada"
Legionowo - Międzykulturowość (działania artystyczne) np. Wieczór arabski, różne kultury świata (kulinaria,taniec,tradycje).
Chrzanów - Praca z dziećmi ,nawiązania kontaktu ze szkołą, z rodzicami. Wspólne wycieczki, warsztaty.
Kolejnym etapem warsztatów była praca w grupach ze swoimi koordynatorami projektu (u nas Jurga Kraużylis),gdzie zgłaszaliśmy  pomysły na projekt wolontariacki.Uczyliśmy się jak przekuć pomysł w działanie. Dzień ostatni warsztatów poświęcony był omówieniu przez przedstawicielkę Fundacji "Dajmy Dzieciom Siłę"standardów pracy z dziećmi i młodzieżą.
Marcin Górecki z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" zapoznał nas ze sprawami formalnymi dotyczącymi pozyskania dotacji w projekcie "UTW dla społeczności". Tym punktem zakończyły się trzy dniowe warsztaty w Warszawie.
 
Notowała - Helena Kurza
  Rajd grupy turystycznej Tramp "Szlakiem św. Gabriela" - 09.02.2019r

Grupa 17 piechurów pod przewodnictwem Waldemara Malewicza ze stacji PKS Białystok wyjechała do wsi Zwierki, gdzie znajduje się żeński monaster Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy oraz cerkiew św. Męczennika Gabriela.Do cerkwi wprowadziła nas siostra z monasteru,która  bardzo ciekawie opowiedziała o życiu we wspólnocie jak również i o św. Gabrielu. Po zwiedzeniu cerkwi. Ruszyliśmy żółtym szlakiem (12 km.) do Zabłudowa. Po dotarciu na rynek zabłudowski wysłuchaliśmy krótkiej historii o tym mieście,którą przypomniał nam Waldemar. Zwiedziliśmy kościół pw.św.Apostołów Piotra i Pawła oraz byliśmy przy cerkwi parafialnej pw.Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Pogoda była słoneczna więc w dobrych humorach wróciliśmy do Białegostoku.

 

 

Notatkę spisała Helena Kurza


Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna
 


 „ Od pomysłu do realizacji, czyli jak powstaje elektrownia wiatrowa”-dr inż. Zbigniew Skibko- Politechnika Białostocka  .
Występ zespołu „ Sare Roma” - Uniwersytet Trzeciego Wieku
 zdjecia Krystyna Kowalewska -sekcja foto Wędrówka Koła PTTK „ Senior”,  „Do źródeł rzeki Białej”  dnia  02.02.2019 r.

Wybraliśmy się na kolejny odcinek wędrówki wzdłuż rzeki Białej, tym razem w kierunku jej źródła. Chodnikami, ścieżkami rowerowymi, dziewiczym terenem przeszliśmy trasę: ul. Poleska – Galeria Jurowiecka – Skwery Tamary Sołoniewicz – Bulwary Ireny Sendlerowej – Bulwary ks. dr Stanisława Hałko – Bulwary ks. Aleksandra Chodyki – ul. Branickiego – Teatr Dramatyczny – ul. Miłosza – ul. Bernarda Wasilewskiego – ul. Ciołkowskiego –ul. Stawowa – pałacyk Hasbachów – ul. Suchowolca – ul. Proroka Eljasza. Historię wszystkich bohaterów omówiła Iza Waletynowicz, nasz przewodnik. Zapoznaliśmy się z historią pierwszego białostockiego Gimnazjum przy ul. Kościelnej, Teatru Dramatycznego,  pierwszej w Białymstoku  elektrowni. Podziwialiśmy stare budynki i nowoczesne murale. Znaleźliśmy ślady saren i zajęcy. Obserwowaliśmy ptaki. Okazało się, że już nadchodzi wiosna, bo pojawiły się pierwsze bazie. Wędrówkę zakończyliśmy przy mostku naprzeciwko Stawów Dojlidzkich. W Światowym Dniu Ochrony Mokradeł, Iza poprowadziła nas wspaniałą trasą, której nikt z nas samodzielnie by nie przemierzył.

Barbara Łojewska

 


 Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna

          W dniu 31 Stycznia 2019r. kolega nasz Waldemar Malewicz, w bardzo przystępnej formie, przybliżył nam słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku postać gen.Stanisława Bułaka-Bałachowicza i jego Ochotniczej Armii  Sprzymierzonej z lat 20-tych ubiegłego wieku. Miejscem spotkania wykładu była Aula Wydziału Prawa UwB. Temat zaś brzmiał poważnie - Drogi do niepodległości. Zapomniany sojusznik. Wydawać by się mogło że kolejny materiał o zawieruchach wojennych nie skupi naszej uwagi, ponieważ w większości słuchaczy były kobiety, ale nic bardziej mylnego, otóż w interpretację Waldka wszyscy byliśmy wsłuchani i skupieni. Jego narracja była tak sugestywna,jakby był świadkiem owych wydarzeń wojennych. Bardzo ciekawy wykład jak na historyka amatora(przyp.Waldemara) przystało. Po wykładzie kontynuując temat niepodległości,  zespół wokalno-taneczny PODLASKIE KORALE  zaprezentował się wokalnie z pięknymi pieśniami.
    Alicja Wysocka

 

 Po wykładzie 31.01.2019r. Zespół wokalno-taneczny „Podlaskie korale” wystąpił przed słuchaczami UTW ze spektaklem słowno-muzycznym „Ja to mam szczęście...” Zebranych powitał Zdzisław Kulikowski, który przypomniał, że koncepcja spektaklu jest autorstwa Haliny Wiszowatej, on wybrał utwory, opracował aranżacje oraz przygotował członkinie Zespołu do ich wykonania. Poinformował też, że słowo wiążące przygotowała Walentyna Karpow i ona będzie prowadzić narrację.

W spektaklu mowa była o ważnych wydarzeniach w 100-letniej historii Polski, którym towarzyszyły znane utwory lub ich fragmenty o różnym zabarwieniu emocjonalnym, a więc były pieśni żołnierskie, piosenka warszawskiej ulicy z czasów okupacji, piosenka związana z Powstaniem Warszawskim, jak również piosenki towarzyszące Polakom po II Wojnie Światowej, np. na temat tragedii Polaków, którzy nie mogli powitać swoich bliskich, odbudowy stolicy, jak również protestów w latach 80-tych XX wieku. W spektaklu pojawiał się motyw „Ja to mam szczęście…” wówczas, kiedy była mowa o kolejnych zwycięstwach. Występ zakończyło przesłanie skierowane do naszego i przyszłych pokoleń o konieczności dbania o niepodległość, za którą odpowiadamy wszyscy.

Spektakl wywołał ogromny aplauz, były wzruszenia, a nawet łzy. Gromkimi brawami nagrodzony był występ Marii Waśkiewicz, która zaśpiewała w całości (z udziałem Zespołu) dwa utwory „Biały krzyż” oraz „Mury”, przy czym szczególnie ten drugi w sposób aktorski. Członkowie Zespołu otrzymali podziękowania od Lecha Wiszowatego i otrzymali kwiaty. Ponieważ brawa nie ustawały, Zdzisław zaproponował, aby zebranych pożegnać piosenką „Tak niedawno myśmy się poznali”.

Walentyna Karpow

 


 Zdjęcia: Irena Nikonowicz i Krystyna Kowalewska - sekcja fotograficzna


 Sekcja  malarska  ,,Pędzel"  wernisaż  pt.  ,,Wokół   nas"  Klub  Jubilat " 

      dnia  29.01.2019 r. Oprawa  muzyczna  Andrzej  Mazur. Zdjęcia Krysia Kowalewska -sekcja foto


 


Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul.Świętojańska1  Iwona Furmankiewicz, wykład: „ Nieugięte. Kobiety w powstaniu styczniowym.” 
Polki w  walce powstańczej
Muzeum Karnego w Białymstoku uczciło 156 rocznicę insurekcji styczniowej wykładem na ciekawy temat: „Nieugięte Kobiety w Powstaniu Styczniowym”. Seniorzy z UTW (29.01.19r.) mogli pogłębić wiedzę historyczną, słuchając prelekcji Iwony Furmankiewicz, która skupiła uwagę słuchaczy na ważnych faktach i dokonaniach polskich patriotek na Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie oraz Litwie, dokumentując wiele wydarzeń zdjęciami.
Kustoszka scharakteryzowała okres między 1831 a 1863 rokiem i wielką aktywność Polek w konspiracji, a następnie czynny udział w zmaganiach z wrogiem po wybuchu Powstania Styczniowego. Wymieniła najbardziej zasłużone niewiasty polskie (N. Żenichowska, Emilia Szczunicka Eliza Orzeszkowa…), organizatorki stowarzyszeń i pomocy powstańcom. Bardzo dokładnie omówiła strój Polek w okresie żałoby narodowej, również zainteresowała słuchaczy cyklem powstańczym obrazów Artura Grottgera. Józef Piłsudski bardzo cenił weteranów, w wolnej Polsce dostali mundury, stopnie wojskowe, uroczyście obchodzono rocznice zrywu1863 roku.

Sporządziła: Krystyna Szewczyk


 

 zdjęcia Stenia Kamińska=sekcja foto

 

 26.01.2019r - ZIMOWY RAJD PUSZCZAŃSKI

Prognoza na sobotę nie była zachęcająca: wieje, śnieży i tylko przebłyski słońca, a na dodatek 14 km marszu. Jednak siedmiu członków sekcji "TRAMP" zdecydowało się na ten "spacer". Z pekaesu wysiadamy w Lackich Budach i kierujemy się leśną drogą do Czarnej Białostockiej. Miłe zaskoczenie - 8 km droga do Karczmiska rozjeżdżona sprzętem leśnym. Zaspy tylko po bokach. Ale niestety trafia się zdradliwy lód, o czym przekonała się jedna z uczestniczek "wywijając orła". Piękna zima. Ośnieżone świerki, cisza, spokój. Żadnych domostw. Ślady zwierząt. Mijamy niedużą wyludnioną wieś Karczmisko: ani ludzi, ani dymów z komina. Idziemy do Czarnej Wsi Kościelnej. Zadbana wieś, nawet chodniki uprzątnięte. Na drodze pracuje sprzęt do odśnieżania. Wchodzimy do kościoła p.w. Matki Boskiej Anielskiej. Parafia w 2012 roku obchodziła 100-lecie. Zawiódł nas Voyager odwołując kursy. Musimy przejść 5 km do Czarnej Białostockiej. Waldek decyduje się na skrócenie trasy. 2 km mamy zasypaną śniegiem drogę. Brniemy w tym puchu do łydek, ale jest pięknie. Nad głowami skrzeczą przelatujące sójki. I jeszcze 3 km odśnieżoną drogą (nawet pobocza) do Czarnej Białostockiej. Na przystanku tak nam dopisują humory, że jeden z też oczekujących podchodzi mówiąc, że nam zazdrości samopoczucia. Dowiedziawszy się, że mamy za sobą 14 km patrzy na nas z podziwem i chyba z zazdrością. I pozostali członkowie "TRAMPA" też nam powinni zazdrościć.

Tekst: Grażyna Rybka

Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna
 


W dniu 26. 01. 2019 r. w Klubie Milenium, roztańczeni słuchacze UTW spotkali się na "Biesiadzie Karnawałowej".

Wszyscy uczestnicy zaakcentowali karnawał, nakładając  maski, kotyliony bądź też wcielając się w inną postać. Sala mieniła się kolorami. Trzeba pogratulować pomysłowości i kreatywności naszym seniorom.
I tak:
I miejsce za najlepsze przebranie, przyznano Krysi, która wcieliła się w Pippi Langstrumpf.

II miejsce- Gienkowi za karatekę,
III miejsce- nasze
j Pani Prezes Marii za damę lata 20 lata 30.
Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodyczami i gromkimi brawami. Do tańca grał nam zespół Primmers, który znanymi przebojami, rozbawił i umilił ten wspaniały wieczór. Prawie 100 osób bawiło się znakomicie tryskając humorem i tanecznym wigorem

 Org. Krystyna Rogalska i Halina Wiszowata


 zdjęcia Zosia Stanisławska -sekcja foto i Halina Wiszowata


  Seminarium   projektu  międzynarodowego   KCA     w dniu  24.01.20 19r.
 Zdjęcia Krysia Kowaleska -sekcja foto


 


 Był raz bal na sto par..... w Ambrozji 22.01.2019

Bal karnawałowy odbył się w restauracji "Ambrozja".  Do tańca przygrywał zespól "Malibu"
W czasie zabawy organizatorzy Maria Waśkiewicz i Janusz Juchniewicz przygotowali trzy konkursy.Było dużo fajnej zabawy i śmiechu.Na każdym takim spotkaniu mam wrażenie ,ze  nikt nam w tańcu nie dorówna i znów mamy po 20 lat.Trzymajmy się tej wersji.,bo nie ma to jak młodym być...
Tekst i zdjęcia Maria Szulga

 

 

 
 


„Spotkanie o poezji regionalnej z zaproszonymi  gośćmi” w Książnicy Podlaskiej w dniu 21.01.2019
Spotkanie poprowadził Eligiusz  Buczyński .
Zaproszone poetki opowiadały o swojej poezji ,przedstawiły swoje wydane tomiki oraz dzieliły się wrażeniami co i dlaczego odnajdują w poezji.W spotkaniu udział wzięły:
Renata Kantarska-Koper,Małgorzata Dobkowska i Teresa Radziewicz zdjęcia Janek Surmacz - sekcja foto
 KULIG W BOBROWEJ DOLINIE 20.01.2019

Wsiadając do autokaru wiedzieliśmy, że jest śnieg i odpowiednia temperatura. Na miejscu w czekały na nas sanie. Przejażdżka wśród masztowych świerków Puszczy Knyszyńskiej była urocza. Na biesiadzie uraczyliśmy się grzańcem, herbatą, bigosem. Ognisko radośnie paliło się, ale niestety parę kiełbasek spadło do ognia – musimy wprawić się w nadziewaniu jej na patyki. Były wspólne tańce i śpiewy, rozmowy, spacery po rozległej posesji. Zaprzyjaźnił się z nami zabłąkany pies.

Pełni wrażeń wróciliśmy z Bobrowej Doliny do Białegostoku.

 

Notowała: Barbara Łojewska


 Zdjęcia Irena Nikonowicz,Janek Surmacz,Maria Szuga - sekcja foto


17 stycznia 2019 r. ks. dr Adam Matan - wykładowca Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku przedstawił na naszym UTW temat: Wszechświat - skończony czy nieskończony? Po wykładzie odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru Astra pod dyrygenturą Aksany Dziadul


 Zdjęcia Inka Piekarska -sekcja foto
 Koncert dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku  17 .01.2019 roku
 

Zdjęcia Maria Makal -sekcja foto

 


  


W Muzeum Wojska w Białymstoku seniorzy z UTW (16.01.2019r.) wysłuchali wykładu Józefa Waczyńskiego na temat: Powstanie Styczniowe na Podlasiu. Kustosz zaprezentował wybrane publikacje dokumentujace insurekcje styczniową w Guberni Grodzieńskiej, następnie omówił przygotowania konspiracyjne oraz najwazniejsze bitwy na Białostocczyźnie , Litwie-Siemiatycze, Suraż, Królowy Most, Puszcza Knyszyńska, Nowogród, Modejki...Józef Piłsudski pozytywnie ocenił akcje powstańcze na Podlasiu. W  wolnej Polsce szczególnie honorowano weteranów insurekcji (specjalne mundury).Bardzo dokładnie Kustosz omówił miejsca pamięci, prezentując zdjęcia na ekranie-Szubienica k. Choroszczy Łukowica, cmentarz w Siemiatyczach, Jaworówka, Niewodnica Kościelna.Waldemar Malewicz-profesjonalny przewodnik przedstawił dwa szlaki turystyczne poświęcone powstaniu styczniowemu: PTTK i lesników w Puszczy Knyszynskiej. Zainteresował ponadto słuchaczy publikacją, w której prof. Załęski zebrał opowiesci o powstaniu zapisane gwarą oraz fotografie Wołkowa. Na ekranie obejrzelismy jeszcze zdjęcia zasłużonych powstańców, a także eksponaty zebrane przez dyr. Kosztyłę. Spotkanie uzmysłowiło słuchaczom UTW, jak powiedziała K. Rogalska: "Ilu musiało zginąć, żebyśmy mogli żyć"

Krystyna Szewczyk


 

 


 Zdjęcia Maria Beręsewicz sekcja foto

 Wycieczka turystyczna koła Senior Druskienniki w zimowo - świątecznej szacie dnia  12.01.2019 r.

Veisiejai – tu  przez cztery miesiące w 1885r. pracował Ludwik Zamenhof, lekarz z dyplomem popadł w konflikt z miejscowym znachorem, a po nocach pracował nad gramatyką języka esperanto zużywając 3 funty świec tygodniowo.  Pomnik Zamenhofa odsłonięto w 1998 r.

Park Grutas – kosztem 150 tys. EUR sprowadzono ze wszystkich miast Litwy pomniki z okresu sowieckiej dominacji. Wysokość pomnika Lenina była wprost proporcjonalna do wielkości miejscowości. Na terenie Litwy działała partyzantka komunistyczna, która w czasie wojny walczyła z niemieckim okupantem, a w czasie pokoju z oporną ludnością. Litewski odpowiednik „Prawdy” miał tytuł TIESA.

Muzeum leśne – rzeźby zwierząt i postacie z litewskich bajek.

Druskienniki – odkryte przypadkowo przez miejscowego chłopca, który owrzodzone nogi obmywał w źródełku. W 1794r. Stanisław August Poniatowski nadał Druskiennikom status miejscowości leczniczej, a w  1837r. car Mikołaj I - tytuł uzdrowiska.

Mikołaj Konstanty Ciurlionis [1875 – 1911] – kompozytor, malarz, prekursor symbolizmu. W czterech drewnianych domach muzealnych są eksponowane: 1) zdjęcia z życia rodzinnego, 2) pokoje: rodziców i gościnny, 3) pracownia artysty, 4) obrazy i muzyka artysty.

Wszystkie widziane przez nas miejsca wspaniale prezentowały się w czapach ze śniegu. Świąteczne dekoracje Druskiennik zachwycały nas, szczególnie ogromna choinka z koroną na szczycie i choinki reklamujące różne firmy.

Dziękujemy Izie Walentynowicz, która jak zwykle z ogromnym zaangażowaniem, przekazała nam masę informacji  na temat zwiedzanych miejsc.

Notowała Barbara Łojewska


 Zdjęcia Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna
 


W zajeździe "Wiking"w dniu 10 stycznia  odbył się tradycyjny ekumeniczny wieczór wspólnego śpiewania kolęd w języku polskim, rosyjskim,białoruskim, esperanto oraz angielskim.Organizatorki, czyli sekcja PRL, zapewniły teksty kolęd, a Gienia Hanusiak oraz Danusia Łada przyniosły rekwizyty, których tradycyjnie używano podczas kolędowania od domu do domu. Nasz wieczór rozpoczęło wejście kolędników z kolędą z podlasia „Bóg się rodzi”. W kolędowaniu wzięło udział ponad 50 naszych studentów .Za niewielką opłatą kolędnicy otrzymali herbatę, ciasteczka oraz ciepły poczęstunek – flaczki z pieczywem lub barszczyk z pasztecikiem mięsnym). Organizatorzy zaprosili wszystkich dotychczasowych Prezesów.Było pięknie,uroczyście .Zosia Król zaśpiewała przepiękne pastorałki.Przez dwie godziny rozbrzmiewały kolędy w różnych językach w wykonaniu naszych słuchaczy.

 tekst i zdjęcia Maria Szulga 
   Dyskusyjny Klub Filmowy Seniora 9.01.2019

 Na 10- tym spotkaniu DKF w dniu 09.01.2019 obejrzeliśmy  film "Kamerdyner" Filipa Bajona. Przejmujący obraz ukazujący  prawie półwiecze trudnego okresu życia Kaszubów na terytorium  kilkakrotnie zmieniającym  przynależność państwową.Reżyser  poprzez historię życia kamerdynera opowiada o losach ludzi podczas  dwóch  wojen światowych , o tym jak na ich życie ma wpływ polityczna  propaganda okupanta, jak okrutne  w skutkach  są losy ludzi broniących się przed  wynarodowieniem, germanizacją.

Historia nigdy nie jest czarno - biała, historia to ludzie, kultura, język, obyczaje i czyny narodu.
Notatkę sporządziła Krystyna Rogalska

 


 Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna 


 Marsz członków sekcji Nordic walking po Puszczy Knyszyńskiej-05.01.2019  zdjęcia Stenia Kamińska W dniu 03.01.2019 mieliśmy okazję wysłuchać ciekawego wykładu prof. Mirosława Ratkiewicza  z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku  p.t. "Geny czy styl życia  - czynniki  determinujące podatność na nowotwory".

Według WHO  czynnikami  decydującymi o  zdrowiu są  przede wszystkim :
- styl życia
- środowisko
- czynniki genetyczne i epigenetyczne
- opieka zdrowotna
Hasło "ucz się a będziesz żył dłużej" wydaje się zgoła  absurdalne ale jak wykazali naukowcy osoby z wyższym wykształceniem  i ciągle czegoś uczące się żyją dłużej. I tak mężczyźni żyją  o 12 lat dłużej ( średnia życia 66,5 )  a kobiety o 5 lat dłużej ( średnia życia 83,2 )
W Polsce głównymi chorobami decydującymi o umieralności są choroby krążenia natomiast na nowotwory umiera  co 4  Polak.
Czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu na nowotwory są również : palenie tytoniu, nadwaga, siedzący tryb życia, zanieczyszczenie środowiska i tzw. " złe geny", które możemy odziedziczyć po swych przodkach.
 Uczony amerykański Nic Marks stworzył Indeks Szczęśliwej Planety wyznacznikami , którego są  :
1. ciekawość świata
2. edukacja
3. aktywność fizyczna
4. dobre relacje
5. służba  zdrowia
Jak zapewnił nas Pan Profesor w Białymstoku jest jedna  z lepszych w Polsce i  nie tylko  służba  zdrowia.
Ja bym jeszcze dodała do tego indeksu mój własny punkt:
6. przynależność  do UTW w Białymstoku
Po bardzo pouczającym wykładzie wysłuchaliśmy  pięknych kolęd w wykonaniu chóru im. St. Moniuszki działającego przy WOAK-u
w Białymstoku.
 Notatkę sporządziła Maria Waśkiewicz

 Zdjęcia Zosia Stanisławska -sekcja foto
 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.