Kronika Strona główna / Kronika / II kwartał 2018 


 Zwiedzanie i przejażdżka wyciągiem narciarskim  w Stawisku ,wąski most nad rzeką Stryj,plantacje barszczu Sosnowskiego widziane z autokaru i w pobliżu wyciągu,posiłek w regionalnej restauracji 
- środa 4 lipca

 

 

 Zwiedzanie pozostałości twierdzy Tustan -duch epoki średniowiecza- 2 lipca

 

 Mała i malownicza wieś,która odwiedziliśmy kryje w „swoim sercu” średniowieczną tajemnicę ! Tą tajemnicą jest, „Tustań”, przepiękny i potężny historyczno-archeologiczny obiekt. Został wyryty w Karpackich skalach piaskowcowych w okolicy obecnego Parku Narodowego „Beskidy Skolskie”, wśród dzikiej i dziewiczej przyrody Karpat Ukraińskich ! Położony w okolicach miejscowości typu miejskiego Schidnycia oraz miasta Borysław,  

  Tustan a po ukraińsku Ту́стань– to potężne piaskowcowe formacje skalne oraz pozostałości staro-ruskiej twierdzy / zamczyska, która była rozbudowana przez króla Kazimierza Wielkiego w pobliżu wsi Urycz, na obszarze obecnego obwodu lwowskiego w rejonie skolskim. Geograficznie, Tustań położona jest w Beskidach Brzeżnych (Beskidy Wschodnie na Ukrainie) i obecnie stanowi ważny, Narodowy Rezerwat Historyczno-Kulturowy „Tustań”.

W roku 1241, rusińskie grodzisko zostało przypuszczalnie zniszczone przez Tatarów podczas najazdów Tataro-Mongolskich na Ruś.

Pierwsza ważna wzmianka o Tustaniu pochodzi z kroniki Jana Długosza, który opisał wyprawę Króla Kazimierza Wielkiego na Ruś w 1340 roku:

Najpierw odwiedziliśmy muzeum  w którym kustosz przekazał  nam trochę historyczneych informacji ogladaliśmy odtworzoną twierdzę na specjalnych ekranach Na koniec  dotarliśmy do  źródełek i piliśmy wodę  o ile dobrze pamiętam to jedna woda wspomagała wzrok ,a druga ....odejmowała lat.

Maria Szulga

 . 

tustan2
 


 

 NIEDZIELA  1 LIPCA 2018

 W sobotę po zabiegach mieliśmy dzień wolny.Większość z nas udała sie do centrum Morszyna,bo nasza baza sanatorium Kiev+ położona jest ok 2 km dalej. 
W niedzielę mieliśmy całodniową wycieczkę do Mukaczewa płożonego  w poblizu granicy węgierskiej.jechaliśmy wzdłuż rzeki Stryj i Opór ,które w pewnym momencie łacza się i obie wpadają do Dniepru.Z obiema rzekami związana jest piękna legenda o dwóch braciach.Podziwialiśmy piękną dzikością natury Ukrainę.To co nas wszystkich zaskoczyło in minus to olbrzymnie ilości barszczu Sosnowskiego ,który opanował brzegi rzek i często widzieliśmy całe poletka.Panoszy się wszędzie i trzeba przyznać ,ze "zemsta Stalina" jest bardzo urokliwa.
W Mukaczewie grupa podzieliła się na dwie podgrupy część osób ,które nie chciały jechac do kąpieliska termalnego została się w Mukaczewie i samodzielnie zwiedzała  miasteczko.
Obie grupy spotkały się ok. godziny trzeciej na degustacji win zakarpackich .Zwiedzaliśmy winiarnię i kto chciał mógł zakupić bardzo dobrej jakości wina,  Obiad jedliśmy w  restauracji ,która serwowała dania kuchni  węgierskiej .
 Po degustacji zwiedzaliśmy położony na wzgórzu Zamkowym w Mukaczewie 
 Mukaczewski zamek „Palanok” ХIV-XVIII wiek  g. Zamkowa Zamek położony na  górze pochodzenia wulkanicznego na wysokości 68 metrów, zajmuje obszar 13 930 km.kw. Jest jednym z najbardziej cennych historycznych oraz wojskowo-architektonicznych pomników Zakarpacia XIV-XVII wieku. Nazwa Palanok pochodzi  od dębowego częstokółu, który razem z głębokimi rowami robił zamek niedostępnym. Właśnie częstokół w te czasy nazywali „palankiem”.    

.O historii prawdziwej i tej troszkę przerysowanej opowiadał interesująco i ze swadą nasz niezmordowany  pilot Oleg.

 

 


Wycieczka  koła Senior przy PTTK Białystok dnia 30.06.2018

Wigierski Park Narodowy

 

                Z Białegostoku dojechaliśmy autokarem do Płociczna i ruszyliśmy na wędrówkę dobrze oznakowaną ścieżką edukacyjną „Jeziora”. 

Zatrzymaliśmy się na przystankach tematycznych: ols torfowy, torfowisko wysokie, surrealny bór mieszany, jezioro Suchar Wielki. Oznaczone też są drzewa i krzewy występujące w zespołach leśnych i na torfowisku:  czarny bez, dąb szypułkowy, sosna pospolita, klon zwyczajny, leszczyna pospolita, świerk pospolity, porosty, wiciokrzew suchodrzew, modrzew europejski, wawrzynek wilcze łyko. Niestety fotografie ptaków nie są podpisane.

Jezioro Suchar Wielki jest największym jeziorem dystroficznym [bezodpływowym] w Wigierskim Parku Narodowym. Pło czyli masa roślinności przesuwa się na lustro kwaśnego, bezrybnego jeziora położonego na kilometrowym pokładzie torfu.

40 uczestników przeszło zielonym szlakiem 9 km robiąc 12.300 kroków. Z każdego pomostu podziwialiśmy piękno jeziora Wigry. Dzięki cierpliwości Izy Walentynowicz rozpoznajemy i nazywamy coraz więcej roślin.

Po kartaczowym obiedzie następnym punktem naszej wyprawy był 2,5 godzinny przejazd Wigierską Kolejką Wąskotorową z przystankami

1.       Binduga – miejsce intensywnej eksploatacji drewna po 1915 roku, binduga jako naturalny magazyn drewna wraz kolejką funkcjonowała do połowy lat 80-tych XX wieku.

2.       Bartny Dół – barcie zakładano w wydrążonych dziuplach na wysokości 3-12 metrów głownie w grubych sosnach i dębach. Bartnictwo funkcjonowało w Puszczy Augustowskiej od XVI do XIX wieku, dopóki nie wyginęła pszczoła leśna - borówka.

3.       Kruszniki Karczma ze starodrzewem, tu  30-minutowa przerwa na przestawienie lokomotywy.

4.       Zatoka Wigierki – gdzie dowiedzieliśmy się, że nazwa Puszcza Augustowska pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku.

Opracowała;  Barbara Łojewska

 

 

 

 

 

 

 
 Zdjęcia - Irena Nikonowicz - Sekcja Foto A teraz kilka słów o zabiegach.Są różne .Największą popularnością, cieszą się masaże,które .są płatne, 20-25 minut  70 Hr,czyli ok.10 zł
Zabiegi przepisane przez lekarza to między innymi: okłady z ciepłej zielonej glinki lub ozokerytu na bolące stawy.Ozokeryt popularnie nazywany jest  "tłuszczem skalnym" .Oba produkty zawierają mnóstwo pożytecznych mikro i makroelementów wspomagających organizm.Ponadto zabiegi z fizykoterapii : prądy ,lasery,magnoterapia,aromaterapia ,inhalacje i inne.Każdego dnia serwowane sa ziołowe napary na różne dolegliwości.Trzy razy dziennie  45 minut przed posiłkami  pijemy wody ze żródła .Ciepłe i zdrowe o lekko słonym smaku.Kto chciał mógł skorzystać z zabiegu czyszczenia jelit w mikro lub makro skali.

W piątek po zabiegach i obiedzie udaliśmy się do Drohobycza..Obejrzeliśmy  starą drewniana cerkiew z XVII wieku,kościół św.Bartłomieja oraz starą ale wciąż jescze pracującą warzelnię soli. Niezmiernie ciekawe historie związane z tymi obiektami opowiedały nam osoby  związane z tymi miejscami..
Tekst i zdjęcia: Maria Szulga 


 

CZWARTEK - 28 czerwiec ,dzień trzeci naszego pobytu w Morszynie.

Nasz wyjazd to nie tylko sanatorium Maria zadbała o to aby było coś dla ciała i coś dla ducha.Mamy dużo wyjazdów turystycznych i własny autokar wraz z sympatycznym kierowcą Markiem do dyspozycji, ale to co najwazniejsze mamy wspaniałego przewodnika-pilota. Oleg jest,przecudnym człowiekiem wielkiego serca ,dobrym organizatorem.Może uda mi się w którejś relacji napisać o nim więcej.Notorycznie brakuje czasu nawet na napisanie krótkiej notki.

Po obiedzie wyjechaliśmy zwiedzać skałki Dowbosza- odpowiednik ukraiński naszego Janosika.Tereny przepiękne.Mimo braku słońca widoki były zapierające dech w piersiach.Grupa chętnych zdecydowła się na przejście"piekiełka".Po pokonaniu drewnianego mostka nad przepaścią trzeba było przecisnąć się przez wąską szczelinę.Udało się to naszym czterem śmiałkom.w/g legendy wszystkie grzechy po takim wyczynie zostają odpuszczone.Ukraina  urzeka swoją dzikością i naturalnościa terenów.
Wracając zajechaliśmy do restauracji  w miejscowości Bolechów w której Oleg zamówił   dla nas uroczystą kolację . W strugach deszczu witała nas ludowa orkiestra ,która przygrywała nam do kolacji  .Regionalne dania i śmieszne konkursy prowadzone przez właścicieli sprawiły,ze bawiliśmy się świetnie.Maria w rewanżu śpiewała polskie kawałki.Tańczyliśmy i bawiliśmy do 23.Do sanatorium wróciliśmy przed północą.Ciąg dalszy nastąpi.
Tekst : Maria Szulga

 

 

 zdjęcia Maria Szulga i Zosia Stanisławska -sekcja foto i 1 zdj. Oleg


 


 ODPOCZYWAMY w SANATORIUM KIEV + w MORSZYNIE - UKRAINA 

 

48 naszych słuchaczy pod kierownictwem Marii Waśkiewicz wzmacnia swoje zdrowie w sanatorium w Morszynie.Jesteśmy w pięknej Podkarpackiej okolicy.Rześkie  powietrze  oraz beczenie owiec,baranów i kóz wita nas każdego ranka.
Profil sanatorium to leczenie schorzeń układu pokarmowego.,ale też mamy inne zabiegi  w/g potrzeb.Marzymy o tym aby  zabrac masażystów do nas na stałe.Są wysokiej klasy specjalistami. i odczuwamy to boleśnie.Świetne lecznicze wody,,ziołowe herbatki parzone oraz wspaniała regionalna ,lekkostrawna kuchnia są przygotowywane specjalnie dla nas.
Na wszystkie trzy posiłki składają się gorące dania.
Za nami  trzy dni pobytu nie licząc podróży oraz zwiedzanie Morszyna i Truskawca.Byliśmy też w delfinarium.
 


W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego dnia 20.06.2018r. obejrzeliśmy ostatni przed wakacjami  film Pawła Pawlikowskiego,,Zimna wojna".Prelekcję przed filmem i dyskusję po nim poprowadził dr Maciej Białous.
Film w krótkim czasie emisyjnym przeniósł nas w czasy powojenne - mechanizmy ówczesnej władzy,polityki oraz  na tym tle  bardzo skomplikowane relacje dwojga ludzi w czasach tworzenia się PRL - u.Temat trudny,wielopoziomowy mocno osadzony w polskiej historii tamtego okresu.
Słuchacze DKF- u jak zwykle nie zawiedli,tłumnie przybyli na emisję filmu i poprowadzili niesamowitą dyskusję.
                     Krystyna Rogalska. Zdjęcia - Jan Oszmiański - Sekcja Foto 

Spotkanie Rady Programowej w dniu 19 czerwca 2018

 

Rada Programowa w składzie

:Prof.dr hab -Małgorzata Halicka- przewodnicząca Rady

Prof.dr hab , Jarosław Perszko - Prorektor d/s studenckich

Prof. dr Dariusz Perkowski - dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej 

Ksdr Marian Strankowski -Prorektor  AWSD.

Czesław Kryszkiewicz - honorowy Prezes UTW 

Joanna Petrusewicz -v-ce Prezes d/s dydaktycznych UTW

Maria Szulga - Prezes UTW

 

Członkowie Rady Programowej przedyskutowali tematy wykładów na pierwszy semestr roku akademickiego 2018/2019 zaproponowane  przez V-ce Prezes d/s dydaktycznych Joannę Petrusewicz.Zwrócono uwagę na tematy obchodów 100-lecia Niepodległości Polski oraz na obchody 25-lecia naszego UTW.
Prorektor d/s studenckich  Jarosław Perszko zaproponował,aby jeden z  wykładów odbył się w auli Politechniki, prowadzony przez wykładowcę z PB i z występem kabaretu lub Chóru z PB.
Mam tez dobrą wiadomość dla słuchaczy  w przyszłym semestrze  będzie miała wykład ulubiona przez nas wszystkich  Pani Profesor Barbara Bień.

Tekst i zdjęcia Maria Szulga

  


                                               FESTYN SPÓLDZELCZY NA OSIEDLU ‘’PIASTA’’                     

 Rokrocznie w Białymstoku odbywa się festyn ‘’SPÓŁDZIELCZY’’. W tym roku dn. 17.06.2018r  świętowano na osiedlu ‘’PIASTA’’ na placu przed  Domem Kultury ‘’ ZACHĘTA’’ w związku   z 60-leciem spółdzielni mieszkaniowej ’’ZACHĘTA’’ .  Były przemówienia i występy grup pracujących w poszczególnych klubach . Zaprezentował też swoje umiejętności zespół sekcji tańca cygańskiego ‘’SARE ROMA’’, /ponieważ nasze próby odbywały się w klubie ’’Zachęta’’ i klubie ‘’Jubilat/.                                        Mimo upału ,liczni mieszkańcy osiedla zgromadzeni w cieniu drzew, bawili się wspaniale z nami  w  rytm cygańskich melodii i innych zespołów.                                                                                                            

   GRATULUJEMY I ŻYCZYMY  DALSZEGO ROZWOJU DLA SPÓLDZIELNI ‘’ZACHĘTA’’                                                                                                                                                                        

 

Józefina Bukin

 

16.06.2018r - rajd sekcji turystyki pieszej TRAMP - "REZERWATY GORBACZ I WIEJKI" WYPRAWA NA BAGNA

W dniu 16.06.2018r. o godz.8:00 z grupą TRAMP wyruszyliśmy na letni podbój Rezerwatu Gorbacz i Rezerwatu Wiejki.
Przejeżdżając przez Michałowo dojechaliśmy do Gospodarstwa Agroturystycznego Krystyny i Grzegorza Kazberuków w miejscowości Kuchmy Stare. Stąd poszliśmy do Rezerwatu Gorbacz. Jest to bardzo stare oligotroficzne jezioro Gorbacz i przyległe do niego torfowiska wysokie i niskie. Występują rośliny wodne i bagienne takie jak: rosiczka
okrągłolistna, wełnianka, bagno zwyczajne, bobrek trójlistkowy, torfowiec ostrolistny, czermień błotna, krwawnica
pospolita.
Po powrocie i przerwie na kawkę, herbatę i ciasto pojechaliśmy do Rezerwatu Wiejki. Rezerwat jest jednym

z nielicznych pozostałości systemu jeziornego obszarów staroglacyjnych (kiedyś zlodowaconych). Jest ostoją
zagrożonych i rzadkich gatunków roślin wodnych, bagiennych i zwierząt. Mamy tu do czynienia z ciekawym ekosystememniewielkiego jeziorka, od środka którego koncentrycznie układają się szuwary skrzypu bagiennego (nigdzie poza ty mnie widziałam takiego wysokiego  poła bagiennego, czyli kożucha roślin torfowiskowych, tworzący trzęsawisko z turzycą  - to te kępy trawy, po których skakaliśmy). Występują tu storczyki, my widzieliśmy kukułkę krwistą. Dużą powierzchnię zajmują łozowiska (z wysuszonego surowca wyplata się np. koszyki). Z satysfakcją raczyliśmy sięborówką czarną tzw. popularną jagodą, której stanowiska były rozległe. Po powrocie z Rezerwatu gospodarze uraczylinas smakowitym i pożywnym "kociołkiem".
Zegar nieubłaganie zmusza nas do powrotu. Dzień pomalutku kończył swój bieg.Dziękując za gościnę, z uśmiechem na twarzy, pożegnaliśmy sympatycznych p. K. i G. Kazberuków z Kuchm Starych. Pogoda, jak zwykle, nie zawiodła, humory też. Jak to mówią: Do następnego...       


 Alicja  Wysocka
zdjęcia: Inka Piekarska, Zosia Stanisławska, Irena Nikonowicz - sekcja foto 


 


Wernisaż obrazów malarza   Ryszarda Łapińskiego z sekcji "Pędzel"

 

W dniu 15 czerwca w klubie Relaks  została uroczyście otwarta wystawa obrazów Ryszarda Łapińskiego członka grupy "Pędzel".Chętnych zapraszamy w godzinach otwarcia klubu.

 

  zdjęcia Krystyna Kowalewska i Maria Falkowska - sek.Foto


  


Wykład  w dniu 15 czerwca w ramach projektu"Finanse współczesnego seniora"finansowane przez Narodowy Bank Polski   w Centrum Aktywności Społecznej 

 

Wykłady na temat bankowości elektronicznej cieszą się niesłabnącym powodzeniem.Wykładowca Mariusz Kozłowski  pokazuje nam jak bezpiecznie korzystać z bankowych aplikacji,  internetowych i jakie zagrożenia czyhają w internecie. 

 zdjęcia Maria Szulga 

W dniu 14.06.18 r. podczas wykładu kończącego rok akademicki UTW pani dr Elźbieta Skąpska z Politechniki Białostockiej zaprezentowała wykład p.t. ,,Emeryt na rynku usług - Jak właściwie gospodarować".

 Rynek to jest miejsce spotkań sprzedających i kupujących. Dzieli się na rynki: lokalne, krajowe i międzynarodowe. Prócz tego są jeszcze giełdy, aukcje, Allegro oraz przetargi. Celem kupujących jest wynegocjowanie niskiej ceny za wysoką jakość towaru a sprzedających jest osiąganie wysokich zysków oraz usatysfakcjonowanych klientów. Emeryci są jedną z grup konsumentów chyba najbardziej rozsądnie gospodarująch swoimi pieniędzmi a co za tym idzie zakupami. Jednak to jest grupa ludzi, którym łatwo zasugerować zakup towarów niekoniecznie potrzebnych i co najważniejsze, na które często ich nie stać.

Decyzje zakupowe różnią się w zależności od płci i tak kobiety to fanatyczki zakupów, natomiast mężczyźni są bardziej zdecydowani. Jednak generalnie kupujemy za dużo, na zapas, kolekcjonersko,

bez przemyślenia kupna drogich przedmiotów, szczególnie tych sugerowanych przez sprzedających.

Reasumując, zakupy powinniśmy dokonywać rozważanie, w zależności od prawdziwych potrzeb, nie kierując się zazdrością (sąsiad ma to i ja muszę) lub presją środowiska i rodzin (np. dzieci). Nadmieniam iż jest kilka (łącznie z sądem) instytucji broniących praw konsumentów a 15-ty marca to data Międzynarodowego Dnia Konsumenta.

 

                                     Krystyna Rogalska
 Po wykładzie wystąpiły „Podlaskie korale” oraz grupa wokalno-muzyczna, utworzona w ramach zespołu, która – z uwagi na repertuar – przyjęła nazwę „Deja vu”. Autorem koncepcji występu był Zdzisław Kulikowski, który również opracował aranżacje utworów, zadbał o wokalne przygotowanie solistek oraz akompaniował im na organach. Halina Wiszowata czuwała nad właściwym przygotowaniem układów tanecznych. Zdzisław Kulikowski prowadził też cały występ. Przypomniał, że „Podlaskie korale” docenione zostały w Senioradzie Miejskiej oraz Wojewódzkiej i ostatecznie zakwalifikowały się na Senioradę Ogólnopolską 2018. Zespół przedstawił dwa układy taneczne: do utworu „La Paloma”, zaśpiewanego przez Bogusławę Wierzbicką oraz do utworu „Paloma, paloma” zaśpiewanego przez Halinę Zyskowską i Marię Waśkiewicz. W obu wystąpiły: Jadwiga Barcewicz, Nina Bielenia, Elżbieta Kackieło, Teresa Lautsch, Krystyna Rogalska, Halina Wiszowata i Halina Załęska Wystąpiła również Maria Waśkiewicz, wyróżniona na Senioradzie w kat. „solista”. Wykonała w wersji oryginalnej piosenkę Ally Pugaczowej „Milion róż”. Grupa „Deja vu” prezentowała się po raz pierwszy słuchaczom UTW. Śpiewały kolejno: Walentyna Karpow z udziałem całej grupy utwór „Trzynastego” (z uwagi na datę – jako „Czternastego”), Bogusława Wierzbicka - „Moja matko ja wiem”, Maria Waśkiewicz – „Suliko”, Halina Wiszowata – „Tańcz mnie”, Walentyna Karpow – „Akropolis adieu”, Halina Zyskowska – „Małe tęsknoty”. Wystąpił też Henryk Misiewicz, który m. In. tańczył z Marią Waśkiewicz do utworu „Tańcz mnie”. Elżbiecie Stachurskiej śpiewającej „Życie to są chwile” towarzyszył cały zespół „Podlaskie korale”. Zespół wykonał też ostatnią zaplanowaną piosenkę „Lato, lato”, żegnając zebranych słuchaczy. Wszystkie występy przyjmowane były z aplauzem i nagradzane gromkimi brawami. Zebrani śpiewali prezentowane piękne piosenki. Poprosili dodatkowo o „Czarne oczy” w wykonaniu Marii Waśkiewicz. Na zakończenie Bogusława Wierzbicka zaśpiewała piosenkę „Pamiętasz, była jesień”. Wiceprezes UTW Lech Wiszowaty podziękował „Podlaskim koralom” za występ. Wyznał, że prezentowane utwory przywołały miłe wspomnienia z okresu młodości. Wraz z Janem Juchniewiczem obdarował kwiatkiem każdą występującą osobę oraz Danutę Sajur. Maria Waśkiewicz otrzymała dodatkowo wiązankę kwiatów.

Walentyna Karpow (w porozumieniu ze Zdzisławem Kulikowskim)             Zdjęcia Maria Szulga


 


Taneczne zakończenie Roku Akademickiego w Ambrozji.

 

 

13 czerwca ok .100 osobowa grupa naszych  słuchaczy bawiła się na wieczorku tanecznym w Ambrozji.Do tańca przygrywał zespół muzyczny "Malibu".Organizatorzy  Maria Waśkiewicz i Janusz Juchniewicz spisali się na piątkę.
Razem z nami była opiekunka naszego UTW z ramienia UwB Prof Małgorzata Halicka i Prof Jerzy Halicki.
Wśród uczestników zabawy była tez znana naszemu pokoleniu aktorka Irena Karel.
Sala była przestronna ,warunki do tanca znakomite.Jedzenie pyszne .Organizatorzy przygotowali kilka konkursów.Śmiechu i uciechy było dużo.Nie zawsze chodzi o wygraną ,ale  przede wszystkim o przednią zabawę.
W trakcie wieczoru obchodziliśmy  uroczyście urodziny jednego z naszych kolegów Zbyszka  oraz imieniny Antoniego.
Patrząc na roztańczonych,uśmiechniętych ,szczęśliwych uczestników balu nikt by nie uwierzył ,ze mogą miec więcej niz 40 lat.
Maria Szulga

 

Zdjęcia Maria Szulga i Ela Żylińska


 


FESTYN  U ŚWIĘTEJ ANNY Z ‘’SARE ROMA’’

W niedzielę, dnia 10.06.2018r., na boisku przy szkole na ulicy Legionowej 7, wzbijające się w niebo baloniki były znakiem początku ‘’Festynu parafialnego’’  kościoła Świętej Anny przy ulicy  R. Kaczorowskiego w Białymstoku. Było mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Występował też  z powodzeniem zespół z sekcji tańca cygańskiego UTW ‘’SARE ROMA’’. Tą drogą dziękujemy za zaproszenie Księdzu Proboszczowi Józefowi Koszewnikowi.

Józefina Bukin 

 

 

 


 Wykład  w dniu 8 czerwca w ramach projektu"Finanse współczesnego seniora"finansowane przez Narodowy Bank Polski   w Centrum Aktywności Społecznej 

 
 zdjęcia Maria Szulga Spotkanie z Czeczenkami członków sekcji Kreatywność

W dniu 9 czerwca w Centrum Aktywności Społecznej odbyło się spotkanie z Czeczenkami.Panie opowiadały o swoich historiach i,kulinariach.Poprzez takie interesujące spotkania mozemy poznawać kulturę innych narodów.Incjatorem spotkania była Danuta Sajur.a spotkanie prowadziła i tłumaczyła zawiłości językowe Helena Łukaszewicz.

W czasie gdy my słuchaliśmy naszych gości Krystyna Rogalska zoorganizowała opiekę i zabawę z dziećmi naszych gości.Umówiliśmy się na kolejne spotkanie 23 czerwca.


 


„Czerwiec - miesiąc z książką”

W dniu 6 czerwca 2018 r. w nawiązaniu do powyższego tytułu, nasza koleżanka Michalina Banasiak, która w wolnych chwilach pisze opowiadania i wierszyki, miała spotkanie autorskie z dziećmi ze szkoły Podstawowej Nr 24 przy ulicy Antoniuk Fabryczny w Białymstoku.

Dzieci z pierwszych klas, zgromadzone w bibliotece z panią bibliotekarką i wychowawcami z zainteresowaniem słuchały autorkę i zadawały pytania, spędzając miło czas.

Na zakończenie, zespół tańca cygańskiego „SARE ROMA” uświetnił spotkanie jako, że Michalina też jest tańczącym członkiem naszej grupy.

Opowiedziałyśmy  co nieco o kulturze Romów, a niektóre dzieci też podzieliły się swoimi wiadomościami na ten temat.

Tańce prezentowane przez nas zachwyciły dzieci i ich opiekunów. Z zainteresowaniem dziewczynki oglądały nasze stroje. Uczniowie bili brawo i domagali się bisów. Ich rozradowane buzie na długo pozostaną nam w pamięci.

Tekst - Józefina Bukin - Sekcja SARE ROMA 

 

 

 


Plener w Supraślu

4.06.2018 r.   10 - osobowa ekipa z grupy „Pędzel” udała się PKS-em  na jednodniowy plener do Supraśla. Pogoda sprzyjała, humory też. Seniorzy zabrali ze sobą materiały malarskie, które na bulwarach  Supraśla wykorzystywali do robienia szkiców, a co zdolniejsi tworzyli od razy pastelowe obrazy. Zwiedzaliśmy przystanki artystyczne w parku krajobrazowym nad rzeką Supraśl np. latające rowery, skalne formacje, ogródki zielne i inne. Robiliśmy zdjęcia krajobrazu, starych drzew i siebie nawzajem. Odwiedziliśmy również sklepik zielarski obok Muzeum Ikon gdzie oprócz zakupów, obejrzeliśmy wystawę fotograficzną podlaskich pejzaży i posmakowaliśmy ziołowych herbat. Czas upływał szybko i czas było wracać. W drodze powrotnej zaszliśmy do Jarzębinki na lokalne przysmaki: kiszkę ziemniaczaną, kartacze itp. Autobus powrotny złapaliśmy w ostatniej chwili jego odjazdu . Wszyscy byli zadowoleni z mile i owocnie spędzonego czasu. Zgodnie z propozycją  naszej instruktorki  Ani R-P zadecydowaliśmy że następne zajęcia odbędą się dopiero w przyszłym semestrze.

Zamkniecie wystawy naszych prac „Powitanie wiosny” w klubie Jubilat odbędzie się 25.06.18 w godz. 15-16.

 

Miłych wakacji!

 Sekcja ,,O Uśmiech Seniora'' regularnie występuje z programami artystycznymi dla różnych organizacji. Na zaproszenie w ostatnich dniach sekcja wystąpiła z programem z okazji Dnia Matki dla Stowarzyszenia Samopomocowego Rada Seniorów w Białymstoku,  w  Domu Opieki oraz w Bibliotece przy ul. Komisji Edukacji Narodowej.

Jadwiga Łuckiewicz

 

 

 

4.06.21018 r. "Białostockie gwiazdy kina" - Izabela Szymańska

KsiąznicaPodlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
 Zdjęcia - Stenia Kamińska - Sekcja Foto


 


 
Od 14 maja do końca października w Białymstoku, jak i na terenie całego województwa odbywać się będą spotkania z ekonomią dla wszystkich chętnych  osób w wieku 55+

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku, przy współpracy z Fundacją Narodowego Banku Polskiego realizuje projekt  „Finanse Współczesnego Seniora: warsztaty ze współczesnej bankowości i bezpieczeństwa finansowego”,  Dzięki dofinansowaniu przez Fundacje Narodowego Banku Polskiego wszyscy nasi seniorzy oraz  inni chętni z województwa podlaskiego  mogą nauczyć się bezpiecznego korzystania  z bankowości internetowej  korzystając z komputera lub smartfona.Takie pojęcia jak  płacenie kartą ,komórką ,blik ,bankowośc mobilna,płacenie za parking komórka i wiele innych przydatnych umiejętności nie będą już nam obce.Uczymy się  bezpiecznego posługiwania się różnymi aplikacjami,czyli bank mamy przy sobie.Są to fantastyczne zajęcia otwierające nasze umysły na nowe sposoby zarządzania finansami.. Zajęcia prowadzi instruktor- Mariusz Kozłowski

Maria Szulga

Więcej informacji i aktualności  w zakładce  Realizowane projekty

 

  zdjęcia Maria Szulga 

Spacer turystyczny Koła PTTK „Senior” Szlakiem Wzgórz Świętojańskich
dnia 02.06.2018r

Dzięki operatywności naszej Prezes, której udało się przywołać odwołany autobus,
15 uczestników udało się PKS-em do Supraśla.

Najpierw minęliśmy dom Kleina z XIX wieku – obecnie siedzibę Centrum Kultury i Rekreacji. Budynek ten stał się siedzibą Komisariatu Policji w Królowym Moście w filmie
„U Pana Boga …”.

Następnie udaliśmy się na czerwony szlak wiodący do Cieliczanki. Przeszliśmy część
27-kilometrowego szlaku Wzgórz Świętojańskich. Zakwitły maliny i jeżyny oraz inne kwiaty, niektóre znane nam tylko z widzenia.

Przy pniu ściętego drzewa z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści Tereski Pruciak o rocznych przyrostach, zależności grubości słojów od warunków pogodowych oraz kierunku świata (szersze słoje są od południa).

Zejście do wodopoju zwierząt w Supraśli pozwoliło nacieszyć oczy widokiem kosaćców i grążeli.

Mijaliśmy poręby z licznymi karczami, ku naszemu zadowoleniu pojawiły się pierwsze poziomki.

W Cieliczance na chwilę zatrzymaliśmy się przy ujęciu wody podziemnej i powierzchniowej, spojrzeliśmy na dwie stojące naprzeciwko siebie leśniczówki oraz nowe posesje.

Do Supraśla wróciliśmy niebieskim szlakiem drogą wiodąca przez piękny las, wśród kwitnących maków polnych, ostatnich konwalii majowych, wiesiołka.

Dzisiaj sezonowy gratis – przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu.

40 baldachimów kwiatostanu Czarnego Bzu

2 cytryny

2 pomarańcze

2 mandarynki

2 opakowania kwasku cytrynowego

2 kg cukru

Wykonanie

Zerwane baldachimy rozłożyć na białej serwecie, aby wyszły mszyce, żuki itp.

Cytrusy wyszorować, sparzyć, pokroić w plastry.

Do słoja wkładać warstwami wszystkie składniki, ugnieść, aby cytrusy puściły sok. Odstawić na dobę. Zalać 2 litrami przegotowanej wody, wymieszać i odstawić na następną dobę. Odcedzić, dodać alkohol. Wlać do butelek i odstawić na kilka tygodni.

 

Notowała;  Barbara Łojewska

 
 Zdjęcia - Irena Nikonowicz - Sekcja Foto


 


W dniach 26 - 27 maja 2018 r.  członkowie Rowerowej Sekcji Turystyczno Rekreacyjnej podróżowali  po wschodnich kresach Podlasia, podziwiając uroki przyrody i odwiedzając osobliwe miejsca.

Do Walił pojechaliśmy pociągiem, następnie rowerami udaliśmy się w najdziksze zakątki  Puszczy Knyszyńskiej i najdalej na wschód wysunięte rubieże Podlasia.

W sobotę z Walił  trasa wiodła do Zubek B. następnie żółtym szlakiem do Jałówki i dalej przez Podozierany i  Gródek powrót do Walił. W sumie do przejechania było ok. 70 km.

Natomiast w niedzielę z Walił wyruszyliśmy na Królowe Stojło i dalej ostępami leśnymi i Szlakiem Powstania Styczniowego do Królowego Mostu poprzez  Kołodno, Cieliczankę, Supraśl  do Białegostoku.  Trasa także wyniosła ponad 60 km. W niedzielę po puszczy jeździły też koleżanki i koledzy z koła rowerowego przy PTTK B-stok. Na trasie kilka razy nasze drogi się spotykały, mieliśmy nawet wspólne pieczenie kiełbasek.

Poniżej kilka fotek z naszych zmagań .

Tekst - Lech Wiszowaty

Foto -  Mirek Łukijaniuk, Jerzy Jung i Iza Pietruczuk

 

  


26.05.2018r - rajd sekcji turystyki pieszej "TRAMP" - rezerwat "Kulikówka"


Rezerwat Kulikówka - stanowisko chronionego gatunku paproci.

26 maja, w sobotę wybraliśmy się do Rezerwatu Kulikówka, aby zobaczyć rozległe stanowisko paproci. Grupa 21 osób rozpoczęła  wędrówkę od przystanku Gniła/Obrubniki.  Najpierw ledwo widoczną ścieżką przez las, dalej brukowanym traktem, omijamy wieś Krynice, a nieco dalej Obrubniki i już idziemy piaszczystą drogą wśród pól, łąk podziwiając piękne krajobrazy. Maj to czas kwitnienia wielu roślin. Część znamy, inne Waldemar nam objaśnia. Po drodze mijamy wszędobylskie jaskry, kukliki zwisłe, konwalijki dwulistne, bielusieńkie siódmaczki. Pięknie kwitną poziomki i ogromne połacie jagodnika. Oglądając piękną roślinność doszliśmy do niewielkiej rzeczki Kulikówki. Jeszcze udało się nam zobaczyć kwitnący kaczeniec. Część drogi biegnie wzdłuż brzegów rzeki. To był naprawdę trudny odcinek do pokonania, teren podmokły, wśród gęstych zarośli, chaszczy, często pod stopami chlupała woda. Skakaliśmy z kępy na kępę i oczywiście z uśmiechem na twarzy pokonaliśmy wszystkie przeszkody. Myślę, że ten wysiłek został nagrodzony. W Rezerwacie Przyrody Kulikówka znaleźliśmy na dużej połaci stanowisko pióropusznika strusiego. Przepiękna paproć, ogromne pierzaste liście, część jeszcze zwinięta w pastorał czyli jeszcze rośnie, choć już jest bardzo wysoka. W dotyku bardzo delikatna. Większości z nas liście sięgały ponad głowy. Nasi fotoamatorzy starali się uwiecznić wszystko w swoich kadrach, aby pokazać niezwykłość tej naszej wyprawy.

   Barbara Rulka

 

 
Zdjęcia - Inka Piekarska, Zosia Stanisławska, Irena Nikonowicz - Sekcja Foto 


 


Wykład w dniu 24 maja 2018 r. "Zalcenia żywieniowe dla osób starszych zmagających się z nadciśnieniem, cukrzycą i miażdżycą naczyń. Co warto Wiedzieć o przyjmowaniu leków - Martyna Szczerbakow i Magdalenia Domin - Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA - POLAND Białystok
 Zdjęcia - Inka Piekarska - Sekcja Foto


 


23.05.2018 - godz. 10.00 - kino "Forum" - to już nasze  4 spotkanie z filmem w ramach Dyskusyjnego Klubu Seniora. Dziś oglądaliśmy film nagrodzony 3 Oscarami "Jestem najlepsza .Ja, Tonya". Film opowiadał o życiu i karierze  amerykańskiej łyżwiarki figurowej Tonyi Harding .Film świetny, piękne wprowadzenie i dyskusja po filmie Pana dr Tomasza Adamskiego. Ale.....ale, proszę państwa było mi naprawdę  wstyd przed Panem dr  Adamskim, kiedy jeszcze były napisy na ekranie już na sali kinowej nie  było ponad połowy widzów. Rozumiem, że czasami zdarzają się różne  sprawy do załatwienia i trzeba wyjść wcześniej, w związku z tym apeluję, aby zajmować miejsca z brzegu, by nie przeszkadzać innym osobom i nie wchodzić im na głowy, nie mówiąc już  o kolanach.Poruszając sprawy organizacyjne- bardzo proszę o niewnoszenie kawy czy herbaty na salę widowiskową, bo się zdarzyły już przykre incydenty.

Chcę Państwu  tylko przypomnieć ( na pewno nie wszystkim), że Dyskusyjny Klub Filmowy rządzi się innymi prawami.Wyświetlany  film( a staramy się razem z BOK - DKF"Gag"), był wart obejrzenia , coś wnosił w nasze spojrzenie na różne sprawy - był tortem, a  wprowadzenie do filmu i dyskusja po jego obejrzeniu  była  wisienką na tym torcie.Takie były moje zamierzenia i plany tworząc Dyskusyjny Klub Filmowy Seniora.

 

Kierownik  sekcji DKF  Seniora  - Maria Waśkiewicz

 

  Zdjęcia - Irena Nikonowicz - Sekcja Foto 

22.05.2018 r. wykład w Ratuszu w Białymstoku -  "Bidermeier- udomowniony romantyzm"
 Zdjęcia - Irena Nikonowicz - Sekcja Foto


 


 

 WERNISAŻ GRUPY "KOLOR"

W dniu 22 maja malarki z grupy "Kolor wystawiły swoje prace na wystawie w Centrum Aktywności Społecznej..Sekcją opiekuje się Maria Szkiładź.Dziewczyny - seniorki przelewaja na płótno swoje emocje ,swoją wrażliwość i dostarczają nam dużo wzruszeń i radości.Wernisaż uświetnił występ Chóru "Astra" z nieoceniona Aksaną Dziadul..A ciasto upieczone przez wszechstronie uzdolnione słuchaczki przepyszne, smaki tak niezwykłe jak ich obrazy i anielskie głosy..

Zdjęcia i tekst Maria Szulga.

  


Rowerowa Sekcja Rekreacyjno Turystyczna wystartowała w rajdzie Odjazdowy Biblotekarz 2018.

Stowarzyszenie "Addenda" wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Juchnowcu Kościelnym oraz Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct - Białystok zaprasiła grupę rowerową z UTW do udziału w rajdzie rowerowym Odjazdowy Bibliotekarz 2018! 

Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolski rajd rowerowy bibliotekarzy i miłośników książek, zazwyczaj organizowany 8 maja w Dniu Bibliotekarza lub w innych terminach podczas trwania Tygodnia Bibliotek. Akcję zainicjowała łódzka bibliotekarka Paulina Milewska. Aktualnie koordynatorem rajdu są Fundacja Normalne Miasto Fenomen i stowarzyszenie Bibliosfera.org. Akcja ma charakter otwarty i tradycją stała się jazda w pomarańczowych koszulkach lub kamizelkach.

W tym roku rajd odbył się w sobotę (19.05.2018). Wystartowaliśmy  z Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Następnie przejchaliśmy przez Dojlidy Górne, Halickie, Bogdaniec, Niewodnicę Nargilewską, Rumejki i Juchnowiec Kościelny. Meta znajduje się na stadionie w Juchnowcu Dolnym (łącznie trasa liczyła  około 25 kilometrów w jedną stronę). Na stadionie w Juchnowcu Dolnym odbył się  piknik z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, odbyło się też kilka konkursów (między innymi literacki, historyczny, o Unii Europejskiej) i innymi atrakcjami (nawet przeciąganie liny).

Naszą sekcję reprezentowało 4 osoby: Danuta Matuszewska , Jerzy Jung, Mirek Łukijaniuk  i Lech Wiszowaty. Bawiliśmy się świetnie. Zdobyliśmy kilka nagród i około godziny 16 powróciliśmy do domów.

W rajdzie oprócz nas wzięło udział ok. 60 osób.

 

 Tekst - Lech Wiszowaty 


 

Dnia 18.05.br zostaliśmy ponownie w tym semestrze zaproszeni do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. prof. Andrzeja Myrchy w Białymstoku.

Obejrzeliśmy kolejny raz niezwykle ciekawe wystawy i stoiska. Zawsze znajdzie się coś ciekawego co nas szczególnie zainteresuje. Tym razem były to minerały i meteoryty.

Minerały to pierwiastki lub związki chemiczne o określonym składzie fizycznym, powstałe w wyniku naturalnych procesów geologicznych działających na Ziemi bądź też w kosmosie.

Najtwardszym minerałem jest diament, następnie korund, topaz, kwarc ...

Natomiast najmiększym - talk następnie gips...

Tekst - Lech Wiszowaty 

  Zdjęcia - Jan Oszmiański - Sekcja Foto Wiosenny Bal Seniorów 

Bawiliśmy się  w restauracji Chopin 15 maja Bal zoorganizował Tadeusz Wondołkowski.Było pyszne jedzonko i fajna orkiestra.Do tańca przygrywał nasz student- kierownik muzyczny sekcji "Podlaskie Korale" Zdzisław Kulikowski z akordeanistą  Jurkiem Kruszewskim z kabaretu "Szpilka" Solistką była nasza koleżanka  Maria Waśkiewicz..Zabawa była przednia co widać na załączonych  zdjęciach Nasi studenci pokazali ,ze wciąz sa młodzi, .pełni dobrych energiii i piękni ,nie tylko duchem.
  Tekst i zdjęcia Maria Szulga

 


Relacja z pleneru  grupy "Pędzel" w Narwi

 

14.05.18 nasza grupa, w nieco zmniejszonym składzie /13 osób/, udała się do Narwi kilkoma samochodami . Spotkanie  odbyło się na posesji p. Święckiego na ul. Dąbrowskiego 8. Pan Święcki, człowiek wielu zawodów: fotograf, organista, kolekcjoner sprzętów  z przed lat. Zorganizował Muzeum Wsi i prowadzi je od wielu lat. Zbiera ginące sprzęty codziennego użytku, urządzenia strażackie, medyczne, fotograficzne, broń i odzież rożnego kalibru, stare maszyny rolnicze. Czego tam nie ma? Opowiadał przy tym historie pochodzenia niemal każdego  eksponatu, pokazywał zdjęcia zmieniających się okolic z Podlasia. Cała posesja  na terenie której jest muzeum jest starannie wypielęgnowana , przygotowana do biesiadowania i spotkań towarzyskich. Spędziliśmy tam kilka godzin. Zwiedzaliśmy okolice nadnarwiańskie, pobliski drewniany kościół z drugiej połowy XVIII wieku i barwną cerkiew. Robiliśmy zdjęcia i niektórzy malowali rzeźby, figury i drzewa znajdujące się na terenie działki p. Świeckiego. Przywieźliśmy  ze sobą prowiant, przygotowany przez nasze koleżanki, zatem była również  i biesiada, jako że pogoda „dopisała”, humory również.  Nagle czarne chmury zaczęły się zbierać na horyzoncie, czas było wracać. Zdecydowaliśmy że warto powtórzyć taką formę spotkania malarskiego, może następnym razem w Supraślu?
 


 

14.05.2018 r. spotkanie seniorek UTW z dziećmi z Kół Podwórkowych


W dniu 20 kwietnia 2018 planowane spotkanie nie odbyło się ponieważ dzieci się nie zgłosiły. W dniu 14 maja 2018 odbyło się trzecie w tym roku  spotkanie słuchaczy UTW z Wychowawcami Podwórkowymi w ramach wspólnego zadania - podwórkowe pokolenia. W spotkaniu uczestniczyło  10 dzieci i 4 słuchaczy UTW  Na spotkaniu uczyłyśmy dzieci  robić koszyczki z kartonu oraz kwiaty z bibuły.. Wykonane prace własne dzieci postanowiły przekazać swoim mamom. Następne spotkanie zaplanowano we wrzesniu.2018,.

Alicja Temler

 

 

 


 

 

Przyrodniczo – historyczny spacer koła Senior przez ukwiecone łąki do Tykocina dnia 14 maja 2018r.

Start naszego spaceru był w Kolonii Tykocin. Przeszłyśmy około 7 km niebieskim szlakiem wzdłuż Narwi. Przywitał nas zawieszony nad naszymi głowami skowronek. Wiosna w pełni. Po drodze mijałyśmy kilka gatunków wierzby: głowiastą (zdaje się, że brutalnie poobcinaną przez człowieka), niepozorną szarą, płaczącą zachęcającą do zamyślenia.  Łąka pełna kwiatów z przewagą żółtych, nasz wzrok przyciągały kosaćce, jaskier spiczasty, rzeżucha  łąkowa, kwitnąca turzyca o trójkątnej łodydze, tatarak, żywokost lekarski, nawet przekwitłe kaczeńce i pokrzywa stały się wdzięcznymi roślinami.

W latach 70-tych Narew została poddana melioracji przez co zatraciła swój „amazoński” charakter. Trwa ją teraz prace nad odtworzeniem jej  starorzeczy.

Na zapleczu zabudowań widać wyraźnie przyrosty drzew iglastych w przydomowych ogrodach. Nasz wzrok przykuł kamienny budynek – zdaje się powiększona piernikowa posiadłość Baby Jagi.

W drodze do zamku wejście na wieżę widokową oraz rzut oka na kaplicę Glogerów na cmentarzu parafialnym, budynek Ekonomii z czasów Zygmunta Augusta, alumnat z XVII w. – dom spokojnej starości dla zasłużonych weteranów i dach synagogi. Tuż przy szosie obok siebie dwa pamiątkowe pomniki: krzyż poświęcony Łukaszowi Górnickiemu i drewniana rzeźba ustawiona w 2009 r. w 100-lecie urodzin Włodzimierza Puchalskiego.

14 uczestniczek wyprawy serdecznie dziękuje Izie Walentynowicz za kolejną dawkę cennych informacji.

Opracowała Barbara Łojewska

 

 
 Zdjęcia - Stenia Kamińskia - Sekcja Foto


 


  14 maja 2018 r., Książnica Podlaska  - Białystok - miasto bluesa - Eligiusz Buczyński 
Zdjęcia -Stenia Kamińska - Sekcja Foto 


 


VI Marsz Nordic Walking Studentów UTW 2018

 

12 maja o godzinie 11:00 grupa studentów naszego UTW pod przewodnictwem Heleny Łukaszewicz uczestniczyła w Ogólnopolskim VI Marszu Nordic Walking .Akcja" z kijkami  po zdrowie" zoorganizowana została przez "Akademię Zlotego Wieku" w Wejherowie.W tym samym czasie rzesza studentów z całej Polski i za wschodniej granicy wyruszyła w kilku-kilometrowy marsz.My przeszliśmy ponad 5 km.Po drodze wzmacnialiśmy  się pysznymi kulkami z koziego serka przygotowanego  przez Alę i jej dzieci.Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w tym szczególnym Marszu.

Tekst i zdjęcia Maria Szulga
 zdjęcia Maria Szulga


 


Rozszerzone  posiedzenie  Zarządu UTW w  dniu 11.05.2018 r

 

W kazdym semestrze Zarząd spotyka się z najbardziej aktywnymi słuchaczami naszego Uniwersytetu -Kierownikami Sekcji.Dzięki tym osobom pozostali słuchacze mogą sie spotykać w mniejszym gronie, rozwijac swoje zainteresowania i pielęgnować swoje pasje..Kazdy z kierowników  mówił zarówno o sukcesach jak i o drobnych przeszkodach w swojej pracy społecznej.

Prezes  Maria Szulga przedstawiła trzy główne tematy:

1. Regulamin korzystania z pomieszczeń w Centrum Aktywności Społecznej.
2. Wybór delegatów na Walne- propozycja'

3.Załozenie i sposób  prowadzenia na Facebooku profilu naszej organizacji UTW.

W ramach dyskusji zastanawialismy się co zrobić aby nowo przyjęci słuchacze poczuli sie z nami jak w rodzinie i mogli z zapałem  działać na rzecz swojego rozwoju oraz na rzecz  nowych koleżanek i kolegów.Była równiez mowa o trwajacych kursach bankowości elektronicznej .o zbliżajacym się 25-leciu powstania naszej organizacji.

 

 
 Zdjęcia - Krystyna Kowalewska - Sekcja Foto


 


XV Tydzień Bibliotek z „SARE ROMA”

W dniach 8-15 maja „Książnica Podlaska” obchodziła XV Tydzień Bibliotek; z tej okazji, w dniu 11.05.2018r. P. Kierownik Filii Biblioteki Nr. 9 przy ul. Gajowej w Białymstoku zaprosiła sekcję tańca cygańskiego z UTW „Sare Roma” na spotkanie z czytelnikami, którymi były dzieci z I klasy Szkoły Podstawowej Nr. 48 z ulicy Palmowej.

Dla uczniów była to bardzo miła niespodzianka. Opowiedziałyśmy dzieciom o naszym Uniwersytecie i o zespole „SARE ROMA”. Dzieci z radością i wzruszeniem oklaskiwały nasze tańce. Dziewczynki próbowały chwytać nasze fruwające w tańcu spódnice.

 Między tańcami i piosenkami opowiedziałam im o Cyganach czyli Romach: o ich historii i zwyczajach.

Dzieci zaśpiewały nam kilka swoich piosenek. Na zakończenie wspólnie tańczyliśmy i śpiewaliśmy przy muzyce cygańskiej. Było dużo zabawy i wesołości.

Pani Kierownik i Panie Nauczycielki były nam bardzo wdzięczne. Na pamiątkę otrzymałyśmy po tomiku poezji z konkursu „Srebro nie Złoto”.

Jednak dla nas największą satysfakcją było zadowolenie dzieci i ich opiekunów.

 

 

 

 

 

 


8.V.2018r. w Muzeum Historycznym w Białymstoku odbył się wykład na temat Dzieje papieru i papiernictwa. Prelegentem był Paweł Okołot, który  ciekawie zobrazował temat.

Oficjalnie papier wynaleziono w Chinach ok.105 r.n.e. Wcześniej ludzkość zapisywała   jednak swoją historię używając innych materiałów.

W Mezopotamii już ok.4000 lat p.n.e. pisano na tabliczkach glinowych. W Egipcie powszechnym materiałem pisarskim był papirus. Najstarsze dokumenty to malowidła naskalne datowane na ok.15000 lat p.n.e.

Wojny i migracje ludności sprawiły że produkcja papieru dotarła z Chin do państw arabskich i dalej jedwabnym szlakiem poprzez Azję Środkową, Persję Egipt do Europy. Pierwszą papiernię w Europie zbudowano w Hiszpanii w 1154r.

  Proces produkcji papieru ciągle udoskonalano. Stopniowo do masy papierniczej zaczęto dodawać nie tylko części roślin, ale zużyte szmaty, celulozę, czy ścier drzewny. W zależności od przeznaczenia papieru różne wypełniacze.

   

.Papier  musi mieć odpowiednie parametry(gramaturę grubość, twardość i.in.).Wprowadzono też znak wodny umożliwiający identyfikację papierni.

   Produkcja uległa przyspieszeniu po zastąpieniu siły ludzkiej-maszynami. Pierwszą maszynę papierniczą skonstruował  Francuz w1798r.

     W Polsce najstarszy młyn papierniczy powstał w Prądniku Czerwonym pod Krakowem w 1491r.Dotychczs zachował się 17-wieczny młyn w Dusznikach Zdroju i od 1968r. mieści się tu Muzeum  Papiernictwa.

  Wykład ilustrowany był wieloma rycinami i filmem z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Mogliśmy też zobaczyć i spróbować ręcznego sposobu otrzymywania papieru.

                                                                Elżbieta Stachurska

 

 
 Zdjęcia - Maria Beręsewicz - Sekcja Foto 

Spotkanie integracyjne seniorów

W marcu Podlaska Redakcja Seniora odwiedziła Sofię, gdzie wspólnie z seniorami bułgarskimi i portugalskimi uczestniczyła w warsztatach w ramach projektu „Silver Civic Education” z Programu ERASMUS+.

Omawiano ankiety badające potrzeby edukacyjne osób starszych w trzech krajach, dzielono się opiniami z przeprowadzania ankiet. Tym razem grupa seniorów z Sofii i Gondomar w pobliżu Porto przyjechała do Białegostoku.

7 maja 2018 r. Redakcja spotkała się z seniorami z Bułgarii i Portugalii w kawiarni „W Starym Kinie” na wieczorze integracyjnym. Gośćmi specjalnymi wieczoru były Maria Szulga Prezes Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Białymstoku oraz Anna Pawłowska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Białegostoku ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Spotkanie umilał nam, zaproszony przez Redakcję, zespół wokalno-taneczny UTW w Białymstoku „Podlaskie Korale”, śpiewając i grając znane przeboje. Podziwialiśmy ładne głosy solistów, taniec i stroje zespołu, kierowanego przez Danutę Sajur - koordynator, Halinę Wiszowatą - taniec, Zdzisława Kulikowskiego - muzyka.

Skoczne, melodyjne piosenki porwały wszystkich do wspólnego śpiewu i tańca. Uczestnicy spotkania podziwiali występ naszego zespołu, nagradzając wielkimi brawami i domagając się bisów. Zespół „Podlaskie Korale” robi prawdziwą furorę w Białymstoku.

 Następnie przedstawiciele poszczególnych grup seniorów zaśpiewali, swoje rodzime piosenki. Nagrodziliśmy ich gromkimi brawami.

W rozśpiewanej i roztańczonej atmosferze szybko minął nam czas spotkania. Pożegnaliśmy się tanecznym korowodem ucząc gości polskiej piosenki z repertuaru „Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze” - „Kukułeczka kuka”. Refren ”Kuku, kuku, a,a,a …” szybko podchwycili wszyscy.

Spotkanie integracyjne pokazało jak wiele nas łączy, a jednocześnie zdopingowało do podjęcia nauki języka angielskiego.

Maria Beręsewicz

 

 
Zdjęcia - Maria Beręsewicz  

Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW

Członkowie sekcji turystyki pieszej ”TRAMP” nie tylko wędrują, ale zdobywają wiedzę z różnych dziedzin. Ponieważ 4 maja przypada święto patrona strażaków - św. Floriana, w sobotę 5 maja wybraliśmy się z wizytą do Jednostki  Ratowniczo - Gaśniczej w Białymstoku przy ul. Andersa.

Po złożeniu życzeń i wręczeniu wiązanki róż, udaliśmy się na zwiedzanie placówki. Przez dwie godziny słuchaliśmy ciekawej prelekcji, oglądając sprzęt, a nawet wypróbowując go. Dowiedzieliśmy się, że akcje strażaków to nie tylko pożary, ale też wypadki drogowe, chemiczne, terrorystyczne, radioaktywne. Obejrzeliśmy bardzo nowoczesne, specjalistyczne samochody, wyposażone w ok. 10 tysięcy różnych elementów, np. umożliwiających podniesienie TIR-a.

Po wizycie udaliśmy się na rajd do lasu, gdzie wręczyliśmy prezenty solenizantom -Irenie i Waldkowi i jubilatce – Grażynie.

Maria Wójcicka

 

 


 


 

 

Sekcja TRAMP w jednostce Straży Pożarnej w Białymstoku, w dniu 5.05.2018. 
 Zdjęcia - Maria Beręsewicz - Sekcja Foto 
 
W dniu 26.04.2018 wysłuchaliśmy  bardzo ciekawego wykładu Pani mgr psychologii Barbary Piekarskiej na temat "Zaburzenia pamięci i metody jej usprawniania".
Coraz młodsi  nawet ci przed 30 rokiem życia chorują na zaburzenia pamięci, jak stwierdziła Pani wykładowczyni jest  to jedna z  chorób cywilizacyjnych . Można wyróżnić  2 rodzaje  przyczyn zaburzenia pamięci .Jedną z nich są przyczyny psychogenne związane przede wszystkim z trybem życia, nawałem pracy, przerostem ambicji, który w razie  braku realizacji jest niejednokrotnie przyczyną  stresu, depresji itp. Drugim rodzajem przyczyn są tzw.  przyczyny organiczne. Dotyczy to przede wszystkim osób po 50 roku życia, czyli tym czynnikiem jest wiek. Przyczyną mogą być  również  choroby neurologiczne jak np.  choroba  Parkinsona, choroba Alzheimera czy demencja.
Zaburzenia pamięci  możemy podzielić na trwałe, których przyczyną może być alkoholizm,a przede wszystkim choroby nowotworowe lub innego rodzaju choroby mózgu oraz na przemijające to znaczy takie, które przy  stosowaniu odpowiednich ćwiczeń pozwolą wrócić do zdrowia.
Ogólnie możemy powiedzieć, ze głównymi przyczynami na , które my sami mamy wpływ są :
używki, anaboliki, alkohol, depresja, brak snu,  wyniszczenie  fizyczne , zaniedbania w sferze higieny  psychicznej i fizycznej.
Porady  dla nas wszystkich :prowadźmy  higieniczny tryb, uprawiajmy sporty, czytajmy, słuchajmy muzyki a moja osobista rada - pracujmy i korzystajmy dla i z tego co nam daje nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Maria Waśkiewicz 

  zdjęcia Zbyszek Borowski 26 kwietnia zostało podpisane porozumienie o wzajemnej współpracy z Uniwersyetem Rówieńskim  w Równym na Ukrainie.W imieniu Zarządu porozumienie ze strony UTW podpisała Prezes-Maria Szulga a ze strony UTW W Równym Dyrektor -Olga Łubiuk.Seniorzy z Ukrainy przyjechali na zaproszenie Stowarzyszenia "Szukamy Polski",które realizuje projekt  we współudziale  z UTW w Równym.

  zdjęcia Jolanta Wolągiewicz


 


26.04.2018r grupa ,,KREATYWNOŚĆ" pod kierownictwem Danuty Sajur zaprosiła na spotkanie
p.Miriam Al - Hasan. Pani Al - Hasan jest Syryjką, uchodźcą która od 5-ciu lat mieszka w Polsce i  przepieknie mówi czystą polszczyzną. Długo opowiadała nam o rodzinie,uchodźctwie, swoich przeżyciach z nim związanych oraz o trudnym dla europejczyka zrozumieniem ich kultury, codziennego życia  i mentalności. Dwugodzinne spotkanie minęło na olbrzymim zainteresowaniu duźej grupy przybyłych gości oraz mnóstwie czasami trudnych pytań. W pogodnej i pełnej zrozumienia atmosferze uzgodniliśmy następne spotkanie - także z nauką tradycyjnego tańca syryjskiego. Wszystkim bardzo dziękuję za przyjście i pomoc w przygotowaniu spotkania.
 Krystyna Rogalska ,,Kreatywność ".
 

 


25.04.2018 - środa , godz. 10.30- jest to  data i godzina znana nam - wielbicielom kina, członkom DKF Seniora. Spotkanie  w holu kina "Forum". I jak się okazało   jeszcze ponad 30 osób chce należeć do naszej sekcji. Posiadacze legitymacji DKF  po zakupieniu biletów mogli jak zwykle uraczyć się  kawa, herbatą, cukiereczkiem a dziś nawet  sałatką warzywną przygotowaną przez firmę "Baristacja." Jak zwykle niezawodny Pan dr Tomasz Adamski  na wstępie  wprowadził nas w realia filmu "Do zakochania jeden krok",

 Film trwający prawie 2 godziny nie wiadomo, kiedy tak zadziwiająco szybko się zakończył. Po  filmie  jak zwykle wśród  naszych seniorów rozgorzała dyskusja- "kto jest winien zaistniałej sytuacji?, mąż czy może ta  trzecia ? a może zwykłe  zrządzenie losu ?"

Był to film z gatunku komedii lecz ja osobiście odebrałam to jako melancholijną, smutną i jako  komedię ale "ludzką".

Kto nie widział tego filmu może tylko żałować.

Zaproszenia na  następny  film proszę szukać w naszych  komunikatach na stronach UTW lub na plakatach w większości klubów, w  których odbywają się zajęcia naszych sekcji uniwersyteckich.

 

 

Maria Waśkiewicz
 24.04.2018r.   MUZEUM  PODLASKIE -  RATUSZ -  Katarzyna  Skibińska,  wykład   "Funkcja  i  rola 

aniołów  w  wybranej ikonografii".

 
 Zdjęcia - Krystyna Kowalewska - Sekcja Foto


 


Zespół „Deja vu” na otwarciu wystawy obrazów grupy malarskiej „Pędzel”

            Otwarcie wystawy miało miejsce 24 kwietnia 2018r. o godz. 17.00 w Klubie Jubilat przy ul. Głowackiego w Białymstoku. Po części oficjalnej zebranych przywitał założyciel Zespołu „Deja vu” Zdzisław Kulikowski. On też zapowiadał występy solistek oraz akompaniował im na instrumencie klawiszowym. Zespół zaprezentował utwory, z którymi wystąpił na Miejskiej Senioradzie 10 kwietnia 2018r. Piosenkę „Pamiętasz była jesień” z filmu „Pożegnania” zaśpiewała Bogusława Wierzbicka. Następnie Halina Wiszowata wykonała w wersji polskiej, ze słowami Macieja Zembatego, utwór Cohena „Dance me”. Z kolei piosenkę Zespołu ABBA „Hasta maniana” w wersji polskiej, ze słowami Andrzeja Kudelskiego, zaśpiewała Walentyna Karpow. Występy były nagradzane gromkimi brawami, ale także w bezpośrednich rozmowach wiele osób uczestniczących w otwarciu wystawy nie szczędziło pochwał solistkom, jak również muzykowi. który wybrał repertuar, opracował ciekawe aranżacje utworów oraz zadbał o odpowiednie przygotowanie wokalne członkiń Zespołu. Myślę więc, że wszyscy zebrani mogli w bardzo pozytywnym nastroju przystąpić do zwiedzania wystawy.

            Należy podkreślić, że Zdzisław Kulikowski oraz solistki Zespołu „Deja vu” uczestniczą też w występach przygotowywanych przez Zespół wokalno-taneczny „Podlaskie Korale”, kierowany przez Danutę Sajur.

Walentyna Karpow            

                                             

 

            


W dniu 24.04.2018r po raz drugi w tym roku grupa malarska ,,PĘDZEL" pod opieką p. Anny Paszkiewicz Gadek zorganizowała wystawę prac adeptów UTW. Tym razem miejsca na wystawę użyczył Klub ,,JUBILAT”. Patronat artystyczny nad grupą sprawuje p. Anna Ralicka Perkowska. Kunszt artystyczny całej grupy jak zwykle zadziwiał. Myślę, że  wszyscy którzy obejrzeli wystawę znaleźli coś dla siebie do podziwiania. Były gratulacje, podziękowania oraz losowanie nagród i poczęstunek. Brawo grupa !!!

Krystyna Rogalska.

     

Relacja z wystawy grupy Pędzel

W dniu  24 kwietnia  2018r. o godz.17.00 odbyło się otwarcie 23 wystawy  obrazów  grupy malarskiej „Pędzel” w klubie Jubilat. Odwiedziło ją liczne grono zwiedzających, w tym Pani Prezes UTW, koleżanki i koledzy, rodziny i znajomi. Wystawiano głównie obrazy olejne, były też prezentowane rysunki i szkice robocze. Wystawę uatrakcyjniła loteria obrazków i występy grupy solistów z Podlaskich Korali pod kierunkiem Zdzisława Kulikowskiego i Danuty Sajur. Wystawa będzie czynna do końca roku szkolnego 2017/18, warto ją obejrzeć – Anna Paszkiewicz Gadek.

      

 

 
Zdjęcia - Anna Paszkiewicz - Gadek  „Wiosna w Puszczy Knyszyńskiej” - wyjazd koła Senior przy PTTK Białystok dnia 21.04.2018

 W grupie 16 osób wybraliśmy się PKS-em do Kopnej Góry by przejść około 7 km przez Puszczę Knyszyńską.

Dla rowerzystów jest wytyczona 72 – kilometrowa ścieżka Powstania Styczniowego.

My odwiedziliśmy jeden z 22 rezerwatów przyrody Puszczy Knyszyńskiej – Rezerwat Woronicza.

Idąc  po miękkim dywanie z mchu wśród kwitnących przylaszczek, zawilców, sasanek, podbiału, wawrzynka - wilcze łyko, widłaka jałowcowatego podziwialiśmy naturalnie odradzający się bór świerkowo – torfowcowy [przypominający tajgę] przecinając tory ok. 150-kilometrowej kolejki wąskotorowej wybudowanej przez Niemców w czasie I wojny światowej i strumyk Woronicza.  Z ciekawością patrzyliśmy na mrowiska pracowitych mrówek i nacięcia na drzewach dla pozyskania żywicy.

            Poza rezerwatem szliśmy przez las gospodarczy; ogrodzony młodniak z pojedynczymi sosnami nasiennikami.

Na chwile zaszliśmy do Arboretum: spojrzeliśmy na  kolekcje jodeł i cyprysików. Mając obok siebie kwitnącą magnolię na chwilę zadumy zatrzymaliśmy się nad sadzawką z radośnie kumkającymi żabami.

Podbudowani świeżością wiosennej przyrody wróciliśmy do Białegostoku.

Opracowała: Barbara Łojewska

 

 

 

 
Zdjęcia - Irena Nikonowicz - Sekcja Foto 


 


 


Uniwersyteckie  Centrum Przyrodnicze im.prof. Andrzeja  Myrchy  20.04.2018r. 
 Zdjęcia - Jan Oszmiański - Sekcja Foto


 


18.04.2018r.  MUZEUM  WOJSKA     Mateusz  Budzyński -  ,,PIUS  XII -  papież

  trudnych  czasów". 
 Zdjęcia - Jan Oszmiański - Sekcja Foto


 


Książnica  Podlaska -  16.04.2018r.  ,,TATARZY   W  WOJSKU   RZECZYPOSPOLITEJ"

 

- Waldemar Malewicz.


W dniu 16.04.2018r. w Książnicy Podlaskiej odbyło się spotkanie z miłośnikami historii. Prelekcję poprowadził Waldemar Malewicz na co dzień przewodnik turystyczny, prezes Klubu Turystycznego "Mozaika", a prywatnie miłośnik historii.

Barwnie i z wielką pasją przybliżył nam dzieje Tatarów w Polsce już od końca XIV w.

Pierwsi emigranci tatarscy to uchodźcy ze Złotej Ordy. W zamian za obowiązek służby wojskowej otrzymywali ziemię. W państwie Jagiellonów i na Litwie tworzyli własne lekkie chorągwie wspomagając wojskowo nową ojczyznę.

Tatarzy walczyli w większości wojen jakie toczyła Rzeczpospolita .Już w bitwie pod Grunwaldem oddziały tatarskie walczące po stronie polskiej liczyły ok.2 tysiące.

Wierni nowej Ojczyźnie uczestniczyli też w walkach przeciw pobratymcom .Podczas najazdu w 1508r do  na Krymie powiedzieli: Ani Bóg ani Prorok nie każą wam rabować a nam być niewdzięcznymi my was mamy za rabusiów, a naszą szablą was pokonując zabijamy hultajów a nie braci naszych.           Od II połowy XVI w zaczęły powstawać chorągwie tatarskie służące nie z obowiązku ziemskiego ale za żołd.

Istotnym wkładem polskich muzułmanów do historii wojskowości jest jazda ułańska. Nazwa pochodzi od nazwiska pułkownika tatarskiego Aleksandra Ułana. Podległych Ułanowi żołnierzy nazywano ułanami, a z czasem wszystkich żołnierzy tatarskich pułków. Tatarscy jeźdźcy słynęli nie tylko z bitności, barwnych mundurów ale też broni-to lance z proporczykami, które szumiąc wywoływały popłoch koni przeciwnika. Gdy Polska straciła niepodległość uczestniczyli w walkach niepodległościowych.

Ostatni tatarski szwadron w armii Rzeczypospolitej to I szwadron 13 Pułku  Ułanów Wileńskich. Brał on udział w walkach obronnych we wrześniu 1939r.

Po II wojnie światowej nie stworzono już w Wojsku Polskim żadnej muzułmańskiej jednostki wojskowej. Ostatnim tatarskim dowódcą był major Aleksander Jeliaszewicz zmarły w Gdańsku w 1978r.

Cały wykład ilustrowany był slajdami. Podziwialiśmy m.in. barwne umundurowanie ułanów na przestrzeni dziejów.

                                               Elżbieta Stachurska

    
Zdjęcia - Krystyna Kowalewska - Sekcja Foto  

 


 KRZEMIANKA - 14.04.2018 R.
Zdjecia - Inka Piekarska - Sekcjua Foto 


 


 

 Zdjęcia - Krystyna  Kowalewska  - Sekcja  Foto.


 


 

Dnia 12.04.2018r. w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina,odbył się koncert dla UTW               "Romantyczny fortepian", przygotowany przez Zakład Pedagogiki Fortepianu, Klawesynu i organów. Wystąpili studenci i absolwenci klasy fortepianu prof. Leszka Kota.

Wykonano utwory Fryderyka Chopina, Franciszka Schuberta, Roberta Schumanna, Franciszka Liszta, Karola Szymanowskiego i Otara Taktakishvili.

Koordynacja i słowo wiążące prof. Leszek Kot.

Z przyjemnością wysłuchaliśmy wspaniałych wykonań utworów, które zachwycają od lat i nigdy nie przestaną, a romantyczne akordy fortepianu wprowadziły nas w bardzo pogodny i wiosenny nastrój.

Halina Wiszowata

 

 
 Sdjęcia - Andrzej Podleśko - Sekcja Foto 

Piłkarze Jagiellonii u seniorów

12 kwietnia br. białostoccy seniorzy zostali zaproszeni do Centrum Aktywności Społecznej, przy ul. Św. Rocha 3, na spotkanie z piłkarzami Jagiellonii: Markiem  Wasilukiem, Tarasem Romanczukiem i Martinem Pospisilem.

Przybyło liczne grono kibiców i sympatyków ulubionej piłkarskiej drużyny z wielu organizacji pozarządowych, w tym z UTW.

Seniorów przywitała Agnieszka Klim, dyrektor ds. marketingu Jagiellonii Białystok, która zapowiedziała, że takie spotkania będą odbywać się cyklicznie. Klub postanowił dotrzeć do różnych białostockich środowisk, aby promować swoją działalność, przedstawiać zawodników zmniejszając dystans między nimi a publicznością, rozwijać etos Jagiellonii, klubu z wieloletnią tradycją.

Piłkarze opowiadali na liczne pytania seniorów, m.in.: o swoim przyjściu do klubu i grze w drużynie, o radzeniu sobie ze stresem i pomagającym w grze dopingu kibiców, o atmosferze w drużynie składającej się z wielu zagranicznych zawodników i porozumiewaniu się na boisku, o grze w czasie złych warunków atmosferycznych i butach dostosowanych do gry na rozmokłym boisku.

Obecnych na sali kibiców bardzo interesowały przyczyny ostatnich porażek. Jednocześnie z wielką nostalgią wspominali lata, kiedy Jagiellonia zdobywała tytuły mistrza i wicemistrza Polski oraz wielki przemarsz mieszkańców ulicami miasta, którzy hucznie świętowali zwycięstwa białostockiej drużyny.

Piłkarze Jagiellonii byli mile zaskoczeni ciepłą atmosferą spotkania, podpisali dla nas wiele plakatów, chętnie pozowali do zdjęć. Największą niespodzianką jaką dla nas przygotował Klub, była możliwość grupowego uczestniczenia w sobotnim meczu z Górnikiem Zabrze na Miejskim Stadionie w Białymstoku, przy ul. Słonecznej 1.

Słuchacze UTW skwapliwie skorzystali z tej okazji i w sobotę (14.04.) poszliśmy na mecz. Niektórzy z nas byli po raz pierwszy na tym stadionie i na meczu Jagiellonii. Mogliśmy na żywo oglądać grę naszej drużyny, doping i stroje kibiców z sektora zwanego „Żyletą”, podziwiać sam obiekt i jego funkcjonalność. Siedzieliśmy w sektorze przeznaczonym dla grup kibiców oraz rodzin z małymi dziećmi. Było wesoło, kolorowo i bezpiecznie. Na meczu obecnych było 11098 widzów, w tym 1280 kobiet.

Udzielił się nam nastrój panujący na stadionie, razem z innymi kibicami śpiewaliśmy i wznosiliśmy okrzyki dopingujące nasz klub.

Niestety Górnik Zabrze grał lepiej i skuteczniej. Jagiellonia przegrała - 1:2.

Tekst: Maria Beręsewicz

 

 
Zdjęcia:   Kurier  Podlaski, Maria  Beręsewicz, Krystyna  Kowalewska - Sekcja Foto  


 


 
 
W dniu 12.04.2018 mieliśmy ogromna przyjemność wysłuchać wykładu Pani dr Aliny Kułakowskiej  - lekarza neurologa z Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego p.t. "Udar mózgu - skuteczna profilaktyka i leczenie".
Udar mózgu - to obumarcie części tego narządu  wskutek  zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej.Udar mózgu atakuje rocznie około 1,5 mln ludzkiej populacji. Rozróżnia się 3 rodzaje  udarów :
- udar niedokrwienny - jest najbardziej powszechny i  stanowi ok. 85 %zachorowań
- udar krwotoczny  - stanowi 10 % zachorowań
- krwotok podpajęczynówkowaty- stanowi 5 % zachorowań
Główną przyczyną udarów jest przede wszystkim  nasz wiek, na który niestety nie mamy  żadnego wpływu, ale przyczynami są również czynniki subiektywne całkowicie zależne od nas samych jak np niehigieniczny tryb  życia, brak  ruchu itp.
Rozszyfrowane słowo "UDAR"ma następujące znaczenia , pokazujące efekty jego działania :
U - Usta wykrzywione, opadnięty  kącik ust
D - Dłoń opadnięta, paraliż ręki lub nogi
A - Artykulacja, utrudniona, bełkotliwa mowa
R - Rozmazany obraz , zaburzenia  widzenia
Najważniejszą sprawą dla osoby dotkniętej udarem jest zastosowanie w ciągu 4,5 godziny od momentu wystąpienia pierwszych objawów, drogą dożylną terapii rt-PA. Dla  osób u których ten czas minął  można już tylko zastosować  leczenie  w ramach tzw.  neurologii interwencyjnej. 
Pani dr pokazała nam mapę tzw. "potrzeb zdrowotnych w Polsce", na której były uwidocznione wskaźniki , które ilustrowały m.in.  ilość  oddziałów leczących udary. Niestety w naszym województwie jest  to prawie jeden z  najniższych
wskaźników  w Polsce i wynosi 5,3 % .Za to mamy  jeden z najwyższych niechlubnych wskaźników  umieralności na tę chorobę,
 który wynosi  20,91 %. Nie ma czemu się dziwić, gdyż w naszym województwie mamy tylko 5 oddziałów leczących udary.
Po  bardzo interesującym  wykładzie Pani dr Aliny Kułakowskiej, głos zabrały  Panie  funkcjonariuszki Policji i tak Pani Marta Gawińczuk omówiła różnego sposoby stosowane przez oszustów próbujących  oszukać starsze osoby, aby wyłudzić pieniądze.
Natomiast Pani Magdalena Dudzińska opowiadała nam o różnych aspektach przemocy w rodzinie. Bardzo ciekawe  nasze czwartkowe  spotkanie uświetnił nasz wspaniały  uniwersytecki chór "Astra".

Maria Waśkiewicz


 zdjęcia Zbyszek Borowski


 zdjęcia Zbyszek Borowski 

„Podlaskie Korale” na Senioradzie

Zespół wokalno-taneczny „Podlaskie Korale” z wyróżnieniem solistki Marii Waśkiewicz odniósł sukces na Miejskiej Senioradzie 2018 i tym samym zakwalifikował się na Senioradę Wojewódzką, która odbędzie się 9 maja 2018r. Puchar odebrała Danuta Sajur, która kieruje zespołem. Ciężka praca włożona w przygotowanie poszczególnych odsłon występu doceniona została nie tylko przez jury, ale również publiczność zgromadzoną w kinie „Forum”, która reagowała bardzo entuzjastycznie i wielkim aplauzem oraz brawami nagradzała wykonawców.

            Miejski Przegląd Dorobku Artystycznego Seniorów Seniorada 2018 odbył się 10 kwietnia 2018r. Zespół „Podlaskie Korale” zaprezentował swoje solistki przygotowane przez Zdzisława Kulikowskiego, jak również układy taneczne członkiń zespołu, przygotowane pod czujnym okiem Haliny Wiszowatej. W pierwszym wejściu wystąpił zespół „Deja vu”. Piosenkę „Pamiętasz była jesień” z filmu „Pożegnania” zaśpiewała Bogusława Wierzbicka, następnie Halina Wiszowata wykonała w wersji polskiej ze słowami Macieja Zembatego utwór Cohena „Dance me”. Solówki muzyczne w tych utworach były okazją do ubarwienia występów tańcem, do którego z gracją zapraszał nasz przystojny kolega Aleksy Charkiewicz. Halinę Wiszowatą we fragmentach utworu wspomagała drugim głosem Maria Waśkiewicz. Z kolei piosenkę zespołu” ABBA” „Hasta maniana” w wersji polskiej ze słowami Andrzeja Kudelskiego, zaśpiewała Walentyna Karpow. Jako solistka wystąpiła Maria Waśkiewicz, która wykonała dwa utwory: pierwszy z nich Ałły Pugaczowej „Milion róż” – w wersji oryginalnej, drugi „Swaze me” – ze słowami polskimi. W dwóch kolejnych wejściach zespół „Podlaskie Korale” zaprezentował tańce. W pierwszym z nich do utworu „Sex appeal” wykonywanego przez Halinę Wiszowatą, a w drugim – do utworu „La Paloma” wykonywanego w wersji oryginalnej przez Bogusławę Wierzbicką oraz utworu „Singarella” wykonywanego w wersji polskiej przez Marię Waśkiewicz. W tańcach wystąpiły: Halina Wiszowata, Nina Bielenia, Krystyna Rogalska, Elżbieta Kackieło, Halina Załęska, Halina Zyskowska, Elżbieta Stachurska, Jadwiga Barcewicz oraz w pierwszym tańcu Walentyna Karpow. W ostatnim swoim wejściu zespół zaprezentował spektakl wokalno-taneczny pt. „Cała sala śpiewa z nami”, w którym wystąpiły solistki: Maria Waśkiewicz, Bogusława Wierzbicka, Halina Wiszowata, Elżbieta Stachurska, Walentyna Karpow i Halina Zyskowska, a tańczyły ww. koleżanki. Bardzo ważną rolę w naszym sukcesie odegrał nasz instruktor i  autor wszystkich aranżacji Zdzisław Kulikowski.

            Cieszy fakt, że Zespół „Podlaskie Korale”, jako jedyny z UTW, został zakwalifikowany na Senioradę Wojewódzką. Oby na niej również został doceniony, bo muszę przyznać, że o sukcesie pisze się bardzo przyjemnie.

 

Walentyna Karpow Zdjęcia - Jadwiga Barcewicz 
Zdjęcia -  Inka  Piekarska, Krystyna Kowalewska - Sekcja  Foto. 


 


10.04.2018 Muzeum w Ratuszu "Ręcznik obrzędowy w kulturzae ludowej"
Zdjęcia - Inka Piekarska - Sekcja Foto 


 


Członkowie sekcji ,,Kreatywność" w dniu 9.04.2018r. przerabiali temat prelekcji  ,,Choroby psychosomatyczne". Nasza koleżanka Irena Marszalik - psycholog - w bardzo przystępny sposób wyjaśniła nam wpływ psychiki na powstawanie niektórych chorób psychicznych. Opowiedziała o wielu aspektach psychiki wywołujących zaburzenia w naszych organizmach, gdy niewiele osób te stany chorobowe kojarzy z psychiką, spadkiem odporności i w konsekwencji powstania choroby w najsłabszym organie naszego ciała. Największym naszym wrogiem jest permanentny stres, krótkotrwały stres codzienny w różnych dziedzinach oraz oba te czynniki plus nasza osobowościowa podatność i reakcja emocjonalna na te niekorzystne czynniki. Do najczęstszych chorób psychosomatycznych należą :

- choroba wrzodowa żołądka,

- nadciśnienie tętnicze i choroby serca,

- astma oskrzelowa,

- reumatoidalne zapalenie stawów,

- zapalenie jelita grubego, 

- nadczynność tarczycy,

- atopowe zapalenie skóry.

      To jest tzw. Chicagowska siódemka czyli lista siedmiu najczęstszych chorób, w których powstaniu znaczną rolę odgrywają przezywane przez pacjenta emocje. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na dalszy ciąg tego i jemu pokrewnych tematów. Jestem pod wrażeniem grupy  „Kreatywność" oraz kierownika Danuty Sajur, która potrafi od tematu Starożytności poprzez Biblię i Mitologię przeskoczyć do tematu naszej psychiki i jej wpływu na zdrowie.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w każdy poniedziałek na godz. 15.00 do Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Rocha 3.

             Z ramienia Zarządu Koordynator sekcji artystycznych Krystyna Rogalska.

 

 

  

Wiosna nad Biebrzą.

W sobotę 7- go kwietnia członkowie sekcji turystyki pieszej „Tramp” oraz klubu PTTK „Mozaika”

odbyli całodzienną,  autokarową wycieczkę do Szuszalewa.

Autobusem dotarliśmy do Kamiennej Starej, gdzie zwiedziliśmy jeden z najpiękniejszych drewnianych

kościołów na Podlasiu. Następnie pieszo przez łąki pokonaliśmy z przygodami trasę około 6 km.

Wreszcie ścieżką przyrodniczą Błota Biebrzańskie -Szuszalewo odbyliśmy 2,5 km spacer kładkami po

bagnie.

Później był gorący posiłek na łonie natury. Pogoda dopisała, a humory również. Trzeba jeszcze

wspomnieć, że zwiedziliśmy też neogotycki kościół i Muzeum Pisanki w Lipsku oraz kościół w Dąbrowie

Białostockiej. Podsumowując uzyskaliśmy moc informacji i dużo pozytywnej energii.

Dziękujemy organizatorom.

 

Alicja Sosnowska
Zdjęcia - I(nka Piekarska - Sekcja Foto  

W piątek 6.04.2018r.grupa słuchaczy UTW mogła obejrzeć spektakl Teatru Papahema p.t ,,SKŁODOWSKA RADIUM GIRL" wystawiany w Teatrze im. Aleksandra Węgierki. Sztukę napisaną z okazji 150 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej Curie przedstawili nam artyści z Bydgoszczy. Biografię podwójnej noblistki w bardzo ciekawy, niebanalny i wyjątkowo widowiskowy sposób zaprezentowała nam czwórka młodych aktorów. Spektakl używa wizerunku Marii poruszając kwestię wolności i respektowania praw kobiet, przerostu ambicji oraz czasami wręcz nieprzyzwoitego wkraczania w ich prywatność. Zagadnienia społeczne pokazane są na podstawie zachowań noblistki, przywracając jej prawo do szczerych wypowiedzi oraz obrony swoich przekonań. Śpiew, taniec czasami wręcz kabaretowe teksty przeplatały się z wątkami patriotycznymi, trudnymi chwilami w życiu uczonej, jej karierą oraz wizerunkiem na szerokim forum naukowym.

     Bardzo polecam ten spektakl. Nadmieniam, iż  10 maja  Teatr Papahema ponownie zagości w Białymstoku.

                    Pozdrawiam serdecznie Krystyna Rogalska.

 

 


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.