Kronika Strona główna / Kronika / IV kwartał 2018 


 Szanowna Pani Prezes

Składam Pani, członkom Zarządu UTW oraz słuchaczom  serdeczne życzenia pomyślności i dalszych osiągnięć w  Nowym Roku 2019. Gratuluję udanej pracy w ostatnich latach i dziękuję za zaproszenia mnie i mojej małżonki na miłe  „Spotkanie Opłatkowe”. Pięknym pomysłem było wydanie wspomnień „Ocalić od zapomnienia”. Wzruszyły mnie wiersze  pani Bożeny Matwiejczuk, zwłaszcza „Podarunki”. To dojrzała poezja.

Z poważaniem

Prof. dr hab. med. Wojciech Pędich


 Spotkanie Opłatkowe” seniorów ze szczególnym uwzględnieniem samotnych osób 80+ i 90+.

Spotkanie odbyło się w dniu 20.12.2018 r. godz. 16:00 w Restauracji  „Astoria”

Spotkanie opłatkowe było możliwe dzięki dotacji otrzymanej od  Prezydenta Miasta Białegostoku w wysokości 6000 zł na projekt napisany przez Marię Szulgę pod powyższym tytułem .
W imieniu wszystkich seniorów składamy serdeczne podziękowanie dla  wszystkich pracowników Urzędu Miasta oraz z Centrum Aktywności Społecznej którzy się do tego przyczynili.
Uśmiech Najstarszych jest największym podziękowaniem.

 Zdjęcia Maria Beręsewicz i Janek Surmacz - sekcja foto i Halina Wiszowata i Janek Oszmiański
 Dziękuję Basi Wilczewskiej za zredagowanie przepięknej broszurki pt"Ocalić od zapomnienia.Od początku do końca wybór tekstów ,redakcja i całość prac była po stronie pracowitej,uzdolnionej Barbary,a jedniocześnie tak skromninej,ze w toku różnych zdarzeń zgubiłam tą informację .Basiu przepraszam i bardzo Ci dziękuję za wszystko co robisz dla innych i dla naszych słuchaczy.

 


 Podziękowanie

Serdecznie dziękuję wszystkim co pomogli zoorganizować spotkanie opłatkowe dla naszych słuchaczy  z uwzględnieniem zaproszonych gości  80+ i 90+.

Marii Waśkiewicz za przygotowanie spotkania w "Astorii"  oraz wszystkim członkom sekcji "Pomocna Dłoń" za opiekę nad 90-latkami,a szczególnie Gieni Hanusiak -Knapik za czuwanie nad całością .
Jesteście piękni ,mądrzy i o  dobrych ,gorących  sercach.Dziękuję Grażynie Wilimajtys i Aksanie Dziadul oraz wszystkim członkom chóru Astra za koncert kolęd uświetniający spotkanie.
Maria Szulga

 


 Szanowna pani Prezes. 

Serdecznie dziękuję  Pani, zarządowi UTW oraz członkom Pomocy Koleżeńskiej za pamięć, estetyczną karteczkę i słodki upominek. Jest to bardzo miłe bo daje poczucie że nie jest się samotnym wśród tłumu. Potwierdza to Waszą klasę i wrażliwość na drugiego człowieka, co w obecnych czasach nie jest powszechne.
Dziękuję tym bardziej że niespodzianka była nieoczekiwana , bo już przecież ze względów zdrowotnych niestety nie należę do braci studenckiej.
Wszystkim Wam życzę jak najdłuższych lat życia w zdrowiu, optymizmu, radości, jasności umysłu, otwartego serca i smakowania każdego dnia tak jak się sobie zamarzy.
Pani Mario, a Pani życzę satysfakcji i zadowolenia z działalności i pracy na rzecz wiecznie młodych i wymagających studentów UTW. Tak trzymać!
Wesołych Świąt i Do Siego Roku.                                                                    
Z wyrazami szacunku
Barbara Jagielska 19.12.2018r - Kino FORUM - film z Robertem Redfordem "GENTLEMAN Z REWOLWEREM"

                                                      w ramach DKF Senior

 W dniu 19.12.2018  w kinie "Forum"  w ramach DKF obejrzeliśmy odbiegający całkowicie swoją formą i treścią od dotychczas  oglądanych  film "Dżentelmen z rewolwerem". Film nie u wszystkich wzbudził entuzjazm ale przecież takie są założenia DKF, że oglądamy  filmy o , których się dyskutuje. Moim zdaniem ogromnym atutem tego  filmu była świetna rola 82-letniego aktora Roberta Redforda wcielającego się w rolę włamywacza do banków. Głównym przesłaniem tego filmu jest pielęgnowanie swoich  pasji bez względu na wiek i okoliczności chociaż w przypadku naszego bohatera nie nazwałabym ich pozytywnymi.

Przesyłamy naszym DKF-owiczom tym obecnym i przyszłym życzenia spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2019.
 
Maria Waśkiewicz i Krystyna Rogalska Zdjęcia: Irena Nikonowicz i Maria Makal - sekcja fotograficzna 19.12.2018  Spotkanie opłatkowe organizacji pozarządowych  w Centrum Aktywności Społecznej

 
 zdjęcia Janek Surmacz i Krysia Kowalewska - sekcja foto


 


Jubileusz 65- lecia działalności artystycznej naszego słuchacza Roberta Panka oraz uroczystość  z okazji  jego 85 urodzin .

W WOAK-u odbyło się świętowanie obydwóch jubileuszy.Było odświętnie i uroczyście.Jubilat otrzymał wiele życzeń i prezentów .W imieniu Zarzadu UTW  i słuchaczy życzenia złożyła Prezes -Maria Szulga.Specjalne życzenia i 100 lat zostało odśpiewane przez "Podlaskie korale"
Spotkanie uświetnił występ kabaretu "Szpilka". zdjecia Janek  Surmacz


 


 


19.12.2018r. o godz. 17.00 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku rozpoczął się wieczór kolęd z Zespołem „Podlaskie korale”. Zebranych powitała Halina Wiszowata, przedstawiła członkinie Zespołu oraz Zdzisława Kulikowskiego, który przygotował oprawę muzyczną. Poinformowała, że występ składać się będzie z dwóch części. W pierwszej – w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości - „Podlaskie korale” zaprezentują spektakl słowno-muzyczny „Niepodległa”, w drugiej zaś – kolędy.

Część pierwszą prowadziła Walentyna Karpow, a drugą – Zdzisław Kulikowski, który zachęcał zebranych do wspólnego śpiewania kolęd. Zespół wykonał najpopularniejsze polskie kolędy, a na zakończenie – kolędę rosyjską „Nocz ticha nad Paliestinaj”. Następnie Halina Wiszowata złożyła wszystkim życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Zespół pożegnał zebranych piosenką świąteczną Czerwonych Gitar „Jest taki dzień”.

Obie części występu podobały się i były nagradzane brawami. Pierwsza z nich przebiegała jednak w skupieniu, natomiast w drugiej atmosfera przepełniona była radością – wszyscy włączali się do śpiewania kolęd. Rozstaliśmy się w świątecznym nastroju.

Walentyna Karpow     


Wigilia w lesie

Sekcja Turystyki Pieszej „Tramp” i „Senior” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, jak co roku zorganizowała Wigilię w lesie. Spotkaliśmy się, w sobotę (15.12.) na skraju lasu w Pietraszach. Chcąc zaostrzyć sobie apetyt na przygotowane specjały, najpierw leśnymi ścieżkami przeszliśmy około 4 km.

W znanym nam miejscu, na małej polanie, zastaliśmy przyprószone śniegiem stoły i ławki. Szybko zabraliśmy się do pracy i za chwilę na czyste stoły położone zostały białe obrusy. A na nich zaczęły się pojawiać termosy z gorącym czerwonym barszczykiem, pasztecikami i pierogami z kapustą i grzybami, ryby, sałatki, ciasta i owoce. Wszystkie potrawy zostały przyrządzone przez nasze zdolne koleżanki i kolegów.

Jak już wszystko było gotowe, utworzyliśmy krąg, aby wysłuchać życzeń jakie w imieniu zarządu UTW złożyła nam Helenka. Następnie zaczęliśmy składać sobie wzajemnie życzenia łamiąc się opłatkiem.

Koleżanka Basia obdarowała nas wszystkich piękną złotą gwiazdką zrobioną szydełkiem, którą można powiesić na choince. Dostała od nas za to moc całusów.

Gorący barszczyk z pierogami i pasztecikami był wyśmienity. Sałatka z ananasem, selerem, orzechami – palce lizać. Śledź z owocami, pstrąg faszerowany, ciasto z dynią, piernik z bakaliami – delicje. Niektóre z potraw chciałybyśmy widzieć na swoim rodzinnym stole, wiec zaczęłyśmy wymieniać się przepisami.

Wspominaliśmy wspólne rajdy i wycieczki na których byliśmy w mijającym roku. Cieszyłyśmy się z atrakcyjnych wędrówek zaplanowanych na 2018. r.

Nadszedł czas na wspólne śpiewanie kolęd. Stanęliśmy w koło, biorąc się pod ręce, tworząc krąg przyjaciół, których połączyła wspólna pasja wędrowania, podróżowania, podziwiania uroków przyrody Podlasia, Polski i innych krajów. Nasz śpiew najpiękniejszych polskich kolęd rozbrzmiewał po lesie. Koleżanka Zosia, słowik naszego UTW, zaśpiewała przepiękną kolędę, napisaną przez jej przyjaciółkę, do której rozpowszechniania ją zobowiązała.

Czas szybko minął i trzeba było się żegnać. Na odchodne ponownie życzyliśmy sobie dobrej kondycji, udanych wypraw turystycznych i spotkania przy wigilijnym stole za rok.

Maria Beręsewicz
 Zdjęcia Irena Nikonowicz i Maria Beręsewicz-sekcja foto


 


14.12.2018r. Zespół wokalno-taneczny „Podlaskie korale” uświetnił ostanie, wyjątkowe spotkanie w Klubie Czytelniczym Ex Libris, które odbyło się w kawiarni „W Starym Kinie” przy ul. Św. Rocha 23. W czasie tego spotkania ogłoszone zostały wyniki konkursu "Moja książka życia" i wręczone nagrody laureatom. Podkreślenia wymaga fakt, że wyróżnienie otrzymała nasza koleżanka Halina Wiszowata. Gratulacje!

Spektakl słowno-wokalny "Niepodległa" w wykonaniu Zespołu miał premierę na gali SREBRO NIE ZŁOTO 23.11.2018r. i powtórzony został na życzenie klubowiczów. Zebranych powitała Halina Wiszowata oraz przedstawiła wykonawców. Po spektaklu złożyła życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i zaproponowała wspólne zaśpiewanie piosenki świątecznej „Jest taki dzień”. Następnie wszyscy, trzymając się za ręce, śpiewali kolędy.

Podobnie, jak poprzednio, spektakl bardzo się podobał zebranym, którzy wzruszeni śpiewali wraz z wykonawcami patriotyczne utwory i nagradzali wykonawców oklaskami.

 

Walentyna Karpow


 foto Maria Boręsewicz


 


12 grudnia  2018 r.    Muzeum   Wojska    Marek  Gajewski  ,, Waleczni  i   niepokorni. Rzecz o  Dyonie  Huzarów  Śmierci    wojny   polsko-rosyjskie   1920".    

 
 


 Zdjęcia Janek Oszmiański -sekcja foto


 


‘’Sare Roma ‘’ i Białystok Oriental Dance Festiwal -‘’RÓŻE ORIENTU’’

Sala widowiskowa Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu Białostockiego przy ulicy Świerkowej 20 - to miejsce gdzie dnia 8-go grudnia 2018 roku odbył się ‘’Festiwal Tańca Orientalnego - ‘’RÓŻE ORIENTU’’. 
Organizatorem była Rada Bogusławska /instruktorka sekcji tańca cygańskiego UTW B-stok/. Był to dwugodzinny barwny, różnorodny  pokaz tańców orientalnych, cygańskich, flamenco i bollywood, w wykonaniu 60 artystów. Wystąpiły artystki solo i zespoły taneczne z różnych miast Polski i Białegostoku; m.in. Patrycja Runo, Rada Bogusławska, słuchacze 2-giego roku Studium Wokalno-Aktorskiego ‘’Szkoła Talentów’’ w Białymstoku. 
Zaprezentował się też zespół tańca cygańskiego UTW B-STOK ‘’SARE ROMA’’. Tańczyłyśmy dwa tańce; BRYCZKĘ I SERBIANKĘ. 
Ponieważ byłyśmy jako jedyny zespół seniorek; nasze młodsze koleżanki artystki nie ukrywały podziwu dla nas . MY DZIĘKOWALYŚMY  NASZEJ INSTRUKORCE I ARTYSKOM, ŻE MOGŁYŚMY WYSTĄPIĆ RAZEM Z NIMI. DZIĘKUJEMY !!!!!

 

"Rodzinne skarby ,czyli jak zabezpieczyć domową bibliotekę i archiwum"
  Dnia 10.12.2018r. grupa słuchaczy UTW spotkała się na kolejnych zajęciach fakultatywnych w Dziale Zbiorów Specjalnych- Książnicy Podlaskiej z Panią Izabelą Szymańską, która swój wykład rozpoczęła od przypomnienia dawnych sposobów przekazywania informacji między ludźmi. Początkowo zapisywano informacje na ścianach jaskiń, następnym etapem były gliniane tablice. 
Papier jako powszechny nośnik informacji został wynaleziony przypadkiem. 
Po raz pierwszy otrzymano go w Chinach jako pozostałość po myciu jedwabnej waty. Czynność tę wykonywano na matach. Polegało to na zwilżaniu i ubijaniu jej kijem. Po zdjęciu waty na tych matach osadzał się cienki nalot, który po wyschnięciu nadawał się do pisania po nim. Zaczęły powstawać papiernie w świecie jak i w II połowie XV wieku w Polsce , to wpłynęło na rozwój piśmiennictwa. Rozwój handlu przyczynił się znacznie do procesu wytwarzania papieru. Powstawały młyny papieru np. w Dusznikach Zdroju. Na naszym terenie pierwsza papiernia powstała w Supraślu. Kiedy Pani Iza zapoznała nas z historią powstania papieru to również wspomniała ,że pierwsze książki były pisane ręcznie ,a ozdobniki tekstów wykonywano farbami otrzymanymi z naturalnych barwników. Prace te wykonywali przeważnie do mnisi.
Pani Iza udostępniła nam do obejrzenia kilka unikalnych reprintów , starodruków i dokumentów, między innymi : "Konstytucja 3 Maja", "Modlitewnik" z 1528r. Olbrachta,pisany po łacinie ", "Pisma prozaiczne" z 1858r. Łukasza Górnickiego, "Gody weselne" Glogera - książka XIX wieczna, unikalna pozycja Elizy Orzeszkowej "Marta"z cenną dedykacją Ludwika Zamenhofa pisaną esperantem z kwietnia 1930 roku. Najstarszy starodruk w zasobach biblioteki pochodzi z XVI w. Po obejrzeniu dokumentów, Pani Izabela zapoznała nas ze sposobem zabezpieczania swoich archiwów i książek na podstawie prac wykonywanych w bibliotece. Do przechowywania dokumentów muszą być odpowiednie opakowania na egz. pojedyńcze i zbiorowe  : jak specjalny papier, kartony , odpowiednia temperatura, naświetlenie i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Uzyskane informacje pozwolą osobom zainteresowanym odpowiednio zabezpieczyć swoje rodzinne skarby.


 

Notatka - Helena Kurza Zdjęcia Jan Surmacz sekcja foto


 


 W dniu 6 grudnia 2018 r. w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Mickiewicza 1 odbył się wykład prof.. Barbary Bień z Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na temat: „Czy seniorzy powinni suplementować wit.  D3 ?. Pani Profesor sporo czasu poświęciła na wyjaśnienie czy jest to witamina, czy też hormon.
Jest to witamina, gdyż jest rozpuszczalna w tłuszczu, lecz jest też hormonem steroidowym syntetyzowanym w naszej skórze pod wpływem światła słonecznego i transportowanym poprzez krew do wątroby i nerek.

Witamina D3 występuje w różnych formach chemicznych. 10% witaminy pozyskiwane jest z pokarmu i aż 90% ze słońca poprzez skórę. Wśród seniorów stwierdzono deficyt wit D3 . Jej zasoby ulegają zmniejszeniu wraz z wiekiem oraz związane są  z małą ekspozycją na słońce i  ubogą dietą.

Jej niedostateczny poziom jest przyczyną  wielu chorób i powoduje m.in.:

- hipowitaminozę

-zmiany zanikowe na skórze

-zaburzenia wchłaniania

-uszkodzenie nerek

Reasumując, oprócz słońca i właściwej diety konieczne jest zażywanie wit. D3.

Prewencyjnie 1000 jednostek dziennie, leczniczo 2000-4000 jednostek. U osób otyłych należy zwiększyć dawkowanie dwukrotnie. Zażywajmy więc wit. D3. 

Studenci UTW, którzy bardzo licznie przybyli na wykład Pani prof. Barbary Bień  nagrodzili ją  gromkimi brawami. 

Spotkanie uatrakcyjniły swoim występem Podlaskie Korale, wykonując utwory Czerwonych Gitar.  W rytm muzyki i śpiewu bawili się wszyscy zebrani, a wykonawcy wzbudzili uznanie.


 

 Zdjęcia Zosia Stanisławska i Irena Nikonowicz


 A tak występ zespołu "Podlaskie Korale" opisała Walentyna Karpow:

Po wykładzie w dniu 06.12.2018r. Zdzisław Kulikowski zapowiedział spektakl wokalno-taneczny Zespołu „Podlaskie korale” (w tym grupy „Deja vu”), obejmujący utwory ze „złotego okresu” Czerwonych Gitar. Członkinie Zespołu weszły do auli w rytm utworu „Nie zadzieraj nosa” wykonywanego przez Zdzisława i włączyły się do śpiewania. Następnie głos zabrała Danuta Sajur, która powitała zebranych, a wśród nich gości zagranicznych, współpracujących z nią w realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego z programu Erasmus+ pt. „Wiedza jest szansą akceptacji”. Poinformowała z kolei, że Zdzisław zaproponował koncepcję spektaklu, opracował aranżacje utworów, przygotował solistki oraz będzie prowadzić spektakl. Jak dodała, układy taneczne opracowała i czuwała nad ich realizacją Halina Wiszowata. Danuta zaprosiła wszystkich licznie zebranych do obejrzenia spektaklu.

Utwory Czerwonych Gitar kolejno wykonały: „Historię jednej znajomości” - Walentyna Karpow, „Powiedz stary” - Nina Bielenia, „Remedium” – Maria Waśkiewicz, „Nikt na świecie nie wie” - Halina Zyskowska, „Uciekaj moje serce” - Halina Wiszowata, „Tak bardzo się starałem” - Elżbieta Stachurska, „Ty się boisz myszy” (w pierwszej osobie) - Walentyna Karpow, „Niebo z moich stron” - Bogusława Wierzbicka, „Biały krzyż” - Maria Waśkiewicz. Solistkom towarzyszyły chórki. We wszystkich układach tanecznych wzięły udział: Jadwiga Barcewicz, Elżbieta Kackieło, Irena Kasabuła, Teresa Lautsch i Krystyna Rogalska. W utworach rockowych wystąpiły one z gitarami wykonanymi na ten spektakl według pomysłu Jadwigi Barcewicz. Do tańców włączały się również: Nina Bielenia, Elżbieta Stachurska, Halina Wiszowata i Halina Zyskowska.

Ponieważ było to ostatnie spotkanie słuchaczy UTW przed Bożym Narodzeniem, Danuta Sajur złożyła następnie życzenia świąteczne i zaprosiła do wspólnego zaśpiewania kolędy „Jest taki dzień”.

Wiceprezes UTW Lech Wiszowaty podziękował występującym i wraz z Januszem Juchniewiczem obdarował ich różami. Życzenia świąteczne wszystkim słuchaczom i ich bliskim złożyła Prezes UTW Maria Szulga. Zespół „Podlaskie korale” żegnał zebranych w rytm utworu „Jingle bells”.

Zgodnie z przewidywaniami zebrani bawili się świetnie, śpiewali znane utwory i nagradzali wykonawców spektaklu gromkimi brawami. Cisza i skupienie zapadły w auli tylko wówczas, kiedy zgasły światła, a Maria Waśkiewicz wykonywała utwór „Biały krzyż”, z udziałem pozostałych członkiń Zespołu, trzymających na dłoniach zapalone lampki przekazane przez Danutę Sajur.

Walentyna Karpow


Zapraszam do obejrzenia filmu z występu zespołu, którego autorami są Maria Makal (videofilmowanie) i Jadwiga Barcewicz (opracowanie na stronę YT i UTW).
link do filmu:
https://youtu.be/_XYAKJ84vNk


 


 I warsztaty "UTW dla społeczności"

 Trójka inicjatywna  - Eugenia Hanusiak-Knapik, Stanisława Kamińska i Helena Kurza ,uczestniczyła w Warszawie od  28 do 30 listopada br. w I warsztatach VI edycji projektu "UTW dla społeczności". W szkoleniu brały również udział trójki z UTW - Nowe Miasto Lubawskie, Błonie, Ochota-Warszawa, Wrocław, Kazimierz Dolny, Orzechów Rzeszów, Rybnik, Sieraków.
  Realizatorzy projektu założyli określony cel szkolenia, polegający na wsparciu w tworzeniu i rozwijaniu grup wolontariatu na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. 
W pierwszym dniu warsztatów przedstawiciele Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" powitali bardzo serdecznie 30 osobową grupę słuchaczy UTW. Dalszym punktem realizacji programu warsztatów było wzajemne poznanie się i wymiana dotychczasowych doświadczeń z zakresu znajomości wolontariatu.
Dnia 29.11.2018 r. animatorki V edycji projektu "UTW dla społeczności" z UTW w Zielonce  zainspirowały nas swoim doświadczeniem w utworzeniu i w prowadzeniu grupy wolontariackiej. W dalszej części warsztatów określiliśmy cechy animatorki wolontariatu, zasady dobrej komunikacji w grupie oraz zapoznaliśmy się z prawnymi aspektami prowadzenia wolontariatu.
  Zdobycie nowej wiedzy, doświadczenia i kompetencji pozwoli nam aktywnie działać na rzecz własnego otoczenia, a także opracować mikrogrant na działanie dla społeczności.
Mottem naszym powinno być "Tyle jesteśmy warci, ile w nas dobra dla innych".
 
Tekst - Helena Kurza
 
 
  Zdjęcia Stenia Kaminska I Helena Kurza


 


Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy-wykład pt."Meble-funkcja i styl"

  Zdjęcia Stenia Kamińska -sekcja foto 03.12.2018 r. Spotkanie sekcji  pomocy  koleżeńskiej ,,Pomocna dłoń”

Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia przystąpiliśmy do robienia kartek świątecznych dla nieco starszych naszych koleżanek i kolegów z UTW. Na poprzednich spotkaniach w listopadzie ustaliliśmy wzór i zrobiliśmy zakupy materiałów biurowych. Wtedy też zostały pocięte i przygotowane odpowiednich rozmiarów kartoniki. Pomysłów do wykonania zdobień każda z nas miała wiele.        Inwencja twórcza i zdolności plastyczne sprawiły, że efekt jest niesamowity. Kartki są ciekawe, kolorowe i niepowtarzalne.

Tekst i zdjęcia Stenia Kamińska 10.12.2018 r. Sekcja pomocy koleżeńskiej- „Pomocna Dłoń”

Kartki gotowe a teraz pozostało nam z życzeniami świątecznymi doręczyć je osobiście do adresatów.

Zdjęcia-Ela Buczyńska, Stenia Kamińska-sekcja foto
 1.12.2018- Rajd sekcji „TRAMP”: Białystok-Księżyno-Niewodnica- Żółty szlak ‘’Nadnarwiański”

Naszą wędrówkę rozpoczynamy  na rogatkach Białegostoku w dzielnicy Nowe Miasto. Po wejściu do lasu z prawej strony mijamy pozostałości po dawnej strzelnicy. Las Turczyński to obszar cenny przyrodniczo. Na  słupku ,,Osobliwości lasu Turczyńskiego” czytamy, że występuje tu roślinność chroniona: rzadko spotykany gatunek storczyka –podkolan biały, widłak jałowcowy, gruszyczka ,kukułka krwista, kruszczyk szerokolistny, że w lesie można spotkać wilgę, gąsiorka, myszołowa i dzięcioła czarnego.  

Piaszczystą drogą dochodzimy do Turczyna, pięknie położonej wioski w dolinie rzeczki Horodnianki. Wchodzimy do lasu ,mijamy kopce mrówek, które zapadły już w głęboki sen. Gdy szlak słabo oznakowany nagle się urywa, sprawdzamy kilka zupełnie błędnych kierunków. Odnaleźliśmy ten właściwy i w pewnym momencie ukazała się nam Niewodnica Kościelna.                                                                    Ciekawym i godnym obejrzenia jest Kościół parafialny zbudowany w latach 1884-1889  r. pw. św. Antoniego Padewskiego. Kolejny etap to dotarcie do Klepacz i powrót do domu. Dzień był dość chłodny ale wróciliśmy  zadowoleni i szczęśliwi .

Stenia Kamińska


 


01.12.2018r. - rajd sekcji turystyki pieszej TRAMP
 zdjęcia Irena Nikonowicz -Sek foto


 


W  dniu  30.11.,2018 r.  w  Uniwersyteckim  Centrum  Przyrodniczym  im.prof. Andrzeja  Myrchy.
 Zdjęcia Janek Oszmiański- -sekcja fotograficzna Biesiada Andrzejkowa" z dnia 29.11.2018  zgromadziła sporą liczbę słuchaczy UTW, którzy tańczyli, tańczyli, tańczyli ......... .

Wszyscy bawili się przy muzyce zespołu "Magister i inżynier"., a grę zespołu uświetniały śpiewające panie. Były również różne konkursy.
Rywalizacja między stolikami w śpiewaniu przy akompaniamencie gitary i akordeonu została nagrodzona małymi słodkościami.
Natomiast Janina i Zbigniew wygrali konkurs andrzejkowy a nagrodą było wspólne zatańczenie walczyka.
Zabawa była przednia z korowodami, solowymi tańcami i innymi szaleństwami.
Chciałybyśmy  Halinka i ja Krystyna  bardzo serdecznie podziękować zespołowi, śpiewającym paniom i wszystkim  przybyłym gościom.
 
Krystyna Rogalska

 


Dzisiejsze spotkanie - 28.11.2018  miłośników kina Pan Tomasz Adamski rozpoczął wspaniałą wiadomością, którą przekazała wszystkim zebranym Maria Waśkiewicz. Otóż w ubiegłym roku 12 seniorów  ( 5 z UTW ) w ramach warsztatów towarzyszących 
Międzynarodowemu  Festiwalowi Filmów Krótkometrażowych pod kierownictwem Magdaleny Bryll i Natalii Spychały  zrobili świetny film animowany pt. "Mam tutaj przeszłość i teraźniejszość". Film ten na festiwalu Senior Movie  w listopadzie w Szczecinie
zdobył Grand Prix, pokonując filmy z Kanady i Wielkiej Brytanii.Wyświetlony nagrodzony film spotkał się z dużym aplauzem.
 
Natomiast film "Kler" wstrząsnął mną niesamowicie. Każdy z wątków - to osobny problem. Postępowanie księży , jak później dowiedzieliśmy się wynikało  z ich traumatycznych przeżyć z dzieciństwa. Jednak czy to usprawiedliwia ich późniejsze naśladowanie dawnych swoich oprawców ?Czy nie można było poszukać innej drogi ?.
Film porusza  również problem manipulacji, szantażu oraz wszechobecnej wszędzie korupcji .Instytucja kościelna powoli zaczyna rozwiązywać problemy a nie tylko je tłumić i chować.
 
Krystyna Rogalska

 

 


 zdjęcia Irena Nikonowicz -sekcja foto
 Rocznica uzyskania praw wyborczych

100 lat temu, 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wydał Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowiący, że „wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat” oraz „wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (obywatelki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze”.

26 stycznia 1919 roku kobiety po raz pierwszy udały się do urn wyborczych, jako pełnoprawne obywatelki II Rzeczypospolitej. Polki otrzymały bierne i czynne prawo wyborcze jako jedne z pierwszych na świecie – przed Amerykankami, Francuzkami, Włoszkami czy Hiszpankami, co postawiło nasz kraj w szeregu najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw regionu.

Z tej okazji w Białymstoku powstała społeczna, oddolna inicjatywa podlaskich kobiet z rożnych środowisk nazwana – „100 lecie Kobiet”, która podejmuje szereg działań mających uczcić to wydarzenie.

Jednym z nich było rocznicowe spotkanie na Rynku Kościuszki, 28 listopada br., na które kobiety przyniosły zdjęcia swoich matek, babć, innych krewnych bądź znajomych, które odegrały ważną rolę w ich życiu.

Wspominały i opowiadały o ich losach, najczęściej smutnych i trudnych ponieważ przyszło im żyć w okresie zaborów, bieżeństwa, I lub II Wojny Światowej. Były to wspomnienia bardzo wzruszające, często opowiadane ze łzami w oczach.

Uczestniczki spotkania dziękowały swoim przodkiniom za odwagę, trud ich wychowania, za naukę patriotyzmu, wpajanie zamiłowania do literatury i kultury, za okazaną miłość.

Przedstawione panie były autorytetami w swoich rodzinach i są wzorami godnymi naśladowania dla młodszych pokoleń.

Wszystkie przyniesione zdjęcia zostały wklejone do specjalnie założonej „Księgi Kobiet”, która będzie towarzyszyła kolejnym wydarzeniom obchodów rocznicowych. Później najprawdopodobniej zostanie przekazana do jednego z muzeów, aby następne pokolenia zobaczyły i poznały losy podlaskich kobiet, żyjących w okresie po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości.

Spotkanie zakończyło się występem Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Astra”, który zaśpiewał piękną piosenkę - „Polsko, moja Polsko”.

 

Warto również obejrzeć wystawę przygotowaną przez Centrum Zamenhofa - „Prawa wyborcze kobiet”. Prezentuje historię walki o prawa wyborcze kobiet, przedstawia najważniejsze działaczki i organizacje kobiece powstałe na początku XX wieku w Polsce i na świecie.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00 – 17:00, do 31.grudnia br.

Maria Beręsewicz zdjęcia Maria Beręsewicz -sek.foto 


Marsz, marsz Dąbrowski …

Mazurek w muzycznej kulturze polskiej i europejskiej

koncert dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniu 29.11.2018 roku

 

Wystąpili:

Leszek Kot –fortepian

oraz

Studenci Zakładu Pedagogiki, Fortepianu, Klawesynu i Organów Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Filii UMFC w Białymstoku

Katarzyna Dakowicz

I Marcin Rogalski

Słowo wiążące i koordynator koncertu:

prof. Leszek Kot

Słowo wiążące: Mazurki i ich geneza,

                            Mazurek Dąbrowskiego

                            Mazurki w twórczości Fryderyka Chopina

                            Mazurek w twórczości Karola Szymanowskiego

                            Mazurki w twórczości kompozytorów niepolskich- Edwarda Griega, Milija Bałakiriewa,

                            Enriqué Granadosa.

Najwięcej wzruszeń wzbudził Mazurek  z cyklu Sto mazurków dla Niepodleglej  napisany przez Tadeusza Trojanowskiego(ur.1958) z Białegostoku  20.02.2018roku.

 

Notatka i zdjęcia: Maria Makal-sekcja foto.

 

 

 

 

  


JUBILEUSZ CHÓRU ASTRA - 10 LAT POD DYREKCJĄ AKSANY DZIADUL

 Zdjęcia Krystyna Kowalewska i Maria Makal sekcja fot.


Zapraszam do oglądania filmików z uroczystego koncertu galowego z okazji X - lecia
działalności artystycznej  Chóru "ASTRA" UTW w Białymstoku, który odbył się 24 listopada 2018
w Klubie "Jubilat".

Linki do filmików na kanale Jadwiga Barcewicz YouTube
 
https://youtu.be/6VpFci5nRuE   
10 lecie Chóru ASTRA część oficjalna i historia Chóru
 
https://youtu.be/D2IpdAmWoGQ   
10 lecie Chóru ASTRA część 1 Koncert pieśni patriotycznych
 
https://youtu.be/Z2EnLuTtN4M   
10 lecie Chóru ASTRA część 2 Koncertu jubileuszowego
 
https://youtu.be/6XVA5v_MekU   
10 lecie Chóru ASTRA część 3 koncertu jubileuszowego
 

Jadwiga Barcewicz

 

 

 

 

 


W dniu 23.11.2018r. Zespół ‘Podlaskie korale” wystąpił w Książnicy Podlaskiej, po ogłoszeniu wyników Finału IV Edycji Konkursu Literackiego „Srebro nie złoto”. Zebranych powitała Danuta Sajur i poinformowała, że spektakl wokalno-muzyczny związany jest z obchodzoną w bieżącym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiła również osoby odpowiedzialne za jego przygotowanie. Koncepcję zaproponowała Halina Wiszowata, Zdzisław Kulikowski wybrał ostatecznie utwory, opracował do nich aranżacje, przygotował Zespół oraz towarzyszył mu, grając na organach lub gitarze. Słowo wiążące przygotowała oraz występ prowadziła Walentyna Karpow.

Zespół przedstawił wiązankę utworów patriotycznych związanych z trudnymi, czasem tragicznymi, wydarzeniami w naszej 100-letniej historii, ale również radosnymi, pozwalającymi każdorazowo patrzeć w przyszłość z optymizmem. Na zakończenie przekazał przesłanie, które powinno na zawsze zagościć w sercach i umysłach naszego i kolejnych pokoleń, że „tej trzeciej (ew. wojnie), co chce przerwać nasze dni, winna/winny będę ja, winien będziesz ty”.

Zebrani ze wzruszeniem przyjęli występ. Jak podkreślali w bezpośrednich rozmowach, nie potrafili powstrzymać łez. Historia Polski jest przecież związana z życiem naszym i naszych przodków, którzy wciąż pozostają w naszej pamięci.

 

Walentyna Karpow 
 


W dniu 22.11.2018 wysłuchaliśmy bardzo ciekawy wykład Pani psycholog mgr Barbary Piekarskiej - Abu - Hilal na temat "Czego nie wiemy o stresie ".

Stres najprościej można zdefiniować jako reakcję organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego radzenia sobie z nim. Wydarzenia zakłócające określamy jako stresory. Ich źródło może być fizyczne ( np. hałas, przeludnienie, choroby, rozwój cywilizacyjny i przemysłowy) jak i społeczne ( np. brak zatrudnienia, lek przed jego utratą, ciążą, poród, utrata ukochanej osoby, problemy rodzinne, przestępczość ).
Oprócz stresu  negatywnego tzw. "dystresu", który może nas dezorganizować, rodzić poczucie zagrożenia i pogarszać skuteczność
wszelkich działań, istnieje tzw. "eustres", który może dodawać energii, motywować, ekscytować.
Cytując Hansa Selye, kanadyjskiego badacza stresu można powiedzieć, że "bez stresu  nie  byłoby życia". Towarzyszył on nam od zarania ludzkości po dzień dzisiejszy.
Jak sobie radzić ze stresem ?
- uwierz w siebie
- traktuj  trudności jak wyzwania
- naucz się odprężać
- bądź aktywny
-poznaj  i szanuj swoje uczucia
- skorzystaj z pomocy
a przede wszystkim stosując się do tzw. teorii egotyzmu  altruistycznego "kochaj bliźniego swego jak siebie samego" i nie zapomnij o tym , ze czynione dobro powraca.
Po wykładzie  mieliśmy  przyjemność  wysłuchać przepiękny koncert na,  który złożyły się piosenki ludowe w wykonaniu młodzieżowego  Chóru Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" działającego przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. I tylko żałuję, że przez pośpiech osób chcących  jak najszybciej odebrać okrycia  z szatni, zatarasowano przejście do auli i młodzi artyści nie mogli wejść w komplecie, aby się ukłonić przed publicznością. A chyba im się to należało od nas słuchaczy  Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
 
Notatkę sporządziła Maria Waśkiewicz
 
  Zdjęcia Janek Oszmiański -sekcja fotograficzna

 


 


W dniu 20.11.2018   w Muzeum Podlaskim  mieliśmy ogromną przyjemność obejrzeć  wzruszający film z 2008 Dariusza Szady Borzyszkowskiego pt."Kiriat Białystok". "Kiriat" w języku hebrajskim oznacza osiedle, osadę. Takie  właśnie  osiedle zostało utworzone  w 1950 r w mieście Jehud w Izraelu przez garstkę osób pochodzenia żydowskiego mieszkających  do II wojny światowej w Białymstoku a ocalałych  z holokaustu. Film pokazuje  wspomnienia  o miejscach i ludziach ,osób, którym udało się przeżyć hitlerowską zagładę. Niestety po 10 latach od zrealizowania  filmu pozostało ich już tylko kilkoro o czym z ogromnym smutkiem poinformował nas  P. Dariusz Szada Borzyszkowski.

notatka Maria Waśkiewicz
 

 Zdjęcia Irena Nikonowicz -sekcja foto


 


18.11.2018 r. sekcja turystyki pieszej "TRAMP" razem z kołem PTTK "Mozaika" wyjeżdżała na coroczną "konferencję". Tak nazywamy wyjazd, który kończy się prelekcją.

W tym roku wybraliśmy się do Bohonik. Po drodze zatrzymaliśmy się w Sokółce, gdzie  odwiedziliśmy cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego i kościół pw. św. Antoniego Padewskiego z Sanktuarium Cudu Eucharystycznego.
Pieszo przeszliśmy ok. 7 km. z Bufałowa do Bohonik W Bohonikach zwiedziliśmy mizar - tatarski cmentarz, skąd udaliśmy się do Agroturystyki u Mahmeda,  gdzie zjedliśmy regionalne kołduny w rosole, ciasto z kaszy mannej i wypiliśmy kawę i herbatę. Po obiedzie udaliśmy się do meczetu, w którym o religii i zwyczajach tatarskich opowiedziała nam pani Eugenia Radkiewicz. Następnie w agroturystyce wysłuchaliśmy prelekcji z pokazem, przygotowanej przez Waldemara Malewicz, na temat  "Tatarzy w wojsku Rzeczypospolitej".
Maria Wójcicka
 

 Rajd Niepodległości

Grupa seniorów z Sekcji Turystyki Pieszej „Senior” z UTW w Białymstoku, uczestniczyła w Rajdzie Niepodległości zorganizowanym przez Oddział Regionalny PTTK w Białymstoku, w dniu 18 listopada br.

Był to rajd wielopokoleniowy, ponieważ uczestniczyły w nim dzieci i młodzież ze: Szkoły Podstawowej Nr 50 i Szkoły Podstawowej Nr 17 Specjalnej, X Liceum Ogólnokształcącego, Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej, Zespołu Szkół Społecznych STO, Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas” oraz turyści indywidualni. Najmłodszy uczestnik, Wojtuś miał 2 lata.

Komandorem rajdu, był znany przewodnik turystyczny, miłośnik historii wojskowości – Adam Szepiel.

Wyznaczono dwie trasy rajdu:

1.    Las Pietrasze – cmentarz miejski, pozostałości carskiej bazy sterowców, miejsce Pamięci Narodowej – 6 km.,

2.    . Las Antoniukowski – pomnik ofiar mordu bolszewickiego 1920 r., ścieżka przyrodnicza „Szlakiem leśnych drzew”, rezerwat „Antoniuk” – 5 km.

Dzieci i młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści przewodników o odwiedzanych miejscach poświęconych pamięci rodaków walczących o odzyskanie niepodległości Polski. Zapalając przyniesione znicze oddaliśmy hołd ich pamięci.

Nasza grupa wyruszyła, trasą drugą, leśnymi ścieżkami przyrodniczymi rezerwatu „Antoniuk”.  Prowadzący, przewodnik – Bartosz Talipski, opowiadał jakie gatunki drzew rosną w tym rezerwacie, jakie występują tu ptaki i zwierzęta, po czy poznać wiek drzew, co oznaczają mijane przez nas słupki z tajemniczymi cyferkami.  Dzieci zadawały dużo pytań.

Naszym punktem docelowym był Zajazd Wiking, gdzie spotkały się obie grupy. Tutaj czekało na nas rozpalone ognisko, kiełbaski do pieczenia i gorąca herbata .Po spacerze na świeżym powietrzu, apetyt dopisywał wszystkim.

Następnie rozpoczęły się konkursy i zabawy przygotowane przez organizatorów oraz wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych przy ognisku.

Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe znaczki i lizaki w kształcie flagi biało-czerwonej.

Komandor pracowicie dokonywał wpisów w „Książeczkach rajdowych”, ponieważ każdy odbyty rajd przybliża nas do zdobycia odznaki turystyki kwalifikowanej. Dzieci i młodzież bardzo cieszą się z każdej przyznanej im odznaki.

Tekst I zdjęcia Maria Beręsewicz

Z wizytą u Edwarda Dębowskiego najstarszego słuchacza naszego UTW z okazji 96 Dnia Urodzin

 W sobotę 17 listopada odwiedziłam razem z Helenka Kurzą naszego słuchacza Edwarda   z okazji jego 96 urodzin. Edward mieszka nad  brzegiem jeziora Serwy na uboczu wsi  o tej samej nazwie. Otoczony cudnymi widokami i zdrowym świeżym powietrzem.                     

Basia Toczydłowska z sekcji „Kolor” namalowała przepiękną pocztówkę, a my złożyłyśmy w imieniu Zarządu i wszystkich słuchaczy najserdeczniejsze życzenia. Odśpiewałyśmy 120 lat, bo  mniej nie wypadało.
Edward jest niezwykłą, bardzo pogodna osobą, zawsze uśmiechnięty i radosny, życzliwy ludziom. Wszystkim się interesuje, dużo czyta, wciąż ciekawy tego co dzieje się w naszym Uniwersytecie. Do jego ulubionych lektur należy  nasza gazetka „Wiecznie Młodzi”. Wysyłamy mu każde wydanie.
Utrzymuje szerokie  kontakty z ludźmi .Z okazji  Dnia Urodzin odbierał przez dwa dni telefony z życzeniami. Zadzwoniło ponad trzydzieści osób.
Codziennie rano wychodzi na spacer , podczas którego „transmituje” przez telefon do swojej samotnej znajomej mieszkającej w Białymstoku, dwa lata młodszej odgłosy śpiewających i ćwierkających ptaków. Nazywa to „ptasim radiem”. Latem jest to klekot żurawi, odgłosy dzikich gęsi i innych ptaszków. Jest niezmordowany w  pomysłach i otwarty na pomoc innym.
Sam dba o podstawowy porządek w domu, lubi zmywać i z radością przyjmuje swoich gości.
Zaprosiłyśmy Edwarda na nasze spotkanie opłatkowe ,które odbędzie się 20 grudnia w restauracji „Astoria”.
Chwile spędzone razem to wspólna radość i uczta dla ducha.
Tekst i zdjęcia Maria Szulga

16 listopada 2018  odbyło się  spotkanie informacyjne i zapisy do projektu międzynarodowego z programu Erasmus+. Tytuł projektu: . „Wiedza jest Szansą Akceptacji”, po angielsku „The Knowledge is the Chance of Acceptance”,  w skrócie "KCA".Zgłosiło się wielu chętnych.Zapisy będą prowadzone do konca listopada.Zgłaszać się można w biurze w godzinach otwarcia biura .Można też telefonicznie,ale należy docelowo podpisać oświadczenie o udostępnieniu danych do celu realizacji projektu.Należy podać adres e-maila i telefon kontaktowy. Zdjęcia Inka Piekarska,Stenia Kamińska i Krystyna Kowalewska -sekcja foto


 


  14.11.2018 r.     Muzeum  Wojska -  Marcin  Koziński    "  Piłsudski  chronologicznie.

w  stulecie  odzyskania  niepodległości."


 Dnia 14.11.2018 r. odbyły się zajęcia w Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku pt. „Piłsudski chronologicznie w stulecie odzyskania niepodległości”. Wykład prowadzony był w dwu blokach tematycznych. Pierwszy prowadził Mateusz Budzyński, poświęcony był wystawie z okresu pierwszej wojny światowej 1914-1918. Drugi prowadził Piotr Białokozowicz, poświęcony omówieniu chronologii działań Marszałka.

Tadeusz Wondołkowski
 Zdjęcia Stenia Kamińska -sekcja foto Komisja Ekspertów działających przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Twórczych "ę"   w Warszawie przyjęła nasz Uniwersytet do VI edycji projektu "UTW dla społeczności". Projekt ten jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność. W każdej edycji projektu bierze udział 10 UTW z kraju.

Dnia 13.XI.br w CAS grupa 14 słuchaczy naszego UTW uczestniczyła w spotkaniu zapoznawczym z Marcinem Góreckim koordynatorem projektu ze Stowarzyszenia "ę" oraz Jurgą Kraużlis  "latającym animatorem kultury". Przedstawiciele Stowarzyszenia "ę" zapoznali zebranych z harmonogramem działań związanych z powstaniem grupy wolontariatu działającej na rzecz społeczności w naszym UTW. Harmonogram realizacji projektu utworzenia grupy wolontariatu jest rozłożony  w czasie. W pierwszym etapie "trójka inicjatywna" -  Eugenia Hanusiak, Stefania Kamińska i Helena Kurza,  uczestniczyć będzie  w 3 dniowych warsztatach w Warszawie.
Zdobyta tam wiedza zostanie przekazana osobom wyrażającym chęć przystąpienia do projektu, to pozwoli nam stworzyć prężną grupę wolontariatu. Spotkanie zapoznawcze z przedstawicielami Stowarzyszenia "ę"  przebiegło w bardzo sympatycznej , twórczej i edukacyjnej atmosferze. 

Uwaga:
Osoby chętne do działania w grupie wolontariackiej proszone są o zgłaszanie się do Gieni,Steni lub Heleny.


Tekst - Helena Kurza 
 


 Zdjęcia Maria Szulga


 


W dniu 11.11.18  w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę odbyło się kulturowe, integracyjne spotkanie wielopokoleniowe,  zorganizowane w CAS, w ramach rozpoczynającego się międzynarodowego projektu pt. „Wiedza jest szansą dla akceptacji” (KAC).

 

Na spotkanie przybyło wielu gości a mianowicie seniorzy UTW, uchodźcy czeczeńscy i ich dzieci i jedna osoba z Dagestanu.

Gości powitała Prezes UTW w Białymstoku - Maria Szulga, Elżbieta Chołko, która przygotowała mini spektakl prezentowany przez dzieci czeczeńskie i Danuta Sajur, kierownik zespołu Podlaskie Korale i główny koordynator projektu KAC.

Celem spotkania, szczególnie w takim dniu, było podkreślenie szczególnego znaczenia wolności i pokoju dla Polski ale i dla wszystkich nacji, których przedstawiciele musieli uciekać z własnych krajów. Dlatego dekoracje tego spotkania nawiązywały do symboli narodowych Polski.

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Polski. Miłą niespodzianką była znajomość naszego hymnu przez dzieci i młodzież czeczeńską, która odśpiewała go razem z nami.

Następnie zespół Podlaskie Korale zaprezentował spektakl o wielokulturowości Podlasia pt. „Tygiel Podlaski” a dzieci czeczeńskie scenkę pt. „Rynek białostocki” do utworu tatarskiego „Kukułka”.  Występy 2 zespołów ciepło prezentowała Helena Łukaszewicz. Muzykę przygotował i grał Zdzisław Kulikowski. Świetna atmosfera spotkania zintegrowała wszystkich, które zakończono wspólnym śpiewaniem, w tym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Krystyna Rogalska i Danuta Sajur

 
 Zdjęcia :Krystyna Kowalewska,Inka Piekarska,Stenia Kamińska - sekcja foto UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W BIAŁYMSTOKU   W 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 1918-2018

 

 Delegacja z UTW: Jan Jackowski, Czesław Wojno i Cecylia Sosnowska  złożyła wiązankę kwiatów biało-czerwonych  pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w imieniu wszystkich  słuchaczy naszego Uniwersytetu.

  Na uroczystości odśpiewano wspólnie hymn Polski, złożono kwiaty, wręczono awanse na wyższe stopnie wojskowe, resortowe odznaczenia. Pod pomnikiem zebrali się licznie  mieszkańcy miasta i regionu, parlamentarzyści, władze województwa podlaskiego i Białegostoku, duchowieństwo różnych wyznań, m.in. katolicki metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, a także prawosławny bp Andrzej, służby mundurowe, dyplomatyczne, kombatanci, poczty sztandarowe, harcerze.
Wojewoda Bohdan Paszkowski  w przemówieniu podkreślił:
"Mam też taką nadzieję i przekonanie, że ta polska niepodległość, suwerenność jest najlepszą formą tego, aby Polacy mogli rozwijać swoje talenty, aspiracje, możliwości, te indywidualne i te zbiorowe, że państwo polskie Polakom jest potrzebne" . Mówił, że ojczyzna to sprawa "wspólna, która powinna jednoczyć.” 

 

 Zdjęcia  Maria Szulga I Inka Piekarska -Sekcja Foto 


Spacer „Szlakiem Niepodległości w Białymstoku” 10.11.2018r.

30 członków koła Senior zebrało się przy muralu Twórcy Niepodległości przy ul. Zwierzynieckiej 1. To najnowszy mural w Białymstoku, na którym Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, i Ignacy Jan Paderewski pozują do selfie. Iza, nasza przewodniczka przygotowała nam grę. Po rozwiązaniu zadań, w nagrodę, dostaliśmy po cukierku.

Następnie przeszliśmy na cmentarz woskowy. Cmentarz ten powstał w 1920 roku, są tu groby żołnierzy polskich, rosyjskich i niemieckich. W centralnej części  cmentarza jest pomnik Cześć Poległym z 1932 roku oraz tablica poświęcona Nieznanemu Żołnierzowi.

W parku Konstytucji 3 Maja zatrzymaliśmy się przy zielonym pomniku Konstytucji 3 Maja (3 dęby i 11 lip) oraz przy pomniku 42 Pułku Piechoty i Pomniku Katyńskim.

Mijając pomnik Inki doszliśmy do Rynku Kościuszki pod pomnik Józefa Piłsudskiego.

Dzięki wspaniałym opowieściom Izy Walentynowicz zaczęliśmy świętować 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Notowała Barbara Łojewska
 Zdjęcia Krystyna Kowalewska ,Inka Piekarska i Stenia Kamińska -sekcja foto 10.11.2018 r. 24 członków sekcji turystyki pieszej "TRAMP" wędrowało na trasie  Ochremowicze - Gnieciuki - Zabłudów. Jak zwykle pogoda dopisała, humory też. Podziwialiśmy piękne krajobrazy, a grzybiarze napełniali torby grzybami. 5 nowych osób wstąpiło oficjalnie do sekcji składając ślubowanie.

Maria Wójcicka    zdjęcia: Irena Nikonowicz 


W dniu 8 listopada 2018 r. – niemal w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – prof. Adam Czesław Dobroński wygłosił wykład na temat Refleksje niepodległościowe. Na początku przedstawił ojców niepodległości, do których zaliczają się: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos. Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński. Odradzanie się wolnego państwa ukazał jako proces, ponieważ dzień 11 listopada jest datą umowną. Już 13 października 1918 r. powstała tak zwana Rzeczpospolita Zakopiańska, a Białystok odzyskał niepodległość dopiero 22 lutego 1919 r.

Po tym wspaniałym wykładzie chór UTW ASTRA pod batutą Aksany Dziadul zaprezentował wiązankę pięknych patriotycznych pieśni, a do śpiewu chętnie włączyli się również słuchacze, jako że wszyscy te utwory znamy i kochamy.

 

Barbara Wilczewska zdjęcia Zosia Stanisławska


 


 Spotkanie  Zarządu  z Kierownikami Sekcji w dniu 7 listopada 2018

 Na spotkaniu przywitaliśmy 4 nowych kierowników sekcji :

1.Janina Jakoniuk-  sekcja malarska „Pędzel”
2.Barbara Toczydłowska – sekcja „Kolor”  
3.Halina Żukowska  szefowa nowej sekcji gimnastyki rehabilitacyjnej.
4.Krzysztof Stasiak – szef nowej sekcji komputerowej'

Zmienili się również kierownicy  sekcji   „Joga”  nowa szefową została Maria Kazberuk
oraz  sekcji 
" Grupa Śpiewająca  Piosenki Retro i Ludowe,którą teraz  prowadzi Jagoda Jaroszyńska.

Powstała  nowa sekcja „Inspiracje taneczne”, którą prowadzi Halina Wiszowata.

Kierownicy pozostałych sekcji krótko opowiedzieli nam o swoich sukcesach i bolączkach.

Danuta Sajur autorka i koordynator projektu międzynarodowego pt” Wiedza jest szansą akceptacji” przedstawiła nam zasady nowego projektu, którego partnerami są organizacje z Włoch i Turcji.

Zaczyna się też nowy projekt  finansowany przez  Fundację  Polsko –Amerykańską „ę” o wolontariacie. Uczestnikami tego projektu będzie sekcja „Pomocna dłoń”, a na szkolenie wyjadą:
1.Helena Kurza
2.Gienia Hanusiak 
3.Stenia Kamińska


Zakończył się projekt  „Finanse współczesnego seniora” dofinansowany przez NBP i  projekt dofinansowany przez Prezydenta Miasta-Turniej Brydżowy z okazji 25 –lecia UTW.

Czekamy na odpowiedź w sprawie złożonego projektu  „Spotkanie opłatkowe  ze szczególnym uwzględnieniem osób 80+ i 90+.
Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze.

Maria Szulga 

  Zdjęcia Krysia Kowalewska

 


 


Dnia 5 listopada 2018r.w Ksiąznicy Podlaskiej odbyło się spotkanie na temat

"Jak to z tym 11 listopada bywało"

Prowadziła go pracownica Działu Zbiorów Specjalnych-pani Izabela Szymańska przy współudziale Waldemara Malewicza.Wykład przebiegał

 w klmacie merytoryczno-śpiewnym.

W krótkim rysie historycznym Prelegentka przypomniała okres zaborów,walki

Polaków o odzyskanie niepodległości i walk powstańczych,którym towarzyszyły pieśni żołnierskie.Te patriotyczne pieśni są znane do dzisiaj.

I tak z okresu Powstania Listopadowego zachowała się pieśń "Bywaj dziewczę zdrowe",a z Powstania Styczniowego "Pobudka".

W okresie I wojny światowej powstały takie pieśni jak:Przybyli ułani pod okienko","Hej hej ułani" ,"Wojenko wojenko","O mój rozmarynie"

Pieśń "My pierwsza brygada"(ulubiona pieśn Józefa Piłsudskiego) stała się

w 2007r.oficjalnym hymnem Wojska Polskiego.

11.XI. to dzień kończący I wojnę światową i  odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.Rangę Swięta Narodowego uzyskał w 1937 roku.

W  czasie II wojny obchody Swięta były zakazane.W 1945r. rząd komunistyczny ogłosil Narodowym Swiętem Odrodzenia Polski dzień 22 lipca

i dopiero w 1989r.Sejm PRL przywrócił Narodowe Swięto Niepodległości

     Spotkanie przebiegało bardzo żywiołowo,gdyż wykład był przeplatany

śpiewanymi przez całą salę pieśniami żołnierskimi.Był to bardzo miło spędzony wieczór.
Elżbieta Stachurska

  Zdjęcia: Eligiusz Buczyński -Książnica Podlaska RATUJMY NAJSTARSZE NAGROBKI- kwesta na Cmentarzu  Farnym 1.11.2018

 

Prawie 27 tys. zł udało się zebrać podczas tegorocznej kwesty. To o 3 tysiące więcej niż w 2017 roku.

Kwesta odbyła się po raz czwarty. Po poprzednich zbiórkach odrestaurowano 16 nagrobków z przełomu XIX i XX wieku.

Staramy się ocalić najstarsze nagrobki z uwagi na pochowane tam osoby, ale także z uwagi na walory artystyczne. Tu mamy zanotowane dzieje tego miasta, historie obywateli, historię przemian, jak się to miasto kształtowało, kto tworzył je i w jakim wymiarze - mówi organizatorka akcji Elżbieta Kozłowska-Świątkowska z Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan.

W zbiórkę zaangażowanych było około stu osób. Wśród kwestujących są artyści, historycy, esperantyści, harcerze, działacze społeczni.
1 listopada z puszką przechadzał się po cmentarnych alejkach Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, jeden z inicjatorów akcji. 
Nie zabrakło też przedstawicieli naszego Uniwersytetu.Kwestowała
Zosia Stanisławska i  niżej podpisana.To zaszczyt i honor  móc poświęcić swój czas w tak pięknej akcji.Na wspólnym zdjęciu jest z nami dyr.Andrzej Lechowski  i białostocki aktor Ryszard Doliński

Wieczorem członkowie  grupy  "Mozaika" jak co roku spotkali się po
Pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym , by oddać cześć poległym  często bezimiennym bohaterom,  którzy oddali swe życie za Ojczyznę.

Maria Szulga

 

 
 zdjęcia Maria Szulga DZIEŃ W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ.

27.10.2018 r. 26-cio osobowa grupa z sekcji "TRAMP" wybrała się do puszczy Białowieskiej, w celu dotarcia do sanktuarium - uroczyska KRYNOCZKA.
Do Hajnówki dojechaliśmy autobusem PKS NOVA, skąd ruszyliśmy czerwonym szlakiem przez puszczę. Po drodze oglądaliśmy kolory "złotej jesieni", a szczęśliwcy znajdowali grzyby. W KRYNOCZCE - kaplicy prawosławnej, Waldemar Malewicz przedstawił nam jej historię. Skorzystaliśmy ze źródlanej wody. W drodze powrotnej zbieraliśmy maliny (fenomen tak późnej pory roku), podziwialiśmy kwitnące stokrotki, leciwą rozgałęzioną sosnę - pomnik przyrody i głaz narzutowy.
W miłej, przyjacielskiej atmosferze, wypoczęci i dotlenieni wróciliśmy do Białegostoku. 
Była to bardzo przyjemna wycieczka i czekamy na następną.
Barbara Plutecka i Irena Czerniakiewicz.
  Zdjęcia Irena Nikonowicz -sekcja foto 

Wczoraj 26 października w Domu Kultury  "Zachęta" odbył się Turniej Brydża z okazj obchodów 25-lecia  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku
Głównym organizatorem był Janusz Juchniewicz członek Zarządu i zapalony brydżysta. Janusz napisał projekt i uzyskał dofinansowanie z Urzędu Miasta. W organizacji wspomagał go Edward Wołoszyn oraz Alicja Jacewicz. Miejsca do przeprowadzenia turnieju użyczyła Pani dyrektor Domu Kultury "Zachęta" Agata Michnowska, która tez wręczała puchary zwycięzcom.
Do udziału w turnieju zapraszaliśmy UTW z województwa  Podlaskiego, Niestety nie było odzewu. 
Do turnieju  przystąpiło 18 par. Oprócz naszych słuchaczy startowało dużo osób z innych organizacji miasta i okolic Białegostoku. Zgłosiła się młodzież ze SP nr 19. Emocji było dużo. Zwycięzcy otrzymali puchary książki , breloczki i długopisy  z rocznicowymi napisami 25 lat UTW.
Zawody prowadził sędzia -Kamil Sawwa. 
Swoją obecnością zaszczycił nas też Prezes Podlaskiego Związku Brydża Sportowego,
 Adam Szemplinski  który ufundował studentom UTW książki o zasadach gry w brydża i uczestniczył w dekorowaniu zwycięzców.

 Wśród słuchaczy UTW:

 I miejsce  Alicja Jacewicz i Joanna Kaczanowska,
 II miejsce Janusz Juchniewicz i Bogdan Mosiej ,
III miejsce :Jerzy Jung i Lech Szubert

W kategorii open : 

I miejsce  Robert Dominkiewicz i Ireneusz Turyk. 
II miejsce Grażyna Korolczuk i Mirosław Szymański, 
III  miejsce Barbara Mikłaszewicz  i Małgorzata Olesiuk

Maria Szulga

 

 zdjęcia Maria Szulga


 


Aktywnie i bezpiecznie

Pod takim hasłem odbył się tegoroczny "Dzień Seniora z ZUS-em".

Obchody przygotowane wspólnie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Białymstoku, odbyły się 26 października, w białostockim Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wykłady i prelekcje prowadzone były przez specjalistów wielu instytucji, takich jak:

lekarza z poradni geriatrycznej MSWiA, przedstawiciela Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Miejskiego Rzecznika Konsumentów - spotkały się z wielkim zainteresowaniem słuchaczy.

Atrakcją spotkania były pokazy taneczne zespołów „Moe Hawaii” i „Rosa Tardia” z Akademii +50, a także występ zespołu wokalnego „Ismena” z osiedlowego Klubu ”Zenit” Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta”.

Sekcja Fotograficzna UTW zaprezentowała fotografie swoich członków, z cyklu „Podlasie w obiektywie”.

Na każdego gościa, który znalazł chwilę aby uczestniczyć w „Dniu Seniora z ZUS-em” czekał poczęstunek i drobne upominki.

Duża frekwencja na sali i wypowiedzi seniorów świadczą o tym, ze takie spotkania są potrzebne, szczególnie emerytom spędzającym większość czasu w domu.

 

Maria Beręsewicz
 zdjęcia Irena Nikonowicz -sekcja foto


 


1-sze Forum Seniora województwa podlaskiego

25.10.2018r.w Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej w Białymstoku, odbyło się 1-sze FORUM SENIORA województwa podlaskiego, w którym wzięło udział około 400 osób. 
Było tam też dużo członków białostockiego Uniwersytetu 3-go wieku , wraz z Panią Prezes Marią Szulgą, która opowiedziała o działalności UTW. 
W ramach Forum były  wykłady m. in. z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na temat bankowości i wiele innych. Między wykładami  umilały czas słuchaczom zespoły artystyczne. 
Z UTW – Białystok wystąpił zespół tańca cygańskiego ‘’SARE ROMA’’ nagrodzony  dużymi brawami. 

J.Bukin

 24.10.2018 w kinie "Forum" członkowie z DKF Seniora z UTW i nie tylko obejrzeli film"Żona" z Glenn Glose i Jonathanem Pryce w rolach głównych. Tematem przewodnim filmu są trudne  stosunki w relacjach żona - mąż oraz rodzice - dzieci na tle nagrody Nobla, którą otrzymuje mąż "niby pisarz". Poruszony jest  tu poważny problem   jakże aktualny i w dzisiejszych czasach  w pomniejszaniu znaczenia talentu oraz możliwości  kobiety w roli wybitnej osobowości. Smutne jest także to, że żona ukrywa przed światem prawdę o swojej roli w otrzymaniu nagrody Nobla zdominowana przez męża "niby pisarza" nawet po jego śmierci .

 

Krystyna Rogalska

  Zdjęcia Inka Piekarska i Irena Nikonowicz  Bal z okazji Dnia Seniora odbył się  23.10.2018 w  restauracji "Ambrozja" .Bawiło się ponad 100 osób. Do tańca przygrywał znany już słuchaczom  UTW zespół "Malibu".Bal otworzyła Prezes UTW Maria Szulga wraz z jego organizatorkami Haliną Wiszowatą i Krystyną Rogalską .Wszyscy uczestnicy wraz z pierwszymi taktami  muzyki zawładnęli parkietem. Zabawa była przednia. Domowe jedzenie bardzo  nam smakowało. Halinka przygotowała konkursy przy których było dużo śmiechu i zabawy. A jak wygimnastykowane są nasze studentki, podziwiamy .Pozazdrościć  formy.

Krystyna Rogalska i Maria Szulga

 

 zdjęcia Maria Szuga -sekcja foto


 


KONFERENCJA NAUKOWA

„Zagrożenie i bezpieczeństwo w życiu Seniora” - Aula Wydziału Prawa UwB

 Zebranych  gości  przywitał  Komendant Miejskiej Policji w Białymstoku insp. 
Wojciech Macutkiewicz oraz
 Dyrektor Urzędu Komunikacji Elektronicznej Delegatury w Białymstoku
Pani Anna Zaremba
Moderatorem była Naczelnik Prewencji MKP  Pani Aneta Bogut

Funkcjonariusz Wydziału Mienia Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku omówił przypadki "Oszustwa na wnuczka" ,które zdarzyły się na terenie działania KMP'
Trójka policjantów zamieniła sie w aktorów  i w sposób bardzo   przekonywujący i pouczający przedstawiła  symulację rozmowy telefonicznej „oszusta” z potencjalną ofiarą .Psycholog policyjny Pan Łukasz omówił emocje ,które towarzyszą takim rozmowom i sztuczki psychologiczne, które stosują oszuści.

 Pani Wanda Dobrzyńska Naczelnik Wydziału Spraw Konsumenckich Urzędu Komunikacji Elektronicznej Delegatury w Białymstoku podsumowała kampanię edukacyjną "Wiem co podpisuję"

 Powiatowy Rzecznik Konsumentów Pani Ewelina Kubiciel wygłosiła prelekcję  na temat przysługującym seniorom uprawnień jako konsumentom.
Nasza koleżanka Greta Elmers opowiedziała jakie działania w zakresie bezpieczeństwa  seniorów są podejmowane przez policję amerykańską

Konferencja była bardzo pouczająca i dała wszystkim uczestnikom  pakiet wiedzy ,który sprawia ,ze możemy się czuć się bezpieczniej. Był też poczęstunek ,nagrody oraz gadżety  zafundowane przez  Komendę Policji
Dziękujemy wszystkim pracownikom MKP i wykładowcom za wkład pracy w przygotowanie konferencji i czuwanie nad naszym bezpieczeństwem.
Maria Szulga

 

 zdjęcia Inka Piekarska i Irena Nikonowicz -sekcja foto


 


Joanna Tomalska-Więcek -„Zdumiewający Białystok.   Malarstwo w latach 60-70 XX wieku”. 
 zdjęcia Stenia Kamińska -sekcja foto  Wykład „Oszustwa, wyłudzenia, zagrożenia, najnowsze przepisy bezpieczeństwa na drodze”- sierżant sztabowy Marta Gawieńczyk –Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w B-stoku i Ewelina Kubiciel- powiatowy rzecznik konsumentów.

  Zdjęcia Inka Piekarska -sekcja foto.


 


Muzeum  Wojska  z dnia   17.10.2018r.  Monika Kościukiewicz

 "Prace  ekshumacyjne   żołnierskiej  mogiły  z  1939 roku w Dmochach-Wochach".

  zdjęcia Jan Oszmiański - sekcja foto


 Miejsce Przyjazne Seniorom - UTW wśród laureatów.

 

16.10.2018 r. w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbyła się uroczysta gala konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom” pod patronatem Prezydenta miasta Białegostoku. W spotkaniu wziął udział prof. T. Truskolaski, przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów, członkowie wielu instytucji i stowarzyszeń uczestniczących w zmaganiach konkursowych.

Prezydent Białegostoku, poproszony o otwarcie uroczystości, podkreślił znaczenie aktywności w życiu seniorów, którą preferuje od lat, dlatego czuje się juniorem wśród 60+. Kto się nie rusza, ten rdzewieje, a ruch pozwala na poczucie bycia młodym.

W konkursie, którego program omówiła prowadząca galę, uczestniczyło 20 podmiotów. Wszyscy otrzymali wyróżnienia za działalność poświęconą seniorom, bez ustalania konkretnych miejsc.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku został uhonorowany nagrodą  specjalną Prezydenta Miasta Białegostoku. Otrzymaliśmy  specjalny dyplom i statuetkę za 25 lat działalności w naszym mieście. Prezes M. Szulga pięknie podziękowała za docenienie uczelni seniorów i zachęciła uczestników konkursu do wzajemnego wspierania się w pracy dla ludzi starszych.

Spotkanie uświetnił występ duetu z zespołu „Zimne Dranie”.

 Krystyna Szewczyk

 

 

 "Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, ale kim jest, nie przez to co ma ,ale przez to czym dzieli się z innymi”- J. Paweł II

Każda dobra myśl i nawet najmniejsze działanie na rzecz drugiego człowieka jest wartością największą. Daje radość i dobrą energię nie tylko tym co ją otrzymują ale również tym co ją dają.

Maria Szulga

 zdjęcia Maria Beręsewicz i duże zdjęcie przekopiowane z "Seniora Podlaskiego.pl 15 października 2018 r. godz. 16:00-     -wykład: „Śladami bohaterów  trylogii po ziemiach                    kresowych” w Księżnicy Podlaskiej

Izabella Szymańska przedstawiła fakty z życia Henryka Sienkiewicza, a następnie bohaterów Trylogii – historycznych i fikcyjnych oraz miejsca, w których rozgrywa się akcja powieści Ogniem i mieczem, Potop i Pan Wołodyjowski. Cytowała przy tym odpowiednie fragmenty tekstów Sienkiewicza. Na koniec serdecznie zapraszała na następny wykład w dniu 5 listopada, który zostanie poświęcony obchodom Święta Niepodległości i będzie okazją do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni

 

Barbara Wilczewska

 

 

 

 
 

 Wokół zalewu Czapielówka

 

     13.10.2018 członkowie koła PTTK Senior wyruszają na swój kolejny spacer. Jedziemy pociągiem do Czarnej Białostockiej. Spotykamy się na dworcu PKP przy kasach , a nasza grupa z chwili na chwilę powiększa się. 34 osoby wyjątkowo dużo, na pewno sprawiła to piękna pogoda, słoneczna i ciepła. Kupujemy bilety. Po kilku minutach jesteśmy w Czarnej Białostockiej. Naszym przewodnikiem jest Iza Walentynowicz, która wita nas i przedstawia  program spaceru. Idąc nad zalew zwiedzamy kościół p. w. Świętej Rodziny. Oto krótka historia kościoła. Pierwszy kościół drewniany w niewyjaśnionych okolicznościach spłonął. W tym miejscu rozpoczęto budowę nowego kościoła w roku  1976. Budowa postępowała błyskawiczne jeszcze w tym samym roku kościół został poświęcony.

Jest to obiekt podmodernistyczny utrzymany w stylistyce puszczańskiej. Po ukończeniu prac wykończeniowych w roku 1983 Świątynię konsekrował bp Edward Kisiel. Wyróżnia się wnętrze kościoła żyrandol i duży 10m krzyż w  głównym ołtarzu na wykonanie których to zużyto około 700 poroży jeleni. Następnie idziemy nad zalew, leśną drogą wśród sosnowego lasu. Dochodzimy do źródła Romana, które znajduje na rzeczce, ze spiętrzonych wód rzeczki powstał zalew Czapielówka.

Zalew jest zagospodarowany można więc odpocząć. I tam postanowiliśmy usiąść i zjeść drugie śniadanie podziwiając przepiękne kolory jesieni. Następnie nasza koleżanka Teresa  Pruciak zaprosiła nas do wspólnej gimnastyki. Ćwiczenia na świeżym powietrzu w przepięknych jesiennych barwach sprawiły wszystkim bardzo wiele radości. W pełni sił i werwy ruszyliśmy wokół zalewu, przepiękne widoki jak  też odbicia w wodzie. Przyjemny marsz wąską dróżką wokół zalewu jak i przejście kilku drewnianych kładek, które należało pokonywać z dużą ostrożnością. Jeszcze chwila nad zalewem i powrót lasem na stację PKP w Czarnej Białostockiej. I tam duże zaskoczenie, gdyż pociąg do  Białegostoku  stoi na stacji. Wsiadamy i odjeżdżamy. I tak po kilku minutach jesteśmy w Białymstoku. Jedna z koleżanek przy wysiadaniu zasmuciła się, twierdząc, że  podróż pociągiem trwała tak krótko, że nie zdążyła się nacieszyć. Myślę, że nie tylko ona.

 

                Elżbieta Wiktor

 

 Zdjęcia Irena Nikonowicz I Maria Makal
 XXIV Miejski Dzień Seniora w Białymstoku odbył się 11 października w  Pałacu Branickich. Specjalne podziękowania za aktywną działalność na rzecz środowiska osób starszych z rąk prezydenta Białegostoku otrzymało 49 zasłużonych seniorów.
Z Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyróżnienie i dyplom za aktywną działalność społeczną na rzecz innych otrzymali:

1.Maria Beręsewicz
2.Janusz Juchniewicz
3.Bożena Matwiejczuk
4.Robert Panek
5.Joanna Petrusewicz
6.Krystyna Rogalska
6.Edward Wołoszyn.
 
 zdjęcia Dawid Gromadzki UM Białystok


 


XXV INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2018/2019

 

4 października w auli wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się uroczysta  XXV  inauguracja rozpoczęcia nowego  roku akademickiego 2018/2019.

 Na uroczystości  mieliśmy zaszczyt gościć niezwykłych gości,którzy zasiedli w niezwykłym Prezydium inicjatorów i złożycieli naszego UTW

 prof. dr hab Wojciecha Pędicha  głównego inicjatora powołania Uniwersytetu dla seniorów

Ks. Biskupa dr Henryka Ciereszko, profesora Archidiecezjalnego  Wyższego   Seminarium Duchownego 

Barbarę Pacholską - ówczesnego dyrektora  WOAK-u

Czesława Kryszkiewicza - współzałożyciela i długoletniego Prezesa UTW

dr hab.Małgorzatę Halicką prof.UwB - opiekun z ramienia UTW naszej uczelni i przewodniczącą Rady Programowej 

W skład grupy załozycieli  wchodził równiez niezyjący już prof.zwycz.dr hab. Władysław Serczyk rektor Fili Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku


 zdjęcia: Maria Beręsewicz,Maria Makal,Irena Nikonowicz, Inka Piekarska, Zosia Stanisławska - sekcja fotograficzna.
Zebrała i opracowała Irena Nikonowicz


 


Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019  zainicjowała obchody 25 - lecia działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. Wykład inauguracyjny dr hab. Małgorzaty Halickiej prof. Uniwerysytetu w Białymstoku  był  tak bardzo interesujący,  że słuchaliśmy  w ogromnym skupieniu, wręcz "przyklejeni " do krzeseł od poczatku do ostaniego słowa. Zapraszam do obejrzenia fimiku:
 
https://youtu.be/Z_sIjLJpMRk
 
Jadwiga Barcewicz
 

  Z okazji XXV inauguracji roku akademickiego naszej uczelni otrzymaliśmy list gratulacyjny od Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego, który został odczytany przez dr Elizę Szadkowską - pełnomocnika MWP d/s współpracy organizacji pozarządowych, którą mieliśmy zaszczyt gościć na naszej uroczystości. Otrzymaliśmy też list gratulacyjny od Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego i gościliśmy Jolantę Wolągiewicz - Przewodniczącą Rady Seniorów przy MWP, reprezentującą także Redakcję Seniora Podlaskiego.

 

Dziękuję w imieniu naszych studentów.

 

Maria Szulga
 


Gimnastyka  w Klubie „Jubilat”

Po przerwie wakacyjnej,  w Klubie „Jubilat” przy ul. Głowackiego 14 spotkało się grono miłośników gimnastykiJ Frekwencja dopisała znakomicie, widać było, ze wszyscy po letnim leniuchowaniu spragnieni byliśmy ruchu.

Spotykamy się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki i wspólnie ćwiczymy prawie godzinę  „pod dyktando” naszej  wspaniałej Pani Gimnastyczki Danusi, lub w zastępstwie - Jasi , czy też Zbyszka.  Danusia prowadzi te zajęcia już od 25 lat i wszyscy jesteśmy pełni podziwu dla jej kondycjiJ

Zajęcia rozpoczynamy zawsze rozgrzewką.

Prowadzący dbają, aby ćwiczenia były odpowiednio dobrane do wieku, stanu naszych kości i stawów oraz o to, żeby gimnastyka dobrze nam służyła w utrzymaniu w dobrej kondycji naszych organizmów.

Gimnastykują się więc z nami nasze głowy, ręce, nogi, kręgosłupy, pośladki, cóż, wszystkie części naszego ciała wraz z pomocnymi do tych ćwiczeń kijkami, hantlami i gumamiJ

Zajęcia kończymy chwilą relaksu, tak aby wyciszyć nasze organizmy po tak wspaniałej dawce aktywności.

 Zbiera się nas spora grupa, przeważnie jest około 60 osób. Już idąc na gimnastykę tryskamy optymizmem wiedząc, że czeka nas kolejna dawka aktywności.  Jednak dopiero zajęcia uwalniają w nas ogrom pozytywnej energii, tak że dobry nastrój nie opuszcza nas aż do następnych zajęć.

 

Aktywna uczestniczka gimnastyki

Tekst i zdjęcia

Ela Żylińska

 Dziś 19.09.2018  po 3 - miesięcznej  wakacyjnej przerwie spotkaliśmy się w kinie "Forum", aby obejrzeć następny ciekawy  film w ramach DKF Seniora. Dziś obejrzeliśmy film brazylijsko-niemiecko-urugwajski "Loveling". Jak zwykle  Pan  dr Tomasz Adamski  był niezastąpiony. Uzupełnieniem opisu  filmu są te zdjęcia w załączeniu.

Maria Waśkiewicz

  Zdjęcia Irena Nikonowicz


 
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.