Kronika Strona główna / Kronika / I kwartał 2020 


W dniu 11 marca w ramach DKF Seniora obejrzeliśmy w kinie Forum nagrodzony czterema Oskarami (najlepszy film, najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsza reżyseria) film koreańskiego reżysera Bong Joo-ho, który w filmie pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

„PARASITE” to trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy..W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione.

Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadził Dominik Sołowiej.

Lucyna KowalczykZdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna07.03.2020 Spacer Koła PTTK Senior Supraśl - Cieliczanka

24 członków koła PTTK Senior przeszło czerwonym szlakiem z Supraśla do Cieliczanki. Mimo marcowej daty widzieliśmy sporo oznak wiosny, wśród puszystych dywanów mchu i nieśmiałej zieleni traw widzieliśmy wiosenne kwiaty: podbiał, zawilce, przylaszczki, wawrzynek wilcze łyko, rozwinęły się też liście poziomek, paproci, dziewanny, szczawika zajęczego, dziewięćsiła, bazie. Po drodze widzieliśmy tropy sarny i łosia,

a w górze klucz lecących gęsi. Mijaliśmy ogrodzone szkółki leśne i zręby zupełne. Podczas przerwy kanapkowej w Cieliczance nasza przewodnik Iza Walentynowicz przygotowała nam zabawę intelektualną.

W promieniach słońca leśną drogą wróciliśmy do Supraśla.

Barbara Łojewska
Zdjęcia: Krystyna Kulesza


 


05.03.2020 r. Wykład: dr hab. profesor UwB Agnieszka Zofia Wilczewska - Instytut Chemii UwB

                                                                                                                    -  "Chemiczne aspekty miłości"

                         Występ: Sekcja teatralna "METAFORA"
Zdjęcia: Krystyna Kowalewska - sekcja fotograficzna 04.03.2020  Spotkanie Sekcji NORDIC WALKING w Zwierzyńcu.

W każdą środę (również w czasie wakacji) zbieramy się w parku przy lodowisku o godz.9:30 na szybkie chodzenie z kijkami pod wodzą Heleny Łukaszewicz.

Zofia Stanisławska
25.02.2020 r. - "Zapusty Radziłowskie" - wyjazd autokarowy sekcji tyrystyki pieszej TRAMP
Zdjęcia: Maria Beręsewicz, Inka Piekarska, Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna24.02.2020 r. - kino Forum - Miejski Przegląd Dorobku Artystycznego Seniorów "Seniorada 2020"Zdjęcia: Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna  Wernisaż wystawy obrazów sekcji malarskiej "Kolor" odbył się w ostatnią sobotę karnawału 22.02.2020r. w klubie "Kalina", należącym do S.M. "Rodzina Kolejowa". Wystawiliśmy wielobarwne obrazy o różnorodnej tematyce: kwiaty, jesienne liście, kompozycje, architektura, pejzaże w różnych porach roku, portrety i abstrakcje.

      Uroczystość otworzyła i poprowadziła kierowniczka klubu "Kalina" - pani Halina Trzasko. Zapoznała zebranych z programem imprezy, następnie przedstawiła autorów obrazów z sekcji "Kolor" oraz zapowiedziała przygotowaną przez klub "Kalina" część artystyczną i rozrywkową. W tym momencie pani Halina Trzasko oraz pani Krystyna Bach Luksza (instruktorka plastyki w klubie) otrzymały podziękowania od sekcji "Kolor" za organizację wystawy i atrakcje artystyczne.
       W części artystycznej wystąpiła licealistka Anna Magnuszewska (uczennica pani prof. muzyki Elżbiety Krasowskiej) z recitalem fortepianowym. Utwory F.  Chopina, J. Brahmsa, G. Gershwina, I.J. Paderewskiego a na bis melodia z serialu "Polskie drogi", grane przez młodą pianistkę, zachwyciły słuchaczy i wywołały burzę oklasków.
       Po recitalu goście udali się do salki lustrzanej na poczęstunek. Podano domowe ciasta i faworki przygotowane przez nasze malarki, cukierki, drobne ciastka, owoce oraz zimne i gorące napoje.
       Kolejnym punktem programu była krótka potańcówka w karnawałowych rytmach. Do tańca grał znany muzyk pan Andrzej Mazur.
       Wystawę obrazów sekcji malarskiej "Kolor" można oglądać w klubie "Kalina" przy ul. Kalinowej 9 do dnia 16.06.2020r. w godzinach pracy klubu.
       Tekst  Barbara Toczydłowska


 


Do widzenia Karnawale........ 
Giną w dali dźwięki gitar
Pora już, zabawy kres
Do widzenia karnawale
Do widzenia miły mój.....
Tak śpiewała Helena Majdaniec .My doskonale pamiętamy tą piosenkę.
Ponad stu słuchaczy  bawiło się na ostatnim balu karnawałowym w Ambrozji.Do tańca przygrywał zaprzyjaźniony z nami zespół Malibu.
Maria Waśkiewicz,która była organizatorką wykonała kilka piosenek wspólnie z zespołem ku zadowoleniu wszystkich uczestników balu.Były konkursy i symboliczne nagrody. Najbardziej ubawiły nas tańce w wykonaniu naszych słuchaczy Rewelacyjnie wykonany "kankan" i "Jezioro łabędzie" zebrały burzę oklasków.Wysłuchaliśmy też małego "koncertu "na harmonijce ustnej w wykonaniu Czesława Matysiewicza.

 


15.02.2020 r. - Walentynkowy kulig Koła PTTK Senior 

     Zwyczaj obchodzenia walentynek w Polsce pojawił się w latach 90-tych XX w, w Anglii znany jest od XVI w.  30 członków koła PTTK Senior w radosnych nastrojach przeszło wzdłuż XVII-wiecznego supraskiego systemu wodnego na spotkanie z zaprzęgami konnymi. Cztery fury przewiozły naszą 30-osobową grupę przez las do Dębowika. Tu przy ognisku zjedliśmy wspaniały bigos, upiekliśmy kiełbaski, mieliśmy też przygotowane ciepłe napoje. Wspólnie śpiewaliśmy, były zabawy i upominki walentynkowe. Mimo że jedynymi oznakami zimy był delikatny szron na bylinach i drzewach wróciliśmy do Białegostoku bardzo zadowoleni.

Barbara Łojewska

 Tańce,śpiewy,hulanki,swawole....czyli biesiada integracyjna zoorganizowana przez "Podlaskie Korale"

Bawiliśmy się wszyscy znakomicie,humory dopisywały ,a nasze śpiewające koleżanki:z "Podlaskich Korali" o przepięknych głosach wykonywały znane  przeboje w rytm których bawiła się cała sala.
Aranżacja muzyczna całości  oraz część przebojów w wykonaniu  niezastąpionego Zdzisława K. -kierownika grupy.
Biesiada odbyła się w dni 13 lutego w klubie Jubilat.
więcej zdjęć na UTW Białystok  na facebooku.Link poniżej
 https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=641424336623666&id=349601975805905
 Zdjęcia Maria Szulga


 


Za nami kolejne cykliczne spotkanie filmowe w ramach DKF-u Seniora, które odbyło się w dniu 12.02.2020 r.  w kinie Forum. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć jeden z najgłośniejszych filmów dokumentalnych ostatniego roku produkcji macedońskiej pt. „Kraina Miodu”. Film ten otrzymał dwie nominacje do Oskara oraz zdobył kilka innych nagród festiwalowych.
50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują je inaczej. Szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Pięknie sfilmowana opowieść daje nadzieję na zmianę komercyjnego nastawienia człowieka do pszczół i natury, a główna bohaterka daje nam cenną lekcję z przyrody.
W „Krainie miodu” reżyserii Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa oglądamy swoisty kres tego świata - koniec świata miodu i świata pszczół, który istniał od zawsze.
Gdzie więc kryje się puenta?  Pszczoły i ludzie zawsze ze sobą koegzystowali. Jeżeli znikną pszczoły, znikniemy również i my.
Niezwykle interesującą prelekcję przed i po poprowadził Dominik Sołowiej, co wywołało żywą dyskusją w zapełnionej po brzegi sali kinowej.

Lucyna Kowalczyk Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna11.02.2020 r. - Klub JUBILAT - wernisaż sekcji malarskiej "PĘDZEL" - "ŻYJ KOLOROWO"
Zdjęcia: Krystyna Kowalewska, Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna    Sekcja Tramp w dniu 8.02.2020 zgodnie z planem wyruszyła na spacer. Trasa spaceru Supraśl- Cieliczanka-Supraśl do przejścia ok. 8 km. Spotykamy się na dworcu PKS o godz. 9.00. Spacerowicze jak nigdy dopisali 32 uczestników. Myślę, że to spowodowała pogoda, piękne słońce od rana. Wysiadamy w Supraślu i idziemy do lasu, przyroda piękne prezentuje się w promieniach słonecznych. Las nie wygląda zimowo, a raczej można dostrzec pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Waldek proponuje abyśmy poszukali wawrzynka wilczełyko, pokazuje nam budzące się do życia drzewa leszczyny. Opowiada nam o różnicy między borem a lasem o drzewach i przyrodzie. Spacerując także się edukujemy. W dobrych humorach i dotlenieni wracamy do Supraśla.  

Elżbieta Wiktor
Zdjęcia: Irena Nikonowicz - sekcja fotograficzna 06.02.2020 r. - Wykład: "Co warto wiedzieć na temat przewodu pokarmowego człowieka"                                              - Dagmara Bogdanowska - Charkiewicz - Klinika Gastroenterologii i Chorób                                       Wewnętrznych Uniwersytetu w Bbiałymstoku

                        Występ: Chór "Astra" - UTW w Białymstoku


Dnia 06.02.2020r. słuchacze UTW wysłuchali bardzo interesującego wykładu p. Dagmary Bogdanowskiej- Charkiewicz , lekarza i psychologa kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku „Co warto wiedzieć na temat przewodu pokarmowego człowieka”  Oś mózg – jelita - mikrobion
Obserwując swój organizm możemy zauważyć jak duży wpływ na pracę naszych jelit i nie tylko, bo na cały nasz organizm ma wpływ w dzisiejszych czasach wszechobecny stres. Jeżeli bardzo się stresujemy mamy bóle brzucha, nudności, biegunki na przemian z zaparciami, nawet dochodzi do utraty masy ciała, przyspieszonej akcji serca, oddechu czy też podniesienia ciśnienia krwi. Nasz autonomiczny układ nerwowy odpowiada za ten stan rzeczy i to jego część współczulna, która mobilizuje organizm do walki i  obrazuje nam przeżywanie stresu.
Za przyjemności za relaks też odpowiedzialny jest układ nerwowy i to ta część przywspółczulna. Obie te struktury działają przeciwstawnie do siebie. Jak jedna współczulna-pobudza organizm do danej reakcji, to druga przywspółczulna – hamuje.
Ze względu na duże powiązania chorób układu pokarmowe z układem nerwowym w fazie rozkwitu jest dziedzina  Neurogastroenterologi.
Trzewny układ nerwowy to część układu nerwowego, unerwiająca mięśnie gładkie, zlokalizowane w różnych narządach i niepodlegające woli. Mówi się ,że nasz drugi mózg znajduję się w jelitach. Pamiętajmy jednak ,że trzewny układ nerwowy ulega przemianom, reaguje na niedobór snu, przyjmowane leki, czy też stosowaną dietę. Serotonina tzw. hormon szczęścia działa anty depresyjnie i wpływa pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego. Jej niedostatek może powodować stany lękowe, depresyjne czy obsesyjne. Dlatego też kawałek czarnej, gorzkiej czekolady, która zwiększa jej poziom jest wskazany, żeby poprawić sobie humor.
Badania wykazały, że jest zależność między tym co się dzieje w naszym układzie nerwowym a pracą jelit. Brak odporności na sytuacje stresowe, których mamy coraz więcej i zachwianie równowagi mikroflory jelitowej trzewnego układu nerwowego może przyczynić się do depresji.
W jelitach znajduję się ok. 2kg bakterii. One nie przeszkadzają nam jeżeli jesteśmy zdrowi. Jeżeli jesteśmy chorzy błona śluzowa jelita staje się przepuszczalna i te bakterie przedostają się do krwioobiegu. Może dojść do sepsy. Jeżeli stosujemy antybiotyko- terapię, powinniśmy przyjmować priobiotyki. Naukowcy zastanawiają się jakie o jakim składzie bakteryjnym? Nie wszystkie służą dla każdego. Na pewno nie zaszkodzą środki naturalne typu kefir czy jogurt.
Częstymi schorzeniami jelit są: choroba Leśniowskiego- Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita, zespól jelita drażliwego.
W przebiegu innych chorób tj. cukrzyca, celakia, oraz stosowania różnych leków, zmienia się flora bakteryjna w jelicie. Występują choroby czynnościowe układu pokarmowego objawiające się biegunką, nudnościami, bólami w nadbrzuszu, zgagą, zaparciami. Po wykonaniu szeregu badań okazuję się, że są w normie a pacjent czuje dolegliwości po każdym posiłku. Jest to tzw. dyspepsja czynnościowa, która leczymy objawowo nawet z dobrym skutkiem.
Na uwagę zasługuje zespół jelita drażliwego, który jest przewlekłym zaburzeniem czynnościowym jelita grubego, objawiającym się: bólami brzucha, biegunkami, zaparciami i wzdęciami w konsekwencji czego występuje, nadmierne osłabienie, bóle głowy, brak koncentracji, niepokój, rozdrażnienie. Badania wykazały że u70% tych chorych wystąpiły zaburzenia depresyjne. Pacjenci latami cierpią na te dolegliwości. Naukowcy nadal się zastanawiają co było pierwsze: stres, lęk i depresja a później objawy jelitowe, czy odwrotnie. Obie wersje są prawdopodobne.
U 70-80% populacji występują zaburzenia lękowe i depresyjne, gdzie zespół jelita drażliwego to 11,2%. Przyczyny dokładnie nie są znane. Mogą być czynniki genetyczne, psychologiczne, wcześniejsze przebyte infekcje bakteryjne przewodu pokarmowego.
Żeby leczenie dawało pozytywne efekty, należy nawiązać dobrą relację z chorym. Poinformować go o faktycznych wynikach badań. Jeżeli nie odbiegają od normy, uświadamiamy pacjenta jaka jest rola stresu w dolegliwościach bólowych. Zastosować terapie behawioralne-poznawcze, hipnoterapie, trening relaksacyjny, może w tym pomóc psycholog. Powinniśmy zastosować odpowiednią dietę, nie jest to jednak dieta wykluczająca. Na pewno powinniśmy unikać nabiału, potraw smażonych, cukrów złożonych, potraw fermentujących, pęczniejących w żołądku. Jeżeli stosowanie diety przez 4 tygodnie przynosi ulgę, stosujemy ją nadal, jeżeli nie, stosujemy inną. Wskazana jest porada dietetyka. Stosowanie niektórych ziół np. mięty, imbiru, łagodzi dolegliwości. Nie ma jednego skutecznego leku na jelito drażliwe. Najczęściej stosujemy leczenie objawowe, uspakajające włącznie z antydepresantami. Zalecamy wizytę u psychologa.
Po skończonym wykładzie, wystąpił chór Astra naszego UTW, któremu akompaniament zapewnił Zdzisław Kulikowski.

Notatkę sporządziła Halina Wiszowata
Zdjęcia: Krystyna Kowalewska - sekcja fotograficzna30.01.2020 r.- wykład: "Smog - przyczyny i skutki " -  dr inż. Anna Siemieniuk i dr inż. Joanna

                        Szczykowska - Politechnika  w Białymstoku - Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska

                 -  Koncert kolęd i pastorałek - chór "Cantylena" pod dyrekcją K.Klepackiego i J.Sasinowskiej

 

 Dnia 30 stycznia br. w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku słuchacze UTW wysłuchali wykładu nt. "Smog - przyczyny i skutki ". Wykład przeprowadziły dr inż. Anna Siemieniuk i dr inż. Joanna Szczykowska z Politechniki w Białymstoku. Co to jest smog ? Smog - mgła i silne zanieczyszczenie. Etymologia słowa smog to mieszanka dwóch słów angielskich; "smoke" czyli "dym" oraz "fog" czyli "mgła". Można powiedzieć, że smog jest sztuczną mgłą, która utworzyła się w sposób nienaturalny, jako efekt szkodliwych działań człowieka i niesprzyjających okoliczności przyrody. Wyróżniamy dwa rodzaje smogu z uwagi na warunki jego powstawania. Pierwszy to - Londyński (klasyczny) charakterystyczny dla umiarkowanej strefy klimatycznej i drugi to - Los Angeles (fotochemiczny) powstający w letnich miesiącach w strefach subtropikalnych. Te dwa rodzaje smogu różnią się składem : Londyński - to mieszanka różnych pyłów , wzbogaconych o tlenki siarki, azotu, węgla i sadzy. Los Angeles - to przede wszystkim gazy w tym ;tlenki węgla, tlenki azotu i węglowodór. W Polsce mamy do czynienie nie tylko ze smogiem typu Londyńskiego , ale również typu Los Angeles z uwagi na zanieczyszczenia komunikacyjne (większe aglomeracje jak : Kraków, Warszawa , Katowice). Według Światowej Organizacji Zdrowia Polska jest jednym z dwóch krajów UE z największym zanieczyszczeniem powietrza. Podobna sytuacja występuje w Bułgarii. Według badań przeprowadzonych w Polsce nasze województwo ma najniższy wskaźnik pyłów i gazów w atmosferze. Lektorki omówiły przyczyny zanieczyszczeń powietrza , które wynikają z zaspokojenia najzwyklejszych potrzeb ludzkich takich jak ogrzewanie czy komunikacja samochodowa. Do powstania smogu przyczyniają się także zakłady produkcyjne. Pył zawieszony nie tylko zanieczyszcza powietrze , ale dociera również do wody i gleby. Skutki smogu,czyli zanieczyszczonego powietrza są zauważalne - w postaci gęstego dymu zalegającego nad miastem. Ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie może wywoływać szereg chorób, jak; alergia oraz astma,niewydolność oddechowa, obniżenie odporności organizmu, wywołanie chorób układu krwionośnego,udar mózgu czy nawet choroby nowotworowe. Panie prowadzące wykład apelowały do słuchaczy aby każdy z nas dbał o czyste powietrze.

Po wykładzie Pani Maria Szulga - Prezes UTW wyróżniła naszą słuchaczkę Irenę Pasek (97 lat) medalem 25 -lecia UTW i dyplomem za długoletnią jej przynależność.

Po tym miłym akcencie wystąpiła przedstawicielka z Podlaskiego Centrum Terapii Naturalnych zapoznając słuchaczy z działaniem komory tlenowej z jonizacją oraz z jej wpływem pozytywnym na stan zdrowia.

Notatkę sporządziła Helena KurzaZdjęcia: Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna28.01.2020 r. - Muzeum Podlaskie - Dariusz Szada Borzyszkowski  (Muzeum w Tykocinie)

                                                          - "Zenek - historia jednego harcerza"
Zdjęcia: Maria Makal, Inka Piekarska - sekcja fotograficzna


 


Notatka z wystawy sekcji malarskiej „Pędzel”

 

29 stycznia 2019r odbył się wernisaż sekcji malarskiej „Pędzel”, p.t. „Wokół nas”.. Wystawę zorganizowano w Klubie Jubilat przy ul. Głowackiego 14. Jest to już 24 wystawa zbiorowa grupy „Pędzel”.

Otwarcia wystawy dokonała Janina Jakoniuk. Na wstępie powitała zaproszonych gości, stwierdzając, że zainteresowanie wystawą dopinguje grupę do malowania coraz lepszych obrazów.

Wystawę zaszczyciły: pani prof. Marzanna Morozewicz z Wydziału Psychologii i Pedagogiki  oraz pani Maria Szulga, prezez UTW.

Oprawę muzyczną do wystawy wykonał Andrzej Mazur, który skomponował muzykę do wiersza Janiny Jakoniuk i przedstawił jako propozycję hymnu studentów UTW. Piosenka bardzo się gościom spodobała.

Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko studentów UTW. Przybyło wiele osób, które z dużym zainteresowaniem oglądały obrazy.


 


                                                          " AKADEMIA TURYSTYKI "

W piątek 24.01.2020 r. w CAS odbyło się pierwsze spotkanie grupy turystów z sekcji turystycznej "Tramp" i klubu turystycznego "Mozaika". Prowadzącym spotkanie , jak i prelegentem był Waldemar Malewicz. Rozpoczynając spotkanie Waldemar poinformował zebranych , że tematyka spotkań będzie wiązała się z całokształtem krajoznawstwa naszego regionu , jak również Polski i Europy. Pierwszym tematem zaprezentowanym przez Waldemara to "Historia architektury ".

Na wstępie zostało zdefiniowane , co to jest architektura?

Architektura jest sztuką zamykania przestrzeni, zgodnie z określoną funkcją jaką ta przestrzeń ma spełniać, aby powstałe dzieło budziło w nas wrażenie piękna.

Kolejno prezentowane zagadnienia to : Okresy w architekturze ; Style w architekturze; Cechy charakteryzujące poszczególne style. Omawiane zagadnienia były poparte schematami i zdjęciami w formie multimedialnej.

Organizatorzy tej formy edukacji zakładają spotkania co dwa tygodnie w CAS sala nr.104. Zapraszamy osoby chętne do pogłębiania wiedzy krajoznawczej

Notatka - Helena Kurza
W dniu 22.01.2020 w ramach DKF SENIOR - kino FORUM, ul. Legionowa 5, mieliśmy przyjemność obejrzenia jednego z najlepszych filmów w reżyserii Romana Polańskiego pt. "Oficer i szpieg". Film dostał 3 nagrody i 6 nominacji. Fabuła filmu opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. Prelekcję przed i dyskusję po filmie poprowadził Dominik Sołowiej
Notatka:Lucyna KowalczykZdjęcia: Maria Beręsewicz, Zofia Stanisławska - sekcja fotograficzna Był raz bal.......karnawałowy 21.01.2020

W "Ambrozji" 65 Słuchaczy bawiło  się na balu karnawałowym.Do tańca przygrywał zespół "Malibu".Wszyscy bawili się wyśmienicie co widać na załączonych fotografiach.Głównym organizatorem był Leszek Wiszowaty.
więcej zdjęc na facebooku UTW
 Zdjęcia Lech Wiszowaty I Maria Szulga


 


20.01.2020 r. - Książnica Podlaska - Izabela Szymańska - "Powstanie wojwództwa podlaskiego
                                                                                                       - czyli gdzie leży historyczne Podlasie"

 W dniu 20.01.2020 r. słuchacze UTW w B-stoku wysłuchali wykładu Pani Izabeli Szymańskiej na temat: "Powstanie województwa podlaskiego- czyli gdzie leży historyczne Podlasie".
Podlasie to graniczny region, na którym od wieków ścierały się wpływy różnych państw, kultur, to kraina historyczna określona granicami woj. podlaskiego z 1569 r. Teren Podlasia zasiedlony był już w początkach naszej ery, o czym świadczą zanaleziska archeologiczne datowane na III-VI wiek (kurhany, cmentarzyszka).
Od XI do XIII w. Podlasie było terenem spornym pomiędzy Polską, Rusią  i Litwą. Po trzecim rozbiorze Polski  -1795 r., zachodnia część Podlasia weszła w skład państwa pruskiego, natomiast  wschodnie skrawki znalazły się pod zaborem rosyjskim. Państwo polskie powróciło na Podlasie w 1919 r.. Województwo podlskie w obecnym kształcie powstało w 1999 r.

 

Halina Gryk
Zdjęcia: Inka Piekarska, Maria Beręsewicz - sekcja fotograficzna20.01.2020 -  Wizyta w Fabryce Mebli Forte - Koło PTTK Senior

Fabryka Mebli Forte Białystok powstała w 1976 r., zatrudniała wówczas ok. 350 osób i produkowała 300 regałów miesięcznie. W bieżącym roku na emeryturę odchodzi 19 pracowników ze stażem pracy 43 lat. Obecnie jest to najnowocześniejsza fabryka mebli w Polsce, każdego roku powstaje 1,5 tys. nowych wzorów. W skład grupy Forte wchodzą zakłady w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach i Hajnówce, zespół fabryk jest samowystarczalny, u dostawców zewnętrznych kupowane jest tylko szkło i zawiasy. Przestrzegane są wszystkie normy ochrony środowiska, Fabryka posiada certyfikat ISO 9001. Produkcja odbywa się na 3 zmiany w systemie 4 brygadowym. Ok. 80% wyrobów trafia na eksport - głównie do Niemiec. Pan Dyrektor Mateusz Ciesielczyk w sali konferencyjnej zaprezentował nam, na prezentacji multimedialnej, fabrykę; maszyny produkcyjne, organizację pracy, omówił współpracę między zakładami Forte, a potem oprowadził nas po zautomatyzowanej Fabryce. Kolega Andrzej Chomicki, który pracował w Forte zobaczył całkiem inny - nowoczesny zakład niż ten, z którego odszedł na emeryturę.

Barbara Łojewska
16.01.2020 r. -  wyklad: ks. dr Jan Nieciecki -  "Dwie Bazyliki Białegostoku"

                      -  "Koncert Świąteczno - Noworoczny" - Żeński kameralny "Chór Belcanto" pod batutą

                                                                                                                                     Marty BogdanowiczZdjęcia: Zofia Stanisławska - sekcja fotograficznaZ muzyką na ty

Studenci kierunku Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku w dniu 16.01.2020r. w ramach zajęć fakultatywnych przygotowali słuchaczom UTW koncert .

Prowadzenie koncertu ze słowem wiążącym miał dr hab. Paweł Chomczyk.

Studenci zaprezentowali utwory muzyczne na głos i fortepian następujących kompozytorów; Jules Massenet , Mikołaj Rimski - Korsakow, Josef Haydn , Wolfgang Amadeusz Mozart, Stanisław Moniuszko, Bedrich Smetana , Mieczysław Karłowicz , Karol Szymanowski , Piotr Czajkowski i inni.

Koncert przyjęto z zadowoleniem i aplauzem.

notatka : Helena Kurza
Zdjęcia: Maria Makal - sekcja fotograficzna 15.01.2020 r. - Muzeum Wojska - N.Filonowicz - "Pomnik Obrońców Białegostoku"

Pomnik Obrońców Białegostoku znajduje się na osiedlu Wysoki Stoczek, przy alei Jana Pawła II. Jest to kompozycja rzeźbiarsko-architektoniczna, której celem było upamiętnienie obrońców Białegostoku. Jego odsłonięcie miało uświetnić XXX rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego. Pomnik stanął w miejscu gdzie 15 września 1939r rozegrało się starcie, między oddziałami niemieckiej brygady “Lotzen”, a doraźnie zorganizowanymi przez płk.Zygmunta Szafranowskiego oddziałami polskimi. Przebieg walk był niekorzystny dla obrońców. Z powodu znaczącej przewagi wojsk niemieckich  Polacy zmuszeni byli do wycofania się.  Polegli obrońcy w liczbie 9-ciu, pochowani zostali na cmentarzu św. Rocha. Monument upamiętnia tamtych bohaterów, a miejsce zyskało miano “Białostockiej reduty”. Jednak nie tylko historia, którą upamiętnia pomnik jest warta uwagi. Interesujące są także losy  samego pomnika. W przestrzeni miejskiej pojawił się on około roku 1973, z inicjatywy por. Antoniego Maleckiego, uczestniczącego w bitwach o Białystok. Autorami projektu byli: arch. Andrzej Chwalibóg, Mirosław Zbichorski oraz plastyk Jerzy Grygorczuk.  Początkowo w skład monumentu wchodziły wycięte i okorowane pnie drzew będących świadkami tamtych wydarzeń.  I to one stały się symbolem upamiętniającym obrońców. Niestety po latach w wyniku naturalnej erozji, ale także i dewastacji, pomnik uległ zniszczeniu. W latach 1988 - 1989 pomnik odrestaurowano. Z miedzianej blachy wykonano 11 drzew, przy zachowaniu ich poprzedniej wielkości. Nawierzchnię i dojścia wyłożono kostką brukową. Wykonano tablice i napisy w brązie. Odsłonięcie nastąpiło w 50-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej tj. 01.09.1989r. Niestety ta kompozycja nie przetrwała nawet dekady. Monument stał się atrakcją dla “złomiarzy”. Miedziane tablice i detale rzeźbiarskie stały się ich łupem.. Z jedenastu drzew pozostało 8 betonowych kikutów, odartych z powłoki miedzianej. Przetrwała jedynie ściana z kostki granitowej, po prawej stronie, przy wejściu na teren pomnika z napisem: “OBROŃCOM MIASTA, WRZESIEŃ 1939, SPOŁECZEŃSTWO”. W roku 2008 przystąpiono do rewaloryzacji całego kompleksu przy udziale artysty J. Grygorczuka. Obiekt wzbogacono o symbole jednostek biorących udział w walkach, w postaci płaskorzeźb na przedniej ścianie elewacji, położono nową kostkę granitową, umieszczono motyw kry rzecznej oraz wielką tablicę z brązu. Ustawiono też ławki z naturalnego kamienia. Pomnik został oświetlony i objęty monitoringiem, a akcenty przestrzenne zostały iluminacyjnie wyeksponowane. Uroczyste odsłonięcie  nastąpiło 13 września 2009r.

Wykład streściła: Janina Jakoniuk
Zdjęcia: Maria Beręsewicz - sekcja fotograficznaSpacer przyrodniczy Koła PTTK Senior „Las Antoniuk” – 11.01.2020

23 członków koła PTTK Senior wyruszyło do rezerwatu Antoniuk. Rezerwat ten został powołany w 1995 r. i jest w pełni dostępny dla ruchu pieszego. Nasz przewodnik Andrzej Tarasewicz uczył nas rozpoznawania drzew po suchych liściach i pokroju drzewa. W Lesie Antoniuk dominuje świerk, spadek wód gruntowych jest niekorzystny dla tych drzew o talerzowym systemie korzeniowym, sosny pojawiły się w naszych lasach dzięki gospodarce leśnej na słabych glebach klasy V i VI. Dowiedzieliśmy się, że na drzewie żywym bytuje ok. 60 różnych organizmów, a w martwym aż 300. W pniach martwych drzew widzieliśmy efekty pracy dzięcioła czarnego, korytarze i „pokoje” korników. Pojawiły się kotki leszczynowe, szczawik zajęczy. Na trasie naszej wędrówki stanęła łosza z łoszakiem, po kilkunastominutowej wzajemnej obserwacji to my intruzi odeszliśmy. Widzieliśmy też lisie nory, galasy dębowe, rozgałęzione drzewa, kolorowe huby, szkółki dębów na zrębach całkowitych.

Barbara Łojewska

 9 stycznia 2020 w zajeździe Wiking po raz piąty sekcja Grupa Śpiewająca Piosenki Retro i Ludowe pod przewodnictwem Jagody Pawlicy-Jaroszyńskiej oraz Danusi Łady zorganizowała Ekumeniczny  Wieczór Kolęd. W spotkaniu uczestniczyło ok.40 słuchaczy.
Byli kolędnicy z gwiazdami oraz postacie z jasełek .Bardzo urodziwe świecące  gwiazdy przygotowała Danuta Ł z przyjaciółmi.Był turoń ,śmierć i diabeł.Przepiękne pastorałki zaśpiewała Zosia Król.
A wszyscy zebrani  śpiewali wspólnie  kolędy w różnych językach,
Na spotkanie grupa zaprosiła byłych Prezesów UTW
Zdjęcia i tekst Maria Szulga

 Sylwester Słuchaczy UTW w klubie Jubilat

  
 
© 2011 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.